دانلود مقاله اسیب های اجتماعی ایران

word قابل ویرایش
23 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

اسیب های اجتماعی ایران

آمار دختران فراری نسبت به سال ۸۲ ؛ ۴۷درصد کاهش یافته است
معاون دفتر آسیب‌های اجتماعی سازمان بهزیستی:آمار دختران فراری نسبت به سال ۸۲ ؛ ۴۷درصد کاهش یافته است
سن دختران فراری به ۱۳ سال کاهش یافته است

بر اساس آخرین آمار تعداد دختران فراری نسبت به سال گذشته ۱۲ درصد و نسبت به سال ۸۲ که بیشترین رشد آمار دختران فراری را دارا بوده است ۴۷ درصد کاهش یافته است.
دکتر رضایی‌فر معاون دفتر آسیب‌های اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با اعلام این خبر درگفتگو با خبرنگار ما گفت: تعداد دختران فراری طبق آخرین آمار یکهزار و ۵۷۱ نفر می‌باشد که نسبت به سال گذشته که آمار یکهزارو ۷۸۷ نفر بوده است ۱۲ درصد کاهش یافته است.

همچنین در سال ۸۲ تعداد دختران فراری دستگیر و پذیرش شده در سازمان بهزیستی ۲ هزار و ۹۶۲ نفر بوده است که بیشترین آمار دختران فراری در سال‌های اخیر بوده است.
وی افزود: طبق همین‌آمار استان تهران، خراسان رضوی، خوزستان، فارس و اصفهان دارای بیشترین آمار دختران فراری می‌باشند.
دکتررضایی‌فر همچنین گفت: آمارها نشان می‌دهد که سن دختران فراری نسبت به سال‌های گذشته کاهش یافته و به ۱۳ سال رسیده است.

وی درباره دلایل کاهش آمار دختران فراری افزود: یکی از دلایل مهم کاهش این آمار تاثیر آموزش‌ها و آگاهی خانواده‌ها و دختران ازعواقب فرار از منزل است. به هر حال آموزش مهارت‌های زندگی در قالب برنامه‌های درسی در آموزش و پرورش و همچنین از طریق رسانه‌ها موجب آشنایی دختران با خطراتی که درخارج از خانه در کمین آنهاست شده است. علاوه بر اینکه همین آموزش‌ها به خانواده‌ها کمک کرده است که مراقب حالت‌های روحی و روانی دختران باشند.
معاون دفتر آسیب‌های اجتماعی سازمان بهزیستی کشور همچنین گفت: بااستمرار این آموزش‌ها می توان امیدوار بود که تعداد دختران فراری در سالهای آینده به میزان بسیاری کاهش یابد.

دکتررضایی‌فر بااشاره به اینکه ایران از نظرآسیب‌های اجتماعی نسبت به سایر کشورها وضعیت مطلوبتری دارد گفت: جامعه ما، جامعه‌ای است که تحولات اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی در آن به سرعت درحال وقوع است بنابراین طبیعی است که آسیب‌های اجتماعی آن از جمله طلاق، زنان ویژه، فرار از منزل، کودک‌آزاری و اعتیاد نیز با رشد مواجه باشد اما اگر رشد آن‌از درصد بالایی برخوردار باشد وضعیت را بحرانی می‌دانیم وزنگ‌خطر به صدا در می‌آید اماایران در برخی از شاخص‌ها رشد آسیب‌هایش ثابت مانده است.
وی افزود: در حال حاضر از نظر طلاق ایران رتبه ۴۰ را در بین سایر کشورها دارد در حالیکه قطر، ترکیه در رتبه ۹ و ۲۹ قرار دارند و این نشان می‌دهد که ایران طی سالهای اخیر توانسته از رشد لجام‌گسیخته این آسیب اجتماعی جلوگیری نماید به طوری که در سال گذشته طلاق نسبت به ازدواج ۱۱ درصد رشد داشته است.به گفته وی از نظر خودکشی نیز ایران در بین سایر کشورها در رتبه ۵۷ به بالا قرار دارد.

بنابراین وضعیت آسیب‌های اجتماعی در ایران گرچه از رشد برخوردار بوده است اما نسبت به سایرکشورها وضعیت مطلوبتری دارد و طبق گزارش‌های جهانی ایران کشور آسیب‌دیده نیست.
دکتر رضایی‌فر همچنین درباره آمار کودک‌آزاری در ایران گفت: بر اساس آخرین آمار در کل کشور ۲ هزار و ۲۶۸ مورد کودک‌آزاری از طریق خط تلفن اورژانس اجتماعی گزارش شده است که بسیاری ازآنها با اقدامات مددکاری پیگیری شده است و برخی از موارد نیز به قوه قضاییه ارجاع شده است.

۶۶ درصد زنان ایرانی ،خشونت در زندگی مشترک را تجربه کرده اند
آفتاب: سردبیر نشریه اینترنتی کانون زنان گفت: ۶۶ درصد زنان ایرانی از اول زندگی مشترکشان تاکنون حداقل یک بار مورد خشونت قرار گرفته‌‏اند.
ژیلا بنی‌‏یعقوب افزود: در یک دهه اخیر در ایران پژوهش‌‏ها و مطالعات زیادی درباره خشونت علیه زنان، به ویژه خشونت خانگی انجام شده است که بر اساس آخرین جستجوها در ۲۸ مرکز استان کشور، حداقل هفتاد پژوهش میدانی قابل اعتنا درباره خشونت خانگی علیه زنان انجام شده است.

وی خاطرنشان کرد: میزان و انواع خشونت خانگی در استان‌‏های متخلف ایران از تنوع و تفاوت‌‏های زیاد و معناداری برخوردار است، به عنوان مثال زنان در بندرعباس از اول زندگی مشترک خود تاکنون، بیشتر از زنان سایر نقاط ایران مورد خشونت قرار گرفته‌‏اند؛ اما در میان زنانی که مورد خشونت قرار گرفته‌‏اند, این زنان زاهدانی هستند که بیشترین و شدیدترین خشونت‌‏ها را تجربه کردند.

سردبیر نشریه اینترنتی کانون زنان تصریح کرد: زنان بندرعباس در طول یکسال دفعات بیشتری مورد خشونت خانگی قرار داشته‌‏اند و زنان یاسوج به دفعات کمتری با آن روبرو شدند.
به گفته وی؛ خشونت بر هشت نوع زبانی، روانی، فیزیکی، حقوقی، جنسی، اقتصادی، فکر و آموزشی و مخاطرات تقسیم می‌‏شود.
این فعال امور زنان گفت: خشونت‌‏های فیزیکی و روانی که محققان برای توصیف آنها از دو اصطلاح خشونت فیزیکی نوع اول که شامل گاز گرفتن، گرفتن و بستن، زندانی کردن، چنگ انداختن و کشیدن مو، اخراج از خانه، کتک ‌‏کاری مفصل، محروم کردن از غذا می‌‏شود و از این لحاظ زنان در خرم‌‏آباد در طول یکسال بیش از سایر زنان ایران مورد خشونت واقع می‌‏شوند و زنان شهرکرد به دفعات کمتری در طول یک ‌‏سال این موارد را تجربه می‌‏کنند.

بنی‌‏یعقوب گفت: خشونت فیزیکی نوع دوم که شامل سیلی, لگد و مشت زدن، کشیدن و هل دادن، محکم‌‏کوبیدن به در، به هم زدن سفره و میز غذا و شکستن اشیای منزل است که زنان بندرعباس در طول سال به دفعات بیشتر و زنان کرمانی کمتر مورد این خشونت قرار گرفته‌‏اند.
سردبیر نشریه اینترنتی کانون زنان یادآور شد: خشونت‌‏های روانی و کلامی نوع دیگری از خشونت‌‏هایی است که در خانه علیه زنان استفاده می‌‏شود که عبارت است از به کاربران کلمات رکیک و دشنام، بهانه‌‏گیری‌‏های پی‌‏درپی، داد و فریاد و بداخلاقی، بی‌‏احترامی، رفتار آمرانه و تحکم‌‏آمیز و دستور دادن‌‏های پی‌‏درپی، قهر و صحبت نکردن و از این بابت زنان اصفهانی در طول یک سال بیشتر و زنان بوشهری کمتر از سایر زنان ایرانی، تحت خشونت واقع شده‌‏اند.

وی افزود: خشونت‌‏های جنسی و ناموسی شامل مجبور کردن زن به دیدن عکس و فیلم‌‏های مبتذل یا اجبار به روابط زناشویی ناخواسته یا غیرمتعارف، مراعات نکردن بهداشت زناشویی و خودداری از بکارگیری وسایل پیشگیری از بارداری، مجبور کردن زن به سقط جنین، اجبار زن به حاملگی ناخواسته، متهم کردن زن به بی‌‏مبالاتی در مسائل ناموسی مانند داشتن ارتباط نامشروع، شک و بددلی است.
بنی‌‏یعقوب خاطرنشان کرد: در حالی که زنان بندرعباس از اول زندگی مشترکشان تاکنون بیش از سایر زنان ایرانی قربانی خشونت‌‏های جنسی و ناموسی شده‌‏اند، زنان یزدی در طول یک‌‏سال بیش از سایر زنان این خشونت را تجربه می‌‏کنند و مردان کرمانی و یاسوجی هم به ترتیب کمتر از سایر مردان ایران، زنان خود را مورد خشونت‌‏های جنسی و ناموسی قرار می‌‏دهند.
بنی‌‏یعقوب در ادامه گفت: زنان بندرعباس, زاهدان و خرم‌‏آباد بیش از سایر زنان ایران توسط شوهرانشان تهدید می‌‏شوند و زنان سمنان, ساری و یاسوج کمترین تهدیدها را تجربه کرده‌‏اند.

۲۱ در صد مردان ایرانی مطلقا با کار همسران خود مخالفند
به گزارش ایسنا،سال۵۳، ۷۴ درصد مردان، سال ۷۴، ۳۹ درصد، سال ۷۹، ۲۶ درصد و در سال ۸۱، ۲۱ درصد مردان با اشتغال زنان مخالف بوده‌اند. اما همچنان در کنار موانع ساختاری و سازمانی که در سر راه زنان برای ورود به چرخه اشتغال وجود دارد، ۲۱ درصد مردان ایرانی «مطلقا» با کار همسران خود مخالف هستند.. به گزارش ایسنا، در حال حاضر شمار مردانی که موافق کار کردن زنان در بیرون از منزل و مخالف خانه‌داری صرف آنها هستند، رو به افزایش است و از ۶۰ درصد در سال ۷۹ به بیش از ۶۳ درصد در سال ۸۲ رسیده است.همچنین نظرسنجی ملی صورت گرفته از مراکز ۲۸ استان کشور حاکی از کاهش فاصله میان باورهای زنان و مردان است، به گونه‌ای که بیش از ۴ درصد زنان در سال ۷۹ موافق خانه‌داری همجنسان خود بوده‌اند؛ در حالی که در سال ۸۲ این رقم به حدود ۵ درصد رسیده است.

نرخ بیکاری زنان ایرانی دو برابر مردان است
ایرنا:مدیر کل امور بانوان وزارت کشور گفت: نرخ بیکاری زنان ایرانی با ‪۲۰/۱۸ درصد تقریبا دوبرابرنرخ بیکاری مردان است.
فخرالسادات محتشمی‌پور روز یکشنبه در جلسه کمیته اشتغال وزارت کشور در سالن اجتماعات استانداری اردبیل افزود: این میزان نرخ بیکاری به علت برخی سیاست‌های غلط اشتغال به وجود آمده و در میان زنان تحصیلکرده بیشتر مشهود است.
وی گفت: بر اساس آمار سال ‪ ۷۵بیش از ‪ ۹درصد از مجموع اشتغال کشور به زنان اختصاص داشت که متاسفانه به رغم برنامه‌ریزی‌های انجام شده در این زمینه هنوز به ‪ ۱۵درصد پیش بینی شده نرسیده است.

ناهنجاریهای قامتی دانش‌آموزان دختر ۴ درصد افزایش یافت
ایسنا:مدیرکل دفتر فعالیتهای ورزشی آموزش و پرورش با اعلام صدور شناسنامه ساختار قامتی ۲ میلیون دانش‌آموز پایه دوم راهنمایی در سال جاری، خبر داد: میزان ناهنجاریهای ساختار قامتی دانش‌آموزان دختر با افزایش سن و عبور از مقطع ابتدایی به متوسطه ۴ درصد افزایش می‌یابد.از بین ۴۰ ناهنجاری، ۸ ناهنجاری اصلی در بین دختران و پسران شناسایی شد.کاشف با اشاره به این که در مجموع ۵/۱۱ درصد یک میلیون و ۵۹ هزار دانش‌آموز دختر ۲۲ استان کشور حداقل به یکی از ناهنجاریها مبتلا بوده‌اند، خاطرنشان کرد: در بین میانگین کل دانش‌آموزان دختر سه مقطع نیز زنجان با ۴ درصد کمترین و شهرستانهای تهران با ۲۰ درصد بیشترین آمار ناهنجاری را به خود اختصاص داده‌اند.بعلاوه برای اولین بار ۹۶ هزار قطعه عکس در ۱۷ استان کشور از ساختار قامت ۹۶ هزار دانش‌آموز پسر گرفته شد که در مجموع نشان داد ۳/۸ درصد پسران به ناهنجاریهای قامتی مبتلا هستند.

آمارهای کودک آزاری در ایران
بر اساس آمار سازمان بهزیستی ، ۶۶ درصد کودک آزاری ها از سوی مردان اعمال می شود و دختران بیش از پسران در معرض کودک آزاری قرار می گیرند.
همچنین ۲۵ درصد کودک آزاری ها در خانواده های طلاق اتفاق می افتد و این در حالی است که آمارها نشان می دهد ۵٠ درصد والدین ایرانی معتقدند تنبیه برای کودک لازم است و ۴٠ درصد والدین نیز به تنبیه بدنی گرایش دارند.

بررسی ها در خصوص روابط میان خانواده و فرزندان نشان می دهد ، در مقابل یک مورد کودک آزاری که فاش می شود، حداقل ٢٠ مورد دیگر پنهان می ماند . تحقیقات نشان می دهد بیش از ٩٠ درصد کودک آزاری ها در محیط خانه اتفاق می افتد و این در حالی است که پدران با ۵/۴٨ درصد ، بالاترین و پس از آن مادران با ۳/۲۸ درصد در ردیف بعدی عوامل کودک آزاری جسمانی در خانواده های کودک آزار قرار دارند .
از سوی دیگر ، پژوهشی که بر روی ۵٨۵ کودک کار خیابانی در گروه سنی ۶ تا ۱۸ سال و به منظور اطلاع از وضعیت زندگی این کودکان صورت گرفته ، بیانگر این واقعیت تلخ است که بیش از ۵۰ درصد این کودکان توسط اعضای خانواده و یا صاحبان کار خود ، در محل کار مورد سوء استفاده جنسی قرار می گیرند.

سالیانه ۵۰۰۰ زن به نام ناموس به قتل می رسند
نتایج ,بررسی پدیده همسرکشی در ۱۵ استان کشور, نیز نشان می‌دهد ۶۷ درصد علت کشته شدن مردان به دست همسرشان به خاطر وجود شخص ثالث (خیانت مرد) و ۳۳ درصد واکنش در برابر خشونت مرد، حمله ناگهانی یا تهدید از سوی او بوده است.
نتایج ,بررسی پدیده همسرکشی در ۱۵ استان کشور, نیز نشان می‌دهد ۶۷ درصد علت کشته شدن مردان به دست همسرشان به خاطر وجود شخص ثالث (خیانت مرد) و ۳۳ درصد واکنش در برابر خشونت مرد، حمله ناگهانی یا تهدید از سوی او بوده است.

ایران ۱۳۰ هزار بشکه در روز ظرفیت مازاد تولید نفت دارد
آژانس بین المللی انرژی اعلام کرد ظرفیت مازاد تولید نفت ایران هم اکنون ۱۳۰ هزار بشکه در روز است، که پس از عربستان دومین ظرفیت بزرگ در سطح اوپک به شمار می رود. به گزارش خبرنگار اقتصادی مهر به نقل از آژانس بین المللی انرژی ظرفیت بادوام تولید نفت ایران در حال حاضر ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه در روز است. بر اساس این گزارش، ایران در حال حاضر روزانه حدود ۳ میلیون و ۹۸۰ هزار بشکه در روز نفت تولید می کند که با توجه به ظرفیت ۴٫۱ میلیون بشکه تولید، ایران با نزدیک به ۱۳۰ هزار بشکه ظرفیت مازاد تولید روبرو است. آژانس بین المللی انرژی همچنین ظرفیت مازاد تولید عربستان را ۹۴۰ هزار بشکه، کویت ۹۰ هزار بشکه، ونزوئلا ۸۰ هزار، نیجریه ۵۰ هزار، امارات ۵۰ هزار، اندونزی ۴۰ هزار، و ظرفیت مازاد تولید قطر را ۳۰ هزار بشکه در روز اعلام کرده است. برپایه همین گزارش، ظرفیت مازاد تولید کشورهای الجزایر و لیبی نیز در سطح صفر قرار دارد.بنابر اعلام آژانس بین المللی انرژی، کل ظرفیت مازاد تولید کشورهای عضو اوپک بدون محاسبه عراق یک میلیون و ۳۹۰ هزار بشکه در روز است. همچنین ظرفیت مازاد تولید نفت عراق نیز ۶۰ هزار بشکه اعلام شده اشت. این گزارش می افزاید، ظرفیت تولید نفت اوپک با محاسبه عراق ۳۱ میلیون و ۶۶۰ هزار بشکه در روز است، اما این کشورها هم اکنون فقط ۲۹ میلیون و ۶۷۰ هزار بشکه در روز تولید می کنند.

جمعیت دانشجویی کشور تا پایان سال ‪ ۱۳۸۸به چهار میلیون نفر می‌رسد
معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: تا پایان برنامه چهارم توسعه ‪ ۳۰درصد به جمعیت دانشجویان افزوده می‌شود و تعداد آنها در کشور به چهار میلیون نفر خواهد رسید.
هم‌اکنون ‪ ۲/۵میلیون یعنی نزدیک به ‪ ۲۲درصد از جمعیت جوان کشور را دانشجویانی تشکیل می‌دهند که در دانشگاههای کشور مشغول به تحصیل هستند.
وی گفت: این در حالی است که در اوایل انقلاب فقط سه درصد از جمعیت جوان کشور دانشجو بودند.
او افزود: در سال ‪ ۱۳۷۶از هر ‪ ۱۰۰هزار نفر ‪ ۱۸۷۷نفر دانشجو در کشور مشغول به‌تحصیل بودند اما امروز این شاخص به ‪ ۳۰۰۰در یکصد هزار نفر افزایش یافته و تا سال آتی نیز به ‪ ۴۰۰۰نفر می‌رسد.
وی با اشاره به رشد ظرفیت در مقاطع تحصیلات تکمیلی در کشور گفت: در آزمون سراسری امسال ‪ ۱۹هزار دانشجو در مقطع کارشناسی‌ارشد و ‪ ۲۰۰۰دانشجو در مقطع دکترا پذیرفته شده‌اند.
او از پذیرش ‪ ۹۰۰هزار دانشجو در مقاطع مختلف سال تحصیلی جدید در دانشگاههای کشور خبر داد و افزود: شاخص قبولی در دانشگاهها طی سالهای آتی از هر دو نفر، یک نفر خواهد بود.
او با اشاره به تصویب طرح توسعه بلندمدت دانشگاه شهید باهنر کرمان گفت:
بر اساس این طرح تا ‪ ۱۰سال آینده تعداد رشته‌های این دانشگاه به ‪ ۲۳۳رشته و جمعیت دانشجوی روزانه به ‪ ۱۶هزار نفر افزایش می‌یابد.
رییس سابق دانشگاه شهید باهنر کرمان گفت: این دانشگاه ‪ ۱۴هزار و ‪ ۷۴۰دانشجو، ‪ ۹۴۱کارمند، ‪ ۱۰۰عضو هیات علمی و ‪ ۲۰۰دانشجوی بورسیه دکترا دارد.

بانک جهانی: ۲ درصد مردم ایران با کمتر از یک دلار در روز زندگی می کنند
به گزارش خبرنگار اقتصادی مهر به نقل از بانک جهانی، کمتر از ۲ درصد از جمعیت ایران با روزی کمتر از یک دلار و ۷٫۳ درصد نیز با روزی کمتر از ۲ دلار زندگی می کنند.
بر اساس این گزارش، ایران از لحاظ نسبت جمعیتی که درآمدی کمتر از یک دلار در روز دارند، در میان کشورهای در حال توسعه کشور موفقی محسوب می گردد.
این گزارش می افزاید، در ۵۹ کشور در حال توسعه نسبت افرادی که با روزی یک دلار زندگی می کنند بیش از ایران، یعنی بیش از ۲ درصد است.

بنابر اعلام بانک جهانی، ۷۲٫۳ درصد از مردم کشور موریتانی با درآمد کمتر از یک دلار در روز زندگی می کنند و این کشور از این لحاظ، ناگوارترین وضعیت را در سطح جهان دارد.
پس از موریتانی نیز کشورهای نیجریه با ۷۰٫۸ درصد، هائیتی ۶۷، آفریقای مرکزی ۶۶٫۶، زامبیا ۶۳٫۷، ماداگاسکار ۶۱، نیجر ۶۰٫۶، سیرالئون ۵۷، زیمباوه ۵۶٫۱، بروندی ۵۴٫۶، رواندا ۵۱٫۷، تانزانیا ۴۸٫۵، نیکاراگوآ ۴۵٫۱، بورکینا فاسو ۴۴٫۹، غنا ۴۴٫۸، نپال ۳۹٫۱، مالاوی ۴۱٫۷، موزامبیک ۳۷٫۹، بنگلادش ۳۶، هند ۳۵٫۳، و کامبوج با نسبت ۳۴٫۱ درصد به ترتیب فقیرترین کشورهای جهان از لحاظ نسبت جمعیت با درآمد زیر یک دلار هستند.

سالانه حدود ۷۰۰ هزار نفر به علت هزینه‌های درمان فقیر می شوند
آفتاب: وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی گفت: اقتصاد درمان یکی از مهمترین چالشهای نظام سلامت کشور است به طوری که سالانه حدود ۷۰۰ هزار نفر به علت هزینه‌های درمان فقیر می شوند.
کامران باقری لنکرانی در اجلاس روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی با تشریح برنامه‌های وزارت بهداشت افزود: وضعیت خدمات بهداشتی و درمانی در مناطق دور افتاده مطلوب نیست به خصوص اینکه بیش از ۳۰۰ هزار نفر در کشور اصلا شناسنامه ندارند و از وضعیت سلامت آنها اطلاعی در دست نیست.
وی گفت : مردم از وضعیت خدمات بیمه‌های درمانی راضی نیستند و اگر چه بر روی کاغذ ۷۰ میلیون بیمه شده در کشور وجود دارد اما هنوز ۲۵ درصد مردم تحت پوشش هیچ بیمه‌ای نیستند.
وی افزود: مسلئه مهم دیگر در کشور ما بحث اعتیاد است به طوری که بر اساس آمار بهداشت یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر معتاد در کشور داریم که ۲۰ هزار نفر آنها معتاد تزریقی هستند و نزدیک به ۲۵ درصد آنها مبتلا به ویروسHIV هستند در حالی که رسیدگی به این حجم بزرگ مسئله فقط در حد یک اداره کوچک در مراکز مدیریت بیماریهای معاونت سلامت وزارت بهداشت است و اصلا متناسب با ابعاد مسئله نیست.

آمار جمعیت کشور
براساس برآوردهای مرکز آمار ایران ، جمعیت کشور بهار امسال به ۶۷ میلیون نفر رسید. به گزارش تازه های آمار که از سوی مرکز آمار ایران انتشار یافت ، جمعیت کشور در بهار امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱٫۴۷ درصد رشد داشت.
براساس این برآورد، جمعیت کشور در بهار امسال به تفکیک مناطق شهری و روستایی به ترتیب بیش از ۴۴میلیون و ۷۷۱هزار نفر و ۲۲میلیون و ۷۰۵هزار نفر بود ، به عبارت دیگر ۶۶٫۴ درصد جمعیت کشور را افراد شهرنشین و ۳۳٫۶ درصد را جمعیت روستایی تشکیل داد. همچنین امسال برآورد جمعیت کشور به تفکیک استان ها نشان می دهد که بیشترین جمعیت در استان های تهران ، خراسان ، اصفهان ، فارس و آذربایجان شرقی سکونت دارند. طبق این برآورد، استان تهران بیش از ۱۱میلیون و ۹۳۱هزار نفر جمعیت دارد و ۸۷درصد از این جمعیت در مناطق شهری زندگی می کنند.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 23 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد