تحقیق در مورد تاریخچه اینترنت

word قابل ویرایش
20 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

تاریخچه اینترنت

مقدمه:
ارتباط در عصر حاضر و در شروع قرن بیست و یکم الفبای زندگی صنعتی مدرن و متمدن جوانع مترقی این کره خاکی را تشکیل می دهد. اهمیت ارتباطات و در معنایی ساده تر تبادل اطلاعات بین جوامع بشری و انسانها که تشکیل دهنده جوامع بشری می باشند، در عصر امروز آنقدر مهم و حائز اهمیت است که به زعم بزرگان علم در جهان امروز کسی خود را بی نیاز از تبادل اطلاعاتی بداند در حقیقت دچار توهمی بزرگ از یک کحیط پررمز و واقعیت گشته و در حقیقت از آمادگی لازم برای ورود به قرن بیست و یکم برخوردار نیست و از قافله علم بشری به شدت عقب مانده است.

در جهان متنوع و رنگارنگ ما قومیتها و مذاهب و فرهنگهای جوامع مختلف به از بین رفتن منازعات قومی و فرهنگی و مخاصمات دینی منجر می شود و افکار ملل دنیا به طرز بی سابقه ای به یکدیگر نزدیک می گردند. علم انحصاری و تکنولوژی که سابق بر این منحصراً منحصراً کدر اختیار کشورهای پیشرفته صنعتی قرار داشت از انحصار آنها خارح می گردد و در سطح جهان گسترده می شود و ملل مختلف از نعمات آن بهره مند می شوند.

اگر حادثه ای در نقطه ای در جهان روی دهد با مخابره آن، در عرض کمتر از یم صدم ثانیه در سراسر جهان، همه مردم دنیا به کمک این قسمت از کره خاکی می شتابند و همه اینها ممکن نیست مگر به وسیله تکنولوژی ارتباط و اطلاعات.
گسترش سیستمهای اطلاعاتی در سراسر جهان از قبیل ماهواره ها سیستمهای مایکروویو سیستمهای اطلاعات کامپیوتری و غیره که جهان ما را به دهکده کوچک تبدیل کرده است، بطوری که هر فرد از هر ملیتی در دورترین فاصله کره خاکی می تواند در آن واحد با دیگری ارتباط برقرار کند و هر اتفاقی هرچند کوچک و بی اهمیت توسط سیستمهای پیشرفته تبادل اطلاعات در عرض صدم ثانیه به دورترین فاصله از آن نقطه مخابره می شود، گو اینکه فاصله ها در جهان ما از بین رفته و بعد جغرافیایی کره زمین و چه بسای فضای کیهان تبدیل به مسافتی کوتاه شده است.

تاریخچه اینترنت:
برای درک اساسی و بنیادین یک علم و جهت گیری به سمت جنبه های علمی آن دانستن تاریخ و علل بوجود آمدن آن ضروری می نماید، لذا ابتدا به تشریح تاریخ این علم می پردازیم. تولد ارتباطات تاریخ جالبی دارد و آن به رقابت بین دو ابرقدرت قرن بیستم یعنی اتحاد جماهیر شوروی سابق و اسالات متحده آمریکا مربوط می شود.
همانطور که می دانید اولین ماهواره مصنوعی ساخت دشت بشر در سال ۱۹۵۷ به نام اسپرت نیک توسط شوروی به فضا پرتاب گردید. درست از همین سال علم تبادل اطلاعات کامپیوتری بوجود آمد.

ماهواره ها در ارتباط مخابراتی و جاسوسی و به طور کلی جذب اخبار و ارقام تواناییهای فراوانی دارند. این توانایی و قابلیت کاملاً مورد توجه دانشمندان آمریکایی و بطور کلی نظام آمریکایی بود. نظامی که در این زمینه در آن سالها دارای عقب ماندگی محسوسی از شوروی بود لذا مراکز تحقیقاتی بطور اعم و مراکز نظامی بطور اخص در آمریکا مأمور شدند تا با توجه به قابلیت و توانایی موشکهای شوروی در پرتاب ماهواره ها به فضا درنتیجه حمل بمب اتمی توسط موشک و پرتاب آن به سمت شهرهای آمریکا و همچنین توانایی گسترده مخابراتی شوروی سیستمی را طراحی کنند که اگر به فرض یکی از شهرهای آمریکا توسط بمبهای اتمی نابود شد، سیستمی موجود باشد و اطلاعات موجود در کامپیوترهای این شهر را قبل از نابودی به شهر دیگر منتقل کند.

اما برگردیم به تاریخچه اینترنت: سیستمی که در این قسمت طرح گردید در ابتدا به نام آدپا مشهور شد مأموریت اصلی و نهایی آدپا تحقیق و اتصال کامپیوترهای دانشگاه و مراکز نظامی از طریق بستر مخابراتی به نحوی بود که چندین کاربر بتوانند در یک محیز ارتباطی یا خطر ارتباطی با هم شریک شوند.
وب:
ویژگی اصلی اینترنت این است که هر نوع کامپیوتری صرف نظر از مشخصات سخت افزاری و سیستم عامل با رعایت یک مجموعه استاندارد می توانند به کامپیوترهای دیگری که آن استانداردها رعایت می کنند وصل شوند.

جنبه های مختلف اینترنت در طول سالیان تکامل بسیاری یافته است. اما مسئله اساسی که تا این اواخر وجود داشت دشواری استفاده از اینترنت برای افراد غیرحرفه ای بود. راه حلی در اوایل سال ۱۹۹۳ پیدا شد هنگامی که شیوه موسوم به تار جهان گستر یا www (world wude web) استفاده از شبکه را برای هر کسی ممکن ساخت.

در سال ۱۹۸۴ دو متخصص فیزیک در دو نقطه از اروپا GENEVA و CERN روی یک پروژه مشترک فیزیک کار می کردند. لازم بود جدیدترین و به روزترین اطلاعات در رابطه با تحقیقات یکدیگر دسترسی داشته باشند، روشی ابداع کردند که از این طریق می توانستند مستندات خود را روی این اینترنت فعلی به اشراک بگذارند. این روش را وب نامیدند. این مستندات که بعداً page یا صفحه نامیده شد می توانست توسط یک نرم افزار به نام مرورگر (Browser) نمایش داده شوند. و در این مستندات کلمات کلیدی وجود داشتند که کاربر با انتخاب آنها می توانست به یک صفحه دیگر روی اینترنت متصل شود بدون اینکه هیچگونه رمز عبور و شناسه کاربری وارد کند.
به سیستمی که روی اینترنت امکان به اشتراک گذاشتنم صفحات را می داد www یا تار جهان گستر می گویند.
تعریف وب:
مجموعه ای از روشها پروتکلهایی که بین سرویس گیرنده و سرویس دهنده وب مطرح می شوند تا مستندات قابل اشتراک روی شبکه اینترنت باشند وب گویند.
وب گرافیکی:
در سال ۱۹۳۳ یکی از دانشجوان دانشگاه illinois به نام Anderssen ایده رابط کاربر گرافیکی را روی وب مطرح کرد که به نام مرورگرهای گرافیکی مطرح شدند و برای آن یک مرورگر به نام Mosaic نوشت. این نرم افزار اولین مرورگر گرافیکی روی اینترنت بود. Anderssen بعداً شرکت Netscape Navigator را تأسیس کرد که بسیاری از کاربران اینترنت امروزه از این مرورگر استفاده می کنند. در این مرورگر امکان استفاده از تصاویر، تصاویر متحرک و متن وجود داشت و به این مستندات که می توانستند علاوه بر متن و پیوند، داریا صدا و تصاویر متحرک نیز باشند فرامتن می گویند.
مزایای وب
– بدون وارد کردن رمز عبور و نشانه کاربری کاربران می توانستند مستندات خود را به اشتراک بگذارند.
– لزومی برای دانستن اینکه سند در کجای اینترنت قرار دارد وجود نداشت.
– امکان استفاده از فرامتن به جای متن های معمولی وجود داشت.
ساختار داخلی اینترنت و زیرشبکه های آن.

اینترنت شبکه ای صددرصد WAN متشکل از تعداد شبکع کوچکتر LAN می باشد که به این شبکه های کوچکتر زیر شبکه های اینترنت یا Subnet می گوییم. اینترنت شبکه ای از زیرشبکه ها می باشد. شبکه اینترنت در تمام جهان کامپیوتر است و تمام کامپیوترها مستقل از سکوی نرم افزاری و سخت افزاری یعنی مستقل از معماری و سیستم عامل از طریق یک زبان مشترک با پروتکل مشترک که همان TCP/IP می باشد با هم مرتبط بوده می توانند تبادل اطلاعات داشته باشند. در اینترنت چه معماری کامپیوتر شما Rise باشد یا یونیکس یا اپل (cisk) یا پردازنده شما Intell، HP،‌Alpha یا Motorola باشد و چه سیستم عامل شما مایکروسافت باشد یا یونیکس یا اپل می توانند از طریق یک زبان مشترک با هم کارتباط داشته باشند.
ستون فقرات اینترنت:

خطوط پرسرعتی که بیشتر فیبر نوری یا خطوط ماهواره ای با پهنای باند مبالا می باشند که کامپیوترهای میزبان اینترنت که عملیات مدیریت کاربران روی اینترنت را بر عهده دارند به هم متصل می کنند ستون فقرات اینترنت گویتد. ستون فقرات اینترنت در مکانهایی که امکان پذیر بوده است فیبر نوری که دارای سرعت بسیار بالایی است می باشد و در مناطقی که امکان استفاده از آن وجود نداشته است از خطوط ماهواره ای با پهنای باند بالا استافده می شود.
روشهای ارتباط ماهواره با اینترنت

جهت برقراری ارتباط از طریق ماهواده به اینترنت به دو صورت می توان عمل کرد. این دو روش عبارتند از:
۱- متقارن
در این روش هم ارسال اطلاعات و هم دریافت اطلاعات از طریق خط ماهواره ای انجام می گرد. در این حالت لازم است که از دو Dish جهت این منظور استفاده کرد. هزینه این روش بالا می باشد و در بعضی کشورها نیاز به مجوزهای خاصی می باشد.
۲- نامتقارن
در این روش ارسال که بیشتر اوقات کمتر از دریافت یم باشد کبا خط تلفن یا خطوط اجاره ای انجام می شود و دریافت اطلاعات که بیشتر می باشد از طریق ماهواره انجام خواهد شد.
آدرسهای IP
شبکه اینترنت یک شبکه TCP/IP می باشد و در یک شبکه TCP/IP هر کامپیوتر شبکه چه سرویس گیرنده و چه سرویس دهنده و چه تجهیزات بین شبکه مثل Router و RAC و غیره دارای یک شناسه منحصر به فرد می باشند که به آن آدرس IP گویند.
آدرس IP یک عدد ۳۲ بایتی می باشد که از ۴ عدد ۸ بیتی تشکیل یم شود که با نقطه از هم جدا می شوند.
هر آدرس IP دو بخش دارد:

۱- netID (مشخص کننده یک زیرشبکه اینترنت)
۲- HostID (مشخص کننده یک کامپیوتر در شبکه)
در مثال بالا ۲۹۴٫۲۲۴٫۲ مشخص کننده یک زیر شبکه مثلاً www.avand.net می باشد و عدد ۲ مشخص کننده یکی از Hostهای این زیرشبکه مثلاص سرویس دهنده وب این زیرشبکه با یکی از کاربران این زیرشبکه می باشد.
کلاسهای IP:
به مجموعه IPهایی که به هر ISP یا زیرشبکه اینترنت اختصاص می یابد کلاس IP آن زیرشبکه گویند.
مثلاً مجموعه ۱۹۴٫۲۲۴٫۱٫۳۲ تا ۱۹۴٫۲۲۴٫۱٫۶۳ که مشخص کننده ۳۲ تا IP از کلاس c می باشند (الته ۳۲ تای درم)
اصلی ترین کلاسهای IP عبارتند از:
۱- کلاس A
2- کلاس B
3- کلاس C
البته کلاسهای D و E نیز وجود دارند که کلاسهای اصلی نیستند.
نکته: محدوده عدد اول در آدرس IP مشخص کننده نوع کلاس است.

۰ Network (7bit) Local Address →(۲۴Bit)

۱۰ Network (24bit) Local Address →(۱۶Bit)

۱۱۰ Network (22bit) Local Address →(۸Bit)

۱۱۱۰ Multicast Address →(۲۸Bit)

کلاس A
بزرگترین کلاس از لحاظ تعداد سر.یس گیرنده ها در اینترنت می باشد اکثر آدرسها در کلاس A بصورت زیر است. عدد اول در آدرس IP و NetID بوده و سه عدد آخر HostID است. باارزشترین بیت در کلاس ۰(MSB) است.
NetID HostID
H H H N

تعداد زیرشبکه ها در کلاس A
در اینترنت تنها می توان ۱۲۶ زیرشبکه کلاس کامل A داشت. البته از آنجا که کلاس A بسیار بزرگ می باشد و امکان راه اندازی شبکه ای برای سرویس دهی (۲۲۴-۲) تقریاً امکان پذیر نیست کلاسهای A به توانی از ۲ تقسیم می گردند مثلاً ۲/۲۲۶ کلاس A و غیره
تعداد Host ها در کلاس A
به جهت غیرقابل استفاده بودن بعضی IP هاب خاص برای عملیات multieast، Loopback تعداد Host کلاس A عبارت خواند بود از۲۲۴-۲= تعداد Host
کلاس B
قالب آدرس ها در کلاس B بصورت زیر است. در این کلاس دو بیت باارزش (۲۰) می باشد. عدد اول همواره بین ۱۲۸ تا می باشد.
H H H N

NetID HostID
توجه: باید توجه کرد که در کل شبکه NetID ثابت است بنابراین همه کامپیوترهای یک زیرشبکه دارای NetID ثابتی هستند و HostID تنها می تواند منفاوت باشد
ID Address Class
001 , T.Z.W TO
226.YY.Z.W
128 , T.Z.W TO
191.YY.Z.W
192 , T.Z.W TO
223.YY.Z.W A

B

C
کلاسها در شبکه TCP/IP
تعداد زیر شبکه های کلاس B
(192-128)28=224
تعداد Host در کلاس B
در این کلاس کوچکترین کلاس از نظر تعداد کاربر می باشد قالب آدرس ها بصورت زیر است:
H H N N

NetID HostID
در این کلاس سه بیت با ارزش عبارتست از (۱۱۰) . عدد اول در آدرس بین ۱۹۲ تا ۲۲۳ می تواند باشد.
مثال:
۲۲۴٫۲۲۴٫۲ .۲
Net ID Host ID
تعداد زیرشبکه ها در کلاس C
تعداد زیرشبکه ها در اینترنت برای این کلاس بسیار زیاد است و برابر است با:
(۲۲۴-۱۹۲)۲۱۶=۲۲۱
تعداد Host ها در کلاس C
در این کلاس تعداد Hostها چاز همه کمتر است و برابر (۲۵۶-۲) می باشد.
تیم کلاسها
بسته به تعداد Hostهای یک زیرشبکه می توان یک کلاس را بصورت کامل استفاده کرد یا تقسیم نمود. این تقسیم می تواند توانی از ۲ باشد. (مثلاً ½، ۲/۴، ۱/۸) طوری که تعداد Host بسته به کلاس به ۲ و ۸ و….۸ تقسیم می شود.
می توان نتیجه گرفت که هموارخ تعداد IP های یک زیر شبکه توانی از ۲ خواهد بود.
مثال:
فرض کنید یک زیرشبکه اینترنت ۲/۴ کلاس c می باشد (۲/۴ اول) در این صورت محدوده آدرس بین ۱۹۴٫۲۲۴٫۱٫۰ تا ۱۹۴٫۲۲۴٫۱ خواهد بود. یعنی ۶۴ تا Host می تواند داشته باشد.
Subnet mask
تعدادی بیت می باشد که با آدرس IP و AND شده تا آدرس Subnet یا NetID بدست آید. باید توجه کرد این آدرس هنگام نصب سرویس دهنده، باید وارد گردد. بسته به نوع و تقسیم کلاس این آدرس فرق می کند.
برای کلاس کامل A: 255.0.0.
برای کلاس کامل B: 255.255.0.0
برای کلاس کامل C: 255.255.255.0
مثال:
اگر آدرس ۱۹۴٫۲۲۴٫۱۰۲ را با ۲۲۵٫۲۲۵٫۲۵۵٫۰ AND کنیم آدرس ۱۹۴٫۲۲۴٫۲ بدست می آید که آدرس Subnet است.
باید توجه کرد اگر کلاسهای ما تقسیم شوند در این صورت Subnetmask تغییر می کند. مثلاً د حالتی که کلاس ۲/۴ کلاس c باشد Subnetmask عبارت است از ۲۵۵٫۲۵۵٫۲۵۵٫۱۹۲ برای محاسبه Subnetmask ابتدا باید محدوده IP یا Scope را تعیین کنیم سپس از روی آن بخش ثابت آدرسها یا NetID را محاسبه نماییم. حال کافی است به جای بیتهای NetID، یک و به جای بیتهای HostID صفر قرار می دهیم تا Subnetmask بدست آید مثلاً برای محدوده IP برابر:
۲۰۰٫۲۰۰٫۲۰۰٫۲۹۴
۲۰۰٫۲۰۰٫۲۰۰٫۲۵۵
باشد NetID برابر ۲۰۰٫۲۰۰٫۲۰۰٫۱۲xxxxxx است (عدد آخر بصورت باینری نمایش داده شده است) بنابراین Subnetmask برابر ۲۵۵٫۲۵۵٫۲۵۵٫۱۹۱ خواهد بود.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 20 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد