تحقیق در مورد Active Server Page چیست

word قابل ویرایش
29 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

Page چیست

با گذشت سالهای متمادی، ما تغییرات مهمی را در موضوع اینترنت مشاهده می نمائیم. ابتدا، اینترنت به منظور یک سرویس دنده ارتباطات متوسط برای بخشهای دولتی و مؤسسات دانشگاهی بود. با پیدایش www، اینترنت یک محیط دوستانه چند رسانه ای شد. در اصل سرویس اینترنت به عنوان یک مکان برای

آدمهای با ذئق به منظور خلق صفحات خانگی بود، اما هرچه افراد بیشتری به اینترنت وارد شدند، اینترنت به یک منبع اطلاعاتی برای همه ارفاد تبدیل شد. وقتی تعداد افراد online، به یک محدوده بحرانی رسید، شرکتهای که محصولات و خدمات را می فروختند شروع کردن به spring up نمودن. این شرکتها هیچ حضور فیزیکی نداشتند، فقط یک محضور مجازی داشتند. برای مثال شما می توانید از سایت Amazone کتاب بخرید، اما شما قادر نخواهید بود که کتابفروشی Amazone.com را در همسایگی خودتان پیدا کنید.

همان گونه که اینترنت به صورت یک فروشگاه موفق شد، طراحی وب سایت هم تغییر پیدا کرد. در روزهای اولیه www، HTML به منظور ایجاد صفحات وب ایستااستفاده می شد. اما امروزه، صفحات وب ایستا به سرعت در حال منسوخ شدن می باشند. تصور کنید اگر Amazone.com تنها از صفحات وب ایستا تشکیل شده بود – شما نمی توانستید فهرستهای کتاب را جستجو کنید. شما نمی توانستید یک درخواست را به صورت online صادر کنید، شما نمی توانستید توضیحات کاربران دیگر را بخوانید. این است دلیل یک سرمایه گذاری مطمئن که اگر Amazone.com از صفحات وب پویا استفاده نمی کرد، نمی توانست تعداد زیادی کتاب بفروشد:

شما می توانید صفحات وب را از راههای زیاید ایجاد نمایید. راه حل مایکروسافت برای ساختن صفحات وب پویا استفاده از Active Server Page می باشد که به صورت مختصر بر آن ASP می گویند.

سایت های وب بزرگ زیادی از ASP به منظور سرویس دادن پوسا به اسناد وب استفاده می ک. برای مثال Buy.com، Hotbot.com و Dell.com از ASP برای ساخت سایت های وب پویای محاوره ای خود استفاده کرده اند.

ASP شامل دو بخش می باشد. کدهای برنامه نویسی و embeded HTML. کدهای برنامه نویسی می توانند به وسیله تعدادی از زبانهای دست نویس (scropting language) نوشته شوند.

یک زبان دست نویس (scripting language) یک دستور زبان مخصوص است که برای اجرای دستورات بررو یکامپیوتر استفاده می شود.
زبانهای اسکریپت نویسی دست نویس مربوط به وب که محبوب می باشند عبارتند از VBScript و JanaScript. وقتی یک صفحه ASP درست می کنید، شما می توانید از یکی از چهار زبان برنامه نویسی استفاده کنید. شبیه دستور زبان Visual Basic.
* VBScript: معمولترین برنامه نویسی Script برای ASP می باشد.
* Jscript: شبیه javascript می باشد.

* Perlscript: شبیه به زبان Perl می باشد.
* Python: یک زبان اسکریپت نویسی قدرتمند می باشد که به طور معمول برای توسعه وب به کار می رود.
بیشتر صفحات ASP با استفاده از Vbscript ایجاد می گردند. Vbscript از چهار زبان دیگر به زبان انگلیسی نزدیکتر می باشد و دستور زبان آن شبیه Visual Basic می باشد که تعداد زیادی از توسعه دهندگان وب از آن استفاده کرده اند.
اجرای صفحات ASP

برای اجرای صفحات ASP برروی کامپیوترتان، احتیاج به اجرای یک سرویس دهنده web دارید. محصولات رایگان شرکت مایکروسافت در دسترس شما قرار دارند که به شما اجازه می دهند یک سرویس دهنمده وب را روی ویندوز ۹۵ و ۹۸ به همان خوبی windowsNT و windows2000 اجرا کنید.
اگر سرویس دهنده وبی که صفحات ASP را اداره می کند نصب نکرده اید، هنگامی که یک درخواست صفحه ASP را داخل مرورگر خود می نمایید، یک پنجره گفتگو را مشاهده می کنید که از شما می پرسد که آیا می خواهید فایل ASP را برروی دیسک ذخیره نمایید یا خیر؟
به یاد بیاورید که یک سرویس دهنده وب با توانایی مدیریت صفحات ASP، صفحه وب درخواستی را قبل از اینکه سرویس گیرنده بفرستند پردازش می کند.
در طی این پردازش دو چیز اتفاق می افتد:

۱- کد برنامه نویسی در صفحه ASP به وسیله سرویس دهنده تفسیر می گردد.
۲- سرویس دهنده وب به مرورگر اطلاع می دهد که اطلاعات HTML را فرستاده است و مرورگر این خطوط HTML را دریافت کرده وب رای کاربر اجرا می نماید.
اگر شما یک سرو.یس دهنده وب را نصب نکرده باشید، و سعی کنید که یک صفحه ASP را بوسیله مرورگرتان مشاهده نمایید، مرحله دوم اجرا نمی شود. این به آن معنی استد که مرورگر مطلع نمی شود که صفحه ASP شامل کد HTML می باشد. مرورگر نمی داند که چه کاری باید با یک فایل ASP انجام دهد و سعی می کند که به وسیله برنامه های دیگر که فایل با پسوند ASP را می شناسند این فایل را ببینند.

اگر یک برنامه برروی کامپیوترتان نصب باشد که با فایل با پسوند ASP آشنایی داشته باشد آن برنامه اجرا می گردد. برای مثال، Visual Interdev و Microsoft Frontpage پسوندهای ASP را می شناسند. اگر شما یکی از این برنامه ها را برروی کامپیوترتان نصب کرده باشد و سعی کنید یک صفحه ASP را به وسیله مرورگرتان مشاهده نمایید (قبل از اینکه سرویس دهنده وب را نصب کرده باشید) Visual UnterDev یا Frontpage به صورت اتوماتیک شروع به کار می کند.
تنظیمات سرویس دهنده اطلاعات اینترنت

(IIS) سرویس دهنده وب حرفه ای مایکروسافت می باشد. آخرین نسخه IIS نسخه ۵٫۰ می باشد که با ویندوز ۲۰۰۰ کار می کند. ASP 3.0 نیز با IIS 5.0 سازگار می باشد و به صورت خودکار وقتی IIS 5.0 نصب می گردد آن نیز نصب می گردد. اگر NT server را اجرا می کنید، به IIS4.0 احتیاج دارید و IIS4.0 را می توانید در WindowsNT Option pack 4.0 پیدا کنید، یا می توانید به صورت رایگان از سایت وب مایکروسافت بله آدرس
http:///www.microsoft.com/msdownload/ntoptionpack/askwiz.asp
دریافت نمایید.
احتیاط: IIS 4.0، ASP3.0 را پشتیبانی نمی کند. اگر ویندوز NT server را اجرا می کنید، شما IIS 4.0 را اجرا خواهید کرد. اگر IIS 4.0 را نصب کرده اید،‌ASP 2.0 به صورت خودکار نصب خواهد شد. نصب کردن IIS 4.0 به سادگی نصب کردن IIS 5.0 می باشد. هر دو دارای یک ویزارد ساده می باشند که به شما در طی مراحل نصب کردن کمک می نماید.
IIS 5.0 با ویندوز ۲۰۰۰ ترکیب دشه است، اگر چه هنگامی که شما ویندوز ۲۰۰۰ را نصب می کنید به صورت پیش فرض IIS 5.0 نصب نمی گردد. برای نصب IIS 5.0 ابتدا باید start و سپس Programs و Administrative tools و configure your server را انتخاب نمایید.

یک جعبه محاوره ای باز می وشد که دارای چندین گزینه پیکره بندی در پنجره سمت چپ خود می باشد. از پنجره سمت چپ، پایین ترین گزینه labeled Advanced می باشد را انتخاب نمایید. برروی دکمه Advance یکبار کلیک نمایید. چهار گزینه جدید آشکار می شوند که عبارتند از Cluster Service، Message Queuing، Support Tolls و Optional Components. برروی گزینه Optional Components کلیک کنید. در پنجره سمت راست، توضیجی در مورد گزینه Components Optional ظاهر می گردد. به جلوتر بروید و برروی فرامتن start کلیک کنید. این کار ویزارد اجزای ویندوز را اجرا می نماید – wondows 2000 components wizard اجزای انتخابی ویندوز ۲۰۰۰ را نمایش می دهد. از طریق این ویزارد شما می توانید اجزای انتخابی ویندوز را نصب یا رفع نصب نمایید. گزینه Internet Infortmation Service را بیابید.

اجزای IIS تعدادی از زیر اجزاهای دیگری از سرویس www را همانند سرویس دهنده FTP و سرویس SMTP شامل می شوند. برای اینکه تعیین کنید که چه اجزایی از IIS نصب شوند، برروی اجزای IIS در ویزارد اجزای ویندوز ۲۰۰۰ کلیک کنید و سپس برروی دکمه Details کلیک نمایید. شما یک لیست از اجزایی که می توانند با IIS نصب شوند را مشاهده می نمایید. اگر شما قصد داشته باشید که از Visual Interdev یا Frontpage شرکا مایکروسافت به منظور ویرایش سایت وب خود استفاده نمایید، مطمئن گردید که بسط های Frontpage 2000 server را نصب می کنید. البته، این به نصب کردن دیگر اجزای IIS صدمه ای نمی زند.

بعد از اینکه شما تمام اجزای IIS را انتخاب کردید، برای نصب کردن باید برای دکمه ok کلیک کنید که شما را به ویزارد wondows 2000 components برمی گرداند. برای شروع به نصب IIS 5.0 برروی دکمه Next کلیک کنید. وقتی عملیات نصب کامل شد، شما می توانید به ISM دسترسی پیدا کنید.
Internet server manager به شما اجازه می دهد که خصوصیات و تنظیمات IIS را پیکره بندی نمایید.
به منظور اجرای ISM، مراحل زیر را انتخاب کنید.

Start>programs>Administrative tools>Internet Service Manager
ISM به شما اجازه یم دهد که سایت وب تان را و سرویس دهنده FTP و سرویس SMTP را پیکربندی نمایید.
ISM ساختار دایرکتوری را برای سایت وب شما نشان می دهد. شما می توانید خصوصیات سایت وبتان را مشاهده و اصلاح نمایید (به وسیله کلیک دکمه راست ماوس برریو نام سایت وب (سایت وب پیش فرض) و کلیک برروی دکمه (Properties) این کار یک کادر به نام web site properties را باز می نماید.

این کادر همانطور که متوجه شده اید دارای ۱۰، tab پر از گزینه می باشد. اما حالا، ما فقط برروی تعدادی از گزینه های منتخب در داخل Home Directory tab متمرکز می شویم. به گزینه local path توجه نمایید. دایرکتوری که در اینجا وارد می شود دایرکتوری فیزیکی ریشه می باشد و به صورت پیش فرض در داخل \Inepub\wwwroot برروی درایوی که ویندوز ۲۰۰۰ نصب شده است قرار دارد. اگر شما تمایل دا

شته باشید، می توانید این مقدار را تغییر دهید. اما همانطوری که بیان گردید عرف استاندارد دایرکتوری فیزیکی ریشه \Inetpub\wwwroot می باشد.
در زیر گزینه local path، یک سری از کادرهای انتخاب وجود دارد. دو تا از این کادرهای انتخابی شبیه به گزینه های موجود در کادر Personal web server

properties می باشند و عبارتند از Directory Browsing و log Visits. هر دوی این گزینه ها دقیقاً مانند گزینه های موجود در PWS می باشند. با انتخاب Directory Browsing شما به ملاقات کنندگانی که درURL، آدرس شما وارد می کنند، اجازه می دهید که به اجزای دایرکتوری شما دسترسی پیدا نمایند.
حالا که شما IIS را نصب کرده اید می توانید سایت وب خود را مورد بازدید قرار دهید. همین طور با PWS شما می توانید به سایت وب کامپیوترتان با تایپ کردن عبارات زیر در داخل مرورگر وبتان دسترسی پیدا نمایید.
http://localhost

http://yourserver
استفاده از ASP بدون به کارگیری IIS یا PWS

به دلیل اینکه سرویس دهندگان وب، تنها برروی محصولات ویندوز شرکت مایکروسافت اجرا می گردند، شما ممکن است فکر کنید برای استفاده از صفحات ASP حتماً باید از IIS یا PWS برروی سرویس دهنده وب خود استفاده نمایید. این درست نیست، زیرا که شرکتهای زیادی نرم افزارهایی را ایجاد نموده اند که به شما اجازه می دهند صفحات ASP را برروی سرویس دهنده های متنوع و کامپیوترهای مختلف ایجاد نمایید.

یکی از این محصولات Halycon software’s Instant ASP می باشد که به صورت مخفف به آن iASP می گویند. یکی دیگر از این محصولات به وسیله شرکت chili!soft ایجاد شده است و chili!ASP نامیده می شود. این محصولات می توانند برروی سرویس دهنده هایی که IIS ندارند اجرا گردند، به علاوه محصوات زیر
• Apache
• Sun web server
• Java web server
• Netscape Eterprise server
این محصولات همچنین می توانند برروی کامپیوترهای زیر نصب کردند
• Linux
• Sun solaris
• Apple Mac OS
• IBM/AIX

منظور از %@language=VBScripe% چیست؟
در بالای اولین اسکریپت شما خطی را مشاهده می کنید که به صورت %@language=VBScript% خوانده می شود. این خط زبانی که در ASP استفاده می شود را مشخص می نماید.

شما ممکن است که متوجه نشده باشید که ASP یک زبان برنامه نویسی نمی باشد. آن یک تکنولوژی سرویس دهنده می باشد. زبان برنامه نویسی که ما در برنامه نویسی استفاده می کنیم معمولاً VBScript می باشد.

پایگاه داده های رابطه ای چیستند؟
مفیدترین ویژگی Active server ها توانایی آنها در ارتابط ساده یک صفحه ASP با یک بانک اطلاعاتی می باشد.
یک بانک اطلاعاتی مجموعه ای از اطلاعات است که می تواند به راحتی مورد سئوال و تغیری قرار گیرد. وقتی از بانک اطلاعات استفاده می کنید، می توانید کارهای زیر را انجام دهید:

دریافت داده، درج کردن داده، به روز رسانی داده های موجئد یا پاک کردن داده های موجود.
تعداد زیادی برنامه های بانک اطلاعاتی تجارتی محبوب در دسترس می باشند مثل اکسس مایکروسافت، که در داخل برنامه آفیس قرار دارد، میکروسافت SQL-server، اوراکل، Informix، DB2 و برنامه های دیگر. از آنجایی که ASP از تکنولوژی مایکروسافت استفاده می کند، بانک اطلاعاتی مایکروسافت بیشتر با آن مورد استفاده قرار می گیرند. اگرچه، هیچ دلیلی وجود ندارد که نتوانید از بانک اطلاعاتی غیر مایکذروسیافتی مثل اوراکل با ان استفاده تمایید.
هدف اولیه از یک بانک اطلاعاتی ذخیره اطلاعات می باشد. اگرچه هر سیستم بانک اطلاعاتی ممکن است ریزه کاریهای مختص به خود را داشته باشد. اما همه بانک اطلاعاتی از جدائل برای ذخیره اطلاعات استفاده می کنند.

جدول یک ماتریس دو بعدی می باشد که برای ذخیره اطلاعات در یک بانک اطلاعاتی مورد استفاده قرار می گیرد.
یک جدول که دارای سطر و ستون به شکل یک ماتریس می باشد، مانند یک انبار برای قرار دادن نمونه هایی از آبجکت ها استفاده می شود. ستونهای یک جدول خصوصیات آبجکت را تشریح می کنند، در حالی که سطر یک نمونه منحصر به فرد از آبجکت می باشد. به سطرها در جدول بانک اطلاعاتی اصطلاحاً رکورد گفته می شود، و به ستونها نیز اصطلاحاً فیلد گفته می شود.

یک رکورد یک نمونه از یک آبجکت می باشد و در یک بانک اطلاعاتی به وسیله سطر نشان داده می شود.
یک فیلد یک خاصیت تنها از یک آبجکت می باشد که در بانک اطلاعاتی به وسیلع ستون جدول نشان داده می شود.
برای مثال، تصور کنید که می خواهید اطلاعاتی در باره ماشین ها در داخل بانک های اطلاعاتیتان ذخیره کنید. فکر کردن در مورد اتینکه ماشین یک آبجکت می باشد که دارای خصوصیات معینی می باشد به شما کمک زیادی می نماید. (ما از یک مثال مشابه در روز ششم، «کار با آبجکت ها» استفاده کردیم). برای اینکه قادر باشید که اطلاعات یک نمونه بخصوصی از ماشین را ذخیره کنید، نیاز به یک جدول ماشین دارید. برای مثال، ممکن است تصمیم بگیرید که کارخانه سازنده، سال، کیلومترها و خصوصیات رنگ را برای هر آبجکت ماشین ذخیره نمایید. در این مورد،‌جدول بانک اطلاعاتی ماشین هایتان چهار ستون دارد. برای هر نمونه ماشین که می خواهید در داخل بانک اطلاعاتی ذخیره نمایید، نیاز به افزئودن یک سطر به جدول ماشین دارد. اگر شش ماشین منحصر به فرد دارید، باید شش سطر در جدول ماشین خود داشته باشید..
برای ذخیره کردن این شش نمونه از آبجکت ماشین، نیاز به افزودن شش سطر به جدول ماشین دارید.
بانک اطلاعاتی می توانند شامل چند جدول بانک اطلاعاتی باشند، و معمولاً هر جدول بانک اطلاعاتی یک آبجکت منفرد را نشان می دهد. در مثال ماشین، یک ماشین را با استفاده از چهار خصوصیت تشریح کردیم. اگر بخواهید خاصیت پنجمی را – موتور – که خودش یک آبجکت می باشد اضافه کنید، چه کار می کنید؟ آبجکت موتور ممکن است شامل خصوصیاتی مثل اسب بخار، لیتر و سیلندر باشد. اگر یک خاصیت آبجکت، خودش یک آبجکت جدید باشد، چگونه آن را در داخل یک بانک اطلاعاتی نشان می دهید؟

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 29 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد