دانلود فایل پاورپوینت باروک

PowerPoint قابل ویرایش
22 صفحه
11900 تومان
119,000 ریال – خرید و دانلود

لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت باروک توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت باروک قرار داده شده است

2-در صورت مشاهده بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد

— پاورپوینت شامل تصاویر میباشد —-

اسلاید ۱ :

بازگشت دوباره به ادبیات یونان باستان را « ارمانیسم» یا « جنبش فرهنگ دوستان» نامیده اند.

نهضت ارمانسیم به صورت تحصیل زبان لاتین و تقلید از آثار شاعران یونان و روم شروع شد. در این دوره ترجیح دادند که به جای زبان ایتالیایی زبان لاتین به عنوان زبان ادبی به کار برده شود.

اومانیست ها ابتدا طرفداران زیادی پیدا کردند اما چون اکثریت مردم زبان لاتین را یاد نداشتند و از آثار آنها چیزی نمی فهمیدند و از آنها روی برگرداندند به همین جهت در میان مردم ادبیات عامیانه و ساده ای به وجود آمد که دارای فرهنگ عمیقی نبود.

هدف او مانیست ها این بود که روح و طبیعت انسانی را با ذوق کلاسیک موافق سازند  و انتقاد آزاد را که قرون وسطی به کلی از آن جلوگیری می کرد رواج دهند.

اومانیست ها به انسان توجه خاصی نمودند و او را در مرکز توجه هنرمندان و فلاسفه ی خویش قرار دادند در حالی که قبل از آن هنرمندان و فلاسفه ی قرون وسطی با تکیه بر بقالیم کلیسا انسان را موجودی گناهکار و حقیر می شمردند.

اسلاید ۲ :

رنسانس ( احیاء تجدید)

یعنی نوعی بازگشت به دوران ادب و فرهنگ گذشته است . و یکی از مهم ترین حوادث تاریخ جهان به حساب می آید و از زمان زوال زبان لاتین تا اواخر قرن شانزدهم را دوره رنسانس می نامند . در این دوران مکتب ها و جریان هایی به وجود آمده اند که بیشتر آنها را می توان تظاهرات مختلف هنر باروک به شمار آورد.

باروک چیست؟

باروک نه یک مکتب یا نهضت ادبی مشخص و معین است و نه از نظر تاریخی و جغرافیایی به زمان ومکان معینی محدود است بلکه عنوانی است که از اواخر قرن نوزدهم ، نوگرایان و به یک رشته قالب های جمال شناختی در قرون گذشته که حالاتی خاص و غیر عادی داشته اند اطلاق کردند این کلمه در رشته های مختلف هنری ا زجمله معماری مجسمه سازی نقاشی و ادبیات – موسیقی و سینما به کار می رود.

اسلاید ۳ :

بنابراین رنسانس حادثه ای بزرگ بود که هم در اندیشه و تفکر بشر و هم از جنبه هنری و ادبی زندگی انسان را متحول کرد. مهد –  رنسانس شهر فلورانس ایتالیا بود و این شهر را روح رنسانس نامیده اند . بزرگان و اندیشمندان همچون پترارک – لئونار دو دو اینچی – را فائل – میکل آنژ در آن جا بوده اند و در فرانسه نیز شاعران و نویسندگان در نیمه دوم قرن پانزدهم با آثاری که به زبان لاتین بود آشنا شدند بعد از آن با آثار هومر و سوفوکل آشنا شوند و به تقلید از شاعران یونان قدیم و روم قدیم و شاعران ایتالیایی دوره رنسانس پرداختند و از همین دوره بود که برای اولین بار اصول و و آیینی برای خلق آثار ادبی به وجود آمد و تا قرن هیجدهم نیز ارزش و اعتبار خود را از دست نداد و همین اصول بود که در آغاز قرن هفدهم باعث ایجاد مکتب کلاسیک شد.

اسلاید ۴ :

کلاسیسم:

کلاسیسم در سه معنی – به کار رفته است

۱-   به آثار ادبی یونان و روم قدیم که سرمشق آفرینش آثار ادبی قرار گرفت

۲-   به آثار ادبی گذشته که با گذشت زمان باز هم قدرت و اعتبار دارند مثل شاهنامه ، تاریخ بیهقی

۳-   به آثاری که به علت خصوصیات ارزشمند خود از شهرت و افتخار  برخوردار شده اند. هر چند قدیمی نباشند.

تاریخچه کلاسیسم:

« کلمه کلاسیک به معنی وسیع خود به تمام آثاری که نمونه ادبیات کشور شمرده می شود و مایه افتخار اطلاق می شود[۱][۱]» ولی آنجا که بحث ازمکتب های ادبی در میان باشد دیگر چنین معنی وسیعی که منظور نظر نیست. کلاسیسم فرانسه نقطه اوج کلاسیم اروپا ست  و اصول کلاسیم را از ایتالیای ها گرفتند.

اسلاید ۵ :

هنر اصلی کلاسیک اعتباری برای رمان و داستان قائل نبودند. مکتب کلاسیک یک مکتب فرانسوی است. در قرن هفدهم نوشتن به سبک کلاسیک یک ارزش محسوب می شده است.

دوره حکومت لویی چهاردهم در فرانسه اوج شکوفای کلاسیسم است این پادشاه یک هدف داشت و آن هم عظمت فرانسه و عزت شاه بود. بنابر این همه ملت احساس می کردند که رسالت آنها این است که به این هدف برسند زیرا پادشاه به چیزی کمتر ا زآن قانع نبود ( ساختن کاخ ها و باغ های شگفت انگیز ، باعث شد فرانسه تجربه ای تازه در خلق زیبایی به دست آورد و بزرگترین هنر پرور تاریخ را لویی چهاردهم شناخته اند

راسین بزرگترین شاعر دراماتیک فرانسه است که تراژدی های او عبارتند از – استر،  وقایع آن در ایران می گذرد ۲- اسکندر کبیر ۳- مهرداد ۴- بایزید

اسلاید ۶ :

معماری باروک

مقدمه:در ابتدا بهتر است تعریفی از واژه باروک داشته باشیم . باروک در معنی اصلی خود عبارتست از نامنظم، مروارید ناصاف و پرپیچ و تاب و یا غیر عادی . از نظر منتقدین قرن نوزدهم معماری باروک عبارت است از معماری کلاسیک منحط بی ساختار و دارای تزئینات نمایشی زیاد و عجیب و غریب.

این سبک که در ایتالیا پا گرفت و قسمت اعظم اروپا را هم به زیر پوشش خود درآورد. تقریبا از اوایل قرن ۱۷ تا اواسط قرن ۱۸ در بیشتر کشورهای لاتین گسترش یافت.
باروک نوعی هنر است که در آن قواعد تناسب رعایت نمی شود و همه چیز بنا به حواس هنرمند نمایانده می شود

اسلاید ۷ :

این سبک هنری دارای روحی از حرکت و جنبش است که نقطه مقابل سکون کلاسیک است. هنرمندان در باروک بر خلاف دوران کلاسیک با احساس خود حرکت می کنند و احساس را مقدم بر عقل می دانستند.
در معماری باروک ماهیت اصلی آفریده ها عبارتند از :
– ایجاد هماهنگی و هنجار درمیان عناصر و مضامینی گوناگون و درهم آمیخته
نشان متمایز باروک نحوه فکری و احساسی آن است.

بسط نوعی جهان بینی مخصوص است که در معماری، خود را در قدرتی نو نشان می هد؛ قدرتی که فضاهای مختلف را با هم می آمیزد و وحدتی شگفت انگیز از ترکیب اجزایی متفاوت بوجود می آورد. لازم به ذکر است این نوع نگرش در تمامی رشته ها تا از هم گسیختگی ناشی از عصر صنعت باقی ماند.
– طراحی فراخ و در مقیاس بزرگ در فضایی شکوهمند و ابهت انگیز
– تعبیه فضای کلی در مرکز و منظم کردن سایر فضاها به سمت آن
– به خدمت گرفتن عناصر اصلی پیکرتراشی و نقاشی و سایر هنرهای تزئینی برای ایجاد اثری کامل
یکی از دلایل پیدایش پیکره سازی باروک نقش مقابل بین باروک و کلاسیک گرایی بود . پیکره سازی هم در نشان دادن معجزات دین مسیح کمال می یابد و بازتابی از نوعی اشتیاق برای اعجاب انگیزی است.
استفاده از عناصر تزیینی و نمایان کردن هر چه بیشتر فواره ها و آب نما ها در معماری باروک بسیار متداول بوده است . بعد ها اینگونه برخورد با آب و استفاده نمادین از مجسمه سازی در شهر سازی و میادین باروک نیز مرسوم شده است

اسلاید ۸ :

این کاخ با مقیاسی وسیع مستلزم ساختن کاخی بزرگ و شهرکی اقماری پیرامون آن در پارکی وسیع بود. این بنا به طول ۴۰۰ متر در محور عمودی که بر محور شرقی– غربی از شهرک و پارک می گذرد، قرار دارد.
در این کاخ نیز همانند سایر بناهای سبک باروک فرانسه تزئینات داخلی از اهمیت به سزایی برخوردارند.

در محوطه خارجی این کاخ نیز از پیکره ها و آب نماهای بسیاری بعنوان نقاط شاخص دید و منظر و جهت ایجاد تنوع بصری در منظر و ایجاد احساس جنبش و حرکت در فضا بهره گرفته شده است

اسلاید ۹ :

در اواخر قرن هفدهم مشاهده می شود که جهان بینی دوران باروک در رشته ریاضی متوجه بینهایت به عنوان پایه ای برای محاسبات علمی می شود . در نقاشی و معماری بینهایت به معنی ترسیمی و هندسی آن در پرسپکتیو مورد استفاده قرار می گیرد تا تاثیری هنرمندانه بیافریند. کاربرد هنرمندانه بینهایت در طبیعت که با معماران منظره ساز فرانسوی اواخر قرن هفدهم آشکار گشت برای نخستین بار در باغ ها جاده های عریضی دیده می شود که به عنوان عوامل اصلی معماری بکار رفته اند و این باغ ها را آشکار ا به فضاهای بی پایان ، هدایت می کنند. ورسای با جاده خیره کننده اش که راه به پاریس می برد مثالی باعظمت ، از آفرینش این معماران فرانسوی است. این باغ با اثری که بر بیننده ایجاد می کند نمونه ای از دنیای باروک است و تصور هنری بینهایت را در این دوره باقی نگاه می دارد

اقامتگاه تابستانی خانواده سلطنتی اتریش، یکی از زیباترین نمونه های کاخ های باروک در اروپاست.
شونبرون نقش ورسای را در امپراتوری اتریش به عهده داشت؛ اما سلسله هاپسبورگ ها با پادشاهان فرانسه متفاوت بود و نمی خواست خود را مانند بت جلوه دهد. به همین دلیل شونبرون هم به عنوان یک قصر و هم به عنوان اقامتگاه خانواده بزرگ حاکم ساخته شد

اسلاید ۱۰ :

ساخت این قصر در سال ۱۶۹۶ آغاز شد. دوران طلایی این قصر در زمان ماریا ترزا ملکه اتریش (۱۷۸۰-۱۷۱۷) بود و همزمان با پایان حکومت هاپسبورگ ها به پایان رسید. اما معمار مجموعه، نیکولاس فون پاکاسی، به کار خود در راستای طراحی ورودیه و تاکید بر معماری باروک مجموعه با اشاره هایی از روکوکو ادامه داد. در همین زمان پارک جلوی کاخ کامل شد و به شکل امروزش است درآمد.
امروزه این کاخ به واسطه اهمیت تاریخی، موقعیت منحصر به فرد و مبلمان با شکوهش بخشی از میراث جهانی یونسکو است

از ویژگی های بسیار مشهود معماری باروک که در شونبرون بیشتر مشهود می باشد. تسلط بر عناصر طبیعی در عین ایجاد ارتباط بین عناصر طبیعی و مصنوع است .این امر از طریق باغچه های هندسی و گلکاری های منظم و همچنین شکل دادن به درختچه ها حاصل شده است

مطالب فوق فقط متون اسلاید های ابتدایی پاورپوینت بوده اند . جهت دریافت کل ان ، لطفا خریداری نمایید .
PowerPoint قابل ویرایش - قیمت 11900 تومان در 22 صفحه
119,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد