دانلود فایل پاورپوینت جهان در عصر بعثت

PowerPoint قابل ویرایش
89 صفحه
11900 تومان
119,000 ریال – خرید و دانلود

لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت جهان در عصر بعثت توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت جهان در عصر بعثت قرار داده شده است

2-در صورت مشاهده بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد

— پاورپوینت شامل تصاویر میباشد —-

اسلاید ۱ :

ناگفته پیداست که مسئولیتی سنگین است و راهی طولانی, اما در هر حال ,بحثی است لازم. چون تا وضع جهان را در ان روزگار نشناسیم  ,نمی توانیم به خوبی نیاز جامعه ی بشری را به نهضت بزرگ اسلامی دریابیم و نقش وتاثیر اسلام را در برانداختن این فساد وگمراهی بدانیم .از این پس ما سعی می کنیم تا انجا که ممکن است حوادث و اوضاع هر یک از کشورهارا در قرن ششم واوایل قرن هفتم میلادی را در عصر بعثت است بیان کنیم.

با وجود این از حوادث پیشین ,مخصوصا قرون چهارم و پنجم میلادی تا انجا که به عصر بعثت مربوط است.

اسلاید ۲ :

عربستان ,بزرگترین شبه جزیره دنیا در جنوب غربی اسیا است و از طرف شمال ریگزار های وسیع ان را پوشانده و به عراق و اردن محدود می شود.

این شبه جزیره عموما دریا است وحاشیه باریکی از سرزمین های مسکونی ,اطراف ان را فرا گرفته وغالبا محصور به دریاست وبدین ترتیب علاوه بر صحرا های ریگزار,نواحی کوهستانی معتدل وقسمتهای ساحلی گرم ومرطوب هم دارد.

 

اسلاید ۳ :

تقریبا ۱/۶ مردم عربستان شهرنشین بودند که بیشتر درنواحی جنوب ودر قسمت شمال وشمال غربی حیره وغسان بسر می بردند ودر حجاز هم سه شهر مکه,یثرب وطایف وجود داشت . دیگر ساکنین عربستان  ,اعراب صحرانشین وبیابانگرد بودند وبه طور کلی شهرنشینان عرب هم خمیر

مایه ی اخلاق وروحیات خود را از صحرا نشینی ونظام قبیله ای گرفته بودند.

جزبعضی نواحی شمال وجنوب  ,دیگر سرزمینهای عربستان کمتر مورد توجه غارتگران بین المللی بود, از این رو ناحیه ی حجاز استقلال وانزوای خود را حفظ کرده بود وکمتر تحت تاثیر افکار وزندکی وتمدن دیگران قرار می گرفت .

عرب بادیه ,تابع نظم وفرمانروی وتسلیم در برابر قدرت نیست ,به خود وافراد قبیله اش متکی است وبا دیگران همان می کند که ناسیونالیستهای افراطی ونژادپرستان بادیگر نژادها وملتها می کنند.

باوجود این مهمان نواز است و با قناعت و سخت کوش و جنگجو زندگی می کند.

دلخوشیهای عرب بادیه شتر,شمشیر و شعر است.

اسلاید ۴ :

اعراب تابع حکومتی نبودند ونظم سیاسی نداشتند واساس ملیت و جامعه انان را قبیله تشکیل می داد . قبیله مجموع چند خانواده وقوم و خویشاوند است که تحت ریاست شیخ قبیله ,که معمولا کهنسالترین افراد قبیله است ,بسر می برند.

شیخ قبیله موقعیت خود را در اثر تدبیر وجوانمردی وشجاعت بدست اورده وبیشتر در زمینه ی جنگی رهبری را به عهده دارد .ونیز در کارهای عمومی قبیله ورفع دعوی بین افراد قبیله نظر می دهد.

ریاست شیخ کاملا جنبه ی استبدادی ندارد و در امور مهم با انجمنی که از بزرگان قوم وسران خاندانها تشکیل شده است مشورت می کند.

انتساب قبیله در اثر روابط خویشاوندی است.افراد می توانستند تحت شرایطی وابسته ی قبیله ای باشند وانان را ((دخیل قبیله)) می نامند.

اسلاید ۵ :

قوم وقبیله واحد مستقلی بود که باید درهمه چیز به خود متکی باشد ,چون تمام اقوام وقبایل دیگر اصولا بیگانه به شمار می رفتند و هیچگونه حقوق واحترامی  ازنظر افراد این قبیله نداشتند, مگر اینکه با قبیله ای پیمان داشته باشند که ان هم معمولا با یک جسارت کوچک از طرف یکی از افراد ان قبیله نقض می شد وبهانه برای حمله ی مجدد بدست می امد.

اسلاید ۶ :

جنگ قبیله ها گاهی برای بدست اوردن چراگاهها ,و بیشتر زاییده ی تعصب وخونخواهی است .این جنگها  معمولا از یک برخورد ساذه دو فرد از دو قبیله شروع می شود وگاهی همچون جنگ ((بسوس)) چهل سال طول می کشد تا وقتیکه تقریبا مرد جنگجویی دردو قبیله باقی نمی ماند وبا دخالت دیگران کار به صلح می کشید …

هر قبیله ,زن ومال وجان دیگران را شکار قانونی خود می داند وازطرفی قبیله ای که مورد تجاوز قرارگرفته است حاضر است برای انتقام حتی تمام افراد قبیله ی متجاوز را از بین ببرد .صحرانشینان می گفتند : خون را جز خون نمی شوید .

اسلاید ۷ :

از بزرگترین مصیبتهای یک فرد ان بود که قبیله او را طرد یا خلع کند. واودیگر از قبیله نبودو هیچ قدرت وقانونی پاسدار جان ومال او نبود.

غارت از راههای رسمی امرارومعاش بود , اموال دیگر قبایل احترام  قانونی ندارد واین رسم تقریبا عمومی بود. اما در غارت حتی الامکان خونریزی مجاز نبود.

عرب جاهلی در قصاید خود کشتار وغارت دیگران را از سندهای افتخار خود می شمرد.

اسلاید ۸ :

ازدواج خیلی زود انجام می شد ورضایت پدر و پرداخت بهای عروس شرط اساسی ازدواج بود .

تعدد زوجات بدون هیچ قید وشرطی رواج داشت. زن کالایی بود که جزو دارایی پدر یا شوهر یا پسر بشمار می رفت و او را با اموال وثروتی که باقی می ماند به ارث می بردند ازاین رو ازدواج با زن پدر منع قانونی نداشت .البته ازدواج با محارم مثل مادروخواهر ممنوع بود.

دختر دادن به افراد قبیله ای دیگر ممنوع بود ,جز قریش که حق داشتند از سایر قبایل دختر بگیرند .

بعضی از قبایل عرب مخصوصا((بنی اسد)) و ((تمیم)) دختران خود را زنده بگور می کردند و از داشتن دختر عار داشتند.

اسلاید ۹ :

اعراب برای اینکه ارامشی داشته باشند تا در پناه ان بتوانند به تجارت و خرید و فروش و زیارت وعبادت خود برسند , جنگ وخونریزی را در چهار ماه سال ممنوع کرده بودند وانها عبارتند از :ذیقعده ,ذیحجه ,محرم و رجب.

اگر جنگی دراین ایام اتفاق اتفاق بیفتد ,ان را به نام ((حرب الفجار)) نامیدند.

این قصاید مربوط به قرن ششم میلادی ومحصول انجمن ادبی بازار (( عکاظ )) است.

دراین بازار بهترین قصیده های سال انتخاب می شد وان را بر حریر مصری با حروف طلایی می نوشتند وبه دیوار کعبه می اویختند.

سالار شعرا امرؤالقیس است.

اسلاید ۱۰ :

عرب در نقاط مختلف ده بازار داشت که در ایام  مختلف سال برپا می شد .در این

بازارها خونریزی ممنوع بود .

بازار ((عکاظ)) مهمترین بازار ها بود که در ماههای حرام  نزدیک شهر طایف برپا می شد .

بازار ((عکاظ)) نمایشگاه شعر وادب هم بود.

شاعر عرب نقش عمده ی علم و ادب و تبلیغات را به عهده داشت و همچنین شعرا با سخنان مهیج خود اتش فتنه را دامن می زدند , وبا تجدید خاطره ها اتش

کینه توزی شعله ور می شد.

 غالبا اشعار جاهلی افق محدود محلی و قومی داشته است وعرب هرگز یک منظومه ی حماسی ملی نداشته است.

مطالب فوق فقط متون اسلاید های ابتدایی پاورپوینت بوده اند . جهت دریافت کل ان ، لطفا خریداری نمایید .
PowerPoint قابل ویرایش - قیمت 11900 تومان در 89 صفحه
119,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد