دانلود فایل پاورپوینت روشهای تصویر برداری در تشخیص سنگ کلیه

PowerPoint قابل ویرایش
28 صفحه
11900 تومان
119,000 ریال – خرید و دانلود

لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت روشهای تصویر برداری در تشخیص سنگ کلیه توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت روشهای تصویر برداری در تشخیص سنگ کلیه قرار داده شده است

2-در صورت مشاهده بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد

— پاورپوینت شامل تصاویر میباشد —-

اسلاید ۱ :

کلیه ها اندام های حیاتی هستند که برای دفع مواد زائد خون ، تنظیم تعادل الکترولیتی و فشار خون و تحریک ساخت سلول های قرمز خون ضــروری هـسـتـنــد .                                                                                             

سنگ کلیه بیماری جدیدی نیست. حتی می گویند، فرعون هم به این بیماری مبتلا بوده و یکی از ویژگی های طبیب مشهورش، سینوهه، توانایی درمان درد سنگ کلیه بوده است.
سنگ‌کلیه، ‌ذرات‌کوچک‌وسختی‌ است که‌در یک ‌یا هر دو کلیه‌تشکیل‌شده‌و گاهی‌به‌داخل‌ حالب‌ها انتقال‌می یابند.  سنگ‌کلیه‌از نظر اندازه‌از یک‌دانه‌شن‌تا حدود یک‌توپ‌گلف‌متغیر بوده‌و ممکن‌است‌منفرد یامتعددباشد.سنگ‌کلیه‌معمولا بزرگسالان ‌بالای‌سی سال از هر دو جنس را مبتلا میسازدولی درمردان‌شایع‌تر است .این سنگ وقتی درطول مجرای ادراری حرکت می‌کنند درد شدیدی  را ایجاد می کنند.در بیماران مظنون به سنگ کلیه ، ارزیابی های مختلف رادیوگرافی صورت می‌گیرد.انواع رادیوگرافی شامل KUB،IVP، اولتراسونوگرافی وسی تی اسکن اسپیرال هستند.

اسلاید ۲ :

معاینه فیزیکی

برای یک بیمار مظنون به سنگ کلیه ، یک معاینه کامل وتمام ضروری است. در اطراف شکم بیمار باید معاینه به دقت صورت بگیرد. مخصوصا در ناحیه پهلوها

ارزیابی آزمایشگاهی
بیمار دارای سنگ کلیه معمولا به دلیل دیدن خون در ادرار یا درد شدید در ناحیه کمر و پهلو به پزشک مراجعه می کند و پزشک با پرسیدن سوالاتی در مورد سابقه پزشکی و تاریخچه خانوادگی بیمار معاینات فیزیکی را هم انجام می دهد. به علاوه آزمایش آنالیز ادرار و کشت ادرار به پزشک کمک می کند تا نـوع سنـگ و وجـود یـا عـدم وجـود عفـونـت را تشخیص دهد.
‌اگر بیماری مظنون به سنگ کلیه است برای بـــررســـی وجـــود ســنــگ و هـمـچـنـیــن بــررســی روش‌هـای درمـانـی ارزیـابی رادیوگرافی مورد نیاز است. 

اسلاید ۳ :

KUBعکس مسطحی ازقسمت تحتانی شکم برای شناسایی اندازه-شکل وضعیت کلیه ها حالب و مثانه است.

تقریباً ۹۰% سنگ های مجاری ادراری تیره و مـبـهـم هـستند و باید آن ها رابا KUBتصویر برداری کرد.
این رادیــوگــرافــی مـعـمــولا قــابـلـیـت نـشـان دادن سنـگ‌هـای بـزرگ را دارد. علـت ایـن‌ است که ســنــــگ‌هــــای کــــوچــــک‌تــــر مـعـمـــولا مـبـهـــم و غیرواضحند یا با قرار گرفتن در موقعیت هایی در پشت دنده‌ها و مقاطع ستون فقرات از میدان دید خارج می‌شوند.

اسلاید ۴ :

موارد کاربرد:

 شناسایی هرگونه ناهنجاری مادرزادی، سنگ ها، تومور، انسداد یا اورگانومگالی

موارد منع کاربرد:

 بیماران باردار

اقدامات قبل از تست:

– معمولا بیمار در وضعیت خوابیده به پشت قرار می گیرد.

– نیازی به مصرف مسکن و ناشتایی نمی باشد.

– در بیماران مذکر باید بیضه ها را با پیشبند سربی پوشاند تا مانع تماس پرتو با آن ها شود.

اسلاید ۵ :

از یک فیلم استفاده می شود.

سنگ های بزرگ کلیوی را آشکار می کند.

بـیـشـتـر سـنـگ هـا دارای اجـزای کـلـسیمی هـسـتـند و به واسطه رنگ سفیدشان می توانند توسط این روش نشان داده شوند.

یـک روش سریع و ارزان قیمت است که اغـلــب مــی تــوانــد انـدازه و تـعـداد سـنـگ هـا را مشخص سازد.

اسلاید ۶ :

تشخیص درست و دقیق را محدود می کند.      

سنگ های کوچک ممکن است غیر واضح یا خارج از دید باشند.

 
 رسوبات معمولی شکمی ممکن است به جای سنگ های مجاری ادراری به نظر برسند.

 سنگ های غیر رادیو اوپک ممکن است دیده نشوند.

 سنگ های اسید اوریک دیده نمی شوند.

اسلاید ۷ :

  • پیلوگرام درون وریدی یک روش انتخابی برای ارزیابی رادیوگرافیک  بیماران مظنون به سنگ مجاری ادراری است و در واقع یک نوع تست اشعه ایکس است که می تواند اندازه ، شکل و موقعیت دستگاه دفع ادرار ، شامل مجاری ادراری و کلیه ها را نشان دهد.
    این روش می تواند با یک رادیوگرافی ساده از مجاری ادراری وجود رسوبات و همچنین ارتباط آناتومیکی  ‌مجاری ادراری با رسوبات را تشخیص دهد .

اسلاید ۸ :

در این روش یک ماده رنگی مثل سدیم دیاتریزوات یا مگلومین دیاتریزوآت به سیاهرگ بیمار تزریق میشود که با سیستم دفع ادرار ترکیب میشود وتوسط اشعه ایکس قابل رویت است.سپس طی فاصله های زمانی یک سری رادیو گرافی انجام میشود.یک سری قبل تزریق ویک سری بعد آن.رنگ به پزشک اجازه میدهد تا موقعیت سنگ-وجود انسداد-آناتومی دستگاه دفع ادرار ورادیو لوسنت یا رادیو اوپاک بودن سنگ را بررسی کند.

تعداد اندکی از بیماران ممکن است به ماده حاجب تزریق شده حساسیت داشته ودچار شوک شوند در نتیجه باید داروهای اورژانس-ست تراکئوستومی-دستگاه ساکشن  واکسیژن در دسترس باشند.

اسلاید ۹ :

  • شیوه انجام تست:
  • مددجو روی میز اشعه X در وضعیت طاق باز دراز می کشد. فیلم های اشعه X را ۵-۱۰-۱۵-۳۰ دقیقه بعد از تزریق ماده حاجب می گیرند.
  • تاخیر در نمایان شدن کلیه ها می تواند نشاندهنده اختلال عملکرد کلیه باشد. مددجو در خاتمه تست ادرارمی کند و یک تصویر اشعه X دیگر به منظور پدیدار کردن رنگ باقیمانده در مثانه گرفته می شود.

اسلاید ۱۰ :

مراقبت های قبل از انجام تست:
برگه رضایتنامه (IVP) را مددجو یا یکی از اعضائ شایسته خانواده باید امضاء کنند.
مددجو باید ۸ تا ۱۲ ساعت قبل از تست NPO باشد. هنگام صبح ممکن است مددجو قدری دهیدراته باشد. با این حال این مسئله به کلیه کمک خواهد کرد تا رنگ کنتراست را تغلیظ کند.
ملینی را شب قبل ، و انمای پاک کننده ای را صبح روز تست دستور می دهند. این آماده سازی ها ممکن است متفاوت باشد، بنابراین برای اماده سازی دقیق باید باآزمایشگاه هماهنگ شود.
به مددجویانی که ازدیاد حساسیت به ید مورد استفاده در سایر تست های تشخیصی و بعلاوه به افرادی که سابقه آسم یا آلرژی های شدید دارند، یک آنتی هیستامین یا یک استروئید ممکن است پیش از تست داده شود.
مراقبت های بعد از انجام تست:
علائم حیاتی و برون ده ادراری کنترل شود.
واکنش های تاخیری احتمالی به رنگ کنتراست مشاهده ،گزارش و ثبت شود.
محلی را که رنگ حاجب تزریق شده است(معمولا در ورید گودی آرنج)بررسی شود. در صورت وجود درد، گرمی یا قرمزی در محل تزریق، با اجازه پزشک کمپرس گرم استعمال شود.

مطالب فوق فقط متون اسلاید های ابتدایی پاورپوینت بوده اند . جهت دریافت کل ان ، لطفا خریداری نمایید .
PowerPoint قابل ویرایش - قیمت 11900 تومان در 28 صفحه
119,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد