دانلود فایل پاورپوینت نقش حلال در سنتز موادآلی

PowerPoint قابل ویرایش
28 صفحه
8900 تومان

لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت نقش حلال در سنتز موادآلی توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت نقش حلال در سنتز موادآلی قرار داده شده است

2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید

4-در صورت مشاهده بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد

5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

— پاورپوینت شامل تصاویر میباشد —-

اسلاید ۱ :

نقش حلال را می توان به شرح ذیل خلاصه نمود:
بستر مناسب برای انتقال و کنترل حرارت، با هر حلالی دما در حالت رفلاکس ثابت باقی می ماند و نگرانی برای تغییر درجه حرارت وجود ندارد. به عنوان مثال در صورتیکه دمای ۷۶ درجه نیاز است از اتیل استات و یا حلال های با نقطه جوش مشابه استفاده می گردد.
وسیله ای برای جداسازی و خالص سازی محصولات می باشند و همچنین در صنعت عطر سازی، رنگ سازی، دارو سازی و … امکان تولید محصولات با غلظت های مختلف را ممکن می سازد.
تامین بخشی از انرژی اکتیواسیون توسط حلال از طریق حلال پوشی گونه های واکنش دهنده مقدور می گردد. به گونه ای که اگر از حلال استفاده نشود معادل انرژی مورد نیاز برای انجام واکنش در فاز گازی، انرژی لازم است.

اسلاید ۲ :

به عنوان مثال واکنش زیر در صورتی که در حلال آب نباشد، باید معادل انرژی لازم برای تفکیک پیوند کربن – برم ( C – Br ) را تامین نمود. در حالی که در حضور آب این مقدار انرژی به کمتر از یک پنجم کاهش می یابد.
برای واکنش های SN2، حلال های قطبی بدون پروتون مناسب می باشند. زیرا حلال هائی مانند استن، استونیتریل، تتراهیدروفوران، DMF , DMSO , HMPA یون مثبت را حلالپوش می کنند و آنیون را ( که به عنوان نوکلئوفیل عمل می کنند) رها می سازند، و فعالیت آن را افزایش می دهد.
در صورتیکه حلال قطبی پروتون دار برای واکنش های SN1 مناسب می باشند. زیرا در این واکنش ها حد واسط های یونی تشکیل شده در حلال ها ی پروتون دار بیشترین پایداری را دارند.

اسلاید ۳ :

حلال دی متیل سولفوکساید (DMSO) دارای پیوند دوگانه گوگرد – اکسیژن بوده که به شدت قطبی است و دانسیته بار منفی روی اتم اکسیژن بیشتر بوده و اتم گوگرد دارای دانسیته بار مثبت می باشد.

بار مثبت در داخل مولکول قرار دارد و امکان برهم کنش با یونهای منفی محیط را ندارد.

در حالیکه بار منفی در نوک مولکول قرار دارد و به سهولت با کاتیون های موجود در محیط (مانند یون مخالف هسته دوست) برهم کنش داشته و به اصطلاح کاتیون حلال پوش شده و آنیون که حلال پوشی مؤثری روی آن صورت نمی گیرد و با آزادی بیشتری وارد واکنش می شود.
در نتیجه سرعت انجام واکنش نوکلئوفیلی افزایش پیدا می کند.

اسلاید ۴ :

کاتیون سد یم داری شعاع مشخصی می باشد که هنگام حلال پوش شدن شعاع مؤثر کاتیون افزایش یافته و برهم کنش آن با یون مخالف (که به عنوان هسته دوست عمل می کند) کمتر شده و سرعت انجام واکنش نسبت به حالتی که چنین برهمکنشی وجود نداشته باشد، بیشتر است.

اسلاید ۵ :

در این واکنش هر دو گونه واکنشگر باردار هستند، ولی در حالت گذار از تراکم بار روی گونه ها کاسته می شود.
با توجه به این موضوع، اگر حلال انتخاب شده قطبی باشد، برهمکنش حلال با مواد اولیه بیشتر از برهمکنش آنها در حالت گذار می باشد، زیرا در حالت گذار به دلیل حلال پوشی تراکم بار کمتر است و برهم کنش بین واکنشگرها ضعیف تر می باشد. بنابراین پایداری حاصل شده از حلال پوشی در حالت پایه از پایداری حاصل شده ناشی از حلال پوشی در حالت گذار بیشتر بوده که نتیجه نهایی آن افزایش انرژی اکتیواسیون واکنش در این حلال می باشد. در نتیجه حلال قطبی برای این واکنش مناسب نیست؛
درحالیکه درحلال غیرقطبی گونه های واکنش دهنده کمتر از گونه حدواسط در حالت گذار حلال پوش شده و انرژی اکتیواسیون واکنش در این حلال کاهش پیدا می کند و این حلال برای انجام واکنش مناسب می باشد.

اسلاید ۶ :

به منظور کاهش مقدار مواد زاید، حلال های سمی، فرار و اشتعال پذیر و انرژی در شیمی سبز، جایگزین هائی برای حلال های آلی در نظر گرفته شده است که می توان به موارد زیر اشاره کرد:
استفاده از حلال های ایمن تر

استفاده از آب به عنوان حلال

انجام واکنش ها در شرایط بدون حلال

استفاده از پلی اتیلن گلیکول ها به عنوان محیط واکنش

استفاده از مایعات یونی و سیال های فوق بحرانی

استفاده از حلال های پرفلوئوره که ایجاد کننده محیط دوفازی می باشند.

اسلاید ۷ :

یکی از مهمترین اصول شیمی سبز تاکید می کند که: از مواد کمکی نظیر حلال ها، عوامل جداسازی و … تا آنجا که امکان دارد کمتر استفاده شود و تنها در مواردی که اجتناب ناپذیر است، استفاده شود. بسیاری از حلال های متداول (بنزن، حلال های آلی کلر دار و…) به عنوان مواد سرطانزا شناخته شده اند و بسیاری از رفتارهای پر خطر دیگری برای محیط زیست دارند. باید از حلال های غیر سمی، غیر قابل اشتعال و سازگار با محیط زیست، مانند آب استفاده شود. جایگزینی حلال های آلی، باید اثرات زیست محیطی را کاهش دهند.

اسلاید ۸ :

نکته
همیشه نیاز نیست که حلال تمامی مواد اولیه را حل کند، اگر حلال مواد اولیه را حل نکند و محصول را حل کند و یا بلعکس، بهتر است زیرا جداسازی محصول ساده تر می گردد.
د ر مثال زیر مواد اولیه در حلال دی کلرومتان حل می شوند، در حالی که عامل اکسنده پس از انجام واکنش در دی کلرو متان نامحلول بوده و جداسازی محصول را آسانتر می کند.

اسلاید ۹ :

آشنایی با چند اصطلاح:
Neat: ممکن است یکی از مواد اولیه خود نقش حلال ها را بازی کند، به چنین واکنش هایی Neat می گویند.
اما واکنش هایی که در فاز جامد انجام می شوند Solid Phase و آنهایی که در غیاب حلال انجام می گیرند Solvent – Free نام دارند.
واکنش های چند جزئی Multi Component Reactions :
به واکنش هائی گفته می شود که بیش از دو واکنشگر با یکدیگر ترکیب شده و مولکول واحدی را بوجود آورند. خوشبختانه در ایران گروه های تحقیقاتی متعددی در این زمینه فعال می باشند که از طریق پایگاه های اطلاعات علمی می توان به مستندات علمی آنها دست یافت. گروه تحقیقاتی یاوری و دانش آموختگان ایشان در این زمینه بیشترین تولیدات علمی را منتشر نموده اند.

اسلاید ۱۰ :

یکی از راه های دستیابی به شیمی سبز، استفاده از آب به عنوان حلال واکنش های شیمیائی و صنعتی می باشد. پژوهشهای اخیر نشان می دهد که آب هم در حالت نرمال و هم در حالت فوق بحرانی، می تواند به عنوان جایگزین حلال های آلی در فرآیندهای شیمیائی استفاده شود.
خواص منحصر به فرد آب :
مایع بودن در محدوده دمای معمولی،
شبکه پیوند هیدروژنی گسترده،
ظرفیت گرمائی بالا که برای واکنش های گرمازا بسیار مناسب و ایمن است، زیرا گرمای آزاد شده از واکنش دهنده ها را جذب می کند.
اگر سابستریت نامحلول در آب بتواند واکنش دهد، محصول تولید شده از سابستریت نامحلول در آب غالبا در آب نامحلول بوده و جداسازی محصول با صاف کردن به سادگی صورت می گیرد.
ثابت دی الکتریک بالا،
حل کردن مقدار مناسب اکسیژن جهت زنده ماندن موجودات آبزی،
مهم تر از همه دردسترس و ارزان بودن، غیر قابل اشتعال و غیر سمی بودن و … می باشد.
جایگزینی حلال های آلی با آب می تواند انتشار ترکیبات آلی فرار را کاهش دهد.
ولی آب هنوز به عنوان حلال مناسب برای بسیاری از واکنش های سنتزی استفاده نشده است، زیرا بسیاری از ترکیبات آلی در آب حل نمی شوند و حلالیت پیش نیاز اساسی برای واکنش پذیری در غالب اوقات است. در نتیجه در بسیاری از موارد از کمک حلال های آلی که قطبی باشند برای افزایش حلالیت ترکیبات آلی در آب استفاده شده است.

مطالب فوق فقط متون اسلاید های ابتدایی پاورپوینت بوده اند . جهت دریافت کل ان ، لطفا خریداری نمایید .
PowerPointقابل ویرایش - قیمت 8900 تومان در 28 صفحه
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد