دانلود فایل پاورپوینت کتاب اصول کافی

PowerPoint قابل ویرایش
27 صفحه
11900 تومان
119,000 ریال – خرید و دانلود

لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت کتاب اصول کافی توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت کتاب اصول کافی قرار داده شده است

2-در صورت مشاهده بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد

— پاورپوینت شامل تصاویر میباشد —-

اسلاید ۱ :

تقدیم به ثقه الاسلام، کلینیکه نخستین جامع حدیثی شیعه را با کتاب عقل و جهل آغاز کرد.

اسلاید ۲ :

کتابشناسی احادیث اعتقادی
استاد کافی
مهدی ابراهیم‌زاده اصفهانی
ترم اول سال تحصیلی ۱۳۸۷- ۱۳۸۶

اسلاید ۳ :

ولادت: ثقه الإسلام، شیخ المشایخ، محمد بن یعقوب بن اسحاق کلینی رازی، از بزرگان شیعه در زمان غیبت صغراست که در نیمه دوم قرن سوم و نیمه اول قرن چهارم هجری از بزرگترین محدثان شیعه به شمار می‏رفت. او در عهد امامت امام یازدهم، در دهی به نام کُلین در ۳۸ کیلومتری شهر ری چشم به جهان گشود.
خاندان: پدرش یعقوب بن اسحاق از همان دوران کودکی تربیت فرزندش را بر عهده گرفت. آرامگاه این مرد متقی در روستای کلین – نزدیک حسن آباد شهر ری – قرن‏هاست که زیارتگاه شیعیان است. دایی کلینی که خود محدثی بزرگ بود در تعلیم و تربیت وی نقش بسزایی داشت. این مرد دانشمند که «علاّن» نامیده می‏شد، در سفر حج و در راه زیارت خانه خدا به شهادت رسید.

اسلاید ۴ :

کلینی توانست در دوران کودکی از محضر دائی و پدر بزرگوارش کسب فیض نموده و با منابع علم حدیث و رجال آشنا گردد. بعد از طی تحصیلات ابتدایی برای پیمودن مدارج کمال انسانی به شهر ری که در آن عصر مرتبه علمی خاصی داشت سفر کرد.

شهر ری که در آن روزگار قلب ایران محسوب می‏شد، به نقطه برخورد آراء فرقه‏هایی چون اسماعیلیه و مذاهبی چون شافعی، حنفی و شیعی مبدل شده بود. کلینی در این زمان در ضمن تحصیلات خود نه تنها با عقاید و نظرات مذاهب و گرایش‏های مختلف آشنا شد, بلکه به ماهیت برخی از حرکتهایی که می‏رفت تشیع را از مسیر خود منحرف کند پی برد. کلینی در این برهه تصمیم گرفت به ضبط و فراگیری احادیث بپردازد.

اسلاید ۵ :

عصر کلینی را باید «عصر حدیث» نامید. در این زمان نهضتی که برای یافتن، شنیدن و نوشتن احادیث و روایات آغاز شده بود، سراسر ممالک اسلامی را فراگرفته بود. کلینی شهر ری را که تازه دوست داران مکتب علوی در آن به قدرت رسیده بودند رها کرده و به سوی قم، شهر محدثان و راویان، هجرت نمود.
کلینی در قم از محضر محدثان نامداری همچون احمد بن محمد بن عیسی اشعری و احمد بن ادریس قمی _ از یاران امام حسن عسگری علیه‏السلام که به «معلم» شهرت داشت _ و عبد الله بن جعفر حمیری، صاحب «قرب الإسناد» بهره برد.

اسلاید ۶ :

کلینی روستاها و شهرهای بسیاری را در گردآوری احادیث اهل بیت علیهم ‏السلام پشت سر نهاد. کوفه یکی از شهرهایی بود که کلینی به آن قدم نهاد. در آن زمان کوفه یکی از مراکز بزرگ علمی به شمار می‏رفت. کلینی پس از کسب فیض از دهها استاد و محدث در شهرها و مناطق مختلف سرانجام به بغداد رسید. مدت مسافرت کلینی به درستی معلوم نیست.

اسلاید ۷ :

ثقه الإسلام کلینی از محضر بزرگ مردانی بهره برده که هر یک در عصر خود از نوابغ روزگار به شمار می‏رفتند. از جمله مشایخ وی که اکثر قریب به اتفاق روایات کافی از طریق آنها نقل شده است به ترتیب عبارتند از:
علی بن ابراهیم قمی،
محمد بن یحیی عطار قمی،
ابو علی اشعری (احمد بن ادریس قمی)،
حسین بن محمد،
محمد بن اسماعیل نیشابوری،
حمید بن زیاد کوفی،
علی بن محمد.

اسلاید ۸ :

۱ – ابن ابى رافع‏
۲ – احمد بن احمد کاتب کوفى‏
۳ – احمد بن على بن سعید کوفى‏
۴ – ابو غالب احمد بن محمد زرارى‏
۵ – جعفر بن محمد بن قولویه قمى‏
۶ – على بن محمد بن موسى دقاق‏
۷ – محمد بن ابراهیم نعمانى معروف به ابن زینب (ابن ابى زینب) که از شاگردان مخصوص و نزدیکان او بوده و کتاب کافى را او نسخه بردارى کرده است.
۸ – محمد بن احمد سنانى زاهرى مقیم رى.
۹ – محمد بن على ماجیلویه‏
۱۰ – محمد بن محمد بن عصام کلینى‏
۱۱ – هارون بن موسى‏

اسلاید ۹ :

کلینی در حالی که بیش از ۷۰ سال از عمرش می‏گذشت و پس از ۲۰ سال تلاش در تدوین کتاب کافی در سال ۳۲۹ هجری قمری چشم از جهان فروبست و در «باب کوفه» بغداد به خاک سپرده شد.
سال ۳۲۹ سال «تناثر نجوم» نام گرفته است، سال فرو ریختن ستاره‏ها.
در همین سال همچنین با رحلت آخرین نایب امام زمان، «علی بن محمد سمری» غیبت کبرا نیز آغاز گردید.

اسلاید ۱۰ :

تعبیر الرؤیا
الردّ علی القرامطه
الرسائل
(رسائل الائمه)
کتاب الرجال
ما قیل فی الائمه من الشعر
الکافی

مطالب فوق فقط متون اسلاید های ابتدایی پاورپوینت بوده اند . جهت دریافت کل ان ، لطفا خریداری نمایید .
PowerPoint قابل ویرایش - قیمت 11900 تومان در 27 صفحه
119,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد