دانلود مقاله آشنایی با انواع ویروس و هکرهاIT

word قابل ویرایش
38 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

مراجع:
۱- www.f-secure com/v-descs/santy_a.shtml
2- www. Spyany. Com/program/article_corm_virus_remove.html
3- www. Tech-feg.com/ computer. Worm-virus. Shtml
4- www.symantec.com/avcenter/venc/ data/w32
5- کتاب مرجع کامل ویروسهای کامپیوتری شناسایی وراه‌های مقابله آن مولف:
مهندس سیدمحمدحسین مختار

مقدمه
علی‌رغم آنکه برخی از کارشناسان امنیتی همواره به کاربران در ارتباط با ظهور یک ابر ویروس این شرکت‌ها صورت می گیرد و برخی از سوی شرکت‌های امنیتی بوده و تنها به منظور افزایش فروش نرم‌افزارهای ویروس این شرکت‌ها صورت می‌گیرد برخی از کارشناسان IT معتقدند هیچ‌گاه نمی‌توان ماهیت و میزان مخرب بودن ویروس که قرار است در آینده ظهور کند را تعیین کرد. این کارشناسان معتقدند وجود نویسندگان ویروس‌ها و کرم‌های رایانه‌ای بخشی انکارناپذیری از ضعف IT بوده و این افراد نقاط ضعفی برای سو استفاده در سیستم عاملهای میکروسافت خواهند یافت بنابراین ایجاد هراس بی‌مورد در میان کاربران اینترنت در دنیا خیلی ضروری و معقول به نظر می‌رسد اما تمامی این نظرات دلیلی نمی‌شود خطر وجود ویروسها را نادیده گرفت.

چکیده:
وابستگی ما به سیستم‌های کامپیوتری بهم مرتبط خصوصاً اینترنت، بسرعت در حال افزایش بوده و حتی اختلال اندک توسط ویروس‌ها و کرم‌ها می‌تواند پیامدهای ناگواری را بدنبال داشته‌باشد. راه حل‌های واکنشی استفاده شده برای مقابله با کرم‌ها و ویروس‌ها به تنهائی کفایت نخواهد کرد. افزایش قدرت داشته‌باشند. با دنبال‌نمودن راه‌حل‌‌های موجود می‌توان سطح مناسبی از حفاظت در مقابل تهدیدات را ایجاد نمود. بمنظور ارتقاء و بهبود وضعیت موجود، مدیران سیستم، ارائه‌دهندگان تکنولوژی و تصمیم‌گیرندگان می‌توانند با رعایت و پیگیری برخی اصول اولیه، زمینه برخورد با کرم‌ها و یا ویروس‌ها را از ابعاد متفاوت فراهم نمایند. تغییر در طراحی نرم‌افزارها، روش‌های پیاده‌سازی، افزایش تعداد مدیران سیستم آموزش‌ دیده، بهبود سطح آگاهی کاربران، افزایش تحقیقات در رابطه با سیستم‌های ایمن و پایدار، طراحی و پیاده‌سازی دوره‌های آموزشی در رابطه یا کامپیوتر و امنیت شبکه، نمونه‌هائی در این زمینه بوده که می‌تواند دستاوردهای مثبتی را در ارتباط با امنیت اطلاعات برای تمامی شهروندان اینترنت بدنبال داشته باشد حرکات مثبت هریک از شهروندان اینتر‌نت (حقوقی و یا حقیقی) در خصوص پایبندی به اصول امنیتی، تاثیری مثبت در ایمن‌سازی سرمایه‌های اطلاعاتی را بدنبال خواهد داشت.
کلمات کلیدی:
سوبیگ، گرم، Morris، Code Red، Patch، …

کر‌م‌ها (worrms)
کرم یک برنامه کامپیوتری است که قابلیت تکثیر خود از ماشین به ماشین‌ دیگر را داراست شبکه‌های رایانه‌ای بهتر مناسب برای حرکت کرمها و آلوده‌نمودن سایر ماشین‌های موجود در شبکه را فراهم می‌آورند با استفاده از شبکه‌های کامپیوتری کرم‌ها قادر به تکثیر باور نکردنی خود در اسرع زمان می‌باشند.
برنامه کرم برنامه میزبان ندارد کرم‌ها بدون استفاده از یک برنامه حامل به تمامی سطوح سیستم کامپیوتری خزیده و نفوذ می‌کنند.
کرم‌ها برنامه‌هایی هستند که بدون آنکه برنامه‌های دیگر را آلوده کنند تکثیر می‌شوند بعضی از کرم‌ها از طریق کپی کردن خود از دیسکی به دیسک دیگر گسترش می‌یابند. آنها به دنبال نوع‌های خاصی از فایل‌ها در دیسک‌ها و سرویس‌دهنده‌ها می‌گردد و درصدد آسیب یا نابودی آنها بر می‌آیند. مثلاً می‌توان به پاک‌کردن registry توسط آنها اشاره کرد بعضی کرم‌ها در حافظه تکثیر می‌شوند و هزاران کپی از خود به وجود می‌آوند و همه آنها به طر همزمان شروع فعالیت می‌کنند که موجب پایین آمدن سرعت سیستم می‌شوند. تکثیر یک کرم علاوه بر ایجاد مشکل اشباع حافظه و هاردیسک می‌تواند به دلیل تکثیر مداوم پهنای باند سیستم را بلوکه کرده ویا زده آن را به حداقل ممکن کاهش دارد.

کرم‌ها در زمان تکثیر میزان قابل ملاحظه‌ای سرعت ترافیک اطلاعاتی بر روی اینترنت را کند نموده هر نسخه از کرم فوق پیمایش اینترنت بمنظور یافتن سرویس‌دهندگان ویندوز Nt و یا ۲۰۰۰ را آغاز می‌کرد. هر زمان که یک سرویس‌دهنده ناامن سرویس‌دهنده‌آی که بر روی آن آخرین نرم‌افزارهای امنیتی مایکروسافت نصب شده بودند پیدا گردید کرم نسخه‌ای از خود را بر روی سرویس‌دهنده تکثیر می‌کرد. نسخه جدید در ادامه عملیات پیمایش برای یافتن سایر سرویس‌دهندگان را آغاز می‌نماید.

با توجه به تعداد سرویس‌دهندگان ناامن یک کرم قادر به ایجاد صدها و هزاران نسخه از خود است ویروس‌ها برنامه‌های مخربی هستند که خود را در فایل‌ها و برنامه‌های دیگر کپی می کنند و به این ترتیب تمامی دستگاه را آلوده می‌سازند و همچنین ویروس‌های برنامه هستند یعنی برای اینکه به هدفشان برسند باید اجرا شوند در نتیجه ویروس‌ تا قبل از اجرا شدن خطری ندارد برخلاف ویروس یک کرم نیازی ندارد که سایر برنامه‌های موجود در کامپیوتر را آلوده کند او کپی خود را معمولاً از طریق e-mail منتشر می‌کند به این صورت که به سراغ دفترچه نشانی e-mailهای شما address book می‌رود و یک نسخه را از خود را به تمامی نشانی‌های موجود ارسال می‌کند جالب است بدانید معمولاً این برنامه‌های آلوده از طرف شما برای دوستانتان ارسال می‌شود گیرنده هم که شما را می‌شناسد با اطمینان کامل نامه را باز می‌کند و همان بلایی که سر رایانه شما آمده است سر دستگاه او نیز می‌آید به این ترتیب کرم‌ها با سرعتی باورنکردنی در سراسر دنیا منتشر می‌شوند و علاوه بر آلوده کردن کامپیوتر‌ها ترافیک بالایی را در شبکه ایجاد می‌کنند.

بیشتر اوقات e-mailهای حاوی کرم‌ یک فایل الحاقی آلوده دارند که به محض بازشدن e-mail فعال می‌شود. گاهی نیز e-mail بدون فایل الحاقی است و تنها شما را به دیدن یک سایت دعوت می‌کند مشاهده سایت همان و آلوده‌شدن رایانه همان با تمامی این اتفاقات در پشت پرده و بدون اطلاعات شما انجام می‌شود و ساده‌تر از آنچه تصور کنید کرم به درون رایانه آن می‌خزد. برخی از کرم‌ها مثل klct برنامه‌های ضدویروس anti-virus رایانه را از کار می‌اندازند شما متوجه حضور کرم نمی‌شوید کرم klct بدین صورت عمل می‌کند که خود را از یک ماشین آلوده کننده توسط پست الکترونیکی و یا آدرس حقیقی نبوده و توسط کرم نوشته شده‌است.

همچنین می‌توان به کرم bagbear اشاره کرد که در اکتبر ۲۰۰۲ تولید و گسترش یافته است روش انتشار این کرم از طریق e-mail و نیز منابع به اشتراک گذاشته شده در شبکه می‌تواند موضوع نامه‌های الکترونیکی فرستاده شده کلمات عادی و روزمره مانند badnews یک جز به member ship confir mation تأیید عضویت یا هدیه شما می‌باشد از جمله کارهایی که این کرم انجام می‌دهد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
۱- تلاش در خاتمه دادن به فعالیت‌ آنتی‌ویروسها و دیواره‌های آتش fire wall می‌باشد.
۲- این کرم همچنین قادر است که چاپگرهای به اشتراک گذاشته شده در شبکه را به چاپ اطلاعات غلط و یا اطلاعاتی که مورد نیاز نیستند وادار کند.
۳- ضبط تمامی دکمه‌هایی که کاربر روی صفحه کلید خود فشار می‌دهد برای استفاده نف%

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 38 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع

موقتا امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد

موقتا امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد