دانلود مقاله اسرائیل

word قابل ویرایش
15 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

در بین کشورهای خاورمیانه ، بی شک هیچ ارتشی به اندازه ارتش اسرائیل برای منطقه خطرناک نیست. این ارتش از نظر ابعاد کمی و کیفی به درجه ای از قدرت رسیده که برای مراقبت از کشوری در ابعاد هندوستان – با بیش از یک میلیارد نفر جمعیت و ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار کیلومتر مربع وسعت – کفایت می کند. این در حالی است که جمعیت سرزمین های اشغالی حدود ۶ میلیون نفر و مساحت آن نزدیک به ۲۰ هزار کیلومتر مربع است.

ارتش اسرائیل از نظر امکانات پیشرفته نظامی پس از کشورهای آمریکا ، روسیه ، چین و انگلیس ، پنجمین ارتش قدرتمند دنیاست. حمایت های بی حد و حصر در زمینه های سیاسی ، اقتصادی ، نظامی و … از اسرائیل ، این رژیم اشغالگر را ظاهرآ به قدرت برتر و شکست ناپذیر منطقه تبدیل کرده است. کشورها و سازمان های بزرگ به همراه شبکه گسترده صهیونیست ها ، از این رژیم جلعی حمایت می کنند.
ارتشی که طی ۴۸ ساعت ، ۴ برابر می شود

ارتش اسرائیل انبوهی از تانک ها ، نفربرها ، هواپیماها و موشک ها را در اختیار دارد. اما به علت کمی جمعیت ، از نیروی کافی و مناسب بی بهره است. تعداد نیروهای رسمی ارتش اسرائیل ، ۱۲۰ هزار نفر است. این جمعیت ، معادل نیروهای یک ارتش متوسط منطقه است ؛ اما همین ارتش ، ظرف مدت ۴۸ ساعت می تواند مبدل به ارتشی ۶۰۰ هزار نفری شود.
اگر در اسرائیل ، در حال خ

رید از مغازه ای متوجه شدید که فروشنده یک ستوان توپخانه است و یا راننده تاکسی ، یک تک تیرانداز است تعجب نکنید. این افراد سالی

چند بار با معرفی خود به واحدهای نظامی «کادری» ، تمرین و آموزش دیده و دوباره کار خود را با لباس شخصی ادامه می دهند. در دنیا ، این سیستم تنها متعلق به سوئیس است که اصلآ ارتش ثابتی ندارد. اما اسرائیل علاوه بر این توانایی ، یک ارتش آماده نیز دارد.
بالاترین هزینه سرانه تسلیحاتی
اسرائیل بجز آنکه بالاترین بودجه نظامی خاورمیانه را (بعد از عربستان) دارد ، از هزینه نظامی بالایی نیز برخوردار است. درحالی که کشورهایی مانند ایران و ترکیه ، سرانه نظامی ۷۸ و ۱۲۶ دلاری در اختیار دارند (تقسیم بودجه نظامی به جمعیت) نگهداری ارتش اسرائیل برای هر شهروند اسرائیلی در سال ، ۱۶۹۸ دلار هزینه در بر دارد. این رقم حتی بسیار بالاتر از رقم های سرسام آور بودجه های اعراب خلیج فارس است که علی رغم جمعیت کم ، بدنبال خرید گرانترین تجهیزات برای ارتش خود هستند.

شکل و نوع سلاح هایی که در ارتش اسرائیل به کار می روند
یکی از عمده ترین کمک های ایالات متحده به اسرائیل ، کمک های تسلیحاتی است. به گونه ای که رژیم صهیونیستی ، همواره از جدیدترین جنگ افزارهای امریکایی سود برده است. این وضعیت در توپ های متحرک ، موشک اندازها ، موشک های هدایت شونده ، ضدهوایی ها ، هواپیماها ، بالگردها و … به چشم می خورد. ایالات متحده ، بزرگترین تأمین کننده تسلیحاتی اسرائیل است. واشنگتن از بدو تشکیل رژیم
صهیونیستی ، راهبرد برتری نظامی این رژیم را به عنوان یکی از مهمترین راهکارهای حفظ این رژیم غیرمتجانس برشمرده است.
ارتش اسرائیل از ۱۶۱ هزار نیروی کادر دائم و ۴۲۵ هزار نیروی ذخیره برخوردار است. اسرائیل به علت کمی جمعیت ، نمی تواند ۳۰ درصد جمعیت خود را به عنوان ارتش فعال نگه دارد. بنابراین از ۶ میلیون نفر جمعیت خود ، تنها به داشتن ۱۶۱ هزار نیروی آماده بسنده کرده است. سایر افراد ارتش این کشور درحال آماده باش بوده و مشغول فعالیت های روزمره خود هستند.

نیروی زمینی
سیستم های تسلیحاتی و جنگ افزارهای آمریکایی ، به شکل گسترده ای توسط نیروی زمینی ارتش رزیم صهیونیستی به کار می رود. به نحوی که نیمی از تسلیحات مورد استفاده در نیروی زمینی ارتش اسرائیل ، آمریکایی است. علاوه بر این ، باید از سایت موشک های تاکتیکی ، سیستم موشک های هدایت شونده ضدتانک ، هواپیما و دستگاه های مراقبت بسیار پیشرفته آمریکایی نیز نام برد.

ارتش اسرائیل ثابت کرده است که حداکثر برای ۱۴ روز توان جنگیدن مداوم را دارد و طولانی شدن جنگ ، به زیان این رژیم تمام خواهد شد. به دلیل اینکه بسیاری از عملیات های اعجاب آور نظامی اسرائیل ، توسط نیروی هوایی این رژیم صورت گرفته است ، از چشم بسیاری از مردم و حتی کارشناسان ، توان نیروی زمینی اسرائیل دستکم گرفته شده است. حال آنکه این ارتش ، یکی از مکانیزه ترین ارتش های جهان است.

اسرائیل ۴۲۰۰ دستگاه تانک و ۶۱۰۰ دستگاه نفربر زرهی در اختیار دارد که با استفاده از آنها ، به راحتی قادر است صدها هزار سرباز را در کمتر از ۴۸ ساعت منتقل کند. توان قابل ملاحظه زرهی اسرائیل ، به این رژیم اجازه می دهد که در حملات برق آسای خود ، توفیق قابل توجهی داشته باشد. (نفوذ آریل شارون در سال ۱۹۷۳ میلادی به قلب خطوط دفاعی مصر ، به همیل دلیل بود.)

۱٫ لشکر گولانی
لشکر گولانی ، از زبده ترین نیروهای نظامی دنیا – بعد از نیروی ویژه کماندویی آمریکا – هستند. شرایط ویژه بدنی و آموزش های طاقت فرسا ، شرایطی آرمانی و مثال زدنی برای این کماندوها ساخته است. نام گولانی ، لرزه بر اندام سایر نیروهای اسرائیلی می اندازد. چه رسد به ارتش های منطقه. اما همین نیروی زبده و آموزش دیده ، در جنگ ۳۳ روزه از نیروهای حزب الله لبنان شکست سخت و مفتضحانه ای خوردند. به طوری که در جنوب لبنان ، نتوانستند حتی یک متر هم پیشروی کنند و در انتها با برجای گذاشتن تلفات زیاد و جا گذاشتن تجهیزات و امکانات خود ، فرار را بر قرار ترجیح دادند.

 

 

۲٫ نیروی زرهی
ستون فقرات نیروی زمینی ، یگان زرهی است. یگان زرهی اسرائیل ، به دلیل در اختیار داشتن پیشرفته ترین تانک آمریکایی (مرکاوا) ، قدرت ویرانگری دارد.
تانک مرکاوا

«مرکاوا» کلمه عبری و برگرفته از کلمه عربی «مرکب» است. زیرا تمامی قابلیت های مناسب یک تانک پیشرفته ، در مرکاوا وجود دارد. شکل ظاهری این تانک ، به گونه ای طراحی شده است که هدفگیری آن بسیار مشکل است و در صورت اصابت نیز موشک منحرف می شود. زره و بدنه این تانک از آلیاژ مخصوصی است که در صورت هدف قرار گرفتن ، کمترین آسیب را می بینند.
سرعت و توانایی حرکت در زمین های مختلف ، از ویژگی های این تانک فوق پیشرفته است. این تانک دارای تیرک هایی است که با استفاده از آنها ، راننده و فرمانده تانک می توانند حرکت تانک را در خیابان های تنگ تنظیم کرده و میزان خسارت به محیط های شهری را به حداقل برسانند. به منظور مقابله با مواد انفجاری که از بیرون بر روی این تانک ها انداخته می شود ، تورهای سیمی در بعضی نقاط تانک قرار داده شده است.

این تانک که از پیشرفته ترین تجهیزات نظامی جهان محسوب می شود ، دارای ۶۰ تن وزن می باشد که با ۳ قبضه مسلسل ، یک خمپاره انداز ۶۰ میلیمتری و یک توپ ۱۲۰ میلیمتری ، قادر است گلوله هایی را با برد ۷ کیلومتر شلیک کند. این تانک از توانایی زیادی برای حرکت نیز برخوردار بوده و درمقابل حملات شیمیایی نیز بسیار مقاوم است. از آنجا که این تانک ، به تجهیزات بسیار پیشرفته الکترونیکی مجهز شده و ۱۲۰۰ است بخار قدرت دارد ، از بهترین تانک های موجود در دنیا به شمار می آید.

برای تقویت سیستم بصری مسلسل های این تانک ، دوربینی روی آن نصب شده است که قابلیت چرخش ۳۶۰ درجه را دارد و یک تصویر دقیق از صحنه ای که پیش روی مسلسل آماده شلیک است ، ارائه می دهد. جالب اینکه برای اینکار ، نیازی به چرخاندن دوربین نیست. بلکه این دوربین ، اساسآ از ساختار پوشش ۳۶۰ درجه برخوردار است و تصاویر آنی از محیط را در اختیار خدمه تانک قرار می دهد.

این دوربین همچنین دارای ابزاری ویدئویی برای کشف کلیه تحرکات اطراف تانک بوده و می تواند نواحی ضروری را برای مشاهده آن برنامه ریزی کند. این ابزار ویدئویی به محض مشاهده تهدید ، یک اخطار آنی ارسال می کند. این سیستم ، از یک دوربین دیجیتال با کیفیت بالا نیز بهره می برد که بر روی یک تیرک و در انتهای برجک تانک نصب می شود. این سیستم ، تصاویر گرفته شده را برای نمایش به سیستم های کامپیوتری نصب شده در درون تانک ارسال می نماید. این تانک پس از تحقیقات زیادی ساخته شده است و هر روز نیز در آن ، تحولات جدیدی ایجاد می شود. آمارها حاکی است که ارتش اسرائیل ، تاکنون حدود ۱۵۰۰ دستگاه از این تانک را در اختیار دارد.
سازمان های جاسوسی اسرائیل :
لیاهو کوهن ، در روز ۱۶ دسامبر ۱۹۲۴ میلادی در محله یهودیان شهر اسکندریه مصر به دنیا آمد. او زبان های عبری ، ایتالیایی ، آلمانی و عربی را به خوبی صحبت می کرد و حافظه ای قوی داشت. او همکاری خود را با ورود به آژانس قاچاق مهاجرین یهودی به فلسطین شروع کرد و سرانجام نیز به اسرائیل رفت. در بهار سال

۱۹۶۰ ، موساد او را به عنوان یک جاسوس انتخاب و تحت تعلیمات خاصی قرار داد. مربی او فردی به نام درویش بود که به همراه یک تیم آموزشی ، کوهن را برای بزرگترین فعالیت جاسوسی دهه (هفتاد) آماده می کرد.
سرانجام در روز اول ماه مارس ۱۹۶۱ ، کوهن با نام ساختگی «کامل امین طابس» و شغل بازرگانی ، به بوینس آیرس وارد شد. او با کمترین تلاش ، خود را به محافل عرب زبان آرژانتین نزدیک کرد و توانست دوستان بسیاری برای خود به دست آورد. کوهن سخاوتمندانه از دوستان عرب خود در منزل پذیرایی می کرد و ارتباط گرم و نزدیکی را با شخصیت های عرب ساکن در آرژانتین برقرار نمود. کوهن توانست با توصیه دوستان عربش ، به کلوپ اسلام که مرکز اجتماع بسیاری از شخصیت های بانفوذ کشورهای عربی بود ، وارد شود.

عبدالله لطیف الحشام ، صاحب امتیاز بزرگترین روزنامه عربی کشور آرژانتین ، یکی از کسانی بود که به راحتی در دام کوهن افتاد. کوهن با کمک هشام به سوریه رفت و یک شرکت صادرات و واردات تأسیس کرد. شرکای تجاری کوهن و یا دوستان او که از شخصیت های بانفود سیاسی و نظامی سوریه بودند ، نمی دانستند که گپ زدن های دوستانه آنها با کوهن ، اطلاعات مهمی را در اختیار او قرار می دهد. اطلاعات به دست آمده ، هر روز توسط کوهن به تل آویو مخابره می شد.
کوهن آپارتمان خود را مقابل ستاد ارتش سوریه انتخاب کرده بود و با شمارش تعداد پنجره های روشن ساختمان فرماندهی ارتش سوریه و یا رفت و آمدهای روزانه و

شبانه ، می توانست وقوع یک بحران را حدس بزند. او در یکی از گزارشات ارسالی خود به تل آویو نوشته بود:
«سه شب است که در ساختمان فرماندهی ارتش ، چراغ ها تا صبح روشن می ماند. هیچ کس قصد کودتا ندارد. جابجایی وسیع ستون های ارتش در جاده ها قابل رؤیت است. علت احتمالی این فعالیت های غیرعادی: تدارک عملیات علیه اسرائیل. تمام.»

کوهن غالبآ دوستانش را برای مهمانی های مجلل شبانه ، به خانه اش دعوت می کرد. مهمانی هایی که تا دیروقت طول می کشید و در این میان ، اطلاعات مهمی رد و بدل می شد. سرهنگ صلاح ضالی ، معازی برادرزاده اش (رئیس ستاد ارتش) و ژنرال الحافظ (از شخصیت های بانفوذ حزب بعث) ، همگی از دوستان کوهن بودند. ژنرال الحافظ در سال ۱۹۶۳ ، بعد از کودتای حزب بعث به رئیس جمهوری رسید و این موضوع ، زمینه رشد بیشتر فعالیت های جاسوسی کوهن را فراهم کرد.

فعالیت های کوهن ، حدودآ تا ۲ سال بعد ادامه یافت. اما در ژانویه ۱۹۶۵ ، کوهن به علت اشتباهی که در زمان مخابره پیام به اسرائیل داشت ، توسط تیم فنی ضداطلاعات سوریه شناسایی و دستگیر شد. ژنرال الحافظ رئیس جمهور سوریه ، با شنیدن خبر جاسوس بودن کوهن (کامل امین طابس) این آشنای عزیز و معتمدی که به او خیانت کرده بود ، بسیار پریشان شد. همینطور بسیاری از دوستان دیگر کوهن که بارها در محافل دوستانه به او اطلاعاتی داده بودند ، با ناباوری به سادگی و سهل انگاری خود می اندیشیدند.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 15 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد