دانلود مقاله امام مهدی

word قابل ویرایش
29 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

مقـدمـه
امام زمان (عج) به عنوان دوازدهمین امام ما شیعیان به شمار می آید که هنوز در غیبت کبری به سر می برند و از چشم ما دور می باشند.
امام مهدی (عج) ظهور نخواهد کرد مگر هنگامی که همه ی مردم خوب باشند یعنی اعمال رفتار و کردار آن ها خداپسندانه باشد و یا هنگامی که همه ی مردم بد باشند یعنی اعمال رفتار و کردار آن ها خداناپسندانه باشد ، در این هنگام امام زمان با یاران خودش ظهور خواهد کرد و انسان های خوب به جایگاه ابدی خود یعنی بهشت و انسان های بد به جهنم خواهند رفت .

همه ما دست به دعا بر می داریم و از خدای متعال می خواهیم که هر چه زودتر ظهور امام زمان (عج) را نزدیکتر گرداند تا جهان از بدی پاک شود .

امام مهدی (عج) در کتب مقدس پیشینیان
مساله تشکیل حکومت جهانی واحد و برخورداری جهانیان از یک برنامه کامل حق و عدل ، موضوعی نیست که خاص اسلام و مسلمانان و خصوصاً شیعیان باشد . بلکه مطلبی است که اهل ادیان عموما بدان باید اعتراف داشته باشند ، زیرا در کتب مورد پذیرش و قبول آنان درباره این مساله مهم بکنایاتی قریب بتصریحات وقوع این حادثه عظیم و بی نظیر در تاریخ بشری بشاراتی ذکر گردیده که ما برای نمونه به بیان برخی از آنها اکتفا می کنیم .

بنا به نوشته ابوریحان بیرونی در کتاب تحقیق ماللهند در کتب مذهبی هندوان قریب به این مضامین درباره حکومت جهانی قائد عظیم الشان الهی یعنی امام عصر (ع) مطالبی ذکر گردیده است :
« در اواخر جنگ چهارم ( دوران چهارم ) مردم روی زمین به فساد گرائیده و بیشترشان کفر ورزیده و مرتکب گناهان بسیار می شوند و فرومایگان به نامداری رسیده و بسان گرگ درنده به جان دیگران می افتند و هرچه را که بدست بیاورند به یغما می برند . کاهنان و روحانیان هم مانند آنها فاسد می گردند و اکثریت با دزدان می شود و مردم پرهیزکار و پارسا همه جا مورد تحقیر و اهانت قرار می گیرند . آنگاه “برهمن کلا” ( یعنی روحانی نیرومند ) شمشیر آخته و با نیروی مقاومت ناپذیر مفسدان را از میان بر می دارد و زمین را از پلیدیها پاک می سازد و نیکان و پاکان را باقی می گذارد تا به تناسل ادامه دهند . »

در میان آثار زردتشتیان نیز به مطلبی برخورد می نماییم که می تواند مددکار خوبی در دریافت وقوع حکومت حق و عدل برای ما باشد .
سرگرد اورنگ در کتابی تحت عنوان «یکتاپرستی در ایران قدیم» مطالبی را در این مورد ذکر نموده که خلاصه قسمتی از آنرا ذیلاً می آوریم :

” همانطوریکه در همه ادیان به ظهور موعود آخرالزمان وعده داده شده است ، در آئین ایران باستان نیز به آمدن چنین موعودی تحت عنوان “سوشیانس پیروزگر” خبر داده شده که با ظهور او مرده ها زنده می گردند و رستاخیز برپا می گردد . بعلاوه آنچه از اوستا بر می آید و مفسرین در این باره نوشته اند اینست که جنگ دائمی بین سپنتا مینو و انگره مینو یعنی راستی و دروغ پایان نمی پذیرد مگر اینکه سوشیانس پیروزگر ظاهر شود و راستی و درستی را در سراسر جهان حکمفرما نماید . نکته ای که به نظر جالب می آید اینست که زردتشتیان دعایی بنام دعای زود آمدن سوشیانس دارند . ضمناً باید متذکر شد که با آمدن وی عدل و داد در پهنه گیتی گسترده خواهد شد ، بعد از آنکه جهان سراسر در ظلم و جور و جنایت فرو رفته باشد “

در کتب مقدسه ادیان قبل از اسلام منجمله تورات و انجیل بشارات فراوانی درباره حکومت امام عصر(ع) و سرانجام این جهان می خوانیم و چه بهتر که سخن خود را در این مورد با دلالت آیه ای از آیات قرآن مقدس شروع نماییم :

و لقد کتبنا فی الزبور من بعد الذکران الارض یرثها عبادی الصالحون ( انبیاء ـ ۱۰۵ )
پس با این دلالت نخست به سراغ زبور داوود یا مزامیر داوود می رویم تا ببینیم این وعده الهیه بچه صورتی در آن کتاب بیان گردیده است :
” به سبب شریران خویش را مشوش مساز .. زیرا که مثل علف بزودی بریده می شوند .. و بر خداوند توکل نما و نیکویی بکن … زیرا که شریران منقطع خواهند شد و اما منتظران خداوند وارث زمین خواهند بود ، هان بعد از اندک زمانی شریر نخواهد بود و اما حلیمان وارث زمین خواهند شد و از فراوانی و سلامتی متلذذ خواهند گردید … شریران شمشیر را برهنه کرده و کمان را کشیده اند مسکین و فقیر را بیندازند و راست روان را مقتول سازند ، شمشیر ایشان به بدن خودشان فرو خواهد رفت و کمانهای ایشان شکسته خواهد شد … زیرا که بازوهای شریران شکسته خواهد شد و اما صالحان را خداوند خلاصه و ماحصل این آیات که از عهد قدیم مزامیر داوود نقل شد اینکه زمین از آن صالحان خواهد گردید و بالاخره شریران و بدکاران از بین خواهند رفت .

در مکاشفه یوحنای رسول می خوانیم :
” و هر که غالب آید و اعمال مرا تا انجام نگاه دارد ، او را بر امتها قدرت خواهم بخشید تا ایشان را به عصای آهنین حکمرانی کند و مثل کوزه های کوزه گر خرد خواهد شد چنانکه من نیز از پدرم خود یافته ام و به او ستاره صبح را خواهم بخشید . آنکه گوش دارد بشنود که روح به کلیساها چه می گوید “

راستی بنگریم که روح چه می گوید ، برخی از مفسرین اناجیل گمان برده اند که مقصود از آیات شخص عیسی مسیح (ع) می باشد ولی دقت در آیات فوق الذکر که افعالش همه بلفظ مستقبل است نشان می دهد که مسیح (ع) از شخص دیگری خبر می دهد . آری وی مامور است و ماموریتی الهی دارد که در پرتو ستاره درخشان آئین اسلام و قانون اساسی و زوال ناپذیر قرآن مقدس شب یلدای حیات ظلمانی و زندگی جهنمی بشر را به عصری درخشان و حیاتی روح بخش و بهشتی مبدل سازد . آری مقصود از این بشارات پرچمدار انقلاب عدل جهانی حضرت مهدی (ع) است که به قدرت و نصرت الهی بر جهان حکومت خواهد کرد .
امام مهدی (عج) از نظر قرآن و احادیث اسلامی

در این بخش گزیده أی از آیات قرآن کریم راجع به قیام مهدی منتظر (ع) با تفاسیری که از ائمه اهل البیت (ع) درباره وی در ذیل آن آیات آمده سخن خواهیم گفت .
قسمت اول آیات
۱ـ وعده الله الذین آمنوا منکم و عملوا الصالحات لیستخلفنهم فی الارض کما استخلف الذین من قبلهم و لیمکنن لهم دینهم الذی ارتضی لهم و لیبد لنهم من بعد خوفهم امنا یعبدوننی لا یشرکون بی شیئا و من کفر بعد ذلک فاولئک هم الفاسقون . ( نور ـ ۵۵ )

خداوند به کسانی از شما که ایمان آورده و عمل شایسته انجام دهند وعده فرموده که آنان را در کره زمین خلافت بخشد همانگونه که پیشینینان آنان را خلافت بخشیده و دین برگزیده خود اسلام را بر همه ادیان تمکین و برتری عنایت فرماید و وحشت و هراس آنها را بدنبال ترسشان به امنیت مبدل فرماید . آنگاه فقط مرا پرستند و به من شرک نیاورند و هر آنکس که آن هنگام کفر ورزد به حقیقت بدکار است . در جلد ۶ تفسیر منهج احادیق بسیاری نقل کرده که این آیه در شأن و وعده به قیام و ظهور حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف می باشد و تمکین و آرامش خاطر و تبدیل خوف به امن تام در زمان ظهور صاحب الزمان (عج) می باشد . در تفسیر صافی از امام سجاد (ع) نقل شده که حضرت آیه شریفه را قرائت فرمود

و پس از آن فرمود : مؤمنین در آیه به خدا قسم شیعیان ما اهل بیت می باشند که خداوند وعده داده است به آنها و انجام خواهد داد به دست مردی از ما که او مهدی این امت است .
۲ـ یا ایها الذین آمنوا من یرتد منکم عن دینه فسوف یاتی الله بقوم یحبهم و یحبونه اذله علی المومنین اعزه علی الکافرین یجاهدون فی سبیل الله و لایخاقون لومه لائم ذلک فضل الله یؤتیه من یشاء و الله واسع علیم . ( مائده ـ ۵۴ )

أی کسانیکه ایمان آورده اید اگر عده أی از شما از دینتان برگردید در ازاء خدا بزودی گروهی را خواهد آورد که دوستشان داشته باشد و آنان نیز خدای را دوست دارند و در مقابل مؤمنان فروتن و متواضعند و در برابر کافرین سربلند و با عظمت در راه خدا تلاش سازنده می کنند و از ملامت هیچ ملامت کننده أی پروا ندارند . این فضل خداست که به هر کس بخواهد می دهد و خدای وسعت دهنده دانا است . در تفسیر منهج جلد سوم نقل گردیده از علی بن ابراهیم مفسر معروف که ذکر کرده این آیه در شأن مهدی آل محمد (ص) و اصحاب او نازل شده است . در تفسیر صافی عینا نقل گردیده که این آیه مربوط به ظهور امام عصر (ع) می باشد .

۳ـ و نرید ان نمن علی الذین استضعفوا فی الارض و نجعلهم ائمه و نجعلهم الوارثین (قصص ـ ۵ )
و می خواهیم که بر کسانیکه در روی زمین ضعیف گشته اند منت گذارده و آنان را پیشوایان به حق و وارثین زمین قرار دهیم .
در کتاب شریف بحار الانوار جلد ۱۳ از امام علی (ع) در ذیل آیه فوق روایت شده که فرمودند : کسانیکه ضعیف شده اند در روی زمین آل محمد اند . خدای تعالی مهدی ایشان را مبعوث نموده و ایشان را عزیز می گرداند و دشمنان را ذلیل می فرماید .

۴ـ هو الذی ارسل رسوله با لهدی و دین الحق لیظهره علی الدین کله ولو کره المشرکون. (توبه ـ ۳۳)
اوست آن خدائیکه پیامبرش را با مشعل هدایت و دین حق فرستاد تا اینکه آن دین را بر همه ادیان پیروز گرداند ولو اینکه مشرکین کراهت داشته باشند . در تفسیر مجمع ذیل این آیه از امام محمد باقر (ع) چنین روایت شده است : ” این وعده به هنگام ظهور مهدی از آل محمد (ص) خواهد بود . پس کسی باقی نمی ماند مگر اینکه اقرار به رسالت و نبوت رسول اکرم حضرت محمد (ص) خواهد کرد . “

و در کمال الدین شیخ صدوق از حضرت صادق (ع) روایت شده که نازل نشده تاویل این آیه و نخواهد شد تا قائم آل محمد (ص) قیام کند . پس چون قیام کرد به خدای بزرگ قادر متعال نه کافری باقی خواهد ماند و نه کسیکه مشرک به امام باشد ، مگر اینکه از خروج آن حضرت ناراحت باشد .
۵ ـ ولقد کتبنا فی الزبور من بعد الذکر ان الارض یرثها عبادی الصالحون . ( ۱۰۵ ـ انبیاء )

هر آینه در کتاب زبور حضرت داوود و بعد از تورات نوشتیم که ارث برندگان زمین بندگان صالح ما خواهد بود . در تفسیر صافی به نقل از علی بن ابراهیم است که گفته بندگان صالح در آیه ، حضرت قائم (ع) و اصحاب آن حضرت می باشند و در مجمع البیان است از امام باقر (ع) که فرمودند بندگان صالح در آیه اصحاب مهدی (ع) در آخر الزمان می باشند .
۶ ـ و اشرقت الارض بنور ربها و وضع الکتاب وجیی بالنبیین و الشهداء وقضی بینهم بالحق و هم لایظلمون . ( زمر ـ ۶۹ )

و روشن گردیده زمین به نور پروردگارش و کتاب برقرار گردید و انبیاء و شهدا را آوردند و بین آنان به حق داوری گردید و بدیشان ظلم نگردید .
در تفسیر صافی در ذیل این آیه است که در ارشاد شیخ مفید از حضرت صادق (ع) روایت شده که فرمودند وقتی قائم آل محمد (ص) قیام نماید ، زمین به نور پروردگارش روشن می گردد و بندگان از نور آفتاب بی نیاز خواهند شد و ظلمت و تاریکی بر طرف خواهد گردید .
۷ ـ امن یجیب المضطر اذا دعاه و یکشف السوء و یجعلکم خلفاء الارض . ( نمل ـ ۶۲ )

کیست آنکه به هنگام خواندن درمانده او را پاسخ می دهد و بدی و شر را از او دور می گرداند و شما را جانشینان زمین قرار می دهد . امام صادق (ع) فرمودند این آیه در حق قائم (ع) نازل گردیده و او همان درمانده أی است که به هنگامی که دو رکعت نماز در مقام ابراهیم می گذارد و خدای را می خواند خداوند پاسخش را می دهد و شر را از او دور می گرداند و او را در روی زمین خلیفه قرار می دهد .

۸ ـ والعصر ان الانسان لفی خسر الا الذین آمنوا و عملوالصالحات و تواصوا بالحق و تواصوا بالصبر .
در کمال الدین روایت شده از امام صادق (ع) که مراد از عصر ، عصر خروج قائم است . ان الانسان لفی خسر ، مراد دشمنان ما است که در زیانکاریند . الا الذین آمنوا مگر آنان که ایمان آورده اند به آیات ما و عملوا الصالحات یعنی مواسات با برادران مؤمن خود کرده اند در مال خود . و تواصوا بالحق یعنی وصیت کرده اند یکدیگر را به امامت و تواصوا بالصبر یعنی وصیت کرده اند یکدیگر را در صبر بر فتنه های زمان غیبت قائم (ع) و به دین خود ثابت مانده اند .

۹ـ قل ارایتم ان اصبح ماوکم غورا فمن یاءتیکم بماءمعین .
بگو اگر دیدید آب برای شما فرو رفت کیست که برایتان آب گوارا را بیاورد ؟ از امام باقر (ع) در ذیل این آیه است که فرمودند قل ارایتم ان غاب عنکم امامکم فمن یاءتیکم با امام جدید به آن هنگام که امام شما از شما غائب شد آن کیست که امام تازه برای شما بیاورد ؟

۱۰ـ اذن للذین یقاتلون بانهم ظلموا و ان الله علی نصرهم لقدیر . ( خدای اجازه داده است جنگیدن کسانی را که به آنها ظلم شده و خدای بر یاری آنها قدرت دارد . ) در جلد سیزدهم بحارالانوار در ذیل این آیه از امام صادق (ع) این چنین نقل گردیده که این آیه در باب قائم (ع) و یاران وی نازل گردیده است .
۱۱ـ اعلموا ان الله یحی الارض بعد موتها . بدانید که خدای متعال زمین را بعد از مردنش زنده می گرداند . ( حدید ـ ۱۷ ) از ابن عباس نقل گردیده که خداوند زنده می گرداند زمین را با اصلاح کردن و امنیت بخشیدن به آن بعد از مرگش که همانا جور و ظلم در سطح آن باشد بوسیله قائم منتظر (ع) .
۱۲ـ یریدون لیطفئوا نور الله بافواههم و الله متم نوره ولو کره الکافرون . (صف ـ ۸ )

می خواهند که نور خدای را با دهانهایشان خاموش کنند در حالیکه خدای متعال نور خود را به حد کمال می رساند حتی اگر کافران کراهت داشته باشند . از امام صادق (ع) نقل گردیده که این اتمام نور توسط قائم آل محمد (ص) انجام می گیرد .
مشخصات تشکیل دهنده حکومت واحد جهانی
اکنون بررسی ما اینگونه می شود که ببینیم عقل چه مشخصاتی را برای تشکیل دهنده حکومت واحد جهانی قائل است و چه کسی را شایسته این مقام می داند. عقل گوید تشکیل دهنده و زمامدار حکومت واحد جهانی باید دارای این خصوصیات باشد :
۱ ـ در دعوت خود راستگو باشد : رهبر عدل جهانی حقیقتاً خواهان ایجاد عدل و داد باشد. او کسی نباشد که دعوت بعدل و داد را وسیله استثمار و استحمار خلق قرار دهد. منظورش از این دعوت سوار شدن بر مردم و حکومت کردن نباشد. اگر چنین شد یقینا در دعوتش شکست خواهد خورد و موفق به برقراری عدالت نخواهد گردید؛ چون دروغ می گوید و منظورش ایجاد عدل نبوده و در صدد ارضای مطامع و منافع خود می باشد ، یقینا شکست خورده و توفیق حاصل نمی نماید.
۲ ـ دارای نقشه صحیح باشد : نقشه اگر صحیح نباشد رسیدن به هدف دشوار بلکه محال خواهد بود. سالیان درازی است که نعره عدالتخواهی رهبران احزاب با مسلکهای گوناگونی که دارند در جهان بلند است، ولی چیزی که بچشم نمی خورد عدالت می باشد و بس . آیا اینان دروغ می گویند ؟ بقطع و یقین نمی توان گفت که اینان دروغگویند و قصد فریب مردم را دارند ، بلکه می توان گفت که این مدعیان عدالت گستری ممکن است واقعا هدفشان هم بسط و گسترش عدالت باشد ولی چون نقشه صحیحی ندارند ، بهنگام پیاده کردن اهداف خود مواجه با ناکامی و شکست می گردند و منکوب و مغلوب در گوشه ای می نشینند.
۳ ـ رهبر عدل جهانی هیچگونه نقطه ضعفی نداشته باشد : چه نقطه ضعف شخصی و چه خانوادگی و میراثی . زیرا اگر او نقطه ضعف داشته باشد در برابر تهدید عقب می نشیند و در برابر تطمیع از هدف مقدس خویش دست بر می دارد. . زیرا ستمگران برای حفظ موقعیت خود تهدید می کنند ، تطمیع می نمایند ، مقام میدهند ، اعدام می کنند و شکنجه می دهند. شاید پیشرو عدل جهانی از هدف خود دست بردارد. عدالتخواهانی که دارای نقاط ضعف باشند در برابر اینگونه چیزها تسلیم می شوند و در نیمه راه می مانند ولی رهبری که پاک شد و نقطه ضعف نداشت تحت تأثیر قرار نمی گیرد و آزمندان بیدادگر نمی توانند از او بهره برداری کرده و از آن مقصد عالی بازش دارند.
رسیدن به هدف مقدس عدالت جهانی رهبری بزرگ و پیشوایی بسیار منزه می خواهد و اینکار از افراد عادی ساخته نیست. عدل جهانی عالیترین مقصود بشری است و بر قرار کننده آن نیز پاکیزه ترین فرد بشر خواهد بود . هر کس صلاحیت پیشروی کاروان خواسته فطری بشر را ندارد . فرد ایده آل می خواهد که بتواند این ایده بشر را تحقق بخشد. افراد معلوم الحال با سوابق تاریک و سیاه کجا می توانند این مسئولیت سنگین را بعهده بگیرند و انسانیت را باین کمال مطلوب رهبری نمایند؟
۴ ـ رهبر عدل جهانی باید نیاکانش بپاکی شناخته شده باشند : زیرا که فردی اصیل و منزه ازخانواده ای اصیل و نجیب و پاک و منزه خیلی بهتر و سریعتر می تواند اعتماد و اطمینان جهانیان را در جهت صدق دعوی و ادعایش جلب نماید تا ندایش را پاسخ گویند و بیاریش برخیزند.
اکنون با این تحلیل عقلانی باین سئوال برخورد می نماییم که رهبر مقدسی که دارای شرایط چهارگانه باشد کیست ؟

رهبری که راستگو باشد ، نقشه أی صحیح داشته باشد ، نقطه ضعف شخصی و خانوادگی نداشته باشد ، خود و نیاکانش بپاکی شناخته شده باشند و در پاکیزه ترین محیط پرورش یافته باشد.
با مطالعه مختصری در تاریخ ، عقل اذعان می نماید که هیچ فرد عادی و معمولی بشری دارای چنین مشخصاتی نبوده و نخواهد بود. ولی شیعه معتقد است برقرار کننده حکومت عدل جهانی فرزند بلافصل امام حسن عسگری (ع) است که بسادگی می تواند این ۴ خصوصیت را در این بزرگوار یافته و در معرض قضاوت دیگران گذارد زیرا :

این شخصیت عظیم الشأن در دعوی خود راستگوست. دعوت بعدالت را وسیله بهره وری و استثمار قرار نمی دهد. هدف او از این دعوت عام خداست و دیگر هیچ . این بزرگوار برنامه ای صحیح دارد و آن قرآن است . کتابی که روشنگر راه انسانهای آزاد اندیش و بیدار دل تواند بود . کتابی که متضمن و متکفل سعادت و به روزی بشر است . و این معانی را در کلمات

معجزه آسایش در جهت نجات و رهانیدن انسانها بیان می نماید . این شخصیت عالیقدر دارای هیچگونه نقطه ضعفی نیست . او معصوم است و از گناه و خطا و اشتباه مصون و مبری . او به قدرت و نیروی الهی گرد منکر نمی گردد و آئینه با صفای وجودش غبار و تیرگی نیافته و نمی یابد . این رجل برگزیده از خانواده ای است که افرادش به پاکی و پاکدامنی ، علم و دانش ، فضیلت و تقوی ، انسانیت و جوانمردی ، بزرگی و بزرگواری ، جود و سخا شناخته شده اند . و بدون شک اگر از تاریخ درخواست کنیم که خانواده ای را نظیر خاندان عصمت و طهارت به ما نشان دهد ، در ارائه عاجز و ناتوان خواهد ماند . دوست و دشمن جز تقوی و فضیلت و بزرگواری از آنان ندیده اند . پس رهبر مقدس بشریت و برقرار کننده عدل جهانی و نابود کننده ظلمها و بیداد گری ها بایستی از چنین دودمانی ریشه گرفته باشد .

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 29 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد