دانلود مقاله ایجاد صنعت چاپ

word قابل ویرایش
128 صفحه
19700 تومان
197,000 ریال – خرید و دانلود

مقدمه
ن والقلم و ما یسطرون قرآن کریم – سوره ی قلم

حمد و سپاس پروردگاری را که آدمی را بیافرید و ذکر خود را مایه آرامش او قرار داد. خداوندی که همراه نخستین واژه های وحی ،به خواندن فرمان دادو بر« قلم و آن چه مینویسد» سوگند یاد کرد.

حدود ۵۰ سال پیش گوتنبرگ آلمانی ،با اختراع خود دگرگونی بسیار عظیمی در زندگی بشر به وجودآورد .او صنعت چاپ و در واقع فنآوری علم نشر علم را برای بشر به ارمغان آورد و اساسی ترین رکن ترویج و توسعه ی علم را پایه گذاری کرد.شاید بتوان اختاع او را پس از اختراع خط مهمترین گام در راه گستش دانش و

فرهنگ دانست.بدون وجود کتابها و نشریه های علمی،آموزش و کسب علم تقریبا” امری محال است،و صنعت چاپ این امکان را در اختیار بشر قرارداد که از جدید ترین اکتشافات و نوآوری در همه ی زمینه ها به سرعت آگاه شودو بدان دست یابد.امروزه ماشین چاپی گوتنبرگ جای خود را به عظیم ترین و دقیق ترین ماشینهای چاپ داده است.این ماشینها با به خدمت گرفتن فنآوری یارانه ای میتوانند کارهای چاپ را در بالاترین کیفیت و تیراژ در کوتاه ترین زمان انجام دهند. این امر در سایه تلاش بسیاری از محققان ،اندیشمندان ،مهندسان و صنعتگران ،صورت پذیرفته است.

چاپ از زمانی که به عنوان یک روش کارآمدمطرح شد همیشه به عنوان یک روش ارتباطی منحصر به فرد که نیاز به مهارت به خصوص و یادگیری سیستم های جداگانه داشته تلقی شده است.با معرفی چاپ،کارگران مجبور به یادگیری مهارتهای تازه ای در مورد صنعت چاپ شده اند .در سالهای اخیر پیشرفتهای که در تکنولوژی چاپ شده است ،امکاناتی برای صنعت چاپ به وجود آورده اند.

هدف صنعت چاپ وسیع ساختن ارتباطات میباشد که هروز نیز به پیشرفت و بالا بردن مهارتهای کارگران و صنعتداران اضافه شده است و ماشینهایی با تکنولوژی بالاتری به بازار عرضه شده میشود. هنوز تازه ترین و با تکنولوژی ترین این ماشینها به ایران وارد نشده است و در همان سطوح چاپ به بازار عرضه میشود .اما امید ان است که در سالهای آتی صنعداران چاپ بتوانند با بالابردنتکنولوژی بتوانند که کمک بزرگی به جامعه مردمی بکنند.امید است که جوانان عزیز در آینده ای

نزدیک ، خود در زمره صاحبنظران ،مبتکران و مخترعان ارزشمند صنعت چاپ درآیند و این امید دور از انتظار نخواهد بود ،زیرا جوانان ما با کسب مدالهای طلا در المپیادهای گوناگون بارها به جهانیان ثابت کرده اندکه از قدرت علمی بالا و استعدادهای درخشان و خلاق برخوردارند. بر جوانان عزیز فرض است تا با استعانت از الطاف بی کران الهی و حق تعالی بار دیگر هوش و توان خود را در صحنه جهاد علمی و عملی به کار گیرند و روح تازه ای در کالبد صنعت چاپ کشورمان بدمند.
تمام سعی و تلاش این حقیر عرضه مجموعه ای کامل و بی نقص بوده است ولی اعتقاد کامل دارم که حاصل کار خالی از اشکال نیست.

 

با تشکر

آشنایی با صنعت چاپ و تاریخچه پیدایش ماشین ها

تعریف چاپ:چاپ به معنی انتقال مطالب (متن نوشته شده،حروف،عکس،طرح،نقش و…)روی حامل چاپ و نیز تکثیر آن به شمارگان زیاداست.
نیاز جامعه:صنعت چاپ از زمره صنایعی است که وجود آنها بستگی زیادی به میزان پیشرفت فرهنگ و دانش جامعه دارد.هر چه جوامع از نظر علوم و فنون و پیشرفتهای اجتماعی به دستاوردهای تازه تری برسند،به همان نسبت نیاز آنها به صنعت چاپ بیشتر میشود.به همین دلیل است که سرعت پیشرفت و تغییرات در صنعت چاپ تقریبا” به روز رسیده است و هر روز در این صنعت پدیده ای تازه به خدمت گرفته میشود.

 

پیشرفت:از زمان اختراع چاپ با حروف متغیر و ساخت پرس چوبی توسط گوتنبرگ بیش از ۵۶۰ سال نمیگذرد.در این مدت صنعت چاپ به تحولات شگرفی دست یافته است.تا جایی که حتی چاپخانه های کوچک ،در تمام دنیا از جمله ایران ،از دستگاههای بسیار پیشرفته ی الکترونیکی و کامپیوتری استفاده میکنند.بدیهی است این میزان پیشرفت و بکارگیری تجهیزات مهم به ضرورت و نیاز جامعه (قانون عرضه و تقاضا)بستگی دارد.از این رو در تمام دنیا چاپخانه ها ناگزیرند خود را با نیاز بازار مصرف تطبیق دهند و برای انجام سفارشات متنوع و با کیفیت بالا در زمان کم دستگاه های جدید را به خدمت بگیرند.

هم اکنون در برخی از لیتوگرافی های ایران از دستگاه های پیشرفته اسکنر(تخت و سیلندری) حرفه ای و ایمیج سترو پلیت سترجهت تفکیک عکس ها و تهیه فیلم و زینک استفاده می کنند. در حالی که در قدیم برای تفکیک رنگ و تهیه زینک از دوربین های عمودی و افقی و دستگاه های کنتاکتفو برای تهیه زینک از دستگاه قید کپی استفاده میشود.همچنین در برخی از چاپخانه ها از ماشین های پیشرفته با کنترل کامپیوتری ،معروف به CPC استفاده میکنند.سیستم های از کامپیوتر به چاپ معروف به CTP و در ماشین های هایدلبرگ معروف به DI یا «تصویر رسانی مستقیم »نیز مدتی است که به ایران رسیده است.

اینک به منظور آشنایی بیشتر با مفهوم چاپ ،تکنیک چاپ و روشهای چاپی مطالبی را به طور خلاصه شرح میدهیم.

۱-۱ دسته بنذی روشهای چاپ
با توجه به مشخصات اصلی هر یک از روشهای چاپی میتوان آن ها را به چند گروه تقسیم کلی کرد.
۱-۱-۱ گروه اول:شناخته شده ترین دسته بندی ها به این صورت است :چاپ صاف(افست)،چاپ برجسته،چاپ گود،چاپ سیلک اسکرین و چاپ غیر تماسی.
• ۲-۱-۱ گروه دوم:در برخی از منابع تقسیمت دیگری نیز ذکر شده است ،مانند چاپ لترپرس،چاپ افست،چاپ هیلوگراور،چاپ سیلک اسکرین یا سری گرافی.
۳-۱-۱ گروه سوم:یک دسته بندی منطقی دیگر هم میتواند به این صورت باشد:چاپ مستقیم و چاپ غیر مستقیم و چاپ تماسی .بطور بسیار خلاصه با ارائه تصاویر شماتیکی معرفی میشوند.
۲-۱ چاپ مستقیم

دراین روش سطح چاپ شونده مستقیمابافرم چاپ (مجموعه حروف کلیشه و گراور)تماس پیدا میکند مانند چاپ برجسته به شیوه لترپرس چاپ برجسته به شیوه فلکسو(کلیشه های لاستیکی و ژلاتینی) چاپ گود ،چاپ سیلک،اسکرین و فتواستنسیل.
مراحل کار: برای چاپ ابتدا از روی اصل خبر فیلم تهیه میشود.این فیلم نگاتیو و خوانا می باشد .سپس از روی آن فرم چاپی به صورت پوزیتیو و ناخوانا تهیه میشود .حال از روی فرم تهیه شده کار چاپ شده به صورت خوانا به دست می

آید.در مورد چاپ سیلک اسکرین پس از تهیه فیلم میتوان بلا فاصله عمل چاپ را انجام داد،زیرا این مرحله کار برای ما به عنوان فرم چاپ محسوب میشود .
روش های چاپی که دراین طبقه بندی جزء چاپ های مستقیم محسوب می شوند عبارت اند از:
۱-۲-۱ چاپ برجسته:روش چاپ برجسته را به نام چاپ کتاب و یا لترپرس هم می توان نام برد .
۲-۲-چاپ گود:در این روش چاپ ها به دو صورت امکان پذیراند:

الف- دستی
ب-مکانیکی
چاپ گود دستی :در ابتدا مقطع عرضی فرم (پلیت) بدون مرکب است.سپس فرم مرکبی شده است و مرکب اضافه توسط تیغه (راکل) پاک میشودو توسط فشار زیاد پرس ، مرکب از گودی ها به کاغذ منتقل میشوند و عمل چاپ انجام میشود.مانند چاپ با روش حکاکی های دستی فولادی و مسی
چاپ گود میکانیکی: این شیوه به نام هلیوگراورنیز معروف است .فرم چاپی روی سیلندر مسی به روش شیمیائی و حکاکی و سپس آب فلز کاری میشود.این چاپ را به سبب استفاده از تیغه پاک کننده مرکب از روی سیلندر چاپ گود راکلی یا چاپ گود ترامه نیز نامیده اند.

۳-۲-۱ چاپ فتواستنسیل:مکانیسم فتواستنسیل مانند چاپ اسکرین می باشد و مرکب از سطح چاپ شونده مستقیما” به سطح چاپ شونده می رسد.
۴-۲-۱ چاپ برجسته به شیوه ی فلکسو گرافی:این روش چاپ به روش چاپ آنیلین به مفهوم چاپ از روی لاستیک هم نامیده میشود . در آمریکا به این چاپ چاپ فلکسو میگویند.

۵-۲-۱ این روش چاپ به نام چاپ توری ،به معنی چاپ از روی توری،چاپ شابلونی و یا غربالی نامیده میشود. در این شیوه تصویر مورد نظر از روی توری به کاغذ منتقل میشود.از این ر تصویرگیری از روی فرم صورت نمی گیرد.بلکه انتقال تصویری از توری به کاغذ است.به همین دلیل تصویر روی توری درست همانگونه است که به کاغذ منتقل میشود ،بنابراین اگر فرم خوانا باشد چاپ هم خوانا خواهد شد.

۳-۱-چاپ غیر مستقیم:در این روش چاپ شونده با فرم چاپ تماس ندارد و مراحل کار بدین ترتیب است کهنخست فرم مرکبی میشود،سپس عامل واسطه ای تصاویر مرکبی شده فرم را دریافت می کند و در مرحله پایانی سطح چاپ شونده تصاویر را از عامل واسطه در یافت میکند.مانند چاپ تخت و چاپ بالشتکی.
برای چاپ از روی خبر بایستس یک فیلم تهیه شود،این یلم نگاتیو(منفی)و ناخوانا است.از روی این فیلم یک فیلم پوزتیو که ژلاتین ناخوانا است و از روی پلیت (زینک) کپی میشود. در چاپ تصویر زینک به عامل واسطه سیلندر به لاستیک منتقل میشود.این تصویر ناخوانا است.حال سطح چاپ شونده تصویر را از سیلندر لاستیک به طور خوانا دریافت میکند.

روش های چاپی که در این طبقه بندی جزء چاپ های غیر مستقیم محسوب میشوند عبارتن از:
۱-۳-۱ چاپ تخت: مهمترین روش چاپی در روش غیرمستقیم است.دراین فرم چاپی کاملا” صاف به نظر میرسد و به همین دلیل هم چاپ صاف را چاپ تخت نامیده اند. در چاپ افست معمولا” آب و مرکب با هم روی فرم (زینک)می آید،لذا اساس چاپ افست بر پایه عدم تداخل آب و مرکب است.مهمترین ویژگی چاپ افست وجود عامل واسطه ای به نام سیلندر لاستیک است به همین دلیل فرم چاپ به صورت خوانا کپی میشود.شیوه های چاپی که جزء چاپ تخت محسوب میشوند عبارت اند از:

الف- چاپ افست
ب- چاپ سنگی یا لیتوگرافی
پ- چاپ نوری
مبنای چاپ افست چاپ سنگی میباشد.

۲-۳-۱ چاپ دیجیتال : در این سیستم متن وتصویر مستقیما” از کامپیوتر و از بخش طراحی به دستگاه چاپ ارسال شده و زینک مورد نیاز خود دستگاه بدون نیاز به پروسسور جداگانه به روی زینک منتقل شده و سیستم آماده چاپ میگردد.

۳-۳-۱ چاپ بالشتکی :در این روش چاپی می توان روی هر ماده با هر شکل (سطوح تخت تا سطوح نامنظم و غیر هندسی )چاپ گردد.مواد چاپ شونده میتواند اشیا مختلف مانند خودکار،فندک و لوازم منزل و آشپزخانه،لیوان ….باشد.چاپ بالشتکی کاربرد گستردهای در چاپ اشیای قطعات مصرفی و صنعتی دارد.

فرایند چاپ:ابتدا کلیشه ای از روی طرح اصلی تهیه میشود. حروف و تصاویر روی کلیشه حکاکی و گود میشود. در ادامه مرکب توسط تیغه روی کلیشه منتقل شده و نقاط دارای تصویر یا متن مرکب دار میشود.سپس بالشتک (پد )سیلیکونی با فشار منتقل شده روی کلیشه فشرده و به این ترتیب کلیشه روی بالشتک منتقل میشود.در مرحله بعد بالشتک به روی سطح چاپ شونده حرکت کرده و تصویر را روی آن منتقل میکند.کلیشه چاپی از جنس پلی مر و یا استیل ساخته میشود.

۴-۱ چاپ غیر تماسی: در این روش سطح چاپ شونده نه با فرم چاپ و نه با واسطه ای در تماس است بلکه با مکانیزم های دیگری مانند الکتریسیته ساکن و یا پاشیدن جوهر به صورت هدایت شده و عمل چاپ انجام میشود.فتوکپی،پرینترو جوهر افشان نمونه های از این چاپ هستند .چاپ غیر تماسی بیشتر در ماشینهای اداری کاربرد دارند.در این روش با استفاده از خاصیت الکتریسیته ساکن و جذب مرکب از تونر در قسمتهای باردار عمل چاپ صورت میگیرد.
۱-۴-۱سیستم الکتریسیته ساکن:مشهورترین دستگاه هایی که با این سیستم کارمیکنند دستگاه فتوکپی هستند.چاپگرهای لیزری نیز به این روش کار میکنند.

۲-۴-۱ کاربرد کامپیوتر:دستگاه های جوهر افشان (اینک جت)از کامپیوتر فرمان میگیرد وبا پاشیدن جوهر در نکات معینی نقش حروف در طرح مورد نظر را ایجاد میکنند.با استفاده از کامپیوتر می توان به گونه ای عمل نمود که در هر حرکت چاپ علائم ونشانه های متفاوتی به چاپ برسند. این روش بیشتر در مورد کارهای ساخته شده و بسته بندی کاربرد دارد.لازم بذکر است که روش چاپ غیر تماس را نه میتوان جز دسته بندی چاپ های صنعتی محسوب کرد.در این روش اگرچه عمل چاپ و تکثیر صورت میگیردولی این چاپها در سطح چاپهای قطع کوچک و صورت لت (تک برگ)و یا جزوههای اداری و آموزشی انجام میشود.

تاریخچه پیدایش و سیر تکامل ماشین های برجسته طراحی و ساخت ماشین های چاپ یکی از مدارک ارزنده ای خلاقیت ،ابتکار و تفکر انسانی است.این راهی است که آغاز کنندگان هنر چاپ آغاز کرده اندکه هنوز هم بسیار ارزشمند است و چیبزی جز اعتبار تاریخی ابداعات جالب آنها کاسته نشده است .تا چندین قرن چاپ و تکثیر به همان ساده و دستی انجام می شد. بدین گونه که کاغذ روی فرم های مرکبی شده ی سنگی یا چوبی حکاکی شده قرار داده میشد و به وسیله ی مالش و اصطکاک دست روی انها چاپ صورت می گرفت

سیستم هدایتی ماشین فرم : در اواسط قرن پانزدهم در یک مقطع زمانی که تعداد زیادی از ماشینهای صنایع دیگر به بازار آمده بودند،اولین سیستم ماهدایت فرم برای چاپ و نمونه برداری نیز ساخته شد .با وجود اینکه از نظر فنی ساختمان

ابن سیستم ساده بود ولی حدود ۳۰۰ سال بدون تغییر ساختاری چشمگیری باقی ماند .
ساخت اولین پرس چاپ: در سال ۱۴۰۰ میلادی اولین پرس چاپ طبق نقشه یوهانس گوتنبرگ توسط یک خراط به نام کنرادزاه اشباخ از اهالی اشتراس بورگ آلمان از چوب ساخته شد .متاسفانه نه از خود پرس و نه حتی از تصاویر پرس هایی که بعدا” از روی آن ساخته شد اطلاعاتی در دسترس نیست .ولی شواهد نشان می دهد که بایستس گوتنبرگ ترغیب شده باشد پرس دیگری را تحویل بگیرد. این پرس شبیه به پرس های کاغذ ساز بود .

حقیقتا” اولین پرس چاپ دارای ویژگی ها ونکات مهمی بودکه بعدها نیز در ماشین های چاپ برجسته به کار رفت .ویژگی هایی مانند پایه و بدنه اصلی ماشین ،سیستم بستر و یا حامل فرم و سیلندر فشار،البته سیستم مرکب دهی در آن پیش بینی نشده بود . این پرس اکنون در موزه گوتنبرگ در شهر ماینس (زاذگاه گوتنبرگ) نگهداری میشود.

مکانیزم کار: در این ماشین کلیه کارهای چاپی در دفعات متععدی صورت می گرفت. مرکب دهی در فرم چاپی توسط مشته های چربی(نامپون ) قرار دادند کاغذ روی در پوش، استقرار و گونیا نمودن کاغذ ، بستن قاب و در آخر نگهداری کاغذ توسط یک قاب ( ماسک ). این قاب درست به اندازه فرمهای چاپی ساخته میشد .قاب با ماسک ( قالب) خود هنگام بسته شدن در پوش پرس کاغذ چاپی را محکم نگه میداشت تا بتواند روی فرمهای چاپی قرار گیرد که همزمان از کثیف شدن

هم نیز محفوظ باشد.با عملکرد یک اهرم لنگ به تسمه قوی بستر فرم را زیر صفحه فشار هدایت میکرد .با گرداندن محور پیچ اصلی دستگاه توسط یک اهرم صفحه کاملا” صاف پرس پایین آمده و کاغذ را به فرم چاپی پرس میکرد .پس از تمام چاپ این صفحه به همان شیوه بالا کشیده میشد.صفحه حامل فرم به خارج هدایت شده ، در پوش و قاب کوچک به صورت لولائی باز و کاغذ چاپ شده خارج میشد.

کیفیت کار چاپ شده: چاپ های خوبی که از این پرس بدست می آمد در واقع بیشتر حاصل کار هنرمندان چاپکار بود.روی این پرس ساده چوبی دستی که پرس کاملی هم نبود هنرمندا ن چاپکار میتوانستن چاپ هایی با کیفیت بالا بدست بیاورند که نه تنها در آن زمان بسیار زیبا بود بلکه هنوز هم از ارزش زیادی برخوردار است .

روش کار: تا جایی که می دانیم در آن زمان به منظور ارائه چاپ هائی با کیفیت بالا دو نفر چاپکار روی این پرس ها کار میکردند .۱ نفر به عنوان استاد چاپ ، که کاغذ را در محل خود قرار می داده و کاغذ چاپ شده را از دستگاه بر می داشت و احتمالا” دسته های اهرم را میگرداند و ۱ نفر به عنوان استاد مرکب دهی که مشته های چربی (نامپون ) وظیفه سنگین مرکب دهی یکنواخت به فرم را به عهده داشت.
با وجود محکم و بزرگ بودن پرس ، درپوش آن از نظر چاپ ضعیف بود، به گونه ای که صفحات بزرگ دو برگی را میبایست در دو مرحله چاپ کرد.
ساخت اولیه پرس فلزی ک در سال ۱۷۷۲ یک نفر حروف ریز به نام ویلهام هاس توانست تغییرات قابل توجه ای در پرس های معمولی بوجود آورد؛ و چون بیشتر قطعات ماشین او فلزی بود از نظر چاپ بسیار قوی بود .

تغییر مکانیکی: هاس برای بجود آوردن نیروی بیشتر در لحظه های چاپ ،از سیستم چرخ طیار استفاده کرده بود ،همچنین از اهرمی با دسته بلندتر استفاده کرد و در دو سر آن نیز یک کره فلزی قرار داد . با این وجود او اجازه نداشت پرس خود را برای چاپ خانه ها بسازد .زیرا برای او به عنوان حروف ریز ، چنین حقی را قائل نبودند. از این رو پسر او توانست اختراع پدرش را قابل استفاده کند.

مکانیزم تغییرات فشارچاپ: لرد چارلز استانهوب در سال ۱۸۰۰ با یک پرس دستی آهنی که در آن دسته ای به اهرم عمل کننده اصلی ماشین متصل بود،توانست نیروی فشاری را به میزان زیادی کاهش دهد و یا به اندازه لازم تنظیم کند. یک وزنه تعادل که اهرم عمل کننده تیگل ( سیلندر فشار ) را تسهیل میکرد .

سیستم اهرم زانوئی : با اختراع پرس های مجهز به اهرم زانوئی در سال ۱۸۰۳ انجام تغییرات اصولی در ساخت پرسهای دستی میسر شد . نوع ساختمان بخشهای مهم این پرس ها را ممکن است بتوان در برخی از ماشین های نمونه گیری بخش حروف چینی چاپخانه ها ملاحظه نمود.
مخترعین پرس های مجهز به اهرم زانوئی ، ثبت اختراع خود را در مورد ساخت ماشین ها مدرن چاپ به مدت یک سال به تاخیر انداختند.ولی در در همین زمان با جدیت به کار ساخت ماشین های سریع چاپ ادامه دادند.

اگر درآن زمان به اولین ماشین سیلندری چاپ عنوان « ماشین سریع » میدادند،به ویژه تا زمان ساخت ماشینهای چاپ سریع کامل،درست بود . زیرا این ماشین واقعا” نسبت به ماشینهای دستی سریع تر چاپ می کرد.
ساخت ماشینهای سیلندر توقفی: درهمین زمان ،ماشینهای سیلندری با فرم تخت و با ویژگی ماشین سیلندری توقفی تولید و به نام پرس سریع نامیده شدند.

تعریف پرس های سریع : امروزه تعریف کلی ما از پرس های سریع بدین گونه است : کلیه ماشینهای چاپ که مکانیزم محرکه ی آنان دارای موتور جداگانه باشد و سیستم هدایت مرکب مستقل و قابل تنظیم داشته باشند و ضمنا” بتوانند تیراژچاپی را به صورت تولیدی چاپ کنند، جزء ماشین های سریع محسوب میشوند.
ماشینهای تیگل با فرم تخت و ماشینهای روتاسیون : پس از ماشینهای سیلندری این ماشینها نیز جزء ماشینهای سریع محسوب شدند .ماشینهای مدرن نمونه گیری نیز در حالی که از نظر فنی ،قطعات و اجزاء اصلی ماشینهای سیلندری در آنها به کار رفته است ،ولی از نظر اقتصادی فاقد شرایط تولید چاپ هستند.
فریدریش کونیگ:
تاریخ پرس سریع چاپ با تاریخچه زندگی مخترع فریدریش کونیگ آغاز می شود.وی در ۱۷ آوریل ۱۷۷۴ درشهر ایسلبن متولد شد .در یک شرکت در شهر لایپزیک آلمان به فراگیری شغل چاپکار ماشینهای چاپ برجسته پرداخت .وی ،به سبب ممتاز بودن و تلاش و جدیت وق العاده ای که داشت،در ۴ سال و ۳ ماه آموزش خود را به پایان رسانید.اشتغال در شغل خویش ،تحقیق و پژوهش در امر تحصیل علوم روانشناسی و فعالیت در کار کتابداری و کتاب فروشی باعث شد تا کونیگ جوان تجارب زیادی بدست آورد. با توجه به روحیه کنجکاو و تلاشگری که داشت ،کارکردن با ماشینهای دستی با کارآئی کم هرگز او را قانع نمیکرد. از این رو با تلاش خستگی ناپذیر شروع به اعمال اصلاحاتی در آن ماشین نمود.

ماشین سولر: فرید ریش کونیگ در ابتدای سال ۱۸۰۳ در منطقه سول آلمان ساخت پرسی را آغاز کرد که درآن سیستم مرکب دهی سیلندری روی چاپ دیده میشد.وی این ماشین را سولر نامید.چون کونیگ ،به دلیل عدم امکانات کافی، نتوانست کار خود را ادامه دهد.به منظور به دست آوردن حمایت های مالی یه شهر وین (پایتخت اتریش) و پترزبورگ مسافرت کرد .در سال ۱۸۰۶ نیز اگر چه ناموفقدر امر تکمیل اختراع خود ولی با برنامه و نقشه های بسیار غنی به لندن

رفت.بالاخره توانست پروژه ای واقعی با همکاری یک چاپکارثروتمند انگلیسی به نام توماس بنسلیی با موفقیت اجرا کند .در ۳۱ مارس ۱۸۰۷ بنسلیی وکونیگ یک قرارداد همکاری منعقد کردند ،مبنی بر این که یک شریک وظیفه سرمایه گذاری و یک شریک وظیفه ساخت پرس چاپ را بر عهده بگیرد تا بدین طریق پرس چاپ بتواند در هر ساعت ۴۰۰ چاپ انجام دهد .او در لندن برای ادامه کار خود ، با یک مکانیک آلمانی به نام آندره اوس باورکه دارای مهارت های فنی فوق العاده ای بود همکاری نزدیکی را آغاز کرد.باور کسی است که در تمام اختراعات اولیه که در زیر به شرح آن می پردازیم سهم بسیار چشمگیری داشت .

اولین پرس سریع تیگل (سال ۱۸۱۱) : در این ماشین مرکبی شدن فرم به صورت مستقل و توسط نورد منتقل کننده رنگ (با روکش چرمی) انجام میشد .مرکب بوسیله یک دستگاه صلایه (سنگی که دارو یا چیزی دیگری را در روی آن بسایند) فشرده و پخش می شد، سپس از طریق نوردهای واسطه به میزان مورد نیازبه فرم هدایت می گشت.حرکت رفت و برگشتی حامل فرم به صورت خودکار انجام میشد. یک توقف دو مرحله ای نیز امکان قرار دادن کاغذ چاپی و برداشتن کاغذ چاپ شده و همپنین مراحل اجرا ی چاپ را میسر می ساخت.

اولین پرس سریع سیلندری (در سال ۱۸۱۲) : در ماشین یک سیلندر فشار کاملا” صاف و تخت جای خود را به یک سیلندر فشار استوانه ای داد. این سیلندر استوانه ای الهام گرفته از افکار انگلیسی به نام ویلیام نیکلسون بود.نیکلسون در سال ۱۷۹۰ در جهت ثبت اختراع خود اقداماتی کرده بود اما هیچ گاه نتوانسته بود در زمینه تولید اقداماتی کندفزیرا افکار او به موفقیت تبدیل نشد.در ماشین هایی که توسط کونیگ ساخته شده بود در سه مرحله مساوی (۳۶۰=۱۲۰*۳)از سیلندر فشار قطعه ای تراشیده شده بود . در نتیجه سیلندر فشار به همراه یک برگ کاغذ یک سوم دور چرخش میکرد.برش های بین هریک از قطعه ها برگشت حامل فرم را میسر میساخت.هر قطعه تراشیده شده دارای یک قاب کوچک لولایی بود( باز هم الهام گرفته از پرس دستی ) از این قاب ها کاغذ را هنگام چاپ

محکم نگاه میداشت.بعدا” در سال ۱۸۲۴ توسط یک فرد انگلیسی به نام ناپر،پنجه وگیره ی نگه دارنده کاغذ اختراع و جانشین قاب کوچک شد.قدرت چاپ این پرس برابر ۸۰۰ چاپ در ساعت بود.حرکت ماشین توسط مکانیسم تسمه سوراخدار به همرا سیستم گاردن تامین می شد .

اولین ماشین مضاعف (۲ تائی در سال ۱۸۱۴ ): ساخت اولین ماشین مضاعف را صاحب روزنامه ی تایمز به نام واتر سفارش داد .این ماشین از دو سیلندر چاپ برخوردار بود و در هر جهت حرکت حامل فرم یک چاپ را با همان فرم چاپی انجام میداد.قدرت تولید این ماشین ۱۱۰۰ چاپ در ساعت بود .
اولین ماشین چاپ دو طرفه ( پشت و رو زن ) یا ماشین کامل (در سال ۱۸۱۶):

این ماشین ترکیبی از دو ماشین سیلندری با یک سیستم کاغذ دهی بود و در حالی که ورق چاپی پس از اولین چاپ توسط یک سیستم نواری پیچیده به طرف سیلندر چاپ دوم هدایت میشد چاپ پشت کاغذ صورت میگرفت . سیلندر های چاپ این ماشین بدون وقف دوران داشتند و بدور خود گردش میکردند .در این ماشین برای اولین بار از نورد هادی ریختگی (مواد لاستیکی )استفاده شد. قدرت تولید چاپ این ماشین تا ۱۰۰۰ برگ چاپ پشت و رو بود .

اولین ماشین دو دوری (در سال ۱۸۱۷): این ماشین در واقع اختراع جدیدی محسوب نمی شد بلکه از یک ماشین کامل (چاپ دو طرفه ) بوجود آمد؛ بدیم معنی که از نصف ماشین چاپ دو طرفه یک ماشین دو دوری ساخته شد. تفکر تازه ی گردش دائم سیلندر چاپ در ماشین کامل به اجرا در آمده بود .

فرید ریش کونیگ تصمیم گرفت به آلمان مراجعت کند.او همواره از عدم تفاهم و اختلافهای میان خود و همکار طرف قراردادش «توماس بنسلیی» سخن می گفت وی در ۹ آگوست سال ۱۸۱۷ (پس از خرید صومعه ای در شهر اوبرسل در نزدیکی ورستبورگ آلمان ،اقدام به تاسیس کارخانه ماشین سازی کونیگ و باور نمود.این کارخانه اولین کارخانه ماشین چاپ سریع در جهان به شمار میرفت.

در تاسیس این کارخانه مشکلات عظیمی بر سر راه بود که می بایست بر طرف می شد.از جمله آموزش کارگران ،که بایستی به کارگان مزرعه آموزش میکانیکی و تراشکاری داده میشد حمل کلیه مواد خام با زحمت زیاد از انگلستان به آلمان تهیه و ساخت چرخ دنده و ریلهای دندانه دار به روش قلمکاری و بسیاری مشکلات دیگر : این مشکلات به اندازه ای زیا بود که طی مدت ۵ سال اول تولی فقط ۴ ماشین چاپ تولید شد.این موضوع خود بیانگر وضعیت کار در آن زمان می باشد.

پس از مرگ فرید ریش کونیگ در ۱۷ ژانویه ۱۸۳۳ کارخانه توسط دوستش آندره اوس باور مانند قبل به کار خود ادامه داد.
اختراع اصولی و بنیادی کونیگ انگیزه بسیار خوبی برای تعداد زیادی موسسین کارخانه های سازنده ماشین چاپ سریع حتی در خارج از کشور آلمان شد و در انگلستان ،آمریکا،فرانسه و اتریش کارخانه های ساخت ماشین چاپ بوجود آمد با این حال کارخانه ماشین سازی کونیگ و باور مشهورترین آنان بود.
یکی از خواهرزاده های کونیگ به نام فریتس هل بیگ یک کارخانه ماشین سازی به نام هل بیگ ومولر در شهر وین (اتریش) تاسیس کرد.خواهرزاده دیگر وی به نام کارل رایشن باخ با برادر همسر خود در سال ۱۸۴۰ یک کارخانه چاپ سریع در شهر آوگسبورگ آلمان بوجود آورد.از شرکت هل بیگ و مولر نیز کارخانه ی ماشین چاپ سریع یوهاینس برگ نیز بوجود آمد.

بدین ترتیب افکار و اختراعات فریدریش کونیگ عامل تشویق و تحرک دیگر صاحبان فکر و اندیشه شد به گونه ای که حتی امروزه حاصل اختراعات به بار نشسته او ،حامل ثمرات بیشماری در صنعت چاپ می باشد .از آن جمله می توان

وجود صدها کاخانه تولید ماشین ها و سیستم های چاپی در اکثر کشورهای پیشرفته اروپائی،آمریکائی و آسیایی و اخیرا” در کشور عزیزمان ایران نام برد.فقط حاصل تلاش های شخص مخترع ماشین های سریع چاپ «فرید ریش کونیگ» وجود ۵ کارخانه عظیم ساخت ماشین ها و سیستم های پیشرفته چاپی است که تولیدات آن به سراسر جهان ارسال میگردد.تصاوی کوچکی از ۵ کارخانه کونیگ و باور KBA که پس از آن بوجود آمدند تحت عنوان شکل ۱-۱ ارائه میشود.

سوابق ثبتی مجری طرح:

چاپخانه زرتشت شیراز با مجوز رسمی از فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان شیراز به شماره ۱۲۸۶۰ در تاریخ ۱/۱/۱۳۸۳ به نام فاطمه ابراهیمی به شماره شناسنامه ۱۵۵ صادره از شیراز تاسیس گردید.چاپخانه خصوصی بوده و فقط در مالکیت فاطمه ابراهیمی میباشد که با سرمایه اولیه ۱۰۰۰۰۰۰۰۰۰ ریال در سال ۱۳۸۳ تاسیس شد و شروع به کار کرد.
محل چاپخانه زمینی است که از مالکین آنها خریداری گردیدهو شروع به ساخت آنجا شده است و در یکی از خیابانهای شیراز میباشد.موضوع شرکت همانطور که از اسمش پیدا است چاپ بر روی کاغذ میباشدو تولیدات مختلفی دارد که بعدا” به ذکر آنها خواهیم پرداخت.
محل قانونی شرکت: شِراز خیابان توحید- خیابان اهلی.

مشخصات سهامداران و میزان سرمایه:
ردیف نام و نام خانوادگی آورده نقدی کل سرمایه درصد هریک به کل
۱ زهرا خجسته فر ۱۰۰۰۰۰۰۰۰۰ ۱۰۰۰۰۰۰۰۰۰ ۱۰۰%

سوابق تجربی و عملی مدیران:
شرکت زرتشت مدیرانی به شرح زیر دارد:
الف- مدیر عامل زهرا خجسته فر که تحصیلات خود را تا مرحله کارشناسی ارشد حسابداری ادامه داده است ودر این رشته حدود ۱۵ سال سابقه کار داشته است .
ب- مدیر تولید: علیرضا نصر که مهندس در رشته چاپ بوده و سابقه علمی و تجربی طی ۲۰ سال را دارا میباشد.تا قبل از همکاری رد این شرکت در چاپخانه دانشگاه و چاپخانه های دیگر مشغول به کار بوده است.
اعضای هطئت مدیره به شرح زیر میباشد:
ج – هانیه روشنی رئیس هیئت مدیره و دارای مدرک فوق لیسانس در رشته مدیریت بازرگانی بوده و سابقه کار او ۱۵ سال در همین رشته میباشدکه در شرکتهای دولتی همچنین اقتصاد ودارائی مشغول به کار بوده است.
د- فرهاد محمدی نائب رئیس هیئت مدیره که لیسانس مکانیک دارد و تجربه برق و الکترونیک و در همین رشته یرق و الکترونیک در شرکت برق مشغول به کار بوده و سابقه ۱۰ ساله دارد.
ه – زهرا فرهادی عضو هیت مدیره که لیسانس در رشته معماری دارد و سابقه ۱۲ ساله خود را در شهرداری تهران بدست آورده است.

ردیف نام و نام خانوادگی سمت درجه تحصیلات رشته تحصیلات نوع تخصص سوابق تجربی
۱
۲
۳
۴
۵ زهرا خجسته فر
علیرضا نصر
هانیه روشنی
فرهاد محمدی
زهرا فرهادی مدیر عامل
مدیر تولید
رئیس هیئس مدیره
نائب رئیس هیئت مدیره
عضو هیئت مدیره. فوق لیسانس
فوق لیسانس
فوق لیسانس
لیسانس
لیسانس حسابداری
چاپ
بازرگانی
مکانیک
معماری حسابداری
چاپ
مدیریت
برق
معماری ۱۵
۲۰
۱۵
۱۰
۱۲

مجوزات قانونی:
برای گرفتن مجوزات قانونی چاپخانه زیر نظر اداره ارشاد اسلامی میباشد.پس کسی که میخواهد مجوز قانونی بگیرد باید طی نامه ای از آن اداره تقاضا کند.
بدلیل داشتن سابقه زیاد پدر خانم خجسته فر آقای سعید خجسته فر مجوز به اسم ایشان صارد گردیدو طی نامه ای به شرح زیر تقاضای خود را ارسال نموند:
بسمه تعالی
تاریخ :………….
شماره :………….
پیوست:…………
جناب آقای محمد رضائی
ریاست محترم اداره فرهنگ وارشاد اسلامی فارس
اینجانب سعید خجسته فر فرزند محمد به شماره شناسنامه ۱۵۴۷ با داشتن ۳۰ سال سابقه کار در چاپخانه متقاضی تاسیس یک کارگاه چاپ در شیراز هستم.خواهشمندم در مورد تقاضای اینجانب اوامر مقتضی را صادر نمائید.
امضاء

اداره ارشاد اسلامی با بررسی لازم در مورد سوءپیشینه و همچنین سابقه ایشان در جلسه ای که مسئولین ذیربط حضور دارد جواب مورد نظر به نشانی صادر کرده و اجازه تاسیس چاپخانه را طی پروانه ۱۲۸۶۰ به نام سعید ابراهیمی صارد کرده اند.
این مجوز با نظر اداره بهداشت ،زمین شهری و همچنین شهردای نیز بررسی شده و دستورات لازم جهت تاسیس را صادر کرده اند که با انجام این اوامر خانم ابراهیمی اجازه تاسیس چاپخانه را دارند .

۱- محل چاپ خانه باید در جایی باشد که صدای ماشین آلات مورد ازار و اذیت مردم نباشد.
۲- محل چاپخانه باید از نظر مساحتی سرپوشیده و کف کاشی ودیوار تا یک متر سنگ شده و بنا از نظر مهندسی ایمن از نظر بروز حوادث (آتش سوزی ،سیل،زلزله )و دارای آب فشار قوی باشند. کپسولهای حریق آتش نشانی در کنار ماشی آلات و گاز برق سه فاز و … باشد.
۳- نسبتهای برق ابید حتما” استاندارد باشد و طبق نقشه نصب شده باشد و دارای سرویس بهداشتی (حمام و دستشوئی ) همچنین سالن غذاخوری و رختکن باشد .

هدف پروژه:
هدف از شرکت زرتشت در مرحله اول سرعت عمل بخشیدن به امورات چاپ و تبلیغات و بالا بردن سطح کیفیت در شهرستان میباشد.همانطور که همکاران در پیشرفت در این حرفه را داند و به کارگیری نیرو های خلاق وجوان.
نیروی انسانی بخش ها مختلف پروژه:

این شرکت در ۱ شیفت کاری فعالیت دارد و درزمان های خاصی ( مانند تبلیغات کاندیدا) کارها به صورت نوبت کاری ارائه میشود.این شرکت به دو قسمت تفکیک شده است:

۱- قسمت کارگاه که کلیه مراحل چاپ درآن صورت میگیرد که لزوما” هر دستگاه موجود در کارگاه به یک یا دو کارگر نیاز دارد.
۲- قسمت دوم قسمت اداری و طراحی میباشد.
نیروی انسانی در بخش تولید: ۱۴ نفر
نیروی انسانی در بخش غیر تولیدی : ۱۸ نفر
۳۲ نفر
نیرو انسانی در بخش تولید را طی آگهی در وزنامه و مصاحبه با آنها و بررسی سوابق علمی و تجربی آنها استخدام گردیده اند. نیروی انسانی بخش غیر تولید هم نیز طی آگهی طبق خواسته های مدیران یه استخدام شرکت در می آیند.

معرفی تولیدات و پیش بینی ظرفیت تولیدی:
همان طور که چاپ خانه از اسمش پیدا است اعمال چاپ را بر روی کاغذ انجام میدهند و در این واحد چاپ بر روی کاغذ و مقوا صورت می گیرد و بعد از مراحل چاپ قسمت صحافی تولیدات را به صورت بسته ای یا تک تک (مانند کتاب ) آماده سازی می شود.
مانند کارت ویزیت ،پوستر تبلیغات ،کارت پستال و بروشور و کاتولوگ ،فاکتورهای خرید و فرو ش و دفاتر سازمانها ،موسسات دولتی یا غیر دولتی ،برگه های بانکی تجاری و …. میباشد.

با امکانات موجود در این کارگاه ظرفیت تولی ۶۰% و با به کارگیری ماشی آلات و دستگاه های پیشرفته مسلما” ظرفیت به ۹۰% خواهد رسید.
مواد اولیه اصلی:
قراردادی برای پس از ساخت کارگاه و انبار چاپخانه بسته شده است که آن شرکت مواد اولیه اصلی را به این شرکت منتقل نمایید که این قرارداد برای ۶ ماه اولیه بسته شده است و مواد فرعی نیز همان موقع خریداری میگردد.

مراحل و روش تولید:
پس از طراحی از طریق خروجی دستگاه ایمیج مستر طرح مورد نظر روی آسترلون یا همان فیلم ظاهر می شود. فیلم روی یک عدد پلیت که به نور حساس شده تنظیم و زیر دستگاه نور به میزان کافی نور داده میشود پس از آن با مواد ظاهر پلیت آماده شده است یعنی روی آن بر اثر نورخوردگی حک می شود.پلیت روی ماشین بسته میشودو سطح آن با نوردهای آب خیس میگردد و بعد از آن با نوردها مرکب سطح زینک یا همان پلیت را مرکب دهی میکند .هرجائی که خیس باشد به علت چربی مرکب نمیگیرد و در نهایت طرح مورد نظر مرکب گرفته وآماده میشود.طرح روی سیلندر درونی منعکس شده و با هدایت کاغذ توسط قرقره ها و پنجه ها به درون سیلندر چاپ نقش روی کاغذ ظاهر میشود.

مشخصات ماشین آلات و ظرفیت آنها:
ردیف نوع تولیدات نام ومشخصات محل خرید تولید در ظرفیت اسمی تولید در ظرفیت عادی تولید در ظرفیت موردانتظار
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱ چاپ دو رنگ
چاپ افست
چاپ سریال
تبلیغات .اگهی
برش کاغذ
ترتیب کاغذ
اگهی.تبلیغات
تاکردن کاغذ
منگنه
پرفراژ
طراحی.حسابداری Speed mastr
G.T.O
ملخی نیم ورقی

چاپتکرنگ ۱ورقی
POLLAR115
M.B.O
COPY PIRNT
TAK&TA
دوخت
HIDLBERG

P 4

آلمان
آلمان
داخلی
داخلی
داخلی
روس
داخلی
داخلی
داخلی
داخلی
داخلی ۳۰۰۰
۷۵۰۰
۳۰۰۰
۵۰۰۰

۷۰۰۰
۵۰۰۰
۲۵۰۰۰
۱۰۰۰۰
۱۰۰۰۰

۲۰۰۰
۵۰۰۰
۲۵۰۰
۴۰۰۰

۶۰۰۰
۴۵۰۰
۲۰۰۰۰
۱۰۰۰۰
۱۰۰۰۰
۲۵۰۰
۵۵۰۰
۲۸۰۰
۴۰۰۰

۶۰۰۰
۴۵۰۰
۲۳۰۰۰
۱۰۰۰۰
۱۰۰۰۰

پرسنل بخش تولید:
ردیف محل خدمت سمت تعداد
حقوق هر یک(ماهانه) حقوق ماهانه کل حقوق سالیانه
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱ زرتشت
زرتشت
زرتشت
زرتشت
زرتشت
زرتشت
زرتشت
زرتشت
زرتشت
زرتشت
زرتشت کارگرS.P
کارگرGTO
کارگرملخی
کارگرتکورقی
کارگربرش
کارگرترتیب
کارگرC.P
کارگرصحافی
کارگرمنگنه
کارگرپرفراز
کارگرتا ۲
۱
۱
۲
۱
۱
۱
۱
۱
۱
۲ ۳۰۵۰۰۰۰
۱۵۰۰۰۰۰
۱۸۵۰۰۰۰
۱۵۰۰۰۰۰
۲۰۰۰۰۰۰
۱۶۰۰۰۰۰
۱۰۶۰۰۰۰
۱۵۰۰۰۰۰۰
۱۰۰۰۰۰۰
۹۰۰۰۰۰
۲۱۰۰۰۰۰ ۶۱۰۰۰۰۰
۱۵۰۰۰۰۰
۱۸۵۰۰۰۰
۳۰۰۰۰۰۰
۲۰۰۰۰۰۰
۱۶۰۰۰۰۰
۱۰۶۰۰۰۰
۱۵۰۰۰۰۰
۱۰۰۰۰۰۰
۹۰۰۰۰۰
۴۲۰۰۰۰۰۰ ۹۱۵۰۰۰۰۰
۲۲۵۰۰۰۰۰
۲۷۷۵۰۰۰۰
۴۵۰۰۰۰۰۰
۳۰۰۰۰۰۰۰
۲۴۰۰۰۰۰۰
۱۵۹۰۰۰۰
۲۲۵۰۰۰۰۰
۱۵۰۰۰۰۰۰
۱۳۵۰۰۰۰۰۰
۶۳۰۰۰۰۰۰
جمع کل
بیمه سهم کارفرما ۱۸۰۶۰۰۰۰
۱۲۶۴۲۰۰ ۲۴۷۱۰۰۰۰
۱۷۲۹۷۰۰ ۳۵۶۳۴۰۰۰۰
۲۴۹۴۳۸۰۰
جمع کل حقوق و مزایای سالیانه ۱۶۷۹۵۸۰۰ ۲۲۹۸۰۳۰۰ ۳۳۱۳۹۶۲۰۰

کارگران معرفی شده در ذیل در بخش تولید فعالیت کرده و در صورت افزایش ماشین میشود اشتغال زایی نمود و به تعداد کارگران افزود.این افراد هر کدام روی یک ماشین بنا یه تخصص خود فعالیت دارند .

پرسنل بخش غیر تولید:
ردیف محل خدمت سمت تعداد
حقوق هر یک(ماهانه) حقوق ماهانه کل حقوق سالیانه
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵ زرتشت
زرتشت
زرتشت
زرتشت
زرتشت
زرتشت
زرتشت
زرتشت
زرتشت
زرتشت
زرتشت
زرتشت
زرتشت
زرتشت
زرتشت مدیر عامل
رئیس هیت
نائب هیئت
عضو هیئت
مدیر تولید
حسابدار
منشی
آبدارچی
کارپرداز
طراح
راننده
نگهبان
انباردار
مسئول فروش
بازاریاب ۱
۱
۱
۱
۱
۱
۱
۱
۱
۱
۱
۱
۱
۱
۴
۵۰۰۰۰۰۰
۴۵۰۰۰۰۰۰
۴۵۰۰۰۰۰۰
۴۲۰۰۰۰۰
۴۵۰۰۰۰۰۰
۲۵۰۰۰۰۰
۱۰۰۰۰۰۰
۸۰۰۰۰۰
۱۰۰۰۰۰۰
۲۵۰۰۰۰۰
۱۵۰۰۰۰۰
۲۵۰۰۰۰۰
۲۲۰۰۰۰۰
۲۵۰۰۰۰۰
۷۰۰۰۰۰ ۵۰۰۰۰۰۰
۴۵۰۰۰۰۰۰
۴۵۰۰۰۰۰۰
۴۲۰۰۰۰۰
۴۵۰۰۰۰۰۰
۲۵۰۰۰۰۰
۱۰۰۰۰۰۰
۸۰۰۰۰۰
۱۰۰۰۰۰۰
۲۵۰۰۰۰۰
۱۵۰۰۰۰۰
۲۵۰۰۰۰۰
۲۲۰۰۰۰۰
۲۵۰۰۰۰۰
۲۸۰۰۰۰۰ ۷۵۰۰۰۰۰۰
۶۷۵۰۰۰۰۰۰
۶۷۵۰۰۰۰۰۰
۶۳۰۰۰۰۰۰
۶۷۵۰۰۰۰۰۰
۳۷۵۰۰۰۰۰۰
۱۵۰۰۰۰۰۰
۱۲۰۰۰۰۰۰
۱۵۰۰۰۰۰۰
۳۷۵۰۰۰۰۰۰
۲۲۵۰۰۰۰۰۰
۳۷۵۰۰۰۰۰۰
۳۳۰۰۰۰۰۰
۳۷۵۰۰۰۰۰۰
۴۲۰۰۰۰۰۰۰
جمع کل
بیمه سهم کارفرما ۳۹۹۰۰۰۰۰۰
۲۷۹۳۰۰۰ ۴۲۰۰۰۰۰۰
۲۹۴۰۰۰۰ ۶۳۰۰۰۰۰۰
۴۴۱۰۰۰۰۰
جمع کل حقوق و مزایای سالیانه ۳۷۱۰۷۰۰۰ ۳۹۰۶۰۰۰۰ ۵۸۵۹۰۰۰۰۰

جداول مواد اصلی در ظرفیت مورد انتظار:
نوع نام مواد اصلی میزان موردنیاز نرخ هر واحد قیمت کل درصد ضایعات هزینه داخلی محل خرید جمع
تحریر
ایرانی
تحریر
المانی

کاغذ گلاسه اروپائی
مقوای گلاسه

پشت طوسی پشت چسبدار
مرکب ایران
هوستن
پرشیاش
شرکا
دیوترک ۷۰ گرم(۹۰*۶۰) ۵۰۰برگ
۱۰۰گرم(۷۰*۱۰۰)۵۰۰برگ
۸۰گرم آلمانی(۷۰*۱۰۰)۵۰۰
۷۰گرم آلمانی(۷۰*۱۰۰)۵۰۰
۸۰گرم اندونزی (۹۰*۶۰)۵۰۰
۹۰گرمی ۷۰*۱۰۰ کیلو
۱۰۰گرمی ۷۰*۱۰۰ کیلو
۱۱۵ گرمی ۷۰*۱۰۰ کیلو
براق۲۰۰گرم۷۰*۱۰۰ کیلو
مات۲۰۰گرم۷۰*۱۰۰ کیلو
براق۲۵۰گرم۷۰*۱۰۰کیلو
مات۲۵۰گرم۷۰*۱۰۰ کیلو
۲۳۰گرم هندی ۷۰*۱۰۰ کیلو
۲۵۰گرم ۷۰*۱۰۰ کیلو
ژاپنی پشت زرد۷۰*۵۱(ورق)
اروپائی پشت سفید۷۰*۵۱(بسته)

۴ رنگ کیلو
طلائی کیلو
نقره ای کیلو
سورمه ای کیلو
قرمز کیلو ۱۰۰ بند
۱۰۰ بند
۱۰۰ بند
۱۰۰ بند
۱۰۰ بند
۱۰۰۰ کیلو
۱۰۰۰ کیلو
۱۰۰۰ کیلو
۱۰۰۰ کیلو
۱۰۰۰ کیلو
۱۰۰۰ کیلو
۱۰۰۰ کیلو
۱۰۰۰ کیلو
۱۰۰۰ کیلو
۱۰۰۰ورق
۱۰۰۰بسته

تن ۳
تن ۱
تن ۱
تن ۱٫۵
تن ۳ ۷۳۰۰۰
۲۲۰۰۰۰
۱۶۵۰۰۰
۱۴۲۰۰۰
۱۹۵۰۰۰
۸۴۰۰
۸۰۰۰
۸۳۰۰
۸۶۰۰
۸۷۰۰
۸۸۰۰
۸۹۰۰
۵۴۵۰
۸۰۰۰
۱۹۵۰
۲۱۰۰

۲۹۱۲۵
۷۵۵۰۰
۳۹۰۰۰
۴۳۰۰۰
۳۱۰۰۰ ۷۳۰۰۰۰۰
۲۲۰۰۰۰۰۰
۱۶۵۰۰۰۰۰
۱۴۲۰۰۰۰۰
۱۹۵۰۰۰۰۰
۸۴۰۰۰۰۰
۸۰۰۰۰۰۰
۸۳۰۰۰۰۰
۸۶۰۰۰۰۰
۸۷۰۰۰۰۰
۸۸۰۰۰۰۰
۸۹۰۰۰۰۰
۵۴۵۰۰۰۰
۸۰۰۰۰۰۰
۱۹۵۰۰۰۰
۲۱۰۰۰۰۰

۸۷۳۷۵۰۰۰
۷۵۵۰۰۰۰۰
۳۹۰۰۰۰۰۰
۶۴۵۰۰۰۰
۹۳۰۰۰۰۰۰ ۱%
۱%
۱%
۱%
۱%
۱%
۱%
۱%
۱%
۱%
۱%
۱%
۱%
۱%
۱%
۱%

– ۲۰۰۰۰
۲۰۰۰۰
۵۰۰۰۰
۵۰۰۰۰
۵۰۰۰۰
۵۰۰۰۰
۵۰۰۰۰
۵۰۰۰۰
۳۰۰۰۰
۳۰۰۰۰
۳۰۰۰۰
۳۰۰۰۰
۲۰۰۰۰
۲۰۰۰۰
۲۰۰۰۰
۲۰۰۰۰

۵۰۰۰۰
۵۰۰۰۰
۲۰۰۰۰
۲۰۰۰۰
۳۰۰۰۰ بازار
بازار
بازار
بازار
بازار
بازار
بازار
بازار
بازار
بازار
بازار
بازار
بازار
بازار
بازار
بازار

بازار
بازار
بازار
بازار
بازار ۷۳۲۰۰۰۰
۲۲۰۲۰۰۰۰
۱۶۵۵۰۰۰۰
۱۴۲۵۰۰۰۰
۱۹۵۵۰۰۰۰
۸۴۵۰۰۰۰
۸۰۵۰۰۰۰
۸۳۵۰۰۰۰
۸۶۳۰۰۰۰
۸۷۳۰۰۰۰
۸۸۳۰۰۰۰
۸۹۳۰۰۰۰
۵۴۷۰۰۰۰
۸۰۲۰۰۰۰
۱۹۷۰۰۰۰
۲۱۲۰۰۰۰

۸۷۴۲۵۰۰۰
۷۵۵۵۰۰۰۰
۳۹۰۲۰۰۰۰
۶۴۷۰۰۰۰
۹۳۰۳۰۰۰۰
مواد بسته بندی
۱
۲
۳
۴ زینک دو ورقی (برگ)
G T O (برگ)
چهار و نیم ورقی (برگ)
۹۰*۶۰ (برگ) ۵۰۰ برگ
۵۰۰ برگ
۵۰۰ برگ
۵۰۰ برگ ۲۲۰۰۰
۹۰۰۰
۴۵۰۰
۵۰۰۰ ۱۱۰۰۰۰۰۰
۴۵۰۰۰۰۰
۲۲۵۰۰۰۰
۲۵۰۰۰۰۰ ۵/۰%
۵/۰%
۵/۰%
۵/۰% ۴۰۰۰۰
۴۰۰۰۰
۴۰۰۰۰
۴۰۰۰۰ بازار
بازار
بازار
بازار ۱۱۰۴۰۰۰۰
۴۵۴۰۰۰۰
۲۲۹۰۰۰۰
۲۵۴۰۰۰۰

این جدول مواد اصلی و مواد بسته بندی را شامل میشود که این مواد اصلی را از بازار داخای خریداری نموده ایم.این مواد بعضی درجه یک و بعضا” متوسط میباشند.اما برای بهتر شدن کیفیت و مطلوبیت کالا بهتر است که بیشتر از مواد درجه یک استفاده کنیم.

مواد غیرمستقیم در ظرفیت مورد انتظار:

ردیف نام مواد فرعی
میزان موردنیاز نرخ هر واحد قیمت کل درصد ضایعات هزینه داخلی محل خرید جمع
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱ بنزین
اسفنج
منگنه
نفت
چسب چوب
دستکش
شیرازه
صمغ
SPA پاک کننده
محلول آب FC11روتوش زینک ۲۰۰ لیتر
۶۰کارتن
۱۰۰ حلقه
۱۰۰ لیتر
۱۰۰تا (۵کیلو)
۴۰جفت
۱۰۰۰متر
۱۰ قوطی
۱۰ قوطی
۱۰گالن(۴لیتری
۲ قوطی ۵۰۰
۱۵۰۰۰
۲۰۰۰۰
۷۰۰
۳۰۰۰۰
۳۵۰۰۰
۱۰۰۰
۳۰۰۰۰
۳۰۰۰۰
۵۰۰۰۰
۳۰۰۰۰ ۱۰۰۰۰۰
۹۰۰۰۰۰٫
۲۰۰۰۰۰۰
۷۰۰۰۰
۳۰۰۰۰۰۰
۱۴۰۰۰۰
۱۰۰۰۰۰۰
۳۰۰۰۰۰۰
۳۰۰۰۰۰۰
۵۰۰۰۰۰
۶۰۰۰۰ ۱%

۱%
۱%
۲%


۳%
۵%
۵%
– ۱۰۰۰۰
۱۰۰۰۰
۱۰۰۰۰
۱۰۰۰۰
۱۰۰۰۰
۱۰۰۰۰
۱۰۰۰۰
۱۰۰۰۰
۱۰۰۰۰
۱۰۰۰۰
۱۰۰۰۰ بازار
بازار
بازار
بازار
بازار
بازار
بازاربازار
بازار
بازار
بازار ۱۱۰۰۰۰
۹۱۰۰۰۰
۲۰۱۰۰۰۰
۸۰۰۰۰
۳۰۱۰۰۰۰
۱۵۰۰۰۰
۱۰۱۰۰۰۰
۳۱۰۰۰۰
۳۱۰۰۰۰
۵۱۰۰۰۰
۷۰۰۰۰

این مواد فرعی می باشد که در طی تولید مورد نیاز میباشدو از آنها استفاده مفیدی می کنند.
در مورد ماشین آلات که بعضی از آنها به دلیل این که در صورت نیاز ازآنها استفاده میشود ظرفیت اسمی و عادی ندارند.مانند برش.هرگاه کاغذی نیاز به برش دارد زمان و تعداد آن در ساعت بستگی به مهارت و سرعت کارگر داردکه چه تعداد کاغذ را در ساعت برش زنند.
در مورد کارگران که قبلا نیز ذکر گردید بعضی از ماشین ها به دلیل پیچیدگی در عملکرد چاپ نیاز به دو نفر کارگر دارد و بعضی دیگر خیر.

بررسی بازاری طرح:
مشاوران اقتصادی شرکت با بررسی عوامل و تجزیه و تحلیل بازار و چگونه تاثیر بر تجزیه و تحلیل بازار در جهت بالا بردن سود ،پرداخت بدهی ها و غیره قدم برداشته اند.آنها باجمع آوری اطلاعات در مورد بازار و موقعیت خغرافیایی بازار محلی در مورد نحوه بازار یابی و تاثیر آن بر فروش اقدام کرده اند تا بتوانند بهترین روش را در استفاده بهینه از امکانات و کم کردن هزینه ارائه دهند .روش هایی مانند«PUSHING» خط تولید بر مبنای اِیجاد نیازجدید توسطتولیدکننده طراحی میشود و اطلاعات به بازار تزریق میگررد. به طوری که جز ضرورتهای زندگی مردم قرار می گیرد.
PULLING: خط تولید بر مبنای نیاز مردم و فرهنگ مردم طراحی میکند.

محدوده جغرافیایی طرح:
از لحاظ محدودیت درایجا چاپخانه در یک محدوده خاص جغرافیآیی چیزی بیان نشده است یعنی محدودیتی در ایجاد چاپخانه در محل خاص نمی باشد.این صنعت با وجود نیاز و در ارتباط با تقاضا بوجود آمده است که ممکن است یک یا چند شرکت جوابگوی نیاز مردمی و عموم نبوده .ممکن است در شهر های مختلف تعداد زیآدی چاپخانه وجود داشته باشد ،بنابراین بر اساس نیاز مردم و تقاضای آنها ممکن است این صنعت توسعه یابد.
بررسی عرضه و تقاضا:

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 19700 تومان در 128 صفحه
197,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد