دانلود مقاله تکنولوژی گوگل

word قابل ویرایش
78 صفحه
13700 تومان
137,000 ریال – خرید و دانلود

«جدا از مشکلات مقیاس گذاری تکنیک های جستجوی قدیمی، برای داده های به این اندازه، تکنیک های جدید رقابتی که استفاده از نمایش اطلاعات اضافی در فرا متن ها را برای نتیجه‌ جستجوی بهتر شامل می‌شود وجود دارد… خیزش سریع تکنولوژی برای جمع آوری مستندات وب و نگهداری آن ها بصورت بروز لازم و ضروری است. فضای ذخیره سازی باید به نحو موثری جهت ذخیره ایندکس ها و مستندا تشان استفاده شود. سیستم indexing باید صدها گیگابایت از داده ها را به شکل موثری پردازش کند. پرس وجوها باید با سرعت صدتا هزار بار در هر ثانیه انجام شوند» سرجی برین ولاورنس پیج، ۱۹۹۷

در ابتدا BackRub وجود داشت، سرویسی که به گوگل تبدیل شد. امروزه گوگل با دقت بیشتری به الگوریتم pageRank خود وابسته است. PageRank الگوریتمی انتخابی است که ارزش را به چیز مهمتر می دهد. نشانگر اهمیت یک صفحه وب تعداد صفحاتی است که به آن صفحه خاص لینک می شوند.
آقایان بِریِن و پِیچ خیلی زود فاکتور جدیدی را به این الگوریتم اضافه کردند که رأی را به صفحه مهمتر می داد. ایده آنها این بود که صفحه ای مهمتر است که تعداد افراد بیشتری بر روی آن کلیک می کنند.کلیک های بیشتر روی یک صفحه وب باعث می شد که آن صفحه وب دارای ارزش و اهمیت بیشتری شود. در انتها، آرام آرام فاکتورهای دیگری نیز به این الگوریتم اضافه شد. برای مثال ، تعداد دفعاتی که محتوای یک صفحه تغییر
می کند نیز یکی از فاکتور های مهم شد.

تکنولوژی pogeRank گوگل دقیقاً به جستجوی اینترنتی وابسته شده است. برای نمونه، الگوریتم رأی گیری(Voting Algorithm) کارایی کمتری در عمل جستجو دارد. توجهی که گوگل نسبت به تکنولوژی جستجویش کرد، باعث تحت الشعاع قرار گرفتن افکار عمومی راجع به این شرکت شد. جستجوی گوگل همانند یک ستاره نوظهوراست‌که‌درخشندگی‌اش‌ باعث شده تا ناظران نتوانند جهات دیگر این پدیده را به وضوح و دقیق مشاهده کنند.
صرف نظر از این ، گوگل یک شرکت تکنولوژی است بعضی از این تکنولوژی ها هنگامی که دریک مقاله توضیح داده می شوند مانند مقاله “The Anatomy of a Large –Scale Hypertextual” که در همان اوایل مطرح شد، خواستار پیدا می کنند. مقاله های اخیر مانند
“MapReduce: Simplified Data search Engine” می توانند به آرامی خوانده شوند با توجه به اینکه گوگل یک تکنولوژی است، توضیح دادن اینکه گوگل چکار می کند، درجملات ساده وقابل هضم قدری مشکل است. شکل زیر یک دید کلی از چهار چوب گوگل را ارائه می کند.

شکل ۳-۱: نمایی کلی از چهار چوب گوگل
مهمترین قسمت های تکنولوژی گوگل که پایه و اساس دیاگرام Googleplex است شامل موارد زیر می‌شوند:
[a]: اصلاح لینوکس به منظور اجازه دادن به فایل های بزرگ و دیگر توابع درجهت دادن شتاب بیشتر به همه سیستم
[b]: یک معماری توزیع شده که به برنامه های کار بردی و مقیاس بندی ها اجازه می دهد که بدون توجه به نوع آنها و بدون نیاز به نصب سیستم عاملی دیگر به سیستم متصل شوند.
[c]: یک معماری فنی که در هر سطح مقیاس بندی مشابه بهم هستند.
[d]: یک معماری مرکزی وب، که به انواع جدید برنامه های کاربردی، بدون محدودیت یک زبان برنامه‌نویسی اجازه می دهد تا ساخته شوند.

تکنولوژی گوگل از یک پیشرفت پیوسته و یا آنچه که مدیران مشاور فنی ژاپنی به آن Kaizan می گویند بوجود آمده است. هر تغییر تکنیکی گوگل ممکن است برای کاربران متوسط آن بی اهمیت باشد اما زمانیکه بصورت کامل آن را تفسیر می کنند مزایای فن شناسانه گوگل از ابداعات افزایشی و تصاعدی آن، سازگاری هوشمندانه و ماهرانه برداشت های پژوهشی – تحقیقی و تنظیم عالی بیزانس برای لینو کس حاصل می‌شود. زمانی، یک تاریخ نویس تکنولوژی ، از بین صدها پیشرفتی که گوگل در این نُه سال اخیر آنها را رهبری کرده، قادر به تشخیص یک یا دو اختراع مهم که برمبنای pageRank است خواهد بود. منتقدین گوگل در آینده خواهند دید که گوگل هسته پردازش تکنولوژی خود را با منابع مختلف پیوند زده است.

جهت توضیح ، ساختار مراکز داده گوگل و ارسال پیام به این مراکز و از این مراکز به جاهای دیگر راههای زیادی وجود دارد که از طریق محاسبات شبکه ای صورت می گیرد. توانایی گوگل در خواندن داده بصورت همزمان از کامپیوتر های مختلف ، یادآور تکنولوژی BiTorrent است. گوگل از سخت افزار مناسب یا “White box” در مراکز داده اش استفاده می کند که نشان دهنده خصلت کامپیوتر دوست بودن گوگل است. استفاده از حافظه و دیسک ها برای ذخیره چنیدن کپی از داده ها ناشی از محدودیت های محاسباتی است.

گوگل به تکنولوژی دست یافت، سپس آنها را گلچین کرد و از راههای مختلف نزدیک شدن یک بلاک ساختمان، را به سیستم های با مقیاس بزرگ نمایش داده گوگل از این گلچین کردن و دسته بندی کردن سودهای زیادی برد که از آن جمله می توان به این موارد اشاره کرد: اولاً چهارچوب محاسباتی گوگل عملکرد سیستم را از سخت افزارهای کم هزینه وبا قیمت نازل جدا کرد. دوماً، گوگل درمورد تنگناهای سیستم عامل هایی از قبیل Solavis ، ویندوز سرور پیشرفته و لینوکس های آماده کارکرده است. سوماً ، گوگل ایده های برنامه نویسی خوبی از زبانهای برنامه نویسی دیگر گرفته ، و توابع و کتابخانه های جدیدی را جهت حذف بیشتر نیازهای کدنویسی دستی برای موازی سازی یک برنامه کاربردی در سر تاسر سرورهای گوگل پیاده سازی کرده است.

طبق نظر جف دین که یکی از مهندسان ارشد گوگل است، مهندسی گوگل ترتیبی از آشفتگی هاست. این سخن نه شگفت انگیز است ونه لزوماً سخنی منفی است. Googleplex جعبه ای است کوچک جهت برنامه نویسی و طراحی وابزارهای آن پیچیده‌وغیرطبیعی اند. مقابله با مشکلات گوگل را تبدیل به مکانی برای بهترین و درخشنده ترین تکنیک های جهان کرده است. طبیعت خلاق با حرکت گوگل ترکیب شده و همین امر پیش گویی ابداعات بعدی گوگل را مشکل ساخته است. قبل از مرور دقیق تر قسمت های انتخاب شده از تکنولوژی گوگل ، دیاگرام «چهارچوب محاسبات گوگل» مروری بر Googleplex و برخی از تکنولوژی های آن ایجاد می کند و موضوع بحث این فصل نیز راجع به همین مقوله خواهد بود.
Page Rank جهت کار کردن به مقدار زیادی سیکل محاسبات بر حسب اسب بخار نیاز دارد. هنگامیکه گوگل در سال ۱۹۹۶ در حال پیشرفت بود آقایان برین و پیچ محاسبات را محدود کردند. برای اینکه pageRank کار کند، آنها مجبور بودند طریقه تولید الگوریتم pageRank را بر روی کامپیوترهای معمولی و پیش پا افتاده موجود بفهمند. از ابتدا- و با توجه به تصادف پیشرفت تقریباً مسلم گوگل با مایکروسافت این نتیجه مهم است- گوگل باید مشکل مهندسی نرم افزار و سخت افزار خود را برای به موفقیت رسیدن جستجوها حل می کرد. در حقیقت هنگامیکه راجع به تکنولوژی گوگل بحث می‌کنیم خیلی مهم است که در ذهن خود این موضوع را داشته باشیم که pageRank تنها به این دلیل مهم است که می تواند به سرعت دردنیای واقعی اجرا شود ونه در یک کامپیوتر بی بار ویا دریک آزمایشگاه روشن همراه با نور آبی سوپر کامپیوترها.

شکل ترکیبی گوگل: مهندسی نرم افزار وسخت افزار نشان می دهند که چهار چوب تکنولوژی گوگل دارای دو ناحیه فعالیت است. یک قسمت مهندسی نرم افزار است که تلاش می کند روی pageRank ودیگربرنامه‌های‌کاربردی‌متمرکز ‌‌‌‌‌‌‌‌شود.مهندسی‌نرم افزاری که در اینجا بکار رفته است به معنای نوشتن کد و فکر کردن درباره اینکه چگونه یک سیستم کامپیوتری عمل کند تابیشترین سرعت عمل را داشته باشد است. سرعت عمل یعنی زمان پاسخ گویی زیر یک ثانیه ، که گوگل قادر است علی رغم افزایش کاربران، برنامه های کاربردی و پردازش داده ها، آن را حفظ نماید.

۳-۲:ترکیب گوگل: نوآوری سخت افزار و نرم افزار

شکل ۳-۲: نمای ترکیبی گوگل
قسمت دیگر برروی سخت افزار متمرکز شده است. گوگل دارای رک های سرور، مکانی برای کابل ها، وسایل خنک کننده و لایه‌های مراکز داده است. بازدهی‌ازهزینه‌های عملیاتی پائین تر است و توانایی مقیاس بندی، بعنوان درخواستی برای افزایش منابع محاسباتی است. با یک گردش سریع تر و حذف کارهای پردرد سر همانند پشتیبانی گرفتن از داده ها، ابداع سخت افزار گوگل، آن را به یک مزیت رقابتی تبدیل کرده است که بعضی رقبای آن می توانند دراواسط سال ۲۰۰۵ با آن برابری کنند.

Page Rank به همراه لایه های محاسباتی اضافی که در طی چند سال اضافه شد باعث مشکلات نرم افزاری قابل ملاحظه ای شده است. سیستم گوگل باید صفحات وب را پیدا می کرد و دوجین از آنها را اجرا می نمود، اگرنبودباید صدها صفحه وب‌راآنالیزمی کرد. یک لینک که به یک صفحه اشاره می کند را درنظر بگیرید، گوگل باید یک توالی ازآنها را برای ۸ میلیارد صفحه وب نگهدارد.

برای یک صفحه وب تکی همراه با یک لینک که به‌آن‌اشاره‌می‌کند مشکل جزئی وبی اهمیت است. یک لینک معادل یک اشاره گر می باشد، اما چه اتقاقی ممکن است رخ دهد زمانیکه یک سایت دارای ۱۰۰۰۰ لینک باشد که به آن اشاره می کند گاهی اوقات مشکل خیلی بزرگ می‌شود و محاسبات قابل توجهی لازم دارد. بعضی از این لینک ها احتمالاً از سایت هایی که دارای ترافیک بیشتری نسبت به بقیه هستند می آیند و بعضی دیگر ممکن است از سایت هایی که قصد مسخره کردن و دست انداختن گوگل برای تفریح و سرگرمی دارند آمده باشند. محاسبات مرتب کردن مقدار هر کدام از این لینک ها، به کار محاسباتی که به pageRank مربوط می‌شود اضافه می گردد که داشتن حساب این فاکتورها کاربزرگی است. اندازه گیری فاکتورهای مختلف بر ضد یکدیگر، برای یک صفحه اگر بدون کمک یک ماشین حساب انجام شود می تواند کار مشکلی باشد. این محاسبات را در نظر بگیرید و آن رابه دو میلیادر صفحه وب اعمال کنید و سپس وظایف محاسبات را به یک سوپر کامپیوتر بدهید.

هنوز هم این کار، هرروزه وقت گوگل و پردازش های pageRank آن را پر می کند. کاربران به این موضوع فکر نمی کنند که چرا تکنولوژی، یک روال جستجو یا سیصد میلیون پرس وجوی گوگل که هر روز نیز بکار می برد را تأیید می کند. تکنولوژی گوگل، در یک ثانیه در حدود سیصد و چهل پرس وجورا به دوازده زبان از کاربران دنیا انجام می دهد.
تکنولوژی گوگل را نمی توان از جستجو متمایز کرد زیرا جستجو اصلی ترین محرک در دنیای گوگل بوده است. هنگامیکه آقایان برین و پیچ توانستند با تعداد محدودی کامپیوتر کار کنند والگوریتم pageRank را راه اندازی نمایند، آن وقت بود که گوگل در یک جاده سرازیری قرار گرفت. نرم افزار احتیاج به سخت افزار وزیر ساختار های شبکه ای مناسب دارد تا بتواند کار کند. اگر سخت افزار و نرم افزار گوگل نبود، گوگلی هم وجود نداشت.

در گوگل سخت افزار و نرم افزار بشکل جدانشدنی به هم پیوند خورده اند. با هر ویژگی جدید در نرم افزار، مهندسین گوگل باید متقابلاً یک ویژگی مهم را به سخت افزار اضافه نمایند و هنگامیکه یک ویژگی جدید به سخت افزار اضافه می‌شود، مهندسین گوگل با حرص و طمع از این ویژگی برای عملکرد بهتر نرم افزار استفاده می کنند.

دارایی های گوگل عبارتند از: سوپر کامپیوتر ها، ابزارهای نرم افزاری جالب و چندین هزار کاربر که تلاش می کنند تا بفهمند Googleplex چه کارهای دیگری می تواند انجام دهد. بعضی از سرهم بندی ها از مشکلات ناشی از بیت ها وبایت ها، نوشتن کد و سرهم کردن برنامه های کاربردی خارج از توابع موجود ناشی می شوند که نتیجه یک محصول خیره کننده، خواهد بود.

مشکلات دیگر از لحیم کردن و جوش دادن آهن و کاربا ابزار آلاتی مانند پیچ گوشتی بوجود می آید. این‌مهندسین بدنبال‌راه‌حلی‌برای‌ساختن‌سخت افزار و سیستم فیزیکی هستند که بتواند محاسباتی را که برای راه اندازی pageRank مورد نیازاست انجام دهد. نزدیکی گوگل به مراکز داده، رک ها درمراکز داده و وسایل موجود در رک ها که در مراکز داده قرار دارند، چابک تر از سیستم جستجوی شرکت هستند. سخت افزارها باید هوشمند تر گردند. سخت افزارها باید بصورت ۷×۲۴، درشرایط بارگذاری پیوسته و در مکان هایی از سوئیس تا پکن کار کنند. تناسب بین سخت افزار ونرم افزار شاید یکی از موفقیت های مهم گوگل بوده است.

۳-۳:چگونه گوگل از یاهو و MSN متمایز می‌شود
تکنولوژی گوگل همانند دیگر تکنولوژی های شرکت های آنلاین بصورت همزمان و مقارن است، اما در عین حال خیلی متفاوت از آنهاست. معمولاً یک مرکز داده، تسهیلاتی بدست آمده است؛ و بوسیله شخص ثالثی ، جایی که مشتری سرورهای خود را در آنجا قرار می دهد بکار انداخته می‌شود. کارکنان و پرسنل مرکز داده، قدرت، وضعیت هوا و نگهداری روال ها را مدیریت می کنند. مشتری، کامپیوتر و کامپوننت هارامشخص می کند. هنگامیکه یک مرکز داده باید توسعه داده شود، کادرتسهیلات باید تقریباً تمام کارهای روزمره خود را انجام دهند و ممکن است با مهندسین مشتری برای برخی وظایف تخصصی کارکنند. قبل از نگاه به تفاوت های مهم گوگل و دو رقیب بزرگ او، با هم لیستی از ویژگی های مراکز داده گوگل را مرور می‌کنیم.

۱- اکنون تعداد مراکز داده گوگل به حدود بیست و چهار عدد رسیده است گرچه خارج از گوگل هیچ کسی دقیقاً تعداد مکانهای آنها را نمی داند. آنها بصورت آنلاین و بطور اتوماتیک، تحت هدایت فایل سیستم گوگل ، شروع به کارکردن از دیگر مراکز داده می کنند. این تسهیلات و قابلیت ها، بعضی اوقات با ۱۰۰۰۰ کامپیوتر گوگل یا بیشتر صورت می گیرد که یکدیگر را پیدا کرده و خودشان را پیکر بندی می کنند و تمام این اعمال را با کمترین دخالت انسان انجام می دهند.
۲- سخت افزارهای مراکز داده گوگل را می توان از مغازه های محلی کامپیوتر تهیه کرد. گوگل از همان نوع حافظه ، دیسک درایو و فن ها ومنابع تغذیه ای که درکامپیوتر های شخصی رومیزی بکار می رود استفاده می کند.

۳- هر سرور گوگل در یک وضعیت استاندارد که pizza box نامیده می‌شود همراه با یک تغییر مهم حاصل می‌شود و آن این است که دوشاخه ها و پورت ها در جلوی جعبه قرار دارند تا دستیابی راسریع تر و آسان تر نمایند.
۴- رک های گوگل طوری مونتاژ شده اند که می توانند سرورها را در جلو و عقب خود نگه می دارند. این کارایی به رک های استاندارد که معمولاً چهل pizza box را در خودنگه می دارند اجازه می دهد تا هشتاد pizza box را در خودجای دهند.
۵- یک مرکز داده گوگل می تواند در کمتر از ۷۲ ساعت از پشته قسمت به عملیات آنلاین رود، بر خلاف بیشتر مراکز داده که یک هفته یا حتی یک ماه زمان نیاز دارند تا منابع اضافی را بصورت آنلاین دریافت نمایند.

۶- هر سرور ، رک و مرکز داده در مسیری‌همانندچیزی‌که plug and play نامیده‌می‌شود کار می کند مراکز داده شبکه گوگل هنگامیکه منابع جدیدی به آن متصل می‌شود متوجه می شوند، همانند اتصال ماوس به پورت USB در یک کامپیوتر laptop. این منابع برای بیشتر قسمت ها بطور اتوماتیک وبدون دخالت انسان وارد عمل می شوند.
بعضی از این فاکتورها وابسته به نرم افزار هستند همانطور که ذکر شد، این روی هم افتادن بین نرم افزار وسخت افزار در گوگل ، نمایش دهنده ارتباط همزیستی بین دو رشته مختلف مهندسی است. از همان آغاز، نرم افزار و سخت افزارِ گوگل به شکل محکمی به یکدیگر وابسته بوده اند. گوگل یک شرکت نرم افزاری یا سخت افزاری نیست، بلکه شبیه به شرکت IBM می باشد که وجودش را هم مدیون سخت افزار و هم نرم افزار است . اما برخلاف IBM ، گوگل مدلی تجاری دارد که توسط آگاهی دهنده ها و اعلان کننده ها حمایت می‌شود. از نظر تکنیکی گوگل به IBM (از منظر شرکت سخت افزاری و نرم افزاری) ، به مایکروسافت (ازمنظر شرکت نرم افزاری) و به یاهو (بعنوان ترکیبی از چند نرم افزار) نزدیک است.

مهندسی نرم افزار و سخت افزار در گوگل به آسانی نمی تواند تفکیک شود. در MSN و Yahoo ، سخت افزار و نرم افزار بطور خیلی بی ربط تر با یکدیگر ترکیب شده اند. دو مثال زیر این تفاوت ها را به روشنی بیان می کند.
مایکروسافت- با مقداری گردش کم درون ماشین های بازی Xbox و وسایل جانبی- سیستم های عامل و برنامه های کاربردی قدیمی را برنامه ریزی کرد. مایکروسافت دارای چندین سیستم عامل است و مهندسین مایکروسافت نیز به سختی برروی نسل بعدی سیستم های عامل کار می کنند . مایکروسافت سخت افزار خود را نمی سازد یا طراحی نمی کند. سیستم عامل های مایکروسافت بصورت رمزی است. برای مثال، برای پردازنده هایی که از چیپ های اینتل برای کامپیوترهای شخصی در آورده شده‌ا‌ند.

اخیراً مایکروسافت راه جدیدی را با ماشین های بازی اش یعنی Xbox 360 شروع کرده است این Xbox جدید از پردازنده ای از خانواده IBM از چیپ های Power PC که همچنین در کامپیوتر های مکینتاش، ۳/Sohy PS و ماشین های بازی نسل بعدی Nintendo بکار برده شده استفاده می کند. برنامه های کاربردی مایکروسافت بر روی سیستم عامل های مایکروسافت اجرا می شوند، گرچه نسخه ای از مایکروسافت آفیس و اینترنت اکسپورر می توانند برروی مکینتاش اجرا شوند.

علاوه بر این . مایکروسافت از شرکت های تولید کننده مختلف سخت افزار را خریداری می کند تا سیستم های آنلاین را اجرا نماید. بیشتر این شرکت های تولیدی، نه بطور شگفت آوری، بوسیله‌ مایکروسافت تصدیق شده اند. مثال های آن شامل استفاده مایکروسافت‌ا‌زکامپیوترهای‌دل‌است.مهندسین‌مایکروسافت‌ازاین‌ماشین‌هادرپیکربندی هایی که به سیستم عامل های مایکروسافت وبرنامه های کاربردی نیاز دارند استفاده می کنند. برای مثال ، سرورهای مایکروسافت اغلب به خاصیت تعادل بار نیاز دارند. مایکروسافت تعادل بار خودش را از طریق نرم افزار پیاده سازی می کند.

هنگامی که احتیاج به عملکرد بیشتری باشد، مایکروسافت سخت افزار را بروز می کند، حافظه اضاف می کند، یا به تکنولوژی سرعت بالاتر هارد درایو بجای اینکه سیستم عامل خودش عملکرد بالاتری را همچنان که گوگل انجام می دهد اجرا کرده وتحویل دهد تغییر جهت می دهد. هنگامی که یک کار به خریدار تحویل داده می‌شود مهندسین مایکروسافت بر روی فرونشاندن خطاها تمرکز می کنند. دوباره مهندسی یک برنامه کاربردی نرم افزار برای عملکرد بالاتر مخصوص یک اولویت نیست.

چندین نگرش بصورت ضمانت شده هستند:
۱- برخلاف گوگل ، مایکروسافت بر روی عملکردبعنوان‌یک‌پایان‌درخودش‌تمرکز نمی کند. بعنوان نتیجه، مایکروسافت عملکرد را با روشی که بیشتر کاربران کامپیوتر انجام می دهند می گیرد. مایکروسافت یا ماشین هایش را بروز می کند ویا آنها را می خرد. مایکروسافت با سیستم های عاملش و زیر کارهایش برای گرفتن آن قطعه زمان اضافی ، کارهای بیهوده انجام نمی دهد.

۲- بر خلاف گوگل ، مایکروسافت باید سیستم های عامل زیادی را پشتیبانی نماید و زمان وانرژی را درمعین ساختن آن برنامه های کاربردی و میراث مهم از قبیل مایکروسافت آفیس یا SQl Server صرف کند تا بتواند بر روی این سیستم های عامل جدید اجرا نماید. مایکروسافت لنگرقایقی دارد که به زانوان مهندسین خود بسته است. لنگر قایق برای اینکه مایکروسافت مطمئن شود که رمز میراثی اش در آخرین و بزرگترین سیستم های عاملش کار می کند احتیاج است.

۳- بر خلاف گوگل ، مایکروسافت مسیر مهم ثبت شده ای در طراحی و بنای سخت افزار برای محاسبات توزیع شده و عظیم موازی شده نداشت. ماوس ها و صفحه کلیدها موفقیتی بحساب می آمدند. مایکروسافت پیوسته برروی Xbox پول‌راازدست می دهد وناگهان وفات ورود مایکروسافت به درون بازار سخت افزار شبکه خانگی، مدارک بیشتری را مبنی بر اینکه مایکروسافت صلاحیت و شایستگی سخت افزاری همانند گوگل ندارد را فراهم می کند.بر حسب تکنولوژی، گوگل‌مهندسان‌نرم‌افزاروسخت افزار خبره ای برای ایجاد سریع برنامه های کاربردی ، انجام دادن بسرعت برنامه های کاربردی محاسباتی – متمرکز و اجرای سرویس های با قابلیت اعتماد بالا از سخت افزار مناسب و با قیمت پائین را دارد.

یاهو متفاوت از گوگل و مایکروسافت عمل می کند و در اواسط سال ۲۰۰۵ یک رقیب مستقیم برای گوگل درتبلیغ و آگهی های تجاری بحساب می آید. یاهو بواسطه سودهایی که کسب می کند رشد کرده است بعنوان مثال در جستجو، یاهو com 3721. را برای بکار بردن زبانهای چینی در جستجوی اطلاعات و همچنین بازیابی آنها صاحب شده است . یاهو Inktomi را برای فراهم نمودن جستجوی اطلاعات در وب خریداری کرد و بعلاوه آن آزمایشگاههای Stata رابرای‌تهیهکاربرانی‌با‌جستجووبازیابی‌پست‌الکترونیکی یا هوشان خریداری نمود. یاهو همچنین مالک سایت Alltheweb.Com که یک سایت جستجوی وب با جستجو وانتقال سریع است نیز می باشد. همچنین یاهو، مالک پیش درآمد تکنولوژی جستجو با استفاده از اعلان کننده ها برای تعیین کلمات کلیدی وبیان آنها و همچنین مالک Alta Vista سیستم جستجوی وب که بوسیله شرکت تجهیزات دیجیتال توسعه یافته است نیز می باشد. یا هو اجازه رسمی جستجوی InQuira برای اعمال پشتیبانی مشتری را می دهد. نکته جالب آن است که یاهو یک تکنولوژی جستجوی درهم آمیخته دارد درحالی که گوگل، تنها دارای یک تکنولوژی جستجو است.

بصورت تاریخی، یاهو کمپانی تکنولوژی ها را داراست وبه هر کمپانی اجازه می دهد تا تکنولوژی خود را در یک سیلو بکار اندازد. یکپارچگی این تکنولوژی های مختلف زمانی را صرف می کند که فعالیت پرخرج و گرانی برای یاهو محسوب می‌شود. هر کدام از این نرم افزارهای کاربردی به سرورها و سیستم های‌مخصوص‌برای‌هر‌تکنولوژی‌نیازمند اند. نتیجه آن می‌شود که یا هو یک موزاییک از سیستم های عامل ، سخت افزار و سیستم ها را داراست. مشکل یاهو متفاوت از مشکل میراث مایکروسافت، boat-anchor است و آن مواجهه یاهو با مشکل Balkan-states است. صداها، احتیاجات ونیازها و ضد علاقه های زیادی وجود دارند، اما یاهو باید در مدیریت منابع برای محافظت از صلح وادامه دادن به آن سرمایه گذاری کند. یاهو صلاحیت مرکزی درمهندسی سخت افزار برای سطح کارایی و پایداری را ندارد هر چند که ممکن است شایستگی قابل توجهی در پشتیبانی crazy-quilt سخت افزار وسیستم های عامل داشته باشد. شایان ذکر است که یاهو یک کمپانی مهندسی نرم افزار نیست. مهندسین یاهو از طریق یک پرتال ، تابع ها و کارکردهایی را از سیستم های ناهمخوان بوجود می آورند.

گوگل نیز تکنولوژی ای را بدست آورده که بعنوان یک مثال خوب از آن، می توان پیکاسا رانام برد. پیکاسا نرم افزار مدیریت تصاویر است که بر روی کامپیوترهای شخصی که دارای سیستم عامل ویندوز هستند قابل اجراست . این برنامه بصورت یک برنامه یکپارچه که از چندین برنامه کاربردی مرکز- شبکه گوگل تشکیل شده است می باشد.
۱- Gmail : کاربر می تواند تصاویر خود را از طریق پست الکترونیکی به دوستان، همکاران ویا خانواده خود ارسال کند. کاربرِپیکاسا بدون داشتن حساب کاربری Gmail نیز قادر به ثبت و دریافت نام کاربری و رمز عبور می باشد. اگر کاربری تمایل داشته باشد می تواند از حساب کاربری Gmail نیز برای سرویس های دیگرِ گوگل نظیر Fusion که پرتال شخصی گوگل است و یا تابع جستجوی تاریخ که پرس وجوهای اخیر کاربران را ذخیره می کند نیز استفاده کند.

۲- Blog Publishing: کاربر می تواند تصاویر مورد نظر خود را به Blogger. Com پست کند. تابع انتشار تصاویر بقدری ساده است که با یک یا دو کلیک قابل انجام است. پست تصاویر به برخی سیستم های وبلاگ، برتر از خبرگی ومهارت بسیاری از کاربران کامپیوتر است.
۳- Image Printing : کاربر می تواند تصویر مورد نظر خود را به سرویس پردازش تصاویر که بصورت آنلاین است ارسال کند.

در مقابله تند به رویکرد یاهو، گوگل برنامه کاربردی پیکاسارا درون Googleplex یکپارچه کرده است. “Hooks” برای کاربران چیزی بی درد و رنج است. گوگل درون یک برنامه کاربردی اشاره- و – کلیک، راه حلی برای ایجاد مدیریت تصاویر دیجیتالی شهودی و سیال را دسته بندی کرده است. بطور کلی برنامه های قابل استفاده یاهو بصورت درستی درون یک بسته یکپارچه همراه با دیگر سرویس های یاهو قرار ندارند. سیستم جستجوی com.3721 را مشاهده کنید، این سرویس باقی مانده عملیات زبان چینی موجود از صفحات غیرانگلیسی یاهوست.

گوگل ، برنامه ای کاربردی رابا استفاده از بعضی کدهای موجود بر روی کامپیوتر های خانگی کاربران و دیگر نرم افزارها طرح ریزی کرده که در حال اجرا کردن بر روی Googleplex ، درمحلی دراینترنت است. این سه کمپانی در برخورد با یکدیگر، در ساختار و نقاط تکنیکی متفاوت اند مانند کشتی ها در جام آمریکا که هر کدام هدفی را دنبال می کردند اما موضوع نبرد برای سکانداران که وظیفه کنترل کشتی را بر عهده داشتند چیز دشواری بود. حتی با وجود اینکه، بین این سه کمپانی، فضایی تجاری وجود دارد اما برخورد ها اجتناب ناپذیراند. جدول زیر نظری است کلی و اجمالی در مورد مسائل تکنیکی سه کمپانی گوگل ، یاهو ومایکروسافت در
میانه سال ۲۰۰۵ .

جدول ۳-۱: نظری کلی در مورد مسائل تکنیکی سه کمپانی یاهو، گوگل و مایکروسافت
Yahoo MSN Google
کفایت و قابلیت مهندسی چند رسانه ای نرم افزار سخت افزار بعلاوه مهندسی نرم افزار
قدرت تکنیکی تکنولوژی پرتال تکنولوژی دات نت عملکرد بالای برنامه های کاربردی وب
ضعف تکنیکی یکپارچگی سیستم امنیت بازبینی و نظارت شبکه
رقابت تکنیکی عمده متحد کردن و یکی کردن سیستم ها امنیت کیفیت بالای کارمندان تازه استخدام شده
MSN و شرکت مایکروسافت در بخش نرم افزار دارای شایستگی ولیاقت اند. این کمپانی از ریشه های سیستم عاملش برای تهیه محدوده ای از محصولات برای وسایل موبایل ، کامپیوترهای رومیزی، نوت بوک و همچنین اقدام در مورد کلاس سرورها رشد یافت. با نگاهی به آینده خواهیم دید که کمپانی تکنولوژی دات نت در چهار چوب مایکروسافت برای تولید برنامه های کاربردی مجازی فعالیت می کند. دربعضی روش ها، دات نت یک نسخه کمتر باز شده از تکنولوژی AJAX است که گوگل از آن درمحصولات Gmail و نقشه هایش استفاده می کند.

شرکت مایکروسافت هزینه زیادی را برای جلو بردن ویندوز به سمت پایین برای دستگاههای موبایل وبه سمت خارج برای کامپیوترهای متمرکز در شبکه صرف می کند تا بتواند منافع و بازده خود را افزایش دهد. برای ادامه دادن در آینده، مایکروسافت باید درقسمت نرم افزارمسلط و حکمفرما باشد. هر چند موقعیت مایکروسافت (خواه بصورت واقعی ویا بصورت ظاهری ) آسیب پذیری محصولاتش در شکافهای امنیتی است، اما این کمپانی باید با قدرت ، سهمی را از بازارتجارت برای برنامه های کاربردی متمرکز شبکه تسخیر کند.

وصله بعد از وصله، مشکل بعداز مشکل و سپس قول دادن بعد از قول دادن کمی اعتبار شرکت را برای تحویل سیستم های امن ونرم افزار به خطر انداخت. با نگاهی به ۱۲ تا ۱۸ ماه بعد خواهیم دید که شانس موفقیت مایکروسافت منوط به امنیت ، هزینه و اجتماع افراد نرم افزار نویس است.
رشد بازمتن ها بطور متناوب ، دلیل محکمی بر این است که مایکروسافت مرگ سختی را پیش رو خواهد داشت و کاربران مایکروسافت برای امنیت و همچنین ذخیره پول های خود راضی به تغییر هستند. بنابراین می توان گفت: مایکروسافت ضعیف تر از آن است که بتواند به دیگر رقبای خود نظیر گوگل حمله کند.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 13700 تومان در 78 صفحه
137,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد