دانلود مقاله راهنمای نصب و استفاده از تبخیر کننده شرکت کالای گاز بوتان

word قابل ویرایش
40 صفحه
11700 تومان
117,000 ریال – خرید و دانلود

شرح محصول
شرکت Algas- SDI یک شرکت ثبت شده در زمینه تولید تبخیر کننده مطابق با استانداردهای Asme , ul , CE8FM می باشد. شرکت مزبور دارای گواهینامه ISO 9001 در زمینه تولید این محصول می‌باشد. در یک تبخیر کننده با حرارت مستقیم، همانطور که از اسمش پیداست، نوعی از تبخیر کننده است که حرارت مستقیم با صفحه مبدل حرارتی در تماس می باشد.

در این دستگاه LPG که به صورت مایع می باشد پس از طی فرآیند مربوطه به صورت تبخیر شده درمی‌آید. اجزای اصلی یک تبخیر کننده با حرارت مستقیم مشتمل بر هفت بخش است:
• شیر ورودی مایع و مجموعه شناور
• مخزن مایع یا مبدل حرارتی
• رگلاتور منبع حرارتی
• ترموستات
• مشعل
• شیر کنترل ظرفیت
• سوپاپ اطمینان

نحوه کارکرد یک تبخیر کننده
زمانی که شیر قطع جریان به روی منبع مایع باز می‌باشد، توسط فشاری که در مخزن گاز می باشد، مایع به داخل مبدل حرارتی رانده می‌شود. به محض اینکه سطح مایع بالا می آید، مقداری از این مایع شروع به جوشیدن می‌کند تا اینکه فشار حاصله با فشار ورودی از مخزن برابری می‌کند. موقعی که مایع گرم می‌شود به سمت بالا حرکت می‌کند و این حرکت به سمت بالا سبب می‌شود که شناور نیز به سمت بالا حرکت کند، با این حرکت جریان مایع به درون مبدل حرارتی قطع خواهد شد.

زمانی که مشعل یا مشعل ها روشن هستند، گرمای حاصله از مشعل ها سبب جوشش مایع درون مبدل حرارتی می‌شود. زمانی که هیچ نیازی به بخار نیست فشار این مرتبه بر عکس عمل می‌کند و فشار به سمت مخزن بیشتر می گردد. هر زمانی که فشار درون مبدل حرارتی به این سمت می رود که بالاتر از فشار مخزن باشد، اختلاف فشار حاصله باعث می‌شود که گاز مایع به سمت شیر ورودی مخزن روانه گردد. به خاطر وقوع چنین پدیده ای (عمل جوشیدن)

و یا برگشت گاز مایع به درون مخزن) سطح مایع درون مبدل حرارتی پایین می آید. در نتیجه سنسور حرارتی بخار گرمتر را حس می‌کند و مشعل های اصلی خاموش می گردد. به محض اینکه میزان نیاز افزایش می یابد، فشار درون مبدل حرارتی کاسته می‌شود. در نتیجه، مایع به سمت مبدل روانه می گردد، در این زمان سنسور مایع سرد را حس می‌کند و در نتیجه باعث روشن شدن مشعل ها می‌گردد.

طی عملیات مستتر، مشعل ها به طور متناوب روشن و خاموش می گردند تا سطح بخار موردنیاز را همیشه به یک میزان حفظ کنند. به موازات اینکه حجم بخار از سطح موردنیاز بالاتر می گردد، مبدل حجم بسیار کوچکی از مایع را درون خود جای می دهد. به خاطر داشته باشید تنها زمانی که مبدل حجم بالایی از مایع را درون خود جای می‌دهد زمانی است که میزان موردنیاز برابر یا بالاتر از ظرفیت تبخیر کننده ها می باشد.

هر زمان که میزان موردنیاز از ظرفیت تبخیر کننده فراتر می رود، شیر کنترل ظرفیت وارد کار می‌شود که باعث محدود شدن نرخ خروجی از مبدل تا سقف ظرفیت ماکزیمم تبخیر کننده، می گردد.
شیر کنترل ظرفیت، شیری است که با فنر ساخته شده است و بالای خروجی مبدل نصب گردیده است. LPG مایع به قسمت فوقانی شیر می رسد و بخار درون مبدل به قسمت تحتانی شیر می رسد. در طی زمان کارکرد نرمال، شیر با فشار فنر باز می‌ماند.

زمانی که اختلاف فشار مایع/ بخار از نیروی فنر فراتر رود، فشار مایع باعث بسته شدن شیر کنترل ظرفیت می گردد. این عمل باعث تشدید افت فشار خواهد شد. در عوض، عمل شیر مذکور، هرچه بیشتر سبب کاهش حجم خروجی بخار از دستگاه می گردد. با عمل خفه کردن گاز، فشار گاز خروجی کاسته می گردد. این عمل اجازه می دهد که فشار درون مبدل حرارتی به مقدار سابق برگردد و حجم مناسبی از گاز در اختیار مشعل ها قرار دهد. در صورت کار در چنین شرایطی است که تبخیر کننده دائماً در حین پروسه و کار باشد.

شکل ۱ – عملکرد تبخیر کننده

فصل ۲- نصب تجهیزات
رؤوس
– دستگاه را طوری نصب نمائید که با قواعد حاکم و جاری تطبیق داشته باشد.
– اتصالات مربوط به لوله کشی‌ها را با ترکیبی از آب بندهایی که مورد تأئید جهت مصرف LPG تکمیل کنید.
– خطوط لوله های زمینی فوق می بایست به طور مناسبی در مقابل فرسایش حفاظت گردد.
– خطوط لوله خروجی تبخیر کننده تا رگلاتور مرحله اول می بایست که به سمت تبخیر کننده سرازیر گردد تا اجازه دهد عمل متراکم شدن در خطوط بخار صورت پذیرد و مایع بتواند مجدداً به سمت تبخیر کننده باز گردد.

– هرگونه شی خارجی را از مسیر لوله ها قبل از نصب اتصالات پاک کنید.
– تمامی اتصالات و ملحقات همانطور که مشخص شده است را برای پیدا کردن نشتی ها تست کنید. درست قبل از زمانی که سیستم لوله کشی تحت سرویس قرار گیرد.

باز کردن بسته بندی و مونتاژ اولیه
باز کردن بسته بندی
به محض دریافت تبخیر کننده از سلامت بسته بندی اطمینان حاصل نمائید. سپس به دقت بسته را باز نموده و دستگاه را از هر جهت، بررسی نمائید تا صدمه ای ندیده باشد.

مونتاژ اولیه
مطابق جدول شماره (۱) در بدو امر درپوش یا درپوشهای هواکش را بر قسمت فوقانی دستگاه نصب کنید. مراقب باشید که محل نصب تبخیر کننده حداقل ۱۵ فوت (۵ متر) نسبت به شیرآلات مخزن ذخیره سازی فاصله داشته باشد.

همانطور که در شکل شماره (۲) مشاهده می نمائید، تبخیر کننده را در یک سطح محکم و غیر قابل اشتعال مستحکم نمائید. دقت نمائید که محل نصب تبخیر کننده باید درست در محلی باشد که در مسیر تردد وسایل نقلیه نباشد.

جدول شماره (۱)- فاصله ها از تبخیر کننده
عنوان حداقل فاصله با تبخیر کننده
مخزن ذخیره سازی ۱۰ فوت (۳ متر)
شیرآلات مخزن ذخیره سازی ۱۵ فوت (۵ متر)
محل حمل ۱۵ فوت (۵ متر)
نزدیکترین ساختمان یا سایر دارائی ها ۲۵ فوت (۲۵/۸ متر)
شکل شماره ۳- نصب تبخیر کننده های H 40/40 و ۴۰/۸۰ گالنی

احتیاط
توجه

خطوط توزیع بخار (شکل شماره ۳ را مشاهده کنید)
خطوط توزیع بخار حتماً می بایست با توجه به نوع کار، سایزبندی و طراحی گردد.
جدول شماره ۲- سایز بندی خطوط توزیع بخار بهینه
طول خط گاز (فوت) تا ۵۰ فوت ۵۰ تا ۱۵۰ فوت ۱۵۰ تا ۲۵۰ فوت
تبخیر کننده ۴۰ گالنی ۱ اینچ اینچ ۲ اینچ
تبخیر کننده ۸۰ گالنی اینچ اینچ ۲ اینچ

مواردی که می بایست در طراحی خطوط توزیع بخار مدنظر داشت
۱- یک عدد شیر قطع جریان با حداقل فشار کاری psi250 نصب نمائید.
۲- یک عدد رگولاتور مرحله اول و تا حد ممکن نزدیک به تبخیر کننده نصب کنید، اما مراقب باشید که این فاصله ۲۴ اینچ (۸ متر) بیشتر از محل خروجی تبخیر کننده نباشد، فشار خروجی رگلاتور می بایست ۴ تا ۶ پوند کمتر از فشار بخار اشباع شده مخزن در پائین ترین دمای ممکن تنظیم گردد. از همین روست که این تنظیمات نیاز است که به صورت دوره ای صورت پذیرد.
۳- رگلاتور مرحله دوم (یا فشار ضعیف) باید تا حد ممکن به تجهیزات و کالای مصرف کننده نزدیک باشد.

۴- یک عدد سوپاپ در خط هم جهت تخلیه فشار اضافی رگلاتورها می بایست نصب گردد، و اگر هم از یک سوپاپ اطمینان در خط استفاده شد، فشار سوپاپ را طوری تنظیم کنید که تقریباً ۱۰ پوند بالاتر فشار خروجی رگلاتور مرحله اول باشد.

ورودی مایع
نکته

۱- در محل ورودی مایع به تبخیر کننده یک صافی اینچ با مش ۶۰ نصب نمائید.
۲- یک شیر قطع جریان با حداقل فشار کاری psi 250 در مدخل ورودی مایع نصب کنید.
۳- خط لوله مایع از طرف مخزن به سمت تبخیر کننده می بایست که از یک اندازه مناسب برخوردار باشد. چرا که تبخیر کننده می بایست با یک ظرفیت کامل تغذیه گردد.
۴- در مرحله آخر تبخیر کننده را به مخزن ذخیره سازی نصب نمائید.

خط بایپاس بخار (اختیاری) (شکل شماره ۳ را مشاهده بفرمائید)
۱- یک رگلاتور مرحله اول در خروجی بخار بر روی مخزن ذخیره سازی نصب نمائید.
فشار خروجی این رگلاتور را ۲ تا ۴ پوند کمتر از فشار رگلاتور تبخیر کننده تنظیم نمائید. سپس اگر تبخیر کننده دارای بار اضافی شد یا فشار خروجی آن افت پیدا کرد، رگلاتور بر روی مخزن ذخیره سازی به طور اتوماتیک این موضوع را رفع می نماید.
۲- از رگلاتور فوق یک خط لوله به داخل تبخیر کننده بکشید.

خط تغذیه مشعل (اختیاری)
مشعل های تبخیر کننده توسط بخار خروجی از تبخیر کننده، جایی که حداقل متراکم سازی اتفاق می افتد، تغذیه می شوند. در مناطقی که مشکلی از بابت وجود مقدار زیادی LPG و فشار ناشی از آن وجود دارد، یک خط تغذیه بخار جداگانه ای به سمت مشعل ها در تبخیر کننده ممکن است که نصب گردد. اگر قرار شد که از یک خط تغذیه جداگانه مشعل استفاده گردد، مراحل زیر می بایست لحاظ گردد:

۱- خط لوله اینچ ورودی رگلاتور مشعل را جدا نمائید.
۲- خط لوله اینچ گوه روی مبدل حرارتی را جدا کنید و توسط یک درپوش آن را ببندید.
۳- یک رگلاتور مرحله اول را تا جایی که ممکن است به خروجی بخار مخزن نزدیک باشد، نصب کنید. یک شیر قطع جریان دستی می بایست پیش از رگلاتور نصب شده باشد.
۴- خط تغذیه از رگلاتور مرحله اول را به رگلاتور مشعل در تبخیر کننده نصب نمائید. مطمئن شوید که خط تغذیه از سایر و اندازه مناسبی باشد تا بتواند حداکثر نرخ ورودی از مشعل یا مشعل های تبخیر کننده را کسب کند. (شکل شماره ۱ را مشاهده کنید)

پمپ مایع (اختیاری)
فشار مایع در ورودی تبخیر کننده می بایست حداقل ۶ پوند بالاتر از فشار تخلیه باشد. اگر فشار مخزن نتواند به این حد برسد از یک پمپ در طول خط استفاده کنید تا این حداقل فشار را بتواند حفظ کند.

نصب تجهیزات Economy (اختیاری)
یک تبخیر کننده زمانی بهینه و اقتصادی عمل می‌کند که هر زمان که موردنیازباشد کار کند نه اینکه به صورت دائم این کار صورت پذیرد. ورودی یک تبخیر کننده به صورتی عمل می‌کند که بالاترین بهره اقتصادی را دارد و هرگونه اتلاف انرژی را از بین می‌ برد. برای همین منظور ما نصب تبخیر کننده های Algas را که با بایپاس بخار اولیه ای ترکیب شده است، به شما توصیه می کنیم. برای رسیدن به این هدف شما نیاز به یک کیت economy که شامل چندین شیر و رگلاتور است، دارید.

شکل شماره ۴- قسمتهای Economy
پس از نصب تبخیر کننده، رگلاتورهای Economy kit را مطابق مراحل زیر نصب نمائید:
۱- رگلاتور اولیه بخار را در خط بخار با فشار ۱۰ پوند نصب کنید. رگلاتور می بایست طوری نصب گردد که هرگونه گاز متراکم شده ای بین رگلاتور و مخزن بتواند به داخل مخزن برگردد.
۲- رگلاتور بخار ثانویه را در خروجی تبخیر کننده نصب کنید و فشار آن را حدوداً ۳ پوند بالاتر از فشار رگلاتور مرحله اول یعنی ۱۳ پوند قرار دهید.

۳- بین رگلاتور ثانویه و خروجی تبخیر کننده، رگلاتور economy را در جهت عکس طوری نصب کنید که طرف خروجی رگلاتور به طرف تبخیر کننده باشد. این رگلاتور می بایست در فشار ۳۰ پوند تنظیم گردد.

تفکیک کننده رسوبات (اختیاری)
FILTAIRE یک نوع وسیله فیلتر کردن می باشد که جهت به تله انداختن هیدروکربن موجود در بخار گاز LPG مصرف می گردد. همچنین این وسیله جهت به تله انداختن سایر مواد اضافی موجود در مخزن ذخیره و یا سایر تجهیزات، مورد مصرف واقع می‌گردد.

ناخالصیهای مذکور درون دستگاه فوق جمع شده و به طور دوره ای دفع می گردند. هیدروکربنهای باقی مانده که نقطه جوش بالاتر از LPG خالص دارند به وسیله فیلتر به تله انداخته می‌شوند.
یک مجموعه FILTAIRE شامل اقلام ذیل می باشد:
– اتصالات ورودی و خروجی
– شیر تخلیه (۵)
– فشارسنج (۴)
– دریچه (منفذ) (۶)
– مجموعه کاملی از شیرهای بایپاس برای پاکسازی (۳ و ۲ و ۱).
شیرهای بایپاس این قابلیت را به سیستم می دهد که سیستم به کار خود حتی زمانی که FILTAIRE جدا شده باشد، ادامه دهد. آیتمهای ۶ و ۵ و ۴ در مجموعه کامل FILTAIRE وجود دارد.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 11700 تومان در 40 صفحه
117,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد