بخشی از مقاله

قرصهای معروف اکستازی

مصرف قرصهای شادی آور، افزایش خطر ابتلا به ایدز با افزایش مصرف قرصهایی توهم زا و انرژی زا چون اکستسی و شیشه و.. در ایران، خطرات مصرف این مواد بیشتر آشکار می شود. به گزارش روزنامه گاردین چاپ انگلیس بیشتر از 60 درصد از معتادان به مواد مخدر در کشورهای آسیایی ناقل ویروس ایدز هستند و این آمار در حال افرایش است. در برنامه امشب دکتر آذرخش مکری

روانپزشک و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه تهران، خانم فریبا سلطانی فیزیولوژیست و از مسئولان درمانی اعتیاد در دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرم سازمان ملل در وین در مورد قرصهای توهم زا یا شادی آور در مصاحبه با رادیو فردا توضیح می دهند. در کنار اینها چند جوان ایرانی به تشریح حالات خود پس از مصرف این قرصها می پردازند.


مریم منظوری (رادیو فردا): «میری توی فضا، هایپر هایپر می شی، توپ توپ می شی».
اینها توضیح مصرف کننده های قرصهای معروف اکستسی در ایران است. قرصهایی با اسمها و قیمتهایی مختلف. چند تن از دوستان جوان برنامه نگاه تازه که این قرصهای شادی آور را امتحان کرده اند، یا از دوستانشان چیزهایی شنیده اند، در مورد حالاتشان پس از مصرف این قرصها تعریف کردند.


شهاب یک دانشجوی 21 ساله در جمهوری چک می گوید: یک حالت سه بعدی داری و حساسیت مغز به بالاترین حد خودش می رسد، سرعت نور پایین می آید و بیشتر با خودت حال می کنی و می ری توی فضا. پیام دانشجوی 21 ساله تهرانی نیز می گوید: این قرصها خیلی انرژی می دهد و می توانند با آن بالا و پایین بپرند و احساساتی می شوند و توهم زا هم هست.


به گزارش روزنامه گاردین چاپ انگلیس بیشتر از 60 درصد از معتادان به مواد مخدر در کشورهای آسیایی ناقل ویروس ایدز هستند و این آمار در حال افرایش است.
دکتر آذرخش مکری روانپزشک و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه تهران، در مورد قرصهای توهم زا یا شادی آور به رادیو فردا گفت وقتی صحبت از قرص می شود نباید این تصور پیش بیاید که اینها در یک کارخانه دارو سازی و زیر نظر متخصص تولید می شوند.


دکتر آذرخش مکری: اکستازی هم جزو دسته محرکها تلقی می شود و هم جزو دسته تا حدی توهم زاها. افرادی که آن را مصرف می کنند، دچار حالت نشاط کاذب، سرخوشی، افزایش انرژی، پر حرفی، و حالتهای مشابه می شوند. ترکیب دیگری که به نام شیشه معروف است کمتر توهم زاست ولی خاصیت محرکی و انرژی زایی آن از اکستازی بیشتر است.
یکی از راههای اصلی ابتلا به ویروس HIV و بیماری ایدز انجام رفتارهای جنسی پر خطر است و الان هم افزایش مصرف داروهای توهم زا، به موازات شیوع بیماری به شدت باعث نگرانی متخصصان شده است.
دکتر آذرخش مکری: اینها چون محرک هستند معمولا نیروی جنسی را زیاد می کنند و به دلیل به وجود آوردن اعتماد به نفس کاذب، رفتارهای پر خطر و بی بند و بار بیشتر دیده می شود. از لحاظی هم خطر و عوارض رفتارهای خود را کمتر درک می کنند و با این مکانیسمها می تواند باعث افزایش ابتلا به ویروس HIV شود. خوشبختانه این پارامتر هنوز در کشور ما به عنوان عوامل عمده مشکل ساز در زمینه HIV و ایدز نیست و فکر می کنم هنوز فرصت هست که بتوان از این طرز شیوع جلوگیری کرد.


فریبا سلطانی فیزیولوژیست و از مسئولان درمانی اعتیاد در دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرم سازمان ملل در وین نیز گفت هنوز اطلاعات علمی زیادی در باره رابطه مصرف اکستازی و شیوع HIV نداریم و تحقیقات زیادی صورت نگرفته است. وی می گوید هر ماده ای که باعث شود انسان نتواند تصمیمات درست بگیرد، باعث می شود که انسان به طرف رفتارهای پر خطر جنسی و غیره پیش برود.


هنوز نتوانسته ایم ادبیات "شادی " را در جامعه تدوین کنیم
گروه اجتماعی خبرگزاری مهر - جوانی دوره ای از زندگی هر فرد است که پس از سپری شدن ، همگان حسرت آن را می خورند . شاید کمتر کسی را بیابیم که چنین نباشد و در سنین میانسالی و کهنسالی همواره در حسرت زمان از دست رفته جوانی آه از نهاد بر نیاورد . شادابی و نشاط ، سرزندگی و امید به آینده ، سرخوشی و بی خیالی و ... از ویژگیهای دوران شباب است اما جایگاه شادی و نشاط در میان جوانان ما کجاست ؟ ...


به باور جامعه شناسان یک گروه کوچک از شهروندان فکور و متعهد می توانند، جهان را تغییر دهند . زیستن در یک فضای دینی و زندگی آزاد و داشتن حق نظارت و عضویت در جامعه و ایجاد رابطه ای متقابل و نزدیک با نهاد قدرت همیشه ازجمله ارزشهایی بوده است که انسانها برای رسیدن به آن مبارزه کرده اند و با رسیدن به آن شاد شده وعدم دستیابی به آنها موجب افسردگی و اضطراب بشر گشته است.


بنابراین درباز تعریف پدیده شادی لزوم بازشناسی عوامل عاطفی - ارزشی برای دستیابی به سازوکارهای منطقی جهت افزایش مولفه های شادی آفرین در جامعه بیش از پیش حائز اهمیت می گردد. خبرنگار اجتماعی خبرگزاری مهر در این باره با دکتر مجید ابهری آسیب شناس و پژوهشگر مسائل اجتماعی به گفتگو نشسته است :
* جامعه ایران به واسطه حضور بیش از 65 درصد افرادی که زیر 30 سال سن دارند به لحاظ جمعیتی جامعه ای جوان تلقی می شود و به تبع جوانی جمعیت انتظار وجود ویژگی های یک جامعه شاد را در ذات و بطن خود می پرواند. اما بسیاری از صاحبنظران اجتماعی معتقد هستند که جامعه ایران به دلایلی خاص از شادی و نشاط به دور مانده است . البته در این میان عده ای نیز وجود دارند که براساس تعاریفی خاص معتقد هستند مولفه های شادی به میزان لازم در جامعه وجود دارد . ارزیابی شما از این مسئله چگونه است؟


- با آنکه 65 درصد از جمعیت کشور ما را جوانان زیر سن 30 سال تشکیل می دهند، اما به دلیل فقدان شادی و نشاط اجتماعی که به علت کشمکشهای سیاسی درکشور رخ داده است، 25 درصد از این افراد درافسردگی به سر می برند. ناامیدی نسبت به آینده و مبهم بودن آینده حتی در نزد جوانان تحصیلکرده و بیکاری و همچنین وجود پدیده ای به نام کنکور ، هر چند معیار درستی برای تشخیص سواد در بین جوانان نیست ، اما موجب توقف بسیاری از جوانان مستعد کشور می شود و همچنین تشنجاتی که به واسطه مسائل اقتصادی در میان بسیاری از خانواده های کشور وجود کلامی و رفتاری دارد. همگی موجب عدم دستیابی جوانان به ایده ها وآمال و آرزوهای خود شده و باعث تعمیق و افسردگی در بین جوانان کشور می شود.


* جدای از علل و عوامل افسردگی که شما به آنها اشاره داشتید، به نظر می رسد سطح تحلیل را باید معطوف مسائل بنیادی تری نیز دانست : زیرا بر اساس یافته های جامعه شناختی ایجاد و پیدایش شادی در جامعه معلول عوامل و شرایط پیچیده تری نیز می باشد که در این میان عوامل اقتصادی و... تنها به منزله رو بنای این عوامل تلقی می شوند. بنابراین ، یافتن مولفه های اصلی در این خصوص حائز اهمیت می نماید.


- مهمترین مولفه شاد بودن " امید به زندگی " است، هر چند بر طبق آمار میزان امید به زندگی در کشور افزایش یافته است. اما من معتقدم که بر طبق آمارو ارقام نمی توان برنامه ریزی کرد. زیرا آنچه مسلم است این است که امید به زندگی باید موجب افزایش سطح شادی و پایین آمدن سطح آسیب های اجتماعی از قبیل اعتیاد و خودکشی شود، همچنین یکی دیگر از مولفه های بنیادین این موضوع رشد و بالندگی جوانان و جلوگیری از ریزش و مهاجرت جوانان به خارج از کشور است . امروزه ما در بین 91 کشوردر حال توسعه به لحاظ خروج مغزها مقام اول را به خود اختصاص داده ایم. بنابراین با توجه به اینگونه

مار می توان دریافت که مولفه های شادی در کشور ما در سطوح بسیار پایینی قرا ردارند.
* یکی از عمده مسائلی که در شناخت و به تبع آسیب شناسی هر پدیده اجتماعی وجود دارد، ارایه تعریف مشخص از آن پدیده به جهت شناخت ابعاد وجودی و ماهیت درونی آن پدیده می باشد. بنابراین ، به نظر شما اهمیت ارایه تعریف روشن ازشادی چه تاثیری می تواند در بررسی اهرمهای کاهش و یا افزایش سطح مولفه های شادی آفرین در جامعه داشته باشد؟


- ببینید ما امروزه برای مثال با وجود گذشت 25 سال از پیروزی انقلاب هنوز تعریف مشخص بر فرهنگ و ادبیات پوشاک نداریم و نتوانسته ایم دامنه رنگهای مجاز را برای جوانان تعریف کنیم .ما هنوز چاره جوییهای رابطه با جنس مخالف را برای جوانان مشخص و تعریف نکرده ایم و همچنین چارچوب شادی های مجاز برای جوانان ما روشن و مشخص نیست . امروزه ما بعد از گذشت 25 سال هنوز با مشکل موسیقی و گوش دادن به موسیقی مواجه هستیم و هنوز کسی نتوانسته است دامنه استفاده از موسیقی برای ایجاد شادی را به روشنی مشخص کند . بنابراین با توجه به اینکه ما هنوز نتوانسته ایم به تدوین ادبیات شادی در جامعه بپردازیم ، لذا نمی توانیم به بررسی اهرمهای کاهش و یا افزایش آن نیز بپردازیم.


* به اعتقاد بسیاری از نظریه پردازان علوم اجتماعی ، نهاد خانواده متناسب با چگونگی ارتباط و طرز برخورد اعضای خود با یکدیگر در یک هم کنش اجتماعی با سایرنهادها قراردارد. بنابراین ، تحلیل رفتار خانواده و شناخت مولفه های محیطی - روانی حاکم بر آن در این حوزه نیز می تواند راهگشای بسیاری از مجهولات قرار گیرد به نظر شما تاثیر خانواده در کاهش سطح نگرانی و اضطراب و همچنین افزایش میزان شادی درجامعه از چه راههایی امکان پذیر است و خانواده چگونه می تواند نقش خود را ایفا کند؟

 


- خانواده بستر اساسی و آشکار ساز فرآیندهای اجتماعی است. اساسا برای بررسی هر آسیب اجتماعی 3 پارامتر فرد ، خانواده و جامعه در نظر گرفته می شود اما آنچه در این میان مطرح است ، این است که این 3 پارامتر متاثر از یکدیگر هستند. یعنی ، جو خانواده متاثر از فضای بیرونی وکلی جامعه است در این میان یکسری از خانواده ها نیز وجود دارند که بسته به عوامل مختلف همیشه براحتی تسلیم شرایط بیرونی می شوند و ابتکار و خلاقیتی از خود برای ایجاد شادی نشان نمی

دهند و فراهم ساختن بسترهای شادی آفرین را اموری هزینه بر تلقی می کنند . درحالیکه به لحاظ جامعه شناختی شادی های سهل الوصولی نیز وجود دارند که خانواده ها می توانند به آنها بپردازند و با تنظیم ساعات فکری جوانان و خود از تحلیل استعدادهای آنها جلوگیری کنند.
به اعتقاد من کم کاری نهادهایی که اوقات فراغت را در بر گزاری چند اردو، همایش و خبرنامه می بینند، از عمده دلایل اصلی و تعیین کننده کاهش سطح شادی در جامعه است . هر سال با آغاز فصل تابستان مسوولان ذیربط به یاد پر کردن اوقات فراغت جوانان می افتند ، در حالی که این امر باید دغدغه همیشگی آنها باشد تا خلا آن موجب ایجاد بحران در بین جوانان و همچنین فراهم آوردن بسترهایی مناسب برای افزایش آسیب های اجتماعی نشود .


* همانطور که اشاره کردید خود فرد، خانواده و جامعه کلیت در هم تنیده ای هستند که در این میان نقش فرد به عنوان عنصر تشکیل دهنده هر سه بخش جایگاه خاص و ویژه ای را به خود اختصاص می دهد. بنابراین جوانان جامعه نیز در فراهم ساختن فضای سالم و بهره گیری از حداقل ها می توانند نقش مهمی را بر عهده داشته باشند. اما در این میان گاه مشاهده می شود که عده ای راه کوتاه تری را بر می گزینند، ارزیابی شما از این مسئله چیست؟


- جوانان باید بپذیرند که جامعه اساسا با شادی و نشاط مخالف نیست . بلکه آنچه جامعه مخالف آن است هزل و هرزگی است .امروزه ما شاهد رسوخ اموری به صحنه اجتماع هستیم که باید مورد توجه خانواده ها و مسئولان واقع شود. امروزه قرصهای روان گردان تحت عنوان قرصهای شادی ونشاط آور در جامعه پخش می شود. درحالیکه نه تنها این قرصها شادی آفرین نیستند ، بلکه افسردگی آور و توهم زا هستند این قرصها کمکی به نابودی غم و افسردگی نمی کنند و فقط موجب تخلیه انرژی نهفته می شوند و در دراز مدت نیز موجب مرگ اندیشه می شوند. بنابراین جوانان باید مراقب باشند تا با توجیه غم و افسردگی و روحیه یاس از هر ابزاری استفاده نکنند، زیرا اینگونه توجیهات ، دسیسه های استکباری است.


* به نظرمی رسد در این میان حلقه مفقوده ای نیز وجود دارد . چون برخی از این جوانان در توجیه رفتار خود به کمبود فضاها و فرصتهای شادی کردن اشاره می کنند . به نظر شما چه راهکاری را باید در پیش گرفت؟
- خانواده ها و نهادهای مرتبط با جوانان مانند آموزش و پرورش باید با برنامه ریزیهای کار آمد زمینه تخلیه انرژی نهفته جوانان را فراهم کنند. زیرا اگر زمینه های صحیح این تخلیه توسط خانواده و جامعه فراهم نشود ، جوانان به عنوان یک نیاز غریزی و خطرناک دست به تخلیه و برآوردن نیاز خود با هر ابزاری که امکان استفاده از آن را داشته باشند ، خواهند زد.


* فرهنگ هر جامعه در ترسیم ساختارها و نظام ارزشی حاکم بر آن جامعه نقش موثری دارد ، در این میان عده ای ادعا می کنند که فرهنگ حاکم بر جامعه ایران فرهنگی ناشاد است و مولفه های شادی در فرهنگ اسلامی در سطح بسیار پایینی قرار گرفته است . نظر شما در این مورد چیست؟


- برخی با تلقین روحیه تمایل به مرگ و ناشادی تلاش می کنند تا دین اسلام را دین گریه معرفی کنند . بنابراین به اعتقاد من تلقین روحیه تمایل به مرگ و ترس ناشی از عدم شناخت کافی عده ای از اسلام است. زیرا نه تنها اسلام در ذات و اساس خود هیچ تناقضی با شادی و شادمانی ندارد ، بلکه تاکید مضاعفی نیز برایجاد جو شادی و نشاط به ویژه برای جوانان دارد. کسانی که چنین فرضیاتی را مطرح می کنند، در تفسیر اصول دین اسلام ناکار آمد هستند و ناکار آمدی و ضعف خود را به این واسطه متوجه دین می کنند و دین اسلام را یک دین ناشاد معرفی می کنند. در حالیکه دین اسلام یکی از مکاتبی است که تاکید خاصی بر شادی و شادمانی دارد ودر هر

موردی نیز دستورات خاصی در این زمینه ارایه می دهد. برنامه ریزان وصاحب نظران ، رفتار شناسان و علمای دینی باید با استخراج مبانی دینی مربوط به نشاط از میان متون دین اسلام زمینه بروز رکود ذهنی و افسردگی را از جامعه بزدایند.
* کار گزاران حکومتی و فرهنگی در حوزه قانونگذاری و اجرا چه نقشی در این زمینه به عهده دارد؟ زیرا جوانان از فقدان سیاست های راهبردی در بخش مسائل مربوط به خود سخن می گویند و از عدم وجود عزم و اراده جدی نزد متولیان امر گلایه دارند.


- درکشور ما شادی گران و جرم ارزان است . یعنی ، جوانان ما می توانند با پرداخت هزینه ای اندک مواد مخدر و یا به موارد دیگری برای ایجاد چند لحظه شادی در خود دست یابند، در حالیکه هزینه استفاده صحیح و ایجاد شادی های معقول نظیر استفاده ازامکانات ورزشی و تفریحی برای سطوح کم در آمد جامعه سنگین است . بنابراین ، دولت به عنوان متولی اصلی جامعه موظف به ایجاد

امکانات تخلیه انرژی جوانان است . دولت باید به این نکته توجه داشته باشد که قشر بسیار بالایی از جامعه فقیر هستند وتنها عده خاصی امکان استفاده از تفریحات هزینه بر را دارا هستند . به عنوان نمونه در شهرستانی که فقط یک خیابان اصلی وجود دارد واز امکانات تفریحی بی بهره

است، جوانان چاره ای جز روی آوردن به طرق غیر صحیح برای ایجاد شادی در خود ندارند . بنابراین ، انحراف به این ترتیب خود به خود به جوانان ما تحمیل می شود. دولت باید به همان دلیلی که کودکان را در مقابل بیماریها واکسینه می کند، در مقابل فساد و انحراف نیز به واکسیناسیون جامعه بپردازد.
* به اعتقاد شما واکسیناسیون اجتماعی جامعه با توسل به چه ابزارهای عملی و نظری امکان پذیر خواهد شد؟


- به اعتقاد من با تقویت باورهای دینی در جوانها و همچنین با الگو سازی عملی و به دور از تئوریهای فاقد محتوای اجرایی و تقویت پایه های ورزشی و تفریحات سالم می توان از سقوط جوانان در ورطه هولناک آسیب های اجتماعی جلوگیری کرد.


* آنچه در این میان مطرح است این است که به باور بسیاری از کارشناسان تمام این مباحث اساسا بحثهای جدید نیستند و بارها به اینگونه مباحث پرداخته شده است. بنابراین به نظر شما این تعارض وتناقض از کجا ناشی می شود. و چرا با وجود تمامی تلاشها و پیگیریهایی که توسط بخشها و نهادهای مختلف صورت گرفته هنوز هم با اینگونه مباحث دست به گریبان هستیم؟
- دولت در خیلی از کارها از صاحبنظران آن رشته خاص دعوت به همکاری نمی کند و کارها ب

ه کسانی که تخصص علمی و تجربی در انجام آن امور را ندارند ، واگذارمی شود .همچنین یکی دیگر از مسائلی که در این خصوص بیش از عامل اول خود را نمایان می کند، موازی کاری در جامعه است . امروزه 23 نهاد با بودجه های فراوان در کشور درگیر آسیب های اجتماعی هستند. اما باز هم شاهد افزایش آسیب های اجتماعی هستیم . موازی کاریها ، دوباره کاریها و عدم انسجام در برنامه ریزی و تمرکز در اجرا و نظارت و نظر خواهی از جوانان و صاحبنظران علمی و اجرایی همگی باعث کمرنگ شدن تاثیر اقدامات صورت گرفته در جامعه می شود. یعنی ما به این ترتیب فقط یک سطل آب را در کویر پاشیده ایم.


* برخی بر اساس برداشتهای خاصی که از اوضاع اجتماعی دارند معتقدند جامعه ایران سرشار از مولفه های شادی بخش است و جو به وجود آمده به دلیل رسوخ طرز تلقی خاصی است که توسط برخی رسانه ها درجامعه به وجود آمده است. شما تا چه اندازه با این مسئله موافق هستید؟
- من با اطلاع رسانی شفاف و صادقانه موافق هستم اما به عنوان یک آسیب شناس با جنجال و جو سازی وغوغا سالاری و ارایه آمار و ارقام تشنج آور ونشر یاس و نا امیدی در جامعه بدون ارایه

راهکار مخالفم. زیرا جو سازی که توسط برخی رسانه های " زرد" صورت می گیرد ، اهرمی برای تقویت روحیه یاس در جامعه می شود. بیان یکسری از حقایق هر چند حقیقت داشته باشد اما با بزرگ نمایی که به آن داده می شود، مولفه ای است که باعث تشدید و ایجاد یاس در جامعه می شود.- من با جو سازی مخالف هستم و معتقدم که ما باید شادی را با هزل ، طنز و یا بی بند و باری متفاوت بدانیم.


این قرصها شادی بخش هستند,اعتیاد آور هم نیستند و لی
حتما اخبار رواج قرصهای شادی بخش رادر تهران شنیده اید. اگر هم نشنیده اید حالا از این خبرگذاری کذایی بشنوید که بهتون نگویند از دنیا بیخبر هستید...اسم این قرصها به انگلیسی ecstasyهست.میگن در جنگ جهانی اول انگلیسی ها اینهارا برای سربازاشون درست کردند که احساس شادی کنند, بعد از جنگ هم یک مدتی مصرف کردند دیدند در یک سالشون 15 نفر مردند از آنجا جمعشون کردند.دوباره در سال 1980 هوس کردند تولید کنند,دیدند دوباره کشت و

کشتارمیکنه نه تنها جمعش کردند بلکه الان در کل اروپا قدغن هست تا آنجاییکه من میدونم.ولی الان در خیلی از کشورها هم به طور رسمی و هم بطور قاچاق تولید میشه.پس اگه خواستید بخرید ببینیدکه حتما آرم و مشخصات کامل را داشته باشه و از یک کانال معتبر وارد شده باشه...هاهاهاها.میخواهید این قرصها را بخورید با من یک سفر خیالی کنید؟؟؟ پس بیا یکی بنداز بالا ... بیخیال..... بیا یه حالی کنیم.از موقع ای که این ها را میخوری پس از 4 ساعت بطور وحشتناکی احساس انرژی و شادی میکنی و اعتماد به نفست بالا میره ,احساس محبتی بی

اندازه نسبت به بقیه داری , میخوای دادبزنی من همه را دوست دارم و پر حرف هم میشی وحرکات اضافه میکنی , البته میگن تو پارتی ها و خلاصه هر جایی که میخوان حسابی شنگول شن

استفاده میکنند.و لی... ولی پس از چند ساعت این احساسها به سراغت میایند:بیخوابی-اضطراب-خشکی دهان و بینی-ضربان قلب بالا میره و اگه کسی یک بیماری فلبی پنهانی داشته باشه بدجوری اونو میندازه.چون زیاد فعالیت کردی احساس تشنه بودن شدید داری و هرچی آب میخوری بازهم تشنه هستی...حتی باز هم در بعضی افراد که بیماری پنهان قلب و عروق دارند این آب زیاد خوردن کار دستشون میده. گاهی احساس کاذب حرکت حشره ای را روی پوستت داری. حالا آن داستان مربوط به خوبی ها و بدی های یک بار مصرف بود , کسانی که اینها زیر زبونشون مزه میکنه و مرتب میخوان مصرف کنندبه این عقوبتها گرفتار میشوند:یکی اینکه دچار توهم بینایی

میشوند یعنی اینکه مثلا صورت دوستتو میبینی که پوست نداره, بدبین میشی ..فکر میکنی دوستات میخواهند ترا بکشند و گاهی بی دلیل میخواهی پاچه همه را بگیری..البته میگن این حالات در مواردی هست که به مقدار زیاد مصرف بشه و اینکه معمولا پس از دو هفته از بین میرود. و لی خب.. گاهی ماهها هم طول میکشد.البته ممکن است به دنبال مصرف طولانی افسردگی و حالات جنون آمیز هم رخ دهد....البته داستان علمی و بحث روانپزشکی اینها بیش از اینهاست و لی باید عرض کنم , در کتابهایی که در دسترس من هست ذکری از میزان آمار اینها نشده . یعنی اینکه مثلا اگر با مصرف طولانی و زیاد او دچار اقسردگی و یا حالات جنون آمیز میشه .... در چند

درصد مصرف کنندگان هست , 1در 10 یا در 1000 یا یک میلیون.. شاید یک دلیل اینکه آمریکا بزرگترین بازار مصرف مواد مخدر را در دنیا دارد و لی آمار معتاد هاشون به فراوانی مصرف این همه مواد نیست...همین چیزهاست.به هرحال داستان شیرین مواد محرک ادامه خواهد داشت .اینها خوبی ها و بدی هاش .. دیگه راستو دروغ هاش با آنهاییکه میگن..و اینکه الان دارم یک موسیقی با حال گوش میدم در ضمن تایپ کردن . یک فکرهایی تو سرم هست که ببینم اگه بشه آهنگهایی که فکر میکنم جالب هستند در آخر مقاله هام براتون بزارم که گوش بدین تا حسابی برین تو حس... نه اینکه download کنین که حوصله تون سر بره ..تا ببینم چی میشه شما نظری ندارین؟
كليه مطالب زیر تنها براي آگاهي جوانان و خانواده هاي آنها ، از عوارض جبران ناپذير ، مصرف اين نوع مواد ميباشد . به اميد اينكه با مطالعه اين مطالب مصرف اين نوع مواد در كشورمان كاهش يابد .
آیا تا بحال نام اکستاسی را شنیده اید؟ آیا تا به حال در میهمانیهائی موسوم به اکس پارتی شرکت کرده اید؟ احتمالاً در بین دوستان شما کسانی هستند که اسم این ماده را شنیده اند یا آنرا مصرف کرده اند ؟! اکستاسی در قالب قرص های شادی بخش به طاعون خفتۀ عصر ما تبدیل می شود.
ایدۀ ابتدائی نوشتار این مطالب نگرانی جمعی از دانشجویان پزشکی است که با توجه به شیوع مصرف این ماده در بین جوانان بر آن شدند تا تحقیقی جامع در این زمینه از بررسی عوارض مصرف تا بررسی میزان مصرف انجام دهند. آنچه در این نوشتار مشاهده می کنید نتیجۀ تحقیقات این جمع است که به منظور اطلاع رسانی عمومی خدمتتان عرضه می شود.

 

● آیا می دانید در صورت دستگیری فرد مصرف کننده یا توزیع کننده قرصهای اکس این فرد به دادگاه انقلاب ارجاع می شود و در این موارد حکم تعزیری صادر می شود ؟
اکستاسی چیست ؟
تركيب MDMA یا 3 و 4 متيلن دی اكسی مت امفتامين كه به نامهای اكستاسی، اكستازی، XTC ، E (ای) ،X (اکس) هم معروف است. در ايران به نام قرص شادی هم شناخته می‌شود. اين ماده در 1914 در آلمان به عنوان كم كننده اشتها مورد استفاده قرار گرفت كه به علت اثرات آن از رده مصرف خارج شد. در دهه 70 ميلادی اين دارو كاربرد مجدد يافت و در روان درمانی برای كمك به بيان احساسات بيماران استفاده شد كه در 1984 با اثبات اثرات آن روی مغز حیوانات آزمايشگاهی، از رده خارج شد. در 1985 در آمريكا، مصرف آن ممنوع اعلام شد. در سالهای اخير مصرف آن در

آمريكا، در پارتی‌های شبانه موسوم به Raves به شدت افزايش يافته است كه باعث نگرانی دولت امريكا شده است. در دوره زمانی خاصی در اروپا، مصرف اين مواد انرژی زا و شادی‌بخش براي كاهش مصرف ساير مواد مخدر مثل هروئين تشويق شده است بطوری كه مصرف آن در اروپا در 1995 از 500 هزار قرص در سال به 30 ميليون قرص در دو سال بعد رسيده است.


2 درصد مردم امريكا حداقل يكبار اين تركيب را مصرف كرده‌اند. حداقل یازده و هفت دهم درصد دانش‌اموزان كلاس آخر دبيرستان در آمريكا يكبار “اكس” مصرف كرده‌اند مصرف اين قرصها در ايران به خصوص در يكسال اخير در پارتی‌های شبانه به شدت افزايش يافته است. جوانان تحصيل كرده و مرفه مصرفكنندگان اصلی اين داروها هستند. لازم است عموم مردم و پزشكان با اثرات سوء مصرف اين دارو آشنا شوند ميزان مراجعه به اورژانس‌ها در امريكا در اثر سوء مصرف اين دارو به شدت افزايش يافته است. (از 1143 مورد در 1998 به 4511 مورد در سال 2000) همچنانكه ذكر خواهد شد مشكل اصلی در مصرف اين مواد عوارض مزمن آن می‌باشد. عوارض حاد مصرف بيشتر در مرتبه اول مصرف و در صورت تداخل با بعضی داروهای ضدافسردگی پيش می‌آيد.


ترکیب شیمیائی 3 , 4 MethylendioxyMethAmphetamine یا N, Alpha, DiMethyl 1,3 Benzodiazoxide 5 Ethamine با فرمول C11H15N2O که بنامهای MDMA یا اکستاسی معروف است. اشکال رایج داروئی دارو در امريكا بصورت قرصهای خوراكی و جويدنی، كپسول و مواد تدخينی و تزريقی موجود است. قيمت هر قرص بين 10 تا 30 دلار است در ايران قيمت قرص بين 4 تا 20 هزار تومان (متوسط 10 هزار تومان) است كه با ماركهای مرسدس بنز و ميستوبيشی، $ ،

KO ، صليب، موجود است و به علت قابليت ساخت آن كه براحتی انجام می‌شود در لابراتورهای داخلی هم ساخته می‌شود كه خطر وجود مواد اضافی در آن و عوارض آن است. هر قرص خوراكی حاوی 80 تا 160 میلیگرم MDMA است. پس از بلعيدن اثرات قرص پس از 20 تا 90 دقيقه بعد ظاهر شده و حدود 2 تا 3 ساعت اثرات آن در يك حد حفظ شده و بعد افت می کند و از 3 تا 24 ساعت اثرات آن باقیست.


اپیدمیولوژی
میزان مصرف این قرص‌ها در آمریكا به شدت میان جوانان و نوجوانان در حال افزایش است طبق آخرین آمار تعداد كسانی كه برای حداقل یكبار از این ماده استفاده كرده‌اند بین دانش‌آموزان كلاس آخر دبیرستان در آمریکا از نه درصد به دوازده درصد افزایش یافته است. دو درصد از کل حمعیت ایالات متحده حداقل یکبار اکستاسی مصرف کرده اند.
نحوۀ اثر در مغز


آمین‌های مغز – بویژه نوراپی نفرین و سرتونین نوروترانسیمترهای مسیرهایی هستند كه كارشان بروز خلق است. با توجه به فرضیه آمینی، كاهش عملكرد این آمین‌ها باعث افسردگی خواهد شد و افزایش فعالیت‌ آنها باعث بالا رفتن خلق می‌شود. MDMA از طرقی كه ذكر خواهد شد باعث افزایش خلق و احساس نشاط می‌شود.
فرضیه تاثیر MDMA (اکستاسی) بر مغز:


1 - افزایش آزادسازی سروتونین در سیناپس‌های مغزی
2 - بلوك بازجذب سروتونین
3 - افت میزان سروتونین مغز
4 - اثرات غیرمستقیم بر میزان دوپاین مغز
عوارض پس از مصرف اكستاسی:
●● اثرات مثبت:
● افزايش شديد احساس خوب بودن در فرد
● افزايش انرژی در فرد
● احساس تمايل برای ارتباط با ديگران و احساس تعلق و نزديكی به ديگران
● احساس عشق و سرخوشي
● دست و دلبازی
● افزايش هوشياری و درك موسيقی
● افزايش حسهای بویايی و چشايی
● احساس تجربيات و حالات روحی جديد در زندگی
● احساس روشنايی
● تمايل براي آغوش گرفتن و بوسيدن ديگران
● به علت افزايش انرژی در افراد مصرف كنندگان تمايل برای فعاليت شديد و رقصهای طولانی دارند.

● يك تجربه: الكساندر ش

وگيلين بيوشيميت آمريكايی كه برای اولين بار روی عوارض اين دارو كار می‌كرد پس از يكبار مصرف اكستاسی مينويسد كوهی كه نزديك منزلم بود و هر روز آنرا می‌ديدم پس از مصرف اكستاسی طوری به نظرم می‌آمد كه دوست داشتم ساعتها آنرا تماشا كنم؟!
●● اثرات منفی:
● كاهش اشتها
● تغييرات بينايی
● گشاد شدن مردمكها (ميدرياز) افراد مصرف كننده در محل‌های مصرف مثل پارتی‌ها با وجود كم بودن نور مجبور به استفاده از عینكهای آفتابی در شب هستند كه علت آن تحريك‌پذيری با نور است.
● حركات غيرطبيعی چشم (نيستاگموس)


● توهم بينايی (هالوسيناسيون)
● افزايش ضربان قلب و فشار خون (تاكی‌كاردی و هيپرتانسيون)
● تغيير در نظم حفظ دمای بدن
● فك زدنهای طولانی (افراد مصرف كننده برای جلوگیری از حالت قفل شدن فك مجبور به مصرف آدامس هستند، تا ساعتها پس از مصرف این حالت فك زدنهای غير طبيعی موجود است).
● لرزيدن، عصبی شدن، عدم تمایل برای استراحت
● تمايل شديد برای مصرف مجدد اين ماده پس از افت تاثير اوليه
●● اثرات منفی شديد:


● اثرات شديد احساسی، اختلال خواب، كابوسهای شبانه حملات ناگهانی اضطراب (Panic Attack)، ديوانگي (Psychosis)
● انقباض شديد فك و پارگی زبان در اثر فك زدنهای طولانی (Trisma){در صورت بروز این حالت باید از آمپول دیازپام و یا قرصهای خوراکی آن استفاده کرد.
● عدم تمركز، فراموشی، اختلال در يادگيری (Confusion)
● افزايش دمای بدن و كاهش آب بدن (در پارتی‌هايی كه اين دارو مصرف می‌شود افراد مجبور به مصرف آب فراوان و مكرر هستند و اين مساله خطرات خاص خود را به دنبال دارد).
● اختلال در مكانيسم نعوظ و نرسيدن به اوج لذت جنسی (ارگاسم)
● تهوع و استفراغ
● كاهش سديم خون در اثر مصرف زياد مايعات (هيپوناترمی)
● سردرد و سرگيجه و تشنج


● آنمی آپلاستیک (سرکوب شدید خونسازی مغز استخوان)
● افت شديد خلق در روزهای پس از مصرف
● خستگی و افسردگی شديد تا يك هفته پس از مصرف
● احتمال اعتياد جسمی كم است ولی احتمال اعتياد روانی بسيار زياد است.
● احتمال سميت كبدی
● صدمه به اعصاب مغزی
● بزرگ شدن پستان در آقايان (ژنيكوماستی)
● احتباس ادراری (Retension)


● تخریب عضلات مخطط (رابدومیولیز) که در نتیجۀ افزایش دمای بدن رخ می دهد و می تواند بعلت رسوب مواد حاصل از این تخریب در کلیه باعث آسیب به این ارگان شود.
● ميزان بروز مرگ در اثر مصرف اكستاسی 2 در 100000 مصرف كننده است.
●● دختران جوان بعلت اثرات هورمونهای جنسی زنانه، در صورت مصرف اكستاسی در معرض خطر بيشتری برای ابتلا به افت سديم خون و بدنبال آن تشنج هستند. (ميزان بروز SIADH در ارتباط با استروژن خون افزايش می‌يابد).

 

●● نتایج آخرین تحقیقات:
در يك بررسی انجام شده یا كمك اسكن(PET (Positron Emission Tomography كه روی 2 گروه 14 نفری از مصرف كنندگان اكستاسی (حداقل 3 هفته مصرف) كه هيچ داروي روان‌گردان دیگري مصرف نكرده‌اند و 15 نفر كه هيچ دارويی مصرف نمی‌كنند نشان داده شد كه ميزان سروتونين در مغز بشدت كاهش يافته است و سلولهای عصبی حاوی سروتونين آسيب ديده‌اند. لازم به ذكر است كه افراد مورد مطالعه از لحاظ سن و تعداد زن و مرد مشابه بوده‌اند.

●● موارد منع مصرف:


با توجه به اثرات اكستاسی در افزايش فشار خون و تعداد نبض و با توجه به اينكه گروهی از مردم پاسخ و واكنش بيشتری نسبت به اين ماده نشان می‌دهند افراد با سابقه فشار خون بالا، مشكلات قلبی (اختلالات ضربان قلب و…) يا افراد با سابقه سكته قلبی نبايد از اين ماده استفاده كنند. افراد با سابقه مشكل كبدی و كليوی نيز منع مصرف قطعی دارند. كسانی كه از داروهای ضد افسردگی مثل فنلزين، ترانيل سيپرومين و ضد افسردگی‌هايی مثل پروزاك و زولوفت (Zoloft) هم استفاده می‌كنند به هيچ‌وجه نبايد از اكستاسی استفاده كننده موارد مرگ ناشی از مصرف همزمان اين داروها با اكستاسی گزارش شده است. علائم مسموميت با اكستاسی (مربوط به بالا رفتن بيش از حد غلظت دارو در خون) به شكل افزايش شديد ضربان قلب، فشارخون، خستگی، گرفتگی عضلانی یا حملات حاد ترس (Panic Attack) می‌باشد. در صورت بروز علائم فوق شخص بايد فعاليت را كنار گذاشته، بنشيند و مايعات (آب و آب ميوه) به ميزان كافی مصرف كند. در صورت بروز علائم مثل تشنج، كاهش سطح هوشياری و … هرچه سريعتر به مراكز درمانی مراجعه شود. در صورت مصرف همزمان قرص‌های اكستاسی با الكل عوارض ناشی از دهيدراتاسيون و كاهش آب بدن تشديد می‌‌شود و در عين حال عوارض اكستاسی بر خلق كاهش می‌يابد
●● در مقاله ای که در مجله نوروساینس در 15 ژوئن 1999 به چاپ رسید، نتایج یك تحقیق بر روی میمونها به چاپ رسید. در بررسی این میمونها كه برای مدت 4 روز و روزی 2 بار قرص Ecstasy محلول در مایعی را مصرف كرده بودند و میمونهای كه فقط همین مایع را استفاده كرده بودند و پس از 7 سال كالبد شكافی شده بودند مشاهده شد كه تغییراتی در سلولهای سروتونینی مغز ایجاد شده است كه در لوب فرونتال و نواحی مربوط به فكر كردن، ناحیه هیپوكامپ و نقاط عمقی مغز

مربوط به حافظه بوده است. پس مشاهده می‌شود كه مصرف اكستاسی در دراز مدت باعث ایجاد اختلال در قوه تفكر و حافظه و قابلیت یادگیری در فرد می‌شود. در تحقیقی دیگر مشاهده شد كه پس از مصرف دارو، میزان سروتونین در مغز به میزان بیست تا شصت درصد كاهش می‌یابد و مشاهده شد كه اثرات مخرب مغزی غیرقابل بازگشت است و تغییراتی در نورونهای دوپامینرژیك مشاهده شد.


درمان
برای درمان اعتياد به اين ماده به روان درمانی و كار سخت گروهی نياز است. هيچ پادزهر (آنتی‌دوتی) برای مسموميت با اكستاسی وجود ندارد. در صورت بروز علائمی مثل تب شديد، تشنج و تغييرات ضربان قلب (تاكی‌ آريتمی)، درمان علامتی است. از تركيبات ضد افسردگی و آنتی‌سايكوتيك برای درمان عوارض در روزهای پس از مصرف استفاده می‌شود.
حشيش چيست؟


تركيب سبز، قهوه‌اي يا خاكستري مشتق از برگ، دانه، ريشه و گل گياه شاهدانه است كه بنام‌هاي حشيش، ماري جوانا، علف (grass) ، علف هرز(weed)، مري جين (Mary Jane)، جام (و Pot، بنگ، گانجا، شاهدانه و... )هم معروف است. اين ماده رايج‌ترين ماده غيرقانوني مورد مصرف در جهان سال است. از هزاران سال پيش مي‌دانستند كه حشيش اثرات نشئه‌آور دارد. هردوت مورخ يوناني (قرن پنجم قبل از ميلاد) قبيلة چادرنشيني را توصيف كرده است كه دانه‌هاي شاهدانه را روي منقل سرخ كرده و با سردادن هلهله شادي از چادر خارج مي‌شدند. حشيش نام مختصر

بوته شاهدانه است تمام اجزاء اين گياه خاصيت روانگردان دارد كه از بين آنها -Δ 9 - تترا هيدروكانابينول (THC -9 Δ -) فراوانتر از همه است. قوي‌ترين انواع حشيش از سرشاخه‌هاي گلدار گياه يا از ترشح رزيني قهوه‌اي مايل به سياه خشك شده برگه‌هاي آن كه hash يا hashish ناميده مي‌شود بدست مي‌آيد. بوته شاهدانه را معمولاً مي‌برند، خشك مي‌كنند و خرد كرده و داخل سيگار (كه معمولاً سيگاري يا joint ناميده مي‌شود) ريخته و آن را دود مي‌كنند. در قرن نوزدهم و اوايل قرن بيستم اثرات ضد درد، ضد تشنج و خواب آور حشيش شناسايي شده بود. در دهه چهارم قرن بيستم اين ماده جزو سيستم دارويي آمريكا بحساب مي‌آمد. بيش از 400 ماده شيميايي در گياه حشيش وجود دارد كه 60درصد آنها از لحاظ شيميايي با ΔTHC9- در ارتباط است.


حشیش
حشيش چگونه مصرف مي‌شود؟
حشيش بصورت سيگار تدخين مي‌شود كه به آن سيگاري، joint و ناخن (nail) هم مي‌گويند. با تدخين حشيش اثرات نشنة آور آن ظرف چند دقيقه ظاهر شده و حدود 30 دقيقه بعد به اوج مي‌رسد و 2 تا 4 ساعت دوام مي‌يابد. برخي اثرات حركتي و شناختي 5 تا 12 ساعت طول مي‌كشد.
ميزان مصرف چقدر است؟
يك پنجم دانش‌آموزان كلاس دهم در آمريكا و يك چهارم دانش‌آموزان كلاس آخر دبيرستان در اين كشور مصرف كنندگان اخير اين ماده هستند يعني در يك ماه قبل حداقل يكبار اين ماده را مصرف كرده‌اند.

از سال 1992 مصرف حشيش در بين نوجوانان و جوانان آمريكايي دو برابر شده است. در سال 1995 تقريباً 77درصد مصرف كنندگان داروهاي غيرقانوني، حشيش مصرف مي‌كرده‌اند.

علل زيادي بر گراي

جوانان به مصرف اين ماده نقش دارند، عده زيادي از جوانان بخاطر تاثير مصرف اين ماده توسط پدر، مادر، برادر و خواهران خود به اين ماده آن را مصرف مي‌كنند و عده‌اي علت گرايش خود به حشيش را تمايل خود براي فرار از مشكلات ذكر مي‌كنند.
عوارض حاصل از مصرف چيست؟
ميزان اثرات اين ماده بر افراد به فاكتورهاي زير بستگي دارد:

1- تجربيات قبلي فرد با مصرف اين دارو
2- ميزان ماده THC در سيگار
3- انتظارات فرد از نحوه ايجاد عوارض
4- محل مصرف آن
5- همراهي مصرف حشيش با مصرف ساير مواد مثل الكل و ...

بعضي افراد ذكر مي‌كنند كه پ

س از تدخين حشيش (ماري جوانا) هيچ احساسي ندارند و بعضي احساس سبكي و سرخوشي مي‌كنند. بعضي افراد دچار افزايش اشتهاي شديد و تشنگي شديد مي‌شوند. در صورت مصرف ميزان زياد ماري‌جوانا، فرد مصرف كننده دچار اضطراب و افكار پارانوئيد مي‌شوند.
شايعترين اثرات پس از مصرف حشيش عبارتند از:
1- اتساع عروق خوني ملتحمه چشم (قرمزي چشم)
2- افزايش ضربان قلب (تاكي كاردي خفيف)
3- افت فشار خون وضعيتي در دوزهاي بالاي مصرف
4- افزايش اشتها كه اشتهاي گاوي ناميده مي‌شود.


5- خشكي دهان
6- حملات حاد اضطراب
عوارض كوتاه مدت مصرف:
1- اختلالات حافظه و يادگيري
2- اختلال در حواس بينائي، شنوايي و لامسه
مسموميت با حشيش اغلب حساسيت فرد مصرف كننده را نسبت به محرك‌هاي بيروني بالا مي‌برد و جزئيات تازه‌اي را آشكار مي‌كند. فرد رنگ‌ها را غني‌تر و عميق‌تر از گذشته حس مي‌كند.
3- اختلال درك زمان و مكان
4- اختلال در قدرت تجزيه و تحليل مغز
5- اختلال تعادل و مهارت‌هاي حركتي: بعلت اختلال در مهارت‌هاي حركتي، افراد مصرف كننده تا 12 ساعت پس از مصرف نبايد رانندگي كنند.


اختلال خواب و فعاليت جنسي كه از چند روز تا چند هفته پس از مصرف از بين مي‌رود.
عوارض بلند مدت مصرف:
1- آتروفي (تحليل) بافت مغزي
2- استعداد تشنج
3- آسيب ژنتيكي كه فرزندان فرد را مبتلا به ناهنجاريهاي مادرزادي مي‌كنند.
4- اختلال فعاليت ايمني بدن
5- تغيير غلظت هورمونهاي جنسي مردانه و زنانه (بي‌نظمي قاعدگي)
6- اختلالات اضطرابي- توهم- هذيان و ديوانگي
[در افراد با زمينه قبلي احتمالي رخداد آنها بيشتر است].
7- استعداد ابتلا به سرطان ريه كه بعلت وجود هيدروكربنهاي سرطان‌زا در دود سيگار مي‌باشد.
8- فقدان انگيزه در فرد براي استمرار كارهاي روزمره بطوريكه فرد مصرف كننده فاقد نيرو، بي‌حال و ظاهراً‌ تنبل است.
در افرادي كه حشيش مصرف مي‌كنند، استعداد اعتياد به ساير مواد روان‌گردان بيشتر است.
نشانه‌هاي ناشي از ترك:


وابستگي به حشيش رواني و غيرجسمي است. نشانه‌هاي ناشي از ترك در معتادين محدود به افزايش تحريك‌پذيري، بي‌قراري، بي‌خوابي، بي‌اشتهايي و تهوع خفيف است و همه اين نشانه‌ها هنگامي بروز مي‌كنند كه شخص بطور ناگهاني مصرف مقادير زياد حشيش را قطع كند.
درمان اعتياد:
شامل پرهيز از مصرف و حمايت رواني فرد مي‌باشد.از داروهاي ضد اضطراب و ضدافسردگي نيز استفاده مي‌شود.

كاربرد درمانی حشيش:در درمان بي‌اشتهايي افراد مبتلا به ايدز، تهوع شديد ناشي از درمان با داروهاي شيمي درماني و درمان ميگرن استفاده مي‌شود.

قرصهای توهم زای اکستازی چيستند ؟


قرص‏های ام.دی.ام.آ (MDMA) که با نام‏های اکستاسی Ecstasy، اکس X، اکس‏تی‏سی XTC و ... نیز شناخته می‏شوند، جزو اصلی گروه مواد مخدر توهم‏زا و سرخوشی‏آور به شمار می‏روند که از مواد شیمیایی ساخته می‏شوند.


روی این قرص‏ها اغلب اشکال و حروفی دیده می‏شوند که به همراه رنگ و ترکیبات رنگی، شدت و مدت زمان تاثیر و نوع ماده موثر آن را برای مصرف کننده مشخص می‏کند ولی از آنجا که بيشتر اين قرصها در شرايط غير بهداشتی و غير استاندارد تهيه ميشوند درستی این کدها قابل اطمینان نیست!
پس از خوردن اين قرصها، انسان علاوه بر بی‏پروایی در رفتار و گفتار، احساس داشتن قدرت و نیروی فوق‏العاده و رفتارهای هیجانی زيادی خواهد داشت.
یکی از خطرات مصرف اكستاسی از بین‏بردن قابلیت مهار جنسی در افراد است كه با از بين بردن شرم در انسان او را به سوی هرگونه رابطه ی جنسی با هرکسی سوق ميدهد. این عامل بخصوص در اكس پارتی‌ها، بسیار خطرناک بوده و تبعات ناگواری بویژه برای زنان و دختران در بر دارد.
گذشته از آن اين قرصها هرگونه هيجانی را چندين برابر ميکنند و برای نمونه اگر کسی خندان باشد او را خوشحالتر ولی اگر کسی اندوهگين باشد او را چندين مرتبه غمگينتر و تا سرحد خودکشی ميکشاند.


احساس شجاعت دروغينی که در انسان پيدا ميشود باعث دست زدن به کارهای بسيار خطرناک مانند پريدن از ساختمانهای چند طبقه، راندن برخلاف جهت در خيابان و ... ميشود.
اکستاسی را می‏توان «جادوی مرگ» در قرن حاضر خواند. تاثیر این قرص نیروزا آنقدرها باقی نمی‏ماند و وقتی به پایان برسد دیگر از شور و هیجان خبری نیست.
آنچه باقی می‏ماند بی‏قراری، اضطراب، خستگی و کوفتگی عضلات، بی‏انگیزگی و بی‏تفاوتی، افسردگی و احساس بیهودگی است. احساسی که ممکن است فرد را تا حد مرگ به جنون بکشاند!

در اين عکس ۹۹ گونه از قرصهای اکستازی را ميبينيد
قرص هاي اكستازي فايده يا ضرر !
رییس کمیته پزشکی باشگاه پژوهشگران جوان اعلام کرد: عاقبت مصرف‌کنندگان اکستاسی خطرناک‌تر از معتادان به موادمخدراست.

دکتر خلیل علی‌محمدزاده که در همایش علوم پزشکی نجف‌آباد سخن می‌گفت، با اشاره به اثرات زیانبار قرصهای اکستاسی و آمارهای رو به ازدیاد مصرف این مواد در بین جوانان و لزوم آگاهی‌سازی جامعه از سوی رسانه‌های گروهی، سایت‌های اطلاع‌رسانی و مراکز مشاوره و ضرورت آموزش و هوشیاری پلیس در مبارزه با فروشندگان این مواد را مورد تاکید قرار داد....

وی تقریبا تمام قرصهای اکستاسی موجود در ایران را تقلبی و دست‌ساز اعلام کرد و افزود: اثرات مخرب این قرصها که در تهیه غیرقانونی آنها از فرآورده‌های ارزان قیمت و حتی موادمخدر و توهم‌زا استفاده می‌شود، به مراتب بیشتر از انواع خالص است.

وی با یادآوری این که اغلب اثرات نامطلوب اکستاسی توسط فروشندگان انکار می‌شود، اظهار کرد: عاقبت مصرف‌کنندگان اکستاسی بسیار خطرناک‌تر و مرگبارتر از معتادان به موادمخدر است.

مدیر گروه بهداشت، جمعیت و تنظیم خانواده واحد علوم و تحقیقات افزود: مصرف‌کنندگان امروز اکستاسی در جهان جزء مصرف‌کنندگان همزمان چند ماده مخدر هستند.

وی گفت: تقریبا کلیه مصرف‌کنندگان این قرصها به علت رفتارهای تحریک‌آمیز و حالت شک و سوء ظن در روابط شخصی، کاری و خانوادگی دچار مشکل می‌شوند.

دکتر علی‌محمدزاده حتی یک بار مصرف اکستاسی را موجب عوارضی در بلندمدت خواند و خاطرنشان کرد: اکستاسی یک داروی محرک است و با به وجود آوردن اعتماد به نفس کاذب و توهم منجر به این می‌شود که فرد اقدام به کارهای خطرناک از جمله پرتاب کردن خویش از ارتفاع و رفتارهای دیوانه‌وار در حین رانندگی کند.

وی ضمن تشریح اثرات مختلف این دارو در بخش‌های حساس بدن مثل مغز، قلب و کلیه‌ها خاطرنشان کرد: مرگ در موارد مصرف اکستاسی به علت خونریزی و تحلیل در بطن‌های مغزی، افزایش بیش از حد حرارت بدن و کم شدن شدید آب بدن گزارش شده است.

وی استفاده همزمان از این قرصها را در بیمارانی که داروهای ضد افسردگی مصرف می‌کنند، ‌اسفناک خواند و گفت: در حال حاضر اکستاسی هیچگونه استفاده پزشکی ندارد.

رییس کمیته پزشکی باشگاه پژوهشگران جوان اکستاسی را ابزار جنبش ضد فرهنگ در دوره کنونی معرفی کرد و اظهار کرد: این قرصها نه تنها شادی‌بخش و انرژی‌زا نیستند، بکله به جهت عوارض سوء و مزمن فراوان قرص‌هایی مشکل‌زا و حتی مرگ‌آور هستند.

دکتر علی محمدزاده گفت: بیشترین مصرف‌کنندگان این قرصها افرادی هستند که در اثر شرکت در محافل و پارتی‌های شبانه مورد سوء استفاده گروههای سودجو و شیاد قرار می‌گیرند.

وی با ذکر آماری در رابطه با گروههای سنی مصرف‌کننده، خواستار افزایش آگاهی و توجه بیشتر خانواده‌ها در کنترل و تربیت فرزندان خود شد.


شیشه ؛ سوغات جدید مرگ برای جوانان :
مصرف مواد تهییج کننده در کشور به فاجعه‎ای مبدل شده که اگر مورد توجه قرار نگیرد عواقب جبران ناپذیری برجای خواهد گذاشت.g
مصرف‎کنندگان این مواد رفته رفته به ماشین‎هایی مبدل می‎شوند که فقط راه می‎روند بی آنکه فکر کنند و یا احساسی داشته باشند ، ماشین‎هایی که منبع درآمد خوبی برای قاچاقچیان مواد مخدر هستند ضمن اینکه دخالتی در هیچ یک از امور ندارن.
جوانان درحال حاضر با کریستال، قرصLSD، اسید و فرشته در مهمانی‎ها پذیرایی می‎شوند، میزبانانی که جام شوکران بر دست دارند و مهمانانی که با لذت جام را سر می‎کشند.
" شیشه " یا کریستال یکی از انواع مواد تهییج کننده از دسته "مت آمفتامین" است که درحال حاضر دربین جوانان مصرف می‎شود.
یکی از مصرف کنندگان این ماده در گفت وگو با "سینا" گفت:نام اصلی"شیشه"، "شابو" است که در بین مصرف کنندگان به شیشه مشهور شده است.
"ناصر" افزود: مصرف این ماده اعتیاد آور است اما بسیاری از مصرف کنندگان به این موضوع اعتقاد ندارند.


وی اظهارداشت: من حدود یکسال است که بصورت تفریحی از شیشه استفاده می‎کنم اما یکی از دوستانم که به این ماده معتاد شده بود هم اکنون در بیمارستان است.
ناصر گفت:دوستم از درد وحشتناک سر شکایت می‎کند و می‎گوید"انگار میله ای را به سرم فرو می‎کنند"، رفتار او طبیعی نیست و فکر می‎کنم دیوانه شده است.


"بتی"یکی دیگر از مصرف کنندگان مواد مهیج زا گفت:تابه حال هیچ ماده ای تاثیری به وحشتناکی شیشه بر جسم انسان نگذاشته است، پس از مصرف انرژی مضاعف گرفته و ساعت‎ها بیدار می‎مانیم اما بعد از گذشت چند ساعت پوست بدن کدر شده و حتی به اندازه چند کیلو لاغر می‎شویم.
وی افزود:حدود یکسال است که شیشه به بازار آمده و رفته رفته جای قرص‎های اکس تازی را گرفته است،با این تفاوت که شیشه عوا

رضی به مراتب بیشتر از اکس تازی دارد و مصرف مداوم آن جز مرگ چیز دیگری به همراه ندارد.
این دختر جوان اظهارداشت: بعید می‎دانم این ماده عصاره هروئین باشد و کمتر کسی از ماهیت واقعی آن اطلاع دارد.
"مسعود"یکی از فروشندگان شیشه گفت:من به جز قرص اکس ، حشیش ، تریاک و هروئین ، شیشه هم می‎فروشم.
وی افزود: شیشه بصورت بلور و بسیار گران است و هر صوت آن با قیمت بیش از 20هزار تومان فروخته می‎شود.
مسعود اظهارداشت:طریقه مصرف این ماده تقریبا مشابه هروئین و با زر ورق است.
این جوان که خود نیز مصرف کننده این ماده است افزود:من به دلیل داشتن یک بیماری صعب العلاج ابایی از مصرف شیشه ندارم به هر حال می‎میرم پس بهتر که لااقل از این دنیا چند صبایی لذت ببرم.
به گفته مسعود خریداران شیشه معمولا افراد متمول و زنان فاسد هستند.
وی افزود: مهمانی‎های "شیشه" رفته رفته جای مهمانی‎های "اکس" را گرفته ، به این ترتیب که میزبان با شیشه از مهمانان خود که معمولا زنان فاسد و همراهانشان هستند پذیرایی می‎کند.
این جوان اضافه کرد: شیشه انرژی زا است و مصرف آن تمایلات جنسی را افزایش می‎دهد ، بیشتر افراد پس از مصرف این ماده دچار توهم می‎شوند.


یک روانپزشک گفت : شیشه یا کریستال، اسپید، فرشته ، اسید و قرص‎های LSD بر عکس مواد مخدری نظیر کوکائین از دسته مت آمفتامین و تهییج کننده هستند.
" مهدیس کامکار " افزود : این مواد فعالیت سیستم عصبی – حرکتی را بسیار زیاد کرده ، اشتها و خواب را کاهش و هیجان را افزایش می‎دهد.


وی گفت : در موارد حاد مصرف این مواد توهم زا بوده و شخص دچار هیجان می‎شود مثلا فکر می‎کند قادر به پرواز است و یا رنگ صدا را می‎بینید و یا اینکه به دلیل اختلالاتی در مغز تصور می‎کند که پیامبر است.
وی اظهارداشت:گاهی این افراد تلقین پذیر بوده و میزان هوشیاری آنان نیز نسبت به زمان ،مکان و اشخاص به هم می‎خورد.
این روانپزشک گفت: افرادی که از مشتقات مت آم فتامین استفاده می‎کنند می‎توانند آنقدر برقصند تا بمیرند.مغز بر اثر مصرف این مواد نمی‎تواند سیستم تعادلی بدن را کنترل کند و به همین دلیل فشار به قلب، کلیه، طهال و دیگر اعضای بدن به دلیل فعالیت زیاد سبب خونریزی و در نهایت مرگ می‎شود.


وی افزود:ممکن است قلب آنقدر تند کار کند که مغز نتواند آنرا کنترل کند.
کامکار با اشاره به یکی از بیماران خود که به حملات هراسی بر اثر مصرف این نوع مواد مبتلا شده بود، تصریح کرد: این بیمار می‎گفت که با ورودی 400هزار ریال به یکی از باغات کرج رفته،ممکن است از این باغ زنده خارج شد و یا در همانجا مرد.
وی افزود:اختلالات اضطرابی و هزیانه‎ای این بیمار پس از 6ماه همچنان ادامه دارد.
کامکار تاکیدکرد:پدیده ای که امروزه شاهد آن هستیم نوعی "نسل کشی فرهنگی" است، به آسانی می‎توان بدون جنگ ،مغز انسانها را از بین برد و تنها جسم آنها را باقی گذاشت.


وی اذعان داشت: کوکائین از آمریکای لاتین به کشور ما وارد می‎شود درحالیکه قیمت آن از آمریکای لاتین ارزان تر است ، قرصهای LSD که قبلا دو هزار تومان خریداری می‎شد در حال حاضر 100تومان است،باکمی‎توجه می‎توان دریافت که دست باندهای بزرگی درقاچاق مواد مخدر در کار است.
این روانپزشک گفت:هیجان شدید،احساس انرژی و گرما، سرخوشی شدید،تمایل به فعالیت شدید،بیخوابی شدید و در برخی موارد تورم و هزیان و اختلالات در درک پس از مصرف مواد مت آم فتامین مشهود است.
وی تصریح کرد:بر اثر مصرف این مواد بی مبالاتی جنسی بوجود می‎آید،بطور کلی موادی که بر مغز تاثیر می‎گذارند سبب از بین رفتن اصول و منع ها می‎شوند.
کامکار گفت: مصرف مواد دسته مت آمفتامین ضربان قلب را افزایش داده و فشار خون را بالا می‎برد ضمن اینکه مردم چشم گشاد شده و تنفس افزایش می‎یابد و ممکن است حمله قلبی اتفاق افتد.
وی افزود:اختلالات روانی که بر اثر مصرف مواد مهیج بوجود می‎آید نظیر توهم و هزیان ممکن است بر اثر نرسیدن گلوکز و اکسیژن کافی به سلولها سبب تخریب سلولها شده و دائمی‎و پایدار شود.
به گفته این روانشناس آمادگی برای بیماری HIV و هپاتیت بخصوص از نوع C از عوارض جسمانی مصرف مواد تهییج کننده است.


کامکار اعلام کرد: اطلاع رسانی در مصرف کنندگان مواد مهیج بسیار بالاست و مصرف کنندگان با یکدیگر همکاری خوبی دارند ضمن اینکه سایتهایی مخصوص مصرف کنندگان این مواد وجود دارد.
این روانپزشک گفت: مصرف کنندگان مواد مهیج اگر زنده بمانند در نهایت به دلیل اختلالات مغزی به انحرافات اجتماعی و جرم و جنایت روی می‎آورند.


مرگ با قرص شادی
فرناز قاضی زاده
f.ghazizadeh@roozonline.com
امير را همه ما می‌شناختيم. مهربان وخوش برخورد و خوش خنده بود. صفحه اش در اورکات هنوز باز است با صدها پيام از دوستان که هنوز دربهت مرگ ناگهانی او نشسته اند. او آن شب هم دريک مهمانی،یک شيشه مصرف کرده بود. برای بار آخر. قلبش همان شب ايستاد.


برای قريب ۱۱ درصد جوانان ايرانی حدود ۲۰ساله که داروهای روانگردان ومحرک مصرف می کنند، باور آنکه اين مواد اعتيادآور وخطرآفرين هستند مشکل است. اما به عقيده پزشکان هر ماده‌ای را که پس از يک بار مصرف، فرد به مصرف دوباره آن ترغيب شود ميتوان اعتياد آورد خواند. مواد روانگردان نيز از اين قاعده مستثنی نيستند.


مصرف کنندگان داروهای روانگردان، "فايل" تازه ای را در میان مجرمان کشور باز کرده اند. آنان در زمان مصرف داروها، کارهايی می کنند و به اقداماتی دست می‌زنند که گهگاه خود آنها کاملا از آن بی خبرند. اقداماتی که به خود آنان و اطرافيانشان صدمات جبران ناپذيری می‌زند و گهگاه حتی باعث ضرب وجرح منجر به مرگ می‌شود. ازسوی دیگر سلامت جسمی و روحی مصرف کنندگان نیز، حتی با یکبار مصرف این داروها، به خطر می افتد. براساس آمار منتشره از سوی وزارت کشور، ۱۶ درصد مصرف کنندگان اين مواد از درجات مختلف افسردگی رنج می‌برند؛ اما تنها زمانی که اخبار مربوط به خودسوزی، پرش از ارتفاع يا خود زنی وضرب وجرح اطرافيان آنها منتشر می‌شود، جامعه در می‌يابد که اين قرص های کوچک چه عواقب بزرگی دارند.


داروهای روانگردان ومحرک به دوشکل کاملا مجزا در جامعه مصرف می شوند. شکل اول مصرف قرص های محرک با نام های مختلف، در محفل جوانان است. شکل دوم، مصرف داروهای روانگردان زیر عنوان آرامبخش يا خواب آوراست که بيشتر در میان زنان، آن هم درسنين ميانی، دیده می‌شود.
بنابه گفته مديرکل بخش مواد مخدر نيروی انتظامی، داروهای روانگردان برای بسياری از مردم ناشناخته است. سردارابويی می گوید: مخدرهای شيمیايی و صنعتی روانگردان، به طور کامل برای نيروی انتظامی شناخته شده است، ولی وزارت بهداشت و درمان و کارشناسان امر بايد به جامعه در تشخيص این داروها کمک کنند.


• قرصها از کجا می آيند*
درسالهای نخست شيوع مصرف مواد روانگردان، بيشتر اين مواد از خارج از مرزها به کشور وارد می‌شد. کشورهای آسيای جنوب شرقی توليد کنندگان اين مواد بودند و ايران نیز که در راه ابريشمين عبور مواد از شرق به غرب هميشه در معرض آلودگی بوده، از انها سهمی می برده است.. اما کمی بعد، قاچاقچيان داخلی تصميم گرفتند خود قرص ها را توليد کنند. آنان مواد اوليه يا حتی قرصهای خارجی را دوباره توليد می کردند و با افزودنی هايی نظیر گچ یا مواد شیمیایی ارزان دیگر، درصد خلوص آنرا می کاستند. بر اين اساس است که قيمت قرصها بين ۵ تا ۳۰ هزارتومان در نوسان است.


اين افزودنی ها در برخی موارد تاثير مخرب کمتری داشتند اما در موارد ديگر با افزودن موادی خطرناک، باعث شدند مصرف کنندگان بلافاصله کارشان به بيمارستان بکشد.اين قرصها از آنجا که به دارو شباهت دارند در خيابان ناصرخسروی تهران محل فروش داروهای قاچاق فروخته می‌شوند. تنها در ماه های اخير،رئيس مرکز مبارزه با مواد مخدر تهران بزرگ از شناسايی و انهدام دو باند فعال قرص های روانگردان در ناصرخسرو خبر داد.


سردار محمودی به ايسنا گفت: حدود ۴۰ هزار قرص و آمپول مرفين دار روانگردان و ۳۰۰ عدد قرص اکستازی از نوع دلفين، موتورلاو ميتسوبيشی در انبار اين باند کشف و ضبط شد که آثار تخريبی بسيار بالايی دارد.
اين ميزان مواد روانگردان که تنها از يک باند در تهران در سال جاری کشف شده است، افزايش قابل توجهی نسبت به انواع کشفيات مربوط به اين قرصها در سالهای پيش نشان می دهد. به گفته محمودی بنابر دستور فرمانده انتظامی تهران بزرگ، با توجه به جايگزينی مواد مخدر صنعتی، نيروی انتظامی برنامه های جديدی پيرامون کشف اين دسته مواد مخدر در پيش گرفته است. از اين رو محدوده هايی نظير شميرانات، ونک و ناصرخسرو که عمده اين مواد در آنها تبادل می شود، تحت کنترل و مراقبت بيشتری قرار گرفته اند.


اصغر فتح‌اللهی‌ مطلق‌، بازپرس‌ شعبه‌ سوم‌ دادسرای‌ جرايم‌ پزشکی‌ دارويی‌، با هشدارنسبت‌ به‌ گسترش‌ و فراگيرشدن‌ مصرف‌ داروهای‌ روانگردان‌ به ويژه‌ در بين‌ جوانان‌ و حتی‌ نوجوانان،‌ می‌ گويد:متاسفانه‌ در طول‌ يک‌ سال‌ گذشته‌،مصرف‌ انواع‌ داروهای‌ روانگردان‌ رشد چشمگيری‌ داشته‌ است‌ بطوری‌ که‌ مصرف‌ آن‌ به‌ دانش‌آموزان‌ راهنمايی‌ نيز کشيده‌ شده‌ است‌.[اعتماد]
مواد چگونه توزیع می شوند؟


در حال حاضرمواد روانگردان ومحرک از دو مجرا در اختيار جامعه قرار می‌گيرد. بخش قابل توجهی از داروهای روانگردان از طريق داروخانه‌ها در اختيار مردم قرار می گيرند. علی رغم توصيه وزارت بهداشت برای کنترل مصرف چنين داروهايی و مصرف با دستور پزشک، هنوز هم بسياری از داروخانه ها انواع قرص های "واليوم" را بدون نسخه در اختيار مردم می‌گذارند، و بسياری هم چنين داروهايی را باعنوان داروی خواب مصرف می‌کنند در حالی که واليوم داروی خواب آور نيست.
بخش قابل توجهی از ۲۵ درصد مردم جامعه ايران که از بيماريهای مختلف روانی به ويژه درجات مختلف افسردگی و کم خوابی رنج می برند، از اين قرصها استفاده می کنند. قرص هایی که پس از چند ماه ، باعث اعتیاد مصرف کننده می‌شوند.
دسته دوم قرصهای محرکی هستند که از طریق قاچاق و با نام های مختلف از کشورهای ديگر به ايران می‌رسند. اين داروها متنوع هستند وشيوه‌های استفاده از آنها هم متنوع است،اما شيوه رايج استفاده از آنها، قراردادن قرصها زير زبان است. قرصها در رنگها و اشکال مختلف به بازا

ر عرضه می شوند.
میل به برقراری ارتباط، حرف زدن زیاد، رقصیدن، بی خوابی، میل جنسی و در آغوش کشیدن دیگران همه از نکاتی است که جوانان ، به ویژه آنان که خجالتی ترند را به مصرف چنین موادی ترغیب می کند.
امگا، دلفين ، لنگر، دکس، بيسکوئيت، صليب سرخ، سان شاين، هوندا، بمب بی ، سوپرمن، قرص عشق، قرص شيطان ورنو،ميتسوبيشی و صدها نام دیگر، این مواد شیمیایی را "خوشنام" می کنند، ولی در واقع همه در خدمت یک هدف هستند: روانگردانی.

در متن اصلی مقاله به هم ریختگی وجود ندارد. برای مطالعه بیشتر مقاله آن را خریداری کنید