whatsapp call admin

دانلود مقاله لونگان Longan

word قابل ویرایش
12 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

لونگان Longan

مقدمه
Longan از گیاهان مومی چینی است ک اکنون در جنوب و جنوب غربی ویتنام بویژه در ناحیه Binh phooc و Tien Giang رشد می کند.
لونگان به بهترین نحوه درخاک رس و شنی غنی یا شنی با ترکیبات آلی رشد می کند. آنها نیاز بهآب کافی داشته در سیلاب نیز دوام می آورد. نمی تواند

خشکیهای طولانی را تحمل کند. درخت آن باید تا ارتفاع ft 20 رشد کند تا بتواند حتی در حیاط ؟ به رشد ایده آل خود برسد. در حالیکه درختان مرکب تنها نیاز به ۵ تا ۶ فوت ارتفاع دارند. آنها کاملا از دو نوع آلودگی و بیماری عاری هستند ولی میتوانند علائم کمبود مواد معدنی را از خود بروز دهند. کوددهی به آنها از ترکیب نیتروژن و املاح معدنی بعد از فصل محصول و در طول فصل شکوفه دهی انجام می گیرد.

مترادفها
Lonn Ngan ( کانتونیس) و ponceau (Litchi) فرانسوی، Lengklng مالزی شباهت شکلی زیادی به Lychee دارد ولی اندکی کوتاهتر است و با پوست قهره ای تیره که از آن صاف تر است مزه میوه های آنها شبیه هم بوده و قیمت عرضه Loon در بازار بستگی به فصل خود را همانند lychee سپری کند و در زمانیکه این نوع از میوه ها در دست رس هستند به بازار عرضه شود. لوون دارای منابع غنی گلوکز می باشد همچنین ساکاروز نیز دارد، فیبرهای ضخیم ،VA, VBa1, VBa2, VC ، نیاسین، تارتاریک اسید، پروتئین روغن و انواع زیاد دیگری از مواد معدنی را نیز دارد. برای زیباسازی پوست و چشمها از آن استفاده می شود. در چین، گفته

می شود که این میوه را خانمهای زیبا فقط میل می کنند. بر این بارو اندکی نیروی جنسی زیادی برای خانم ها ایجاد می کند بویژه زمانیکه با گیاهان دیگری ازجمله Ginseng و Codonopsis ترکیب شوند. کاربردهای دارئوی لوون نیز شامل تنفس راحت، بی خوابی و بعنوان پادزهر در برابر سموم می باشد. برگها وگلهای خشک شده آن نیز در بازار گیاهان طبی و علفی چین بفروش می رسند.

لوون دارای ماهیت طبیعی متعادلی است، و از طریق طحال و قلب جذب می شود می تواندن به قلب و طحال اعلام خطر بدهد و تغذیه کننده خون و آرامش بخش باشد. برای درمان اشتهای ضعیف، بی خوابی،‌فراموشی خفیف ورم اندام و غیره نیز کاربرد دارد.

جوشاندن ۴ تا ۷ لوون با همین مقدار ازدانه های lolgy و دانه های Gagon و محلول حاصل را قبل از رفتن به تختخواب بنوشید واین جوشانده برای درمان کم خونی ضعف عمومی و عرق ریزی در خواب نیز موثر است. جوشاندن ۱۴ عدد از جوانه های خشک شده لوون بهمراه ۳ برش زنجبیل و مقداری اب محلولی را درست می کند که نوشیدن آن برای رفع کمبودهای ویتامینی و ضعف بدن موثر است، طحال و اسهال را نیز برطرف می سازد. تفاله ها را می توان با بخار دم کرد، آنرا جوید یا جوشانده ای به روغن اضافه کرده یا در شراب محلول کرد.

میانگین وزن آن ۹ تا ۱۵ گرم است واغلب هم جوشانده این گیاه را به روش نوشیدنی مصرف می کنند. آنهائیکه دارای پوسیدگی ظاهری و زرد رنگ هستند، بسیار خشک و سخت می باشند ومخاط غلیظی نیز دارند را باید از انواع لوون مصنوع بحاس آورد ( غیر خوراکی)
کاربردهای خوراکی

اغلب لوون به صورت تازه تازه مصرف می شوند ولی برخی معتقدند که این میوه در صورت پختن بهترمصرف می شود. در چین اکثر اینمیوه بصورت کنسرو شده یا خشک شده مصرف می شوند. درگذشته اغلب میوه های کنسروی از شانگهای با کشتی به ایالات متحده منتقل می شدند. امروزه از هنگ کنگ و تایوان صادر می شوند . برای خشک کردن ابتدا میوه را حرارت می دهند تا خوب جمع شود و پوست آن از گوشتش جدا شود، سپس انه های آنرا بیرون آورده و گوشت را روی حرارت کم قرار می دهند. محصول تولید شده سیاه بوده و مثل چرم بنظر می رسد طعم دو دردها ی نیز دارد و بطور عمده آنرا بشکل نوشیدنی دم می کنند و برای رفع خستگی مصرف می کنند.و
مصارف دیگر
محلولی نیز از این میوه شبیه ترکیبی با الکل برای لاغر شدن بدست می آورند.
دانه ها وتفاله
دانه های آن بخاطر محتویات صابون مانند خود همانند بندق مصرف می شوند برای شامپوی شستشوی موی سر،‌ دانه ها و تفاله آن برای تولیدسوخت سوزانده شده و بعنوان بخشی از پرداخت زنان چینی که برای عملیات خشک کردن تمایل دارند بکار برده می شود.
مصارف دارویی

گوشت این میوه برای مصارف زیبایی ظاهری تب بر و کرم زدایی بکار می رود و بعنوان یک پادزهر در برابر سموم عمل می کند. جوشانده گوشت خشک شده آن بعنوان یک نیروی تقویتی و دارای درمان کننده ضعف عمومی وبیماریهای عصبی مصرف می شود. درهر دو نقطه شمال وجنوب ویتنام، هسته لوون به عنوان مرحم روی نیش مار مالیده می شود و مردم بر این باورند که این میوه می توانند زهر را به خود جذب کند..
برگها وگلهای آنرا در بازار گیاهان دارویی چین بفروش می رسانند اما بعنوان بخشی از درمان دارویی سنتی چین بحساب نمی آید. برگهای آن دارای quarcetin و quercitrin می باشد.

مصرف خوراگی آن نیز بصورت کنسرو شده و خشک شده در سالاد یا دسرها بکار برده می شود. قیمت آن نیز بستگی به ساز واندازه میوه دارد.
روش حمل و نقل : هوایی
بهترین فصل تولید
Tieu hue تمام سال – xunog com vany از آگوست تا سپتامبر
فواید: دارای انرژی زیادی است، همانطور که درتولید تازه و خشک شده هم وجود دارد. در حدود ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ تن از لوون خشک شده برای صادرات به بازار چین در هر سال بارگیری می شود.

بازار فروش: میوه بصورت کارتنهای ۵ کیلوگرمی دسته بندی می شود.
مناطق زیر کشت و تولیدمحصول لوون درمرکز آسیا

چین: در ۱۹۹۷ منطقه زراعی زیر کشت لوون در حدود ۴۲۲٫۴۰۰ هکتار با میزان تولید محصول ۲۳۲٫۰۰۰ تن در هر جریب بوده است. استانهای اصلی پرورش دهنده لوون شامل Gvangxi, gvangdong, fujian, schuan, Yunnan, Hinan می باشد ( جدول ۱۴) سه استان اول در حدود ۹۷% ازکل محصول مناطق زیر کشت را تولید می کنند.

افزایش زیادی در مناطق زراعی زیر کشت لوون بین سالهای ۱۹۸۷ تا ۱۹۹۷ در سه استان اصلی guangxi, Guangdong fujian گزارش شده است.
در حدود ۴۰۰ مدل از لوون تولیدی در چین وجود دارد. در حدود ۱۴ % این محصولات زودرس ، ۶۸% میانه و ۱۸% نیز دیر رس می باشند. انواع و خصوصیات هر نوع لوون تولیدی در ضمیمه ۱ ذکر شده است.

تایلند: تولید لوون در ۱۹۹۸ در حدود ۲۳۸٫۰۰۰ تن در مساحتی حدود ۴۱۱٫۵۰۴ هکتار بوده است. بطور سالیانه نیز افزایشی در مناطق زیر کشت به خصوص مابین سالهای ۱۹۸۹ تا ۹۸ در جهت تولید وصادرات محصول لوون دیده می شود. اگرچه رشد سالیانه درمناطق زیر کشت وجود دارد ولی محصول تولیدی درمساحت یکسان از زمین زیر کشت تغییر نکرده است. چنین داستانی برای تغییر شرایط آب و هوایی مناسب برای تولید لوون بطور سال به سال به وجود آمده است. البته نحوه مدیریت مناطق زیر کشت نیز در میزان تولیدات تاثیر بسزایی دارد.

تولید محصول در تایلند بیشتر محدود به مناطق و استانهای شمالی شامل Lamphan, chiang Mai و chiang Rai است که مناطق زیر کشت آنها تا حدود ۱/۲۴ ، ۶/۳۷ و ۸ درصد از کل میزان تولیدی مناطق زیر کشت را تولید می کنند ( جدول ۱۷) البته کشت لوون نیز هم اکنون به سمت مناطق مرکزی و شرقی کشور کشیده شده ولی میزان اندکی از کل محصولات تولیدی را ارائه می دهند.

صنعت لوون در تایلند بستگی به نحوه بذر پاشی است که کشاورزان از جنوب چین خریداری کرده اند. در ۱۸۹۶ یک تاجر چینی در حدود ۵ اصله درخت لوون را از چین وارد کرده که تقدیم شاهزاده خانم Saopvahapangri‌همسر پادشاه روماو شده اند. این درختان در بانکوک و chiang mai کاشته شدند. گفته می شود که این ۵ درخت منبع اصلی زراعت کنونی لوون در تایلند می باشند. کشاورزان کنونی در تایلند که به تولید محصول لوون مشغول هستند توجه زیادی به کیفیت میوه آن در مقایسه با نوع چینی آن دارند. انواع و خصوصیات محصول مختلف کشاورزان نیز در ضمیمه ۱ ذکر شده است.

استان چینی تایوان : مناطق تولیدی لوون در این استان بیشتر در نواحی مرکزی و جنوب متمرکز هستند. مناطق تولیدی و میزان محصولات آنها نیز در بین سالهای ۱۹۹۴ تا ۹۸در جدول ۱۸ ذکر شده اند.

در زمان نشان داده شده حداقل تغییر یا هیچ تغییری در افزایش مناطق زیر کشت یا محصولات آنها دیده می شود و الگوی تولیدی آنها نیز مدارکی برای بررسی اثرات طبیعی این محصول می باشد.

کشاورزان استان چینی تایوان در تولدی محصول لوون اصیل ترین هستند. در حدود ۵۲ نوع خاک زراعی لوون درکشور وجود دارد. البته بیشتر از ۹۸% مناطق لوون با خاک زراعی Fengko پوشیده شده اند. به دنبال این مدل نیز نمونه های Hongko و chingko قرار دارند. میزان تفاوت چشمگیری در وزن میوه به وجود می آید ( بین ۲/۵ تا ۲/۱۸ گرم) TSS در حدود ۳/۱۰ تا ۲۶ وزن دانه های ۵/۰ تا ۵/۲ گرم و بهبود وضعیت و کیفیت بطور کلی نیز تا ۵۰ تا ۸/۷۰ درصد افزایش پیدا می کند نسبت به سایر انواع خاکهای زراعی دیگر در اکثر ۵۲ مدل خاک زراعی بین ماه مارس تا اوایل آوریل شکوفه ها زده می شوند و زمان برداشت میوه نیز از ماه آگوست تا اوایل سپتامبر ادامه دارد. انواع خاک زراعی وخصوصیات آنها درجدول ضمیمه ۱ ذکر شده اند.

ویتنام: تولیدات لوون در ویتنام بطور عمده فقط درمنطقه Mekong متمرکز شده بویژه در مناطق شمالی وجنوب شرقی آن. در میان این مناطق زیر کشت لوون منطقه Nekong تا حدود ۷۰ الی ۸۰ درصد از کل محصولات را تولید می کند ( جدول ۱۹). از سال۱۹۹۸ تا ۹۹ توسعه ای در زمینهای زیر کشت لوون نیز حاصل شده است. انواع خاکهای زراعی وخصوصیات آنها نیز در جدول ضمیمه ۱ ذکر شده است.

۱۶٫مشکلات روبروی تولید (Lo.)LOGAN
کشورهای تولید کننده لوون همانند چین ، تایلند وتایون ( ایالت چین) مشکلات تقریبا مشابهی را در تولید لوون گزارش کرده اند.
درخت دو ساله: عمده ترین مسئله مطرح شده برای باغداران، مسئله گل دهی مرتب و نوع دو ساله محصول دادن درخت آن است. برخی از سالهای درختان از حدمعمول نیز محصول بیشتری می دهند ولی سال بعد با یک کاهش فاحش در محصول روبرو هستند. در تایلند ارقام محصولات برای ۱۹۹۰ تا ۹۴ ( جدول ۱۶)

الگوی کاملا واضحی از دو ساله بودن محصول دهی این درخت را ترسیم کردهاند. الگوی مشابه دیگری نیز در ارقام تولیدمحصولات تایوان بین سالهای ۱۹۹۵ تا ۹۸ می باشد ( جدول ۱۸) قیمتهای مربوط به خرید لوون توسط میزان تولید مشخص می شود. زمانیکه تولید گسترده محصول وجود داشته باشد، قیمت نها بشدت کاهش پیدا می کند و همنطور بالعکس/

اندازه کوچک میوه: این مشکل بشکل خاص درتایوان بروز پیدا می کند زیرا خاک زراعی آن باید محصولات درشتی بدهد. دز فلوریدا تقاضا برای محصول درشت به نوعی بحران تبدیل شده است. بنابر این خاک زراعی kohala قادر است تا محصولی با اندازه و بزرگی بسیار مطلوب در زمان هرس کردن شاخته های پربار به وجود بیاورد. در تایلند نوع Biew khiew تولید کننده میوه با سایز درشت است اما با مشکل دو ساله بودن درخت به نوعی محدود شده است.
آفت witches این بیماری تنها مخصوص کشورهای تولید کننده در آسیا می باشد. با وجود حضور خاکهای زراعی مقاوم وتولید کننده لوون از دست دادن محصول بخاطر آلودگی به این بیماری می تواند با مشاهده ارقام در چین، همه چیز را ثابت کند.

نگهداری میوه: این مشکل نیز بهنگام فصل تولید بالای محصول در تایلند و استرالیا گزارش شده است. قسمت بالای این محصول باعث شده تا شبکه های توری محافظ کننده بروی هر درخت یا روی محصولات چیده شده آن کشیده شود.

(e سایز بزرگ وغیر قابل بررسی دوخت: بخاطر سیستم باغداری ابداعی، درختان بسیار رشد کرده و ارتفاع خیلی زیاد می گیرند و در نتیجه برداشت محصول چنین درختانی بسیار دشوار می باشد. بنابراین باید روشی ابداع شود که درختان را به ارتفاع مناسب برساند. همچنین غلظت و تراکم محصولات تولیدی در کنار یکدیگر با محدودیتهای ریشه ای که دارند می تواند نقشی اثر گذار در کاهش ارتفاع درختان باشد.

(f بازار محدود: تفاضا برای لوون عمدتا از جوامع سنتی صادر می شود، بطور عمده آسیب و بطور خاص چین فروش لوون خارج از بازارهای سنتی با محدودیت های زیادی روبروست.

۱۷- دیدگاهها
لوون یکی از درآمدهای اصلی صادرات برای تایلند با ارزش صادراتی ۱/۲ میلیون دلار در سال ۱۹۹۷ می باشد. این رقم را با صادرات lychee در همان سال مقایسه کنید. لوون می توان در مقایسه با lychee در برخی از مواقع نظرها را جلب کند. اگرچه محدودیتهایی نیز وجود دارند که باید آنها را هم مد نظر داشت.
در حال حاضر لوون بدشکل عمده فقط در بازارهای سنتی بویژه بازارهای کشورهائی آسیایی فروش دارد. در استرالیا و فلوریدا تقاضا برای محصولات سنتی آسیا نیز تا حدودی وجود دارد. سایر کشورهای باید یکسری آزمایشات برای لوون انجام دهند. یکبار که مردم طعم لوون را بچشند مطمئنا تقاضای این محصول بیشتر و بیشتر خواهد شد. بنابر این نیاز بیشتری برای ورود و تبلیغ لوون در جوامع مختلف وجود دارد.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 12 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد