دانلود مقاله ماهواره

word قابل ویرایش
50 صفحه
11700 تومان
117,000 ریال – خرید و دانلود

ماهواره:
با پرتاب ماهواره اسپاتنیک (Sputnik) در سال ۱۹۵۷ میلادی عصر تسخیر مدارهای آسمانی توسط انسان آغاز گردید. اولین ماهواره توسط شوروی سابق پرتاب گردید. این ماهواره همانند یک توپ نقره ای بود و کمتر از یک فوت اندازه داشت همچنین دارای آنتهایی بود که صدای بیپ بیپ را به زمین مخابره می کرد تا ما متوجه شویم که آنها اولین ها در فضا هستند.

ولی به فاصله بسیار اندکی بعد از آن ماهواره معروف اکسپلورر – ۱ (Explorer-1) توسط آمریکا به فضا پرتاب گردید. رقابت این دو کشور موجب گردیدند تا تعداد ماهواره های پرتاب شده به شدت افزایش یابند. به تدریج کشورهای دیگر نیز با کمک دوابر قدرت جهانی موفق به ساخت و پرتاب ماهواره گردند. هم اکنون بالغ بر پنج هزار ماهواره حول زمین در حال گردش هستند و مأموریتهای مختلفی را انجام می دهند.

ما همه نوع اطلاعات از ماهواره کسب می‌کنیم بعضی از مواردی که برای دستیابی به ‌آنها از ماهواره ها استفاده می‌کنیم عبارتند از:
– اطلاعات هواشناسی مانند بارش باران، برف، ابر بودن هوا، درجه حرارت.
– اطلاعات اقیانوسها مانند دمای آنها، امواج، موقعیت کوههای یخی شناور.
– اطلاعات دیگر مانند لایه اوزن و تأثیر خورشید بر روی زمینه مغناطیسی کره زمین.
– اطلاعات جاسوسی و عکسبرداری از مناطق مختلف کره زمین.

هر ماهواره با توجه به تجهیزات و پیشرفتگی آن دارای عمری محدود می با شد. ماهواره هایی که در مدار پایین جو زمین (LEO) حدوداً چند صد کیلومتر بالاتر از زمین حرکت می‌کنند ممکن است به طور اتفاقی به داخل جو زمین کشیده شوند وسپس بسوزند.
ماهواره هایی که در قسمت بالاتر قرار دارند ممکن است برای مدت زیادی در آنجا قرار گیرند.

فضاپیماهایی مانند ویجر ۱و۲ که به قسمت خارج منظومه شمسی فرستاده شده اند، هنوز درحال حرکت و جلو رفتن هستند. آنها مظومه شمسی را ترک نکرده اند اما زمانی که این کار را بکنند به رفتنشان ادامه خواهند داد. چیز زیادی بیرون بین ستارگان وجود ندارد. سرما و تاریکی در آنجا حکمفرماست. انرژی آنها تمام خواهد شد. اما بر روی هر فضا پیمایی یک پلاک به همراه علائم و تصاویری قرار داده شده است.

بنابراین اگر شخصی در آنجا آنها را پیدا کند فضا پیماها دارای نقشه ای هستند که آن اشخاص بتوانند بیایند و ما را پیدا کنند. هر چند شانس خیلی کمی وجود دارد که شخصی آنها را پیدا کند.
علاوه بر این، کشور روسیه تا جایی پیش رفته است که به پرتاب ماهواره حامل موجودات زنده به فضا اقدام کرده است. یک موشک روسی ماهواره تحقیقاتی حامل موجودات زنده را برای انجام آزمایشات علمی در یک مأموریت دو هفته ای به مدار فرستاد. ماهواره Photon حامل موجودات زنده ای چون عقرب، خرچنگ، سمندر آبی و مارمولک می باشد که به فضا پرتاب شده و پس از پایان دو هفته مأموریت به زمین باز خواهد گشت. این ماهواره توسط یک موشک «سایوز» از پایگاه بایکونور در قزاقستان پرتاب شد.

کشور عزیز ما ایران نیز از قافله عقب نماند، و نخستین ماهواره ایران به کمک روسیه از پایگاه روسی پلستسک به مدار زمین فرستاده شد.

ماهواره سینا یکی از چهار مسافر موشک کاسموس ۳ روسیه بود که به فضا فرستاده شده و در ارتفاع ۷۰۰ کیلومتری از سطح زمین در مدار معین خود قرار گرفت. روسیه، چین، بریتانیا نیز ماهواره خود را همسفر سینا – ۱ کرده بودند. ساخت این ماهواره ۳۲ ماه به طول انجامید.

این ماهواره تحقیقاتی و دارای سیستمی مخابراتی و دو دوربین است که با دقت ۲۵۰ و ۵۰ متر از منابع طبیعی و محصولات کشاورزی تصویر می گیرد. همچنین بعد از حوادث طبیعی نظیر زلزله می توان از این ماهواره برای تسهیل عملیات امداد کمک گرفت. وزن تقریبی این ماهواره ۱۷۰ کیلو گرم است.

ایران اکنون چهل و سومین کشوری است که در فضا ماهواره دارد. ماهواره مصباح نیز در شرف تکمیل شدن و پرتاب قرار دارد. این ماهواره نیز توسط سازمان فضایی روسیه در مدار قرار می گیرد. کاربرد ماهواره مصباح، ذخیره و ارسال اطلاعات است که کار آن اتصال بین ایستگاه های زمینی به صورت ذخیره و ارسال، تشخیص منابع و معادن، هواشناسی و کنترل ها سامانه های انتقال برق،‌

نفت و گاز است. ارتفاع ماهواره مذکور ۱۰۰۰ کیلومتر است. در مدار ارتفاع پایین (LEO) قرار می‌گیرد. وزن آن ۷۵ کیلوگرم و اندازه اش ۸۰*۵۰*۵۰ سانتیمتر می باشد که می توان این ماهواره را در زمره میکرو ماهواره ها قرار داد. تعداد دور آن در شبانه روز ۱۴ دور خواهد بود و ۴۵ دقیقه می توان آنرا در شبانه روز رویت کرد. طول عمر مفید این ماهواره ۳ سال است. علاوه بر این ماهواره: زهر نیز که یک ماهواره ملی است در شرف پرتاب قرار دارد.

ماهواره یک سیستم مخابراتی، التکریکی و مکانیکی و … است. اگرچه عمده ترین وظیفه یک ماهواره دریافت و ارسال اطلاعات از و به ایستگاه زمین است. ولی در این بین مجموعه های دیگری نیز فعالیت می کنند که عملکرد صحیح مخابراتی ماهواره وابسته به صحت و کاربرد آنها نیز می باشد.

ماهواره ها با توجه به نوع مأموریتی که انجام می دهند بر اساس پارامترهای مختلف به انواع گوناگون دسته بندی می گردند.
تقسیم بندی ماهواره ها را می توان به گونه های زیر نام برد:
۱- تقسیم بندی بر اساس وزن
۲- تقسیم بندی بر اساس مأموریت
۳- تقسیم بندی بر اساس مدار حرکت

در نوع اول از تقسیم بندی ماهواره ها به انواع زیر تقسیم می شوند.
۱- ماهواره های بزرگ
۲- ماهواره های متوسط
۳- ماهواره های کوچک (Mini)
4- ماهواره های ریز (Micro)
5- ماهواره های ریزتر (nano)

۶- ماهواره های خیلی ریز (Pico) بیش از ۱۰۰۰ کیلوگرم
بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ کیلوگرم
بین ۱۰۰ تا ۵۰۰ کیلوگرم
بین ۱۰ تا ۱۰۰ کیلوگرم
کمتر از ۱۰کیلوگرم
کمتر از ۱ کیلوگرم

درنوع دوم از تقسیم بندی، ماهواره ها به ماهواره های ناوبری و هدایت، نقشه برداری، تصویری، هواشناسی، تجسسی و چند منظوره که هر کدام عملیات خاصی را انجام می دهند تقسیم می گردند.
در نوع سوم از دسته بندی، مدار ماهواره ها گوناگون می باشد که چند نمونه از آنها مدار ژئو سنکرون، مدار کوتاه یا مدار پایین (LEO) و … می باشد.
فلسفه اصلی ظهور و توسعه ماهواره های کوچک، راهی برای کاهش هزینه روز افزون ماموریتهای فضایی و بر چند دلیل عمده متکی است. اولین دلیل کوچک سازی در صنایع الکترونیک است.

با دقت در روند تکامل محصولات الکترونیکی بویژه در سیستمهای فضایی می توان پی برد که اینگونه محصولات روز به روز کوچکتر، کاراتر و ارزانتر شده اند. امروزه حتی کامپیوتر وحافظه های غیر فضایی تواناتر از سیستمهای فضایی گذشته می‌باشند. دومین عامل ظهور پرتاب کننده های کوچک است.

کشورهای دارای تکنولوژی پرتاب از پرتاب کننده های کوچک حمایت می‌کنند. به عنوان مثال روسیه موشکهای فضایی خود را به منظور بکارگیری، جهت پرتاب ماهواره های کوچک اصلاح کرده است. حتی روسیه طرحی فراتر برای موشکهای نظامی خود نیز ارائه کرده است.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 11700 تومان در 50 صفحه
117,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد