دانلود مقاله و اثرات آن بر ارگانیسم بدن

word قابل ویرایش
45 صفحه
9700 تومان
97,000 ریال – خرید و دانلود

بسمه تعالی

میکرو ویو (Micro waves)

و اثرات آن بر ارگانیسم بدن

References

۱- SCHRUMPF, E/CHARLEY,H, (1975): TEXTURE of BROCCOLI And CARROTS CookEe BY MICROWAVE SCIENCE, 40: 1025-29.
2- CZERSKI, P. ETAL. (1974): INFLUENCE of MICROWAVE RADIATION ON THE HAEMATOPOETIC SYSTEMATIC EFFECTS AND HEALTHAZARDS of MICROWAVE RADIATION- POLISH MEDICAL PuBLISHERS, WARSCHAU.
3- QUAN, R. ETAL. (1992): EFFECTS of MICROWAVE RADIATION ON ANTI-IN EFFECTIVE FACTORS IN HUMAN MILK- PEDIARICS.89 (4): 667-69.
1- A:\ shold you be concerned about cooking your food using a microwave oven. htm 2005

۲- A:\ Microwave oven Radiation Hazards & Standards. htm 2005
3- A:\ ARE Microwave Ovens A Source of Danger. htm 2005
4- A:\ WWW Mikrowellenterror- Tageting the Human with Directed Energy Weapons. htm 2005
5- A:\ 14374- Microwave oven interior Refelective Materials [california] HTML Document
6- A:\ Radiation ovens the proven Dangers of Microwaves

۷- A:\ Hidden Hazard of microwave Cooking. htm
8- A:\ How Dangerous Are the Microwaves used In microwave ovens. htm
9- A:\ Microwave Ovens- safe. htm
10- A:\ Microwave ovens. htm
11- A:\ OSH Answers Microwave Ovens ond their Hazards. htm

امواج الکترومغناطیسی:
امواج الکترومغناطیسی اساساً نوسانهای متوالی الکترومغناطیسی هستند که از تغییرات میدان الکتریکی یا میدان مغناطیسی بوجود می آیند. این امواج برای انتشار به محیط مادی نیاز ندارند و در خلاء نیز منتشر می‎شوند.
این امواج بر اساس طول موج و فرکانس طبقه بندی می‎شوند.
میکرو ویو قسمتی از طیف امواج الکترومغناطیسی که دارای فرکانس ۰/۰۳-۳۰۰GHz و طول موج بین ۱ الی ۱۰۰۰ میلی متر می‎باشد.
اشعه میکروویو در برخورد با جسم به ۳ حالت تأثیر می گذارد:

۱- جذب می‎شوند. ۲- عبور می‌کنند. ۳- انعکاس می یابند.
موادی که قطبی هستند در نتیجه تابش میکروویو دو قطبی های الکتریکی تشکیل شده، قادر به جذب امواج میکروویو می‎شود (در آب انرژی جذب شده به حرارت تبدیل می‎شود)
مواد غیرمغناطیسی که مقاومت الکتریکی کم دارند انرژی تابش را منعکس می‌کنند و اجازه نمی دهند که امواج عبور کنند (اکثر فلزات و یا آلیاژهای فلز)
موادی که مقاومت الکتریکی بالا دارند نسبت به میکروویو شفاف هستند (مواد سرامیکی و بعضی پلاستیک ها)

– کاربردهای میکروویو
مهمترین کاربرد میکروویو، که طول موج از چند میلی متر تا حدود یک متر دارد ارسال امواج رادیویی هدایت شده می‎باشد. از این امواج در ارتباطات دور راداری و تلویزیون و ارتباطات خارج از جو استفاده می‎شود. این امواج در لوله های الکترونیکی مخصوص با استفاده از اندرکش بین یک باند الکتریکی و یک موج الکترومغناطیسی ساطع شده از مولد تولید می‎شود.

یکی دیگر از کاربردها، در عملیات حرارتی و ذوب فلزات و آلیاژها از سیستم القاء حرارت توسط امواج میکروویو استفاده می‎شود. این دستگاه شامل یک یا چند سیم پیچ به اندازه مناسب است که در آن جریان متناوب با فرکانس معین جریان می یابد و فلزی که باید حرارت ببیند در داخل این سیم پیچ ها قرار می گیرد، گرمایی که در این حالت ایجاد می‎شود ناشی از اثر ژول است که در نتیجه وجود جریان های گردابی شدید (که جریان فوکو خوانده می‎شود) به میدان مغناطیسی القاء می‎شود.
تأثیرات امواج میکروویو بر روی ارگانیسم بدن موجود زنده:

تأثیر این امواج بر بدن در کل منفی است و در کارخانجاتی که با این امواج سروکار دارند، کارگران باید تحت مراقبت های خاص باشند. مسئولیت کنترل خطرات ناشی از امواج الکترومغناطیسی به عهده اداره بهداشت USL (Unita Sanitarie Lacali) می‎باشد. امواج میکروویو دارای اثرات منفی تر از مادون قرمز می باشند.
در هر ارگانیسم زنده مکانیزم طوری است که در مقابل انرژی حرارتی ورودی سیستم تنظیم کننده وارد عمل می شود، حال اگر این حرارت بیش از حد توان باشد سبب ایجاد ضایعات و یا زخم و حتی مرگ ارگانیسم را دارد که اشعه میکروویو دارای چنین گرمایی است.

عدسی چشم و بیضه ها بیش از هر عضوی در مقابل گرمای شدید آسیب پذیر هستند.
علاوه بر اثرات حرارتی، اثرات غیرحرارتی نیز ممکن است به وجود بیاید که به پدیده پیچیده فیزیکی شیمیایی بستگی دارد که اثرات و مشخصات آن هنوز به صورت تجربی مورد بررسی قرار نگرفته است.
براساس اطلاعاتی که تاکنون به دست آمده است تعداد ضایعاتی که بر اثر تابش زیاده از حد میکروویو به وجود می‎آید عبارتند از:
– آسیب دیدن عدسی چشم
– آسیب دیدن غده تناسلی در مرد (ایجاد اختلال در اسپرماتوزئیدها و نامتعادل شدن هورمون ها)
– ازدیاد لنفوسیت ها در خون

– ظهور اختلالات نوروتیک
حال برای کاهش این اثرات مخرب باید به طریق زیر عمل کرد:
اگر یک موج الکترومغناطیسی به فصل مشترک بین دو محیط مادی که مشخصات الکترومغناطیسی متفاوتی دارند برخورد نماید، بخشی از انرژی این موج منعکس شده و قسمت دیگر آن وارد جسم دوم می‎شود. حال اگر جسم دوم قابلیت جذب انرژی را داشته باشد، موج قسمتی از انرژی خود را به آن داده و به تدریج تحلیل می رود. انرژی انتقالی بصورت مقابل کاهش می یابد.

که S0 عبارت است از شدت انرژی موج تابش (z=0). عمق نفوذ می‎باشد و برابر است با فصل مشترک تا محلی که میدان الکترومغناطیسی به حدود ۳۷ درصد و مقدار انرژی به حد کمتر از ۱۴ درصد، که در مقایسه با مقادیر آن‌ها در هنگام برخورد کاهش یافته است.
عمق نفوذ اشعه طبق رابطه پیچیده با فرکانس موج نسبت عکس دارد و در بافت بیولوژیکی که آب و الکترولیت‌ها و مولکول‌های گوناگون هستند. عمق نفوذ اشعه با توجه به مقدار آبی که در خود بافت وجود دارد اندکی متفاوت است به طور کلی، برای انرژی یکسان برای موج تابش، هر چه فرکانس کمتر باشد، یعنی طول موج آن بزرگتر است و عمق نفوذ بیشتر خواهد بود.

در کل میکرویوهای که مصارف خانگی برای پخت دارند مقدار میانگین چگالی توانشان در فاصله ۵ سانتی‌متری سطح خارجی دستگاه نبایستی از ۵۰ بیشتر باشد. البته در رستوران‌ها و دیگر اماکن غذاخوری عمومی، با توجه به مقدار تابش زیاد، کارگران آن‌ها را می‌توان در گروه کارگران اشعه دیده دسته‌بندی کرد.

اجاق‌ها با امواج میکرویو Micro Wave Oven
بیش از ۹۰ درصد مردم در ایالت متحده برای پخت و پز از ماکرویو استفاده می‌کنند زیرا بی‌زحمت‌تر و پرانرژی‌تر از اجاق‌های متداول می‌باشد و دارای سرعت بالایی نیز می‌باشد.
پرتوهای سازنده اجاق میکرویو را پرتوهای اُون گویند.

در میکرویوهای تنوری، ماکرویو ایجاد بمباران مغناطیسی بر روی غذا می‌نماید که باعث چرخش قطبین مولکول‌ها با همان فرکانس به تعداد میلیونها بار در ثانیه می‌شوند. در این اجاق‌ها، اشعه میکرویو با طول موج‌های کوتاهی ایجاد می‌گردد که در حدود ۲٫۴۵ GHz یا (MHz) 2450 می‌باشد. این پرتوها فعل و انفعالاتی بر روی مولکول ایجاد می‌کنند.
امواج میکرویوی که از خورشید می‌آیند براساس جریان مستقیم هستند. این امواج ایجاد گرمای اصطکاک نمی‌کنند. در حالی که فرهای میکروویو براساس جریان متناوب هستند و باعث ایجاد گرما بر اثر اصطکاک می‌شوند.
بطوری که اتم، مولکول‌ها و سلول‌هایی که با پرتو شدید آن برخورد نمایند بصورت پشت‌سر هم (۱۰۰-۱ میلیارد بار در ثانیه) تغییر قطبیت می‌دهند.
حدوداً ۵ میلی‌وات اشعه از هر سانتی‌متر مربع سطح ماکروویو تنوری تا ۲ اینچ آن ساطع می‌شود. برای مثال شخصی که در ۵۰ سانتی‌متری یک ماکروویو ایستاده اشعه را نسبت به شخصی که در ۵ سانتی‌متری ایستاده دریافت می‌کند.

مایکرو چگونه غذا را گرم می‌کند
میکرویو بوسیله یک ماگنترون تولید می‌شود که در زمان جنگ جهانی دوم و همزمان با توسعه فن‌آوری رادار اختراع شد. ماگنترون استوانه‌ای توخالی است که میدان مغناطیسی نعلی شکل قرار دارد. در مرکز استوانه‌ میله‌ای کاتدی قرار دارد و دیواره استوانه هم به عنوان آند عمل می‌کند. وقتی استوانه گرم می‌شود، کاتد الکترون گسیل می‌کند که آنها هم به سوی دیواره استوانه حرکت می‌کنند. نیروی حاصل از میدان مغناطیسی نیز سبب می‌شود تا الکترونها در مسیری دایره‌ای بچرخند. این حرکت ذرات باردار با بسامد ۴۵/۲ گیگاهرتز (۹ ۱۰*۴۵/۲ هرتز) میکروموجی مناسب پخت تولید می‌کنند. یک هدایت کننده موج میکروموج‌ها را به سوی محفظه پخت هدایت می‌کند و پره‌های یک بادبزن هم سبب پخش میکروموج‌ها به تمام قسمت‌های اجاق می‌شود.

عمل پخت در اجاق میکرو موج ناشی از برهم کنش مولفه میدان الکتریکی تابش با مولکول‌های قطبی- عمدتاً آب- موجود در غذاست. تمام مولکولهای در دمای اتاق می‌چرخند اگر بسامد تابش و بسامد حاصل از چرخش مولکولی مساوی باشد. انرژی می‌تواند از میکروموج به مولکول قطبی منتقل شود و در نتیجه، مولکول می‌تواند سریعتر بچرخد. بسامد ۴۵/۲ گیگاهرتز برای افزایش انرژی چرخشی مولکول‌های آب بسیار مناسب است. اصطکاک ناشی از چرخش سریع مولکول‌های آب سرانجام سبب گرم شدن مولکولهای غذایی احاطه کننده مولکول‌های آب می‌شود.

دلیل گرم شدن غذاها: تابش به وسیله مولکول‌های غیرقطبی جذب نمی‌شود، بنابراین می‌تواند همزمان به قسمت‌های مختلف غذا برسد (میکروموجها، بسته به مقدار آب موجود در غذا می‌توانند تا عمق چند سانتی‌متر در غذا نفوذ کنند).
برهم کنش میان مؤلفه میدان الکتریکی میکروموج و یک مولکول دوقطبی

الف) انتهای منحنی در پی جهت انتشار موج (ناحیه مثبت) می‌آید و ساعتگرد می‌چرخد.
ب) اگر پس از چرخش مولکول به وضعیت جدید، تابش نیز به دوره بعد حرکت کرد، انتهای مثبت دوقطبی به سمت ناحیه منفی موج، حرکت خواهد کرد در حالی که انتهای منفی به سوی بالا فشار داده خواهد شد. بنابراین مولکول سریعتر خواهد چرخید. چنین برهم‌کنشی با مولکول‌های غیرقطبی نمی‌تواند رخ دهد.

تأثیر اجاق‌های میکرو و بر روی انسان و غذای پخته شده
آنچه مسلم است. ماکرویو می‌تواند بافت‌های بدن را همانطور که بر روی غذا اثر می‌گذارد- بسوزاند.
از این رو توصیه شده است که در مدت زمانی که ماکرویو در حال پختن غذا می‌باشد فاصله طبق آنچه گفته شد از آن رعایت گردد.
اما تأثیر ماکرویو بر روی غذاهایی که درون آن پخته می‌شود طبق تحقیقات مختلف هنوز به طور کامل شناخته شده نیست.
در زیر به بررسی چند مورد از این تحقیقات و نتایج آن‌ها می‌پردازیم.

۱- تحقیقات هیستولوژی بر روی نوعی گل‌کلم و هویج نشان داد که ساختار مولکولی و خواص غذایی آنها تغییر یافته و فاسد می‌شود و واژگونی قطبی صورت می‌گیرد. در این دو دیواره سلول تخریب شده که در مقایسه با پخت معمولی که دیواره دست نخورده باقی می‌ماند یک اثر کاملاً مخرب است. تحریک واژگونی قطبی سبب می‌شود که سلول ماده مغذی تخریب شود. مسئله دیگر ایجاد رادیکال‌های آزاد می‌باشد. این رادیکال‌ها گرایش قوی دارند و سبب واکنش می‌شوند آنها می‌توانند با آنزیم‌ها واکنش دهند و بدین سبب می‌توانند مراحل بیولوژی را تخریب کنند.

در سال ۱۹۷۳، ۲ دانشمند آمریکائی به نام‌های P. Czerski و w.m. Leach ثابت نمودند که ماکرویو باعث ایجاد سرطان در حیوانات می‌شود. (۲)
یک گروه از دانشمندان در دانشگاه stanford و پزشکان کالیفرنیا، کشف کردند که شیر در دمای بالا (۹۸۰c تا ۷۲۰c) فعالیت عوامل ضد باکتری گندزدا کاهش می‌یابد و در دمای بالا E. Coli, (980c) شروع به رشد کردن می‌نماید. به این پرتوهای ماکرویو با افزایش به شدت زیاد دما ضررهای مهمی به سیستم انیولوژی پروتئین‌های شیر وارد می‌کند و گرمای آن بطور یقین برای شیر مناسب نیست (۳)

– در مطالعاتی دیگر در یک درمانگاه سوئیس Dr. Hans Ulrich Hetter,. از دانشمندانی بوده که بر روی غذاهای پخته شده در میکروویو کار کرده است. Dr. Hetter که متخصص در کارخانجات غذایی سوئیس می‌باشد و دریافت کننده اسکال جهانی نیز هست، در سال‌های اخیر استاد و پروفسور Lausanne university است. مقاله تبلیغاتی در مورد مواد غذایی میکروویو در سال ۱۹۹۱ چاپ کرد‌ه‌اند. در یک فصل از این نشریه در مورد اثرات سرطانی این غذاها در خون بحث شده است.
دکتر Hetter اولین دانشمندی بود که در مورد تأثیر پرتومیکرویو بر روی مواد مغذی غذا و تغییرات فیزیولوژی خون بدن انسان مطالعه کرده است. مطالعات او نشان داد که نیروهای فاسد‌کننده‌ای بر روی غذا تولید می‌شود و این تغییرات ایجاد اختلال‌هایی در سیستم بدن می‌کنند.

در سال ۱۹۹۱ در طی یک دعوی که به دادگاه ارائه شده بود مبنی بر اینکه تزریق خون در یک بیمارستانی سبب گرفتگی قسمت عضله پا و ایجاد اختلالات فیزیولوژی در خون بیمار شده بود. تحقیقات مشخص کرد که پرستار برای گرم کردن خون قبل از تزریق، از میکروویو اسفتاده کرده است. این اتفاق آشکار ساخت که گرم کردن خون با این روش سبب اثرات جبران ناپذیری بر روی آن می‌شود.

از آنجائیکه بدن دارای یک شرایط طبیعی و نرمال شیمیایی است. هر نیرویی که این حالت طبیعی را بر هم بریزد بر روی فیزیولوژی اثرات مخربی خواهد داشت.
– تحقیقات در مؤسسه تکنولوژی و مؤسسه دانشگاهی Biochemstry
در یک تحقیق، اثر غذاهای ذیل را بروی چندین داوطلب بررسی نمودند (در حالتی که معده آنها خالی بود)
۱) شیری که به روش معمولی گرم می‌شود.
۲) شیری که پاستوریزه است
۳) شیری که در مایکروویو داغ می‌شود.
۴) سبزی که به روش معمولی پخته می‌شود.

۵) سبزی که منجمد است و از میکروویو برای یخ‌زدایی آن استفاده می‌شود.
۶) سبزی که در میکروویو پخته می‌شود.

خون این داوطلبان در ۳ مرحله: قبل از خوردن این موارد، بلافاصله بعد از خوردن، با مدتی فاصله از خوردن غذاها، بطور جداگانه، مورد نمونه‌برداری قرار گرفت. آنهایی که غذاهای پخته شده در ماکرویو را خورده بودند بعد از مدتی تغییراتی مهم در نمونه خونشان یافته شد.
این تغییرات شامل کاهش میزان هموگلوبین و کلسترول به خصوص LDL, HDL و کاهش لنفوسیت‌ها بود. که خود نشانه‌ای بر خطر بوده است.
به علاوه، باکتری‌های شب‌تاب (ساطع کننده نور) نیز در خون آنها فعال شده بود.
در کل مشخص گردید که در نمونه خون این افراد مواد ناشناخته‌ای وجود دارد که سیستم بدنی بعضی انسانها به این موارد حساسیت نشان می‌دهند اما حضور این مواد ناشناخته و در کل آنچه در خون افراد دستخوش تغییر قرار گرفته است در اکثریت موارد دارای اثرات مخرب قابل چشم‌پوشی می‌باشد.
– نقش غذاهای پخته شده در میکروویو در ایجاد سرطان

دکتر Dr. lita، در مقاله‌ای در مورد تأثیرات مایکرویو برروی غذا مطالبی بیان نمود. در نشریه‌ای که در مارس و سپتامبر ۱۹۹۱ به نام نشریه Ear thletter، او توضیح داد که پرتوهای الکترومغناطیسی ساطع شده از دستگاه بر روی غذا مواد غذایی را به مواد سمی خطرناک و سرطان‌زا‌ تبدیل می‌نماید.
در طی یک تحقیقاتی نیز روسی‌ها ماده مولد سرطان، ناشی از این غذاها را آزمایش کردند این سبب بوجود آمدن ماده به نام Nitrosodien thanol amines در معده می‌شود که گفته می‌شود سرطان‌زا می‌باشد.

در صورتی که ریشه گیاهان (آنهایی که ریشه‌خوراکی دارند) تحت تأثیر این امواج قرار گیرند، ایجاد رادیکال‌های آزاد سرطانی می‌نماید.
۲- ترجیحاً باید برای پخت موادی که دارای آب زیاد هستند از ماکرویو استفاده نکرد (مثل چای یا جوشاندن آب).
۳- در حین پختن غذا، غذا با قطعات کوچکتر در فر پخته شود.
۴- از این روش برای پختن غذاهای کودکان و گرم کردن شیر استفاده نکرد.
۶- در هنگام روشن بودن دستگاه فاصله مناسب را از آن رعایت نمود.
– مواد قابل استفاده در میکروویو

همانطور که گفته شد موادی که قدرت عبور دادن این امواج را دارند برای برای استفاده در آن مناسب هستند از جمله مواد پلاستیکی و مواد پیرکس.
البته قابل ذکر است که مواد پلاستیکی که در برابر گرما زیاد مقاوم نیستند نباید استفاده نمود.
استفاده کردن از ظروف فلزی یا فویل‌های آلومینیومی در داخل میکرویو بسیار خطرناک می‌باشد زیرا این مواد اشعه را منعکس کرده و باعث ایجاد جرقه و آتش‌سوزی می‌شوند.
محدودیت‌های میکرویو:
۱- ضعیف بودن تکنولوژی اندازه‌گیری درجه حرارت
۲- نامشخص بودن نقطه پایان پخت به علت عدم امکان نمونه‌گیری در حین فرآیند
۳- عدم امکان سرخ کردن غذا (به علت نفوذ امواج در عمق ماده غذایی)
۴- امکان غیرفعال نشدن میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا در بعضی فرآورده‌ها

۵- عدم انجام واکنش‌های شیمیایی کند و مطلوب در کاربرد میکرویو چون زمان پخت کوتاه است. تغییرات شیمیایی که در برخی غذاها اهمیت دارد رخ نمی‌دهد.
نظر FDA در مورد میکرویو اُون:
سازمان غذا و دارو (FDA) که وظیفه نظارت بر روی غذاها و داروهای ارائه شده به جامعه را از نظر حفظ سلامتی دارد، معتقد است که ماکرویوهایی که بعد از اکتبر ۱۹۷۱ وارد بازار شدند دارای اشعه‌هایی با استاندارد بالاتر می‌باشد و از نظر FDA متناقض با اجاق سنتی نیستند و دارای حرارت کافی برای کشتن میکروب‌ها می‌باشند و اگر از روی راهنمای پخت آنها غذا پخته شود. هیچگونه مشکلی ایجاد نمی‌نماید FDA همچنین با استناد به تحقیقات مختلف مزایای زیر را برای غذاهای پخته شده در میکروویو بیان می‌کند.
۱- حفظ ویتامین C بیشتر از روش‌های دیگر
۲- حفظ پروتئین بیشتر از روش سنتی، بخصوص پروتئین‌های گیاهی مثل سویا، به دلیل اکسیداسیون کم (طبق تحقیقات Borcher).
3- کاهش چربی خام و کلسترول که از نظر تغذیه‌ای حائز اهمیت است.
۴- در خشک کردن با میکروویو کربوهیدرات‌ها بیشتر حفظ می‌شوند.

طبق تحقیقات مشخص شده است که پختن بعضی مواد غذایی به هر روشی، مقداری از مواد مغذی آنها به خصوص ویتامین‌های گروه B را می‌کاهد. حال در پخت به روش میکرویو کاهش ویتامین‌های B مقداری بیشتر از روش سنتی است. اما این مقدار در اکثر موارد قابل چشم‌پوشی است. آنچه طی تحقیقات مهم تلقی شده این است که در استفاده از ماکرویو اون دقت لازم به عمل آید. ۱- بطوریکه زمان پخت از روی بروشورها کاملاً‌ درست تنظیم گردد.

۵- غیرقابل استفاده برای اشخاصی که دارای pace makers (دستگاه تنظیم کننده ضربان قلب) هستند. (بیمارانی که تحت هر شرایطی در ارتباط با میکروویوها یا امواج رادیویی می‌باشند باید با پزشک خود مشورت کنند. زیرا برای آنها استفاده از اجاق‌‌های میکروویو بسیار خطرناک است. برای اینکه شیوه کار دستگاه تنظیم کننده الکتریکی است و برخورد با هر اشعه‌ای که منشأ الکتریکی دارد می‌تواند ایجاد اختلال در کار دستگاه تنظیم کننده شود و اطلاعات اشتباه به مولکول‌های قلب بفرستند).
سخن آخر
تحقیقات نشان داده است که هنوز به طور قطعی نمی‌توان در مورد کاملاً بی‌ضرر بودن یا مضر بودن این دستگاه و غذاهای طبخ شده درون آن نظر قطعی داد و بیان این مطلب نیازمند تحقیقات بیشتر است و از آنجائیکه نتایج بر روی حیوانات را نمی‌توان به یقین بر روی انسان‌ها شبیه‌سازی کرد، نیازمند تحقیقات بیشتر برای نتیجه‌گیری صحیح‌تر هستیم.
آنچه مسلم است این است که استفاده صحیح از دستگاه طبق راهنمایی‌های کارخانه سازنده کمک بسیار زیادی در بی‌خطر شدن آن برای انسان را دارد.

References
4- SCHRUMPF, E/CHARLEY,H, (1975): TEXTURE of BROCCOLI And CARROTS CookEe BY MICROWAVE SCIENCE, 40: 1025-29.
5- CZERSKI, P. ETAL. (1974): INFLUENCE of MICROWAVE RADIATION ON THE HAEMATOPOETIC SYSTEMATIC EFFECTS AND HEALTHAZARDS of MICROWAVE RADIATION- POLISH MEDICAL PuBLISHERS, WARSCHAU.
6- QUAN, R. ETAL. (1992): EFFECTS of MICROWAVE RADIATION ON ANTI-IN EFFECTIVE FACTORS IN HUMAN MILK- PEDIARICS.89 (4): 667-69.
1- A:\ shold you be concerned about cooking your food using a microwave oven. htm 2005
2- A:\ Microwave oven Radiation Hazards & Standards. htm 2005
3- A:\ ARE Microwave Ovens A Source of Danger. htm 2005

۴- A:\ WWW Mikrowellenterror- Tageting the Human with Directed Energy Weapons. htm 2005
5- A:\ 14374- Microwave oven interior Refelective Materials [california] HTML Document
6- A:\ Radiation ovens the proven Dangers of Microwaves
7- A:\ Hidden Hazard of microwave Cooking. htm
8- A:\ How Dangerous Are the Microwaves used In microwave ovens. htm

۹- A:\ Microwave Ovens- safe. htm
10- A:\ Microwave ovens. htm
11- A:\ OSH Answers Microwave Ovens ond their Hazards. htm

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 9700 تومان در 45 صفحه
97,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد