بخشی از مقاله

گزارش کار آموزی شرکت ایران پولین

تاریخچه شرکت ایران پولین :
شرکت ایران پولین (سهامی عام ) با سرمایه اولیه دویست میلیون ریال در تاریخ 23/7/1353 تحت شماره 19833 در اداره ثبت شرکتهای مالکیت صنعتی تهران به ثبت رسیده است. موسسین شرکت بانک صنعت و معدن گروه صنعتی ملی – پشتیبانی ایران برک شرکتهای سهامی خاص فرش گیلان و آقای مهدی هرندی بوده و آقای مهندس علی محمد شریفی به عنوان اولین مدیر عامل شرکت انتخاب گردیده بودند.


سرمایه شرکت در سال 1356 به مبلغ 700 میلیون ریال و در همان سال مجدّداً به مبلغ1300 میلیون ریال افزایش یافت .
در سال1369 شرکت از سهامی خاص به سهامی عام تبدیل و سرمایه شرکت به مبلغ 3900 میلیون ریال افزایش یافت و درسال1370 سرمایه شرکت به مبلغ 5850 میلیون افزایش و در 27/1/74 مجمع فوق العاده به مبلغ 2350 میلیون ریال از محل سود تقسیم نشده و مبلغ 3500 میلیون ریال از حمل اندوخته های طرح توسعه کارخانه (جمعاً 5850 میلیون ریال به سرمایه شرکت اضافه که در نتیجه سرمایه شرکت در حال حاضر مبلغ 17550 میلیون ریال می باشد 0
فعالیت اصلی شرکت طبق ماده 15 اساسنامه عبارت است از :


تاسیس و اداره کارخانجات ریسندگی و بافندگی به منظورتولید انواع پارچه های نخی و الیاف مصنوعی تاسیس و اداره هر نوع موسسه با کارخانه به منظورتبدیل تولیدات کارخانه ریسندگی و بافندگی به لباس ، پیراهن ، ملحفه و ...... و تاسیس شرکتهای تولیدی و مشارکت در شرکتهای تولیدی موجود و فروش تولیدات و عنداللزوم صدور آن به خارج و تاسیس هر نوع نمایندگی و اداره فروشگاه در کشورهای خارج به منظور فروش تولیدات و با انجام اموری که مرتبط با موضوع شرکت باشد و انجام کلیه اقدامات و فعالیت های لازم برای راه اندازی ماشین آلات بعد از انقلاب اسلامی صورت پذیرفته و در سال 1359 بخش ریسندگی در سالهای 1360 ، 1361 بخش بافندگی و در سال 1362 بخش رنگرزی راه اندازی شد و مورد بهره برداری قرار گرفته است.


علاوه بر ماشین آلات فوق جهت بهبود تولیدات و بالا بردن کیفیت محصولات ماشین آلات دیگری نیز خریداری و نصب گردیده که از آن جمله می توان باز سازی ماشین چاپ اشتورک ، خرید ماشین چاپ زیمر، خرید ماشین آلات دوزندگی ، خرید ماشین آلات چاپ خارزنی و سمباده زنی که در سالهای گذشته خریداری و نصب شد و راه اندازی گردیده و تاثیر قابل توجهی در فروش خارجی و داخلی داشته است .


با توجه به برنامه های صادراتی شرکت ، بخشی از ماشین آلات دوزندگی به مبلغ 605000 مارک و یک دستگاه طراحی اتوماتیک کامپیوتری و نمونه گیری و ظاهر کردن فیلم به مبلغ 95000 فلورن هلند خریداری گردیده و پس از نصب و راه اندازی تاثیر مثبت خود را در پارچه های تولیدی و صادراتی شرکت داشته است. که هم اکنون کار طراحی و ظهور فیلم در دفتر مرکزی تهران صورت می گیرد.


در حال حاضر شرکت ایران پوپلین دارای 1050 پرسنل استخدامی و قرار دادی می باشد که به شرح زیر می باشد:

1. 500 نفر دیپلم
2. 30-040 نفر فوق دیپلم
3. 30نفر لیسانس
4. 2 نفر فوق لیسانس
5. 150 نفر سیکل
6. 1 نفر دکتر


کنترل پارچه های خام :
استانداردهای کیفیت ایران پوپلین:
استاندارد: توزیع امتیازات منفی و درجه بندی پارچه خام در سالن کنترل محصولات خام .
تاریخ تایید مدیر بخش: 30/3/83

انواع
پارچه شماره
کالیته درجه
1 درجه
2 درجه
3 خط
یودی گره پا
مخملی قفسه سایه کوبیدگی زیرو رو زدگی خط تمپل خط شانه خط تاری کناره خراب روغنی
لباسی 6515
6502
6404
و سایر کاتیله ها 12 امتیاز 16 امتیاز بیش
از 16 امیتاز 2
3 2
3 2
3 1
2 1
2 1
2 1
2 2
3 2
3 2
- 1
2
پولیلن پیراهنی B5025
B 6063
و سایر کاتیله ها 12 16 بیش از 16 1
2 1
2 1
2 1 1 1 1 1
2 1
2 1 1
2
پرده ای 5046
6062
و سایر کاتیله ها 12 16 بیش از 16 1
2 2
3 2
3 1
2 1
2 1
2 2 2 1
2 2 1
2
ملحفه ای 5020
A1047
5003 و سایر کاتیله ها 12 16 بیش از 16 12 12 12 1 1 1 1 12 12 2 12


مشخصات پارچه های تولید شده در کارخانه:
کالیته پارچه های مصرفی در هر کارخانه ایی که مجموعه ای از اعداد و حروف است که مشخص کننده یکسری خصوصیات پارچه می باشد ، طبق قرار دادهایی بیان می شود . این علایم به صورت عددی 4 رقمی که همراه با حروف انگلیسی یا فارسی می باشد .
مثلاً :


سمت راست عدد چهار رقمی رقم اول از سمت چپ
پارچه های عریض ....A/ پنبه ای ..........1
پارچه های عریض ....B/ ویسکوز.........2
با نخ Open end.....O/ پلی استر........3


که برای سفید برفی به کار می رود پلی استر .......4
با نخ پود رینگی ........R/ پنبه – پلی استر....5
برای سفید برفی استفاده نمی شود ویسکوز – پلی استر ...6
عمدتاً این کارخانه از کاتیله های زیر استفاده می کند:


لباسی 6502- 6510
پیراهنی 6063- 6400
پرده ای 6062 - 5046
ملحفه ای 1047- 1044
مقدمات تکمیل:
تمام پارچه های نساجی پس از خروج از سالن بافندگی کم و بیش دارای مقادیری نا خالصی و عیوب می باشند لذا لازم است به منظور آماده کردن پارچه برای عملیات تکمیلی اصلی آن را تحت عملیات مقدمات تکمیلی قرار داد که مقدمات تکمیل در این کارخانه شامل پرز سوزی ، آهار گیری ، شستشو ، پخت، سفید گری ، مرسریزه کردن می باشد.


مراحل مقدماتی سالن:
پارچه هنگامی که از قسمت کنترل خام وارد سالن رنگرزی و تکمیل می شود ابتدا به قسمت مقدمات سالن منتقل می شود تا عملیات لازم برروی کالا انجام شود عملیات مقدماتی به شرح زیر انجام می شود:
1- پرز سوزی Singeing :


هدف از پرز سوزی از بین بردن پرزهای سطحی می باشد که عموماً وقتی الیاف به صورت staple مصرف شوند مسیر الیاف از نخ و در نتیجه از پارچه بیرون می زند و آن را غیر جذاب و مات می کند ( انعکاس نا یکنواخت نور) این پرز ها سبب مشکلاتی می شوند که عبارتند از :
1. زیر دست نا مناسب.
2. مات شدن پارچه.


3. نا یکنواختی رنگرزی و مصرف بیشتر رنگ و پررنگ تر به نظر رسیدن سطح پارچه.
4. مشکلات در چاپ که این پرز ها منافذ شابلونها را پر می کنند و سبب نا یکنواختی می شوند.


این مرحله برای پارچه هایی که باید خار زنی شود نباید صورت گیرد ولی پارچه هایی که تکمیل کالندر بر روی آنها انجام می شود باید حتماً پرز سوزی شوند. دستگاه پرز سوزی در این کارخانه به نام osthoff – senge می باشد در این دستگاه تنظیم سرعت عبور پارچه از داخل دستگاه توسط کارتهای پانچ شده ای تنظیم می شود و هر کارتی که درون محفظه برقی دستگاه قرار می گیرد یک سرعتی را به پارچه عبور می دهد .
تنظیم سرعت با توجه به ضخامت پارچه صورت می گیرد به عنوان مثال :


- برای پارچه های کلفت و ضخیم مثل پنبه خالص سرعت 125 m/min است .
- اگر پارچه 100% پنبه ای و نازک و یا پلی استر – پنبه باشد از کارت سرعت 137 m/min استفاده می کنیم.
- اگر پارچه حساس پلی استر – ویسکوز باشد از کارت145 استفاده می کنیم .


این دستگاه پرز سوزی طوری تنظیم شده است که هم پشت و هم روی پارچه در مقابل شعله قرار می گیرد . در این بین پارچه از روی 4 غلتک فولادی عبور می کند که از داخل آنها آب عبور می کند که این عمل برای جلو گیری از سوختن و ذوب شدن پارچه است .
اگر در حین کار به هر علتی مجبور به متوقف کردن دستگاه شوند ، غلتک هاییکه از درون آنها آب سرد عبور می کند به طور اتوماتیک پارچه را از مقابل شعله دور می کنند.


بعد از عمل پرز سوزی دو حوضچه باز وجود دارد که می توان از آنها برای عمل آهار گیری پارچه به روش سرد یا Cold pad batch استفاده نمود ، پارچه خروجی بعد از این دستگاه خشک نمی شود و سیلندر های خشک کن ندارد . در این روش آهار گیری از آنزیم های سرد آمیلاز استفاده می کنند. pickup محلول باید 100% باشد. پارچه بعد از عبور از حوضچه های مواد بر روی خرک رول شده و رو پیش پلاستیک کشیده می شود، پارچه معمولاً 8-12 hr با سرعت 16 m /min در حال حرکت انبار می شود بعداً پارچه به قسمت پخت و شستشو برده می شود.


تمیز بودن مجاری گاز که شعله دارد بسیار مهم است و هر گاه که ماشین stop کند و شعله خاموش شود یک محافظ روی شعله را می پوشاند تا سوراخ ها کثیف شوند. البته رنگ شعله باید سبز و آبی باشد. و بعد از 5min پس از روشن شدن شعله باید یک خط قرمز روی پارچه ببینیم که نشان دهد پرز سوزی خوب انجام می شود .


شعله باید تیز و برنده باشد . اطراف شعله نیز باید مرتب تمیز شود چون مذاب پرز ها به صورت قیر روی غلتک می نشیند. چیزی که بسیار مهم است این است که در این ماشین پس از stop ماشین ، غلتک ها از شعله فاصله می گیرند و پارچه شل می شود حالا اگر بخواهیم مجدّداً ماشین را راه اندازی کنیم حتماً باید پارچه را بکشیم تا شلی آن برطرف شود و گرنه پارچه می سوزد .


نیم ساعت قبل از اتمام ساعت کار ، باید ماشین را خاموش کرد تا با آب سرد و فن ، آجرهای ماشین کاملاً خنک شوند و گرنه پارچه می سوزد و بعد هم باید آب وفن را خاموش کرد . غلتک های انحنا دار در آخرین مرحله قبل از خرک دوم برای باز کردن چروک پارچه به صورت خود کار می باشد ( که تقریباً در همه ماشینها وجود دارد).


اگر پارچه را بعد از پرز سوزی لمس کنیم و پرز زیادی به دست بچسبد نشان می دهد که پرز سوزی خوب انجام نشده است.
- هنگام استفاده از آنزیم سرد به روش Cold pad batch علت چرخش پارچه پس از ول شدن روی خرک این است که اگر به صورت ساکن باقی بماند رویش خشک شده و داخلش خیس مانده و عملیات به صورت نا یکنواخت انجام می شود. سرعت چرخش نباید آن قدر زیاد باشد که نیروی گریز از مرکز باعث شود محلول از مرکز فرار کند و مرکز پارچه رول نشده دارای محلول کم تر و روی پارچه دارای محلول بیشتر شود در واقع در این حالت محلول به سمت بیرون پاشیده می شود. همچنین سرعت چرخش نباید آنقدر کم باشد که باعث شود محلول از پائین پارچه رول شده چکه کند .
- پارچه های پلی استری و فیلا منتی پرز سوزی ندارند.


- بعضی اوقات در اثر برق رفتن توسط باتری نیروی برق جبران شده و باعث می شود باز و بالا آمده و بگذارد که پارچه بسوزد.
عیوب مشاهده شده در پارچه:
1. نا یکنواختی طولی و عرضی .
2. تخریب حرارتی لیف.


علت عیوب فوق:
1. نا یکنواختی در مخلوط گاز در شعله که عیوب عرضی را ایجاد می کند.
2. نا یکنواختی رطوبت در سطحی که عیوب طولی را مشخص می کند .


3. نا یکنواختی در تخلیه رود که اگر دریچه تخلیه تحت فشار در پائین باشد مقداری از انرژی تخلیه شده و سبب نا یکنواختی می شود.
4. نا یکنواختی غلتک های فشار و اعمال کشش در طول پارچه.


5. نا یکنواختی فشار گاز که نا یکنواختی طولی را ایجاد می کند تغییر در فشار گاز سبب تغییر سرعت سوختن می شود و از تغییر سرعت ورودی گاز نشات می گیرد بنابراین فاکتور گاز ورودی و هوا را باید تنظیم نمود.


6. نا یکنواختی در سرعت غلتک تغذیه پارچه.
علت اصلی خطوط افقی عدم تنظیم شعله می باشد که خود به دلیل زیر می باشد:
1. ورودی گاز در بعضی مناطق بلوکه شده باشد.
2. روزنه های ورودی گاز در بعضی از مناطق بزرگتر شده باشد.
3. توزیع گاز به صورت نا یکنواخت انجام شده باشد.


دستگاه سفید گری بزرگ و کوچک :
سفید گری بزرگ
این ماشین برای پارچه های عریض استفاده می شود و با اینکه همزمان 2پارچه کم عرض از آن عبور می کند که البته حالت دوم بسیار کمتر اتفاق می افتد . این ماشین دارای 2 قسمت ابتدایی عملیات پخت را انجام می دهد و قسمت انتهایی که سفید گری را انجام می دهد و پس از آن هم خشک کن قرار دارد . پارچه پس از آغشته شدن به محلول در مخزن اول وارد محفظه steamer می شود که بنا به مدت زمان لازم برای بخار دومین پارچه غلتکهایی در محفظه وجود دارد که با عبور پارچه از آنها و سرعت عبور پارچه از آنها زمان لازم داده می شود.


اما چیزی که مهم است یک نوار در زیر هم دارد که conveyor نامیده می شود و هنگامی که پارچه آهار زیادی داشته باشد و بخواهیم مدت زمان بیشتری پس از آغشته شدن به آنزیم در استیمر باقی بماند در کنوایر انباشته می شود برای این کار در ابتدای کار سرعت خروجی کوانیر را صفر می کنند تا پارچه انباشته شود سپس سرعت را بالا می برند البته در هر حال سرعت خروجی در کنوایر کمتر از ورودی است


دمای بخار درون steamer , 103C می باشد . پس از خروج پارچه از آنجا یک جفت غلتک حلزونی وجود دارد که خلاف جهت پارچه می چرخند و سبب باز شدن چروک در لبه های پارچه می شود .


در سفید گری بزرگ قسمت انتهایی جدیدتر است و به کمک کامپیوتر تنظیم می شود . و با توجه به نسخه داده شده مواد لازم از جمله آب ، آب اکسیژنه ، صابون و .... با در صد و غلظت های مشخص از مخزن ها یشان آورده و با هم میکس نشده و در تانک کوچکی که در ابتدای این قسمت است و به نام im pacta نامیده می شود و دارای حجم 110ut می باشد . غلظت محلول همیشه باید ثابت بماند. با توجه به pick up ، متراژ پارچه ، وزن پارچه و مقدار آبی که پارچه از هر مرحله قبل با خود آورده و..... این حجم و درصدش باید ثابت بماند.


قسمتی از ماشین که اهمیت ویژه ای دارد Dencer و Ten sion آنها می باشد . قبل از ورود پارچه به steamer و یا قبل از ورود به حمام مواد شستشو ، دان سر وجود دارد که کشش پارچه را تنظیم می کند تا از شل و سفت شدن پارچه جلوگیری کند. این فشار در حالت نهایی باید 20 باشد .
اگر Dancer از حد معمول بالاتر یا پائین تر باشد ماشین stop می کند و به دو صورت :


- که اگر مشکل بسیار حاد باشد خود ماشین به طور خود به خود stop می کند ولی اگر بسیار حاد نباشد خبر می دهد و اپرا تور برای رفع مشکل ، ماشین را stop می کند . البته در صفحه مانیتور در هر لحظه می توان تمام اطلاعات از جمله تنش موجود در دان سرها و غلظت حوضچه و...... را مشاهده نمود.
اگر دان سرها شل باشند پارچه به دور غلتک ها می پیچد و مشکل ساز است . در قسمت آهار گیری دان سر که پس از مخزن محلول آهار گیری وجود دارد

بسیار مهم است زیرا اگر نباشد ممکن است پارچه را از غلتک فولاد بکشد و پارچه سر بخورد و خراب شود. فشار تمام غلتک ها اتوماتیک می باشد . قبل از steamer یک پیش گر مکن هم وجود دارد تا از شوک حرارتی جلوگیری کند. Steamerهمانطور که گفته شد پارچه به صورت u-box می ریزد و وقتی روی غلتک های conveyor بریزد به طرف جلو رانده می شود که این حرکت توسط زنجیری که به موتور وصل است انجام می شود و سرعت این حرکت در اختیار خودمان می باشد.


حدود 1000 متر پارچه روی کنوایر قرار می گیرد . مثلاً برای سفید گری پارچه به مدت 20min و با سرعت 70m/ min در Steamer حرکت می کند که نشان می دهد درون استمر 1400 متر پارچه باقی می ماند البته گاهی برای بعضی پارچه ها که حساس هستند مثل پلی استر نباید پارچه روی کنوایر بریزد چون روی پارچه شکستگی ایجاد می شود یا سایه می افتد که در رنگ رزی خودش را نشان می دهد.


بنابراین پارچه را از حالت conveyor به حالت line در می آوریم و این امر توسط یک دگمه در سیستم کامپیوتری امکان پذیر می باشد. همچنین مقدار ریزش پارچه درون Steamer به صورت در صد 100-20 قابل تنظیم است و حدود آهار گیری پارچه 6502 بدون کنوایر به صورت line است و حدود 3دقیقه و 45 ثانیه درون بخار اشباع 1030 سانتی گراد باقی می ماند. سرعت ورودی و خروجی 25m/min است وپارچه 2min در شستشو 2min در سیلندر های خشک کن باقی می ماند ، دمای حمام آهار گیری هم 50 سانتی گراد است . بعد از Steamer ، حوضچه های شستشو وجود دارد که شامل سه حوضچه می باشد که به صورت

شیبدار قرار دارند که آخرین حوضچه در بالاترین وضعیت قرار دارد. و آب از آنجا وارد می شود یعنی در آخرین مرحله شستشوی پارچه ، تمیز ترین آب هم وجود دارد و اولین حوضچه کثیف ترین آب را دارا می باشد. که از همان جا نیز آب خارج می شود. بعد از هر حوضچه فولادی وجود دارد که آب اضافی گرفته می شود.


پس از شستشو ph پارچه باید حدود خنثی باشد دمای حوضچه ها باید جوش باشد اما در این ماشین ها چون گریسکاری نشده و اگر دما بالا برود روغن ها وارد حوضچه می شود و پارچه کثیف می شود. در تنظیمات توسط سیستم کامپیوتری می توان طوری تنظیم نمود که فقط یک موتور کار کند یا دور چرخش موتور عکس شود.... و همه اینها در حین کار نیاز می شود. مثلاً وقتی غلتک 18 و 19 کار نکند مجبوریم دور موتور آنها را بیشتر کنیم تا جبران غلتک 17 را بکند. یا

پارچه حول یک غلتک بپیچد باید دور موتور را برعکس نمود تا پارچه رها شود. از ماشین سفید گری فقط برای شستشو هم می توان استفاده کرد یعنی قسمت آهار گیری را جدا کنیم و فقط از قسمت سفید گری استفاده کنیم و از همان جا تغذیه انجام شود و محلول شستشو را درون im pacta بریزیم و در غلتک های خشک کن پارچه را خشک نمود . در سفید گری بزرگ برای سفید برفی پارچه از uv tex استفاده می کنیم برای این کار در مخزن سوم در قسمت شستشوی

سفید دگری بزرگ ورودی آب را می بندند و محلول سفید برفی به صورت تزریقی استفاده می شود . که ابتدا حمام را از محلول پر کرده سپس از مخزن محلول که در کنار حوضچه قرار داده اند و طوری تنظیم کرده اند تا همیشه gr/lit محلول ثابت بماند از طریق لوله ای که در امتداد خود سوراخها ی ریزی دارد این محلول وارد حوضچه سوم می شود تا در آخرین مرحله uvtex افزوده شود و بدون شستشو فقط خشک شود و برای شستشو آب در حوضچه وارد و از حوضچه اول خارج

می شود . فشار فولارد بعد از حوضچه اول و سوم 10 و بعد از حوضچه دوم 15 می باشد. و این به دلیل این می باشد تا پارچه آّ کمتری با خود وارد حوضچه سوم کند و چون یک سفید گری مجدد می باشد سرعت coveyor را بیشتر می کنند تا پارچه زمان کمتری در steamer بماند و آسیب کمتری ببیند.


در ماشین سفید گری بزرگ عملیات پخت هم صورت می گیرد .غلتک ها پس از پخت کثیف می شوند و باید تمیز شوند به همین دلیل از اسید نیتریک 60kg در 500lit آب (حدود 6%) در دو حوضچه قبلاز steamer در ماشین قدیم و بعد از steamer آن و در حوضچه بعد از steamer ماشین جدید استفاده می شود که پارچه آستری در ماشین حرکت می کند و به این ترتیب با آغشته شدن به مواد غلتک ها تمیز می شوند( راه خروج مواد از حوضچه ها بسته است.) . کمی بخار را باز می کنند تا کمی گرم شود و با بالا رفتن بومه غلتک ها بهتر تمیز شوند البته باید دقت کنیم تا آستری از بین نرود و بعد از آن آستری در سیلندرها خیلی بالاتر رود آستری از بین می رود.


در مرحله دوم آستری از ماشین رد می شود ، ماشین با آب شسته می شود و این با پارچه در خشک کن های کاملاً خشک می شوند. اگر قبل از عملیات آهار گیری ، در ماشین سفید گری انجام شده باشد دستگاه باید با اسید نیتریک شسته شود تا ph آهار گیری به خنثی برسد. البته برای شستشوی ماشین که هر دو هفته یا دو هفته یک بار انجام می شود برای رسوب زدایی نیز از اسید نیتریک استفاده می شود (به همان ترتیب بالا ).
سفید گری کوچک
این ماشین مانند سفید گری بزرگ می باشد تنها برای پارچه های با عرض کم استفاده می شود و عملیات شستشو ، آهار گیری ، پخت ، سفید گری و سفید برفی درون آن انجام می شود که همگی بسته به کاتلیه و نوع و جنس پارچه و سفارش مشتری و عملیات بعدی متغییر می باشد. ماشین 14 موتور دارد 14 دان سر دارد که دان سر ها باید تنظیم باشد و گرنه دستگاه stop می کند.


استاندارد این است که دان سرهای 20 باشد ولی 5-10 بالا یا پایین باشد مشکلی ندارد و کار ادامه می یابد . در اینجا هم درون steamer پارچه به 2 صورت line,,Conveyor می تواند عبور کند و تنظیم سرعت های دستگاه بسته به این حالتها متفاوت است یعنی اگر line باشد با یک دگمه محل ماشین کنترل می شود و سرعت قسمت اول و آخر با هم تنظیم میشود . اما در حالت conveyor از هم مجزا می باشد . البته باید بدانیم که همه مو تورها دارای dancer نمی باشد مثلاً موتورهایی در steamer وجود دارند که دان سر ندارند. یک غلتک در استیمر و جود دارد که وقتی در حالت line می باشد این غلتک بالا است و هنگامی که در حالت conveyor می باشد این غلتک پایین می رود تا پارچه از روی غلتک و غلتک های افقی عبور کند و این غلتک توسط یک جک جا به جا م

ی شود. در حالت کنوایر جک پائین است و با غلتک های کناری تشکیل یک سطح مسطح را می دهد. با توجه به نوع پارچه می توان دان سرها را تنظیم نمود. دمای سیلندرهای خشک کن که بخار داغ می شوند ثابت است بنابراین برای پارچه های کلفت تر به نیاز به زمان بیشتری می باشد و باید سرعت را کم نمود

اگر دانسرها شل باشد پارچه به دور غلتک می پیچد و اگر سفت باشد پارچه کشیده و پاره می شود و در هر صورت stop است. سفید برفی نیز در این ماشین انجام می گیرد.


در قدیم uvtex را در همان مخزنی که H2O2 می ریختند، مخلوط می کردند اما دیدند به خاطر شستشوی که پس از آن در حوضچه ها انجام می شود از اثر آن کم می شود بنابراین در حال حاضر در حوضچه سوم به جای آب از uvtex استفاده می شود و در حوضچه قبلی با آب انجام می شود و طریقه پر کردن مخزن مانند سفید گری بزرگ است .
عملیاتی که در سفید گری بزرگ و کوچک می تواند انجام شود به صورت زیر می باشد:
1. شستشو
2. آهار گیری
3. پخت
4. سفید گری
5. سفید برفی
2- شستشو Scouring
این عملیات مقدماتی معمولاً بر روی پارچه هایی که خیلی کثیف و دارای لکه های چربی باشد . به صورت یک مرحله مجزا انجام می شود عمل شستشو اولین تکمیل مرطوب می باشد و به منظور بر طرف کردن مواد خارجی مانند روغنهای ریسندگی و کثافات و ناخالصیهای قابل حل در محلولهای شستشو انجام می گیرد علاوه بر از بین رفتن ناخالصیها ساختمان بافت پارچه متراکم تر شده و ابعاد آن کاهش پیدا کرده وزیر دست آن تغییر پیدا میکند .


با وجود اینکه برای تمیز کردن و از بین بردن مواد خارجی و کثافات از روی پارچه یک شستشوی مناسب لازم و ضروری می باشد ولی باید دقت کرد که در اثر شستشو خساراتی به پارچه چه از نظر استحکام و چه از نظر خواص ظاهری مانند رنگ زیر دست و غیره وارد نشود. بعضی مواقع ممکن است برای بر طرف کردن کثافات سنگین و زیاد احتیاج به شستشوهای طولانی و قوی باشد که در نتیجه آثار نا مطلوبی در خواص پارچه ایجاد خواهد شد.


عملیات شستشو عبارت است از عمل کالا با پاک کننده های مناسب همراه با مواد قلیایی و یا در غیاب مواد قلیایی . هر گاه صابون در عملیات شستشو مورد مصرف قرار گیرد احتیاج به آب نرم می باشد ولی برای پاک کننده های مصنوعی چگونگی سختی آب اهمیت ندارد.
هدف از شستشوی پارچه:


1. برطرف کردن آلودگیهای موضعی و کلی مانند روغنهای ریسندگی – آهار – گرد و غبار
2. برطرف کردن لکه های مخصوص و استثنایی.
3. اصلاح سفیدی پارچه و شفافیت رنگ الیاف آن .
4. حفظ و اصلاح مشخصات اصلی لیف در پارچه.


از آنجا که پارچه های پنبه ای مرحله پخت یا آهار گیری آنها همراه با صابون انجام می شود دیگر مرحله شستشو به صورت مجزا ندارد برای پارچه های پلی استر- ویسکوز از آنجایی که نیاز به پخت ندارند و عملیات آهار گیری آنها وقتی صورت می گیرد که بعد از انجام تست ید آهار زیادی را نشان دهد و یا اگر پارچه باید رنگرزی یا چاپ راکتیو شود و نیاز به آهار گیری باشد ، فقط با یک شستشوی با صابون عملیات مقدماتی روی پارچه انجام می شود مگر اینکه با توجه به نوع سفارش مشتری احتیاج به سفید گری یا سفید برفی و ..... باشد.


در مرحله شستشو معمولاً از صابونی استفاده می شود که نا نیونیک باشد تا در مراحل دیگر مشکلاتی ایجاد ننماید .
نسخه شستشو در سالن :
دیاداوین 2 Gr/lit EWNO1
گرسکوئیت 1 Gr/lit HRO
از آنجایی که در کارخانه از آب چاه استفاده می شود ، در نتیجه آب دارای سختی می باشد ، که تصفیه خانه ایران پولین با توجه به آزمایشات تست سختی آب که در آزمایشگاه رنگرزی انجام می شود و باید به طور نرمال 2 قطره باشد . سختی آب را بر طرف کرده ولی برای اطمینان از عملیات از سختی گیر گر سکوئیت استفاده می کنند.
نسخه شستشو اگر پارچه دارای لکه های روغنی باشد:
صابون لکه بر 2Gr/lit
گرسکوئیت HRO 1Gr/lit
نسخه شستشو وقتی که بعد از آزمایش عنوان PH آن از 7 یا 8 بالا تر باشد:
دیاداوین 2 Gr/lit EWNO1
گرسکوئیت 1 Gr/lit HRO
اسید استیک 1 Gr/lit


نکته: معمولاً برای پارچه های پلی استر از 1 Gr/lit صابون استفاده می کنند و برای پارچه های پنبه ای که معمولاً کثیف تر هستند از 2 Gr/lit صابون.
در شستشوی مقدماتی و همچنین پخت از صابون دیاداوین EWNO1 و برای شستشوی بعد از رنگرزی و چاپ از صابون 110 استفاده می کنند که هر دو از نظر یونی بدون بار و نانیونیک بوده تا در مراحل بعدی مشکلات حاصل از نوع بار بوجود نیاید.


در هنگام شستشو معمولاً به بخار اشباع نیازی نیست و بخار steamer را قطع می کنند
نکته : برخی پارچه های PV برای شناسایی یک فاز از مخلوط ، در هنگام بافندگی رنگ " تینت" اضافه می کنند، این رنگها با یک شستشوی معمولی از بین می رود.


3- آهار گیری Desiring
قبل از انجام عملیات تکمیل مرطوب لازم است آهار نخ تار پارچه به اندازه کافی برطرف شود تا در مراحل شستشو ، سفید گری و رنگرزی یا چاپ مزاحمت و نایکنواختی ایجاد نکند و در ضمن مقداری از مواد تکمیل و رنگ را به خود جذب نکند.


آهار نشاسته به راحتی از کالای سلولزی بر طرف نمی شود اما اغلب آهار هایی که برای الیاف مصنوعی به کار می روند ، به علت حلالیت خوب آنها در آب ، به سهولت با محلول صابون و قلیایی بر طرف می شوند. همچنین قسمتی از آهار نشاسته درشت و در محیط قلیایی تجزیه می شود و تولید محیط احیاء کننده می کند که این محیط رنگهای نخ کالا را ( در مورد کالا هایی که با نخ های رنگی بافته می شود). احیاء کرده کرده و زائل می سازد . برای جلوگیری از عمل احیاء شدن رنگ کالا لازم است به حمام شستشو مواد اکسید کننده کافی اضافه کرد.


روشهای آهار گیری آهار نشاسته
برطرف کردن آهار نشاسته با یکی از چهار روش زیر ممکن می باشد :
1. آهار گیری با اسید Acid- steeping off Grey scouring


2. آهار گیری با روش تخمیر Rot steeping
3. آهار گیری با اکسید کننده ها Oxidizing agertls
4. آهار گیری با آنزیم Treat tment with Ensymes
در کارخانه ایران پو لیسن آهار های به کار رفته بر روی نخ های پنبه ای و پلی استری و ویسکوزی بیشتر از نوع نشاسته ، PVA ( پلی ونیسل الکل) و یا اگر یلیکی می باشند .
پلیمر لیف پلی استر حاوی گروه های فعال نمی باشد و با مواد آهار اتصال شیمیایی تشکیل نمی دهد ، لذا با استفاده از مواد Plasticizer مناسب که قابلیت تشکیل اتصال و اندرواس را دارد می توان موجب اتصال آهار به لیف گردد. مناسب ترین مواد پلاستیکی سایز ر از انواع پلی سرهای و نیسلی مثل پلی ونیسل الکل pva است .
برای آهار دادن نخ های ویسکو

ز ریون نیز می توان از pva استفاده کرد . قسمت اعظم نخ های پنبه ای و همچنین ویسکوزریون را می توان با آهار نشاسته طبیعی آهار داد. برای برطرف کردن آهار نشاسته لازم است آن را به محصولات قابل حل در آب تجزیه کرد.


باید در هنگام آهار گیری ، الیاف را از نقطه نظر نوع آهار به کار رفته در آنها مورد ارزیابی قرار دارد:
• هر گاه نخ های پلی استر بوسیله پلی ونسیل الکل و یا پلی اکریکتی اسید اسید آهار زده شده باشند به سهولت آهار گیری می شوند.
• در صورتی که جهت آهار دادن آنها از مخلوط آهار نشاسته پلی ونیسل الکل استفاده شود عمل آهار گیری باید مانند آهار گیری نشاسته خالص انجام گیرد.
• آهار گیری نشاسته به روشهای مختلفی انجام می شود که در کارخانه ایران پولین تنها آهار گیری با آنزیم صورت می گیرد.


آهار گیری با آنزیم :
یکی از مهمترین روش برطرف کردن آهار از روی کالا استفاده از عصاره هایی است که حاوی آنزیم مناسب می باشد. این آنزیم ها از نوع کاتالیزورهای بیوشیمی یعنی بیوکاتالیزورها (Biocatalysts) می باشند و از نظر شیمیایی پروتئین هایی هستند با وزن ملکولی زیاد (حدود 000/100) و با کاتا لیزورهای شیمیایی معمولی تفاوت دارند زیرا در حرارت PH محدودی عمل می کنند.


آنزیم هایی که برای تجزیه ملکولها ( یعنی آهار گیری) به کار می روند به دو گروه کلی زیر تقسیم می شوند:
1- آنزیم های دکسترنیوژنیک (Dextrinogenice) تولید کننده ساکاروز یا بتا آمیلازها .
2- آنزیم های ساکاروژنیک ( Saccharogenic) تولید کننده ساکاروز یا بتا آمیلازها .


آمیلوز قسمتی از ماده آهار نشاسته را تشکیل می دهد که باعث ژلاتینه شدن آهار می گردد و آنزیم های آلفا و بتا آمیلازها موجب کاهش قدرت ژلاتینه آهار شده به طور یکه هرگاه آنزیم مناسبی به خمیر نشاسته ژلاتینه شده اضافه شود ابتدا موجب سیا لیت خمیر و سپس تبدیل به نشاسته ( آمیلوز ) به دکسترین محلول در آب و بالاخره تشکیل مالتوز حاصل می گردد و مالتوز نیز قابلیت تجزیه به دو ملکول گلوکز را دارد.


آمیلوز آلفا و بتا به طور مشابه اتصال گلوکزی در ملکول نشاسته را هیدرولیز می کند اما محلی که فعل و انفعالات در آن صورت می گیرد متفاوت است . به طوری که آمیلاز آلفا زنجیر ملکول نشاسته را به طور راندوم پاره و احیا می کند . درجه پلیمزیزاسیون را به سرعت کاهش می دهد ولی آمیلاز بتا غیر زنجیر مولکول نشاسته را از واحد مالتوز در انتهای ملکول احیا می کند و طول ملکول را به تدریج کوتاه می سازد ، لذا جهت آهارگیری های سریع مناسب نخواهد بود.
نکته:


آمیلازهای مختلف در محدوده درجه حرارت ph و زمان معینی فعال و پایدار می باشند. با افزایش زمان ، فعالیت آنزیم کاهش پیدا می کند و با ازدیاد درجه حرارت فعالیت (activity) آنزیم افزایش پیدا می کند ولی پایداری (stability) آن کاهش می یابد.
هرچه پایداری حرارتی (heat stability) آنزیم زیاد باشد نشاسته را با سرعت زیادتری تجزیه می کند . پایداری حرارتی آنزیم ها در آهار گیری های جدید که حرارت بیش از 100 درجه در عملیات به کار می رود.


اخیرا معلوم شده است که هر گاه آنزیم با قدرت معینی را بتوان با نشاسته مخلوط کرد ، می تواند حرارت های 130 – 120 درجه را به مدت کافی تحمل کند و نشاسته را به دکسترین با مخزن ملکولی کم و قابل شستشو تبدیل کند. در محدوده ph معینی آنزیم حداکثر فعالیت خود را خواهد داشت و در محدوده معین دیگری حداکثر پایداری خود را ، که این دو محدوده از ph بر یکدیگر منطبق نمی باشند، لذا در انتخاب ph باید دقت کرد ، که شرایط مناسب برای پایداری و فعالیت آنزیم حاصل گردد. بنابراین چون آنزیم نسبت به ph حساس است (6~ ph) و ممکن است کپک زده و خراب شود ، باید ph در حین عملیات کنترل شود . همچنین باید قبل از استفاده از دستگاه ، حوضچه مواد را باید کاملاً تخلیه و تمیز کرده و حتی هنگام تمیز کردن ، اسیداستیک هم اضافه کرد تا محیط قلیایی نباشد.
نکته:


عمل آهار گیری معمولاً روی پارچه هایی که باید رنگ رزی شوند و یا پارچه هایی که چاپ ر اکتیو می شوند می شوند ، صورت می گیرد . ولی اگر چاپ با پیگمینت باشد نیازی به آهار گیری نیست ، چون رنگ با سیلندر بر سطح کالا می چسبد و به درون لیف نفوذ نمی کند .
اما اگر پارچه ، پارچه پنبه – پلی استر باشد (با درصد پنبه بالا) از آنجا که پارچه های پنبه ای آهار نشاسته داشته و معمولاً کثیف هستند ، عملیات آهار گیری( در صورت نیاز ) و پخت و سفید گری ( در صورت سفارش مشتری ) برروی کالا انجام می شود.
تست آهار گیری :
با پاشیدن چند قطره ید روی کالا مشخص می شود:
قبل از آهار گیری .......................لکه های قهوه ای تیره.
بعد از آهار گیری .......................لکه های زرد روشن
اگر رنگی بین این دو حالت باشد یعنی آهار گیری کامل انجام نشده است.

نسخه آهار گیری در سالن:
آنزیم آمیلاز: AL 100 KI 200 = 2 -4 gr/lit صابون دیاداوین 1-2 gr/lit
اسید استیک به میزان کم ( جهت پائین آمدن ph حدود ./5 cc/lit)
دما 70 – 103
PH 6-7
زمان نوع پارچه ( درصد آهار ) ′5′ - 20
نسخه آهار گیری در آزمایشگاه :
آنزیم 7 gr/lit KI 200
صابون دیاداوین 2 gr/lit EWN – 01
درمزور به حجم 1 Lit رسانده و یک مقدار آن را داخل ارلن ریخته و پارچه را تماماً در داخل آن می اندازیم تا 20 دقیقه در دمای 70 درجه حرارت می دهیم .


4 – پخت:
پارچه های پنبه ای و پنبه – پلی استر به خاطر اینکه جذب مواد بر روی کالا را افزایش دهند و همچنین رنگدانه ها ، واکس و چربی های موجود در پنبه را از کالا خارج کنند مرحله پخت انجام می شود . از آنجا که در پخت سود باعث تورم کالای پنبه ای می شود ، در نتیجه راند مان عملیات در مراحل بعدی بر روی کالا افزایش می یابد .
نکته:
ابتدا تصور بر این بود که در اثر شستشوی کالای پنبه ای با محلول قلیایی و واکس های سطحی الیاف بر طرف می شود و در نتیجه موجب افزایش جذب رطوبت کالا می گردد. ولی امروزه معلوم شده است که واکس الیاف در داخل دیواره ثانویه آن قرار دارد و در اثر جوشیدن لیف در قلیایی دیواره اولیه شکسته شده و در نتیجه موجب افزایش رطوبت در لیف می شود.
• از آنجا که نخهای پنبه ای به کار رفته در پارچه ای بسیار کثیف می باشند و شامل تخم های زیادی هستند و رنگ پنبه به زردی می زند، در نتیجه یکی از راههای تشخیص عملیات پخت روی پارچه پنبه ای این است که ، پارچه پخت شده زرد بوده که نشان دهنده خارج شدن رنگدانه ها ... از داخل لیف می باشد که بعد از سفید گری با آب اکسیژنه از بین می روند.

در متن اصلی مقاله به هم ریختگی وجود ندارد. برای مطالعه بیشتر مقاله آن را خریداری کنید