دانلود مقاله گزارش کار اموزی خدمات کامپیوتری کوثر

word قابل ویرایش
46 صفحه
9700 تومان
97,000 ریال – خرید و دانلود

گزارش کار اموزی خدمات کامپیوتری کوثر

مقدمه:

درس کاراموزی در طول دوران تحصیل یک دانشجو خصوصا در رشته های فنی ومهندسی بدلیل ارزش زیاد در اموزش عملی اموخته های تئوری از اهمیت بالایی برخوردار است. لازم به یاداوری است که هدف از این واحد این نیست که کاراموز صرفا مدتی را در یک محیط کاری مرتبط با رشته خود طی کند. بلکه فرض این است که کاراموز در یک تیم موجود کاری به انجام یک پروژه پذیرفته میشود واز نزدیک با کار انها اشنا شده وبا مسائل ومشکلات اجرای پروژه برخوردار میکند.

بنابراین کاراموز به محیط بیرون از محل تحصیل فرستاده میشود تا کار بیاموزد نه اینکه عهده دارانجام کاری شود.
انچه پیش رو دارید گزارشی ازفعالیت کاراموزی اینجانب درخدمات کامپیوتری کوثراست.

با تشکروقدردانی از استاد محترم درس کاراموزی جناب اقای حیدری نژادکه زمینه حضور اینجانب را در ان محیط اموزشی فراهم کرده دهمکاریهای لازم را با بنده مبذول داشته اند.
آنچه که در پی می‌آید گزارش کارآموزی اینجانب زهرا طاهرخانی دانشجوی مقطع کاردانی رشته کامپیوتر است ، که حاوی فعالیتها مطالعات و مشاهداتی است که در طول مدت کارآموزی درخدمات کامپیوتری کوثر انجام داده‌ام .

فعالیتهای انجام شده شامل راه‌اندازی سیستمهای سفارشیخدمات کامپیوتری کوثر و یک تحقیق عملی در زمینه‌ عوامل ثأثیر‌گذار در گرافیک کامپیوتری می‌باشد .
در حین راه‌اندازی سیستمهای خدمات کامپیوتری اشکالات سخت‌افزاری متعددی روی می‌داد که نحوه تشخیص علت ومرتفع کردن این اشکالات در بخش گزارشات آمده است .
از آنجا که کار کردن بر روی سخت‌افزار یک کامپیوتر نیاز به آشنایی با قطعات سخت¬افزاری کامپیوتر دارد ، مطالعات و مشاهداتی در زمینه‌ قطعات سخت‌افزاری بعمل آمد که بخشی از آنها در قسمت گزارشات آمده است .

قسمت پایانی گزارش را فرمهای گزارش هفتگی و ماهانه تشکیل می‌دهند که حاوی شرح عملکردها و فعالیتها در مدت کار‌آموزی می‌باشند .

۱
معرفی محل کاداموزی:
خدمات کامپیوتری کوثر در سال ۱۳۷۹ شروع به فعالیت نموده است . این خدمات کامپیوتری در ابتدا به ارائه و نصب انواع نرم افزاروسخت افزارهای مختلف نعالیت می‌کرده است . سپس فروش کامپیوتر‌های شخصی نیز به فعالیتهای این خدمات کامپیوتری اضافه شده است .
در حال حاضر رسالت اصلی این خدمات کامپیوتری فروش جدید‌ترین سیستم‌های کامپیوتر شخصی به صورت ضمانت دار می‌باشد . تولید و فروش نرم‌افزار از اهداف آتی این شرکت می‌باشد .

شرح کل فعالیتهایی که در خدمات کامپیوتری انجام میشود:
همانطور که میدانید در یک واحد خدماتی تنها محصول تولیدی نصب انواع نرم افزارها وسخت افزارها وارتقائ سیستم کام|پیوتری واشکال زدایی سیستم های کامپیوتری وتولید پخش سیستمهای شخصی میباشد. در واقع انچه که از یک واحد خدماتی در این سطح انتظار میرود ارایه انواع نرم افزارها و اموزش افراد در زمینه های مختلف و ایجاد امادگی برای پژوهش استعدادها و تواناهاییهای بالقوه و حرکت به سوی کسب مهارت تئوری و تا حدودی علمی است.
روال اداری خدمات کامپیوتری کوثر :

روال اداریخدمات کامپیوتری (تا آنجا که در حیطه ‌عمل کارآموز بوده است ) به قرار زیر است :‍
۱ـ دریافت سفارش از بخش مدیریت :
در این مرحله فرم شناسنامه دستگاه که حاوی اطلاعات دقیق در مورد قطعات سخت‌‌افزاری سیستم سفارش شده است از قسمت مدیریت دریافت می‌شود .
۲ـ دریافت قطعات از انبار شرکت :

در این مرحله با توجه به مندرجات در برگه شناسنامه دستگاه ، قطعات از انبار دریافت شده و شماره سریال هر یک در برگه شناسنامه نوشته می‌شود .
۳ ـ انجام کارهای فنی :
کارکنان در این مرحله تمام اعمال فنی لازم از قبیل مونتاژ قطعات ، تست قطعات ، نصب سیستم عامل ونرم‌افزار را انجام می‌دهند .
۲
۴ ـ بازگرداندن قطعات دارای نقص فنی : در صورت وجود نقص در یک قطعه ، در فرم تست قطعات خراب نوع نقص و شماره سریال آن قطعه یادداشت می‌شود و به سرپرست کارگاه تحویل داده می‌شود .
۵ ـ انجام مرحله کنترل کیفیت :
از آنجا که تمام سیستمهای فروخته شده دارای یک سال ضمانت می‌باشند تمام قطعات و همچنین نرم افزارها تحت تست قرار می‌گیرند .
۶ ـ انجام تعمیرات بر روی سیستمهای بازگشتی از مشتریان :
در این مرحله پس از تشخیص علت نقص تعمیرات بر روی سیستم انجام می شود.

۳
فعالیتهای کامپیوتری که در خدمات کامپیوتری کوثر انجام میشود:
از جمله فعالیتهای کامپیوتری که در این خدمات کامپیوتری انجام میشود میتوان مونتاژ کامپیوتر فرمت کردن و پارتیشن بندی هارددیسک فروش و نصب هرگونه نرم افزار از جمله office sql Delphi و نصب هرگونه برنامه موبایل وارتقاءسیستم ورفع اشکالات سخت افزاری و فروش قطعات کامپیوتری از جمله مادربردوسی دی رام وموس و…. فتوکپی وتایپ واسکن وخدمات وب وبرنامه نویسی به زبانهای مختلف وپرینت و…….. نام برد.
-)ارزیابی بخشهای مرتبط با رشته کاراموز:

رشته کامپیوتر در این واحد آموزشی بدلایل متعدد دارای اهمیت فوق العاده ای میباشد . از آنجایی که تمام امور در دست اقدام در فعالیتهای روزمره به صورت مکانیزه و رایانه ای انجام میشود پس خدمات کامپیوتری کوثر نقش عمده ای را در انجام امور و تسریع و نیز مشکل زدایی انجام میدهد .
به دلایل ذکر شده رشته مورد نظر در این واحد جزو مشاغل کلیدی محسوب شده که آمادگی و به روز بودن اطلاعات مسئول آن از ملزومات مهم و قابل تعمل است .

۴
فعالیتهای انجام شده:
نحوه انجام فعالیت(با توضیح کامل)
نصب ویندوز XP از طریق ویندوز موجود:

 

ابتدا باید یک cd ویندوزxp داشته باشید .
دقت کنید که این cd باید bootable باشد. اگر می خواهید که ویندوز فعلی را تبدیل به ویندوز xp کنید یا update کنید نیازی به cd بوت ندارید. cd ویندوز را درون cd rom گذاشته و ویندوز اتوماتیک auto run خواهد شد.

دقت کنید که اگر بخواهید ویندوز فعلی خود را که مثلا ۹۸ یاme یا۲۰۰۰ میباشد را update کنید اطلاعات شما مثلا my document شما و برنامه های نصب شده شما حفظ خواهد شد.ولی اگر ویندوز شما ایراد دارد.بهتر است ان را از اول فرمت و نصب کنید که این نوع نصب در اینجا توضیح داده شده است.

بعد از این که cd ویندوز را گذاشتید. خود به خود مرحله نصب ویندوز شروع خواهد شد . روی گزینه install windows xp کلیک کنید. در قسمت بعد از شما پرسیده میشود که میخواهید یک ویندوز جدید نصب کنید یا ویندوز فعلی را update کنید در صورتی که در ویندوز فعلی شما ایرادی ندارد و میخواهید ان را تبدیل به xp کنید این مرحله را رد کنید و دست نزنید زیرا به طور خودکار upgrade recommandedانتخاب شده است.ولی چنانچه قصد دارید ویندوز جدیدی در درایوی دیگر نصب کنید باید new instalation را انتخاب کنید.در این صورت بعد از نصب کامل ویندوز xp هنگامی که سیستم را روشن می کنید دو منو ظاهر شده و از شما پرسیده خواهد شد که میخواهید وارد کدام ویندوز شوید.بدین ترتیب شما ۲ ویندوز خواهید داشت. در مرحله بعد باید سریال ویندوز را وارد کنید این سریال احتمالا در پشت کیس cd یا درون خود cd داخل فایلی به نام serial یا cd key یا readme نوشته شده است.

در قسمت بعد روی دکمه advanced option کلیک کرده و در پنجره جدید گزینه دوم را تیک بزنید.این برای این است که شما درایوی را که ویندوز در ان ریخته شود را انتخاب کنید.همچنین جهت تسریع کار میتوانید گزینه اول را تیک بزنید تا تمامی فایلهای ویندوز روی هارد ریخته شده و از انجا نصب شوند.بر روی ok کلیک کنید. در قسمت پایین میتوانید زبان خود را انتخاب کنید ان را farsiانتخاب کنید تا ابزار فارسی نصب شوند. (اگر تصمیم دارید از فارسی سازی مثل سینا پک یا سپهر XP استفاده
۵
کنید این قسمت را دست نزنید).
حال بر روی next کلیک کنید. در این مرحله از شما سوال میشود میخواهید نصب ویندوز رو از اینترنت به روز کنید؟ چنانچه مایل باشید میتوانید گزینه بالا را انتخاب کرده و next را بزنید در این صورت اخرین update ها از اینترنت دانلود خواهد شدولی با انتخاب گزینه پایینی بدون update وارد مرحله بعد می شوید.به هر حال بعد از رد کردن این قسمت فایلهای ضروری اتوماتیک کپی یا دانلود خواهند شد و سیستم restart خواهد شد.

منتظر بمانید تا ویندوز مراحل نصب را طی کند بعد از این که به متنی که حاوی توضیحات مایکروسافت و نوعی قرارداد با شما میباشد رسیدید.روی F8 کلیک کنید تا تائید شود. در قسمت بعد چنانچه شما قبلا ویندوزی داشته باشید از شما خواهد شد که میخواهید روی همان ویندوز نصب شود یا انتخاب با شما باشد. با زدن دکمه R میتوانید روی همان ویندوز نصب کنید و با زدن دکمهEsc انتخاب درایو ظاهر خواهد شد.پیشنهاد ما Escمیباشد. اگر Escرا زده باشید این قسمت یعنی قسمت انتخاب درایو ظاهرمی شود. میتوانید درایو مورد نظر را انتخاب کنید همچنین با زدن دکمه Dمیتوانید درایو را پاک کنید تا بعدا تبدیل به درایو جدید یا تبدیل به دو یا چند درایو کنید. بعد از این که D را بزنید دوباره دکمه Lرابزنید حال درایو پاک شده.میتوانید درایو پاک شده را انتخاب و با زدن دکمهCان را دوباره بسازید.وقتی ان را میسازید میتوانید هجم ان را تایین کنید .

مثلا اگر میخواهید درایو را تبدیل به دو درایو کنید.باید هجم فعلی را تبدیل به ۲ کرده و Enter کنید.حال دو درایو جدید خواهید داشت.البته برای عوض کردن یا تقسیم هجم درایو میتوانید از Partition Magic هم استفاده کنید یا این که برای ساخت پارتیشن های خود باید Fdisk ‌را بلد باشید به حر حال با انتخاب درایو مورد نظر خود میتوانید وارد قسمت بعد شوید. در اینجا میتوانید انتخاب کنید که فرمت درایو شما چه باشد FAT یا NTFSتفاوت این دو را در اینجا ببینید و انتخاب کنید.بهتر است گزینه هایی که جلوی ان کلمه Quick نوشته شده را انتخاب

نکنید زیرا فرمت کامل مناسب تر است. بعد از این که مراحل را رد کردید ویندوز فرمت انتخابی شما را آغاز کرده و سپس فایلهای مورد نیاز را کپی میکند. سپس سیستم restartخواهد شد. بعد از شروع مجدد سیستم منتظر بمانید تا مرحل نصب اتوماتیک پیش برود تا اینکه شما با پنجره ای مواجه خواهید شد.در اینجا زبان خود را انتخاب میکنید .چنانچه در قسمت چهارم شما فارسی را انتخاب کرده اید این قسمت را دست نزنید . فقط در قسمت details عربی را remove کنید(البته این کار بستگی به نوع کیبورد شما دارد ولی در اکثر کیبوردها با این کار چند ایراد جزئی ار طرف خواهد شد به هر حال فارسی سازی ویندوز xp کامل نیست و ایراداتی در حروف ی پ ژ گ احتمالا خواهید داشت
۶
برای فارسی کردن ویندوز میتوانید از یک فارسی ساز استفاده کنید) رو دکمه ok زده و nextکنید.
از اینجا به بعد برای هر دو حالت نصب از روی ویندوز و نصب از boot مشترک میباشد.
در این جا نام خود و نام کمپانی یا شرکت یا هرچه دوست دارید.مثلا home در اینجا نام کامپیوتر خود را مینویسید که نامی به عنوان پیش فرض نوشته میشود.در قسمت پایین میتوانید پسور مدیریت کامپیوتر را وارد کنید به این ترتیب کسی نمیتواند به جای شما وارد شود زیرا شما مدیریت کامپیوتر را دارید و میتوانید حتی برای استفاده کننده های دیگر هم قواعدی خواص تایین کنید مثلا برادر کوچک شما نتواند فایلها را پاک کند. این قسمت برای تنظیمات اتصال به اینترنت است.روی منوی پایین روی اول زده و ایران را انتخاب کنید.در قسمت

WhatAreaCode استان را میزنید مثلا برای تهران ۰۲۱ در قسمت dial nomber چیزی ننویسید.و در پایین هم نوع ارتباط تلفنی خود تون یا پالس را انتخاب کنید و next کنید. در اینجا ساعت محلی را انتخاب میکنید.جلوی time zone اگر در ایران هستید GMT+03:30 Tehran را انتخاب کنید.و بر روی next کلیک میکنید .ویندوز نصب را ادامه داده و سر انجام به پایان میرساند و سیستم restart خواهد شد. بعد از شروع مجدد ویندوز از شما سوالاتی خواهد شد شما تمام گزینه هایی که از شما میخواهد ویندوز را توسط اینترنت رجیستر کنید را کنسل کنید(باید گزینه های پایین را انتخاب کنید) زیرا هنوز معلوم نیست مودم شما به درستی کار میکند یا نه ؟

سپس در اخر از شما خواسته میشود ۵ user معرفی کنید که شما برای اولی نام خود را وارد کرده و finish را بزنید.حال شما وارد ویندوز جدید شده اید.
آموزش نصب ویندوز XP از طریق Boot کردن:
برای این که ویندوز را از اول نصب کنید باید یک cd بوت داشته باشید هنگامی که سیستم را روشن میکنید کلید delete را نگه دارید و وارد تنظیمات setup شوید.اکثر mother board های جدید در همان بالا منوی bootرا دارند که شما با زدن کلید های چپ و راست میتوانید وارد ان شوید و بوت اول خود را cdrom انتخاب کنید.باید روی ان enter زده و cdrom ‌را انتخاب کنید.سپس روی exit رفته و save and exit یا چیزی شبیه به این را بیاد انتخاب کنید که تنظیمات شما را ذخیره کند. حال هنگام روشن کردن سیستم اگر cd بوت در سیستم باشد میتوانید از ان استفاده کنید.بعد از این که cd بوت شد و هنگامی که گفته میشود press any key ………. دکمه ای را بزنید تا وارد مراحل نصب ویندوز شوید.

منتظر بمانید تا ویندوز مراحل نصب را طی کند بعد از این که به متنی که حاوی توضیحات مایکروسافت و نوعی قرارداد با شما
۷
بعد چنانچه شما قبلا ویندوزی داشته باشید از شما خواهد شد که میخواهید روی همان ویندوز نصب شود یا انتخاب با شما باشد. با زدن دکمه R میتوانید روی همان ویندوز نصب کنید و با زدن دکمهEsc انتخاب درایو ظاهر خواهد شد.پیشنهاد ما Escمیباشد. اگر Escرا زده باشید این قسمت یعنی قسمت انتخاب درایو ظاهرمی شود. میتوانید درایو مورد نظر را انتخاب کنید همچنین با زدن دکمه Dمیتوانید درایو را پاک کنید تا بعدا تبدیل به درایو جدید یا تبدیل به دو یا چند درایو کنید. بعد از این که D را بزنید دوباره دکمه Lرابزنید حال درایو پاک شده.میتوانید درایو پاک شده را انتخاب و با زدن دکمهCان را دوباره بسازید.وقتی ان را می سازید میتوانید حجم ان را تایین کنید .

مثلا اگر میخواهید درایو را تبدیل به دو درایو کنید.باید هجم فعلی را تبدیل به ۲ کرده و Enter کنید.حال دو درایو جدید خواهید داشت.البته برای عوض کردن یا تقسیم هجم درایو میتوانید از Partition Magic هم استفاده کنید یا این که برای ساخت پارتیشن های خود باید Fdiskرا بلد باشید به حر حال با انتخاب درایو مورد نظر خود میتوانید وارد قسمت بعد شوید.در اینجا میتوانید انتخاب کنید که فرمت درایو شما چه باشد FAT یا NTFSتفاوت این دو را در اینجا ببینید و انتخاب کنید.

 

بهتر است گزینه هایی که جلوی ان کلمه Quick نوشته شده را انتخاب نکنید زیرا فرمت کامل مناسب تر است. بعد از این که مراحل را رد کردید ویندوز فرمت انتخابی شما را اغاز کرده و سپس فایلهای مورد نیاز را کپی میکند. سپس سیستم restart خواهد شد. بعد از این که سیتم restart شد کاملا صبر کنید تا ویندوز مراحل نصب را ادامه دهد اگر به پنجره وارد کردن کد ویندوز رسیدید کدی که در کیس ویندوز یا در فایلی متنی با نام serial یا cd key قرار دارد وارد کنید.

این پنجره بستگی به تنظیمات شما ممکن است در این قسمت یا در قسمتهای بعد ظاهر شود. در اینجا زبان خود را انتخاب میکنید .برای این که امکان تایپ فارسی داشته باشید روی customizeکلیک کرده و تب language را انتخاب کنید سپس هر دو تیک را علامت بزنید و apply را بزنید تا فایلهای مربوط نصب شوند بعد در قسمت details روی add کلیک کرده و فارسی را اضافه کنید. رو دکمه ok زده و nextکنید.

۸
نصب لینوکس:
برای شروع نصب دیسک اول نصب را داخل درایو قرار دهید و کامپیوتر خود را بوت کنید .
هنگامی که صفحه خوش آمد گویی لینوکس مندریک را مشاهده کردید میتوانید با انتخاب یکی از دوگزینه موجود و فشاردادن دکمه های enter یا f1 به مرحله بعدی وارد شوید.
نکته : لینوکس مندریک برای کامپیوترهای pc کلاس pentium طراحی شده وبرای نصب روی کامپیوترهای ۲۸۶ یا ۳۸۶ و غیره باید از نسخه خاصی که برای این نوع سخت افزارها طراحی شده و قابل داونلود میباشد استفاده کنید

نکته: اگر شما صفحه خوش آمد گویی را نمی بینید، ممکن است درایو CD-ROM شما قابل بوت نباشد. فعال کردن گزینه بوت از روی درایو CD-ROM و یا ایجاد دیسکت های بوت میتواند به شما برای ادامه نصب کمک کند. برای فعال کردن گزینه بوت از روی CD-ROM به صورت مقابل عمل کنید : کامپیوتر خود را راه اندازی کرده و در صفحه نخستین پیامی برای ورود به صفحه نصب (setup) خواهید دید. برای ورود به برنامه نصب بایوس کافی است کلیدهای F1 یا F2 ویا DEL را فشار دهید. در گزینه های موجود به دنبال موردی با عنوان Boot Options و یا Boot From و یا چیزی مشابه آن بگردید. پس از آنکه آنرا پیدا کردید، اولویت نخست آنرا روی درایو CD-ROM تنظیم کنید. تغییرات را ذخیره کرده و خارج شوید.

اگر نصب با موفقیت انجام شد شما میتوانید گزینه های بایوس را به حالت اول برگردانید. در صورتی که حتی با تنظیم این گزینه ها امکان بوت از روی CD-ROM وجود نداشت، باید دیسکتهای نصب را از روی فایلهای boot.img (برای کامپیوترهای معمولی)، bootnet.img (برای نصبهای از روی شبکه) یا pcmcia.img (برای کامپیوترهای کیفی) که روی CD نصب قرار دارند، ایجاد نمایید. چگونگی ایجاد این دیسکتها شرح داده خواهد شد. پس از ایجاد دیسکتها، آنها را در درایو قرار داده و کامپیوتر خود را بوت کرده و نصب را ادامه دهید.

در پنجره گرافیکی اول کلید Enter را برای ورود به نصب گرافیکی، فشار دهید. در صورتی که کامپیوتر شما اجازه نصب بصورت گرافیکی (رنگ بیتی و وضوح ۸۰۰ در ۶۰۰ پیکسل) را نمی دهد، با فشار دکمه F1 به قسمت “انتخاب انواع دیگر نصب” مراجعه نمایید.

۹
انتخاب انواع دیگر نصب:

در بیشتر کامپیوتر ها شما میتوانید به راحتی نصب را بصورت گرافیکی انجام دهید. برخی مواقع مخصوصا در سیستمهای قدیمی کارت گرافیکی شما ممکن است این حالت را قبول نکند. همچنین با اینکه هنگام نصب سخت افزار کامپیوتر شما شناسایی میشود،ممکن است برخی مواقع دیسک سخت، کارت شبکه و یا یکی از سخت افزارهای حیاتی دیگر شناسایی نشده و به اطلاعات مخصوصی هنگام بوت نیاز داشته باشد.

در اینجا لیستی از انواع گزینه هایی که شما میتوانید نصب لینوکس ردهت را بوسیله آن شروع کنید وجود دارد. پیشنهاد میشود در صورتی از این گزینه ها استفاده کنید که گزینه گرافیکی دچار اشکال شود (مانند هنگامی که صفحه از گاربیج پر شده و یا سخت افزار شناسایی نمی شود).

شما میتوانید با تایپ linux text جلوی اعلان نصب بصورت متنی را آغاز نمایید. از این گزینه هنگامی استفاده نمایید که به نظر میرسد برنامه نصب نتوانسته کارت گرافیک شما را شناسایی نماید. با این نوع نصب رابط کاربر برنامه نصب بصورت متنی است .

نکته : قبل از آغاز نصب لازم است کلیه سخت افزارهای شما به سیستم متصل و روشن باشند مثلا پرینتر و اسکنر و حتی دوربین دیجیتال و ….. . این عمل باعث خواهد شد که سیستم بطور خودکار همه سخت افزارهارا شناساپی کرده و از انجام ‍پیکربندی غیرضروری بی نیاز شوید .

در برخی شرایط نادر و در سیستمهای قدیمیسخت افزارشما توسط سیستم شناساپی نمیشود و باید آنها را بصورت دستی معرفی نماپید . در اینصورت باتایپ گزینه noauto به مراحل نصب در محیط غیرگرافیکی و ‍رس و جو در مورد سخت افزارهای سیستم وارد میشوید . لازم به ذکر است که در اینصورت شما باید یک کاربر نیمه حرفه ای لینوکس باشید تا از پس شناساپی و معرفی صحیح سخت افزار به سیستم برآیید .

گزینه دیگر قابل استفاده در محیط متنی vgalo که نصب را در محیط متنی بارزولوشن کم دنبال میکند . (برای کارتهای گرافیکی فوق العاده قدیمی).

۱۰
ورود به مرحله نصب گرافیکی :

درمرحله بعد و به شرطی که شما نصب معمولی یا گرافیکی را برگزیده باشید باید نوع زبان پیش فرض سیستم را انتخاب نمایید . توصیه میکنم در این مرحله زبان انگلیسی را بجای زبان فارسی انتخاب وپس از پایان نصب امکانات فارسی را اضافه کنید زیرا رابط دسکتاپ فارسی لینوکس مندریک باوجودیکه یک انقلاب در لینوکس فارسی محسوب میشود ولی هنوز کاستی هایی مثل فونت نازیبا و نامانوس بودن ترجمه لغات دارد و در همه محیطهای kde یا Gnome بخوبی جواب نمیدهد .

)توضیح اینکه این مشکل هیچ ربطی به استفاده شما از زبان فارسی در برنامه های مختلف لینوکس مندریک ندارد و امکان تایپ فارسی ‍س از نصب بسته های rpm پشتیبانی زبان فارسی در kde و نصب فونت فارسی ttf وجود دار.)

نظر به اینکه پشتیبانی از استاندارد یونیکد utf-8 در لینوکس مندریک بسیار توسعه یافته و در حال توسعه میباشد استفاده از همه زبانهای زنده دنیا در این سیستم عامل بسیار تسهیل گردیده است .

نکته : شما پس از پایان نصب با استفاده از برنامه usr/sbin/localedrake/ میتوانید زبان رابط گرافیکی فارسی یا انگلیسی و یا هرزبان دیگری که مایل باشیر را تجربه کنید .

مرحله تاپید لیسانس نرم افزاری :

در این مرحله شما با مستندات لینوکس مندریک آشناشده و از قوانین و مقررات استفاده از این سیستم عامل مطلع میگردید.

مرحله انتخاب نوع ماوس :

در این مرحله میبایست نوع و مدل ماوس متصل به سیستم را انتخاب نمایید .

مرحله انتخاب نوع نصب :

معمولا نوع نصب upgrade برای نصب برروی نسخه های قبلی لینوکس مندریک خصوصا نسخه ۸٫۱ و بعد از آن و ارتقاء به نسخه ۹٫۲ صورت گرفته و نصب از نوع install برای نصب یک نسخه لینوکس مندریک از پایه و ابتدا میباشد .

برای ادامه و درصورت تمایل به نصب از نوع دوم یعنی install ادامه این مقاله شمارایاری خواهد کرد .

مرحله انتخاب سطح امنیت سیستم security level :

انتخاب سطح امنیتی برای کسانی که سیستمهایشان بطور دائم در شبکه با کام‍پیوترهای دیگر در ارتباط میباشد خصوصا شبکه اینترنت و اشتراک منابع برروی شبکه اهمیت دارد . سطح امنیت پیش فرض standard تامین کننده امنیت سیستمهای workstation و سطوح امنیتی بالاتر که نیاز به تنظیمات بیشتری دارند برای server مناسب میباشند .
ضمنا استفاده از یک نام یا آدرس email در این مرحله بعنوان معرفی مدیر امنیتی سیتم ضروری است چون ازاین پس کلیه
۱۱
پیغامهای سیستمی در مورد حریم امنیتی لینوکس به این مدیر بصورت هشدار اعلام خواهند شد .

مرحله انتخاب محل نصب و آماده سازی هارددیسک : Selecting the Mount Points

این مرحله از اهمیت ویژه ای برخوردار است چراکه هرگونه اشتباه کاربر ممکن است به ازدست دادن اطلاعات موجود روی هارد دیسک وی منجر شود .

برای جلوگیری از هرگونه اشتباه به نکات زیر توجه کنید :

انتخاب گزینه Use free space بطور خودکارکلیه فضاهای خالی پارتیشن بندی نشده هارد یسک را برای استفاده لینوکس محیا میکند .
انتخاب گزینه Use existing partition درصورتی ممکن است که شماقبلا یک مرتبه لینوکس را روی سیستم خود نصب و هم اکنون در حال نصب مجدد روی همان پارتیشنهای ex2 یا ex3 باشید . البته شما میتوانید در طی مراحل بعدی این انتخاب پارتیشنهای لینوکس موجود خودرا برای استفاده مجدد فرمت نمائید.

انتخاب گزینه Use the free space on the Windows partition برای کسانی درنظرگرفته شده که قصددارند لینوکس را در کنار ویندوز به گونه ای ساده نصب کنند و فضاهای خالی هارددیسک را به لینوکس اختصاص دهند . البته باید دانست که اینکار ممکن است فضای خالی هارد دیسک را برای ویندوز محدود نماید و امکان نصب برنامه های دیگر برروی ویندوز باتوجه به محدودیت فضای نوجود آمده ممکن نشود . ضمنا این روش باوجود سادگی گاهی به ازدست دادن اطلاعات موجود روی پارتیشنهای fat و ntfs می انجامد و باید حتما قبلا از اطلاعات مهم پشتیبان تهیه کرد .

انتخاب گزینه Erase entire disk همه اطلاعات موجود روی هارد دیسک راپاک کرده و فضای موجود را در اختیار لینوکس میگذارد . در اینصورت شمافقط یک سیستم عامل و آن هم لینوکس را برروی سیستم خواهید داست و کلیه اطلاعات هارد دیسک شما پاک شده یا هارد دیسک جدید شما برای استفاده به روش لینوکس پارتیشن بندی میشود .

انتخاب گزینه Custom disk partitioning برای کاربران نیمه حرفهای توصیه میشود چون کارکردن باآن نسبتا ساده است و نیاز به تجربه کمی دارد ضمنا در هنگام پارتیشن بندی کاربر میتواند یکی از درایوهای خودرا انتخاب و پاک نموده و سپس با انجام چند مرحله از جمله انتخاب پارتیشن پاک شده و انتخاب گزینه auto allocate پارتیشن بندی مناسب برای لینوکس را در محل پاکسازی شده انجام دهد . دراین مرحله باید حداقل یک پارتیشن ریشه ( / ) با حجم ۳ گیگابایت و یک پارتیشن swap با حجم دوبرابر مقدار ram سیستم و یک پارتیشن home با حجم دلخواه حداقل یک گیگا بایت برای ذخیره فایلها و داده ها و اطلاعات کاربر ایجاد کرد .

مرحله فرمت کردن پارتیشنهای ایجادشده برای لینوکس :

در این مرحله پارتیشنهای ایجاد شده توسط کاربر با ساختار ex3 فرمت شده و سیستم آماده ورود به مرحله بعدی مگردد.

مرحله انتخاب بسته های دلخواه برای نصب Choose Packages to Install :

در این مرحله کاربر باید نوع بسته های دلخواه خود را با توجه به نیازهایش و همچنین دانستن امکانات نصب بصورت
۱۲
server و یا workstation انتخاب نماید . این انتخابها به تمایل کاربر و فضای خالی موجود روی پارتیشن لینوکس بستگی داشته و هیچ محدودیتی در این زمینه مشاهده نمیشود . کاربران مبتدی باید بدانند که انتخاب گزینه های server صرفا برای کام‍پیوترهای سرویس دهنده فایل یا پست الکترونیک یا …. بوده و انتخابهای workstation برای کاربران خانگی یعنی client ها مناسب است و نباید برنامه های غیر ضروری مربوط به سیستمهای سرور را که حجم و فضای هارددیسک را اشغال میکنند بدون بررسی نیازهای موجود نصب کرد .

ضمنا ابزار های گرافیکی مفید نصب نرم افزارها مثل urpmi در محیط مندریک لینوکس امکان نصب بعدی هر آنچه را که از قلم بیفتد در آینده فراهم می آورد و در این مرحله هیچ مشکلی بروز نخواهد کرد .

نکته :شما برای کار در محیط های گرافیکی لینوکس حداقل باید محیط KDE یا GNOME را نصب کنید و همانطوریکه خواهید دید محیط KDE بصورت پیش فرض انتخاب شده و محیطی مناسب و زیبا برای کاربران فارسی زبان میباشد .

نکته ۲ : درصورتی که بخواهید جزئیات دسته بندی نرم افزارها را مشاهده و انتخاب دقیق تری روی تک تک بسته ها انجام دهید باید گزینه Choose Individual Packages to Install را علامت بزنید .

مرحله نصب و کپی شدن فایلها :

در این مرحله مراحل کپی شده بسته های انتخاب شده شما برروی سیستم بصورت نوار پیشرفت گرافیکی نمایش یافته و پس از اتمام کار سی دی اول بطور خودکار سی دی های دوم و سوم از کاربر درخواست میگردد و ضمن مراحل نصب پنجره های متنوع و زیبای لینوکس مندریک بصورت مصور شما را از قابلیتهای بی نظیر آن مطلع مینماید .

مرحله ورود رمز مدیرسیستم Root Password :

این مرحله از اهمیت بالائی در حفظ امنیت سیستم شما برخوردار است . شما میتوانید با انتخاب یک کلمه رمز خوب سیستم خودرا از گزند دستکاری غیر مجاز از راه دور یا نزدیک بیمه کنید یا اینکه در صورت تمایل با انتخاب گزینه no password سیستم خود را بدون حفاظ امنیتی رها نمائید . البته انتخاب با شماست ؟؟؟

توجه کنید که حداقل طول کلمه عبور شش کاراکتر میباشد و هیچ محدودیتی در نوع کاراکتر مورد استفاده شما ندارد .

مرحله افزودن یک کاربر Adding a User :

در این مرحله علاوه بر سطح امنیتی کاربر ریشه یک یاچند کاربر با سطوح دسترسی مختلف میتوانید تعریف کنید ؛ همانطوریکه میدانید لینوکس یک سیستم چند کاربره است و هر کاربر تعریف شده توسط مدیر سیستم دارای محدودیتها یا اختیارات خاص میباشد .

ضمنا میتوان برای هر کاربر سیستم یک کاراکتر یا شکلک موجود را انتخاب کرد و در مرحله بعد همچنین میتوان با انتخاب گزینه
۱۳
automatically log into the system در دفعات بعدی که سیستم بوت میشود بدون نیاز به ورود کلمه عبور وپسورد کاربر به محیط گرافیکی وارد شد . این گزینه صرفا برای مصارف خانگی و در محیطهای امن یا در کامپیوترهای حاوی اطلاعات کم ارزش کاربرد دارد و استفاده از آن اکیدا برای سیستمهای امن توصیه نمیشود .

مرحله نصب بوت لودر Installing a Bootloader :

لینوکس مندریک بطور پیش گزیده بوت لودر LILO را برای مدیریت دوسیستم عامل لینوکس و ویندوز در کنار هم نصب میکند . کاربر میتواند انتخاب کند که بوت لودر برروی first sector of boot drive یا MBR یا first sector of root partition یا روی فلاپی ذخیره کند .

نکته : ذخیره بوت لودر بر روی فلاپی درایو باعث میشود که برای بوت کردن سیستم به لینوکس هر بار شما نیاز به فلاپی مربوطه داشته باشید .

مرحله انتخاب گزینه های اختیاری Check Miscellaneous Parameters :

در این مرحله تنظیمات اعمال شده سیستم اعم از سخت افزار و نرم افزار و امنیت و … نمایش یافته و به کاربر اجازه پیکربندی مستقل هر یک داده میشود . به یاد داشته باشید که تنظیماتی مثل Time Zone Options و پیکربندی سخت افزارها غیره در این مرحله و بعد از پایان نصب قابل انجامند ولی انجام این تنظیمات برای کاربران تازه کار در این مرحله ساده تر است .

مرحله به روز رسانی سیستم Installing Updates from the Internet :

اگر شما سی دیهای اوریژینال لینوکس مندریک را در اختیار داشته باشید یا در mandrake club با پرداخت هزینه اندکی عضو شده باشید میتوانید در این مرحله به چند کلیک و به شرط متصل بودن به اینترنت سیستم خود را به روز نمائید . اینکار مسلما امنیت سیستم را تضمین میکند ولی نیازمند پرداخت هزینه میباشد . البته به روز رستنی سیستم بصورت دستی و از طریق داونلود مستقیم فایلهای rpm به روز رسانی شده از سایت mandrakesecure.com قابل انجام است ولی اینکار نیازمند تسلط کامل بر سیستم لینوکس بصورت یک کاربر حرفه ای است و مسلما شما هم حتی اگر اکنون حرفه ای نباشید حتما روزی به این درجه از معلومات خواهید رسید که آنرا مثل آب خوردن انجام دهید !

نکته : مطمئن باشید که لینوکس در همین شکل خود هم یعنی قبل از update شدن هزاران بار امن تر از ویندوز است !!!!!!

خاتمه کار It’s Finished!

در این مرحله سیستم دوباره راه اندازی شده و اینبار در ابتدای عملیات BOOT منوی زیبای بوت لودر LILO با نمای آبی رنگ برای انتخاب نوع سیستم عامل روبروی شما قرار میگیرد . این منو بصورت پیش گزیده روی گزینه linux قرار دارد و شما هم اگر مدتی با این سیستم عامل کار کنید دیگر حتی فکر بوت کردن کامپیوتر با ویندوز را نخواهید کرد.
۱۴

پارتیشن بندی و فرمت کردن هارد دیسک
هدف از پارتیشن بندی چیست ؟
الف)مسلما شما با داشتن یک روال طبقه بندی فیزیکی راحت تر می توانید اطلاعات را روی هارد دیسک خود دسته بندی کنید
ب) با تقسیم هارد دیسک به چند پارتیشن می توانید از دو نوع فرمت برای فرمت کردن هارد دیسک خود استفاده کنید
ج) در صورت ویروسی شدن یک پارتیشن ؛در صورتیکه درست پارتیشن بندی کرده باشید ، می¬توانید تنها با فرمت کردن همان پارتیشن ( بدون اینکه به اطلاعات پارتیشنهای دیگر لطمه بخورد )مشکل خود را حل کنید .
هدف از فرمت کردن چیست ؟
با فرمت کردن یک سری بایتهای سیستمی مشخص کننده ابتدا و انتهای شیار ،وضعیت شیار (از لحاظ سالم یا نا یا نا سالم بودن ) ، طول اطلاعات ظبط شده در شیار (در صورت پر شدن شیار) ، وضعیت بلاکها و… را روی هارددیسک قرار میدهیم تا سیستم بتواندبراحتی ضمن آدرس دهی نقاط مختلف هارددیسک ،آنرا مدیریت کند .
روش پارتیشن بندی وفرمت کردن
ـ ابتدا باید توسط dos bootable سیستم بالا راه اندازی شود
ـ پس از اعلان A:\ دستور fdisk تایپ شود با این کار منوی زیر ( منوی شماره یک ) ظاهر خواهد شد
ـ برای ساختن پارتیشن تحت dos از گزینه ۱) استفاده می شود با انتخاب
این گزینه منوی شماره دو ظاهر خواهد شد.
منوی شماره دو :
۱) Create primary dos partition
2) Create extended dos partition
3) Create logical dos drive in the extended dos partition
در این منو نیز گزینه یک باید انتخاب شود .
ـ پیغامی ظاهر می شود که می پرسد :آیا می خواهید تمام فضای دیسک خود را پارتیشن بندی dos کنید؟
۱۵
ـ در پاسخ (N) باید وارد شود .
ـ سیستم فضای قابل دسترسی را شمارش می کند و مقداری را که می تواند
تحت dos پارتیشن بندی کند اعلام می کند(معمولا MB 2047 ) :
Enter partition size in mbbyt or percent of disk space to create primary dos partition …[2047]
ـ این مقدار باید توسط enter تایید شود

ـ اعلانی ظاهر می شود که نشان می دهد پارتیشن dos ساخته شده است.
ـ با زدن دو بار Esc برنامه از منوهای شماره یک و دو خارج می شود .
در اینجا اعلام می شود که سیستم باید restart شود (restart در این مرحله لازم است) پس از بالا آمدن سیستم و مشاهده اعلان A:\ ،درایوی که تحت dos پارتیشن بندی شده است باید فرمت شود .

ـ برای فرمت dos کردن از دستور A:\format c: /s/c/u استفاده می شود.که حرف s نشان دهنده این است که فایلهای لازم برای راه اندازی سیستم در این درایو قرار دارند.
ـ پس از اتمام عملیات فرمت ،با استفاده از دستور fdisk باید به منوی شماره یک رفته و گزینه شماره دو (Set active partition) برای مشخص کردن درایو ative (درایوی که سیستم از آن راه اندازی می شود)

partition status type volume lable Mbyt system
C:1 A pridos none 2047 fat16

تا اینجا درایو C تحت dos پارتیشن بندی و فرمت شده است و همچنین به عنوان درایو Active شناخته می شود .
ـ با زدن Esc سیستم restart می شود.
ـ در اینجا سیستم باید با Windos Bootable راه اندازی شود.
ـ پیغام Do you wish to large disk support [y]? ظاهر می شود که باید

با زدن Enter تأیید شود.
۱۶
ـ منوی شماره یک ظاهر می شود، با انتخاب گزینه یک منوی شماره دو ظاهر می شود
ـ در منوی شماره دو برای اینکه فضای باقیمانده هارد به عنوان extended dos partition
شناخته شود، باید گزینه Creat extended dos partition 2) انتخاب شود.پس از انتخاب این گزینه پیغام زیر ظاهر می شود :
Enter part

ition size in Mbyt or percent of the disk to creat an extended dos partition
[مقدار پیش فرض]
مقدار داخل براکت با زدن Enter تایید می شود
ـ پیغامی ظاهر می‌شود که نشان دهنده ساخته شدن Extended dos partition می‌باشد،برنامه با زدن Esc به قسمت ساختن درایوهای منطقی می‌رود
( creat logical dos drive in the extended dos partition)

پیغامی ظاهر می‌شود که مقدار فضا برای ساختن درایوهای منطقی را می‌پرسد
Enter logical driv size in Mbyt or percent of disk space(%)[مقدار پیش فرض ]
 اگر مقدار پیش‌فرض تایید شود تنها یک درایو منطقی ساخته می‌شود.
بنابراین در صورت تمایل به داشتن چند درایو منطقی(مثلاًn درایو) باید مقدار ۱/n*100% در داخل براکت وارد شود.
ـ پس از وارد کردن مقدار(مثلاً ۲۵درصددر یک هارد‌دیسک به ظرفیت ۲۰GB) صفحه زیر مشاهده خواهد شد :
Creat logical dos driv in
extnded dos partition

Driv volum lable Mbyt system usage
D: _ 4377 unknown 25%

پس از اتمام ساخته شدن درایو D: باز سوال قبلی در مورد نحوه تخصیص فضا برای درایو بعدی تکرار خواهد شد باز هم مقدار ۱/n*100% باید وارد شود.
۱۷
مسلماً این روال باید n بار، تا ساخته شدن n درایو، ادامه یابد.
پس از ساخته شدن آخرین درایو باید با زدن دو بار Esc از برنامه خارج شد و با توجه به پیغام ظاهر شده سیستم را restart کرد.
ـ تا این مرحله پارتیشن C ساخته شده و تحت dos فرمت شده است.همچنینn درایو منطقی (در فضایextended )ساخته شده‌اند که هنوز فرمت نشده‌اند وباید توسط دستور format و مطابق روال زیر فرمت شوند.
(لازم به ذکر است که سیستم باید توسط windows bootableراه اندازی شده باشد)
ـ برای فرمت کردن یک درایو (مثلاً درایو D:) دستور زیر باید در مقابل اعلان A:> تایپ شود.
A:\> format d:/c/u
در اینجا از نشانه /s استفاده نمی‌شود چراکه تنها یک درایو باید به عنوان درایو Active ودرایوی که سیستم عامل از آن load می‌شود،شناخته شود.
ـ تا داریو آخر به همین ترتیب باید فرمت شود .
صفحه نمایش و کارت گرافیک

از آنجا که ارتباط تصویری کاربران با کامپیوتر اهمیت بسیاری دارد مانیتور و کارت گرافیک دو بخش مهم PC به شمار می‌روند . از آنجا که در باره گرافیک کامپیوتری نیز تحقیقی در
مدت کار‌آموزی انجام شده است لذا به مطالعات در این موضوع اهمیت داده شده است .
الف) مانیتور :

 

تکنولوژی معمول نمایش در مانیتورها CRT (Catod Ray Tube ) است. در این روش در یک طرفِ لامپ خلأ، تفنگ الکترونی قرار دارد که الکترونهایی را با سرعت به طرف دیگرکه صفحه
نمایش پوشیده از فسفر قرار دارد می‌فرستد . در مسیر پرتاب الکترون یک کنترل کننده وضوح و یک سیم‌ پیچ انحراف قرار دارد که شرایط برخورد الکترون به صفحه نمایش را تعیین
می‌کنند زمانیکه الکترون با نقطه‌ای از صفحه نمایش برخورد می‌کند باعث نورافشانی فسفر

موجود در آن محل می‌شود .نورافشانی فسفر تا زمان اندکی ادامه می‌یابد و لذا باید به این محل متناوباً الکترون ساطع شود تا نقطه
۱۸
روشن شده ،ثابت بماند . به تعداد دفعات برخورد الکترون با یک نقطه در ثانیه فرکانس برخورد گویند .
برای پوشش دادن تمام صفحه نمایش اکترونهای پرتاب شده از چپ به راست و از بالا به پایین صفحه نمایش را جاروب می‌کنند .
برای یک نمایش مطلوب سطرها باید با یک فرکانس معین جاروب شوند که به این فرکانس

فرکانس جاروب افقی نیز می‌گویند . مفهوم دیگر در این بحث ، نرخ جاروب عمودی است ،
که مقدار آن بیانگر این است که صفحه نمایش چند بار در ثانیه بازسازی می‌شود . هر چه
نرخ بازسازی تصویر بیشتر باشد مسلماً نمایش وضوح بهتری خواهد داشت .

ـ تکنولوژی نمایش‌ دیگر ( Liquid Crystal Display)LCD است که درکامپیوترهای قابل حمل بکار می‌رود . این روش اشعه مضر و توان مصرفی کمتری نسبت به روش قبل دارد .
در این روش فیلتر پلاریزه دو موج نوری مجزا را تولید می‌کند . در LCD رنگی یک فیلتر اضافی وجود دارد که در هر نقطه از صفحه نمایش دارای سه سلول (یکی برای نمایش رنگ سبز یکی برای نمایش رنگ قرمز ویکی برای نمایش آبی ) می‌باشد .
ـ مفهوم وضوح نمایشگر :

وضوح (resulotion) عبارت است از مقدار جزعیاتی که یک نمایشگر قادر به ارائه است .این کمیت توسط تعدادPixel افقی و عمودی (تعداد Pixel در هر سطر ودر هر ستون) نمایش داده می‌شود.
مفهوم dotpitch :
عبارت است از فاصله المانهای تصویر بر حسب میلیمتر که در نمایشگرهای رنگی کاربرد
دارد . حد معمول آن ۱۸/۰ است.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 9700 تومان در 46 صفحه
97,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد