بخشی از پاورپوینت

اسلاید 1 :

مقدمه

خشک کردن انجمادی تحت خلاء یکی از بهترین روشهای خشک کردن بوده ومحصول نهایی را با بالاترین کیفیت در مقایسه با سایر روشهای خشک کردن تولید میکند.

از آنجاییکه محتوی رطوبت محصولات و دمای پروسه کاهش یافته بیشتر خرابی ها وو فعالیتهای میکروبی کاهش میبابد.بنابراین با استفاده از این تکنولوژی می توان به دو عامل محافظت و بالا بردن ارزش غذایی دست یافت.در این مقاله خشک کردن انجمادی لیمو و خشک کردن در یک فرآیند پیوسته شرح داده شده است.

اسلاید 2 :

لیمو در تایلند یک محصول کشاورزی اقتصادی است که برای بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار میگیرد.ترکیب با مواد غذایی ،استفاده دارویی بعنوان ضد سرطان،داروی تب بر،ااستفاده در کمبود ویتامین C  وتصفیه خون کاربرد دارد مدت تولید لیمو بنا به دلایلی فقط 4 ماه است.بنابراین تولید پودر لیمو و استفاده از آن در تمام فصول سال امری توجیه پذیراست.

اسلاید 3 :

اصول خشک کردن انجمادی تحت خلاء

این مقاله در ارتباط با خشک کردن انجمادی تحت خلاء در کارخانجات پودر لیمو است که بخشی از مهندسی مکانیک است ودر نتیجه وابسته به ترمودینامیک ،انتقال حرارت و مکانیک سیالات برای طراحی انجماد وسیستم خشک کردن انجمادی است.اصول خشک کردن انجمادی درارتباط با خروج آب و سایر مایعات از محصولات منجمد شده توسط تصعید در فشار کم(خلاء)ودمای زیر نقطه انجماد است که زمانی اتفاق می افتد که مایع منجمد شده مستقیما به فاز گاز تبدیل شده بدون عبور از فاز مایع .

 

اسلاید 4 :

 • پروسه خشک کردن انجمادی از 3 مرحله تشکیل شده است پیش انجماد،خشک کردن اولیه ، خشک کردن ثانویه
 • پیش انجماد: از آنجاییکه خشک کردن انجمادی یک تغییر فاز از فاز جامد به گاز است مواد خشک شونده به روش انجمادی باید در ابتدا به اندازه کافی منجمد شوند.روش پیش انجماد ودمای نهایی محصول منجمد شده می تواند در خشک کردن موفقیت آمیز محصولات موثر باشد.معمولا انجماد سریع باعث ایجاد کریستالهای یخ کوچک میشود که برای حفظ ساختار ماده غذایی موثر است اما کریستال ها کوچک بوده و مجاری خروج بخار را مسدود میکند.

اسلاید 5 :

 • انجماد آهسته تر باعث ایجاد کریستالهای بزرگتر شده وعوامل محدود کننده برای خروج بخار را درطی فرایند خشک کردن را کاهش میدهد.
 • دمای انجماد زیر دمای اتکتیک بوده و اغلب در دمای 10- درجه سانتیگراد انجام شده یا فشارهای کمتر از 2mm جیوه یا کمتر.

1-2-2خشک کردن اولیه : دارای 3 جزء ضروری در سیستم خشک کردن انجمادی است.

2-2-2 دما وفشار : بعد از انجماد محصولات شرایط باید به گونه ای برقرار باشد که رطوبت بتواند ازمحصول منجمد شده توسط تصعید خارج شود.این امر نیازمند کنترل دقیق دو پارامتر دما وفشار است.سرعت تصعید یخ از محصول منجمد

وابسته به اختلاف در فشار بخار محصولات با فشار

 بخارمولد یخ است( جمع کننده سرما).

اسلاید 6 :

 • 2-2-2 پمپ خلاء
 • باید شرایطی ایجاد شود برای ایجاد یک جریان روان برای خروج مولکولهای آب از محصولات وفشار در محیط اطراف محصول کاهش داده شود( نقطه C ) به 4.58mm یا 610 پاسکال.
 • 3-2-2 انرژی (گرما)
 • گرما برای خروج به شکل بخار از محصولات منجمد مورد استفاده قرار میگیرد.ایجاد گرما بصورت یک سطح داغ بعنوان یک لایه خیلی نازک میتواند باعث گسترش جریان تبخیر سریع شود و در مورد محصولات بی حرکت و خیلی ویسکوز ضرورتا برای کاهش ضخامت استفاده میشود.

اسلاید 7 :

 • خشک کردن ثانویه
 • بعد از این که خشک کردن اولیه کامل شد و یخ تصعید شد ،هنوز رطوبت کمی درمحصول باقیمانده به اندازه 7 -8 در صد است که در ادامه لازم است در دمای گرمتر برای کاهش رطوبت باقیمانده به اندازه مطلوب استفاده شود.خشک کردن ثانویه معمولا 1/3 تا 1/2 مدت زمان مورد نیاز برای خشک کردن اولیه بکار گرفته میشود.
 • مواد وروش
 • لیمو بصورت عصاره لیمو خرد و له شده وبه آن Na Nco3 2 درصد افزوده شد به اندازه وزن عصاره لیمو.این محلول تحت فشار کاهش یافته گازهایش خارج شده و در دمای اتاق نگهداری میشود.
 • تجهیزات
 • سیستم خنک کننده دارای توان خنک کنندگی KW 3 است که متشکل از بخش کندانسور با توان سرد کردن هوا (دمای خروجی 35 تا 40 ) ،بخش اواپراتور (انتقال حرارت سطحی 10 متر مربع) کمپرسور و شیر انبساط (با توان خنک کردن 3kw ) است.6 نمونه سینی در اندازه از قبل تعیین شده که بصورت یک لایه صاف در آن درآمده بودوظرفها ازجنس استیل ضد زنگ بوده که با لایه ای از پلی استایرین پوشیده شده است.

اسلاید 8 :

 • نتایج وبررسی
 • اولین دمای عصاره لیمو حدود 24 بوده ودمای نهایی 22- است ،مدت زمان پیش انجماد 330 دقیقه است که در شکل 3 نشان داده شده است.

اسلاید 9 :

 • شکل 4 و5 مدت خشک کردن اولیه وثانویه را نشان میدهد که به ترتیب 500 دقیقه و 650 دقیقه است که در درجه نهایی 38 درجه حدود 180 دقیقه باقیمانده است.

اسلاید 10 :

نتیجه نهایی

تجهیزات آزمایشی کارخانجات پودر لیمو و خشک کردن در یک پروسه continous      (پیوسته) طراحی شده که نتیجه مقایسه کیفیتی بین پودر لیمو و لیموی تازه نشان می دهد که مقدار ویتامین C  حدود 14.3 % کاهش یافته ومقدار رطوبت نیز به 3.69% کاهش یافته و مدت زمان کلی فرآیند حدود 1600 دقیقه است.

در متن اصلی پاورپوینت به هم ریختگی وجود ندارد. برای مطالعه بیشتر پاورپوینت آن را خریداری کنید