دانلود پاورپوینت مرگ ستارگان

PowerPoint قابل ویرایش
36 صفحه
11900 تومان
119,000 ریال – خرید و دانلود

لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود پاورپوینت مرگ ستارگان توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود پاورپوینت مرگ ستارگان قرار داده شده است

2-در صورت مشاهده بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد

اسلاید ۱ :

مقدمه

تفکر درباره مرگ ستارگان موجب تعجب و شگفتی است و بشر از کشف چگونگی این پدیده به خود افتخار می کند.

محاسبه جرم ستاره ها  کاری دشوار بوده و پی بردن به ماده نامرئی بین ستاره ها نیاز به نبوغ دارد.اما بشر هر آنچه در مورد ستاره ها ،فیزیک ،انرژی و ماده می دانست به کاربرد تا یکی از ژرفترین معماهای طبیعت را حل کند.

او اکنون می داند ستاره ها چگونه می میرند

در این نمایه از مدارک مبنی برمشاهده جهت درک چگونگی این فرآیند به منظور درک آسانتر آن استفاده شده است.

این مطالب ما را به سمت آگاهی بیشتر از چگونگی شکل گیری کهکشانها ، سیارات ،منشأ جهان و منشأ حیات پیش می برد.

جهان ما از اتمهایی تشکیل شده است که از مرگ ستاره ها بوجود می آیند.

اسلاید ۲ :

پایان زندگی یک ستاره

سراسر زندگی ستاره به یک میدان نبرد شبیه است. نیروی گرانش سعی دارد که ستاره را منقبض و خرد کند، ولی با مقاومت فشار رو به بیرون ماده ستاره روبرو می‌شود، اما سرانجام ستاره تحلیل می‌رود. زمانی که همه سوخت هسته ای ستاره ای به پایان می رسد ،جاذبه بر فشار غلبه یافته و ستاره می میرد. گرانش کنترل را بدست می‌گیرد و ستاره شکل کاملا متفاوتی با ستاره‌ای معمولی و سالم مانند خورشید به خود می‌گیرد. حتی اگر جرم ستاره بسیار زیاد باشد، ممکن است با تبدیل به یک سیاهچاله در اعماق فضا ناپدید شود..

اسلاید ۳ :

پایان زندگی یک ستاره

یک ستاره بعد از چند میلیارد سال برای واکنش‌های همجوشی هسته‌ای هیدروژن کافی در هسته اش ندارد.در عوض هلیوم‌های باقیمانده از واکنش‌های قبلی در هسته ستاره مانده اند، در لایه ‌های بیرونی ستاره هنوز مقداری هیدروژن موجود است ولی به مقدار کافی گرم نیستند تا در واکنش هسته‌ای شرکت کنند

بنابراین به دلیل عدم وجود سوخت ستاره شروع به سرد شدن و کوچک شدن می‌کند لایه‌های بیرونی ستاره بر اثر جاذبه به سمت هسته کشیده می‌شوند و همین طور گرم تر می‌شوند بخش بیرونی ستاره به قدر کافی گرم می‌شوند تا فرآیند همجوشی هسته‌ای را شروع کند ستاره منبع انرژی جدیدی می‌یابد سپس پوسته ستاره شروع به سوختن می‌کند و گرمای تولید شده باعث منبسط شدن ستاره می شود.

غول سرخ یک ستاره بزرگ و درخشان است که در مرحله دوم عمرش به سر می‌برد همجوشی هسته‌ای در لایه بیرونی مرکز این ستاره اتفاق می‌افتد.

هسته این ستارگان بسیار فشرده از جنس هلیوم است و دمای سطح آنها کم می‌باشد حدود ۵۰۰۰ درجه سانتی گراد.

اسلاید ۴ :

کوتوله های سرخ

ستاره های با جرم کمتر از ۰٫۴ جرم خورشید تنها قسمت هدایت گرما را دارند.

 

اسلاید ۵ :

ستاره های مانند خورشید(خورشیدی)

ستاره های خورشیدی (۴-۰٫۴ جرم خورشید) هسته ای از هلیم را تشکیل می دهند.

 

اسلاید ۶ :

کاهش جرم ستاره ها

ستاره هایی مانند خورشید دائماً جرم خود را در باد های ستاره ای از دست می دهند.

هر چه جرم ستاره بیشتر باشد بادهای ستاره ای آن هم قوی تر است.

باد ستاره ای به جریانی از گاز که از جو ستاره خارج می‌شود می‌گویند. شدت باد ستاره‌ای در ستارگان گوناگون شدیداً متفاوت است و در هر زمانی با اوقات دیگر تفاوت دارد. ستارگان داغ، درخشان، بزرگ، و پرجرم مانند فراغول ها و ابرغول ها بادهای ستاره‌ای نیرومندی دارند که سرعتشان گاه به هزاران کیلومتر بر ثانیه می‌رسد.

اسلاید ۷ :

واپسین نفسهای ستاره های خورشیدی:
 سحابی سیاره‌نما

یک سحابی سیاره‌‌‌نما نوعی سحابی گسیلشی است که از گاز و پلاسما تشکیل شده‌است این نوع سحابی‌ها پس از مرگ ستارگان به وجود می‌آند. این نام از قرن هجدهم به وجود آمده‌است و هنگامی که به علت حلقوی بودن این سحابی‌ها(که خود به خاطر انفجار ستاره‌است) در تلسکوپ‌های ضعیف به شکل یک سیاره دیده و اشتباه گرفته می‌شد. مدت عمر این سحابی‌ها کوتاه و حدود ده هزار سال در مقابل با عمر چند میلیون سالهٔ ستاره است.

اسلاید ۸ :

باقیمانده ستاره های خورشیدی: کوتوله های سفید

در طی زندگی یک ستاره در دوران پیری برخی از ستارگان که از حد مشخصی بزرگ‌تر باشند به سیاهچاله و اگر از این حد کوچک‌تر باشند تبدیل به کوتوله سفید می‌شوند.ماده تشکیل دهنده کوتوله‌های سفید به اندازه‌ای به هم فشرده‌است که یک قاشق غذاخوری آن چند تن وزن دارد.

کوتوله‌های سفید، که تعدادشان در کهکشان ما نسبتاً زیاد است، آخرین مرحله تکامل بسیاری از ستاره‌ها هستند. ستاره‌هایی که جرمشان تقریباً معادل جرم خورشید (۲/۱ جرم خورشید) و یا کمتر از آن است به احتمال زیاد همگی به کوتوله سفید تبدیل می‌شوند. این اصطلاح برای توصیف مرحله‌ای از تکامل ستاره‌ای به کار می‌رود که ستاره پس از تبدیل شدن به غول سرخ، در آن مرحله از انقباض باز می‌ایستد. در مرحله کوتوله سفید، ماده ستاره‌ای فشرده می‌شود و به جسمی کم نور، به اندازه‌ای بسیار کوچک، به بزرگی زمین، تبدیل می‌شود. از آنجا که ستاره دیگر هیچ منبعی برای تولید انرژی ندارد، سرد می‌شود. پس یک کوتولهٔ سفید، ستاره‌ای است که دیگر سوخت هسته‌ای اش تمام شده و در نتیجه بسیار فشرده و کوچک می‌شود. چنین ستارگانی بسیار داغ هستند ولی آهسته آهسته دمای خود را از دست می‌دهند.

اگر جرم ستاره‌ای بیشتر از خورشید باشد، فشار فرو ریزش مرحله کوتوله سفید را نیز پشت سر می‌گذارد و متوقف نمی‌شود. فرایند فرو ریزش تا جایی که قطر ستاره به حدود ده کیلومتر برسد، ادامه پیدا می‌کند. در این نقطه ، ستاره گلوله‌ای چگال از ذرات هسته‌ای است که آن را ستاره نوترونی می‌نامند. یک فنجان از ماده آن ، یک میلیون میلیون تن وزن دارد.

اسلاید ۹ :

ستاره های خورشیدی، هسته ای از کربن-اکسیژن بوجود می آورند که گداخت  کربن را سبب نمی شود.

پوسته سوزان هلیم سبب انباشته شدن کربن و اکسیژن به روی هسته می شود.هسته کربن –اکسیژن متلاشی    می شود و تبدیل به ماده بیشکل با چگالی بسیار بالا می شود.

اسلاید ۱۰ :

کوتوله سفید:

باقیمانده بیشکل(دژنره) ستاره ای

هسته : کربن-اکسیژن

چگالی بسیار بالا

جرمی به اندازه یک قاشق چایخوری از کوتوله سفید برابر ۱۶ تن وزن دارد.

یک تکه کوچک از ماده کوتوله سفید وزنی بیش از یک کشتی اقیانوس پیما دارد.

جرم :معادل جرم خورشید

دما:۲۵۰۰۰ درجه کلوین

درخشش:۰٫۰۱ نور خورشید

مطالب فوق فقط متون اسلاید های ابتدایی پاورپوینت بوده اند . جهت دریافت کل ان ، لطفا خریداری نمایید .
PowerPoint قابل ویرایش - قیمت 11900 تومان در 36 صفحه
119,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد