دانلود گزارش کار اموزی شرکت معدنی املاح ایران – ازمایشگاه واحد سولفات سدیم

word قابل ویرایش
37 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

بسمه تعالی
مقدمه
با لطف و عنایت خداوند متعال دوره‌کارآموزی خویش را در مدت ۹ هفته متوالی از تاریخ ۱۵/۴/۸۷ تا ۲۰/۶/۸۷ در واحد صنعتی شرکت معدنی املاح ایران در آزمایشگاه واحد سولفات سدیم گذراندم . و در این مدت زمان مجموعه ی فعالیت هایی که در این آزمایشگاه روزانه بطور متوالی انجام می پذیرفت را در این پژوهش جمع آوری نموده ام امیدوارم مورد توجه و عنایت شما قرار بگیرد.

آشنایی با شرکت معدنی املاح ایران
شرکت معدنی املاح ایران در سال ۱۳۶۳ با هدف آکتشاف ، استخراج و فرآوری نمکهای صنعتی، بویژه کانسارهای سولفات سدیم تأسیس شد. این شرکت از سال ۱۳۷۵ عضو سازمان بورس اوراق بهادار تهران می باشد.
شرکت معدنی املاح ایران دارای دو واحد تولید پودر سولفات شدیم می باشد که در استانهای سمنان و مرکزی قرار دارند.

واحد شماره ۱ در کیلومتر ۳۵ جاده گرمسار به سمنان قرار دارد که عملیات اجرائی احداث آن در سال ۱۳۷۰ شروع و در خرداد سال ۱۳۷۳ به بهره برداری رسید. ظرفیت اسمی واحد مزبور ۳۰ هزار تن در سال می باشد که تاکنون توانسته با ۲۵% بالاتر از ظرفیت اسمی تولید نماید.
واحد شماره ۲ در ۱۵ کیلومتری شمال شرق شهر اراک در کنار معدن سولفات سدیم میقان قرار دارد.
این واحد با استفاده از تجربیات مثبت بدست آمده در واحد شماره یک و با ساخت بیش از ۸۰% ماشین آلات توسط شرکت و سازندگان داخلی راه اندازی شده است.
عملیات اجرائی واحد اراک از خرداد ۱۳۷۶ شروع و در شهریور ۱۳۷۹ به بهره برداری رسیده است و خوشبختانه بعد از حدود ۳ ماه تولید آزمایشی به ظرفیت اسمی رسید.
تولید سالانه واحد مزبور ۴۰ هزار تن می باشد و شرکت در نظر دارد ظرفیت تولید این واحد را تا ۸۰ هزار تن در سال افزایش دهد.
محصول تولیدی کارخانه های شرکت پودر سولفات سدیم با خلوص حداقل ۵/۹۹% می بشاد که از فرآوری ماده معدنی حاوی سولفات سدیم بدست می آید.
محصول تولیدی شرکت دارای مهر استاندارد تشویقی پودر سولفات سدیم صنعتی نوع الف و قابل رقابت در بازارهای بین المللی است.
این شرکت در حال حاضر علاوه بر تأمین بخش اعظم نیاز داخلی بخش از محصول تولیدی را به خارج صادر می نماید.
مصرف عمده سولفات سدیم در تولید پودرهای شوینده می باشد. سایر مصرف آن در شیشه سازی، تولید کاغذ به روش کرافت است.
کل نیروی شاغل در این واحدها و معادن مربوطه بالغ بر ۴۰۰ نفر می باشد.

شرح گزارش:
روش نمونه گیری :
مهمترین مسئله در نمونه گیری آنست که نمونه برداری برداشت درستی از کار خود داشته باشد نمونه ای بعنوان نماینده از کامیون خاک برداشته می شود که مخلوط کلوخه و نرمه آن تناسب درستی با مخلوط کلوخه و نرمه بازار کامیون داشته باشد. نمونه گیر باید با یک دید خشمی بار کامیون را به دو قسمت مساوی تقسیم کند پس یک نیمه را به سمت قسمت به طور عمودی تقسیم کند. نقطه a بیشترین کلوخه در آن تجمع یافته است.

در آزمایشگاه روزانه فعالیتهایی به طور مداوم و تکراری انجام می پذیرد به این شرح که : ابتدا تقسیم نمودن خاک انجام می شود. مقداری خاک که از روی نوار برداشته شده است توسط وسایل تقسیم فیزیکی، تقسیم می شود و بخشی بصورت مخلوط و رندوم از سایر خاک جدا می گردد. صورت که شیشه ساعت را در ابتدا وزن می کنند و ۱۰ grخاک بدان اضافه می کنند وزن شیشه ساعت و خاک را یادداشت می کنند و آن را به مدت ۲ ساعت با دمای ۱۰۵ درجه حرارت می‌دهند. پس شیشه ساعت را در دیسکاتور سرد کرده و توزین می کنند.

اگر وزن شیشه ساعت و خاک اولیه : m1
و وزن شیشه ساعت و خاک خشک : m2

اندازه گیری pH:
اندازه گیری pH محلول تانک ذوب
۱) ابتدا باید مطمئن شویم دمای محلول تقریباً به دمای محیط رسیده است.
۲) pH Cell قیر را با آب مقطر شستشو می دهیم.
۳) cell را داخل محلول می گذاریم.
۴) هنگامی که عدد ظاهر شده ثابت شد آنرا می خوانیم
۵) دستگاه را خاموش می کنیم.
۶) cell را از محلول در می آوریم و داخل آب مقطر می گذاریم.
سپس Cell را داخل محلول کلریدپتاسیم ۳ نرمال می گذاریم.

اندازه گیری یون کلراید و درصد نمک یک سرریز
۱) ml 1 از محلول اصلی را داخل بالن ژوژه ۱۰۰ ml ریخته با آب مقطر به حجم می رسانیم.
۲) به ml 5 از این محلول ۴ قطره معرف کرومات پتاسیم می افزائیم.
۳) محلول را با نیترات نقره ۰۱/۰ نرمال تا رسیدن به رنگ زرد چرک تیتر می کنیم.
۱۰۱۷ × ml مصرفی نیترات نقره = NaCl%
نمونه گیری از گل خروجی از واحد انحلال:
هدف: نمونه برداری از سولفات سدیم با کلر از گل خروجی واحد انحلال .
۱) محل نمونه برداری از لوله خروجی زیر تیکنر Slon می باشد.
۲) این نمونه برداری را بار در هر شیفت انجام می شود.
۳) پس از آنکه به مدت ۲ ساعت گل بطور مداوم خارج شد حداقل یک نموئنه یک لیتری نمونه برداری می شود.

اندازه گیری مقدار قلیائیت:
هدف: روشی برای اندازه گیری میزان قلیائت پودر سولفات سدیم کارخانه
۱۰ گرم نمونه را با دقت ۰۱/۰ وزن می کنیم.
۱۰۰ میلی لیتر آب مقطر بدان اضافه می کنیم.
۵ قطره معرف متیل رد و ۱۰ میلیمتر محلول اسید سولفوریک به آن می‌افزائیم . محلول را به مدت ۵ دقیقه می جوشانیم . محلول را تا دمای محیط خنک می کنیم.
اسید اضافی را با محلول هیدروکسید سدیم تا تغییر رنگ از قرمز به زرد تیتر می کنیم.
بر روی خاکهای مختلف از جمله S-104 یعنی سرریز تانک ۱۰۴ در ساعت های ۸، ۱۲؛ ۱۶ در شیفت روز و در ساعت های ۲۰، ۲۴، ۴ بامداد در شیفت شب اعمال اندازه گیری درصد Nacl و (%NaSO4) ، درصد AgNO3 ، mg2+ و Ca2+ و Pb(NO3)2 انجام می گیرد. بر روی پساب هم همین موارد اندازه گیری شده و هر کدام در جدولی و در دفتر مخصوص ثبت می شود.
بر روی گل خروجی نیز البته در زمانهایی که تانک گل روشن است همه‌اندازه گیری های بالا انجام می گیرد . بنابراین زمان خاصی ندارد هر وقت در روز که روشن شد.
۱۰۸-S یا سرریز ۱۰۸ شب در ساعت ۱۰ این آزمایشات برویش انجام می‌گیرد.
خاک نوار نقاله نیز در طول روز سه بار برداشته شده تقسیم می شود، کوبیده می شود و آزمایشات درصد رطوبت، درصد mgSO4 ، درصد CaSO4 درصد NaCl ، درصد AgNO3 Pb, Cl2,
سولفات سدیم تولیدی را هم به آزمایشگاه آورده و دانسیته ی آنرا اندازه می گیریم.
برای الک کردن از مش های مختلف ۷۰، ۱۴۰، ۱۶، ۱۰ استفاده می شود به این ترتیب که ۱۰۰gr از نمونه را وزن کرده در زمان ۵ دقیقه الک می کنیم و میزان نمونه باقی مانده در هر الک را وزن می کنیم بهتر است که نمونه در الک آخر ما کمتر از ۶ باشد یعنی خیلی درشت نباشد.

اندازه گیری کلرید سدیم
از محلول سرریز تیکنر S108 محلول یک درصد W/V (یک میلی لیتر در بالن ۱۰۰) ساخته شده و به روش سرریز تیکنر S104 آزمایش و محاسبه کنید.
گل خروجی تیکنر S108
محل نمونه برداری:
– یک نمونه ۵/۰ لیتر از لوله گل خروجی زیر تیکنر برداشته می‌شود.
این آزمایش یکبار در هر شیفت انجام می شود.
اندازه گیری دانسیته:
گل را کاملاً بهم زده مقداری از آنرا داخل استوانه مدرج ۲۵۰ میلی لیتری ریخته هیدرومتر را داخل آن می اندازیم. سطح تماس رویی گل با هیدرومتر دانسیته گل می باشد که بر روی هیدرومتر خوانده می شود.
– در صورتیکه دانسیته گل بیش از ۴/۱ باشد (گل غلیظ باشد) دانسیته بکمک ترازو اندازه گیری می شود. استوانه مدرج ۱۰۰ میلی لیتری را روز تراز گذاشته ترازو را صفر کرده سپس تا خط نشانه ۱۰۰ میلی لیتر داخل آن گل بریزید. وزن را از روی ترازو بخوانید.
وزن گل / ۱۰۰=دانسیته گل

آزمایش شیمیایی:
۵۰ گرم گل را با دقت ۰۱/۵ گرم توزین کرده داخل بالن ژوژه ۵۰۰ میلی لیتری ریخته پس از حل کردن با آب مقطر به حجم برسانید. بالن را داخل حمام بن ماری با دمای ۷۰ درجه سانتیگراد بمدت ۲۰ دقیقه قرار داده سپس محلول را صاف کرده پس از آنکه به دمای محیط رسید ml 5 از آنرا برداشته و آزمایش کنید.
۱- یون سولفات: ۵ میلی لیتر از محلول صاف شده در حضور معرف ائوزین وای با نیترات سرب ۲/۰ نرمال به همان روشی که در مورد خاک توضیح داده شد تیتر کنید.

مجموع کلسیم و منیزیم:
۲- یون منیزیم : ۵ میلی لیتر محلول صاف شده را در حضور معرف اریوکروم بلاک تی و بافر آمونیاکال با EDTA02/0 نرمال تیتر کنید. (مانند روش خاک)
۰۰۲/۰ × ۰۴/۱۴۲ × (میلی لیتر مصرفی EDTA )‌- (۱۰×میلی لیتر مصرفی نیترات سرب) = درصد سولفات سدیم Na2SO4%

۴- یون کلر: ۵ میلی لیتر از محلول صاف شده را داخل بالن ۵۰ میلی لیتری به حجم برسانید (محلول ده درصد) سپس ۵ میلی لیتر از این محلول را برداشته با نیترات نقره ۰۱/۰ نرمال و درحضور معرف کرومات پتاسیم ۵ درصد تیتر کنید.
مصرفی نیترات نقره ۱۷/۱ × میلی لیتر = = درصد کلرید سدیم NaCl%

تانک ذوب:
محل نمونه برداری : شیر خروجی از تانک ذوب
هر شیفت یک بار از تانک ذوب (حدود نیم لیتر) نمونه برداری می شود.
نمونه برداری در ساعت ۸ و ۲۰ انجام می شود.
اندازه گیری PH : وقتی محلول به دمای محیط ریسد pH آن مستقیماً با دستگاه PH متر اندازه گیری می شود.

– اندازه گیری کلر: ۵ میلی لیتر از محلول تانک ذوب را داخل بالن ۱۰۰ میلی لیتری ریخته پس از کردن با آب مقطر به حجم برسانید. ۵ میلی لیتر از این نمونه را داخل ارلن ۲۵۰ میلی لیتری ریخته با نیترات نقره ۰۱/۰ نرمال در حضور معرف کرومات پتاسیم ۵ درصد تیتر کنید.
محاسبه درصد یون کلر:
میلی لیتر مصرفی نیترات نقره × ۱۴۲/۰ = = %Cl-

نمک گلابر : Na2SO4,10H2O
محل نمونه برداری: سانتریفوژ Z201
هر شیفت از یکی از سانتریفوژهای B,A بترتیب نمونه برداری می شود.
کلر: ده گرم نمک گلابر ۲۰۱ را با دقت ۱/۰ گرم توزین کرده در بالن ژوژه ۱۰۰ میلی لیتری ریخته پس از حل کردن و به دمای محیط رساندن با آب مقطر به حجم برسانید. سپس ۱۰ میلی لیتر از این محلول را با نیترات نقره ۰۱/۰ نرمال و در مقابل معرف کرومات پتاسیم ۵ درصد تیتر کنید.
محاسبه درصد یون کلر

(نیترات سرب N2/0)
معرف ائوزین وای: ۳/۵ گرم معرف ائوزین وای را داخل بالن ژوژه ۵۰۰ میلی لیتری ریخته پس از حل شدن در آب مقطر و همدما شدن با محیط آنرا به حجم برسانید.
روش کار: به ۵ میلی لیتر از محلول صاف شده ۵ قطره معرف ائوزین وای بیفزائید. در صورت وجود یون سولفات رنگ محلول زرد می شود. سپس به آن قطره قطره نیترات سرب ۲/۰ نرمال بیفزائید تا رنگ محلول صورتی شود. مجدداً به محلول ۵ قطره معرف ائوین وای بیفزائید. در صورتیکه رنگ محلول مجدداً زرد شد به آن قطره قطره نیترات سرب بیفزائید تا رنگ محلول صورتی یا قرمز شود نقطه پایانی تیتراسیون همین رنگ می‌باشد.
از آنجا که تغییر رنگ زرد به قرمز یک تغییر رنگ پیوسته می باشد بهتر است کسانی که مبتدی می باشند حتماً روش خود را با روش وزنی کنترل کنند.
محاسبه:

۲/۱۹ × میلی لیتر مصرفی نیترات سرب = درصد سولفات SO42-%
اندازه گیری یون کلسیم:
مواد لازم:

EDTA 02/0 نرمال : ۴۴۴۸/۷ گرم EDTA را در بالن دو لیتری ریخته پس از حل کردن با آب مقطر به حجم برسانید. (در آزمایشگاه ۶۷۵۱ گرم EDTA توزین و به حجم دولیتر رسانده می شود.)
معرف مورکساید : ۲/۵ گرم معرف مورکسایدرا در ۱۰۰ گرم نمک مرکه ریخته کاملاً نرم و مخلوط کنید.
سود ۲ نرمال: ۴۰ گرم سود را در بالن ۵۰۰ میلی لیتری حل کنید.
روش کار: به ۵ میلی لیتر از محلول حاصل از صاف شدن خاک ۴ قطره سود دو نرمال بیفزائید سپس کمی معرف مورکساید به آن افزوده با افزایش تدریجی EDTA 02/0 نرمال رنگ محلول از ارغوانی به بنفش تغییر می کند نقطه پایانی تیتراسیون هنگامیست که با افزایش یک قطره EDTA تغییر رنگی مشاهده نشود.
محاسبه

= Ca2-%درصد سولفات
اندازه گیری درصد خلوص سولفات سدیم به روش وزنی (روش کاربردی در کارخانه) املاح
مواد لازم:
کلرور باریم: ۳/۱ درصد : ۲۶ گرم کلرید باریم را در آب مقطر حل کرده به یک بالن دو لیتری منتقل و به حجم برسانید.
– اسید کلریدریک ۶ نرمال: ۵۰۰ میلی لیتر اسید کلریدریک را با مقداری آب مقطر رقیق کرده و در یک بالن یک لیتری به حجم برسانید.
– روش آزمایش:

۱- حدود ۷۰۰۰/۰ گرم پودر سولفات سدیم را با دقت ۱/۰ میلی گرم توزین کرده و با آب مقطر به یک بشر ۴۰۰ میلی لیتری منتقل کنید. به این محلول ۵/۱ میلی لیتر محلول اسید کلریدریک بیفزائید. حجم محلول را با آب مقطر حدودا به ۱۰۰ میلی لیتر برسانید . این محلول را بر روی هیتر بگذارید.
۲- حدود ۱۰۰ میلی لیتر محلول کلرور باریم را به یک بشر ۲۵۰ میلی لیتری منتقل رکده نمونه را بر روی هیتر بگذارید.
– محلول کلرور باریم در حال جوشیدن را به محلول داغ سولفات سدیم بیفزائید. در حالیکه محلول به آرامی بهم زده میشود محلول کلرور باریم را به آن بیفزائید. رسوب سفیدرنگی تشیکل می شود.
– برای ادامه اینکار د وروش پیشنهاد میگردد.

۱- رسوب را حدود ۱۸ تا ۴ ساعت در محیط آزمایشگاه قرار داده سپس بر روی کاغذ صاف و اتمن ۴۰ یا ۴۲ آنرا صاف کنید.
۲- رسوب را بمدت دو ساعت در حمام بخار در دمای ۹۰-۷۰ درجه سانتیگراد قرار دهید. تا حجم محلول تقریباً نصف شود. سپس رسوب را بر روی کاغذ صافی و اتمن ۴۰ یا ۴۲ صاف کنید.
۳- همزمان با صاف کردن نمونه چند عدد بوته یا کروزه چینی را آب مقطر زده و در داخل کوره بگذارید. هنگامیکه دمای کوره به ۸۰۰ درجه سانتیگراد رسید. مدت ۱۵ دقیقه بوته ها را در همین دما نگهدارید. سپس کوره را خاموش کرده وقتی دمای کوره به ۳۰۰ درجه سانتیگراد رسید. بوته های چینی را به دیسکاتور منتقل کرده و مدت ۱۵ دقیقه در دمای آزمایشگاه نگهدارید. سپس بوته ها را توزین کنید و رسوب صاف شده همراه با کاغذ صافی را داخل این بوته ها گذاشته و آنها را به کوره منتقل کنید

.
مدت ۱۵ دقیقه این نمونه را در دمای ۳۰۰ درجه کوره گذاشته و سپس دما را به ۸۰۰ درجه سانتیگراد برسانید مدت ۶۰ دقیقه نمونه ها را در این دما نگهداشته سپس کوره را خاموش کنید پس از آنکه دمای کوره به ۳۰۰ درجه سانتیگراد رسید بوته ها را به دیسکاتور منتقل کرده و مدت ۱۵ دقیقه آنها را در دمای آزمایشگاه نگهدارید . سپس رسوب و بوته را توزین کنید.
محاسبات :

(وزن بوته – وزن رسوب و بوته)‌= Na2So4%
تذکر:
جهت بدست آوردن نتیجه مطلوب از این آزمایش میبایست در تمام مراحل انجام کار دقت شود. اما صاف کردن و تنظیم میزان آب شستشو تأثیر مهمی بر روی نتیجه آزمایش دارد. بهمین دلیل صاف کردن میبایست با حوصله و آرامی انجام شود. رسوب را با آب ولرم منتقل کنید. وقتی که حدود ۲۵۰ میلی لیتر آب در بشر زیر صافی ملاحظه شد. آنرا خالی کرده و پس از آنکه با مقداری آب بشر حاوی رسوب را شستشو داده و از کاغذ صافی گذرانیده به آب زیر کاغذ صافی چند قطره نیترات نقره بیفزائید در حالیکه با افزایش نیترات نقره تغییر رنگی ملاحظه شد.
۱۴۲/۰ × میلی لیتر مصرفی نیترات نقره = ‍Cl-%

سانتریفوژ Z301 : هر شیفت یکبار نمونه برداری انجام می شود.
رطوبت: شیشه ساعت خشک شده در اون را با دقت۰۱/۰ گرم وزن کرده
به انده گرم پودر ۲۳۰۱ اضافه کنید .وزن شیشه ساعت همراه پودررا یادداشت کرده نمونه را داخل اون با دمای ثابت ±۱۰۵ درجه سانتیگراد قرار داده پس از دو ساعت مجددا شیشه ساعت را توزین کنید .
۱۰*(وزن شیشه ساعت +۱۰گرم پودر خشک شده –وزن شیشه +۱۰پودر )=درصدرطوبت پودر بعداز خشک شدن
محل نمونه برداری:لوله خروجی پودر بعد از خشک شدن.

نمونه برداری هردو ساعت یکبار انجام می شود و مواد نا محلول ان را بصورت چشمی کنترل شده بصورت(دارد یا ندارد ) در فرم ثبت می شود .و رطوبت ان نیز هر چهار ساعت یک بار اندازه گیری می شود .
اندازه گیری رطوبت:شیشه ساعت خشک شده در اون را با دقت ۰۰۰۱/۰ گرم توزین کرده به ان یک گرم پودرافزوده وزن شیشه ساعت و پودر رتا یادداشت کنید.این نمونه را در اون با دمای ثابت ۱۰۵ درجه سانتیگراد بمدت دو ساعت قرار داده سپس آنرا برداشته دقیقاً مدت پنج دقیقه داخل دیسکاتور گذاشته سپس آنرا توزین کنید.
۱۰۰× (وزن شیشه ساعت و پودر پس از خشک شدن – وزن اولیه شیشه ساعت و پودر)‌= درصد رطوبت
سرریز تیکنر S105

محل نمونه برداری : تیکنر S105
آزمایش شیمیایی : دقیقاً به روش تیکنر S104 اندازه گیری می شود.
دانسیته گل بعد از میکسر:
محل نمونه برداری: بالای میکسر دهانه خروجی گل

– در تمام ساعات زوج در صورتی که خاک زنی ادامه داشته باشد نمونه برداری انجام می شود (حدود دولیتر)
۱-اندازه گیری دانسیته: نمونه گل را کاملاً مخلوط کرده داخل استوانه ۲۵۰ میلی لیتری ریخته هیدرومتر را (هیدرومتر ۲-۱) داخل آن قرار داده دانسیته گل را بخوانید.
۲- میزان مصرف فلوکولانت: ۱۰۰۰ میلی لیتر از این محلول را داخل استوانه مدرج ۱۰۰۰ میلی لیتری ریخته و بر روی هیتر مگنت دار قرار داده در حالیکه گل بهم زده شود با سرنگ ۵cc چند بار به آن فلوکولانت افزوده بعد گل را ساکن نگهمیداریم بعد از ۳ دقیقه ارتفاع گل خوانده شود که باید بین ۹۰۰ تا ۹۲۰ میلی باشد. میلی لیتر مصرفی فلوکولانت در زیر دانسیته در فرم روزانه ثبت می شود.

درصد حجمی گلابر خروجی از سانتریفوژها
– محل نمونه برداری: شیر خروجی سانتریفوژ B,A کنار تانک ذوب.
– یک هفته در میان یکبار اندازه گیری می شود.
– روش آزمایش:
شیر را باز کرده و به مقدار cc100 از محلول مستقیماً داخل استوانه مدرج ۱۰۰ میلی لیتری ریخته شود. حجمی از استوانه را که گلابر داشته باشد بصورت درصد حجمی گلابر بیان می شود.
اندازه گیری مقدار کلسیم در سولفات سدیم نوع صنعتی
مواد لازم:
۱- محلول استاندارد حجمی ۰۲/۰ نرمال دی سدیم اتیلن دی آمین تترا استات دی هیدراته با دقت ۰۰۰۱/۰ گرم ۷۲۲۴/۳ گرم (EDTA) را وزن و در آب حل کنید. محلول را کاملا به یک بالن نشان دار یک لیتری منتقل و به حجم رسانده خوب مخلوط کنید.
– محلول استاندارد حجمی ۰۰۰۲/۰ نرمال EDTA 10 میلی لیتر از محلول تهیه شده EDTA فوق را در یک بالن نشان دار ۱۰۰ میلی لیتری ریخته و تا خط نشانه به حجم رسانده خوب مخلوط کنید.
– سود دو نرمال: ۴۰ گرم سود را در آب حل کرده به یک بالن ۵۰۰ میلی لیتری منتقل و تا خط نشانه به حجم برسانید.
– شناساگر – مورکساید: ۲/۰ گرم معرف مورکساید را با ۱۰۰ گرم نمک مرگ مخلوط کرده آن را کاملاً نرم و همگن کنید.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 37 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد