مقاله در مورد بررسی روش‌های اندازه‌گیری یون کلرید در بتن‌های سخت شده و انتخاب روش بهینه و تهیه دستورالعمل آن

word قابل ویرایش
15 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

بررسی روش‌های اندازه‌گیری یون کلرید در بتن‌های سخت شده و انتخاب روش بهینه و تهیه دستورالعمل آن

یکی از عوامل خوردگی بتن در محیط‌های خورنده به ویژه در سواحل خلیج فارس و دریای عمان، یون کلرید است. در سال‌های اخیر تعداد زیادی از سازه‌های بتنی در کشورهای مختلف دنیا از جمله نقاطی از کشور ایران دچار آسیب‌دیدگی با خرابی زودرس ناشی از خوردگی کلریدی شده است. از آنجائی‌که کلرید از طریق اجزای تشکیل‌دهنده بتن نظیر آب، سیمان، سنگدانه، مواد افزودنی و همچنین آبهای نفوذی (املاح محلول در آنها) به داخل بتن راه می‌یابد و حداکثر مجاز یون کلرید ۴/۰ درصد وزنی سیمان در بتن مسلح ساخته شده با سیمان پرتلند معمولی تعیین شده است، لذا لازم است مقادیر یون کلرید موجود در بتن برای شناخت وضعیت بتن از نظر مقاومت در برابر

خوردگی، نگهداری و تعمیر به طور دقیق اندازه‌گیری شود و در زمینه انجام عملیات پیشگیری و تقویت احتمالی اقدامات مؤثر صورت گیرد. با استفاده از روش‌های مختلف آزمایشگاهی ( تیترومتری، گراویمتری و دستگاهی)، یون کلرید در نمونه‌های سیمان و ملات حاوی مقادیر مشخص و مختلف کلرید سدیم، اندازه‌گیری می‌شود. با توجه به نتایج به دست آمده، بهینه روش، انتخاب شده و دستورالعمل روش آزمایش استاندارد تعیین یون کلرید در بتن‌های سخت شده تهیه می‌گردد.

بررسی کاربرد مواد پلیمری در صنعت ساخت و ساز ایران و ارائه راهکارها
با وجود اینکه در چند دهه اخیر کاربرد پلیمر در صنعت ساختمان در کشورهای صنعتی با تحولات چشمگیری همراه بوده‌است، ولی متأسفانه در کشور ما تا به امروز تحقیقات و بهره‌برداری از علوم و تجربیات به‌دست آمده در دیگر کشورها در حال طی کردن مراحل اولیه است.
با توجه به نیازهای جدید صنعت ساختمان، لازم است هر چه سریع‌تر مطالعات

ی جهت تعیین قابلیت‌ها و نیاز‌ها در کشور و ارائه راهکارهایی جهت استفاده بهینه از پلیمرها در ساخت و ساز کشور صورت گیرد.

در بخش اول این پروژه، به‌منظور آشنایی کلی خواننده با پلیمرها اطلاعات مفیدی ارائه گردیده‌است. این اطلاعات شامل دسته‌بندی پلیمرها و آشنایی با انواع مهم آنها و خواص عمومی هر کدام می‌باشد. در ادامه، کاربردهای مهم پلیمرها در صنعت ساختمان پس از تعریف یک کد طبقه‌بندی کاربردی از مصارف پلیمرها در ساختمان ارائه گردیده‌است.

پیامهای آموزشی جهت آشنایی همگان با مصالح استاندارد
امروزه در ساخت و سازهای متداول به کیفیت مصالح ساختمانی در روشهای اصولی اجرا کمتر توجه می‌شود و اغلب طراحان و مجریان فرض را بر استاندارد بودن مصالح ساختمانی می‌گذارند. حاصل این امر، در صورت استفاده از مصالح با کیفیت پایین‌تر از استاندارد، آسیب‌پذیر شدن و کاهش دوام و طول عمر مفید ساختمانها می‌باشد. با توجه به کمبود مسکن در کشور، لازم است

راهکارهایی برای تضمین دوام و حفظ کارایی ساختمان اندیشیده شود. استفاده از مصالح با کیفیت استاندارد یکی از راه‌حل‌ها می‌باشد. جهت تحقق یافتن این امر مهم، لازم است اهمیت استفاده از مصالح و استاندارد بصورت پیامهای آموزشی به سازندگان و دست‌اندرکاران صنعت ساختمان و مسکن گوشزد شود و فرهنگ استفاده از مصالح استاندارد در سطح ملی اشاعه گردد.

بررسی تولید آجر سبک با استفاده از سنگ آهک
یکی از مواد افزودنی معدنی که برای سبک‌سازی آجر رسی استفاده می‌شود، پودر سنگ آهک است. سنگ آهک در کوره در دمای بالا به دی‌اکسید کربن و اکسید کلسیم تبدیل می‌شود که دی‌اکسید کربن حاصله از دودکش کوره خارج شده و آجر سبک می‌گردد. در این پروژه تحقیقاتی استفاده از گل سنگ حاصل از برش و پرداخت سنگهای آهکی در کارخانه‌های سنگبری برای سبک‌سازی آجر مورد استفاده قرار می‌گیرد. نسبت بهینه سنگ آهک، دانه‌بندی مناسب، دمای پخت لازم به کمک آزمایشهای مورد نیاز تعیین می‌گردد.

تدوین روش ماشینی برای اندود گچ و خاک و سفیدکاری در دیواره‌های ساختمانی
انجام عملیات سفیدکاری با گچ و یا گچ و خاک برای دیوارهای ساختمانی به صورت ماشینی از اهداف اصلی پروژه مطرح شده است. با عنایت به زمان گیرش گچ، زمان ساخت و اتصال ملات گچ و یا گچ و خاک یا مشکلات عدیده‌ای مواجه می‌باشد. در این پروژه با بررسی مواد مضاف مختلف، زمان گیرش گچ تحت کنترل مصرف‌کننده قرار گرفته است. با ساخت پمپ مخصوص انتقال ملات گچ به ماله بنایی نیز عملی گردیده است. با انجام عملیات اجرایی، راندمان اجرایی سفیدکاری با ماشین نیز به میزان قابل ملاحظه‌ای افزایش یافته است.

آجر سبک با استفاده از مواد پلیمری
از آنجا که آجر معمولی وزن زیادی دارد باعث سنگین شدن ساختمان و در نتیجه آسیب‌پذیری آن در برابر نیروهای زلزله می‌شود. با کاهش چگالی آجر علاوه بر سبک کردن، خصوصیات عایق حرارتی آن نیز بهبود می‌یابد. برای سبک کردن آجر می‌توان از مواد افزودنی تخلخل‌زا نظیر فوم پلی‌استایرن استفاده نمود. در این پروژه انتخاب نوع مواد پلیمری مناسب، دانه‌بندی، تعیین نسبت و چگونگی اختلاط، شرایط بهینه تولید و دمای پخت مورد بررسی قرار گرفت. تولید آزمایشی آجرهای سبک پلیمری در کارخانه آجر ماشینی موفقیت‌آمیز بود.

ارائه رهنمود جهت استفاده بهینه از ضایعات ساختمانی
بالاخره روی عمر ساختمانها به پایان می‌رسدک خواه به دست انسان و خواه بر اثر وقوع سوانحک از تخریب ساختمانها مقادیر زیادی آوار به دست می‌آید. جنس این آوارها از جنس همان مصالحی است که در ساخت و سازهای متداول مورد استفاده قرار می‌گیرد. شیوه متداول برای رفع آوارهای ساختمانی انتقال آنها به بیرون شهر است، در جاهایی که از طرف شهرداری معین می‌گردد. معمولاٌ استفاده از مصالح بازیافتی و مستقل در فرهنگ ما پذیرفته نیست. لذا هنگام تخریب

ساختمانهاک به سالم بیرون آوردن مصالح توجهی نشده و با پتک و کلنگ آنها را نابود می‌کنند و به صورت درهم برای دفع می‌فرستند. با توجه به مطالب فوق و به منظور بررسی روشهای تخریب، چگونگی استفاده از آوارها در تولید و مصالح و کاهش پیامدهای زیست محیطی آوارهاک این تحقیق به عمل آمده است. در این تحقیق چگونگی تخریب هشت ساختمان و آوارهای حاصل از آنها مورد بررسی قرار گرفته و با توجه به تجربیات سایر کشورها در هر مورد رهنمودهایی ارائه شده است.

بررسی شیل‌های رسی به منظور تهیه آجرهای شیلی
هدف از اجرای این پروژه آماده‌سازی و انجام آزمایشات کامل شیمیایی و فیزیکی و مکانیکی بر روی شیل رسی است. نتایج و اعلام نظر در این زمینه امکان استفاده از این مصالح برای ساخت آجر جهت احداث کارخانه می‌باشد.

ارائه دستورالعمل تعیین مشخصات فنی و روش گونه‌بندی عایقهای حرارتی
در زمینه صرفه‌جویی در مصرف انرژی، با توجه به تنوعی که در عایقهای حرارتی وجود دارد، لازم است الگویی برای تعیین مشخصات فنی محصولات مختلف تعیین گردد تا استفاده‌کنندگان امکان انتخاب عایق مناسب برای شرایط مختلف را داشته باشندک عایقهای حرارتی مورد استفاده در ساختمان باید مطابق مقررات ملی ساختمان دارای مشخصات حرارتی حداقلی باشند.

علاوه بر آن عایق‌های حرارتی باید از دوام و کارآیی کافی در برابر عوام محیطی برخوردار باشند. در این پروژه عایقهای حرارتی از نظر مقاومت حرارتی واقعیک مشخصات مکانیکی، دوام و عملکرد در شرایط محیطی مختلف ارزیابی شده و طبق ضوابط این استاندارد درجه‌بندی می‌شوند. بدین‌ترتیب انتخاب نوع بهینه عایق حرارتی به راحتی امکان‌‌پذیر بوده و زمینه برای رقابت سالم بین تولیدکنندگان عایق حرارتی فراهم می‌گردد.

طراحی و تکمیل آزمایشگاه تعیین مشخصات فنی شیشه‌های یک یا چندجداره
در این پروژه تجهیزات و دستگاه‌های لازم برای انجام آزمایش‌های ضروری به منظور ارزیابی کیفیت و دوام شیشه‌ دوجداره طراحی و ساخته می‌شود. دستگاه‌های آزمایش عبارتند از دستگاه مه‌گرفتگی شیمیایی، آزمایش نقطه بیفک، محفظه رطوبت بالا، چرخه آب و هوایی تسریع شده.
تجهیز ازمایشگاه کنترل کیفیت قابهای جداره‌های شفاف ساختمانی

تعیین میزان نفوذپذیری درب و پنجره‌های خارجی ساختمان‌ها به منظور کنترل کیفیت از نظر تطبیق با استانداردها و محاسبه بار حرارتی ساختمان و صرفه‌جویی انرژی ضروروتی دارد. نفوذ آب علاوه بر اثر تخریبی بر روی خود درب یا پنجره، موجب کثیفی جداره‌های داخلی و تخریب مصالح حواشی می‌شود.

بلوک‌های سیمانی سبک
بلوک‌های سیمانی نوع قطعات پیش‌ساخته بتنی با عیار سیمان کم هستند که طرح اختلاط بتن آنها بر اساس مقاومت مورد نیاز بدست می‌آید. وزن بلوک بستگی به وزن بتنی دارد که با آن ساخته می‌شود. بلوک‌های ساخته شده از شن و ماسه رودخانه‌ای یا شکسته، وزن ویژه معمولی و در حدود ۲۰۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب دارند. موضوع ازدیاد وزن بلوک‌ها برای ساخت و ساز در

کشوری مثل ایران که در ناحیه زلزله‌خیز واقع شده، نامطلوب است. با این توجیه و هدف بلوک‌ها که اهمیت بسیار زیادی در ساخت و ساز دارند، نیاز به تحقیق همه‌جانبه داشته و لازم است در خصوص سبک‌سازی، افزایش کیفیت و دوام، شرایط بهینه مصرف آنها و … رهنمودهایی تعیین گردد.

اصلاح خواص گچ و دوام گچ به وسیله مواد افزودنی
گچ ماده‌ای است که در ساختمان مورد مصرف فراوان دارد. امروزه در کشور ما، مصرف عمده گچ در ساختمانسازی بیشتر در اندود گچ و خاک و سفید کاری دیوارها و سقف‌ها و همچنین به عنوان ملات در اجرای سقف‌های طاق ضربی است. از آنجایی که ملات گچ هوایی است، بنابراین نمی‌توان آن را در محلهای نمناک و یا در ساختمانهای زیر آبی مصرف کرد. استفاده از فرآورده‌های گچی مانند تیغه‌ها و تخته‌های گچی و دیواره‌های خشک و غیره در بخش‌هایی از ساختمان که در معرض شرایط رطوبت قرار دارند، عملاٌ با مشکل مواجه است. استفاده از مواد افزودنی مناسب مانند پلیمرها در جهت ارتقای کیفیت گچ اعم از خواص فیزیکی، مکانیکی و دوام آن می‌تواند نقش بسزایی داشته باشد و استفاده از فرآورده‌های گچی را گسترش دهد.

 

لوله های پلیمری
از زمانی که فلزات در صنایع گوناگون کاربرد گسترده یافتند تاکنون، محققین همیشه در تلاش تولید آلیاژهای برتر و یا انتخاب یک پوشش مناسب به عنوان روش فلزات برای تقلیل نقاط ضعف خوردگی این مواد و افزایش مقاومت آنها در مقابل عواملی همچون زنگ زدگی بوده اند. در این راستا از آبکاری، تولید فلزات آلیاژی و در نهایت استفاده از رنگ و انواع پلیمرها استفاده شده است.

پاره ای از مواد پلیمر ها جایگزین فلزات شده اند. به عنوان مثال در تاسیسات لوله کشی ساختمان ها و صنایع گوناگون که خوردگی فلزات همیشه موجب خسارت مستقیم و غیر مستقیم عمده می شود. لوله های PE پلی اتیلن، ‍‍PP پلی پروپیلن، PVC پلی وینیل کلراید و PB پلی بوتیلن که از نظر کاربردی مشکلات لوله های فلزی از جمله پوسیدگی ، زنگ زدگی و غیره را ندارند تا حدی جایگزین لوله های فلزی شده اند. اما این لوله ها نیز نقاط ضعف دیگری دارند، مانند:

محدودیت عملی در انتقال حرارت و یا تحمل فشار یا دمای بالا و ….
برای رفع این نقیصه و دستیابی به فرمولی که کلیه مزایای فلز و پلیمر را داشته و عاری از معایب آنها باشد . محققان به تلفیق مواد پلیمر و فلز توجه کرده اند به طوری که در سیستم های لوله کشی به ویژه تاسیسات بهداشتی ، حرارتی و برودتی در چند سال گذشته تحولات جدیدی رخ داده است و با استفاده از پلی اتیلن و یکی از فلزات رنگی ، نوعی لوله چند لایه تولید کرده اند . این نوع لوله ها در کشور های پیشرفته صنعتی به مرور جایگزین لوله های فلزی سنتی می شوند . مقاله حاضر چگونگی به وجود آمدن لوله های چند لایه تلفیقی فلزی پلیمری را توضیح می دهد .
مقایسه لوله های فلزی و پلیمری

تا دهه ۱۹۷۰ لوله های پلیمری و یا تلفیقی در سیستم های تاسیساتی کاملا ناشناخته و غالبا در تاسیسات ابنیه لوله های فلزی سیاه ، گالوانیزه و یا مسی بکار برده می شد .
خوردگی فلز از داخل و خارج به علت شرایط نامساعد و تغییر کیفیت آب در اثر فعل و انفعالات شیمیایی ، رسوب و گرفتگی لوله های فلزی و مشکلات ناشی از مصرف لوله ها و هزینه های بالا متخصصین را بر آن داشت که به پلیمرها روی آورند و انواع لوله های پلیمری نظیر PP , PE, PVC , PB و غیره استفاده کنند. به دلیل عدم خوردگی لوله ها ، به کار گیری مواد پلیمری به سرعت گسترش وسیعی پیدا کرد ، اگرچه تصور این بود که با مصرف لوله های پلیمری مشکلات ناشی از خوردگی و پوسیدگی حل خواهد شد . اما خیلی زود روشن شد که به دلیل ساختار اتمی مارو مولولا ر آنها در مقایسه با فلزات که به صورت کریستالی هستند ، برخلاف فلزات در مقابل گازهایی نظیر اکسیژن نفوذ پذیرند . در اثر نفوذ اکسیژن به داخل این لوله ها در تجهیزات فلزی سیستم ها مانند رادیاتورها ، شیرآلات ، پمپها و مخازن خوردگی ایجاد شده و موجب پوسیدگی آنها می شود . برای رفع این نقاط ضعف تحقیقات زیادی انجام شد. از جمله ایجاد یک لایه نفوذ ناپذیر از نوعی پلیمر در سطح لوله پلیمری ، اما به دلیل قیمت بسیار بالا و آسیب پذیری به هنگام حمل و نقل یا کار گذاری لوله ، همچنین نفوذ پذیری آن در دمای بالا و ضریب انبساط طولی بالا ی پلیمرها ، کاربرد این لایه نیز عملا موفقیت آمیز نبود .
طبق مقررات دین (DIN) آلمان و استانداردهای بین المللی ، طول عمر لوله در مقابل تنش های وارده (دما و فشار ، به ویژه در سیستم های تاسیساتی ابنیه ) در طول زمان برابر ۵۰ سال تعیین شده است . به عبارت دیگر مقاومت لوله در مقابل تنش های متغیر فشار و دما حد اقل باید ۵۰ سال باشد

.
همانگونه که در نمودارها ( فشار – دما – درجه حرارت ) مربوط به پلیمرها HD, PE, PB ,PP نمودارهای ا ، ۲ ، ۳ می بینیم . نمودار طول زمان به صورت خطی و با شیبی ملایم به طرف محور زمان حرکت نموده و پس از مدت کوتاهی بر حسب دمای کاربردی آنها ، نمودار خطی مذکور شکسته شده و به طرف محور زمان فرود می آید . یعنی این نوع لوله ها با چنین ساختاری نمی توانند دوام خود را به ۵۰ سال برسانند ( به ویژه در سیستم های حرارتی و بهداشتی که درجه حرارت بالاست ) .

برای افزایش طول عمر پلیمر ها تحقیقات وسیعی انجام شد و بالاخره با مشبک کردن ساختار اتمی پلیمر ها این مساله حل شد . مشبک کردن یک پلیمر یعنی تغییر دادن ساختار مولکولی طولی و زنجیره ای آن به ساختار شبکه ای . از پر مصرف ترین نوع پلیمرها نوع PE است که با مشبک کردن ساختار اتمی آن به نام VPE و PEX حرف V اختصار کلمه Vernetzung است . ) شناخته شده و مصرف می شود . با توجه به نمودار ( فشار – زمان و درجه حرارت ) مربوط به VPE دیده می شود که این نمودار بر خلاف نمودار PE شکسته نشده و با همان شیب ملایم در جهت محور زمان ادامه می یابد ( نمودار ۴ )

 

معمول ترین روشها برای مشبک کردن ساختمان اتمی پلیمرها عبارتند از :
۱ – روش پر اسید
۲ – روش زیلان
۳ – روش بمباران ( تابش ) با اشعه گاما ( این روش منسوخ شده است ) . روش های مذکور ساختار اتمی پلیمر را ۶۵ الی ۸۵ درصد مشبک می کنند . بدین ترتیب برای افزایش دوام پلیمر در مقابل تنش های وارده ، بنا بر نیاز می توان مقدار مشبک شدن ساختار اتمی را تعیین کرد .
لازم به یاد آوری است که حد اکثر این مقدار ۸۵ درصد است که فراتر از آن تاثیرات منفی دارد .

متاسفانه لوله های HD – PE مشبک غیر قابل انعطاف هستند و در هنگام لوله کشی به ویژه در سیستم های حرارتی کف خواب مشکلاتی در پی داشته و به دلیل شکل ناپذیری حالت اولیه خود را حفظ می کنند. ضریب انبساط طولی این نوع لوله ها بسیار بالا و نفوذ پذیر می باشند . نمودارهای ۵ و ۶ ضریب انبساط طولی و نفوذ پذیری انواع لوله های پلاستیکی و فلزی پلیمری را نشان می دهند .

بدین ترتیب می توان معایب و مزایای لوله های فلزی و پلیمری را طبق جدول ۱ تقسیم بندی کرد .

برای دستیابی به فرمولی که مزایای فلز و پلیمر را داشته باشد محققان به تلفیق مواد پلیمر و فلز توجه کرده اند . در سیستم های لوله کشی به ویژه تاسیسات بهداشتی ، حرارتی و برودتی در ۲۰ سال گذشته تحولات جدیدی رخ داده است و با پلی اتیلن و یکی از فلزات رنگی نوعی لوله چند لایه تولید کرده اند

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 15 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد