مقاله در مورد نرم افزار قدرتمند گرافیکی کورل دراو

word قابل ویرایش
39 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

مقدمه :
کورل دراو از جمله نرم افزارها ی قدرتمند گرافیکی است .امکاناتی مانند ساخت طرح های برداری،تبدیل طرح های برداری به نوع بیت مپ ،جلوه های ویژه مختلف مثل نور پردازی و شفافیت و سایه اندازی ،طراحی آرم شرکت ، طراحی جلد کتاب ،طراحی صفحات وب ،جلوه های مختلف روی متن و صدور فرمت های مختلف گرافیکی مانند Gif,Jpej,Eps,…. گوشه ای از توانایی های بی شمار این نرم افزار است .

فصل۱ : گشت و گذار در محیط Corel draw 11
Corel یک نرم افزار گرافیکی و طراحی است . به کمک آن می توانید مواردی از قبیل طرح روی جلد کتاب ،طراحی آرم شرکت ، طراحی کارت ویزیت ، کارت بستال و …. را به زیبایی انجام دهید. و به طور کلی یک نرم افزار شیء گرا یا موضوع گرا می باشد به این معنی که هر چیزی که در این

برنامه خلق می کنید یا به عنوان تصویر وارد می کنید یک شی محسوب می گردد و هر شی دارای خواصی مانند رنگ ، اندازه نوع قلم ، جلوه های اطراف شیء و جلوه های پر کردن داخل شیءو … می باشد . بنابر این شکلها ، متن، سایه، نور و جلوه های مختلف هر کدام از نگاه کورل نوعی شیء محسوب می شوند .

۱-۱داستان تصاویر Bit map و Vector
فایلها ی گرافیکی و تصاویر دیجیتال اصولا دارای این دو نوع هستند . که قبل از هر کاری باید این دو مفهوم را به خوبی درک کنید چون این دو نوع تصویر از نظر ساختار طراحی و خصوصیات خود بایکدیگر تفاوت دارند .
۱-۱-۱تصاویر برداری (Vector)
که این تصاویر بر اساس یک سری فورمول های ریاضی ساخته می شوند . ویژ گی این تصاویر این اس ت که اگر ازخیلی دور یا خیلی نزدیک به آنها نگاه کنید با کیفیت و وضوح یکسان نمایش می یابند و نکته دیگرسایز تصاویر است که که با کوچک و بزرگ شدن ابعاد فیزیکی سایز این فایل تغییر نمی کند و ثابت است و این یک مزیت خوب برای طرح های وکتور است . که بیشتر در کورل استفاده میشوند .

۲-۱-۱تصاویر بیتی (Bit map)
این تصاویر از نقاط دور یا نزدیک متفاوت و با کیفیتهای مختلف به نظر می رسند . که از تعدادی نقاط نورانی کوچک موسوم به پیکسل ساخته شده اندکه با رنگ های مختلف وروشنایی متفاوت در کنار هم قرار گرفته اند و تصاویری را به وجود آورده اند که در صورت تحت بزرگنمایی قرار گرفتن پیکسل ها بزرگتر می شوند و به صورت مربع – مربع نشان داده می شوند و کیفیت مشاهده پایین می آید . به عبارتی وقتی از فاصله نزدیک تصویر را مشاهده می کنید درجه وضوح آن کاهش میابد .و بیشتر در فتو شاپ استفاده دارند .
۲-۱اصطلاحات و تعاریف مقدماتی

خب ! حالا نوبت به چند اصطلاح و تعریف گرافیکی میرسد که در این پروژ ه زیاد استفاده شده اند که قبل از کار با کورل باید با اینها آشنا شوید .
• موضوع یا شیء (Object ): هر چیزی که شما در محیط کورل خلق می کنید با تصویری که وارد می کنید ، یک موضوع یا شیء محسوب می گردد .
• مسیر (Path) : خطوط دور یک موضوع که در واقع لبه های آن موضوع محسوب می گردند به نام مسیر معروف هستند که می توانند باز یا بسته باشند .
• گره (Node) : روی مسیر یک موضوع تعدادی گره قرار می گیرد . که کاربرد گره ها برای تغییر شکل و دگر دیسی یک موضوع است . به این معنی که گره ها به صورت مربع های کوچک بر روی مسیر قرار دارند و می توان آنها را با نقاط کنترلی دو طرف جا به جا کرد . مثلا می توان با جابجایی گره های یک دایره آن را به شکل قلب تبدیل کرد .
• دستگیره ها (Handles) : 8 مربع کوچک سیاه رنگ هستند که در اطراف موضوعی قرار می گیرند و بیانگر این هستند که آن موضوع در حالت انتخاب شده قرار دارد که میتوان به این
طریق موضوعی را تغییر سایز ،ارتفاع و عرض داد .
• خصوصیات Properties)) : به خصوصیات یک موضوع اطلاق می شود . مثلا در مورد یک شکل ، نوع آن رنگ و نوع خطوط آن،رنگ خطوط پر کننده داخل آن و … هر کدام جزء خصوصیات آن شیء محسوب می شوند .
• خطوط محیطی (Out lines) : خطوط دور موضوع هستند که در واقع معرف مسیر هستند . خطوط محیطی می توانند به صورت مرئی ،نامرئی ،خط ممتد یا رنگی باشند .
• پر کردن یکنواخت (Uniform fill) : خاصیتی است که اجازه می دهد داخ

ل موضوعی را از رنگ خاصی پر کنیم البته به طور یکدست .
• پر کردن مخزنی (Founttail Fill) : پر کردن غیر یکنواخت و تدریجی داخل یک موضوع را می گوییم .
۳-۱معرفی عناصر مختلف صفحه اصلی کورل دراو
• نوار عنوان (Title Bar ( : در این نوار که در بالاترین قسمت صفحه و در بالای منوها قرار گرفته است نام برنامه و نام سند یا فایل جاری نمایش داده می شود .
• نوار منو ( MENU Bar) : در بالای صفحه منوها file, Edit, View و ….. قرار دارند که امکان دسترسی به فرامین و کادر های محاوره ای را فراهم می کنند .
• نوار ابزار استاندارد ( Standard toolbars) : در این نوار ابزارها و آیکن های

ی مربوط به فرامین New, Open, Save , Cut , Copy, Print و ….. قرار دارند .

• نوار مشخصه یا خصوصیت (Property Bar) : این نوار در حالت پیش فرض ( منظور حالتی که هیچ موضوع یا شکلی انتخاب نشده است در این نوار دو ابزار portrait و Land scape وجود دارد . در حالت portrait ابعاد ۹/۲۱۵برای عرض صفحه ترسیم و ۴/۲۷۹ میلیمتر را برای ارتفاع صفحه ترسیم تنظیم می کند پس صفحه حالت عمودی خواهد داشت و دکمه ی landscape بر عکس حالت قبل خواهد بود .

• پنجره ترسیم (پنجره سند ) : پنجره بزرگ و سفیدی است که داخل محیط اصلی برنامه کورل قرار دارد . در هر جای این پنجره می توانید اشیائ مختلف را رسم یا ویرایش کنید .
• صفحه ترسیم (صفحه سند ) : این صفحه داخل پنجره ترسیم قرار دارد که اصطلاحا صفحه سند گفته می شود و اندازه این صفحه را بعد و قبل از تنظیمات می توان تغییر داد . موضوع مهم این است که موضوعات و اشیائ خارج صفحه قابل نمایش در چاپ نیستند .
• خط کش ها (Rulers) : دو خط کش عمودی و افقی در بالا و چپ پنجره ترسیم قرار

دارند که واحد پیش فرض این خط کش ها بر حسب میلیمتر است اما می توانید آن را عوض کنید .

• جعبه ابزار ( Tool Box) : این نوار، ابزار های مختلفی را برای ترسیم ،ویرایش موضوعات ، انتخاب ،رنگ آمیزی در اختیار شما قرار می دهد که به طور پیش فرض در حاشیه سمت چپ محیط برنامه قرار داردولی می توان آن را با درگ کردن جابجا کرد .ا

• نوار وضعیت ( Status Bar) : پیش فرض این نوار در پایین صفحه قرار دارد و زمانی ک

ه موضوعی را انتخاب می کنید اطلاعات مفیدی را در مورد آن نشان می دهد . به عنوان نمونه زمانی که بیضی را انتخاب می کنید نوع شکل ، خصوصیات آن مانند مرکز بیضی ، ارتفاع ، عرض یا پهنا رنگ خطوط محیطی دور شکل و رنگ داخل موضوع را نشان می دهد .
• پالت رنگ (Color Palette) : به طور پیش فرض در حاشیه راست صفحه قرار دارد و به کمک آن می توان رنگ پر کردنی داخل موضوع و رنگ خطوط محیطی را تنظیم کنید . با راست کلیک خطوط دور شکل و با کلیک چپ داخل شکل یا مو ضوع رنگ می شود . در پایین پالت رنگ فلش کوچکی به سمت چپ به صورت ….. وجود دارد که اگر روی آن کلیک کنید پالت رنگ بست میابد . و با علامت ضربدر بالای پالت رنگ می توان رنگ یک موضوع را حذف نمود .

برای شناور کردن پا لت رنگ : اشاره گر ماوس را روی دو خط افقی بالای پالت رنگ ببرید (این دو خط در بالا ترین قسمت پا لت رنگ قرار دارند ) . ما وس را کلیک و آن را به سمت وسط صفحه درگ کنید .
اگر روی عنوان پا لت رنگ دابل کلیک کنید دوباره به وضعیت اول یعنی به حاشیه سمت راست صفحه باز می گردد .

 

پا لت رنگ
۴-۱فرامین منوی فایل برای کار با سندها :
منظور فرامین مختلفی مانندNew, Open New, From Template و …. می باشد که برای کار با فایلهای گرافیکی مختلف به کار می رود .
File / new1-4-1 : این فرمان یک سند یا فایل جدید و خالی ایجاد می کند . و کلید معادل این فرمان Ctrl+ N می باشد .
فرض کنید یک سند جدید ایجاد کرده اید و سند قبلی را هم نبسته اید و می خواهید هر دو قابل رویت باشند کافی است از منوی Window یکی از فرامین Tile ,Tile Vertically, Cascade, Horizontally را اجرا کنید .
فرمان Cascade پنجره ها را به صورت” آبشاری و روی هم ” فرمان Tile Horizontally پنجره ها یا سندها را به صورت” افقی” و فرمان Tile Vertically پنجره ها و سند ها را به صورت” عمودی” می چیند .
فرمان New Window از منوی Window با فرمان New از منوی File تفاوت دارد . فرمان نیو ویندو تنها یک پنجره جدید ایجاد می کند که محتوای این پنجره جدید همان سند یا فایل قبلی است . به عبارتی این فرمان باعث می شود محتوای سند فعلی در دو پنجره به صور

ت یکسان نمایش داده شود ولی فرمان New از منوی فایل یک سند یا فایل جدید و خالی ایجاد می کند و به این ترتیب شما دو پنجره دارید که محتویات این دو با هم متفاوت است .
File / Open1-4-2 : این فرمان فایل یا سند موجود را در محیط کورل دراو باز می کند تا بتوانید آن را مشاهده ، چاپ، و ویرایش کنید. در این کادر منظور از File Name ( نام فایل )، File of Type ( نوع یا فرمت و پسوند فایل )،
و فرمت فایل گرا فیکی CDR (پسوند پیش فرض کورل دراو ) ، CDT (فرم

ت فایل های الگو کورل ) ، CLK ( پسوند فایلهای برنامه R.A.V.E Corel ) AI و WMF و … می باشد اما من پیشنهاد می کنم که فرمت های CDR CDT , را با فرمان اپن باز کنید و و فرمت های دیگر را با فرمان File / Import باز کنید .
Sort Type “مرتب سازی لیست فایل ها بر اساس یکی از ویژ گیهای آنها مثلا بر اساس نام فایل یا تاریخ فایل” می باشد.

اگر گزینه preview را علامت بزنید باعث می شود که یک تصویر کوچک و موقت از فایل مربوطه داخل کادر محاوره Open نمایش یابد .
File/Save1-4-3 : این فرمان گرافیک یا تصویر موجود را در داخل فایلی ذخیره می کند . که در جلوی save in باید نام فولدری که می خواهیم فایل در آن ذخیره شود را انتخاب کنیم در جلوی file name باید نام فایل و در جلوی file of type باید پسوند یا فرمت فایلی که می خواهیم ذخیره گردد را معین کنید . کلید معادل این فرمان زCtrl+s می باشد.
پسوند پیش فرض برای کورل دراو فرمتCDR می باشد . ثانیا فرمان save اگر قبلا نامی برای تصویر مورد نظر مشخص باشد به عبارت دیگر اگر نام فایل از قبل معلوم باشد آن را با همان نام قبلی ذخیره می کند .
کادر محاوره فرمان save به صورت زیر است :
Version : اگر در لیست باز شوی این گزینه مثلا version10 را انتخاب کنید فایل شما طوری ذخیره می گردد که با نگارش ده از برنامه کورل دراو سازگار باشد . و بتوانید به را حتی آن را در نسخه ده باز کنید . پس این گزینه فایل شما را طوری ذخیره می کند که با نسخه های قبلی کورل دراو سازگار باشد .
Thumbnail : گفتیم در کادر محاوره ای فرمان Open هنگامی که گزینه Preveiw را علامت می زنید تصویر کوچکی از محتویات فایل نمایش می یابد ، که همین گزینه است و توسط همین گزینه می توانید میزان کیفیت رنگ این تصویر کوچک را مشخص کنید .
Web_Safe_ Filenames :
اگر می خواهید سند خود را برای ایجاد صفحه وب استفاده کنید ، این گزینه را علامت بزنید .نام فایل شما برای انتشار در وب مشکلی نخواهد داشت .

Embed fonts using true doc (TM) : اگر می خواهید سند خود را بعد از ذخیره در کامپیوتری استفاده کنید که آن کامپیوتر فونتهای خاص این سند را ندارد این گزینه را علامت بزنید . این گزینه باعث می شود سند شما در سیستمی که فاقد فونتهای مورد نظر باشد قابل مشاهده و Render باشد .
Save With Embedded VBA Project : این گزینه هنگامی استفاده می شود
Advanced : کلیک روی این دکمه باعث می شود کادر محاوره ای در اختیار شما قرار بگیرد .
Save Persentation Exchange(CMX) : این گزینه باعث می شود سند شما با فرمت CMX ذخیره شود .
Use Current Thum bnail : علامت داشتن این گزینه باعث می شود که تصویر کوچک thum bnail برای سند شما ساخته شود و بعدا در فرمان open به صورت پیش نمایش نشان داده شود .
Use Bit map Compression : این گزینه در هنگام ذخیره سازی تصاویر “طرح بیتی

 

” از تکنیکهای فشرده سازی استفاده می کند در نتیجه حجم فایل کاهش می یابد ولی از طرفی کیفیت آن نیز افت می کند و زمان save , open آن نیز افزایش خواهد یافت .
Use Graphic Object Compression : این گزینه باعث می شود تا اطلاعات لازم برای موضوعات گرافیکی (یا همان اشیاء برداری ) فشرده گردند .
Save Textures with the File : این گزینه باعث می شود که بافت های اختصاصی موضوعات در موقع ذخیره فایل همراه آن ذخیره گردند در نتیجه حجم آن افزایش یابد .
Rebulid Textures When Opening The File : این گزینه باعث می شود که بافت های اختصاصی موضوعات هنگام باز شدن فایل باز سازی شوند ،در نتیجه اندازه فایل ذخیره شده کوچکتر می گردد. ولی هنگام باز شدن آن زمان بیشتری صرف خواهد شد .
Save Blends and Extrudes With The File : باعث می شود که اطلاعات لازم جهت جلوه های مخلوط(Blend) و برجستگی(dExtrud) همراه فایل ذخیره گردند در نتیجه حجم فای

ل افزایش یابد .
Rebuild Blends and Extrudes When opening the file : باعث بازسازی جلوه های مخلوط و برجستگی می شود در هنگام باز شدن فایل در نتیجه حجم فایل کاهش می یابد ولی هنگام باز شدن آن زمان بیشتری صرف می شود .
۴-۴-۱فرمان File/ Save as : این فرمان نیز مشابه Save برای ذخیره تصویر یا گرافیک داخل فایل به کار می رود با این تفاوت که هر بار این فرمان را اجرا می کنید نام و مسیر فایل را از شما می پرسد در حالی که فرمان save تنها در بار اول نام و مسیررا از ما می پرسد و اگر ق

بلا نام فایل معلوم باشد ، فایل را در همان نام و مسیر قبلی ذخیره میکند .کاربرد فرمان save as این است که می توانید یک کپی از فایلی که هم اکنون باز است تهیه کنید و آن را در نام و مسیر جدید ذخیره کنید .
۵-۴-۱فرمان File / Export : این فرمان گرافیک یا تصویر موجود را داخل یک فایل طوری ذخیره می کند که در یک برنامه خارجی دیگر قابل استفاده و باز شدن باشد به عبارت دیگر سند را به منظور استفاده در برنامه دیگر صادر می کند .
۶-۴-۱فرمان File/Import : این فرمان فایلی را که با فرمت برنامه دیگری ذخیره شده است باز می کند و در محیط کورل دراو درج می کند .به عبارت دیگر این فرمان برای “ورود” فایل با فرمت یک برنامه دیگر استفاده می شود. کلید معادل این فرمان Ctrl +I می باشد .
۷-۴-۱فرمان File / New From Template : این الگو فایل خاص و از پیش طراحی ش

ده است و به شما این امکان را می دهد تا اسناد خود را طبق آن ایجاد کنید و به این ترتیب اسناد حرفه ای و زیبا برای کارت بستال و برو شور و .. طراحی کنید . این فرمان یک سند جدید ایجاد می کند ولی شکل ظاهری آن و خصوصیات و صفحه بندی این سند جدید مطابق با الگو هایی است که قبلا طراحی شده اند و همراه برنامه کورل ارائه شده اند .و این فرمان باعث می شو

د که فایل جدید شما از یکی از این الگوها تبعیت کند. که به طور پیش فرض CDT میباشد .
۵-۱آشنائی با فایل PDF :این یک فرمت فایل است که می تواند فونتها ، طرحها،گرافیک ها و قالب بندی فایل یک برنامه کاربردی را در خود ذخیره می کند و نگاه می دارد . این فایل می تواند روی هر کامپیوتری که بر روی آن Adobe Acrobat نصب شده باشد خوانده و پرینت شود . این فایل همچنین می تواند به یک سرور اینترنتی یا اینترانتی Uploud شود و در روی سرور قرار گیرد و از این رو در دسترس کاربران قرار گیرد وبا سایز کم در وب به راحتی قابل استفاده است و کاربران بدون صرف وقت زیاد می توانند آنرا Download کنند .

همچنین می توان تمام یا بخشی از کتاب یا سندی را در فایل pdf ذخیره کرد پس فایل pdf کاربرد وسیعی در ساخت سیدیهای کتاب الکترونیکی دارد .
۱-۵-۱ذخیره یک سند به فرمت Pdf : این کار در محیط کورل قابل اجرا است و داریم :
• فرمان File/ Publish to pdf را اجرا کنید .
• از لیست مورد نظر سبک فایل pdf را انتخاب کنید .
فولدری که می خواهید pdf در آن ساخته و ذخیره شود را معین کنید و در جلوی File name نام فایل Pdfرا معین کنید .
۲-۵-۱ ذخیره چندین سند به عنوان یک فایل pdf :
مراحل کار به این ترتیب است :
• فرمانFile/ Publish to Pdf را اجرا کنید .

• بر دکمه settings کلیک کنید .
• برگه General را انتخاب کنید .
• پارامتر Document را انتخاب کنید .
چک باکس هر سندی را که می خواهید را علامت بزنید .
۳- ۵-۱ ساختن یک style pdf :

مراحل کار به ترتیب زیر است :
• فرمان File/ Publish to pdf را اجرا کنید .
• بر دکمه Setting کلیک نمایید .
• هر تنظیماتی را که می خواهید انجام دهید .
• برگه General را باز کنید .
• بر دکمه ADD PDF کلیک کنید .

• یک نام برای Style انتخاب کنید .

فصل۲: ابزار های انتخابی و ترسیمی
۱-۲ چندین روش برای انتخاب موضوع :
قبل از ویرایش یک موضوع باید آن را انتخاب کنیم . و این باعث می شود که اطراف آن موضوع ۸ مربع کوچک سیاه به عنوان دستگیره قرار بگیرد که به کمک آنها می توان عملیات ویرایشی مختلفی را روی موضوع انجام دهید و داریم :
• روش ابزار Pick : که کافی است این ابزار را انتخاب کنید و رو ی موضوع مورد نظر کلیک نمایید . برای انتخاب چندین موضوع با این ابزار کافی است که دکمه Shift را پایین نگه دارید و روی هر یک کلیک کنید . برای خارج شدن از انتخاب نیز می توان به همین روش عمل کرد .
• روش Edit / Select All : اگر از منوی ادیت فرمان select All گزینه Object را انتخاب کنید ،باعث می شود که تمام مو ضوعات و طرح های موجود در کورل را انتخاب کند .
۲-۲ابزار Ellipse :
که هدف رسم بیضی و دایره است . پس از انتخاب این ابزار کافی است ماوس را در نقطه ای کلیک و درگ کنید. کلید معادل F7
• بیضی و نوار مشخصه : پس از انتخاب بیضی می توانید روی نوار مشخصه پارامتر هایی را تنظیم کنید و خصوصیات بیضی را عوض کنید . سه آیکن Arc ,Pie ,E llipse , روی این نوار وجود دارند که به ترتیب برای بیضی کامل ، برش کیک و کمان به کار می روند و روش دیگر وارد شدن از گزینه Propertise است که می توان تنظیمات را تغییر دا د .
۳-۲ابزار Rectangle : که هدف رسم مستطیل و مربع می باشد . که پس از انتخاب کلیک و درگ می کنیم .کلید معادل F6
• مستطیل و نوار مشخصه : که در این نوار می توان گوشه های مستطیل را انحناء داد در نتیجه گرد می شوند و توجه کنید که آیکنی شبیه شکل قفل داریم

به نام round corner together که هر چهار گوشه را به یک اندازه گرد می کند که در صورت خاموش بودن آن می توان هر گوشه را جدا تنظیم کرد .
اگر واحد های موجود بر روی صفحه ترسیم و نوار مشخصه بر اساس واحد اندازه گیری دلخواه شما نیست
مثلا بر اساس اینچ است ولی شما می خواهید بر اساس میلی متر باشد در جای خالی از صفحه ترسیم کلیک کنید تا اطمینان حاصل کنید تا هیچ موضوعی

انتخاب نشده باشد سپس روی نوار مشخصه در جلوی
Units واحد مورد نظر را بر حسب mm انتخاب کنید
۴-۲ابزار Polygon : رسم چند ضلعی که همه ضلع ها و زوایای آن با هم برابر باشند به عبارتی منتظم باشد . کلید معادل این فرمان y می باشد .
و با این ابزار می توان چند ضلعی را به ستاره تبدیل کرد که برای این منظور چند ضلعی را انتخاب کرده سپس روی نوار مشخصه آیکن star را کلیک کنید .
میزان تیزی لبه های داخلی ستاره را با پارامتر Sharpness تنظیم می کنند . اگر این گزینه را برابر صفر تنظیم کنید ستاره تبدیل به چند ضلعی منتظم معمولی خواهد شد به عبارتی هر چه این پارامتر را کاهش دهید ستاره از هم بازتر خواهد شد .

۵-۲ابزارgraph paper : این ابزار صفحه را شطرنجی می کند که باید با این ابزار تعداد سطرها و ستون ها را تنظیم کنید که مقدار هر یک از این دو پارامتر بین ۱تا ۹۹ میباشد . کلید معادل این ابزار D می باشد و محل آن در کنار ابزار Polygon قرار دارد .
۶-۲ابزار Spiral : کاربرد آن در رسم مارپیچ است که پس از انتخاب آن سه گزینه داریم .
• Sprial Revolutions: به وسیله این پارامتر می توانید عددی را به عنوان تعداد مارپیچ تنظیم کنید .
• Logarithmic, Symmetrical : این دو آیکن مارپیچ را از نظر نوع آن یعنی متقارن و لگاریتمی معین می کند .
• Sprial Expansion factor : که این گزینه میزان گستردگی هر مارپیچ را تعیین می کند به عبارتی با افزایش این پارامتر میزان فاصله بین پیچ ها ی مارپیچ افزایش مییابد .
۷-۲مجموعه ابزار های ترسیم خط و منحنی : برای این کار ک

افی است روی ابزار Frehand کلیک نموده و ماوس را پایین نگه دارید که منوی فرعی را داریم .

• Freehand Tool: برای کشیدن خط آزاد طبق حرکت دست استفاده می شود .
• Bezier Tool : برای رسم منحنی “بزیه “کاربرد دارد .
• Artistic Media : برای ترسیم “خطوط منحنی “به کار می رود .
• Pen Tool : برای ترسیم” منحنی یا پاره خط مستقیم” است .
• Polyline Tool : برای رسم چند خطی به کار می رود مثل پاره خط مستقیم یا منحنی طبق حرکت ماوس .
• ۳Point Curve Tool : این ابزار برای ترسیم” خط مستقیم یا منحنی محدب و مقعر”
به کار می رود .
• Dimen tool : این ابزار برای ترسیم خطوط اندازه گذاری به کار می رود به عبارت دیگر قسمتهای مختلف یک شکل را اندازه گیری می کند .
• Interactive Connector : رابطهای بین مو ضوعات را به وسیله این ابزار می توان ترسیم کرد .
۸-۲ابزار Freehand : این ابزار خط آزاد رسم می کند یعنی به کمک آن می توان خط را طبق حرکت ماوس رسم کرد . برای خاتمه عملیات باید دو بار کلید Spaseb

ar را بفشارید .
اگر می خواهید به وسیله این ابزار یک خط صاف رسم کنید کافی است ابتدا روی یک نقطه کلیک کنید و کلید ماوس را رها کنید سپس در نقطه دوم کلیک کنید .در نهایت برای خاتمه کار دو بار کلید Spase bar را بفشارید .در ضمن تعداد گره های روی منحنی به این بستگی دارد که ماوس را با چه سرعتی در گ کنید .
Docker 2 – 9به عنوان عصای دست شما :

Docker یک منو در محیط کورل دراو است که اکثر فرامین و دستورات مختلف کورل مانند دستورات کار با رنگ ،جلوه های مختلف لایه های مختلف و … داخل آن قرار گرفته است در واقع یک راه سریع برای دسترسی به فرامین و دستورات مختلف کورل است .
۱۰-۲افزودن کلیپ آرت و تصویر طرح بیتی :
اگر شما یک Pagkage کامل از کورل دراو داشته باشید CD سوم آن شامل تصاویر کلیپ آرت و طرح های هنری از پیش ساخته شده می باشد شما می توانید برای افزودن آنها فرمان Scrap book را از منوی tools اجرا کنید که در کادری از شما در خواست می کند که مثلا CD شماره سه را در داخل درایو قرار دهید .
(Package کامل برنامه کورل شامل بیش از یکCD است .

فصل ۳ : ویرایش و دستکاری موضوعات
برای این کار شکل را انتخاب می کنیم و شروع به ویرایش می کنیم .
۱-۳برای رنگ نمودن داخل شکل و رنگ خطوط محیطی :
ابتدا موضوع را انتخاب نموده و با پالت رنگ توسط کلیک چپ نمودن داخل و خارج شکل رابا کلیک راست رنگ می زنیم .
۲- ۳سه فرمان اول در منوی Edit : در اینجا سه فرمان داریم که با هر یک آشنا می شویم :
• فرمان Undo : که آخرین عمل یا فرمان انجام شده را لغ

و می کند . معادل Ctrl+z
• فرمان Redo : که ابن دستور آخرین عملی را که توسط دستور قبلی لغو شده را دوباره اجرا می کند .
• فرمان Repeat : این فرمان ربطی به عملیات لغو شده ندارد و آخرین عملی را که در محیط کورل انجام داده اید دوباره اجرا می کند .

۳-۳ابزار Out line Pen : بوسیله این ابزار می توان خطوط محیطی موضوعات را تغییر داد و نوع و ضخامت آنها را تنظیم کرد . و مشابه این است که روی موضوع راست کلیک کنید و از منوی مربوطه Propertise را انتخاب کنید و برگه Outline را باز کنید .
کپی کردن موضوع : این کا یا با ماوس صورت می گیرد یا به وسیله کپی و Paste یا به صورت فرمان Duplicate که فاصله مو ضوع را با موضوع اصلی بیان می کند .
برای حذف یک موضوع کافی است آن را انتخاب نموده و و از منوی Editفرمان Delet را اجرا نمایید .
فرمان Transformation : که این گزینه دارای ۵ قسمت است برای تغییر مکان موضوع ،دوران موضوع ، تغییر مقیاس ،اندزه و پیچ و تاب دادن موضوع به کار می رود .

۴-۳ابزار Free transform : که این ابزار روی Too l box چهار مشخصه به ما می دهد . که برای دوران و قرینه سازی به کار می روند .

۵-۳ابزار Knife : برای برش موضوع به کار می رود که می شود آن را به دو مورد مجزا تقسیم کنیم به عبارتی این ابزار Pathl موضوع رابه دو قسمت جدا تقسیم می کند .
و پس از انتخاب این ابزار اشاره گر ماوس به شکل چاقو می شود که در منوی فرعی ابزار shape قراردارد .

۶-۳ابزار Eraser : که مانند پاک کن عمل می کند و برای بخشی از شکل را پاک نمودن مناسب است . توجه کنید که موضوع باید انتخاب شده باشد و در غیر اینصورت پیام خطا صادر می شود . که در منوی فرعی Shape قرار دارد .
۷-۳برای گروه بندی موضو عات : باید فرمان Group را از منوی Arrang انتخاب کنید تا بر اساس آن یک یا چند موضوع را در یک دسته قرار دهیم سپس این فرمان را اجرا می کنیم . و دستور Un group برای نقض دستور قبلی انجام می شود .
۸-۳تراز کردن مو ضوعات : منظور از Align این است که می توان دو یا چند موضوع را از سمت چپ (Left)، راست (Right)، بالا (Top)و پایین (Btoom) و یا از مرکز موضوع (Center) با یکدیگر همتراز نمود این کار را از منوی Arrange فرمانDistribut Align را اجرا کنید .
۹-۳ فرمان Order : این فرمان ترتیب قرار گرفتن موضو عات را روی هم تعیین می کند که می توان آنها را نسبت به هم تغییر وضعیت داد . با کلیک روی آنها و داریم برای Front که شیء را نسبت به بقیه در جلو قرار می دهد ، TO Back که شیءرا نسبت به بقیه در پشت همه قرار می دهد . و سایر گزینه ها موضوع انتخابی را یک لایه عقب یا جلو می برد .

۱۰-۳کار با سمبل ها :
برنامه کورل اجازه می دهد که موضوعات را ایجاد کنید و آنها را به عنوان Symbol ذخیره کنید که سمبل ها تنها یکبار معرفی می شوند و بعدا به دفعات می توان از آنها استفاده کرد و این نمونه ساخته شده که آن را در ستد خود درج می کنید اصطلاحا instance نامیده می شود . سمبل ها و اطلاعات در رابطه با آنها در کتابخانه کورل ذخیره می شوند که در واقع بخشی از فایل CDR می باشد .

فصل ۴ : کمک رسم ها و صفحه آرایی
۱-۴انتخاب واحد اندازه گیری :
در این محیط واحد های اندازه گیری مختلفی داریم مانند ،سانتی متر ،اینچ ، میلیمتر ،و …. که می توان ابعاد موضوع را و فاصله بین نقاط را اندازه گرفت . بر روی نوار مشخصه در جلوی Units امکان انتخاب واحد ها وجود دارد .
یا با فرمان tools/options را اجرا کنید سپس در ستون سمت چپ در زیر Document گزینه Rulers را انتخاب کنید و در گزینه Units می توان واحد اندازه گیری خط کشهای افقی و عمودی را تعیین کرد .
۲-۴ابزار Zoom :که به ما کمک می کند اگر موضوعی کوچک است آنرا بزرگتر مشاهده کنیم یا بر عکس برای کوچک نمایی مورد استفاده است . ویا بر روی نوار مشخصه

کادری است که می توان سطح و بزرگ نمایی را بر حسب درصد تنظیم کرد .
۳-۴ابزار Hand : این ابزار حکم یک کمک رسم را دارد که می توان کل مو ضوعات را جابه جا کرد و لغزاند . البته یک کاربرد دیگر هم دارد که وقتی روی صفحه این ابزار فعال است بر روی صفحه دابل کلیک کنید عمل بزرگ نمایی را انجام می دهد و اگر کلیک راست کنید عمل کوچک نمایی را انجام می دهد .
۴-۴تنظیم خصوصیات صفحه ترسیم به کمک Page Set up : که به کمک این ابزار می توان نوع صفحه ، ابعاد صفحه و خصوصیات آنرا تنظیم نمود این فرمان در منوی Lay out قرار دارد پس از اجرای این فرمان کادر محاوره ای داریم که در سمت چپ آن گزینه size را انتخاب می کنیم و در پنجره Option تعدادی برچسب آماده داریم که هر یک فرمت و غالب صفحه را تغییر می دهد و اگر normal papar را انتخاب کنیم صفحه به صورت عادی است ولی اگر گزینه label را فعال کنیم لیستی از برچسب های آماده در اختیار شما قرار می گیرد که می توان بهاغذ را مشخص می کند که در ایران بیشتر A4 میباشد.
۵-۴افزودن صفحه جدید : در کورل تا ۹۹۹ صفحه را می توان به سند جاری اضافه نمود . و به صورت پیش فرض یک صفحه داریم . و برای این کار باید از منوی layout فرمان Insert Page را اجرا کنید .
و با گزینه Before. After : می توان تعیین کرد صفحه جدید قبل از یا بعد از کدام صفحه درج شود .

فصل۵ : گره ها و مسیرها ، جادوگران ویرایش
۱-۵در فصل یک در مورد گره ها و مسیرها صحبت کردیم .
طریقه انتخاب گره های موضوع که کافی است موضوع را با ابزار shape انتخاب کنید گره های روی موضوع نمایش می یابند سپس با این ابزار روی هر گره ای که کلیک کنید انتخاب می شود و به

رنگ سیاه تغییر می کند . و برای اضافه کردن یک گره بین دوتای قبلی با نگه داشتن دکمه shift پایین و کلیک روی هردو گره آنها را انتخاب کنید سپس گزینه Add Node را روی نوار مشخصه کلیک کنید و گره جدید در فاصله مساوی از هر دو گره قرار می گیرد . و برای حذف گره با راست کلیک و انتخاب گزینه Delet یااز طریق نوار مشخصه و انتخاب گزینه delet Node می توان آن را پاک کرد .

یکی از مهم ترین کاربرد های گره ها و مسیرها این است که با جابجایی آنه

می توانید موضوع مورد نظر را تغییر شکل بدهید و ویرایش کنید به این نکته توجه داشته باشید که با جابجایی یک گره بخشی از مسیر تغییر می کند و در نتیجه موضوع مورد نظر تغییر فرم می دهد .
۲-۵ انواع گره ها :
• گره صاف و هموار(Smooth) : که برای ایجاد یک منحنی صاف و هموار به کار میرود به طوری

که شکافی در منحنی ایجاد نمی شود . نقاط کنترلی اطراف گره همواره در جهت مخالف هم قرار دارند و فاصله این نقاط ممکن است با هم متفاوت باشد و این مسئله باعث می شود که شیب و انحنای دو طرف گره با هم برابر نباشند .
• گره متقارن (Symmetrical): که شبیه به گره صاف است ولی تفاوت آن این است که فاصله نقاط کنترلی دو طرف گره با هم برابر می باشد بنابر این شیب و انحنا نیز با هم برابر می باشد .
• گره بر آمده و تیز (Cusp) : این گره باعث ایجاد شکاف و تیزی در یک منحنی می گردد . نقاط کنترلی به طور مستقل از هم جدا می شوند یعنی اگر یکی از نقاط کنترلی را جابجا کنید نقطه کنترلی سمت دیگر جا به جا نمی شود .
۳-۵ مراحل ویرایش موضوع به وسیله گره ها:
اگر می خواهید موضوعی را از طریق گره های آن تغییر فرم دهید :
• اگر موضوع از نوع موضوع واحد تعریف شده (مانند دایره ، بیضی ، مستطیل و … ) می باشد آن را با ابزار Pick کلیک کنید و فرمان Convert to Curves را اجرا کنید .
• ابزار Shape را فعال کنید و بر روی موضوع کلیک کنید تا گره های آن در دسترس قرار گیرند .
• هر گره ای که می خواهید حرکت دهید را کلیک کنید تا انتخاب شود و بسته به این که چه تغییری می خواهید در آن قسمت از مسیر به وجود آورید ، روی مسیر راست کلیک کنید و از منوی مربوطه یکی از انواع گره ها را انتخاب کنید .
• خود گره مورد نظر یا نقاط کنترلی آنرا جابجا کنید تا آن قسمت از مسیر تغییر کند .

فصل ۶ : بازی با رنگ ها
۱- ۶ روش های پر کردن موضوعات : کلا چهار روش مهم در پر کردن موضو عات و

جود دارد :
• پر کردن یکنواخت : (Uniform File) در این روش داخل موضوع به طور یکنواخت پر می شود به عبارتی شدت رنگ یکسان است . که با پالت رنگ صورت می گیرد .
• پر کردن مخزنی ( Fountain Fill): در این روش داخل موضوع به تدریج وبه طور غیر یکنواخت از رنگ پر می شود .
• پر کردن الگویی : ( PAattern Fill) در این روش داخل موضوع از طرح خاصی یا از تصویر بیت مپ پر می شود

• پرکردن بافتی 🙁 Tex ture Fill) در این روش داخل مو ضوع را بافت خاصی پر می کند در نتیجه داخل مو ضوع ظاهری مانند فلز ، گرانیت ، پلاستیک و….. پیدا می کند . و چنین به نظر می رسد که موضوع با ماده خاصی پوشیده شده است .
۲-۶ پر کردن مخزنی با استفاده از properties :که از گزینه fount ion استفاده می کنیم و این گزینه دارای ۴ گزینه می باشد که داریم : Square, Conical, Radial ,Liner . (از سمت راست )
• که اولی خطی : یعنی رنگهادر یک مسیر مستقیم داخل موضوع با هم تلفیق می شوند .
• دومی شعاعی : که رنگها به تدریج ترکیب می شوند به صورت شعاعی و دوایر متحد المرکز با هم تلفیق می شوند .
• سومی مخروطی : در این روش رنگ هایی که داخل موضوع به تدریج ترکیب می شوند و به صورت دایره ای و مخروطی از مرکز منتشر می شوند و با هم تلفیق می شوند .
• چهارمی مربعی : در این روش رنگهایی که به تدریج داخل موضوع به تدریج ترکیب می شوند در یک مسیر چهار گوش و مربعی از مرکز منتشر می شود .
راه دیگر برای آوردن این کادر که موضوع را با ابزار pick انتخاب و ابزار Fountain Fill Dialog را اجرا کنید .
دکمه Patern Fill : که با باز کردن این گزینه لیستی داریم به این صورت که دارای ۴ گزینه است و با Front و Back که با اولی عنوان رنگ جلویی و با دومی رنگ پشتی را انتخاب می کنیم.
با With , Height : بااین گزینه ها ارتفاع و عرض را تغییر می دهیم به عبارتی سایز را تعیین می کنیم .

Skew : در جلوی این گزینه می توان زاویه ای را معین کرد که الگوی داخل شکل را پیچ و تاب می دهد .
Rotate : در جلوی این پارامتر می توان زاویه دوران را معین کرد .که باعث دوران الگوی مورد نظر می شود که این هم دوران الگوی داخل شکل است.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 39 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
  1. کیان گفت:

    با سلام ممنون از سایت عالی شما تشکر

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد