مقاله در مورد گزارش کار اموزی عمران ( ساختمان تامین اجتماعی )

word قابل ویرایش
66 صفحه
27700 تومان

گزارش کار اموزی عمران(ساختمان تامین اجتماعی)

مقدمه :
در كارگاهي كه بنده مشغول به گذراندن دوره كارآموزي بودم مربوط به يك پروژه خصوصي كه تحت نظارت شركت مهندسي مديريت درمان تإمين اجتماعي منطقة كرجاجرا مي شد .
اين پروژه داراي 6 مهندس بود كه به تفكيك موقعيت كاري مشغول به انجام كار مي بودند .
اگرچه مشكلات بسياري از قبيل اشكالات فني ناخواسته براي كار بتن بوجود مي آمد و يا اشتباه در پياده كردن ترازها باعث وارد‌آمدن خساراتي مي شد كه قسمتي جبران شدني و قسمتي ديگر فقط با تخريب و نوسازي قابل جبران بود .


اما داراي مديريتي منسجم و يكپارچه و از مهندسين مجربي برخوردار بودكه يك مجموعه كاملاً فني را تشكيل مي دهد .


سپاس و پدرداني از مسئولين محترم دانشگاه آزاداسلامي واحد زنجان و استاد محترم جناب آقاي مهندس زينعلي
و با تشكر از مهندس شاه بيك كه در يادگيري و پيشبرد علمي بنده در كارگاه از هيچ كوششي فرو نگذار نكرده اند پائيز 1385

فهرست مطالب
عنوان صفحه
فهرست اولويت هاي پروژه 1
گزارش كار 2
عكسهاي مربوط به پروژه 33


فهرست اولويت هاي پروژه :
1-پياده نمودن نقشه
2-پي كني ها و گودبرداري و خاكريزي ها
3-اجراي فنداسيون و شناژبندي ها
4-اسكلت بندي و بادبندها و مهارها
5-ديوار چيني ها
6-سفت كاري و اجراي سقف و اجراي تاسيسات
7-نازك كاري
8-بهره برداريجلسه 1 :
شركتي كه بنده در آن مدتي را بعنوان كارآموزي گذراندم يك شركت ساختماني بود كه پروژه هاي مختلفي از قبيل ساخت يك مجتمع مسكوني بصورت انبوه سازي (56) واحدي ساخت تعدادي آپارتمانهاي مسكوني و نيز تعدادي آپارتمان مسكوني - تجاري در دست ساختمان داشت كه هر كدام از آنها در مراحل مختلفي از ساخت قرار داشتند.


مكاني را كه من بعنوان كارآموزي گذراندم يك ساختمان تجاري - مسكوني در شهر كرج بود .
اين ساختمان مساحتي حدود 435 داشت و اسكلت آن از نوع بتن آرمه بود و در زمان شروع كار من ساختمان مذكور خاكبرداري شده بود و آماده كفراژ بندي و آرماتورپيچي بود .

البته يادآور مي شوم كه براي كامل شدن گزارش كارآموزي از ديگر پروژه هاي در دست ساخت اين شركت توسط دوربين ديجيتال عكسهايي تهيه كرده و سپس توسط كامپيوتر از آنها پرينت گرفته كه در پايان گزارش آمده است .

جلسه 2 :
اين گزارش كارها به كمك يادداشتهاي روزنويس كه در سر كار نكته نويسي مي كردم تهيه شده به همين دليل نمي توانستم كه ازكارهاي عادي و روزمره كه همه روزه انجام مي شد چيزي بنويسم و به ذكر مسايل مهمتر و جزئيات بسنده مي كنم .
در روز دوم ابتدا با تميزكاري زمين و استفاده از بتن مگر (نظافت) شد . بعد از بتن‌ريزي و صاف كاري هاي لازم كلفراژ بندي با ديوار آجري 21 سانتي شروع شد (البته عكسهاي الصاقي در پايان كفزاژ بندي و آرماتوربندي گرفته شده است) .


كارگران در روز (12-8) و (18-14) (هشت ساعت) كار مي كردند . البته در موارد خاص و به تشخيص پيمانكار در انجام كارهايي كه كارگران سخت قبول مي كردند از قبيل تميزكاري هاي زياد يا ديوار چيني ها كار را به صورت كنتراتي تحويل مي دادند و كارگر مي توانست پس از انجام كار محل كارگاه را ترك كند اما مي بايست پس از انجام كار ، كار را تحويل مافوق دهد 


كار در روز دوم با تميزكاري ، انجام بتن مگر و انجام ديواركشي تا حدود 50% به اتمام رسيد .
نكته : سعي مي شود در پايان تحرير گزارش كارآموزي در مورد مسايلي كه از نظر شخص كارآموز داراي نكات قابل ذكر مي باشد به صورت جزئي اشاره شود .

جلسه 3 :
براي شروع به كار در روز سوم لازم بود ديوار كاملاً گرفته باشد .
در شروع به پيشرفت بهتر كار سعي مي شود . كارها را با توجه به كارائي و توانائي كارگران بين آنها تقسيم نمود تا از هرج و مرج و فرار از كار كارگران جلوگيري كرد .
با تكميل ديواركشي و آماده شدن قالب فنداسيون ؛ آرماتورهايي را كه قبلاً آرماتوربندها خمكاري و قطع و وصلها را انجام داده اند براي تركيب و آماده كردن ستونها و شناژبندي ها به سطح كارگاه منتقل مي شود تا با سر هم شدن آرماتورها و ايجاد ستونها و فنداسيون به پيشبرد كار كمك شود .
پس از آوردن ميلگردها ابتدا آرماتور فنداسيون بسته شد به صورتي كه ابتدا آرماتور كف (راسته ها) انداخته شد و بوسيله مفتول بسته تا از حركت كردن جلوگيري شود (در ضمن بايد سعي شود جنس ديوار به صورتي باشد كه بعدازبتن ريزي به آن نچسبد و به راحتي تخريب شود ، درداخل ديوار از پلاستيك استفاده مي شود و از ملات گچ يا گچ و خاك استفاده مي شود) .


بالاخره بعد از گذاشتن آرماتورهاي راسته و گذاشتن خاموت داخلي و اودكاها و بستن آنها بوسيله مفتول نوبت به قرار دادن آرماتور ستون مي رسد .

جلسه 4
باز هم طبق معمول روز كاري با تعيين وظايف كارگران شروع شد كار اصلي امروز ايجاد ‌آرماتور ستونها و بتون ريزي فنداسيون بود . براي بستن آرماتور ستونها ابتدا آرماتورهاي طولي (راسته) را با ريشه مناسب در آرماتورهاي فنداسيون به صورت ميلگردهاي انتظار قرار مي دهيم.
ريختن بتن فنداسيون كه با عيار مي باشد بايد قبل از آرماتوربندي ستون تكميل شود .
ريختن بتون را از فاصله مناسب انجام داديم كه سبب جابجايي آرماتورها ، قالبها و بهم خوردن دانه بندي بتن نشود .


بتن ريزي بايد به صورتي انجام شود كه اگر در اثر زيادي بتن ريزي فاصله لايه هاي بتن به صورتي بود كه بتن قبلي كم آب و خشك شود بايد با آب پاشي لايه قبلي را آماده گيرايي با لايه جديد كنيم . در ضمن عمل ويبره بايد تا حدي انجام شود كه
1-شيره بتن مقدار خيلي جزئي بالا بزند 2-آنقدر عمل ويبره انجام شود تا حبابهاي هوا به طور كلي بالا بزند 3-به مدت 5 دقيقه كل حجم بتن ريزي ويبره شود .
بعد از ريختن بتن و عمل ويبره زني تا فردا حدوداً (با مواد مضاف) بتن گيرايي اوليه را دارد .
بايد توجه كرد در هنگان بتن ريزي بايد سطح صافي را بوسيله ماله كشي بدست آورد تا بتوان كارهاي ديگر را در سطح تراز بدست آمده انجام داد .

جلسه 5 :
بعد از ورود به كارگاه و انجام كارهاي اوليه معمول .
و اطمينان از خودگيري موردنياز در مورد بتن فنداسيون شروع به آب پاشي سطح بتن نموده بايد توجه كرد بتن تازه به مدت حدود سه الي چهار روز بايد آب داد و مرطوب نگه‌داري كرد .
بعد از آب پاشي كارگران و آرماتوربندها مشغول به بستن آرماتور ستونها شدند . ابتدا با

اتصال‌آرماتورهاي انتظار با آرماتورهاي جديد بوسيله مفتول و در بعضي موارد با جوش نوبت به كارگيري خاموتها مي باشد كه وظيفه دارند از پيچش و كمانش آرماتورها در ستون جلوگيري كنند و همچنين باعث عدم جابجايي آرماتورهاي راسته در قالب به دليل بتن ريزي مي شوند بايد توجه كرد در هنگام گذاشتن خاموتها خمهايي كه در خاموت وجود دارد در طول ستون بايد چرخشي باشد
طول آرماتورها به گونه اي مي باشد كه ارتفاع آن به صورت يك طبقه + طبقه بعدي بايد باشد تا طبقه بعدي به صورت انتظار در بالا مي ماند . بعد از آرماتوربندي تمام ستونها نوبت به آرماتوربندي تير در طبقه بالايي مي رسد .

 

توجه : از آنجائيكه جنس قالبها را از قالبهاي پيش ساخته فولادي انتخاب شده بود ، سرعت عمل در استفاده و قرار دادن قالبها بالا مي رفت و يكي ديگر از محاسن اين قالبها بدست آمدن سطوح صاف و صيقلي در سطح ستون مي باشد . البته بايد توجه داشت كه مهار قالبها از نكات حائز اهميت مي باشد كه در غير اين صورت مشكلات زيادي براي ادامه كار پيش مي آيد .


جلسه 5 كارآموزي كار را با آرماتوربندي ستونها در طبقه اول به پايان مي رسانيم . از آنجائيكه كار‌ آرماتوربندي ستونها در پايان ساعت كاري به پايان رسيد بقيه كار به فردا موكول شد .


البته بايد ذكر شود كه قطع و وصل و خم آرماتورهاي مختلف از قبيل راسته ها ، سرسري‌ها و طولي ها و خاموتها قبلاً در كارگاه آرماتوربندي انجام شده و با توجه به محاسبات كه قبلاً انجام شده است تعداد و طول آنها متناسب با نقشة اجرايي آرماتوربندي تعيين و محاسبه شده است و نهايتاً به كارگاه انتقال داده و سر هم مي‌شود .

جلسه 6 :
بعد از اتمام كار آرماتوربندي ستونها به دليل اتمام ساعت كاري انجام آرماتوربندي تيرها و شناژهاي افقي در طبقه بالايي و انجام قالببندي به امروز موكول شد .


بعد از ورود به كارگاه و تهيه كارها نوبت به‌ آرماتوربندي تيرها رسيد كه به علت اجرا در ارتفاع و همچنين وجود دهانه هاي بلند در فاصله بعضي ستونها به كاري سخت تبديل شده است .

انكار است ، به همين دليل پس از قالببندي تيرها استفاده از شمع يا پايه در زير قالب الزامي است كه استفاده از شمع ها نيز داراي قانون و قاعده خاص به خود مي‌باشد (از قبيل فاصله شمع ها ، حداكثر ارتفاع شمعها كه نبايد از اين مقدار تجاوز كند ، مهار كردن شمعها و غيره) يكي از كارهايي كه بايد به دقت انجام داد و نقش مهمي در امنيت و پيشرفت كار دارد مهار كردن قالبها خصوصاً در قسمت ستونها مي‌باشد كه به طرق مختلف انجام مي شود .

 ، شمع زني و پايه گذاري در زير قالب تيرها و نهايتاً مهار كردن شمعها در قالب تيرها و مهار كردن قالب ستونها به اتمام رسيد و قرار شد كار بتن ريزي به طور كامل فردا انجام شود .
جلسه 7 :
جلسه امروز با نظافت كارگاه از وسايل كه به آنها نياز نبود شروع شد و با آمدن ميكسر كار بتون ريزي ستونها شروع شد . كار امروز بسيار حجيم اما به صورت (Ruting) انجام شد و خلاصه با ويبره كردن كه قبلاً توضيح داده شد به پايان رسيد .

جلسه 8 :
امروز طبق معمول روزهاي قبل با تقسيم كار شروع شد . در ابتدا كارگران مشغول آب‌پاشي به تنة ستونها و قسمتهاي مختلف ستونها شدند تا به خوبي برسد در كار ساخت و ساز اين قسمت كه متعلق به بتن ريزي ستونها مي باشد زمان زيادي از ساخت را به خود اختصاص مي دهد زيرا زمان نقش بسيار سازنده اي در تحكيم ستون بازي مي‌كند. روز هفتم نيز با ريزه كاري و انجام كارهاي غيركارگاهي سپري شد .


آنطور كه به نظر مي رسيد قرار بود قالبها در حدود پنج روز برجا باشد تا بتوان زودتر كار زدن سقف را شروع كنيم .

جلسه 9 :
در روز قبل قرار گذاشته بوديم كه امروز را در شركت سپري كنيم .
طبق قراري كه گذاشته بوديم من به شركت رفتم .


در شركت كار به گونه اي است كه انجام نقشه هاي اجرايي و محاسبات لازم جهت اجرا در دفتر فني انجام مي شد و براي اجرا به كارگاه مربوطه انتقال داده مي شد .
در روزي كه در شركت بودم ساعاتي را كه بايد در خدمت شركت باشم را صرف كشيدن چند Shit كوچك نقشه با CAD كردم تا بتوانم در پيشبرد كار در شركت سهمي داشته باشم .
البته انجام دادن كار در شركت احتياج به حوصله زيادي دارد . در صورتيكه كار در كارگاه دلچسب تر از دفتر فني يا شركت مي باشد (البته نظر شخصي است) .جلسه 10 :
قرار بود امروز براي تهيه سيمان و ماسه شسته زودتر به شركت بروم .
طبق قرار قبلي ساعت 7 صبح به شركت رفتم و مبلغي كه قرار بود بابت خريد مصالح هزينه شود را تحويل گرفتم .


خيلي زود خودم را به محل فروش مصالح در ميدان سپاه رساندم و بعد از مدتي حدود 5/2 ساعت با مصالح روانه كارگاه شدم . بعد از تخليه مصالح به دليل كم بودن كار به سركشي در قسمتهاي مختلف پرداختم در حدود ساعت 12 بعد از ظهر به شركت رفتم تا بقيه ساعت كاري را در آنجا بگذرانم به علت كم بودن كار بعد از انجام دادن كارهاي جزئي و مرتب كردن زونكنها و صرف نهار به منزل برگشتم .

جلسه 11 :
در آغاز روز يازدهم به همراه يكي از مهندسين عالي رتبه شركت جهت سركشي به پروژه مربوطه رفتيم تا از پيشرفت كار از نزديك ديدن كنيم به صلاحديد مهندس مذكور بعضي قسمتها كه داراي ايراد بود و به صورت گزارش تسليم شركت شده بود . تخريب و تصميم به مرمت و بازسازي آن گرفته شد . در زماني كه مهندس زارع مشغول به بازديد از قسمتهاي مختلف بودند من هم از فرصت

استفاده كردم و مشغول به تهيه عكسهايي از قسمتهاي مختلف كه تقديم خواهد شد شدم .
پس از گذراندن مدتي نه چندان زياد به همراه گروه بازديد كننده به شركت برگشتيم .
البته بايد ذكر كنم گذراندن دوره كارآموزي در اين شركت دسته كمي از سربازي نداشت . از آنجائيكه كارهاي شركت بايد با دقت و ظرافت خاصي انجام مي پذيرفت فشار مسئولين شركت بروي مهندسين نيز بسيار ديدني بود .


من هم كه به جهت كارآموزي در خدمت شركت بودم . از اين قائله مستثني نبودم ، اما بايد اشاره كنم ، لذت انجام دادن كار را مي توان در شيريني خاتمه كار جستجو كرد . به هر حال ؛
به دستور مهندس آدينه لو براي تهيه گزارش كار روزانه روانه محل انجام كار كه همان كارگاه خودمان بود شدم و بعد از ساعاتي سركشي و سر زدن به كارگران و كارهاي آنان به شركت بازگشتيم و گزارش را تسليم مهندس قربان پور كردم .

جلسه 12 :
بايد در اين قسمت اشاره كنم و قبول كنم كه شايد تا به اينجا از عهده تهيه يك گزارش كار استاندارد و قابل قبول بر نيامده ام . وليكن بر كسي پوشيده نيست كه تهيه گزارش كار امري ساده و پيش افتاده نبوده و نيست !


روز دوازدهم را مي توان روز شروعي دوباره تلقي كرد زيرا كه امروز قرار بود از شر قالبهاي ستون و با احتياطي بيشتر تيرها خلاص شويم .
پس از رسيدگي مداوم و مراقبتهايي كه از ستونها و تيرها شده بود نوبت باز كردن قالبها رسيده بود . پس از باز كردن پينها و چفت و بستهاي قالب ستون با ضربات تقه‌اي به قالب، قالبهاي ستون يكي پس از ديگري از تنه ستون جدا شدند اگرچه سطح ستون كاملاً صاف و صيقلي بود ولي داراي فضاهاي خالي ريزي بود كه متعلق به آب اضافي بتن بود.


پس از جدا كردن قالبها بايد سطح ستون آب پاشي مي شد كه توسط يكي از كارگران اين كار انجام شد . در اين مرحله مي بايست با دقت قالب تيرها را جدا مي كرديم . براي اين كار از بر تكيه گاه شروع كرديم و به آرامي جلو رفتيم تا اين كار هم نهايتاً به پايان رسيد . به ترتيب قبل اين قسمت هم آب پاشي شد تا به سخت شدن بتن كمك كند .
كاري كه بايد امروز در ادامه انجام مي داديم آرماتوربندي ادامه ستون براي طبقه فوقاني (دوم) بود . كه با حمل آرماتورهاي برش خورده از كارگاه آرماتور به كارگاه ساختمان شروع شد و به طريق كه قبلاً به خلاصه تشريح شده بود سر هم شد تا در بالاترين نقطه ستوني به تيرهاي سقف متصل شود . كه اين كار هم در زمان مقتضي و پيش بيني شده (ساعت كاري امروز) به پايان رسيد . و كار امروز با باز كردن قالبها شروع و با آرماتوربندي تير و ستون طبقه دوم به پايان رسيد .

جلسه 13 :
با شروع روز كارگران ناظرين مهندس و همچنين گروهي از شركت كه به عنوان مشاور در خدمت پروژه بود شروع شد .


با شروع به كار كارگران كه قرار بود شروع به آرماتوربندي طبقه دوم كنند شروع شد . با بالا رفتن ستون و ادامه دادن آنها تا طبقات بالاي اندازه ستونها از نظر بعد (قطر يا بعبارتي طول و عرض ستون مربع) كوچك مي شوند چون در طبقات بالا با كم شدن وزني كه ستون تحمل مي كند نيازي به ضخامت بالا در ستون احساس نمي شود . اما ازنظر تعداد آرماتور سعي مي شود تا تعداد آن در بالا هم حفظ شود .

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 27700 تومان در 66 صفحه
سایر مقالات موجود در این موضوع

دانلود مقاله گزارش کار اموزی ساخت ساختمان در تهران

word قابل ویرایش
37 صفحه
18700 تومان
دسته بندی : مقالات رشته عمران
1-1. مشخصات زمین:محل احداث ساختمان در شهر تهران بوده که از نظر زلزله خیزی دارای خطر نسبی خیلی زیاد است. فشار مجاز خاک برای طراحی پی ها 1.75 kg / cm2 معرفی شده و زمین از نوع ( تیپ Ш ) می باشد. سطح پی ها در تراز -2.80 قرار دارند و برای تمامی پی ها پوشش 70 میلیمتر در نظر گرفته می شود. البته قبل از عملیات آرماتور ...

مقاله در مورد گزارش کار اموزی ساختمان های بتنی

word قابل ویرایش
49 صفحه
21700 تومان
دسته بندی : مقالات رشته عمران
گزارش کار اموزی ساختمان های بتنیمرحله اول – آشنايي كلي با مكان كارآموزشي : من در كانون جهانگردي اتومبلي راني جمهوري اسلامي ايران در يكي از كارگاههاي وابسته‌به اين اداره به كارآموزي مشغول شدم كه اين مكان كار آموزي يكي از زمينهاي سازمان ايرانگردي و جهانگردي بود .اين اداره در سال 17/11/1317 شمسي به شماره 4 دفتر ...

دانلود گزارش کار اموزی رشته عمران

word قابل ویرایش
33 صفحه
18700 تومان
دسته بندی : مقالات رشته عمران
گزارش کار اموزی رشته عمرانمقدمه : با توجه به اینکه همه ما یک شناخت کلی نسبت به بتن و ساختمانهای بتنی داریم در مقدمه فقط به معرفی خود بتن می پردازیم :بتن یکی از مصالح ساختمانی است که بویسله آمیختن مخلوط متناسبی از سیمان و مصالح سنگی و آب بوجود می آید. آب و سیمان با ترکیب شیمیایی که به وجود می آورند در میان مصا ...

دانلود مقاله گزارش کار اموزی انواع ساختمان

word قابل ویرایش
50 صفحه
23700 تومان
بخش اول کلیات ساختمان :1- ساختمانهای بتنی:ساختمان بتنی ساختمانی است که برای اسکلت اصلی آن از بتن آرمه ( سیمان , شن, ماسه و فولاد بصورت میله گرد ساده و یا آجدار) استفاده شده باشد . در ساختمانهای بتنی سقفها به وسیله تاوه (دال) های بتنی پوشیده می شود , و یا از سقفهای تیر چه و بلوک و یا سایر سقف ها ی پیش ساخته اس ...

دانلود گزارش کار اموزی رشته عمران ساختمان های بتنی و فلزی

word قابل ویرایش
64 صفحه
27700 تومان
دسته بندی : مقالات رشته عمران
گزارش کار اموزی رشته عمران ساختمان های بتنی و فلزیمقدمه : در كارگاهي كه بنده مشغول به گذراندن دوره كارآموزي بودم مربوط به يك پروژه خصوصي كه تحت نظارت شركت مهندسي مديريت درمان تإمين اجتماعي منطقة كرجاجرا مي شد . اين پروژه داراي 6 مهندس بود كه به تفكيك موقعيت كاري مشغول به انجام كار مي بودند . اگرچه مشكلات بسي ...

مقاله در مورد گزارش کاراموزی عمران پروژه ساختمانی

word قابل ویرایش
48 صفحه
21700 تومان
دسته بندی : مقالات رشته عمران
گزارش کاراموزی عمران پروژه ساختمانیمقدمهگزارش حاصل ماحصل حضور اينجانب در محل اجراي يك پروژه ساختماني و مشاهدات عيني و تجربياتي است كه در طول مدت اجراي پروژه به صورت شخصي كسب نموده ام.اكثر مطالب اين گزارش از طريق دريافت هاي شخصي جمع آوري شده و موضوعاتي كه به صورت مجهول از ديد اينجانب مي گذشت از طريق پرس و جو و ...

مقاله در مورد گزارش کاراموزی عمران ساختمان های بتنی

word قابل ویرایش
79 صفحه
27700 تومان
دسته بندی : مقالات رشته عمران
گزارش کاراموزی عمران ساختمان های بتنیمقدمهانجام دادن كار اجرايي به عنوان كارآموزي كاري بسيار مفيد وپسنديده اي است چون اين كار دانشجو را با اجراي كارهاي عمراني آشنامي كند اجراي كارهاي عمراني با دستگاه تئوري تفاوت دارد واختلاف اجرا ودرس دانشگاهي فقط در كارگاه ساختماني قابل احساس كردن است وكارآموزي وكاركردن دركا ...

گزارش کارآموزی رشته حسابداری سازمان تامین اجتماعی استان کردستان

Word قابل ویرایش
67 صفحه
18700 تومان
مقـدمه و تشـكر سيستم حسابداري نقش عمده و بزرگ در ادارة امور مؤسسات و راهنمايي مديران آنها و بسياري ديگر از مردمي كه با مسائل اقتصادي يك اجتماع در تماس هستند بعهده دارد ، يك سيستم حسابداري فارغ از اندازه و نوع آن مانند هر سيستم ديگر از مجموعه اي از عوامل كه نظام ارتباطي مشخص دارند تشكيل مي شود . مهمترين عامل و ...