گزارش کارآموزی آموزشگاه کامپیوتر شریف ابهر

word قابل ویرایش
20 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

گزارش کارآموزیآموزشگاه کا مپیوتر شریف ابهر

مقدمه
“ان اشکر الناس الله اشکر مع الناس”
«شاعرترین مردم نسبت به خدا ، حق شناسترین آنان نسبت به مردم است»
شکر و سپاس ، شایسته خداوند یکتاست ، و اولین آموزگار بشر است و هم او نیاز آموختن را در وجود انسان به ودیعت گذاشته و او را تشنه آموختن ساخت که هیچ گاه از آموختن سیراب نشود.

خدای بزرگ را سپاسگزارم که در راه علم یاریم نمود و از او می‎خواهم تواناییم دهد تا آموخته‎هایم را در راه ثواب به کار بندم.
لازم می دانم که از اساتید گرانقدر خویش خصوصاً جناب آقای مهندس علی جماعت و مهندس حسینی که باعث گردیدند این دو واحد را با موفقیت طی نمایم تشکر کنم امیدوارم که همیشه در زندگیشان موفق باشند.

اینجانب برای طی نمودن ۲ واحد کارآموزی بر آن شدم که این واحد را در آموزشگاه کامپیوتر شریف ابهر طی نموده که هم تجربیات خویش را در زمینه تدریس کامل نمایم و هم به معلومات خویش بیفزایم . امیدوارم که توانسته باشم به نحو احسنت از عهده کار بر آمده و موجبات رضایت استاد خویش را جلب کرده باشم.
من در تاریخ ۱۳/۵/۸۶ کارآموزی خود را دراین مرکز شروع نموده و با طی ۳۰ روز و هر روز ۸ ساعت کار مفید (به مدت ۲۴۰ ساعت) ، در تاریخ ۲۰/۶/۸۶ کارآموزی خود را به اتمام رساندم و در متن زیر شرح کاملی از کارآموزی خویش را آورده ام که امیدوارم مورد پسند واقع شود.

با احترام فراوان هانیه غفاری-۲۱/۶/۸۶

تاریخچه آموزشگاه کامپیوتر شریف ابهر
این آموزشگاه در سال ۱۳۸۰ با مدیریت جناب آقای مهندس نعمت اله نجیب حسینی تأسیس شد. در این آموزشگاه رشته هایی مانند :
• رایانه کار درجه ۱ و درجه ۲

• ICDL درجه ۱ و درجه ۲
• ویژال بیسیک(VB) – اینترنت و شبکه
• آموزش تمام زبان های برنامه نویسی:پاسکال , کیو بیسیک , دلفی و…
• آموزش کامپیوتر (مقدماتی و پیشرفته)

وقتی که کار آموز در کلاس شرکت می کند، موظّف است در دفتر حضور و غیاب را امضاء کند تا تعداد جلساتی که در کلاس شرکت کرده است مشخّص شود.کار آموز برنامه نویسی، بر اساس کتابهای استاندارد خودِ فنی و حرفه ای آموزش میدهدو امتحان دانش اموزان هر دو ماه یک بار در فنی و حرفه ای مرکزی پسرانه شهید چمران که در جنب دانشگاه آزاد اسلامی واحد ابهر و فنی و حرفه ای مرکزی دخترانه سمیه که در خرمدره واقع است، برگزار می گردد.

شنبه ۱۳/۵/۱۳۸۶
امروز اولین روز کارآموزی من بود ، کاری که در آموزشگاه باید انجام میدادم خیلی برایم جالب بود . با راهنماییهای مهندس حسینی کار خود را در آنجا آغاز کردم . اولین کاری که باید انجام میدادم آموزش word مقدماتی بود که باید به چند کار آموز آموزش می دادم . در اولین گام محیط کاری word را برای آنها تشریح کردم . سپس بحث تغییر فونت و اندازه نوشته و طرز کار با بعضی قسمتهای نوار ابزار را به آنها آموزش دادم و بعد از آن با کمی کار عملی کار را به پایان رساندم . از آنجایی که آنها بسیار مبتدی بودند بحث را تا همین جا کافی دانسته و کار را

به پایان رساندم . بعد از کمی استراحت آقای حسینی دوباره مرا فراخواند تا به یک کارآموز ، نرم افزارAoutocad را آموزش دهم . چند دقیقه ای از نحوه کار با نوار ابزار وکشیدن شکل های مختلفی از قبیل دایره ، مستطیل ، بیضی و … با وی صحبت کردم . همچنین چند دستور ساده Aoutocad از قبیل line , circle , rectangle را برای او تشریح کردم و نحوهکار با آنها ،همچنین پارامترهای ورودی دستورات ذکر شده را گفتم . پس ازچند دقیقه کار عملی کارم تمام شد . بعد از ظهر این روز را هم همانند صبح آموزش دادم .
یکشنبه ۱۴/۵/۱۳۸۶

در این روز مهندس حسینی سیستم هایی را که قرار بود از تهران بیاورد ، آورد . ما نیز کار خود را که همان اسمبل کردن سیستم ها بود ؛ آغاز کردیم. من که اولین بارم بود میخواستم چند سیستم را به طور حرفه ای اسمبل کنم ، برایم این کار خیلی جالب بود . از باز کردن ودرآوردن قطعات از کارتن هایشان شروع کردم و با کمک آقای حسینی مادربوردها را در سر جایشان بستم . پس از آن نیز به ترتیب Cpu و Ram ها را در سر جایشان قرار داده و بعد از آن کارت گرافیکی ومودم را در شکافهای مربوط گذاشته و بعد کابل های Powerرا به مادربورد وصل کردیم . Cd Rom, Cd Rw, HDD, FDD قطعاتی بودند که آخر از همه بر روی Case نصب کردیم.

بعد از ظهر نیز به fdisk کردن سیستم ها و پارتیشن بندی آنها پرداختیم . با نصب ویندوز بر روی رایانه ها راه انداز های مورد نیاز را نیز نصب کرده و سپس به نصب برنامه های کاربردی و مورد نیاز پرداختیم . ساعت ۸ نیز از آموزشگاه خارج شدیم.
دوشنبه ۱۵/۵/۱۳۸۶

امروز نیز همانند سایر روزها ساعت ۸ در آموزشگاه حاضر شدم . برنامه صبح من فقط تعلیم ویندوز مقدماتی بود . در ابتدا کسانی را که اصلا با کامپیوتر و محیط ویندوز آشنایی نداشتند، با محیط ویندوز وکار با ماوس آشنا کردم . سپس توضیحی از درایو و ذخیره فایلها بر روی دیسک به آنها دادم . بعد از آن مفهوم شاخه و نحوه ساخت شاخه و حذف آن وتغییر نام شاخه را به آنها گفتم . نحوه بستن پنجره ، Minimize, Maximaize کردن آن رابه ایشان آموزش دادم . بعد به مدت یک ساعت کار عملی انجام دادیم .

بعد از ظهر آموزش Photoshop در دستور کار ما قرار داده شده بود . فتوشاپ نرم افزار قدرتمند برای کار بر روی عکس است . در ابتدا نحوه Open کردن و Save کردن یک عکس از فتوشاپ را گفته و بعد ازآن کار با بعضی از ابزار را به آنها گفتم.ابزاری از قبیل : rectangular marque برای برش قسمتی از عکس ، magnetic lasso برای برش عکس به صورت دلخواه ، move برای انتقال یک layer ، magic wand برای برش جادویی ، sliceو crop .

سه شنبه ۱۶/۵/۱۳۸۶
امروز کار ما با هر روز متفاوت بود . ما امروز فقط وظیفه تکمیل کردن پرونده های کسانی را که در آزمون های فنی و حرفه ای شرکت کرده بودند را داشتیم . ابتدا مدارک همه را کنترل کردیم تا کم و کسری نداشته باشد . بعد از آن مشخصات افراد را در فرم هایی که سازمان فنی و حرفه ای به آموزشگاه داده بود ، نوشتیم و عکس های افراد را چسباندیم . از آنجایی که تعداد زیادی در این آزمون ها شرکت کرده بودند و حجم کار زیاد بود ما تا بعد از ظهر این کار را ادامه می دادیم.

چهار شنبه ۱۷/۵/۱۳۸۶
امروز قرار است بر روی تمام کامپیوترها ویندوز جدید نصب کنیم . چون ویندوز سیستم ها بسیار قدیمی شده بود و دیگر جواب نمی داد. پس از نصب ویندوز شروع به نصب راه انداز ها و برنامه های لازم مانند Microsoft office ، Aoutocad ، Photoshop و … کردم . صبح این روز به همین منوال گذشت چون کار آموزی درآموزشگاه وجود نداشت .بعد از ظهررا نیز با آموزش اینترنت به چند نفر آغاز کردم . ابتدا از مفهوم کلی اینترنت ودراصل چگونه وصل شدن به اینترنت صحبتی شد . بعد کمی از برنامه های کاربردی اینترنت مانند Internet Explorer را به آنها گفتم . حال نوبت آن شد که مفهوم سایت و آدرس هر سایت URL را به آنها بگویم وچگونگی وارد شدن به یک سایت را به آنها آموزش دهم . بعد به صورت عملی وارد سایتهای مختلفی شدند و اشکالات خود را از من سوال کردند . سپس آنها را با دو موتور جستجوگر قدرتمند به نام yahoo و google آشنا کرده و نحوه جستجو کردن یک مقاله یا یک عکس را به آنها گفتم و کار را به پایان رساندم .

کاربعدی من آموزش ویندوز پیشرفته به یک خانم بود . از آنجایی که وی قبل‍اً با ویندوز و نحوه کار با آن آشنایی داشت شروع کار را از مباحث پیشرفته آغاز کردم . ازنحوه نصب برنامه های مختلف و حذف آن باوارد شدن به control panelو قسمت Add / Remove Program توضیح دادم و به اتفاق با هم یک برنامه نصب کرده وسپس آن را حذف کرده تا کاملاً موضوع برای وی جا بیافتد . سپس اشکالات وی را از مباحث مختلف ویندوز مانند رایت cd و تغییرات در گزینه start و نحوه کار با Printer و چاپ کردن یک فایل و دهها سوال دیگر رفع کرده وکارمان را به پایان رساندم .

یکشنبه ۲۱/۵/۱۳۸۶
امروز قرار بود با چند کار آموز که به طور اختصاصی فقط برای یاد گرفتن نصب ویندوز در آموزشگاه نام نویسی کرده بودند ، کار کنیم. ابتدا به آنها گفتم که برای نصب ویندوز جدید باید درایوی را که ویندوز قدیمی در آن نصب شده Format کنیم تا هر چه در آن درایو وجود دارد پاک شود .البته برای این کار یک cd یا یک دیسکت راه انداز نیاز است تا با آن بالا بیاییم . سپس cd ویندوز را در Cd Rom گذاشته وبقیه کار که نمی شود آن را به صورت نوشتاری بیان کرد .

بعد از ظهر نیز باید نحوه کار با e mail را چند نفر آموزش می دادم . از وارد شدن به سایت yahoo و گزینه mail‌ گفتم . اشاره کردم کسی که برای اولین بار می خواهد باemail کار کند باید برای خود email درست کند . این کار را باید از گزینه sign in انجام دهد . سپس این کار رابه صورت عملی انجام دادیم . بعد از وارد شدن به email خود و کار با گزینه های inbox (نامه های دریافتی) و send (فرستادن نامه) صحبت کردم .

دو شنبه ۲۲/۵/۱۳۸۶
با وارد شدن به آموزشگاه در ساعت ۸ صبح ، کار ماهم شروع شد .امروز مبحث ما در مورد نرم افزار کاربردی ۲۰۰۳ Access بود . Access نرم افزاری برای ساخت پایگاه داده و کار بر روی جداول و گزارش گیری و جستجو از آنها است .ابتدا طریقه ساختن یک جدول از طریق انتخاب گزینه Table و گزینه creat table in design view و زدن new و انتخاب گزینه design view از کادر باز شده را به آنها آموزش دادم .بعد نحوه تغییر در جدول موجود و باز کردن یک جدول را به آنها گفتم . با فراگیری کامل کار با جداول نحوه گزارش گرفتن ازیک جدول را از گزینه Report ونحوه تهیه یک فرم برای یک جدول از گزینه Form را به صورت سطحی بیان کردم .

کارمان در بعد از ظهر آموزش power point به یک کارآموز خصوصی بود . به وی نحوه اضافه کردن یک متن و اضافه کردن جلوه های ویژه برای ورود و خروج متن آموزش دادم . سپس طریقه تغییر دادن پس زمینه اسلاید ، اضافه کردن یک عکس به اسلاید ، و طریقه عوض شدن اسلایدها ، اضافه کردن اشکال آماده و گذاشتن صدا بر روی اسلاید ها را با کار به صورت عملی به وی آموزش دادم .

چهار شنبه ۲۴/۵/۱۳۸۶
امروز کارمان آموزش نرم افزار Aoutocadبه کارآموزان بود . مانند هر دفعه از محیط کاری نرم افزار وابزارهای موجود ومنوها یک توضیح سطحی دادم وکار کلی این ابزار ها را به آنها گفتم . سپس شروع به آموزش چند ابزار مانندline ، circle و…که کاربرد بسیار دارند ، کردم . سپس یک شکل به آنها دادم تا آن را در این نرم افزار بکشند . بعد از این کار گزینه هایی از منوهای مختلف را به آنها گفتم . بعد چند تا از دستورهای رسم اشکال مختلف و پارامترهای لازم جهت وارد کردن و چند دستور دیگر را به آنها آموزش دادم

بعد از ظهر رابا اسمبل کردن ۲ کامپیوتر آغاز کردم . از باز کردن ودرآوردن قطعات از کارتن هایشان شروع کردم و مادربوردها را در سر جایشان بستم . پس از آن نیز به ترتیب Cpu و Ram ها را در سر جایشان قرار داده و بعد از آن کارت گرافیکی ومودم را در شکافهای مربوط گذاشته و بعد کابل های Powerرا به مادربورد وصل کردیم . Cd Rom, Cd Rw, HDD, FDD قطعاتی بودند که آخر از همه بر روی Case نصب کردیم سپس به fdisk کردن سیستم ها و پارتیشن بندی آنها پرداختیم.
پنج شنبه ۲۵/۵/۱۳۸۶

صبح کارم را با آموزش مقدماتی ویندوز آغاز کردم . بحث اصلی ما روی کار در Desktop‌ ودر اصل گزینه های مختلف راست کلیک در desktop بود . ابتدا مرتب کردن آیکون های موجود در Desktop را به آنها گفتم که باید از گزینهArang icons by این کار را انجام دهند و میتوانند بر اساس گزینه های مختلف مرتب سازی را انجام دهند . سپس گزینه Properties را برای آنها تشریح کردم و کار برگه های مختلف این گزینه از قبیل Desktop برای تغییر عکس ، Thems برای تغییر نمای ظاهری ویندوز ، Screen saver‌ برای محافظ صفحه نمایش ، Appearance برای کار روی شکل ظاهری پنجره ها و برگه Setting برای تنظیمات وضوح ورنگ به آنها آموزش دادم .
بعد از ظهر آموزش Photoshop در دستور کار ما قرار داده شده بود. در ابتدا نحوه Open کردن و Save کردن یک عکس از فتوشاپ را گفته و بعد ازآن کار با بعضی از ابزار را به آنها گفتم.ابزاری از قبیل : rectangular marque برای برش قسمتی از عکس ، magnetic lasso برای برش عکس به صورت دلخواه ، move برای انتقال یک layer ، magic wand برای برش جادویی ، sliceو crop .
شنبه ۲۷/۵/۱۳۸۶
همانند هر روز در ساعت مقرر در آموزشگاه حاضر شدم . باز هم آموزش و این بار آموزش Power point . از آموزش نوشتن یک متن در روی اسلاید شروع کردم و نحوه تغییر دادن فونت و رنگ واندازه و تغییر مکان را نیز به آنها گفتم . سپس انداختن یک عکس در روی اسلاید یا یک فایل صوتی روی آن را به آنها گفتم . بعد نحوه قرار دادن جلوه های ویژه روی متن یا روی عکس در وارد شدن یا خارج شدن را به آنها گفتم . از اضافه کردن صفحات مختلف نیز صحبت شد . بعد از چند کار عملی کار را به پایان رساندم .
آموزش Word را از کار با منوها آغاز کردم . گزینه های مختلف منوها را مورد بررسی قرار دادم. از قبیل منوی File ، View ، Insert و … . انداختن یک حاشیه در صفحه ، کشیدن جدول ، شماره گذاری صفحات ، اضافه کردن سر فصل ، پاراگراف بندی ، گلوله گذاری ، درج یک عکس و تاریخ و زمان ،سرصفحه و پا صفحه و درج نمودار و تنظیم ستون ها را به آنها آموزش دادم .
دوشنبه ۲۹/۵/۱۳۸۶
امروز به آموزشگاه آمدیم , آقای حسینی چند تا سیستم آورده بود تا بر روی آنها نرم افزار های جدید نصب کنیم . ویندوز بر روی آنها نصب شده بود و فقط نصب نرم افزار های کاربردی و چند زبان برنامه نویسی را به عهده داشتیم . نرم افزار هایی از قبیل office ، Visual basic ، Delphi ، Photoshop ، Yahoo messenger و … را روی سیستم ها نصب کردم . سپس به کارآموزانی که در آزمون رایانه کار درجه ۱ فنی وحرفه ای شرکت کرده بودند درس دادم . مواد امتحانی آنها عبارت بود از : q basic ، ویندوز و چند ماده دیگر . بعد از یک ساعت کار با آنها به خانه رفتم .
بعد از ظهررا نیز با آموزش اینترنت به چند نفر آغاز کردم . ابتدا از مفهوم کلی اینترنت صحبتی شد . بعد کمی از برنامه های کاربردی اینترنت مانند Internet Explorer را به آنها گفتم . حال نوبت آن شد که مفهوم سایت وچگونگی وارد شدن به یک سایت را به آنها آموزش دهم . بعد به صورت عملی وارد سایتهای مختلفی شدند. سپس آنها را با دو موتور جستجوگر قدرتمند به نام yahoo و google آشنا کرده و نحوه جستجو کردن یک مقاله یا یک عکس را به آنها گفتم .
سه شنبه ۳۰/۵/۱۳۸۶
بعد از ظهر ویندوز پیشرفته را درس می دادم . البته نه آنچه را که خودم می خواستم بدلیل اینکه کار آموزی که من به آن درس میدادم کار با ویندوز را بلد بود و فقط اشکالاتی داشت و می خواست آن اشکالات را مرتفع کند . هر چه را که او می خواست و در هر مبحثی که بود از من سوال می کرد و من جواب میدادم . بعد از مدتی کار عملی کار من نیز به پایان رسید .
چهار شنبه ۳۱/۵/۱۳۸۶
صبح بعد از وارد شدن به آموزشگاه کارم را شروع کردم . کارم امروز آموزش نرم افزار Excel بود . ابتدا هدف کلی این نرم افزار واینکه این نرم افزار برای داده های جدولی و بیشتر برای حسابداری استفاده میشود را به آنها گفتم . بعد طرز نوشتن داده ها در هر سلول از جدول را به آنها آموزش دادم . سپس طرز حاشیه بندی دور یک جدول دلخواه ، درج یک سلول ، درج یک ستون یا سطر ، درج عکس و همچنین درج وکار با نمودارها ، شکل بندی ورقه کاری و مرتب سازی داده ها را به آنها آموزش دادم .

بعد از ظهرکارم آموزش نرم افزار Aoutocadبه کارآموزان بود . مانند هر دفعه از محیط کاری نرم افزار وابزارهای موجود ومنوها یک توضیح سطحی دادم وکار کلی این ابزار ها را به آنها گفتم . سپس شروع به آموزش چند ابزار مانندline ، circle و…که کاربرد بسیار دارند ، کردم . سپس یک شکل به آنها دادم تا آن را در این نرم افزار بکشند . بعد از این کار گزینه هایی از منوهای مختلف را به آنها گفتم . بعد چند تا از دستورهای رسم اشکال مختلف و پارامترهای لازم جهت وارد کردن به آنها و چند دستور دیگر را به آنها آموزش دادم .

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 20 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد