بخشی از مقاله

گزارش کارآموزی اداره ثبت واسنادواملاک مشهد


هفته اول
اداره ثبت اسناد و املاک یکی از بخش های پررفت و آمد و مهم دولتی است این مجموعه زیر نظر قوه قضائیه و دادگستری می باشد. روزانه افراد زیادی به این اداره مراجعه می کنند تا مالکیت خود را نسبت به ملک خود اعلام کنند. با توجه به این که در قرن 21 زندگی می کنیم وشاهد هستیم در اکثر کشورها تمامی سیستم های اداری مکانیزه شده اند ولی متأسفانه این بخش با وجود حجم بسیار بالای کار هنوز تقریباً به شیوه دستی و کاغذی اداره می شد.


هفته اول کارورزی من در قسمت ارجاع بخش املاک اداره ثبت گذشت. در این بخش ابتدا مراحل اداری طی شده و پس از آن اطلاعات وارد سیستم می شوند. در این مجموعه 14 نفر متصدی املاک داریم که هر کدام از این افراد با یک کد در نرم افزار مشخص می شوند مثلاً خانم x کد 1 و آقای y کد 2.


هنگامی که ارباب رجوع به قسمت املاک اداره ثبت مراجعه می کند در ابتدا به قسمت ارجاع راهنمایی می شود که اولاً ارباب رجوع باید مدارک خود را که دال بر مالکیت وی می باشد تحویل متصدی داده این مدارک شامل سند- بنچاق- مدارک محضر- تقسیم نامه صورت مجلس می باشد مسئول ارجاع پس از احراز مدارک شخص را به قسمت حسابداری ارجاع تا فیش را به مبلغ 2500 ریال به حساب ثبت واریز نماید سپس مدارک در پرونده جدید به همراه مدارک شخصی مثل فتوکپی شناسنامه ضمیمه شده بعداز این مرحله مسئول ارجاع دفتر املاک اداره ثبت اطلاعات پرونده را وارد سیستم می نماید.
این سیستم دارای یک نرم افزار است که توسط برنامه Access نوشته شده و شامل صفحه اصلی است که شکل آن را مشاهده می کنید.


صفحه اصلی این نرم افزار شامل 5 گزینه است:
1- ورود اطلاعات جدید
2- امور متصدی های اسناد
3- جستجو بر اساس
4- صفر کردم متصدی ها
5- خروج
توضیحات: 1- در قسمت وسط اطلاعات جدید هر ارباب رجوعی که مراجعه می کند و ما قصد ورود اطلاعات وی را داریم از این گزینه استفاده می کنیم و اطلاعات را ذخیره می نمائیم. ترتیب دادن اطلاعات در شکل زیر توضیح داده شده است.

این صفحه شامل: 1- کد ثبت 2- کد متصدی (از 1 تا 14 هر عدد مختص یک نفر متصدی) 3-تاریخ مراجعه ارباب رجوع 4- شماره سند 5- نام 6- نام خانوادگی 7- بخش 8- اصلی (از نظر پلاک ثبتی) 9- فرعی (از نظر پلاک ثبتی) نوع ملک (که مشاع یا آپارتمان) 10- تاریخ اخذ نتیجه (که از طرف رئیس اداره تعیین می شود) 11- تعداد سند (مثلاً آپارتمان به تعداد هر واحد یک سند داراست) این صفحه شامل چند گزینه و کلید دیگر نیز می باشد که : 1- ایجاد صفحه جدید 2- ثبت اطلاعات 3- پیش نویس چاپ 4- ارسال به چاپگر 5- جستجو 6- خروج
گزینه دوم در صفحه اصلی مربوط به امور متصدی های اسناد است.
این صفحه شامل: 1- کد متصدی 2- نام متصدی 3- فامیل متصدی می باشد که فقط برای ذخیره اطلاعات هر متصدی و در نهایت برای تهیه آمار در آخر هر ماه مورد استفاده قرار می گیرد.

گزینه چهارم در صفحه اصلی مربوط به جستجو بر اساس ..... می باشد که شامل: 1- فامیل (که بر اساس نام فامیل هر ارباب رجوع جستجو انجام می شود) 2- پلاک اصلی و فرعی (جستجو بر اساس پلاک ثبتی اصلی و فرعی انجام می شود) 3- آمار متصدی از تاریخ 4- چاپ بر اساس دستور خلاصه 5- بازگشت


گزینه پنجم در صفحه اصلی مربوط به صفر کردن متصدی هاست که مربوط است به آمارگیری در آخر هر ماه که توسط مسئول ارجاع انجام می شود. اطلاعات هر ارباب رجوع در سیستم ذخیره می شود و سپس توسط رئیس ثبت اسناد و املاک ناحیه تاریخ اخذ نتیجه تعیین می شود که حداکثر 15 روز کاری می باشد اطلاعات در روز اخذ نتیجه بر اساس نام فامیل یا شماره پلاک اصلی و فرعی جستجو می شود در نهایت پرینت گرفته شده و تحویل مراجعه کننده می شود. مدتی که من در این قسمت بودم به متصدی ارجاع در وارد کردن اطلاعات صفر کردن آمار و جستجوی مراجعین کمک می نمودم حدود 12 روز در این بخش مشغول به کار بودم.
هفته دوم
در هفته دوم کارورزی به صلاحدید رئیس ثبت به قسمت هیأت ماده 133 مشغول به کار شدم سه چهار روز اول سیستمی در این بخش وجود نداشت ودر امور دفتری و ثبتی کار خود را شروع کردم پس از 4 روز سیستمی به این قسمت آورده شده ولی باید در ابتدا ویندوز XP را روی آن نصب می نمودم و سپس نرم افزارهای مورد نیاز را. در ابتدا طریقه نصب ویندوز XP را برایتان گزارش می کنم، همان طوری که می دانید هنگامی که قصد نصب ویندوز را داشته باشیم (Clean install) در حین نصب لازم است سؤالاتی پیرامون نام کامپیوتر- نوع رزرولیشن و کلمه عبور، admin ، شماره سریال ویندوز و .... را پاسخ دهید این مسأله باعث می شود که شما دقایقی طولانی را کنار سیستم باشید تا نصب ویندوز به مراحل نهایی نزدیک شود این مسأله اگر لازم باشد روزانه تعداد زیادی ویندوز نصب نمائید بیشتر نمایان می شود با ابزاری که در CD ویندوز XP در پوشه Support وجود دارد به راحتی نسبت به نصب خودکار ویندوز اقدام نمائید. روش کار:
1- در سی دی ویندوز XP به مسیر روبرو توجه کنید: support\Tools


2- فایل Diplay-CAB را بر روی یکی از درایورها کپی کنید و سپس آن را باز کرده (از طریق برنامه Winzip یا در خود ویندوز XP اگر بر روی فایل کلیک کنید باز می شود) و فایل Setupmgr.exe را از درون این فایل Cab کپی کرده و درون یک درایور از هارد کپی کنید.


3- بر روی Setupmgr.exe کلیک کنید پنجره ای باز می شود آن را next کرده و سپس گزینه Create new answer file را انتخاب و next کنید.
4- مطمئن شوید گزینه windows untended Installation علامت زده شده باشد سپس next کرده.


5- در این صفحه نوع ویندوز خود را انتخاب کرده نوع ویندوز XP پروفیشنال را انتخاب می نمائیم.
6- گزینه Fully automated را علامت زده و next می کنیم.


7- در اینجا صفحه Distribution folder نمایش داده می شود در این صفحه به شما اجازه داده می شود که تعیین نمائید که آیا ویزار و یک پوشه توزیعی را بر روی کامپیوترتان بسازد یا پوشه توزیعی را بر روی درایور شبکه ای که شامل سورس فایل های ویندوز می باشد ایجاد نماید. نکته، ساخت یک پوشه توزیعی نه تنها به شما اجازه نصب ویندوز بدون استفاده از سی دی را می دهد بلکه اجازه افزودن فایل های اضافی (همانند درایورهای قطعات) برای انجام یک نصب سفارشی را نیز می دهد، اگر قصد انجام ونصب خودکار را به دفعات زیاد دارید و درایور یا پوشه مناسب را در اختیار داریدمی توانیداز این گزینه استفاده کنید گزینه No, this answer file wille be used to install from a CD را انتخاب سپس next را زده.


8- در این صفحه گزینه مربوط به ...... I accept را علامت زده و next می کنیم.
9- حال صفحه ای را مشاهده می کنیم که با کمی دقت متوجه می شویم گزینه هایی درون این صفحه وجود دارند که شما در حین نصب ویندوز با آن برخورد می کنید شروع به تکمیل گزینه ها به دلخواه خود می کنیم.


10- بعد از اتمام کار گزینه finish را فشرده مسیری برای ذخیره تنظیماتی که انجام داده ایم در قالب یک فایل پرسیده می شود شما بایستی نام فایل را که به صورت Funatted.txt انتخاب شود به WINNT.SIF تغییر و نسخه بر روی یک فلاپی ذخیره می نمائیم.
11- از منوی file گزینه Exit را انتخاب می کنیم.


12- اکنون شما فایل اصلی را ساخته اید، فایلی برای انجام عملیات و نصب آماده می باشد ممکن است قبل از شروع عملیات مایل باشید که نگاهی به محتویات فایل بیندازید ممکن است بخواهید پارامترهای اضافه تری را نیز به فایل بیفزائید در این صورت با بخش Help برنامه setup manager مشورت و انجام برای این فایل ساخته شده را در برنامه Notepad باز کنیم. می توانیم خطوط دیگری را بر حسب نیاز برای فعالیت هایی مانند پارتیشن بندی- نصب- دیسک سخت یا تبدیل سیستم فایل به NTFS معین نمائید، جزئیات مربوط به این کارها را می توان در داخل فایل های کمکی موجود در Diplay.CAB مشاهده کنید هر تغییری در فایل اعمال می شود در فایل ذخیره کنید.


13- فایل را برای فلاپی دیسک سپس کامپیوتر را از طریق CD راه اندازی کرده و فلاپی را داخل درایورفلاپی قرار دهید ویندوز به صورت خود کار تنظیمات معین را مورد استفاده قرار می دهد.


پس از نصب ویندوز و نرم افزار مربوط به این هیأت که آن هم توسط برنامه Access نوشته شده بود را نصب کردم به همراه نصب نرم افزار اتوکد روال کاری در این بخش به این صورت بود که پرونده های املاک حوالی شهر (حومه شهر- روستاهای اطراف) به صورت خام از بنیادمسکن به اداره ثبت آورده می شد و ترتیب مرتب و کامل نمودن پرونده ها به شرح ذیل بود.


ابتدا در پرونده شخص فتو شناسنامه- قولنامه ملک- نقشه A4 ملک- صورت جلسه هیأت 133- برگه مربوط به گزارش کارشناسی ماده 133 قانون برنامه چهارم توسعه که شامل مشخصات شناسنامه ای فرد- تاریخ ارجاع به نماینده بنیاد مسکن- وضعیت ثبتی ملک شامل پلاک اصلی- پلاک فرعی- واقع در روستای- بخش- شهرستان- متراژ ملک- و نوع ملک و حدود اربعه ملک- نحوه تصرف- ارزش عرصه و اعیان برابر ارزیابی کارشناس و در نهایت قسمت مربوط به شهود

تکمیل و پر شود توسط متصدی مسئول مطابقت داده شود متراژ و نقشه A4 با متراژ و نقشه اصلی کل بخش- سپس تمامی این اطلاعات وارد سیستم شده و بعد از طی کردن مراحل دفتری و اداری پرونده به مرحله آگهی روزنامه می رسد پس از فرستادن و چاپ در روزنامه بعد از گذشت 20 روز اگر اعتراضی نسبت به پرونده مذکور به اداره ثبت نبود مرحله بعد که سند زدن ملک می باشد انجام می شود و بعد از نوشتن سند، آماده تحویل به ارباب رجوع است. مدت ده روز هم من در این بخش مشغول به کار بودن و کار من در این قسمت هر روز وارد کردن همین اطلاعات بود که توسط متصدی هیأت پر می شود و سپس به من ارجاع داده می شود برای ثبت در سیستم.


هفته سوم:
در هفته سوم یعنی ده سوم کارورزی به بخش بازداشتی منتقل شدم این بخش هم دارای یک نرم افزار مخصوص بود که توسط زبان ویژوال بیسیک نوشته و database آن oracle می باشد در این بخش پرونده های هر ملک از قسمت بایگانی با دریافت رسید تحویل و سابقه بازداشتی آن در این بخش کامل می گردد.
نرم افزار این بخش دارای یک صفحه اصلی است که شامل:

1- گزارش گرفتن 2- ورود اطلاعات 3- پاسخ استعلام 4- پرینت احکام 5- خروج
قسمت گزارش گرفتن شامل پنجره ای با دو گزینه از تاریخ و تا تاریخ که تعداد استعلام ها را نشان می دهد در تاریخ خواسته شده در گزینه ورود اطلاعات که شکل آن در زیر آورده شده است:

شامل گزینه های زیر می باشد:
1- بخش 2- ناحیه 3- صفحه – دفتر 4- مالک- محل 5- جزء 6- شماره چاپی سند- شماره چاپی سند تغییر یافته- شماره ثبت 6- حکم 7- شماره 8- بنفع 9- مبلغ 10- توضیحات 11- مدت 12- شماره بخشنامه بازداشتی – تاریخ بخشنامه بازداشتی 13- شماره بخشنامه رفع بازداشتی- تاریخ بخشنامه رفع بازداشتی 14- شماره نامه مرجع بازداشت کننده- تاریخ نامه مرجع بازداشت کننده 15- تاریخ 16- مرجع 17- اصل/مازاد و سه دکمه ورود- انصراف- خروج است.
گزینه بعدی در صفحه اصلی این نرم افزار پاسخ استعلام است که شکل آن را در زیر مشاهده می کنید:


این بخش هم شامل تاریخ- شماره- مورخ- پلاک اصلی- شماره نامه- پلاک فرعی- و پلاک های بخش – ناحیه – شماره صفحه- شماره دفتر- شماره چاپی سند مالکیت- شهر- دفترخانه و شامل سه کلید 1- ورود اطلاعات 2- استعلام بعدی 3- خروج می باشد.
گزینه بعدی در صفحه اصلی پرینت احکام می باشد که شکل آن نیز در پائین آورده شده است.

این بخش هم شامل، بخش- ناحیه- پلاک اصلی- پلاک فرعی- صفحه- دفتر- شماره- تاریخ- شماره ثبت در مورد املاک رهنی شماره سند رسمی- شماره دفترخانه و 3 کلید چاپ- خروج- انصراف می باشد.


این صفحه برای چاپ و تحویل و قرار دادن در پرونده قرار می گیرد.
حدود ده روز هم در این بخش فعالیت داشتم و به متصدی بازداشتی کمک در جهت وارد نمودن اطلاعات به سیستم می نمودم.
هفته چهارم و پنجم کارورزی خودم را در قسمت ثبت شرکت ها گذراندم . این واحد کاری متفاوت با ناحیه های دیگر این اداره داشت وروال کاری در این بخش به صورتی بود که بعداً توضیح خواهم داد.


ابتدا تعریفی از نام شرکت را برایتان می دهم.
تعریف شرکت: طبق ماده 571 قانون تجارت شرکت عبارت است از اجتماع حقوق مالکین متعدد در شش واحد به نحو مشاع
شرکت ها را می توان به دو دسته تقسیم کرد الف) شرکت های تجارتی که به موجب قرارداد بین دو یا چند نفر تنظیم می شود این گونه شرکت ها را می توان به 7 دسته تقسیم کرد: 1- شرکت سهامی 2- شرکت با مسئولیت محدود 3- شرکت تضامنی 4- شرکت مختلط سهامی 5- مختلط غیرسهامی 6- نسبی 7- تعاونی


ب) شرکت های مدنی: این شرکت قراردادی است که بین دو یا چند نفر تنظیم می شود ممکن است به صورت قهری و یا اختیاری ایجاد شود.
تعریف شرکت قهری طبق ماده 572 شرکت قهری قهراً ایجاد می شود این شرکت از طریق ارث به وارث رسیده است.
تعریف شرکت های اختیاری: طبق ماده 573 چند نفر از روی اراده و اختیار تصمیم به تشکیل یک شرکت نموده اند.
شخصیت شرکت ها: در قبال شخصیت واقعی شخصیت حقوقی وجود دارد این شخصیت توسط ما بوجود آمده است بدین ترتیب اموال خریداری شده برای شرکت متعلق به شرکت خواهندبود.


شرکت تضامنی: شرکتی است که در تحت اسم مخصوصی برای امور تجارتی بین دو یا چند نفر با مسئولیت تضامنی تشکیل شده است (ماده 115) طبق ماده 117 قانون تجارتی در اسم شرکت تضامنی باید نام شرکت تضامنی و حداقل اسم یکی از شرکاء ذکر شود. طبق ماده 118: شرکت تضامنی وقتی تشکیل می شود که تمام سرمایه نقداً پرداخت شود و سهم الشرکه غیرنقدی ارزیابی و قیمت گذاری می شود به منظور آشکار کردن شخصیت حقوقی این شرکت باید اهمیت کامل داشته باشد (به ثبت رسیده باشد) مسئولیت شرکاء : مسئولیت شرکاء محدودبه سرمایه شرکاء نمی باشد بلکه به اعتبار شخصیت شرکاء تشکیل می شود مسئولیت شرکاء نامحدود می باشد و شرکاء مشمول کلیه بدهی ها و تعهدات می باشد.
افتتاح حساب ها: در هنگام تأسیس یک شرکت سرمایه تعهدی نقدی و غیرنقدی شرکاء باید مشخص باشد و حسابدار موظف است سرمایه شرکاء را به صورت جداگانه در دفاتر نشان دهد.


ابتدا شخصی که یکی از اعضای موسس یا سهامدار شرکت است به این اداره مراجعه نموده و اولین مرحله برای ثبت نمودن شرکت خود که تقاضای نام است را انجام می دهد در ابتدا یک فیش به مبلغ 000/40 تومان به شماره حسابی که مختص بخش تعیین نام واحد ثبت شرکت ها است واریز می نماید سپس از متصدی تعیین نام فرم مخصوص به تعیین نام را دریافت کرده نام هایی که برای ثبت شرکت استفاده می نمایند باید حداقل سه قسمتی و فارسی بوده و از لحاظ بعضی کلمات مانند ایران- تکنیک- رضوی و ... محدودیت داشته این اسامی توسط متصد ی تعیین نام گرفته شده پس از امضاء و ضمیمه کردن فیش مربوطه به معاون اداره و سپس دبیرخانه برای شماره زدن ارجاع می شوند نام ها در فرم هایی لیست شده و به تهران استعلام و فاکس می شوند معمولاً بین 10-7 روز به این استعلام ها جواب داده می شود بعد از طی این 10 روز ارباب رجوع به صورت حضوری در محل حاضر و اسامی لیست شده را کنترل و براساس نام فامیلی خود اسم شرکت را در صورت تأیید شدن پیدا می کند.
پس از پیدا کردن نام شرکت به متصدی تعیین نام مراجعه قسمت مربوط به نام شرکت وی هایلایت شده و به حسابداری ارجاع داده می شود و بسته به نوع شرکت از حسابداری تقاضای اظهارنامه- برای آن شرکت تأیید شده می نمایند.
طی گذشتن از مراحل قبل فرد می بایست مدارک خود را جهت تشکیل پرونده و دریافت شماره ثبت آماده نماید این مدارک شامل 1- برای شرکت های سهامی خاص- دو برگ اظهارنامه سهامی خاص (از حسابداری اداره) 2- مورد اساسنامه سهامی خاص – گواهی بانک (که لزوماً باید به نام شرکت حساب باز شود) – سرمایه شرکت در سهامی خاص حداقل 000/000/1 ریال می باشد- تعداد اعضای سهامدار و مؤسس باید حداقل 3 نفر و 2 نفر بازرس اصلی و علی البدل و برای تشکیل پرونده فتوکپی شناسنامه هر یک از سهامداران یا مؤسسین- برگه پایان کار محل شرکت (در صورت نداشتن سند و استیجاری بودن محل شرکت قولنامه محل به طور موقت)
2- در مورد شرکت های با مسئولیت محدود هم، یک برگ اظهارنامه- نقاضانامه -2 برگ اساسنامه مسئولیت محدود- حداقل اعضا 2 نفر به همراه 2 بازرس اصلی و علی البدل و در مورد سرمایه هم شرکت هم می تواند سرمایه داشته باشد هم می تواند بدون سرمایه باشد به همراه فتوکپی شناسنامه اعضا
3- در مورد شرکت های تعاونی که از ابتدای مرحله تعیین نام باید از اداره تعاون شهرستان معرفی نامه داشته برای شرکت ها هم دو برگ تقاضانامه- گواهی بانک – اساسنامه شرکت تعاونی- موافقت نامه اداره تعاون به همراه فتوکپی شناسنامه اعضاء
4- در مورد شرکت های سهامی عام- اظهار نامه و اساسنامه که شامل 1- تاریخ ثبت 2- محل شرکت 3- آدرس 4- موضوع فعالیت شرکت 5- سرمایه شرکت می باشد که اظهارنامه و اساسنامه شرکت باید مطابق هم پر شوند حداقل سرمایه در این شرکت ها 000/000/5 ریال می باشد که 20% آن توسط سهامداران باید پرداخت شود (35% آن باید نقداً پرداخت و بقیه آن تعهدی) 80% بقیه سهام فروخته می شود به عموم
موردهای ذکر شده مدارک لازم جهت تشکیل پرونده ثبتی شرکت بودند پس از کامل شدن این مدارک پرونده به مسئول ارجاع ثبت شرکت ها تحویل و ایشان یکی از ممیزها را به شرکت معرفی کرده ممیز پرونده مذکور تاریخی را جهت ثبت دفاتر و تعیین شماره ثبت به شرکت داده در تاریخ مقرر شرکت مذکور به صورت حضوری به اداره مراجعه کرده ومسئول ممیز پرونده آگهی تأسیس آن شرکت را صادر و شماره ثبت به شرکت داده می شود ودر دفتر جاری اداره ثبت می گردد.
هفته چهارم
من در قسمت تایپ ثبت شرکت ها مشغول به کار بودم در این بخش روزانه تعداد بسیار زیادی نامه برای تایپ آورده می شد. اعم از آگهی تأسیس- تغییرات- افزایش سرمایه و نامه های اداری دیگر
ابتدا که به این بخش منتقل شدم سعی کردم پیش نویس هایی را برای آگهی های فوق تهیه کنم همان طوری که در صفحات بعدی مشاهده می کنید.

در متن اصلی مقاله به هم ریختگی وجود ندارد. برای مطالعه بیشتر مقاله آن را خریداری کنید