گزارش کارآموزی ثبت اسناد و املاک

Word قابل ویرایش
27 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

چکیده :
نظر به اینکه اینجانب در اداره ثبت اسناد و املاک استان کردستان مشغول فعالیت کارآموزی بوده ام و در این اداره بخشهای مختلفی از فعالیتهای مربوط به حسابداری وجود دارد و من نیز در قسمت حسابداری مشغول فعالیت بوده ام به صورت کلی و چکیده در حسابداری ثبت اسناد وهزینه های زیر محاسبه می گردد .
۱٫ حق ثبت ملک .

۲٫ هزینه تفکیک ماده ۱۵۰ اصلاحی قانون تجارت .
۳٫ هزینه های مربوط به اجرای مواد ۱۴۷ و ۱۴۸ اصلاحی قانون ثبت مصوب سال ۱۳۶۵ و اصلاحی آن مصوب شهریور ماه ۱۳۷۰ .
۴٫ هزینه مربوط به اسناد مالکیت موضوع ماده ۱۰۴ مکرر آئین نامه قانون ثبت .
۵٫ هزینه مربوط به اسناد فسق های زراعتی قانون اصلاحات ارضی .
۶٫ هزینه رو نوشت نقشه املاک و گواهی مالکیت .
۷٫ هزینه فروش اوراق بهادار .

مقدمه :
کار کلی قسمت حسابداری در ثبت اسناد رسیدگی به حسابهای ارسال شده توسط اداره های ثبت اسناد توابع و زیر مجموعه استان و همچنین دفتر های ثبت اسناد و املاک در سطح شهر سنندج می باشد و از کارهای دیگر این قسمت محاسبه حقوق ودستمزد کارکنان ثبت اسناد و همچنین محاسبه هزینه ثبت شرکتها برای مراجعین و دریافت وجه آن یا تهیه کردن فیش بانکی برای بانک جهت پرداخت وجه مراجعین حساب ثبت اسناد می باشد و همچنین با توجه تقاضای

افراد در این قسمت اوراقهای بهادار ( نیم برگی و دفترها ویک برگی و…) صادر و در اختیار دفتهای ثبت ازدواجها نیز قرار می گیرد و همچنین در این قسمت برای زمین و خانه های مسکونی سند مالکیت تهیه و تسلیم مراجعین می گردد و همچنین اوراقی مانند شرکتنامه شرکتهای سهامی خاص وسهامی عام و تقاضانامه ثبت شرکت و اظهار نامه مالیاتی و چک و…..نیز صادر می شود و در سیستم کامپیوتر دریافتها و پرداختها در قسمت حسابداری ثبت می شود .

توجه به اینکه سازمان ثبت اسناد و املاک کشور که به اقتضای طبع کارش با مجموعه ای از قوانین و مقررات و آئین نامه و بخشنامه های مربوط به خود در زمینه های مختلف از قبیل امور املاک و اجرای مفاد اسناد رسمی لازم الاجرا و ثبت شرکتها و مالکیت صنعتی و دفاتر اسناد رسمی و ازدواج و طلاق همچنین به لحاظ گستردگی طیف وظایفش با قوانین و مقررات جاریه و مصوبه سایر دستگاه های اجرایی و قضائی کشور سر و کار مدام و مستمر دارد لزوم بازنگری در قوانین ومقررات آن که اغلب مصوب سالهای ۱۳۱۰ و بعد از آن می باشد از هر دستگاه دیگری ضروری تر به نظر می رسد. ولی به علت کمبود نیروی انسانی کارشناس و متخصص در این دستگاه و با باز نشسته شدن تعدادقابل توجهی از کارکنان با تجربه و متبحر آن در سالهای اخیر و افزایش حجم کارها در سازمان و عدم استخدام پرسنل جدید نه تنها توان تخصصی این سازمان کاهش یافته بلکه توفیق چندانی هم برای انجام کارهای حاصل نگردیده است .
اکنون بعد از گذشت ۱۲ سال از پیروزی انقلاب اسلامی و استقرار نظام مقدس جمهوری اسلامی که بپاس و حرمت خون شهیدان و ایثار و مجاهدات رزمندگان و صبر آزادگان و دعای خیر امام راحل و شب زنده داران صالح روز به روز بر اعتلا و عظمت آن افزوده می شود بر آن شدیم تا بحول و قوه الهی با برداشتن گامهائی مؤثر درصدد ایجاد تحولی اساسی در ساختار نظام اداری و تشکی

لاتی ثبت برآمده و ضمن تهیه کتاب و نمودار مراحل عملی کارهای تخصصی ثبت که در ان از روشهای انجام بعنوان مکمل ان به حاصل تلاش و زحمات عده ای از مدیران و کارشناسان متعهد و متخصص دستگاه می باشد در فرصت زمانی کوتاه با هدف آموزش مقدماتی روشهای عملی کار در مشاغل تخصصی ثبت برای استفاده کارکنان جدیدالاستخدام و سایرین تدوین گردیده ارئه می شود تا با مطالعه دقیق آن آشنایی های اولیه را فرا گرفته و با کار عملی تجربه لازم را تحصیل نمایند.

از آنجائیکه طبع کار ثبت اسناد و املاک فنی و حقوقی و تخصصی و امور مختلف آن دارای ابعاد و حالات و اشکال متفاوتی می باشد طبیعی است کتاب حاضر با عنایت به اینکه اولین تجربه تحقیقی عده ای از دست اندرکاران ثبت است که با استفاده از تجربیات سالهای طولانی خدمت و اندوخته های علمی وتجارب عملی خود آن را تدوین نموده اند وجود نقایص و نارسایی در آن دور از انتظار نیست. لذا از عموم کارکنان ثبت و صاحبنظران دعوت می شود پیشنهادات و نظرات خود را به دفتر تشکیلات و بودجه و آموزش و آمار سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ارسال دارند.

قبل از مشاهده اطلاعات این بخش اطلاع از موارد زیر ضروری است:

۱-گرچه در موردهر یک از صورتمجلس های مختلفی که طی عملیات اجرایی نیاز به تنظیم آن است شرح کافی داده شده ولی بمنظور آشنایی بیشتر همکاران جوان نمونه ای از صورتمجلس های یاد شده و نمونه فرمهای چاپی و دفاتری که عملیات اجرایی در آنها منعکس می شود در پایان این جزوه آمده است.

۲-در این جزوه هر جا که عبارت “آئین نامه اجرا” اشاره شده منظور ” آئین نامه اجرای مفاد اسناد رسمی لازم الاجرا مصوب سال ۱۳۰۰ می باشد.”

۳-برای جلوگیری از طول کلام و تکرار مطالب و همچنین عدم نیاز به آن از تکرار عملیاتی که در هر یک از عملیات اجرایی اسناد رسمی لازم الاجرا مشترک بوده خودداری گردیده است

فصل اول :

((‌ کارهائی که بر اساس پرس و جو و استفاده از اطلاعات کارکنان به دست آمده است . ))
حسابداری :
حسابداری ثبت املاک شامل حقوق ثبتی وصولی ذیل میباشد :
حق الثبت ملک _ تا قبل از سال ۷۴ حق الثبت ملک به دو قسمت تقسیم و وصول می گردد که شامل حق الثبت و هزینه مقدماتی بود ( پس از تصویب قانون وصول برخی در آمدهای دولت و مصرف آن در مواردمعین ) در سال ۷۶ با تصویب ماده واحده ای حذف گردید. هزینه مقدماتی در حق الثبت ادغام وتنها یک قلم به عنوان حق الثبت و به میزان معین بر اساس تعرفه وصول می گردد .
هزینه تفکیک ( ماده ۱۵۰ اصلاحی قانون تجارت )
هزینه های مربوط به اجرای مواد ۱۴۷ و ۱۴۸ اصلاحی قانون ثبت مصوب سال ۶۵ و اصلاحی آن مصوب شهریور ماه سال ۷۰ .
هزینه مربوط به اسناد فسق های زراعتی (قانون اصلاحات ارضی )
هزینه مربوط به اسناد وام مالکیت مربوط به ماده ۱۰۴ مکرر آئین نامه قانون ثبت و هزینه کارشناسی وخبرگان ثبتی .
هزینه رونوشت نقشه املاک و گواهی مالکیت .
هزینه فروش اوراق بهادار .

حسابداری ثبت اسناد :
حق الثبت اسناد رسمی اعم از قطعی منقول ، قطعی غیر منقول ، رهنی ، شرطی ، صلح نامه ، شرکت نامه ، اجاره نامه (انتقال منافع ) واسناد متفرقه از قبیل وکالتنامه ، اقرارنامه ، تقسیم نامه ، هبه نامه ، وقف نامه ، وصیت نامه و…..( موضوع ماده ۱۲۳ ق.ت )
حق الاجرا ( نیم عشر اجرائی ، حق حراج ، حق الحفاظه و سایر هزینه های اجرایی – هزینه موضوع ماده ۳۴ اصلاحی و ۳۴ مکرر ق . ت .
بهای اوراق بهادار .
حق الثبت شرکتها و موئسسات دولتی .

۱ _ شرح حق الثبت ملک :
نظر به اینکه بها و ارزش املاک برواتی ودر موقع تنظیم اظهار نامه ثبتی و پذیرش درخواست ثبت و متعاقب آن بعد از ادغام عملیات ثبتی و صدور سند مالکیت وصول می شود به عنوان حقوق دولتی ( حق الثبت ملک وصول و ایصال می گردد ) لذادر موقع تنظیم اظهارنامه یک نفر ارزیاب ثبت در معین نماینده به محل اعزام و قیمت ملک را تعیین می نماید لکن با توجه به اینکه طبق ماده ۱۸ آئین نامه ق . ت ارزیابی املاک برای وصول حق الثبت طبق قیمت منطقه بندی ارزش معاملاتی که در قانون بر اساس ماده ۶۴ قانون مالیاتها مصوب ۱۳۶۷ معین خواهد شد نماینده ثبت نیز می تواند با توجه به جداول مندرج در دفترچه ارزش معاملاتی هر سال خود نسبت به تعیین ارزش ملک اقدام نماید و در نقاطی که قیمت منطقه بندی تعیین نگردیده است طبق شرایط محل وقوع ملک تعیین و مشخص می نماید همچنین سابق بر این برای تشویق و ترغیب مردم و مالکین در خصوص تقاضای ثبت املاک

نماینده ثبت به اظهار متقاضی قیمت ملک را در اظهار نامه قید می نمود و حق الثبت بر همان میزان وصول می گردید سپس در موقع تنظیم سند رسمی در دفتر اسناد رسمی و نهایتا در موقع صدور سند مالکیت نسبت به ارزیابی بر اساس ارزش معاملاتی اقلام و حق الثبت وصول می گردد .
پس از ثبت ملک در دفتراملاک و تا موقع تسلیم سند مالکیت ممکن است بنا به عمل سالهای

متوالی برای اخذ سند مالکیت مراجعه کنند . چنانچه بعد از سالها مراجعه نمودند بر اساس آخرین قیمت منطقه بندی حق الثبت ملک وصول خواهد شد . و همچنین ممکن است قبل از ثبت ملک در دفتر املاک این نوع املاک مورد نقل و انتقال واقع گردد . لذا ثبت محل مکلف است در موقع پاسخ استعلام میزان حق الثبت وصول را اعلام و در دفتر اسناد رسمی نیز موظف است بر اساس ار

همانگونه که قبلا بیان شد تا سال ۱۳۷۳ به ازای هر ۱۰۰۰۰ریال ارزش ملک ۵۵۴ ریال وصول می گردید که این مبلغ شامل حق الثبت و هزینه مقدماتی بود و پس از تصویب قانون وصول برخی از در آمدهای دولت و مصرف آن در مواقع مین مصوب اسفند ماه ۷۳ مبلغ حق الثبت به میزان هر۱۰۰۰۰ ریال ۱۰۰۰ ریال تعیین گردیده به عنوان مثال چنانچه ارزش ملکی در زمان درخواست ثبت و تنظیم اظهارنامه ثبتی ۵۰۰۰۰۰۰ ریال در اظهارنامه قید شده باشد نحوه وصول حق الثبت بدین شرح است :

۱۰۰۰ * ۵۰۰۰۰۰۰
————————————- = ۵۰۰۰۰۰
۱۰۰۰۰
حال چنانچه ملک مورد درخواست پس از مدتی مثلا ۵ سال بعد مورد معامله قرار گیرد دفتر اسناد رسمی تنظیم کننده سند بر اساس قیمت تقویمی اداری ( منطقه بندی ) ملک را مورد معامله قرار می دهد . مثلا اگر در مقع معامله اخیر ملک مذبور ۱۲۰ میلیون ریال تقویم شده باشد دفر اسناد رسمی بر اساس ما به تفاوت قیمت اعلام شده حق الثبت را وصول و به اداره ثبت ارسال می دارد ۵ سال بعد :
۱۰۰۰ * ۱۱۵۰۰۰۰۰۰
۱۱۵۰۰۰۰۰ = ——————————-
۱۰۰۰۰
۱۱۵۰۰۰۰۰۰ = ۵۰۰۰۰۰۰ – ۱۲۰۰۰۰۰۰۰ 
به همین ترتیب تا زمان خاتمه جریان مقدماتی ثبت ملک وصدور سند مالکیت هر بار ملک مذبورمورد معامله واقع شود نسبت به ما به تفاوت ارزش ملک حق الثبت وصول می گردد . و چنانچه ارزش ملک تغییر نیابد بیش از حق الثبت وصولی حقوق دیگری به ملک تعلق نمی گیرد .
– چنانچه ملکی دوبار از تحدیدحدود به عللی خارج شود مشمول دو بار حق الثبت خواهد بود .

۲ _‌ هزینه تفکیک :
براساس ماده ۱۵۰ اصلاحی قانون ثبت در موقع تفکیک هر ملکی حقوق دولتی وصول خواهد شد این هزینه نیز مانند حق الثبت ملک بر مبنای ارزش معاملاتی زمان تفکیک تعیین می گردد .
چنانچه مسئول اداره ثبت اقدامات انجام شده نسبت به تفکیک را کافی تشخیص دهد صورتجلسه تفکیک جهت گواهی عدم بازداشت و اخذ هزینه تفکیک به ترتیب به دفتر بازداشتی و حساب

داری ارجاع میدهد پس ازگواهی دفتربازداشتی مبنی برعدم باز داشت پرونده به حسابداری ارسال و مسئول حسابداری هزینه های تفکیک را طبق بهای مندرج در برگ ارزیابی که به وسیله ارزیاب تعیین گردیده محاسبه می گردد و قبض مربوطه را صادر و جهت واریز به حساب مربوط به متقاضی تسلیم می دارد . متقاضی پس از واریز هزینه تفکیک فسخ لازم را به ثبت مربوط اعاده تا ضمیمه پرونده شود . مسئول حسابداری پس از ضمیمه نمودن قبض گواهی وصول آن قبض پرونده را جهت ادامه عملیات تفکیک نزد مسئول اداره ارسال و هزینه تفکیک بر اساس هر ۱۰۰۰۰ ریال ۲۰۰ ریال وصول می گردد.
۲۰۰ * ۵۰۰۰۰۰۰۰۰
۱۰۰۰۰۰۰۰ = ————————–
۱۰۰۰۰
هزینه افراض :
مانند وصول هزینه تفکیک به همان طریقی که در ماده ۱۵۰ اصلاحی قانون ثبت آمده و بر اساس ماده ۳ قانون افراض املاک مشاع و پس از صدور تصمیم رئیس ثبت برابر برگ ارزیابی و به میزان مقرر در تفکیک وصول خواهد شد . در اینجا تفاوت زمان وصول هزینه تفکیک و هزینه افراض مشخص می گردد بدین ترتیب که هزینه تفکیک قبل از امضاء در تخمین تفکیک و تصمیم رئیس ثبت وصول می گردد.
تفکیک یعنی جدا کردن یک قسمت از ملک می باشد در تفکیک ممکن است یک نفر مالک شش دانگ بوده و آن را به قطعاتی تفکیک نماید و یا چند نفر مالک مشاعی سهام خود راجدا نمایند اما افراد هم جداکردن سهم مشاعی شریک یا شرکا درملک معین است یعنی اگر چند نفر و هر کدام مقدار مشاعی از ملک را مالک باشند بخواهند سهم خود را جدا نمایند تا مستقیمااز ملک خود بهره برداری نمایند در تفکیک لزوم مشاغی بودن در ملک نیست ام در افراض الزاماملک باید مشاع باشد .
هزینه افراض بوسیله چه کسی پرداخت می شود ؟ در این خصوص در واحدهای ثبتی اختلاف نظر وجود دارد که چنانچه فقط متقاضی افراض برای اجرای حکم در مورد قطعه افرازی خود به اداره ثبت

مراجعه کند مسئول پرداخت هزینه افراز کل ملک مورد افراز بوده یا نسبت به قطعه ( حصه )‌ خودباید هزینه پرداخت کند . در اینجا باید گفت متقاضی مسئول پرداخت هزینه افراز سهم خود می باشد ودیگران هر زمان برای اجرای حکم یا تصمیم افراز نسبت به سهم خود مراجعه نمایند . هزینه افراز سهم آنها وصول خواهد شد .

معافیت ها از حق الثبت املاک :
ماده ۱۰۹ قانون شهرداریها مصوب سال ۱۳۴۵ . شهرداریها از پرداخت حق الثبت املاک و مالیات معاف می باشند .
ماده ۱ قانون معافیت دستگاههای دولتی : دولت از پرداخت حق الثبت املاک معاف هستند .
ماده ۳۰ قانون ثبت : مخارج ثبت موقوفات از عایدات آن پرداخت خواهد شد : – مساجد ، اماکن متبرکه ، مدارس قدیمه ، تکایا و آب انبارهای عمومی ، کاروانسراهای عباسی و رباط ها از پرداخت حق الثبت معاف می باشند . چنانچه موضوعات وجوهی بابت عایدات نداشته باشند مانند مجهول المصرف از پرداخت حق الثبت معاف اند .
ماده ۲۹ ق . ت املاکی که درآمد نداشته باشند از پرداخت حق الثبت معاف اند مانند کلیساها ، معابد و اموال غیر مسلم .
بنیاد علوی : ( پهلوی سابق ) از کلیه هزینه های ثبتی معاف می باشند منظور از هزینه های ثبتی کلیه حقوق ثبتی است مانند حق الثبت ، هزینه تفکیک ، حق الثبت تنظیم اسناد ، حق الاجرا و هزینه های دولتی موضوع مواد ۱۴۷و۱۴۸
به موجب تبصره ۳ ماده یک قانون الحاق ۸ ماده به آئین نامه قانون اصلاحات ارضی سازمان امور اراضی بابت ثبت اراضی ازپرداخت حق الثبت معاف اند.
ماده ۲۹ قانون حفاظت و بهره برداری از جنگلها و مراتع کشور و سازمان جنگلبانی از پردخت حق الثبت معاف اند .
ماده ۲۰ سازمان مسکن : زمینهای انتقالی به سازمان مسکن از پرداخت حق الثبت معاف اند . همچنین به موجب مصوبه سال ۵۸ شورای اسلامی جمهوری اسلامی بنیاد مسکن و بنیاد جانبازان از پرداخت هر گونه حق الثبت نقل و انتقال معاف اند .

به موجب قانون مصوب ۳۸ نمایندگی های سیاسی و کنسولی دولت بیگانه در مورد محلهای مسکونی نمایندگی های سیاسی و کنسولی و یا اقامت رئیس ماموریت از پرداخت حق الثبت معاف اند .
سازمان بیمه های اجتماعی روستائیان که از پرداخت نیم عشر اجرایی معاف اند .
سازمان برق ( وزارت نیرو )از حق الثبت شرکتها معاف اند .
کلیه دانشجویان بورسیه واعضای هیات علمی که جهت تحصیلات عالی به خارج از کشور اعزام می شوند از از پرداخت حق الثبت تنظیم سند تعهد معاف می شوند .
سازمان هلال احمر از پزداخت حق الثبت معاف می باشد .
سازمان حج و اوقاف و امور خیریه و موقوفات عالم ، بقاع متبرکه ، اماکن مذهبی اسلامی ، مدارس علوم دینی ، موئسسات و بنیادهای خیریه از پرداخت مخارج و هزینه های دادرسی و ثبتی و اجرائی معاف می باشند ( تبصره ماده ۹ قانون اوقاف ) نسبت به وجه التزام ، وجه الضمان ، خواه راسا موضوع سند باشد و یا در ضمن معامله و عقد دیگری شرط شده باشد و برای تامین آن هم مالی به وثیقه گرفته نشده باشد حق الثبت وصول نخواهد شد همچنین هر نوع انتقال بلاعوض

، وقف ، حبس و وصیت که به نفع موئسسات مذهبی و خیریه و سازمانهای فرهنگی و بهداشتی مطرح در مواد مربوط به قانون مالیاتها صورت می گیرد از پرداخت حق الثبت معاف اند .

۳ _ اجرای قانون اصلاح مواد و حذف بعضی مواد دیگر :
در اجرای قانون اصلاح موادی از قانون ثبت مواد ۱و۲و۳ و قانون حذف و اصلاح موادی از قانون ثبت مواد ۱۴۷ و ۱۴۸ هزینه هایی از جمله هزینه تشکیلا پرونده ثبت وصول خواهد شد . طبق آخرین اصلاح که در تاریخ ۲۲/۸/۸۱ به تصویب ریاست محترم قوه قضائیه رسیده بابت هر پرونده به شرح ذیل وصول که بر عهده متقاضی می باشد :
الف_ مبنای وصول هزینه های این ماده بابت هر پرونده ۲% ارزش منطقه ای ملک می باشد که در هر صورت از ۱۵۰۰۰۰ ریال کمتر نخواهد بود .
ب_ از متقاضیان مقرر در ماده ۱۰ قانون و متقاضیانی که برابر گواهی صادره زیر پوشش کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی می باشند به میزان هزینه های مندرج در ماده ۳۹ آئین نامه اخذ می گردد.
حق الحضور و حق الزحمه هریک از اعضای هیات های حل اختلاف برای هر پرونده۱۲۰۰۰ ریال می باشد .
حق الحضور و حق الزحمه هریک از اعضای هیات های حل اختلاف برای پرونده های موضوع ماده ۲۱ آئین نامه ۱۰ ریال می باشد .
حق الزحمه دبیر هیات حل اختلاف برای هر پرونده ۶۰۰۰ ریال می باشد و برای هر پرونده موضوع قسمت اخیر ماده ماده ۲۱ آئین نامه ۵۰۰ ریال می باشد .
حق الزحمه سایر کارکنان و مستخدمین که تا صدور سند مالکیت متقاضیان مشمول وظایفی را عهده دار هستند مبلغ ۳۰۰۰۰ ریال می باشد که مطابق دستورالعمل موضوع تبصره ماده ۳۹ تقسیم و پرداخت می گردد .
حق الزحمه کارکنان اداره کل امور املاک و سایر ادارات ستادی که در ارتباط با اجرای این قانون و آئین نامه آن وظایفی را عهده دار هستند مطابق دستورالعمل سازمان ثبت اسناد و املاک کشور پرداخت می گردد.

۴_ هزینه کارشناسی یا هیات کارشناسی و خبرنگاران ثبتی :
بر عهده متقاضیان است که باید قبل از انجام کارشناسی و پس از محاسبه آن بر مبنای
زیر به حساب سپرده ثبت محل واریز و قبض آن تحویل اداره ثبت گردد تا ضمیمه پرونده شود .
الف_ دستمزد کارشناسی ساختمانها و تاسیسات مربوط مطابق ارزش معاملاتی نسبت به عرصه و اعیان به شرح ذیل وصول می گردد :
تا ۵۰۰۰۰۰۰ ریال ارزش معاملاتی مقطوع ۶۰۰۰۰ ریال .
نسبت به مازاد هر ۵۰۰۰۰۰۰ ریال بر اساس ارزش معاملاتی ۰۰۲/۰
ب_ دستمزد کارشناسی اراضی کشاورزی و نسق های زراعتی اعم از شهری و غیر شهری :
تا یک هکتار به طور مقطوع ۷۵۰۰۰ ریال .

از یک هکتار و یک متر تا ۵ هکتار کلا به طور مقطوع ۸۵۰۰۰ ریال .
از۵ هکتار و یک متر تا ۱۰ هکتار کلا به طور مقطوع ۹۵۰۰۰ ریال .
از هر ۱۰ هکتاربه بالا به ازای هر هکتار ۱۰۰۰۰ ریال اضافه گردد .
ج_ دستمزد کارشناسی باغات اعم از شهری و غیر شهری به میزان ۲۰% مبالغ بند ب و ردیفهای ذیل آن اضافه می گردد
دستمزدهای مذکور به سویه بین کارشناسان تقسیم می گردد .

۱۵% از دستمزد کارشناسی موضوع بندهای الف وب در اختیار رئیس ثبت قرار می گیرد تا به تشخیص وی به سایر کارکنان درهمان واحد ثبتی درامر تسهیل کارشناسی .
از هر یک از متقاضیان استفاده از مقررات این قانون به هنگام صدور و تسلیم سند
مالکیت علاوه بر بهای دفترچه و هزینه های مر بوط به هیات ها و کارشناسی معادل ۵۰ در ۱۰۰۰ بر مبنای ارزش منطقه ای و در نقاطی که ارزش منطقه ای معین نشده بر مبنای برگه ارزیابی اخذ و به حساب دولت واریز می شود .

۵_ حق الثبت اعیانی ( موضوع ماده ۱۰۴ مکرر آئین نامه قانون ثبت ):
چنانچه پس از ثبت ملک در دفتر املاک مالک آن به موجب سند رسمی قراردادی نماید که در نتیجه اعیان احداثی در آن ملک به ملکت های قرار داد مجازدر احداث اعیانی بوده مستقر گردد خلاصه سند قراردادی او را باید در ستون انتقالات سند مالکیت و ذیل ثبت ملک قید و مالک اعیانی پس از انجام عمل می تواند سند مالکیت آن را از اداره ثبت بخواهد که صدور سند مالکیت پس از انجام تجدید خواهد بود که صدور پس از دریافت حق الثبت چنانچه کمتر از ۴۰۰۰۰۰۰۰ ریال باشد( ۳۰ تقسیم بر ۱۰۰۰) و از ۴۰۰۰۰۰۰۰ ریال به بالا ( ۵۰ تقسیم بر ۱۰۰۰ ) می باشد .
حق الثبت انتقال ( ۵۰% حق الثبت – ۴۲% هلال احمر – ۸% شهرداری ) .
بر اساس ماده ۱۲۳ ق . ت حق الثبت اسناد به ترتیب ذیل وصول می شود . برای اسناد در دفاتر اسناد رسمی تا مبلغ ۴۰۰۰۰۰۰۰ ریال ۳% (۳۰ تقسیم بر ۱۰۰۰ ) ثبت اسنادی که تعیین قیمت موضوع آنها ممکن نباشد حق الثبت هر سند به ماخذ ۵۰۰۰۰ ریال وصول خواهد شد .
از جمله وکالتنامه ، اقرارنامه ، صلحنامه ، وصیتنامه ، هبه نامه ، تعهدنامه ، رضایت نامه
توضیح‌ : وکالتنامه های مربوط به انواع اتومبیل ها موضوع بند الف تبصره ۳۲ قانون بودجه سالهای ۷۹ و ۱۰ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت مصوب اسفندماه ۸۰بر اساس جداول اعلام شده از طرف وزارت دارائی حق الثبت بر مبنای مبالغ مندرج در جداول وصول خواهد شد .
به اسنادی با میزان مبلغ معین حق الثبت تعلق می گیرد که موضوع آن قبض و اقباض بین طرفین انجام بگیرد .
• حق الثبت فسخ یا اقامه یا اقرار به وصول قسمتی از وجه المعامله ۲۰۰ ریال خواهد بود .
• برای تصدیقاتی که از اداره ثبت گرفته می شود هر تصدیقی ۱۰۰۰ ریال .
• برای المثنی سند مالکیت علاوه بر بهای دفترچه ۵۰۰۰۰۰ ریال اضافه اخذ خواهد شد.
• برای تصدیق صحت هر امضاء در دفتر اسناد رسمی ۵۰۰ ریال خواهد بود .
• حق الاجرای اسناد لازم الاجرا موضوع ماده ۱۳۱ ق . ت ۵% ( نیم عشر ) می باشد .

 

حق حراج :
حق حراج در اموال منقول ۶% از مبلغ فروخته شده ( بالاترین مبلغ ) .
حق حراج در اموال غیر منقول از یک ریال تا ۱۰۰۰۰ ریال ۶% از ۱۰۰۰۰ ریال به بالا ۴% .از۱۰۰۰۰۰ ریال و یک ریال به بالا ثبت به مازاد ۱۰۰۰۰۰ ریال ۱%

۶_ حق الثبت رو نوشت اسناد :
اسناد ثبت شده : اسنادی که در اسناد مالکیت آنها در اجرای مواد ۲۱و ۲۲و۱۴۷و۱۴۸و۱۴۰ قانون برنامه سوم توسعه صادر گردیده است (۲۵۰ ریال حق الثبت ) .
اسناد ثبت نشده : اسنادی که در جریان مقدمات ثبتی هستند (۱۵۰ریال حق الثبت ) .
حسابداری دفاتر رسمی : وجوهی که برای تنظیم و ثبت اسناد در دفاتر اسناد رسمی وصول می گردد به شرح ذیل است :
حق الثبت موضوع ماده ۱۲۳ق.ت (۳% و ۵% و نیم درصد و۳دهم درصد ) .
مالیات و حق التمبر برابر مقررات و قوانین مالیاتی (این وجوه مستقیما بوسیله دفاتر اسناد رسمی وصول نمی شود ) .
سایر وجوهی که طبق قوانین قبل از تنظیم سند در دفترخانه بایستی اصحاب معامله پرداخت نمایند و به عبارتی وصول آنها به دفترخانه محمل شده است . مانند عوارض شهرداری و حق بیمه که این وجوه نیز مستقیما بوسیله دفتر اسناد رسمی وصول نمی شود .
بهای اوراق مصرفی دفتر خانه مانند اسنادی یک برگی ، نیم برگی ، استعلام ، خلاصه معامله ، اختیاریه قبوض اقساطی و در مواردی بهای دفترچه سند مالکیت .
حق التحریر : طبق تعرفه مقرر موضوع ماده ۵۴ قانون دفاتر اسناد رسمی که هر ۴ سال یک بار بوسیله سازمان ثبت تعیین می گردد .
تبصره : نسبت به اجورو بهره مند جزء قید شده در سند هم حق الثبت تعلق می گیرد :
از حق الثبت وصولی در دفاتر اسناد رسمی به میزان ۸ % به حساب شهرداری محل
وقوع ملک واریز خواهد شد و ۹۲% به حساب تعیین شده در بانک ملی به ذیحسابی ثبت استان واریز خواهد شد سپس در پایان ماه و تا پنجم ماه بعد ۹۲% وصولی همراه با سایر حقوقات ثبتی وصولی به خزانه منتقل می گردد . سپس در خزانه ۴۲% از حق الثبت اسناد به حساب هلال احمر جمهوری اسلامی واریز خواهد شد. نتیجه می گیریم که از کل حق الثبت وصولی از دفاتر اسناد رسمی فقط ۵۰% سهم سازمان ثبت محسوب خواهد شد .
حق الثبت وصیت نامه :
حق الثبت وصیت نامه ها اعم از تملیکی و عهدی به میزان همان مبلغی که مورد وصیت قرار می گیرد باید دریافت کرد .
در مواردی که اسناد مالکیت رقبات موقوفه به علت تقسیط بدهی ثبتی و عدم تصفیه آن تسلیم نگردیده است . چنانچه اداره اوقاف بخواهد نسبت به آن معامله اجاری نماید که مدت بیش از سه سال و انجام معامله محتاج به ملاحظه سند مالکیت صادره باشد هرگاه مبلغ مال الاجاره کمتر از مبلغ ثبتی باشد مانعی ندارد که با وصول مبلغ متناسبی بابت بدهی سند مالکیت صادره برای ملاحظه به دفتر اسناد رسمی مربوطه ارسال شود که پس ازانجام معامله اجاری عینا به اداره ثبت اعاده و در پرونده نگهداری گردد تا تمامبدهی مستهلک و با انجام تشریفات مقرره و وصول تمام حق الثبت اسناد مالکیت به نماینده اوقاف تسلیم گردد. این موافقت منحصر به اجاره است وسایر معاملات را شامل نخواهد شد .

سپرده :

اصطلاحا به وجهی گفته می شود که نزد یک مقام مسئول یا ارگان دولتی یا بانک تودیع یا یه ودیعه گذاشته می شود تا زمان مراجعه گیرنده وجه در آن حساب باقی بماند .
سپرده در اداره ثبت ۳ نوع است : ۱٫ سپرده اشخاص ۲٫ اجرائی ۳٫ درعرف ثبتی .
سپرده اشخاص : سپرده مربوط به کارشناسی مواد ۱۴۷ و ۱۴۸ و سپرده موضو

ع ماده ۱۴۹ ق.ت با سپرده مربوط به فروش املاک مشاع و ثمن اعیانی
سپرده اجرائی : مطالبات بستانکار و سایر وجوهی که درخواست تودیع آن را دارند مربوط به پرونده اجرائی .
سپرده در عرف ثبتی : وجوهی است که به صورت ودیعه و امانت از اشخاص وصول و در حسابهای مخصوصی که توسط خزانه دار در بانکی کهحسابهای مربوط به درآمدهای وصولی واح ثبتی قرار دارد افتتاح و این وجوه به آن حساب واریز می شود و در موقع مقتضی طی ضوابط خاص به ذینفع پرداخت می شود .
نحوه افتتاح حساب به موجب آئین نامه تمرکز وجوه درآمد وشپرده موضوع ماده ۴۳ قانون محاسبت عمومی کشور و دستورالعمل اجرائی آن در بانکهای خاص افتتاح خواهد شد این حسابها در ادارت کل ثبت استانها از ابواب جمعی ذیحساب استان خواهد بود .
ماده۱۴۹ :
نسبت به ملکی که با مساحت معین مورد معامله قرار گرفته باشد و بعدا معلوم شود اضافه مساحت دارد ذینفع می تواند قیمت اضافی را بر اساس ارزش مندرج در اولین سند انتقال و سایر هزینه های قانونی معامله به صندوق ثبت تودیع و تقاضای اصلاح سند خود را بنمایند و در صورتیکه اضافه سند در محدوده سند مالکیت بوده و به مجاورین تجاوزی نشده و در عین حال بین مالک و خریدار نسبت به اضافه مذکور قراری داده نشده باشد اداره ثبت سند را اصلاح و به ذینفع اخطار می نماید تا وجه تودیعی را از صندوق ثبت دریافت دارد. عدم مراجعه فروشنده برای دریافت وجه در مدتی زائد برده سال از تاریخ اصلاح سند اعراض محسوب و وجه مربوط به حساب درآمد واریز می شود .

۷_اوراق های موجود در واحدهای ثبتی :
اوراق بی بها : اوراق بی بها مانند نامه های اداری ، پیش نویس سند مالکیت ، برگهای اجرائیه ، صورتمجلس تحدید حدود ، اظهارنامه های ثبتی ، اظهارهای اداری ، رونوشت اداری و اوراق بهادار که به وسیله چاپخانه دولتی چاپ و مانند اسکناس از اوراق استفاده می شود و از طریق اداره کل اوراق بهادار از طریق وزارت دارائی در اختیار ذیحساب گذاشته و به اشخاص حقیقی و حقوقی فروخته می شود. آخرین تعرفه در خصوص اوراق بهادار به موجب قانون وصول برخی از درآمدهای دولت مصوب سال ۷۳ و اصلاحات بعدی آن تعیین گردیده ، همچنین در ادارات ثبت علاوه بر اوراق دفاتری مورد استفاده قرار می گیرند که این دفاتر نیز دو نوع می باشند :

الف_‌ دفاتر بی بها که به وسیله سازمان ثبت چاپ و تهیه می شود مانند دفتر اندیکتاتور ، دفتر آمار و توزیع اظهارنامه ، دفتر ثبت آراء ، دفتر تقاضانامه و دفتر بهادار که این دفاتر نیز به وسیلهسازمان ثبت چاپ و تهیه می شود لکن برای هر جلد دفتر مثل دفتر املاک ، دفتر اسناد رسمی ، دفتر ازدواج ، دفتر طلاق ، دفتر گواهی امضاء ، دفتر درآمد دفاتر ، که تمامی صفحات

آن ممضی به امضاء نماینده دادگستری و ممهور می گردد و اغلب این دفاتر تمام صفحات آن امضاء و مهر میگردد . مثل دفتر املاک ، دفتر ازدواج و طلاق .
دفاتری که در ادارات ثبت و دفاتر اسناد رسمی استفاده می شود در ماده یک آئین نامه قانون ثبت احصار شده است .
مواردی که نیم عشر تعلق نمی گیرد :
۱٫ قبل از ابلاغ اجرائیه .
۲٫ در مواردی که اجرائیه ابلاغ شده پرونده اجرائی به دستور دادگاه توقیف شود مادام که رفع توقف نشده باشد حق الاجرا تعلق نمی گیرد .
۳٫ هرگاه سند معامله معارض اشتباه منتهی به صور اجرائیه و ابلاغ شده باشد مادام که حکم براعتبار سند صادر نشده باشد حق الاجرا تعلق نمی گیرد .
۴٫ چنانچه اجرائیه ابلاغ شده باشد پس به علت احراز ورشکستگی و به اداره تصفیه ارجاع شده باشد حق الاجرا تعلق نمی گیرد مگر‌ آنکه هم ورشکستگی نقص و عملیات اجرائی ادامه یابد .
۵٫ چنانچه محرز شود که متعهد در تاریخ ابلاغ اجرائیه محجور یا ورشکسته بوده حق الاجرا تعلق نمی گیرد .
۶٫ در خصوص تخلیه مورد اجاره به همه مال الاجاره نیم عشر تعلق نمی گیرد بلکه به میزان ۳ ماه تعلق می گیرد .
۷٫ در موردی که حراج صحیحا واقع نشده باشد حق الاجرا تعلق نمی گیرد .
۸٫ چنانچه رای رئیس ثبت یا قائم مقام بر عدم تعلق نیم عشر باشد به مسئول حسابداری ابلاغ و مسئول حسابداری مکلف است اعتراض نماید و این در هیات نظارت قابل رسیدگی است .
۹٫ چنانچه پرونده اجرائی منجر به انتقال اجرائیه شود مبلغ لازم الاجرا به اضافه وجوه عقب افتاده خسارت تاخیر تادیه تا روز حراج حداکثر تا ۸ ماه مقرر در ماده ۳۴ اصلاحی ق.ت به عنوان مبلغ سند انتقال قید و نیم عشر بر همان اساس وصول خواهد شد .

۸_‌ ثبتهای لازم دراداره ثبت :

الف_ حسابهای درآمد :
• حسابهای مربوط به درآمد عمومی شامل حساب حق الثبت املاک و هزینه تفکیک و حق الثبت شرکت و حق الاجرای اسناد رسمی .
• حساب مربوط به اصلاحات ارضی .
• حساب مربوط به فروش اوراق .
• حساب مربوط به درآمد ماده ۱۴۷و۱۴۸ موضوع ماده۳۷ آئین نامه آن قانون .
• حساب ماده ۱۴۰ ق.ت برنامه سوم توسعه .

 

ب_ حسابهای اداری :
• حساب های مربوط به هزینه های پرسنل و اداری .
• حساب دستمزد مربوط به حقوق کارکنان .
• حساب تنخواه گردان حسابداری : درخصوص هزینه های اداری فصول چهارگانه بودجه جاری و چنانچه در واحدهای ثبتی اعتباری در خصوص پروژه های ساختمانی یا تعمیرات افتتاح شده باشد حسابی مربوط به اعتبارات عمرانی در آن واحد ثبتی مفتوح خواهد شد .

 

ج_ حسابهای سپرده :
• سپرده اجرائی که غیر قابل برداشت می باشد .
• سپرده اشخاص غیر قابل برداشت که به حساب رد وجوه سپرده در استان منتقل می شود .
• حسابهای مذکور غیر قابل برداشت بوده و پایان هر ماه به خزانه واریز می شود.
• حساب دریافت سپرده غیرقابل برداشت و حساب سپرده پرداختی قابل برداشت است .

اوراق بها دار مربوط به دفاتر ازدواج و طلاق :
۱٫ طلاق نامه .
۲٫ صداقت نامه .
۳٫ قبض حق التحریر .
۴٫ قبض اقساطی .

اوراق مورد استفاده ثبت شرکتها :
۱٫ شرکتنامه رسمی .
۲٫ تقاضانامه ثبت شرکت داخلی .
۳٫ اظهار نامه ثبت شرکت سهامی عام و خاص .
۴٫ اظهار نامه ثبت شرکت خارجی .
۵٫ تصدیق ثبت شرکت خارجی .
۶٫ اظهار نامه ثبت نام در دفتر بازرگانی .
۷٫ اظهار نامه پلمپ دفاتر تجارتی .
۸٫ گواهی پلمپ دفاتر .
۹٫ اظهار نامه ثبت اختراع .
۱۰٫ گواهینامه ثبت اختراع .
۱۱٫ اظهار نامه ثبت علامت .
۱۲٫ تصدیق ثبت علامت .
۱۳٫ اظهار نامه تمدید علامت .
۱۴٫ گواهینامه تجدید ثبت علامت .

فصل دوم :
کارهای انجام شده در طول دوره کارآموزی :

۱_ در مراحل اولیه دوره کارآموزی با قبض ها و فیش ها و شماره حسابها

یی مانند ۱۷۹۳۳ و ۱۷۹۳۴ و۹۰۶۰۳ و…… که هر کدام مربوط به حسابهای خاص می شدند را یاد گرفتم و طبق لیست هزینه هایی که در اختیار من قرار گرفت وجه هر نوع هزینه ها را در فیش ها و شماره حسابهای مربوطه جهت پرداخت مراجعه کنندگان می نوشتم مثلا اگر شخصی می خواست هزینه در یافت شرکتنامه و تقاضا نامه را پرداخت کند باید در فیش مر بوط به استعلام در به شماره حساب ۱۷۹۳۳ می نوشتم و همچنین در مراحل اولیه با دفاتر و نحوه ثبت اطلاعات درآنها آشنا شدم . در ضمن در قسمت حسابداری هزینه هائی را که از مبلغ ۵

۰۰۰۰ ریال به پایین بود را همان جا دریافت می کردیم و فیش مربوطه را صادر می کردیم و مبالغ بالاتر از ۵۰۰۰۰ ریال را در فیشهای مربوط به بانک جهت پرداخت در بانک می نوشتم .
۲_ مراحل صادر فیش استعلام : برخی از مراجعین با توجه به نامه ای که یکی از بانکها به آنهه داده بود تا در ثبت اسناد استعلام برای کار مربوطه را انجام دهند باید مبلغی را جهت استعلام پرداخت می کردند اغلب این مبالغ زیر ۵۰۰۰۰ ریال بود و من در قسمت حسابداری مبلغ را دریافت می کردم و فیش مربوطه را با توجه به بانک مربوطه با درج مبلغ و نام پرداخت کننده و موضوع که استعلام بود و شماره حساب مربوطه استعلام را در فیش می نوشتم و فیش را به مراجعه کننده نامه بانکی را برای تائید پرداخت وجه مهرواطلاعات مربوط به استعلام را در مهرمی نوشتم .
۳_ صدور سند مالکیت : تقاضا کنندگان سند مالکیت برای زمین و خانه های مسکونی و تجاری بعد از انجام مراحل اداری و تائید صلاحیت برای دریافت سند توسط کارشناسان اداره ثبت اسناد به بخش حسابداری مراجعه می کردند تا هم مبلغ را پرداخت کنند و هم سند را نیز در این قسمت دریافت کنند و به این گونه که حق تمبر را در فیش مربوط و حق الثبت را در فیش مربوط می نوشتم و مبلغ سند را که روی سند درج شده است ( ۱۰۰۰ ریال و۲۰۰۰ ریال ) را از مراجعین دریافت می کردم و مهرهای لازم را برروی اسناد و پیش نویس تقاضای سند آنها می نوشتم و بعد از این مراحل در دفتر تسلیم اسناد شماره سند را همراه با بخشهای مربوطه می نوشتم و باید متقاضی دفتر را به قسمت بازداشتی می برد و بعد از امضاء شخص مربوط به سندها دفتر را به قسمت حسابداری باز می گرداند و بعد از امضای حسابدار سند به متقاضی تحویل داده می شود. در ضمن بعضی از مراجعین زمینهایی را تفکیک کرده بودند و می خواستند که برای هر کدام از قسمتها سند جداگانه ای را دریافت کنند که در این قسمت سند قبلی باطل و سند های جدیدی صادر و هزینه تفکیک بیز دریافت می شد .
۴_ در قسمت حسابداری صورتحساب مربوط به اصلاحات ارضی که از بانک دریافت شده بررسی می گردد به این صورت که من اول صورتحساب را با فیش هایی که مراجعین از بانک دریافت و به قسمت حسابداری تحویل داده بودند را با هم تطابق می دادم و همچنین جمع فیش

ها و حسابها را با هم تطبیق می دادم و در صورت عدم انحراف این مبالغ را به فرم ریز درآمد ثبت اسناد انتقال می دادم که درآمدهای مربوط به ماده ۱۴۷ و ۱۴۸ و بدهکار و بستانکار بودن حسابها را با قید نام پرداخت کنندگان می نوشتم و بعد از آن فرمها را در پوشه ای قرار می دادم و نامه مربوط به ماه مربوط را همراه با جمع مبلغ می نوشتم و بعد از امضای مربوطه آن را به قسمت ذیحسابی می فرستادم .
۵_ در قسمت اجرائیات که متشکل از چند کارشناس اجرائی می شد مراجعین را بای پرداخت مبلغ نیم عشری به حسابداری می فرستادند و مبلغ اجرائی را باید جمع میداد یم و ۵% آن را برای دریافت نیم عشر محاسبه می کردم و مبلغ را در فیش می نوشتم و بعد از پرداخت به بانک توسط ارباب رجوع فیش بانکی را دریافت می کردم و فیش مربوطه به پرداخت کننده را پیوست پرونده می کردم و پرونده را برای ادامه مراحل به قسمت اجرا می فرستادم .
۶_ پلمپ دفاتر : شرکتهای تعاونی و برخی از شرکتهای دیگر دفترهای روزنامه و کل را یا در ابتدای فعالیت و یا اینکه دفتر قبلی به پایان رسیده باشد دفاتری را تهیه می کردند که این دفاتر در قسمت ثبت شرکتها پلمپ می شد و در قسمت حسابداری با توجه به صفحات دفتر (۱۰۰ و ۲۰۰ ) هزینه پلمپ دریافت و فیش مربوطه ثبت می گردید و با مهر دفاتر کل و روزنامه و نوشتن شماره های آن در دفاتر و تائید پرداخت وجه مربوطه دفاتر را برای پلمپ به قسمت پلمپ دفاتر می فرستادیم .
۷_ اشخاصی که برای نوشتن اظهارنامه شرکت به ثبت اسناد مراجعه می کردند بعد از دستور قسمت ثبت شرکتها به قسمت حسابداری برای تهیه اظهارنامه مراجعه می کردند و من هم بعد از نوشتن فیش هزنه تمبر اظهارنامه بسته به نوع شرکتها اظهارنامه ها را تحویل می دادم . مثلا شرکتهای سهامی خاص باید دو عدد اظهارنامه را تهیه کنند که یکی از آنها نزد ثبت شرکتها گذاشته می شود و دیگری نیز در شرکت نگهداری می گردد.
۸_ دریافت صورت گردش : در دوره های نا معینی مسئول صورت گردش وجه نقد در بانک صورت گردش را به حسابداری تحویل می داد و من هم آن را با فیشهای دریافتی از مراجعین تطبیق می دادم و ثبتهای مربوط را طبق صورتحساب گردش وجه نقد در دفتر روزنامه پیش نویس می کردم و بعد از تائید مسئول حسابداری آنها را ثبت می کردم .
۹_ شرکتنامه و تقاضانامه : بعضی از شرکتها قبل از احاث شرکت باید فرمهای شرکتنامه و تقاضانامه را تکمیل نمایند . برای این کار باید به قسمت حسابداری مراجعه کنند و مبلغ مربوط به فرمهای شرکتنامه و تقاضانامه راپرداخت کنند و فرمها را پس از مهر کردن دریافت می کنند که من این کارها را انجام می دادم و آنها پس از تکمیل فرمها به ثبت شرکتها مراجعه می کردند .
۱۰_ حق الثبت : شرکتها پس از مراحل قانونی ثبت نام شرکت و تادیه نام شرکت توسط ثبت اسناد با دستور رئیس ثبت یا معاون او به قسمت حسابداری مراجعه می کردند و من هم با توجه به فرمهای تکمیل شده توسط مراجعه کننده فرم تائید نام باید هزینه حق الثبت را با توجه به میزان

سرمایه اولیه شرکت محاسبه می کردم و در فیشهای مربوطه نوشته و مراجعه کننده نیز مبلغ را اگر زیر ۵۰۰۰۰ ریال بود در قسمت حسابداری پرداخت می کرد و اگر بیشتر بود نزد بانک ملی پرداخت می کرد .
۱۱_ سیستم کامپیوتری : در روزهای آخر دوره کارآموزی بعد از مهارت یافتن در کارهای ذکر شده و نحوه کار کردن با سیستم کامپیوتری قسمت حسابداری آموزش داده اند . در این دوره آموزشییر اطلاعات سایر بخشها به صورت شبکه و نحوه مشاهده دفاتر کل و روزنامه و معین را یاد گرفتم .

فصل سوم :

 

نتیجه گیری :
هدف رئیس ثبت پس از در یافت اعلام کتبی مبنی بر پیدا شدن سند مالکیت اولیه که به ضمیمه سند باید باشد دستور ثبت آن را در دفتر اندیکاتور می دهد و برای اقدام لازم به دفتر املاک ارجاع می نماید. متصدی دفتر اندیکاتور آن را ثبت و جهت ضمیمه نمودن پرونده به بایگانی ارسال می دارد. در بایگانی پرونده از ردیف مربوطه خارج و همراه با تقاضا جهت اقدام به دفتر املاک فرستاده می شود. مسئول دفتر املاک پرونده را از نظر اینکه با سند المثنی معامله ای انجام شده یا خیر بررسی و مراتب را به مسئول اداره گزارش می نماید.رئیس ثبت گزارش مسئول دفتر املاک را بررسی و با ملاحظه محتویات پرونده چنانچه با سند المثنی معامله ای انجام شده باشد دستور ابطال سند مالکیت اولیه را صادر می نماید سپس متصدی دفتر املاک حسب دستور مسئول اداره مراتب ابطال سند اولیه را در ستون ملاحظات ثبت دفتر املاک و پیش نویس سند مذکور قید و سند را باطل و ضمیمه می نماید.
بدیهی چنانچه با سند مالکیت المثنی معامله ای انجام نشده باشد المثنی باطل و مراتب ابطال آن در ستون ملاحظات ثبت دفتر املاک و پیش نویس مربوطه قید می گردد.
سپس مراتب پیدا شدن سند مالکیت اولیه و ابطال سند المثنی طی بخشنامه ای به دفاتر اسناد رسمی حوزه ثبتی تابعه اعلام می گردد.
بخشنامه را مسئول ادراه امضاء و پس از درج شماره بر آن وسیله متصدی دفتر اندیکاتور به دفاتر اسناد رسمی تابعه ارسال می نمایند سپس پرونده در ردیف مربوطه در بایگانی ضبط می شود.

در موا قعی که شرکتها ی خدماتی قرارداد آن ها تمام می شود و یا در منا قصه سال بعد انتخاب نشود تقا ضای استرداد سپرده سال قبل را می نماید که برای این کار خود شرکت تقا ضا نا مه ای نوشته و به خدمات ارائه می دهد . خدمات طی درخواستی از سازمان می خواهد که سپرده شر

کت فوق را باز پرداخت نمایند .
نامه ی خدمات توسط ریاست سازمان برای ذیحسابی دستور و در دبیر خانه شماره می گردد.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 27 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد