تحقیق در مورد تاریخچه دیسک بلوری

word قابل ویرایش
20 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

تاریخچه دیسک بلوری

Blu-ray Association در سال ۲۰۰۲ توسط شرکت های Matsushita, Pioneer, Phillips, Thomson, LG Electronics, Hitachi, Sharp, Samsung Sony تاسیس شد. این کنسرسیوم برای رقابت با کنسرسیوم DVD Forum ساخته شد که خودشان عضوش هستند. هدف اصلی این گروه ساخت نسل بعدی دیسک های optical بود که بتونه حجم بالایی داشته باشد و بتواند copy protection و HD Video را در خودش جا بدهد.

در آن زمان DVD Forum می خواست نسل بعدی فیلم هارا روی همان DVD نگه دارد و فقط codec مورد استفاده درآن راتغیر دهد که بتواند در همان حجم ۸٫۵GB DL فیلم هایی با رزولوشن ۷۲۰ با ۱۰۸۰ (که بعید بود) ارائه دهد.(مثل دیسک های WMV-HD که مایکروسافت منتشر کرد و رزولوشن فیلم ها ۷۲۰ بود با استفاده از کدکWMV-HD ). با توجه به فشار BDA و اینکه بلوری از هر نظر specification بهتری داشت DVD Forum نظرش رو عوض کرد و توشیبا دیسک های HD DVD رو پایه گزاری کرد که توسط DVD Forum به عنوان جانشین رسمی DVD معرفی شد.

در طول زمان کمپانی های بیشتری به BDA پیوستند و این گروه در سال ۲۰۰۴ اولین سری دیسک ها و بلوری رکودرها رو وارد japan بازار کرد که حجم ۲۳GB داشتند

هر چند بلوری فرمت متعلق به سونی نیست (بر خلاف بتامکس) و مربوط به BDA هست اما به علت تبلیغات زیاد سونی و محصولاتی مثل PS3 خیلی ها بلوری را متعلق به سونی می دانند (سونی یکی از کمپانی هایی هست که licensing برای بلوری رو کنترل می کند)
Blue-ray

معمولا با نام Blu-ray Disc معروف است و فرمت ساخت دیسکهای نوری نسل بعدی است.که به منظور ضبط و ذهیره حجم بسیار زیادی از داده و ویدیو ساخته شده است.با استفاده از این فرمت می توان تا ۵ برابر مقادیر ی که با استفاده از تکنولوژی امروزی ،می توان بر روی یک DVD ذخیره کرد را تنها بر روی یک دیسک Blu-ray ذخیره ساختبا استفاده از تکنولوژی Blu-ray می توان تا ۲۵ گیگا بایت را بر روی یک دیسک تک لایه و تا ۵۰ گیگابایت را بر روی یک دیسک دو لایه ذخیره کرد .

Blue-ray Blue-Ray از رقبای تازه DVD است.
در رقابت اروپاییش HD DVD را شکست داد.
بیش از ۱ میلیون نسخه فیلم دی وی دی Blue-ray در اروپا، که ۷۳ درصد کل فروش فیلم های HD می باشد،به فروش رفته است.
فیلم های با کیفیت بسیار بالا در قالب Blue-ray رقیب خود یعنی قالب HD DVD را با ۱ میلیون نسخه فروش و دارا بودن ۷۳ درصد کل بازار ، به سختی شکست داده است. طبق گزارش ارائه شده، فیلم های با کیفیت بالا Blue-ray، در ۱ میلیون نسخه فروش داشته اند و اگر دیسک های بازی پلی استیشن ۳ را نیز حساب کنیم، این رقم به ۲۱ میلیون نسخه می رسد.

HD DVD ساخته Toshiba Corp است در حالیکه Blue-ray از پشتیبانی سر سخت Sony Corp برخوردار است.
هنگامی که چندین سال پیش صحبت از دیسکهای نوری DVD به میان آمد . خیلی ها باور نمی کردندکه بتوان بر روی یک دیسک نوری چندین گیگابایت اطلاعات ذخیره کرد ولی بعد از آنکه دیسکهای دی وی دی به بازار آمد و تقریبا در دسترس همگن قرار گرفت این موضوع برای مردم عادی شد . اکنون با گذشت چندین سال از آن زمان شاهد ورود دیسکهای جدیدی به بازار هستیم که توانایی ذخیره اطلاعاتی در حدود چند برابر DVD را دارند و این موضوع به ما این نوید را می دهد که در آینده نه چندان دور ، شاهد ورود دیسکهایی با حجم فوق بالا و ویژگیهای دوچندان باشیم .

کلمهBlu از نام تکنولوژی زیرساخت این اختراع مشتق شده است که لیزر آبی-بنفش(Blue-violet) رابرای خواندن و نوشتن داده بر روی دیسک به کار می گیرد و ray هم اشعه نوری است .طبق گفته شرکت های پیشتاز در این تکنولوژی نوشتن به صورت Blu-ray کاملا صحیح است و حرف e از آخر کلمه Blue عمدا نوشته نمی شودتا کلمه را به صورت یک آرم تجاری مخصوص ثبت کنند.همچنین کلمه اختصاری این تکنولوژی BD است نه BRD .

در سال ۲۰۰۲ ، دو شرکت سونی و فیلیپس بعد از مدتها همکاری در ساخت دیسکهای نوری ، تکنولوژی جدید که بر اساس اساس پرتوهای لیزر آبی کار می کند ، Blu-Ray و HD-DVD نامگذاری شده است .

در سال ۲۰۰۲ ، دو شرکت سونی و فیلیپس بعد از مدتها همکاری در ساخت دیسکهای نوری ، تکنولوژی جدید که بر اساس اساس پرتوهای لیزر آبی کار می کند ، Blu-Ray و HD-DVD نامگذاری شده است .

با ظهور تکنولوژی Blu-Ray تحولی عظیم در دنیای دیسکهای نوری به وجود آمد و این تکنولوژی توانست به سرعت جای خود را در دنای دیسکهای نوری باز کند . دو شرکت سونی و فیلیپس با این تکنولوژی توانستند تحولی عظیم در دنیای دیسکهای نوری به وجود آورند که نتیجه آن ساخت دیسکهای با ظرفیت بالا بود .(دیسکهای Blu-Ray در سه ظرفیت مختلف به بازار عرضه می شوند ، این سه ظرفیت به ترتیب ۲۳٫۳ گیگا بایت ، ۲۵ گیگا بایت و ۲۷ گیگا بایت است ظرفیت مذکور فقط مربو به یک لایه از دیسک Blu-ray است )

Blu-ray توسط شرکتهای پیشتاز در عرصه الکترونیک ،کامپیوتر جهان با همکاری تیمی ساخته شد اکنون این شرکتها با نام (Blu-ray Disc Association یا BDA) شناخته می شوند.تعداد اعضای BDA بیشتر از ۱۷۰ شرکت است.

فرمت های ساخت Blu-ray همانند CD , DVD فعلی است و در گستره وسیعی از فرمتهای ROM/R/RW ساخته می شود.
BD-ROM فرمت فقط خواندنی که برای ذخیره حجم بسیار بالایی از فیلم ، بازی، موسیقی به کار می رود .
BD-R فرمت خواندنی – که می توان یک بار خود کاربر حجم بالایی از ویدیو و نرم افزار و داده را بر روی آن ذخیره کند.

BD-RW فرمتی است که قابلیت نوستن مجدد را دارد و می توان برای ذخیره ویدیو و نرم افزار و داده های کامپیوتر از آن استفاده کرد .
سعی محققان براین است تا یک فرمت هیبرید ،یعنی ترکیبی را بسازند که بتوان فرمت DVD و BD را بر روی یک دیسک ذخیره کنندوبتوان این دیسک را با استفاده از DVD-Player و BD-Player اجرا کرد.

ظرفیت دیسک های تک لایه این تکنولوژی تا ۲۵ گیگابایت و دیسکهای دو لایه تا ۵۰ گیگابایت است تحقیقات اکنون بر روی ساخت دیسکهای چند لایه معطوف است که بتوان بر روی یک دیسک حجم داده ای ۱۰۰GB-200GB را ذخیره کرد .

حجم ویدیویی که بر روی این دیسک می توان ذخیره کرد ویدیویی HD (کیفیت بالا ) تا ۹ ساعت و ویدیویی با کیفت استاندارد تا ۲۳ ساعت بر روی یک دیسک ۵۰GB می باشد.
بنا به گفته BDA کمترین سرعت خواندن و نوشتن بر روی Blu-ray سرعت ۱x است که معادل ۳۶Mbps است برای نمایش ویدیو های Blu-ray احتیاج به مینیمم سرعت ۷۹Mbps داریم تا بتوانبم به صورت معمولی فیلم را ببینیم.این سرعت معادل ۲x است البته Blu-ray توانایی رایت با سرعتهای بالاتر را نیز دارد Blu-rayبرای رایت کردن احتیاج به توان کم و همچینی حرکت کمتر دیسک نسبت به CD و DVD دارد .
فرمت Blu-ray قابلیتی را دارد که می توان از کپی غیر مجاز دیسکها جلوگیری کرد البته این تکنولوژی فعلا فقط برای کارخانه هایی که فیلم و نرم افزار را رایت می کنند در دسترس است.

دو شرکت بزرگ کامپیوتری HPو DELL د حال پیاده سازی Blu-ray ب روی کامپیوتر های شخصی هستند و انتظار می رود به زودی این تکنولوژی در هر خانه ای راه یابد و جایگزین DVD و CD شود.

نحوه ذخیره و بازیابی اطلاعات در BLUE RAY
برای رایت کردن اطلاعات به روی سی دی ها از نور استفاده میکنند. به طور کلی با استفاده از نور بر روی سی دی ها برجستگیها و فرورفتگی هایی رو ایجاد میکنند که عمق این فرورفتگی ها در حد ۱۲۵ نانو متر است (عکس زیر(.

باید توجه کنید که سی دی هایی که امروزه به صورت معمول در بازار وجود دارد با استفاده از نور لیزر نوشته میشوند که طول موج نسبتا بلندی دارد.
دلیل استفاده از این نور هم این است که کار باآن آسان تر است چون انسان اطلاعات بیشتری در باره نحوه کار این نور و اثرش دارد. ولی چند سال گذشته دانشمندان چیزهای جدیدی را در باره نورهای دیگر با طول موج کمتر کشف کردند. یکی از نورها نور”مادون قرمز” است و این نور موج خیلی کمتری نسبت یه لیزر دارد برای همین میتواند فرورفتگی و برامدگی های نزدیک تری رو روی سی دی ایجاد کند و اطلاعات بیشتری رو به صورت فشرده تر در کنار هم بگذارد.

دیسکهایی که توسط این نور درست میشوند معروف به دی وی دی هستند (DVD) و همانطور که میدانید تا ۴٫۷ گیگ رو به طور معمول نگه میدارند. باز پارسال دانشمندان شروع به کار روی نور “ماورای بنفش” کردن که خیلی خیلی طول موج کمی دارد و با استفاده از این تکنولوژی این سی دی هایBlu-Ray یا BD-ROM را درست کردن که تا ۲۵ گیگ اطلاعات را نگه میدارد تمام اطلاعات بالا برای دیسک های یک لایه و یک طرفه باشد. چون میتوانند دیسکهای ۲لایه و ۲ طرفه هم بسازند، یعنی این که در هر طرف دیسک ۲ لایه وجود داشته باشند و اگه شما دیسک را در آورده و برعکس داخل درایو بگذارید باز هم میتوانید بر رویش رایت

کنید!!! (عکس زیر لایه های مختلف رو در دی وی دی نشان میدهد) در ضمن در پایین صفحه عکسی هست که تفاوتهای نورهای مختلف را کاملا نشان میدهد…

_______________________________________________________
/ دیسکها / ۱ لایه / ۲ لایه / ۴ لایه (۲طرف و هر طرف ۲ لایه)
————————————————————————————-/ سی دی / ۷۰۰ MB / ندارد / ندارد
————————————————————————————-/ دی وی دی / ۴٫۷ گیگ / ۸٫۵ گیگ / ۱۷ گیگ
————————————————————————————-/ بلو – ری / ۲۵ گیگ / ۵۰ گیگ / ۱۰۰ گیگ
————————————————————————————

سی دی های بلو-ری ۱۰۰ گیگی مخصوص شرکت سونی است بر روی آنها کار می کند . در ضمن این شرکت در حال طراحی سی دیهای بلو-ری ۲ طرفه و ۸ لایه (۴لایه در هر طرف) با ظرفیت ۲۰۰ گیگ است!!!

مشخصات بلو ری : (Blu-ray disc Specifications )
Blu-ray disc Specifications for Video-1
فیلم روی بلوری باید توسط یکی از سه فرمت VC1,MPEG4 AVC,MPEG2 انکود شده باشد و همه پلیر ها باید این ۳ فرمت برای Video Playback را ساپورت کنند.
*MPEG2 همان فرمتی هست که روی DVD استفاده می شود.
* VC1 بر اساس فرمت WMV-HD ساخته هست که توسط مایکروسافت develop شده است.
*AVC هم یکی از انواع مختلف MPEG4 هست که برای HD video استفاده میشود.(اپل این فرمت رو MPEG 4 H.264 خطاب میکند)
از بین این ۳ فرمت MPEG2 جای بیشتری می گیردو efficiency کمتری دارد برای همین خیلی ها یا VC1,AVC را ترجیح می دهند و حتی خود سونی هم که طرفدار MPEG2 بود الان فیلم هارا روی MPEG4 AVC تولید می کند. (مثل Casino Royale

Blu-ray Specifications for Audio-2

صدای فیلم های بلوری میتواند از فرمت های زیر باشد :
Dolby Digital
DTS
Dolby Digital Plus
PCM
Dolby TrueHD
DTS-HD/Master Audio
هر فیلم باید حتما یک ترک PCM یا DTS یا Dolby Digital داشته باشد به خاطر backward compatibility با ریسیور ها و تیوی ها. هر پلیر بلوری هم باید فرمت های Dolby Digital,DTS,PCM را که mandatory حساب میشوند بتواند ساپورت کند.

منتشر کننده میتواند به طور optional از فرمت های Dolby trueHD,DTS-HDکه lossless هستند یا Dolby Digital Plus استفاده کند و پلیر ها هم میتوانند این فرمت هارو ساپورت کنند یا نکند. این ۳ فرمت را پلیر میتواند تبدیل کند به PCM و از طریق HDMI بفرسته به ریسیور یا اگر انالوگ output 5.1 داشته باشد از طریق خودش خروجی بدهد. اگر هم پلیر این فرمت هارو ساپورت نکند میتوان از طریق HDMI به صورت Bitstream به ریسیوربفرستد که آن را انکود کنه (همچین ریسیوری فعلا تو بازار نیامده است).اگر دیسک ۶ channels باشه بلوری می تواند آن را به صورت ۲۴bit/192 kHz ذخیره کند و اگر ۸ channels باشد به صورت۲۴bit/96kHz. برای مثال جالبه بدانید فیلم های هالیوود خودشان در ۲۴bit/48kHz مستر میشوند.

کل bitrate روی بلوری به صورت Audio + Video میتواند ۵۴ Mbit/s باشد که ازآن ۴۰ Mbit/s می تواند برای Video باشد. در HDDVD کل رقم bitrate برای Audio + Video می تواند ۳۶٫۵۵ Mbit/s باشد.

توجه:

* فقط از طریق HDMI میشود به ۱۰۸۰p دست پیدا کرد (به علت وجود Copy Protectionدر این کابل)
*از optical audio نمیشود برای Dolby Digital Plus, DTS-HD,Dolby TrueHD استفاده کرد به علت کافی نبودن bandwidth و نداشتن copy protection
*نهایت سرعت read/write که برای بلوری پیشبینی شده ۸X هست که در حدود ۴۳۲Mbit/s می شود.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 20 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد