تحقیق در مورد راههای صرفه جویی در مصرف آب

word قابل ویرایش
9 صفحه
18700 تومان

راههاي صرفه جويي در مصرف آب

اگر شما در منطقه ای زندگی می کنید که کمبود آب ندارد خوش شانس هستید. تقریبا 450 میلیون انسان در 29 کشور با کمبود شدید آب مواجه هستند.پیش بینی می شود که ظرف پنج سال آتی حداقل 36 ایالت در امریکا به دلیل مسائل مربوط به دما و رشد جمعیت و مشکل مواد زائد با کمبود آب روبرو شوند.

اگرچه توالت (توالت و حمام مشترک) کوچکترین اتاق در منزل است اما حدود 75 درصد آب منزل در این مکان مصرف می شود. در یک دوش گرفتن به طور متوسط به مدت شش دقیقه  حدود 20 گالن آب مصرف می شود. با چند اقدام ساده مصرف آب خود را کم کنید:

مدت دوش گرفتن خود را به پنج دقیقه یا کمتر کاهش دهید.
از دریچه قطع و وصل آب استفاده کنید. فقط ده دلار قیمت آن است.
از دوش با جریان کم استفاده کنید.

توالت دشمن آب است.

در امریکا 6 بیلیون گالن آب تازه برای فلاشینگ توالت مصرف می شود.
از سیفون های دوکاره استفاده کنید. در تکنولوژی جدید تا 67 درصد نسبت به توالت های قدیمی در مصرف آب صرفه جویی می شود.

تی ها لوله ها را برطرف کنید.

ظرف ها را آبکشی نکنید بلکه هنگام آب کشی آنها را کامل بشویید
ماشین ظرفشویی نسبت به شستن با دست آب کمتری مصرف می کند. ماشین را با ظرف پر کنید.

چندي است كه دولت، هفته اول تيرماه را به عنوان هفته صرفه جويي در مصرف آب انتخاب، معرفي و به كار گرفته است و با تمام توان و به كارگيري رسانه هاي گروهي، سعي در شناسايي و جلوگيري از «اتلاف» و يا «به هدر دادن» آب كه يكي از نعمات گران قدر و بزرگ خداوندي است، مي نمايد.

    با اين نگاه مي توان «صرفه جويي در مصرف آب» را به كمك سه لايه مهم جامعه، يعني «مديران و تصميم گيران»؛ «مصرف كنندگان عمده» و «خرده مصرف كنندگان يا ساكنين جوامع شهري» اعمال نمود.

    تلاشهاي صورت گرفته تاكنون هم، عملامتوجه دو لايه «مديران و تصميم گيران»و «خرده مصرف كنندگان شهري» بوده است.

    در واقع درپي اظهار نگراني از كمبودها و يا افزايش تقاضاي تأمين آب بموقع و مناسب و عدم امكان تأمين بيشتر آب در فصل تابستان به علل مختلف از جمله خشكسالي ها و جريان كم ورودي به سدها و يا افت سفره هاي آب زيرزميني، زنگ هاي خطر كمبود آب و لزوم اعمال صرفه جويي و چاره جويي بحران به صدا درآمد.
    اما واقعيت اين است كه بدون شناخت و توجه به نقش، اهميت، خواست و فرهنگ بخشهاي كوچك يا بزرگ جوامع مصرف كننده، به ويژه مصرف كنندگان عمده، تلاش براي اعمال حاكميت و ايجاد سازه هاي بزرگ تأمين، ذخيره، انتقال، توزيع، بازچرخاني، دفع مازاد و استفاده مجدد از آب اثر كمي خواهد داشت.

    جامعه مصرف كننده به ويژه مصرف كنندگان عمده بايستي ارزش واقعي آبهاي تأمين شده و اهميت حفاظت و نگهداري و مصرف بهينه آنها را بيش از پيش شناخته و مورد توجه قراردهند تا هر يك به سهم خود، تحقق اهداف صرفه جويي، را دنبال نمايند.
    بخش كشاورزي كليدي ترين و مؤثرترين بخش فعاليت هاي معيشتي، غذايي، بهداشتي، صنعتي، تجاري، حمل و نقل و... و نيز امور اجتماعي كشور است كه پيوندهاي تاريخي، عرفي و اجتماعي محكمي با بخش آب دارد. از طرف ديگر با كشاورزان و توليدكنندگان و روستانشينان نيز ارتباطات مستحكمي دارند. كه اين روابط را مي توان بين بهره برداران و شاغلان بخش كشاورزي و نوع استحصال منابع آب آنان نيز تعريف نمود.


    سه گروه مجموعه بهره برداران سنتي، مدرن و منفرد از آب هاي زميني و سطحي حدود 5/8ميليون هكتار از اراضي آبي كشور و جمعيتي در حدود 03-52 ميليون نفر از كل جمعيت ايران را زير پوشش خود دارند.

    به همين علت پيچيدگي هاي خاصي در تنظيم روابط هر يك از آنها با مسايل گوناگون تخصيص، تأمين، برداشت، توزيع، دفع مازاد آب، نظارت كيفي و كمي، رفع نيازها و تأمين كمبودها، اعمال تعرفه، حق النظاره، كف شكني چاهها، ترميم شبكه ها يا مطالعه ساخت و بهره برداري از سدهاي مخزني، بندهاي انحرافي، ايستگاههاي پمپاژ، كنترل سيل، مبارزه با خشكسالي و ساير اقدامات و عمليات اجرايي به وجود مي آورد.


    در «پخش كنترل مصارف بخش كشاورزي» هم سالهاست كه مسئله افزايش «كارآيي» و يا «بهره وري آب در مزرعه» و «كانالهاي انتقال» و يا مجموعه آنها توسط دست اندركاران مطرح و دنبال شده است. اما در واقع «كم بودن» و «نامناسب بودن كارآيي» پس از دراختيار گرفتن و توزيع آب بين مصرف كنندگان شناخته مي شود. بهمين لحاظ راهكارهايي، مانند استفاده از تغيير روش توزيع آب از سنتي به مدرن و تبديل سيستم هاي آبياري ثقلي به تحت فشار (باراني و يا قطره اي و...) همواره مورد تأكيد قرارگرفته است.


    اما بحث واقعي «لزوم صرفه جويي در مصارف آب كشاورزي» و چگونگي تحقق اين امر و اثرات اقتصادي اجتماعي دراز مدت آن كمتر مورد توجه واقع شده و يا اگر چنين اقدام مطلوبي نيز صورت گرفته، به خوبي معرفي نشده است. ارائه نتايج حاصله از كاربرد اقداماتي از قبيل بهينه سازي مصارف آب كشاورزي و معرفي الگوهاي كشت مناسب مناطق، تأثير به سزايي در كاهش مصرف آب داشته و همكاري مصرف كنندگان بخش كشاورزي براي حركت مؤثر و مفيدتر به سوي كاهش بحران و بهبود حفاظت منابع آب موجود را الزامي مي سازد.

    اين موضوع در چارچوب سياست هاي دراز مدت آب كشور نيز مورد تأكيد قرارگرفته است. علاوه بر آن بيلان، آب كشور هم نشان مي دهد كه بالغ بر 92درصد از كل 93 ميلياردمترمكعب آب مصرفي در بخش كشاورزي استفاده مي شود. 46درصد اين مقدار از طريق آبهاي سطحي و 54درصد بقيه از طريق بهره برداري از آبهاي زيرزميني صورت مي گيرد. كه قرار است اين روند، در دراز مدت اصلاح و معكوس گردد.

    در حال حاضر تعداد 107000 حلقه چاه عميق و 295000 حلقه چاه نيمه عميق در كشور وجود دارد كه مجموع تخليه آنها به 45ميلياردمترمكعب مي رسد كه قسمت عمده اي از اين حجم به مصرف آبياري باغات و زراعت مي رسد.


    حدود 25ميليارد مترمكعب نيز از طريق چشمه ها و قنوات استحصال مي شود كه جمع خروجي آبهاي زيرزميني را به حدود 70ميلياردمترمكعب مي رساند برداشت اين ميزان آب درمقايسه با ميزان بارندگي و نفوذ به سفره آبهاي زيرزميني بيانگر كسري مخازن و عدم امكان برداشت بيشتر آب در پاره اي از نقاط مي باشد.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 18700 تومان در 9 صفحه
سایر مقالات موجود در این موضوع

دانلود مقاله ارائه راهکارهایی برای صرفه جویی در مصرف انرژی

word قابل ویرایش
23 صفحه
18700 تومان
دسته بندی : مقالات رشته فیزیک
ارائه راهكارهايي براي صرفه جويي در مصرف انرژيچكيده با توجه به افزايش مصرف انرژي، محدود بودن منابع طبيعي، حركت در راستاي طرح توسعه پايدار و حفظ محيط زيست بايستي تا حد امكان از هدر رفتن و تلف شدن انرژي جلوگيري شود. در اين تحقيق كارهايي كه بايستي در اين زمينه انجام بگيرد مورد بررسي قرار گرفته و نمونه‌هايي از كار ...

دانلود مقاله ارائه راهکارهایی برای صرفه جویی در مصرف انرژی

word قابل ویرایش
23 صفحه
18700 تومان
دسته بندی : مقالات رشته فیزیک
ارائه راهكارهايي براي صرفه جويي در مصرف انرژيچكيده با توجه به افزايش مصرف انرژي، محدود بودن منابع طبيعي، حركت در راستاي طرح توسعه پايدار و حفظ محيط زيست بايستي تا حد امكان از هدر رفتن و تلف شدن انرژي جلوگيري شود. در اين تحقيق كارهايي كه بايستي در اين زمينه انجام بگيرد مورد بررسي قرار گرفته و نمونه‌هايي از كار ...

چگونه در مصرف آب صرفه جویی کنیم

word قابل ویرایش
7 صفحه
18700 تومان
چگونه در مصرف آب صرفه جویی کنیمآب مصرفي منزل ما 43 درصدش بيهوده هدر مي رودچگونه در مصرف آب صرفه جویی کنیم؟________________________________________ مهمترین منبع تامین آب باران است که هم در امور نظافت و شخصی و هم درصنایع بسیار حائز اهمیت است. مصرف آب فقط به امور شخصی و مصارف خانگی محدود نمی شودبلکه در صنایع برا ...

دانلود مقاله بررسی تاثیر برنامه صرفه جویی در مصرف انرژی بر حوادث ناشی از کار در کارگران سازمان توسعه و نوسازی صنایع و معادن ایران

word قابل ویرایش
8 صفحه
21700 تومان
دسته بندی : مقالات گوناگون
مقدمه یک چهارم جمـعیت جهان مشـمول دو بار تغییـر یک ساعتـه وقت در سال (برنـامه استفاده بهـتر از روشنــایی روز و صــرفهجویی در مصـرف انـرژی (Daylight Saving Time میباشند. این امر منعکسکننده تغییر در ساعات اجتماعی و نه ساعات زیست محیطی (مانند سپیده صبح) میباشد. در ساعتهای زیستی، از روشنایی روز برای هماهنگی ...

مقاله اصلاح ساختار شبکه مبدل های حرارتی واحد کاهش گرانروی پالایشگاه بندرعباس به منظور صرفه جویی در مصرف انرژی به کمک تکنولوژی پینچ

word قابل ویرایش
16 صفحه
27700 تومان
دسته بندی : مقالات گوناگون
*** این فایل شامل تعدادی فرمول می باشد و در سایت قابل نمایش نیست *** اصلاح ساختار شبکه مبدل هاي حرارتي واحد کاهش گرانروي پالايشگاه بندرعباس به منظور صرفه جويي در مصرف انرژي به کمک تکنولوژي پينچ چکيده در اين مقاله شبکه مبدل هاي حرارتي واحد کاهش گرانروي پالايشگاه بندرعباس به منظور صرفه جويي در مصرف انرژي ب ...

مقاله انرژی خورشیدی به عنوان یک پارامتر صرفه جویی در مصرف انرژی درطراحی شهری

word قابل ویرایش
13 صفحه
27700 تومان
دسته بندی : مقالات گوناگون
انرژی خورشیدی به عنوان یک پارامتر صرفه جویی در مصرف انرژی درطراحی شهری   چکیده میانگین مصرف انرژی ساختمانها در ایران بیش از 2/5 برابر متوسط مصرف جهانی است و بخش ساختمان و مسکن با مصرف بیش از %40 انرژی، بزرگترین مصرف کننده انرژی در ایران می باشد. با توجه به محدودیت منابع انرژی و همچنین مصرف بالای آن در بخش ...

مقاله صرفه جویی در مصرف انرژی منازل با جایگزینی سیستم گرمایش از کف به جای سیستم رادیاتور

word قابل ویرایش
11 صفحه
27700 تومان
*** این فایل شامل تعدادی فرمول می باشد و در سایت قابل نمایش نیست *** صرفه جویی در مصرف انرژي منازل با جایگزینی سیستم گرمایش از کف به جاي سیستم رادیاتور چکیده - مقاله حاضر به بررسی امکان جایگزینی سیستم رادیاتور با سیستم گرمایش از کف می پردازد. محاسبات انتقال حرارت براي یک اتاق به عنوان نمونه مطالعاتی انجام ش ...

مقاله صنعتی سازی گامی به سوی صرفهجویی در مصرف مصالح ( مطالعه موردی بر سیستم ساختمانی LSF با تمرکز بر میزان مصرف مصالح )

word قابل ویرایش
10 صفحه
27700 تومان
دسته بندی : مقالات رشته عمران
صنعتی سازی گامی به سوی صرفهجویی در مصرف مصالح (مطالعه موردی بر سیستم ساختمانی LSF با تمرکز بر میزان مصرف مصالح) چکیده تحقیق حاضر با رویکردی انتقادآمیز به شیوه مصرف مصالح ساختمانی پرکاربرد در شیوههای ساخت و ساز سنتی کنونی، در نظر دارد تا ضمن معرفی تکنولوژی نوین ساختمانی LSF، میزان مصرف سه نوع از پرکاربردتری ...