تحقیق در مورد سیستم حقوق و دستمزد کارمندان

word قابل ویرایش
25 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

سیستم حقوق و دستمزد کارمندان

فهرست مطالب
عنوان صفحه
فصل اول
آشنایی با ویژوال بیسیک نت و پایگاه داده ها ۵
مقدمه ای بر ویژوال بیسیک نت ۵
سبک های برنامه نویسی ۷
سبک برنامه نویسی سنتی ۷
برنامه نویسی ساخت یافته ۷
برنامه نویسی شی ء گرا ۱۰
نگاهی بر پایگاه داده ۱۲
کلیات ۱۲
تاریخچه ۱۶
تعریف داده ۱۸
تعریف اطلاع ۱۹
مفهوم دانش ۲۱
فهرست مطالب
عنوان صفحه
فصل دوم
بررسی سیستم حقوق و دستمزد ۲۳
اطلاعات پایه ۲۳
ورود کارکنان ۲۴
تعریف سال و ماه ۲۴
حد مالیاتی ماه نه ۲۵
کارکرد ها و عملیات ۲۶
ورود تعرفه بیمه ۲۶
ورود مساعده ۲۷
ورود عیدی ۲۷
ورود کارکرد ۲۸
محاسبه فیش ۲۹

فصل اول
آشنایی با ویژوال بیسیک نت و پایگاه داده ها

مقدمه ای بر ویژوال بیسیک نت
فناوری net که توسط شرکت میکروسافت عرضه شد ، از زبان های برنامه سازی متعددی از جمله ویژوال بیسیک نت پشتیبانی می کند . این زبان ها کاملا شی ء گرا هستند ، تحولی در برنامه نویسی محسوب می شوند .

ویژوال بیسیک نت ، یک زبان بسیار ساده و کار امد است که افراد زیادی در سراسر دنیا از ان بهره می گیرند .
یکی از ویژگی های مفید این زبان این است که بدون هیچ کم و کاستی ، در برنامه نویسی در محیط وب به کار گرفته می شود . عیب نسخه ویژوال بیسیک این بود که به طور کامل دروب به کار

نمی رفت . بلکه نسخه VBS Cript ان برای برنامه نویسی در اینترنت استفاده می شده است . بنابراین یادگیری ویژوال بسیک نت ، یک تیربا دو نشان است . برنامه نویسی کاربردی در خارج از محیط وب و برنامه نویسی کاربردی در محیط وب . به این ترتیب اموزش زبان ویژوال بیسیک نت، ارزشمند است .
بیسیک زبانی است که دوران تحول زیادی را پشت سر گذاشته است . اولین نسخه از زبان بیسیک طوری بود که برنامه نویسی در ان دشواری خاصی داشت . امروزه جدیدیترین نسخه بیسیک به نام ویژوال بیسیک نت سر و کار داریم .

این زبان در محیط ویندوز قدرت فوق العاده ای دارد ، به طوری که از سبک برنامه نویسی شی ء گرا پیروی می کند . تولید برنامه ها در این زبان بسیار ساده است چرا که بخش زیادی از برنامه را کامپایلرزبان تولید می کند . قبل از پرداختن به جزئیات زبان ، نگاهی به سبک های برنامه نویسی خواهیم داشت

۱-۱- سبک های برنامه نویسی
به طور کلی سه سبک برنامه نویسی تا کنون مورد استفاده قرار گرفته اند ، سبک سنتی ، سبک برنامه نویسی ساخت یافته و سبک برنامه نویسی شی ء گرا.

۲-۱- سبک برنامه نویسی سنتی

در سبک برنامه نویسی سنتی ، نوشتن برنامه ها و ردیابی اجرای ان ها بسیار دشورا بود ، زیرا با استفاده از دستور goto کنترل اجرای برنامه از هر نقطه ای به نقطه دیگر منتقل می شد . نگهداری این برنامه ها و انجام تغییرات در انها برای پاسخگویی به وضعیت و نیازهای جدید بسیار دشوار بود . این سبک برنامه نویسی کاملا منسوخ شده است .

۳-۱- برنامه نویسی ساخت یافته

در دهه ۱۹۶۰ میلادی ، تولید بسیاری از نرم افزارها با مشکل مواجه شد . زمان بندی تولید نرم افزار به تأخیر می افتاد هزینه ها بالا بود و در نتیجه بودجه تولید نرم افزار افزایش می یافت و نرم افزار تولیدی نیز از قابلیت اعتماد بالایی برخوردار نبوده است . تولید کنندگان نرم افزار به این نتیجه رسیدند که تولید نرم افزار مشکل تر از چیزی است که در مورد ان تصور می شود .
تحقیقاتی که برای بر طرف کردن مشکلات به عمل امد ، منجر به برنامه نویسی ساخت یافته شد . برنامه نویسی ساخت یافته ، روش منظمی برای نوشتن برنامه هاست و منجر به نوشتن برنامه هایی می شود که خوانایی ان ها بالا است ، تست و اشکال زدایی آنها راحت تر و اصلاح انها آسانتر است .
در برنامه نویسی ساخت یافته ، برنامه به صورت مجموعه ای از فعالیت ها تصور می شود که باید بر روی داده ها انجام شوند .
در این روش هر کار پیچیده ای به مجموعه ای از کارهای کوچک تر تجزیه می شود تا این که کارهای ایجاد شده قابل درک باشند . به عبارت دیگر ، برنامه نویس سعی می کند توابعی بنویسد که نیازمندی های سیستم را برآورده کنند .
برنامه نویسی ساخت یافته ، روش موفقی برای حل مسائل پیچیده است ، اما مشکلات خاص خودش را دارد ، در این روش ، داده ها از فعالیت ها ( توابعی ) که آنها را پردازش می کنند جداست .
وقتی حجم داده ها زیاد می شود ، نگهداری آنها مشکل می شود . هر چه بیشتر با دادها کار می کنید ، با مشکلات بیشتری مواجه می شوید .
بعضی از زبان های برنامه سازی که برای برنامه نویسی ساخت یافته طراحی شدند ،

عبارتند از :
زبان پاسکال ، زبان ادا (Ada) و زبان ‍C ، زبان پاسکال ، زبان مناسبی برای آموزش برنامه نویسی در دانشگاه هاست . زبان ادا برای امور صنعتی، تجاری و نوشتن برنامه های بزرگ بسیار مفید است .
زبان C ، به دلیل ویژگی های خاص خودش ، محبوبیت زیادی در دانشگاهها و خارج دانشگاهها پیدا کرده است ویژوال بیسیک نت زبان جدیدی است که با سرعت در حال رشد است .

۴-۱- برنامه نویسی شیء گرا

برنامه نویسی شیء گرا شیوه نوینی است که در ان می توان قطعاتی را ایجاد کرد و در برنامه های مختلف مورد استفاده قرار داد. قابلیت خوانایی برنامه هایی که در این روش نوشته می شوند بالا بوده ، تست ، عیب یابی و اصلاح آنها آسان است و شی ء گرایی بر اشیاء تاکید دارد .
تعدادی از زبان ها برای برنامه نویسی شی ء گرا طراحی

شده اند . زبان اسمالتاک یک زبان برنامه نویسی کاملا شی ء گرا است .
زبان C++ که تکامل یافته زبان C است ، دارای ویژگی های است که برنامه نویسی شی ء گرا در آن امکان پذیر است . در این زبان ، برنامه نویسی ساخت یافته نیز ممکن است . ویژوال بیسیک نت زبانی کاملا شی ء گراست .

نگاهی بر پایگاه داده

کلیات
اصطلاح پایگاه داده ها ( داده گان ) یکی از رایجترین اصطلاحات در دانش و فن کامپیوتر ( انفورماتیک ) است اینک دیگر همه کسانی که به نحوی با کامپیوتر سر و کار دارند . این اصطلاح را می شناسند و هر یک در حد درک خود آنرا به کار می برند و بسیاری نیز در این زمینه اگاهی و یا ویژستگی و تجربه دارند .

درباره اهمیت این دانش و تکنولوژی و گستردگی آن ، مطالب زیادی در متون کلاسیک امده است و نیازی به ذکر ان مطالب در اینجا نیست .
تنها شایان ذکر است که در هر سال ، شاید بیش از یکصد و پنجاه هزار صفحه مطلب آکادمیک و تکنیک در این زمینه منتشر می شود [DATE 95 ] دهها نرم افزار سیستم مدیریت پایگاه دادهها به بازار مصرف عرضه شده ، مقدار زیادی کتاب درسی یا مرجع در این زمینه نوشته شده است و شاید چند صد کتاب کاربردی هم وجود داشته باشد .
سیستم مدیریت پایگاه داده ها یکی از سیستم های ذخیره و بازیابی اطلاعات است ، با توجه به معنای عام سیستم ذخیره و بازیابی اطلاعات : یعنی هر سیستمی که به کاربر برنامه سازیا برنامه ساز امکان دهد تا اطلاعات خود را ذخیره ، بازیابی و پردازش کند و احیانا اطلاعات جدیدی را تولید نماید .
اصطلاح ذخیره و بازیابی اطلاعات از یک دیدگاه ویژسته می تواند معنای دیگری هم داشته باشد . مجموعه ای از الگوریتم ها و تکنیکها که در ذخیره سازی ، بازیابی و پردازش اسناد ، مدارک ، متون ، تصاویر و اصوات به کار می روند .
این گونه داده ها ممکن است ساختمند ، نیم ساختمند و یا حتی نا ساختمند باشند . این الگوریتم ها و تکنیکها نهایتا در طراحی و تولید یک سیستم بکار رفته است .

سیستمی که به کاربر امکان می دهد تا اطلاعات مورد نظرش را ذخیره ، بازیابی و پردازش کند . روشن است که اطلاعات کاربران همیشه ساختمند ، آن هم مثلا با ساختار ساده رکوردی یا سطری ، نیستند . ذخیره و بازیابی دادهها پیچیده ، که عمدتا ناساختند و گاه نیم ساختمند هستند ، طبعا سیستم خاص خود را طلب می کند .

با توجه به همین توضیح است که می توان اصطلاح سیستم ذخیره و بازیابی اطلاعات را اصطلاحی عام ،‌دانست
چنین سیستمی سیر تحول ، تنوع و تکامل خاص خود را دارد که از شرح تفصیلی آن در اینجا در می گذریم . کوتاهانه اینکه : این سیستم چندین رده تکنولوژیک دارد ، از آن میان :
۱- سیستم فایلینگ
۲- سیستم مدیریت دادهها
۳- سیستم مدیریت پایگاه داده ها ( سیستم متعارف)

۴- سیستم مدیریت پایگاه دانش ( شناخت)
۵- سیستم مدیریت پایگاه دادههای شی ء گرا ( شی ء نگر)

۶- سیستم هوشمند مدیریت پایگاه دادهها
۷- سیستم معنای مدیریت پایگاه داده
۸- سیستم مدیریت پایگاه دادههای زمانمند
۹- سیستم مدیریت پایگاه دادههای نیم ساختمند و نا ساختمند

۱۰- سیستم مدیریت پایگاه داده بی درنگ
۱۱- سیستم داده کاری و کشف شناخت
۱۲- سیستم مدیریت چند پایگاهی
۱۳- سیستم اطلاعات اجرایی
۱۴- سیستم فعال مدیریت پایگاه دادهها
۱۵- سیستم مدیریت پایگاه دادههای شی ء – رابطه ای
بر شمردنی هستند البته برخی از این ردهها خود گونه هایی هم دارند و ممکن است بر اساس معماریهای متفاوتی طراحی و پیاده سازی شوند.

تاریخچه
تکنولوژی پایگاه دادهها از اواسط دهه ۶۰ میلادی ایجاد شد ، در طول دهه ۷۰ توسعه یافت و به گستردگی مورد استفاده قرار گرفت . از اواخر دهه ۷۰ و اوایل دهه ۸۰ ، رده ای از ان تکنولوژی به نام سیستم مدیریت پایگاه دادههای رابطه ای مورد پذیرش بیشتر قرار گرفت و به عنوان تکنولوژی برتر ، شناخته شد و هنوز هم (نسبت به گونه های دیگر ) بسیار مورد استفاده قرار می گیرد .
به نظر برخی از پژوهشگران از جمله دیت در [DATE 98-a] نوع کاملتری از سیستمهای رابطه ای در دو دهه اخیر کماکان تکنولوژی مسلط خواهد بود ( ترکیبی از سیستم رابطه ای و سیستم شی ء گرا ) .
البته از نظر همین نویسنده ، مفاهیم مدل رابطه ای مطروحه توسط آقای کاد تا صد سال دیگر هم پایه سیستم های رابطه ای خواهند بود .
اما از اواسط دهه ۸۰ تا کنون ، سیستمهای دیگری هم ایجاد و بعضا بصورت تولید تجاری عرضه شده و می شوند ، از جمله سیستم معنایی مدیریت پایگاه دادهها، سیستم هوشمند مدیریت پایگاه دادهها ، سیستم مدیریت پایگاه دادههای شی ء گرا ، سیستم مدیریت پایگاه دادههای زمانمند و سیستم مدیریت پایگاه دادههای شی ء گرا– رابطه ای هر چند بیشتر این سیستم ها ، هنوز کاربردهای خاصی استفاده می شوند . این سیستم ها را گاه سیستمهای پسا رابطه ای می نامند .
از میان سیستمهای پسا رابطه ای شاید سیستم مدیریت پایگاه دادههای شی ء گرا بیشتر مورد استفاده محافل تکنیکی قرار می گیرد و تولیدات بیشتری از این نوع سیستم به بازار مصرف ، عرضه شده و می شوند . همانطور که اشاره شد در سالهای اینده ، تکنولوژی سیستم های شی ء – رابطه ای به گستردگی بکار برده خواهد شد با توجه به انچه گفته شد ، سیستم های پایگاهی را می توان بطور کلی به سه نسل تقسیم کرد .
• نسل سیستمهای پیش رابطه ای
• نسل سیستمهای رابطه ای
• نسل سیستمهای پسا رابطه ای

تعریف داده
داده عبارتست از نمایش ذخیره شده اشیاء فیزیکی ، چیزهای مجرد با بوده ها (واقعیات ) رویدادها یا موجودیتهای دیگر قابل مشاهده که در تصمیم گیری بکار می ایند [STAN 89]
داده عبارتست از هر مجموعه ای از بوده ها [LIPS 92]

بوده های خام که معنای اندکی دارند مگر اینکه به صورتی منطقی سازماندهی شده باشند [ROB 93]
داده عبارتست از کلمه و یا عددی که معنای خاصی داشته باشند [MODE 92]

داده عبارتست از بوده ( واقعیت ) یا هست معلوم که می توان بوده یا هست دیگری را از آن استنباط کرد [DATE 2000]
واقعیات شناخته شده که می توان ذخیره شود و معنای ضمنی دارد [ElmA 2000]
حال تعریف ANSI را یاد اور می شویم .
۱- نمایش بوده ها ، پدیده ها ، مفاهیم یا شناخته ها به طرزی صوری و مناسب برای برقراری ارتباط ، تفسیر یا پردازش توسط انسان با هر امکان خود کار.
۲- هر نمایشی اعم از کاراکتری ( نویسه ای ) یا کمیته های قیاسی که معنایی به آن قابل انتساب باشد ( توسط انسان یا یک مکانیسم خودکار)

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 25 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد