تحقیق در مورد عوامل مهم ضبط برروی سی دی چیست

word قابل ویرایش
17 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

عوامل مهم ضبط برروی سی دی چیست

سی د ی یا دیسک فشرده، رسانه ای است برای ذخیره سازی اطلاعات. سی د ی را می توانید به عنوان یک فلاپی دیسک خیلی بزرگ در نظر بگیرید. اما تفاوت آنها در این است که روی فلاپی دیسک فایل ها را با فرمت داس ذخیره می کنند اما قالب فایل هایی که روی سی د ی نوشته می شوند ISO 9660 است.
چه نوع اطلاعاتی را می توان روی سی د ی ذخیره کرد؟

به طور خلاصه می توان گفت هر چیزی را که بتوان در قالب یک فایل روی یکی از رسانه های ذخیره سازی نگه داری کرد، می توان روی سی د ی نیز ذخیره سازی نمود. تحت استاندارد ISO 9660، فقط فایل مهم است و نگه داری آن ارتباطی با محتویات فایل اعم از تصویر، متن یا … ندارد. تعدادی فرمتهای خاص وجود دارد که ممکن است بخواهید فایل ها را به آن نحو روی سی د ی ضبط کنید. یکی از متداولترین آنها CD-DA برای سی دی های صوتی است. اگر بخواهید یک فایل صوتی را به نحوی روی سی د ی کپی کنید که بتوان آن را در ضبط صوت خانگی شنید، نیاز به یک دیسک CD-DA )DA سرنام Digital Audio به معنای صدای دیجیتالی است) دارید.

چه حجمی از اطلاعات را می توان روی یک سی د ی نگه داری کرد؟
وقتی که داده ها را روی سی د ی کپی می کنید، باید حجم سی د ی را نیز در نظر داشته باشید. اگرسی دی صوتی بخواهید کپی کنید، حجم اطلاعات را با دقیقه، ثانیه و سکتور باید اندازه گیری کنید. هر ثانیه شامل ۷۵ سکتور و هر سکتور ۲۰۴۸ بایت (۲ کیلو بایت) است. سی دی ها در اندازه های ۲۱ دقیقه ای (با قطر ۸۰ میلیمتر) و ۶۳ دقیقه ای (با قطر ۱۲۰ میلیمتر) و ۷۴ دقیقه ای (با قطر ۱۲۰ میلیمتر) ساخته می شوند. حجم هر یک را میتوان به این روش محاسبه نمود:
۲۱ دقیقه× ۶۰ ثانیه× ۷۵ سکتور× ۲ کیلوبایت= ۰۰۰/۱۸۹ کیلوبایت= ۱۸۴ مگابایت

۶۳ دقیقه× ۶۰ ثانیه× ۷۵ سکتور× ۲ کیلوبایت= ۰۰۰/۵۶۷ کیلوبایت= ۵۵۳ مگابایت
۷۴ دقیقه× ۶۰ ثانیه× ۷۵ سکتور× ۲ کیلوبایت= ۰۰۰/۶۶۰ کیلوبایت= ۶۵۰ مگابایت
البته روی سی دی هایی که در کارخانه ضبط می شوند، می توان بیش از ۷۴ دقیقه اطلاعات ثبت نمود.
و به طور خلاصه

فایل هایی که روی سی د ی ضبط می شوند، دقیقاً همان مقدار فضا را روی سی د ی اشغال نمی کنند و معمولاً اندکی بیش از اندازه اصلی، حجم اشغال می نمایند. علت آن وجود واحد ضبط روی سی د ی است. هر واحد ضبط روی سی د ی را یک بلوک منطقی می نامند. به طور تئوری هر بلوک می تواند ۵۱۲ بایت، ۱۰۲۴ بایت یا ۲۰۴۸ بایت حجم داشته باشد و بنابراین ۱، ۲ یا ۴ بلوک می تواند در یک سکتور جای بگیرد.

فایل راه انداز MSCDEX فقط توانایی خواندن بلوک های ۲۰۴۸ بایتی را دارد. به همین علت فضای اشغال شده توسط هر فایل باید مضربی از ۲۰۴۸ بایت باشد. در سیستم ISO، همانند داس، شاخه ها نیز به عنوان فایل شناخته می شوند و همان مقدار فضا را اشغال می کنند. در کتاب زرد که شامل استانداردهای فرمت فیزیکی سی د ی رامها می باشد، ذکر شده است که داده ها روی سی د ی باید بعد از یک وقفه ۲ ثانیه ای آغاز شوند. یعنی ۲ ثانیه ابتدایی هر سی د ی غیر قابل استفاده است. پس گنجایش هر سی د ی به این میزان کاهش می یابد:

۲ ثانیه× ۷۵ سکتور× ۲ کیلوبایت= ۳۰۰ کیلوبایت
به غیر از آن، در استاندارد ISO 9660 ساختار فایل ها به چندین فضای دیگر نیز احتیاج دارند:
– فایل ریشه: حداقل ۱ سکتور
جدول مسیرها: حداقل ۲ سکتور
شاخص Volume: 1 سکتور
پایان بخش Volume: 1 سکتور

۱۶ سکتور ابتدایی برای استفاده سیستمی ذخیره میشوند.
معمولاً بیشتر از یک سکتور برای ذخیره کردن جدول مسیرها مورد نیاز است و برای شاخه ها و زیر شاخه ها نیز به چندین سکتور احتیاج است. در مجموع می بینیم که مقداری از فضای ذخیره سازی فایل ها، در جهت نگه داری اطلاعات دیگری صرف می گردد.
عوامل مهم در ضبط روی سی دی

نوشتن داده ها روی یک دیسک فشرده فرآیند پیچیده ای است که با حجم زیادی از سخت افزار و نرم افزار سر و کار دارد. قسمت عمده این پیچیدگی مربوط به نرم افزار ضبط سی د ی است و شما باید بدانید که کدام عوامل در موفقیت شما نقش دارند.

یکی از مهمترین نکته ها آن است که بدانید عمل ضبط سی دی، عملی بلادرنگ است یعنی لیزر با سرعت یکنواخت حفره هایی را در سطح سی د ی پدید می آورد که نه قابل تغییر دادن هستند و نه قابل توقف. این سرعت به فرمت فیزیکی داده ها و سرعت نوشتن بستگی دارد. برای نوشتن داده ها با سرعت ۱ برابر (x1)، سیستم شما باید نرخ انتقال ۱۵۰ کیلوبایت بر ثانیه داشته باشد. در سرعت x2 این میزان به ۳۰۰ کیلوبایت بر ثانیه و در سرعتx4 به ۶۰۰ کیلوبایت بر ثانیه می رسد.

برای نوشتن سی دی های صوتی، نرخ انتقال باید قدری بالاتر باشد. یعنی x1 به میزان kbps172، برای x2 به kbps344 و برای x4 به میزان kbps688 می رسد.
نوع و حجم داده ها، پیکربندی سیستم و سرعت مورد نیاز، عواملی هستند که موفقیت یا عدم موفقیت شما در ضبط سی د ی را رقم می زنند.
داده ها:

مهمتر از مجموع حجم داده هایی که می خواهید بنویسید، تعداد آنهاست. یعنی ضبط کردن تعدادی فایل بزرگ با انبوهی از فایل های کوچک، تفاوت دارد. چون سیستم باید قادر باشد تا اشکالات حین جابجایی یا باز کردن فایل ها را با سرعت کافی به ضبط کننده سی دی اطلاع دهد.
سیستم:

منظور از سیستم، کامپیوتر و کلیه وسائلی است که به آن متصل شده است، ایجاد هرگونه وقفه باعث خراب شدن عملیات ضبط می گردد. پس مطمئن شوید که هیچ گونه نرم افزار مقیم در حافظه نداشته باشید که باعث بروز وقفه گردد. برنامه هایی نظیر محافظ صفحه نمایش، یادآورنده ها، هشداردهنده ها و دریافت فکس و کارهایی از این دست باعث تخریب سی دی می گردد. هنگام عمل ضبط، از شبکه نیز خارج شوید (امکان به اشتراک گذاری فایل ها را لغو کنید) تا هیچ کس نتواند به فایل هایی که قصد نوشتن آنها را دارید دسترسی پیدا کند.
هارددیسک:

سرعت: برای نوشتن یک تصویر مجازی روی سی دی، نرخ انتقال هارددیسک باید آنقدر سریع باشد تا بتواند برای ضبط کننده، حافظه میانگیر (Buffer) را همواره پر نگاه دارد. به طور متوسط زمان دستیابی هارددیسک باید ۱۹ میلی ثانیه یا کمتر از این باشد.
پراکندگی داده ها:

اگر دادهای که میخواهیم روی سی دی بنویسیم، روی سطح هارددیسک متفرق و پراکنده باشد، باعث پایین آمدن سرعت کار و گاهی اوقات ایجاد اشکال میگردد. سعی کنید همواره هارددیسک خود را تفرقزدایی defrag)) کنید.
اندازه گیری حرارتی:

اغلب هارددیسک ها برای اطمینان از صحت عملیات به طور متناوب اندازه گیری حرارتی انجام می دهند. بعضی از هارددیسک ها این عمل را با فاصله های مشخص انجام می دهند و اگر دیسک در حال کار باشد این کار باعث بروز وقفه و ایجاد اشکال در عمل ضبط می گردد. این اشکال عموماً هنگامی پیش می آید که حجم داده ها خیلی زیاد باشد و عمل نوشتن آنها خیلی طولانی شده باشد.
هارددیسک های دیگر فرآیند اندازه گیری را به طور هوشمندانه هنگامی انجام می دهند که دیسک شروع به کار می کند.
ضبط کننده سی دی:

سرعت ضبط: بعضی ضبط کننده ها، می توانند ضبط کردن را با سرعت ۲ برابر انجام دهند (بعضی ۴ تا حتی ۶ برابر!) سرعت استاندارد نوشتن/ بخش کردن برابر ۱۵۰ کیلوبایت بر ثانیه (۷۵ سکتور) می باشد. سرعت ضبط همان سرعتی است که لیزر روی سطح سی د ی حفره هایی را ایجاد می کند یا آنها را میخواند و ارتباطی با حجم اطلاعات ذخیره شده روی آن ندارد. هنگامی که با سرعت ۴ برابر (x1) روی یک دیسک می نویسید به آن معنی نیست که آنرا فقط با یک سی دی رام چهار سرعته می توانید بخوانید. ضبط سی د ی با سرعت بالا همانند ضبط کردن نوار کاست با سرعت بالاست، یعنی همان اطلاعات را دقیقاً روی سی د ی می نویسیم، فقط با سرعتی بیشتر.

هنگامی که می خواهید یک تصویر حقیقی را از هارددیسک روی سی د ی کپی کنید، مسأله سرعت نمود می یابد. زیرا تصویر یک فایل بزرگ با ساختاری مشخص است و نباید جریان داده ها قطع شود. وقتی که بخواهید فهرستی از فایل ها یا یک تصویر مجازی را بنویسید، مسئله قدری متفاوت خواهد بود. برای نوشتن، نرم افزار ضبط سی د ی ابتدا باید از پایگاه داده فایل هایی که روی هارددیسک قرار دارند را بیابد و سپس آنها را به روی سی دی انتقال دهد. یعنی باید ابتدا محل فایل را مشخص کند، سپس آنرا باز نماید و بعد یک جریان اطلاعاتی یکنواخت را به سمت ضبط کننده ایجاد نماید. معمولاً عمل پیدا کردن و باز کردن فایلها وقت گیرترین قسمت کار است و به همین سبب هنگامی که شما تعداد زیادی فایل کوچک دارید و یا هارددیسک شدیداً متفرق و پراکنده است، مشکلات بیشتری ظهور میکند.

بافر ضبط کننده:
کامپیوتر شما معمولاً داده ها را خیلی سریعتر از حد نیاز ضبط کننده، به آن می فرستد، حافظه بافر (میانگیر) این داده های اضافی را نگهداری می کند تا جریان داده هایی که به لیزر نویس می رسد، ثابت باشد. اندازه این حافظه بسیار مهم است. ایجاد یک وقفه و کاهش سرعت در انتقال داده ها از کامپیوتر، عمل نوشتن را متوقف نمی کند ولی باعث می شود که بافر به طور کامل تخلیه نگردد. بافر بزرگتر باعث ایجاد ایمنی بیشتر می گردد. اگر بافر ضبط کننده سی د ی خیلی کوچک و سرعت هارددیسک نیز پایین است. هنگام نوشتن با اشکال روبرو می شوید. اگر سرعت ضبط کننده کم است یا فایل ها را به طور مستقیم از روی هارددیسک می نویسید، از هارددیسک سریع تر استفاده کنید و اگر ممکن است اندازه بافر ضبط کننده را افزایش دهید.
محیط:

بهترین محل برای نگهداری ضبط کننده سی د ی یک سطح بدون لرزش و بدون تکان های ناگهانی است. به عنوان مثال به هم خوردن یا افتادن چیزی روی میزی که ضبط کننده در حال ضبط روی آن قرار دارد ممکن است باعث خراب شدن سی د ی گردد.
بهترین روش نوشتن بر روی سی دی چیست؟

یک سی دی را می توان به طرق مختلفی کپی (رایت) نمود که بستگی به فرمت منطقی (سیستم فایل) و فرمت فیزیکی روش کپی دارد. این روش ها عبارتند از:
track- at- once
disk- at- once
session- at- once
packet writing
روش disk- at- once

در این روش برای کپی سی دی، از یک سی دی خالی استفاده می شود و یک یا چند track بدون وقفه کپی می شوند و هنگامی که کپی track ها به پایان رسید، دیسک بسته میشود. از این شیوه برای کپی چند باره نمیتوان استفاده نمود.
روش track- at- once

در این شیوه، هنگام کپی یک track جدید بر روی سی دی (حتی اگر دستور کپی چند track داده شده باشد) لیزر کپی کننده روشن می شود و پس از کپی کردن هر track خاموش می شود.

هر track به وسیله یک فاصله (gap) از track دیگر جدا می شود. در یک track صوتی هر فاصله حدود ۲ تا ۳ ثانیه به ازای هر track دادهای میباشد.
در هنگام استفاده روش track- at- once در بعضی کپی کننده ها می توان اندازه فاصله ها را تعیین کرد.
با نرم افزار win on CD نسخه ۶/۳ می توانید اندازه فاصله ها را برای trackهای صوتی، از ۰ تا ۸ ثانیه بر روی یک دیسک صوتی تغییر دهید این روش Variable- gap track- at- once نام دارد.

روش Session- at- once
در این شیوه فقط از سی دی های extra استفاده میشود.
چندین track صوتی با روشن شدن لیزر کپی می شوند. با وجودی که دیسک بسته نمی شود، ولی لیزر کپی کننده خاموش می شود. سپس trackهای اطلاعاتی کپی شده و دیسک بسته می شود.
روش Packet Writing

این شیوه برخلاف روشهای قبلی به جای ایجاد بلوک های بزرگ، امکان ایجاد قسمتهای کوچک را برای نوشتن داده ها بر روی سی دی فراهم می کند. نرم افزار “Packet CD” از این روش پشتیبانی می کند.
با این روش نمی توان دیسکهای صوتی CD-DA (کتاب قرمز AKA) را کپی نمود. در واقع با روش Packet Writing از سی دی همانند یک هارددیسک استفاده می شود.

به این ترتیب در هر مرتبه که دادهای نوشته میشود نیازی به باز کردن و بستن Session نمی باشد. بنابراین هر فرد مبتدی به سادگی قادر به کپی کردن داده ها بر روی CD می باشد.
Packet Writing کارایی بیشتری برای انتقال داده ها دارد. Packet Writing متغیر و ثابت امکان ایجاد کپی پشتیبان از برنامه های کاربردی را برای کاربر فراهم می کند.
در این روش، استفاده مناسبتری از فضای ذخیره سازی نسبت به روش Multi- Session انجام می گیرد و فایل های مختلف را با هر حجمی می توان به سادگی روی سیدی کپی نمود. یکی دیگر از مزایای Packet Writing استفاده از فضاهای بزرگ مابین Sessionها می باشد که به آن Multi Session میگویند.
در روش Multi Session، هنگام شروع و پایان کپی فایل ها، یک بلوک اتصال بین Sessionها ایجاد می گردد که حجم آن ۴۰ کیلوبایت است.
Packet Writing رامحلی برای کپی کل trackها یا دیسک ها می باشد. در کپی به روش track at once، حداکثر ۹۹ track در هر دیسک قرار دارد و حداقل طول هر track معادل ۳۰۰ بلوک میباشد و ۱۵۰ بلاک اضافی برای انتخاب، تعیین اندازه گپ، اتصال و … در نظر گرفته میشود.

در این روش میتوان به دفعات در هر track دادههایی را کپی نمود، به طوری که در هر بار کپی فقط ۷ بلوک اضافی ایجاد شود. (۴ تا برای انتخاب، ۲ تا برای انتها و یکی برای اتصال). از آنجایی که می توان بسته هایی را که اندازه آنها با اندازه بافر دستگاه کپی کننده متناسب است، کپی نمود، خطر سرریز شدن بافر به حداقل می رسد.

هر بار که دادهای به سی دی اضافه می شود، لیزر باید روشن و خاموش شود و در نتیجه، بلوکهای بی مصرف نیز ممکن است بر روی سی دی کپی شوند. بلوکهای اتصال، بلوک هایی هستند که قبل و یا بعد از دادههای موردنظر کاربر قرار می گیرند و ممکن است حاوی همین داده های بی مصرف باشند. این داده ها را در ترکیب با بلوکهای اتصال، Packet می نامند.

البته استفاده از روش Packet Writing مسائلی را نیز به دنبال دارد.
کپی کردن داده ها بر روی یک CD-R با استفاده از Packetها کندتر از کپی کردن با سایر روشها می باشد. بعضی از دستگاههای کپی CD ممکن است فقط قادر به نوشتن ۹۹ عدد Packet باشند، زیرا دستگاه کپی کننده باید قبل از شروع کپی برداری قدرت لیزر دستگاه را کالیبره کند و فقط ۹۹ قسمت برای تست کپی وجود دارد.

همه کپی کننده های CD نیز از این روش پشتیبانی نمی کنند.
کدامیک از دستگاههای تکثیر سیدی را انتخاب می کنید؟

آیا می خواهید از روی سی دی مورد نظرتان کپی بردارید؟ در این صورت کدامیک از این دستگاه ها را انتخاب خواهید کرد؟ آیا بهتر است که از یک دستگاه تکثیر سی دی استفاده کنید و یا اینکه از سیستم کپی “Many-off” بهره بگیرید؟ اصلاً چه نوع کپی به درد شما می خورد؟ در این مقاله به سؤالات فوق پاسخ میدهیم و در این مورد اطلاعاتی را در اختیارتان می گذاریم.

از زمانی که قیمت سی دی درایوهای قابل ضبط) CD Recordable drives)) کاهش یافت و این وسیله در اختیار طیف وسیعی از کاربران قرار گرفت، حضور رو به رشد سیستمهای کپی کننده ای که از چندین درایو استفاده می کردند بیشتر شد و نهادهای دولتی، شرکتها، مؤسسات و تولیدکنندگان نرم افزار از سیستمهای کپی سی دی برای نشر تولیدات خود بیشترین استفاده را کردند.
دستگاههای کپی در برابر سرویس های نسخه برداری

همیشه این موضوع قابل بحث بوده که بهتر است برای کپی سی دی های خود از یک سیستم کپی سی دی (CD Duplicator) بهره گیریم و یا اینکه از سرویس کپی سی دی به طور انبوه (CD replication mass reproduction service) استفاده کنیم.
به طور معمول استفاده از سیستم تکثیر سی دی برای حداکثر ۲۰۰ دیسک مقرون به صرفه است، اما اگر تعداد دیسک ها بیش از این باشد بهتر است که از متخصصینی که کار کپی سی دی را به میزان انبوه انجام می دهند کمک بگیریم.

با این وجود امروزه این عقیده وجود دارد که استفاده از سیستم تکثیر سی دی حتی برای ۵۰۰ یا ۱۰۰۰ دیسک مقرون به صرفه است.
برای تکثیر سی دی با استفاده از سرویس کپی انبوه باید حداقل ۳ روز منتظر بمانید (مگر اینکه مبلغ اضافی برای تسریع کار به آن شرکت بپردازید). بسیاری از سرویس های کپی سی دی در هر بار نسخه برداری، در حدود ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ دیسک را تکثیر می کنند. اگر کمتر از ۵۰۰ دیسک را می خواهید در عرض چند ساعت به جای چند روز کپی کنید بهتر است از سیستم کپی سی دی استفاده نمایید. به علاوه با استفاده از این روش می توانید فایل هایی به صورت دلخواه به برخی از سی دی ها اضافه کرده و یا نام label هر یک را به دلخواه تغییر دهید. اگر می خواهید این دستگاه ها را از نظر قیمت با یکدیگر مقایسه کنید، باید بگوییم فاکتورهای زیادی وجود دارند که قضاوت را مشکل می سازند. برخی از این فاکتورها عبارتند از:
سرعت ضبط چه اندازه است؟ برای مثال یک دستگاه با سرعت X4 سریعتر از دستگاه دیگری با سرعت X2 عمل کپی کردن را انجام می دهد و به همین نسبت دستگاهی که از چندین ضبط کننده با سرعت X4 تشکیل شده است سریع تر از آن دو دستگاه کپی می کند.
آیا دستگاه ضبط کننده به همراه خود وسایلی نظیر Auto Loader به همراه دارد یا خیر؟ اگر جواب مثبت است پس می توان گفت که عمل کپی با سرعت بیشتری انجام می گیرد.

آیا قصد نامگذاری بر روی دیسک ها را دارید؟ در این صورت می خواهید خودتان تک تک دیسک ها را نام گذاری کنید و یا اینکه از روش دیگری استفاده می کنید؟
حداکثر زمانی که می توانید برای کپی کردن دیسک ها صرف کنید چقدر است؟
علل خرید یک دستگاه تکثیر سی دی چیست؟

دلایل متعددی وجود دارد که باعث می شود فردی برای خود این دستگاه را خریداری کند همانطور که گفتیم مقرون به صرفه بودن و راحتی کار با آن از جمله دلایل اصلی است. چند دلیل دیگر نیز در زیر آورده شده است:
¨ می توانید برنامه ها، شاخه ها، اسناد و سایر مطالب مورد نظر خود را بر روی دیسک ذخیره کرده و از روی آن برای تمام اعضای گروه یا سایر کارکنان کپی بردارید.

¨ برای هر محصولی که تولید می کنید روشهای نصب و استفاده از آن را به جای اینکه بر روی دفترچه های راهنما که فضای زیادی می گیرند بنویسید، بر روی دیسک کپی کرده و در کنار هر محصول یکی از این دیسک ها را نیز به کاربران عرضه کنید.
¨ در صورتی که در برنامه خود اشکالی پیدا کردید می توانید پس از رفع آن، فایل یا فایل هایی که تصحیح شده اند را بر روی سی دی قرار داده و از روی آن برای کاربرانی که با آن برنامه کار می کنند کپی بگیرید و برایشان ارسال کنید.

¨ از روی اطلاعات مهم کامپیوتر خود بر روی چندین دیسک کپی بردارید تا در مواقع مورد لزوم آنها را در اختیار داشته باشید. برای م

ثال هنگامی که در مسافرت هستید و آن اطلاعات را برای کامپیوتر قابل حمل خود نیز احتیاج دارید می توانید از آن دیسک های کپی شده کمک بگیرید.
¨ چون اطلاعات مورد نیاز خود را بر روی دیسک همیشه به همراه دارید قادر خواهید بود آنها را توسط کامپیوترهای دیگر نیز در هر زمان که بخواهید بازبینی کنید.
¨ از آخرین نرم افزاری که تهیه کرده اید چندین کپی بگیرید و آنها را به افراد مورد نظر جهت انجام تست بتا ارسال کنید.
¨ یک دیسک کامل از آهنگهای مورد علاقه خود تهیه کرده و به دوستان هدیه دهید. البته توجه داشته باشید که از روی دیسکهایی که مشمول قانون حق کپی هستند نمی توان بدون اجازه ناشر کپی برداشت. پس قبل از کپی حتماً به این مورد توجه کنید.

¨ از روی تمام سی دی هایی که در اختیار دارید یک کپی بردارید تا اگر سی دی اصلی را گم کردید نگرانی نداشته باشید.
¨ عکسهای خانوادگی خود را اسکن کرده و روی سی دی کپی کنید و از روی آن برای تمامی اعضای خانواده کپی بردارید. در این صورت دیگر نگران این نیستید که آلبوم عکس ها در نزد کدامیک از اعضای خانواده باشد.

¨ از نرم افزارهایی که مجوز برداشتن چندین کپی را از روی آنها دارید برای استفاده در کامپیوترهای مختلف کپی تهیه کنید.
¨ از برنامه هایی که در دست ساخت دارید برای سایر گروه ها کپی بردارید تا آنها نیز به صورت مشترک بر روی همان برنامه با شما همکاری کنند.
¨ با استفاده از دستگاه کپی سی دی می توان از روی داده های خود دیسک های پشتیبانی تهیه کرد. این کار بسیار ساده انجام می پذیرد و هیچ احتیاجی به داشتن تجربه بالا و تجهیزات پیشرفته کامپیوتری نیست، جالب است بدانید که در پارهای از موارد حتی به داشتن کامپیوتر هم نیازی ندارید! اگر می خواهید تعداد نسبتاً کمی سی دی را در حداقل زمان، با قیمتی مناسب کپی بگیرید استفاده از این دستگاه ها را به شما توصیه میکنیم.
چه نوع دستگاه تکثیر سی دی برای خرید مناسب است؟

قبل از تصمیم به خرید به نکات مهم زیر توجه کنید:
۱٫ مهارت شخصی که با این دستگاه کار می کند چقدر است؟
۲٫ چه مقدار تمرین لازم است تا اینکه بتوان با این ماشین کار کرد؟

۳٫ چه تغییراتی باید به تجهیزات فعلی داده شود تا امکانات برای پذیرش دستگاه جدید فراهم شود؟
۴٫ آیا فضای کافی برای نصب و کار با این دستگاه در اختیار دارید؟
۵٫ آیا اصلاً کامپیوتر شما قابلیت انجام عمل کپی برداری را دارد یا خیر؟

۶٫ آیا در محیطی که برای این کار در نظر گرفته اید سر و صدا مشکلی برای سایرین ایجاد می کند یا خیر؟
۷٫ آیا دستگاه کپی با این کامپیوتری که در اختیار دارید کار می کند یا اینکه باید کامپیوتر دیگری تهیه کنید؟

۸٫ حجم کاری که می خواهید انجام دهید و همچنین محدوده زمانی شما چقدر است؟

۹٫ در زمان اوج کاری خود حداکثر چند دیسک در ساعت می توانید کپی کنید؟
۱۰٫ چه کارهای دیگری را نیز می خواهید بر روی دیسک انجام دهید؟ (مثلاً نامگذاری و تشکیل دفترچه راهنما و…)
۱۱٫ دستگاه کپی دارای چه سرعتی است؟ (برای مثال دستگاه ۴ سرعته از دستگاهی با سرعت ۲ برابر سریعتر کپی می کند).
انواع دستگاه های تکثیر:

۱- Tower: به گروهی از ضبط کننده های س یدی گویند که در داخل جعبه ای به یکدیگر متصل اند و کل این مجموعه به کامپیوتر متصل می شود. داده ها از منبع (که می تواند سی دی، نوار و یا ابزار اسکازی باشد) به هارد دیسک کامپیوتر منتقل میشوند. نرم افزار ضبط سی دی یک فایل تصویری برای ضبط داده ها بر روی سی دی ایجاد می کند. این فایل سپس از طریق سخت افزار دستگاه کپی به مجموعه می رود و در آنجا به طور همزمان بر روی دیسکها ذخیره می گردد. این نوع از دستگاه ها هنگامی مورد مصرف قرار می گیرند که بخواهید تعداد زیادی از دیسک ها را در هر بار کپی نمایید. در عین حال که معروفترین نوع دستگاههای تکثیر سی دی می باشند از قیمت مناسبی نیز برخوردار هستند.

۲- Autoloader: این دستگاه توانایی کپی سی دی به صورت غیر حضوری را دارد. ابزار روبات گونهای سی دی ها را از محور ورودی یا خروجی به محل ضبط سی دی هدایت می کند. در این نوع از دستگاهها همیشه یک اهرم reject نیز وجود دارد. معمولاً این دستگاه ۲ محل برای ضبط سی دی دارد. اگر ضبط غیر حضوری برای شما اهمیت زیادی دارد توصیه می کنیم از این دستگاه استفاده کنید. مزیت این روش آن است که میتوان در هنگامی که سایرین حضور ندارند و از سر و صدا شکایت نمی کنند، عمل کپی سی دی ها را انجام داد. مزیت دیگر آن است که میتوان تمام سی دی های خام را در داخل Autoloader قرار داد تا به ترتیب کپی شوند در این صورت احتیاجی به وجود یک اپراتور نیست.

۳- Standalone Duplicators (دستگاههای کپی مستقل): این دستگاه ها که ” چند درایوی” نیز نامیده می شوند احتیاجی به اتصال کامپیوتر ندارند. تفاوت اصلی این دستگاه با Autoloader آن است که بازوی بارگذاری دیسک ها در آن وجود ندارد. مزیت این دستگاه آن است که استفاده از آن آسان بوده و از کامپیوتر می توانید برای انجام سایر کارها استفاده کنید. علاوه بر این، قابلیت اتصال به ۳۰ ضبط کننده سی دی را داراست. معمولاً از این دستگاه در مؤسسات، شرکتها، توزیع کننده های نرم افزار و سرویس دهنده ها استفاده می شود.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 17 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد