دانلود فایل پاورپوینت عوارض دخانیات

PowerPoint قابل ویرایش
45 صفحه
11900 تومان
119,000 ریال – خرید و دانلود

لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت عوارض دخانیات توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت عوارض دخانیات قرار داده شده است

2-در صورت مشاهده بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد

— پاورپوینت شامل تصاویر میباشد —-

اسلاید ۱ :

مقدمه:
مدارک و شواهد علمی نشان داده است که استعمال دخانیات عمده ترین مشکل قابل پیشگیری بیماریها در جهان است که تاثیر مخربی بر سلامت افراد و بهداشت عمومی دارد.
اعتیاد به سیگار شایعترین، سخت ترین و بدترین نوع اعتیاد است که بسیاری از بیماریها را به همراه خود دارد و ترک آن باعث بازگشت سلامتی فرد خواهد شد. استعمال دخانیات مهمترین عامل مرگهای قابل پیشگیری است.

اسلاید ۲ :

چرا بسیاری از افراد سیگار می کشند:

 ۱) عدم آگاهی در مورد مضرات سیگار

 ۲) نداشتن اعتماد به نفس کافی

۳) خودنمایی

۴) احساس آرامش و خوشایندی کاذب

۵) جو خانوادگی نامطلوب

۶) نداشتن مهارتهای لازم برای زندگی

۷) فقر

۸) بیکاری

۹) نبود نظارت خانواده به خصوص در دوران نوجوانی

۱۰) رفتارهای ضداجتماع

اسلاید ۳ :

تعریف اعتیاد:

هر کار یا عملی که وابستگی به وجود آورد، حال این عمل هر چه که باشد سیگار نیز یکی از مواد اعتیادآور است که کشیدن آن به سرعت باعث وابستگی به آن و دروازه ورود به دنیای اعتیاد است.به عبارت دیگر اعتیاد عبارتست از یک تمایل غیر طبیعی نسبت به یک ماده مخدر که فرد نسبت به آن وابستگی جسمی و روحی پیدا می کند.

اسلاید ۴ :

توتون

توتون تنهاهی گیاه در جهان است که دارای ماده ای به نام نیکوتین است. اگر مقدار بسیار کمی از این ماده ی بسیار سمی وارد جریان خون انسان شود در مدت زمان کمتر از یک ساعت شخص را خواهد کشت. اگر چه دود توتون دارای مقدار بسیار  ناچیزی از نیکوتین بوده و کشنده نیست، اما به سلامتی ما آسیب می رساند.

اسلاید ۵ :

اثرات زیست محیطی سیگار

۱- اغلب فیلترهای سیگار زیست فروپاش (تجزیه پذیر در طبیعت) نبوده و درواقع ۹۵ درصد آنها از جنس پلاستیک سلولزاستات می باشند، که سالها طول میکشد تا در طبیعت تجزیه و به چرخه محیط زیست بازگردند.

۲- در ته سیگارها بیش از ۱۶۵ ماده شیمیایی وجود دارد که حیوانات کوچک و پرندگان ممکن است آنها را با غذا اشتباه گرفته و ببلعند.بلعیدن ته سیگار منجر به سوء تغذیه، بی اشتهایی و یا مصرف نکردن غذا در حیوان و یا پرنده می شود. چراکه ته سیگار میتواند مجاری گوارشی را مسدود و از هضم غذا جلوگیری کند. و یا با گیر کردن و انباشته شدن در مجاری گوارشی حیوان احساس سیری و پری کاذب کرده و از غذا دست بکشد.

۳ – ته سیگارها برای تجزیه شدن در طبیعت حداقل به ۵ سال زمان نیازدارند.

۴ – فرآیند خشک کردن برگهای تنباکو و یا تهیه کاغذ برای کاغذ سیگار یکی از عوامل جنگل زدایی به ویژه در جوامع توسعه نیافته میباشد.

اسلاید ۶ :

مواد شیمیایی خطرناک موجود در سیگار:

  سیگار حاوی ۴۰۰۰ ماده شیمیایی میباشد. تنباکو حاوی بیش از ۶۰ ماده سرطانزا و بیش از ۷۰۰ ماده افزودنی (نگهدارنده ها، طعم دهنده ها) است.

 

اسلاید ۷ :

بخش گازی:

   بخش گازی ۸۵درصد دود سیگار را شامل می شود و اکثرا از اکسیژن، نیتروژن و اکسیدکربن تشکیل می گردد. مهمترین مواد بخش گازی شامل:

الف) مونواکسیدکربنco

   این ماده میل ترکیبی زیادی با هموگلوبین خون دارد. در رقابت با اکسیژن برای ترکیب با هموگلوبین پیروز می شود و در نتیجه، انتقال اکسیژن به بافتها کاهش می یابد. بدن برای جبران کاهش اکسیژن بافتی، تعداد سلولهای رساننده اکسیژن(گلبولهای قرمز) به بافتها را افزایش می دهد و در نتیجه پلی سیتمی(افزایش غلظت خون) به وجود می آید.

    ترکیب  coو هموگلوبین در افراد طبیعی ۱درصد و در سیگاریها۵ تا۱۵ درصد است. افزایش سطح ترکیب مونواکسیدکربن با هموگلوبین و کاهش اکسیژن رسانی بافتی ناشی از آن سبب خستگی زودرس، کاهش قدرت عضلانی، عوارض پوستی و عوارض عصبی می گردد.

اسلاید ۸ :

ب- سیانوتوکسینها یا سموم مژکی

مخاط مجاری تنفسی با سلولهای مژکدار پوشیده شده است که وظیفه آنها پاکسازی مجاری تنفسی از گرد و غبار و مواد آلاینده راههای تنفسی است. سموم موجود در دود سیگار سبب فلج شدن این مژکها و اختلال در عمل پاکسازی ریه میگردد و به ناچار سیستم تنفسی برای پاکسازی خود از مواد زاید به سرفه متوسل گشته، این مواد را با خلط خارج می کند.

بخش ذره ای:

بخش ذره ای ۱۵ درصد دود سیگار را شامل می شود. این ذرات به اندازه۰٫۵ میکرون هستند و در هرمیلیمتر مربع حدود سه میلیارد ذره وجود دارد که تا بخشهای انتهایی ریه می رسند.مهمترین مواد بخش ذره ای شامل نیکوتین و قطران است.

اسلاید ۹ :

جریان دود سیگار: جریان اصلی و جریان کناری

جریان دود اصلی به هنگام پک زدن مستقیما وارد دهان فرد سیگاری می شود.

جریان دود کناری از نوک مخروطی و مشتعل سیگار وارد هوا شده که افراد غیر سیگاری آنرا استنشاق می کنند. این جریان که فیلتر نمی شود شامل مواد شیمیایی است که اغلب در غلظتهای بالاتری نسبت به جریان اصلی وارد هوا می شود. مواد شیمیایی سرطانزا و نیتروز آمینها با غلظت ۵۰ برابر بیشتر از جریان دود اصلی وجود دارد.

اسلاید ۱۰ :

هزینه روزانه مصرف سیگار:

سرپرست مرکز تحقیقات، پیشگیری و کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: بر اساس برآوردهای انجام شده، هزینه روزانه مصرف دخانیات در کشور در حدود ۵ میلیارد تومان است. دکتر غلامرضا حیدری افزود: طی تحقیقات انجام شده از سوی جمعیت مبارزه با دخانیات، اولین دریچه ورود افراد به دنیای بزهکاری و مواد مخدر، استعمال سیگار است و دلیل این امر در دسترس بودن دخانیات در جامعه است.

مطالب فوق فقط متون اسلاید های ابتدایی پاورپوینت بوده اند . جهت دریافت کل ان ، لطفا خریداری نمایید .
PowerPoint قابل ویرایش - قیمت 11900 تومان در 45 صفحه
119,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد