دانلود فایل پاورپوینت چرا می بایست با مفهوم طبقه اجتماعی آشنا گردیم؟

PowerPoint قابل ویرایش
19 صفحه
11900 تومان
119,000 ریال – خرید و دانلود

لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت چرا می بایست با مفهوم طبقه اجتماعی آشنا گردیم؟ توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت چرا می بایست با مفهوم طبقه اجتماعی آشنا گردیم؟ قرار داده شده است

2-در صورت مشاهده بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد

— پاورپوینت شامل تصاویر میباشد —-

اسلاید ۱ :

 مقدمه: اصطلاح متداول طبقه دامنه وسیعی از مفاهیم را در بر می گیرد. این واژه به هنگام توضیح فرایند های تاریخی گسترده مانند فهم اختلاف منافع طبقاتی که در توضیح  علل وقوع جنگ ها، ظهور فاشیسم و پیروزی یا شکست انقلاب ها مورد استفاده قرار می گیرد، موثرترین کاربرد را داشته است

طبقه اجتماعی نشان دهنده موقعیت اقتصادی- اجتماعی افراد است که بر اساس تحقیقات انجام شده، رابطه مستقیمی بین آن و وقوع نابهنجاری های روانی و اجتماعی و به تعبیری کلی تر رفتار اجتماعی افراد وجود دارد.  وجود شکاف های عمیق اجتماعی بین طبقات جامعه تاثیر فزاینده ای در ظهور اختلالات روانی، سرخوردگی، ناکامی و بی هویتی ، احساس محرومیت و انزوای اجتماعی دارد(رفیع پور،۱۳۷۶) که  این پیامدها، عاملی اساسی در انحراف از موازین زندگی اجتماعی و در نهایت ناامنی برای همگان است.

هر طبقه‌ای از نظر قدرت اقتصادی،منزلت اجتماعی،سطح سواد و سبک زندگی،شرایط خاص خودش را دارد بر همین اساس است که افراد در طبقه پایین اجتماعی به علت پایین بودن سطح تحصیلات و آگاهی، بیشتر به سمت رفتار های خطرناک همچون اعتیاد روی می آورند و در طبقات فرادست یا میانه بواسطه بهره مندی از امکانات و آموزش مناسب از شرایط زیستی مطلوب تری برخوردار هستند. لذا ضرورت دارد که دانشجویان روانشناسی با مفهوم طبقه اجتماعی در کنار دیگر مفاهیم علم جامعه شناسی آشنا گردند تا بتوانند از این مجرا تحلیل و ارزیابی کامل تری از وضعیت جامعه و بیماران روانی خود  داشته باشند.

اسلاید ۲ :

  مقدمه:

بابا طاهر عریان (قرن پنجم هجری)
 اگر دستم رسد  بر  چرخ   گردون       از او پرسم که آن چون است و این چون
یکی را می دهی صد ناز و  نعمت  یکی    را نان جو آغشته در خون

حکیم بزرگوار ابوالقاسم فردوسی در کتاب ماندگار شاهنامه 

چنین است کردار چرخ بلند     دل اندر سرای سپنجی مبند

یکی را همی تاج شاهی دهد    یکی را به دریا به ماهی دهد

یکی را برهنه سر و پای سفت   نه آرام و خورد و نه جای خفت

یکی را دهد نوشه و شهد و شیر   بپوشد به دیبا و خز و حریر

اسلاید ۳ :

تعریف طبقه اجتماعی

مفهوم طبقه در قرن ۱۹ نخستین بار توسط “آدام اسمیت” مطرح شد ولی از همان زمان تا اکنون ارائه تعریفی دقیق و خالی از اشکال برای طبقه اجتماعی به آسانی میسر نیست زیرا اختلاف نظر در این مورد زیاد است ولی اگر بخواهیم تعریف ساده‌ای از طبقه ارائه داده که خالی از بار ایدئولوژیکی نیز باشد . می‌توان :
طبقه اجتماعی را گروهی از افراد دانست که دارای پایگاه اجتماعی بالنسبه مشابهی هستند و از لحاظ عواملی مانند امتیازات خانوادگی و شرایط (آموزش، درآمد و حرفه ) با هم مساوی می باشند. (دکتر منوچهر محسنی) و یا

طبقه اجتماعی را بخشی از اعضای جامعه که از نظر ارزش های مشترک ، حیثیت اجتماعی ، نوع فعالیت ، میزان ثروت و دارایی و نیز آداب معاشرت از سایرین متمایز باشند.(بورس کوئن)

برخی تعاریف دیگر:

۱- “آرتور بوئر” (۱۹۰۲) معتقد بود: طبقه اجتماعی، مجموعه‌ای از گروههای اجتماعی است که از شرایط اقتصادی و روابط تولیدی، منزلت اجتماعی و موضع سیاسی مشابهی بر خوردارند؛

۲- “مک آیور” و “پارسونز” معتقدند: طبقه اجتماعی، گروهی یا گروههایی از مردم هستند که به مناسبت منزلت اجتماعی از طبقات دیگر متمایز می‌شوند و سطح تعلیم و تربیت و منشأ درآمد و مسکن و محل زندگی و… آنها متفاوت است؛

۳- “سوروکین” نیز مجموعه‌ای از افراد را که از حیث شغل، وضیعت اقتصادی و سیاسی، شرایط مشابهی داشته باشند، طبقه اجتماعی می‌داند؛

۴- “اوربرگ” معتقد است که طبقه اجتماعی گروه بزرگی از انسانهاست که از نظر مقام و مرتبت در سیستم تولید اجتماعی معین بر مبنای شرایط تاریخی در روابط تولیدی و مناسبات اجتماعی تولید و دسترسی به ابزار تولید و نحوه دستیابی به ثروت اجتماعی وضعیت مشابهی داشته باشند.

اسلاید ۴ :

در ارزیابی و اندازه گیری طبقات اجتماعی دو رویکرد اساسی وجود دارد:

 ۱- استفاده از ترکیبی از ابعاد مختلف یا شاخص های چندبعدی که جهت اندازه گیری درجه و مقام کلی یا موقعیت اجتماعی فرد در جامعه طراحی شده اند

 ۲- استفاده از شاخص تک بعدی یا تک بخشی که تنها از یک جنبه مقام، موقعیت فرد را می سنجد و به کارگیری آن آسا ن تر از شاخص چندبعدی است.

از آنجا که هیچ طیف طبقاتی منحصر به فردی وجود ندارد نمی توان اذعان کرد که کدام شاخص بهتر است، بلکه انتخاب هر یک از روش ها بستگی به تناسب و ارتباط آن با مسئله مورد نظر دارد(دکتر منصور صمدی،۱۳۸۵)

اسلاید ۵ :

شاخص های بنیادین طبقه اجتماعی (دکتر محسنی)

در جوامع صنعتی پیشرفته، شاخص های اصلی زیر برای تعیین طبقه اجتماعی به کار می‌برند که عبارتند از

۱- ثروت و در آمد

۲- سطح و کیفیت آموزش

۳- شغل و موقعیت حرفه ای

۴- خانواده و گروه خویشاوندی

۵- قدرت و نفوذ سیاسی و اجتماعی

شاخص های بنیادین طبقه اجتماعی (پروفسور  کوئن)

۱- درآمد

۲- شغل

۳- سطح تحصیلات

علاوه بر این شاخص های بنیادی متغیرهای دیگری نظیر مذهب ، محل سکونت ،زمینه خانوادگی و گاهی ملیت و جنسیت هم می توانند معرف پایگاه طبقاتی افراد باشند.

اسلاید ۶ :

برای اینکه یک طبقه اجتماعی در جامعه وجود داشته باشد، باید پنج ویژگی و معیار را دارا باشد:

 ۱- محدود باشد: بدین معنی که بین هر طبقه اجتماعی محدوده و مرزی وجود داشته باشد، که هر طبقه را از دیگری مجزا سازد. به عبارت دیگر هر طبقه باید قوانینی داشته باشد که مشمول هر فرد در گروه باشد.

۲- نظم یافته باشد: بدین معنی که طبقات می توانند در قالب معیارهایی همچون پرستیژ و مقام از بالاترین به پایین ترین نظم یابند.

۳- مانعه الجمع باشد: یعنی هر فرد می تواند به یک طبقه اجتماعی تعلق داشته باشد، اگرچه انتقال و حرکت از یک طبقه به طبقه دیگر در طول زمان امکان پذیر است.

 ۴- فراگیر و جامع باشد: بدین معنی که هر فرد سیستم جامعه با یک طبقه اجتماعی خاص تطابق داشته باشد و هیچ فرد تعریف نشده ای وجود نداشته باشد.

۵- نهایتاً طبقات اجتماعی باید تاثیرگذار باشند: این بدین معنی است که بین طبقات مختلف تفاوت های رفتاری وجود داشته باشد(دکتر صمدی).

اسلاید ۷ :

طبقات اجتماعی در جوامع صنعتی :

                                 بالای روبه بالا

۱- طبقه بالا :            بالای روبه پائین

 

                              متوسط روبه بالا         

۲- طبقه متوسط :            متوسط روبه پائین

–                                  پائین روبه بالا

– ۳- طبقه پائین              پائین روبه پائین

درجه بندی های مختلفی جهت مشخص کردن طبقات اجتماعی در جامعه بسط داده شده اند: بسته به سیستم طبقه بندی، تعداد دسته ها و طبقات اجتماعی از دو تا ۹ طبقه در نوسان هستند. بدون در نظر گرفتن تعداد طبقات ارائه شده، آنها به گونه ای ترتیب داده شده که از طبقات بالا شروع شده و به طبقات پایین تر ختم می شوند(دکتر منصور صمدی،۱۳۸۵).

اسلاید ۸ :

نکته مهم در بررسی پایگاه و طبقه اجتماعی افراد

هرچه پایگاه طبقاتی افراد بالاتر باشد ، امید زندگی آن ها طولانی تر وسلامتی روانی آن ها بیش تر، تحصیلات شان بالاتر و شغل شان بهتر است و طبیعتا این عوامل شرایط مطلوب تری را از لحاظ رفتار سیاسی ، ثبات زناشویی ، مشارکت اجتماعی و نوع نگرش افراد به زندگی پدید می آورد.

اسلاید ۹ :

برخی از نمادهای پایگاه اجتماعی

۱- طرز لباس پوشیدن    ۲- طرز صحبت کردن

۳- نوع تفریحات            ۴- اثاث منزل ودارایی

اسلاید ۱۰ :

نظریه های مهم مربوط به طبقات اجتماعی

۱- کارل مارکس

۲- ماکس وبر

مطالب فوق فقط متون اسلاید های ابتدایی پاورپوینت بوده اند . جهت دریافت کل ان ، لطفا خریداری نمایید .
PowerPoint قابل ویرایش - قیمت 11900 تومان در 19 صفحه
119,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد