دانلود مقاله انواع هارد دیسک

word قابل ویرایش
72 صفحه
12700 تومان
127,000 ریال – خرید و دانلود

انواع هارد دیسک

دیسک سخت با هارد دیسک منبع و محل ذخیره تمام برنامه ها و داده هاى موجود درون یک کامپیوتر است. در حال حاضر دیسک هاى سخت در دو نوع IDE و SATA بیشتر مورد توجه مصرف کنندگان است.

کابل هاى اتصالى به هارد دیسک هاى IDE شامل کابل ۴۰ پین دیتا و کابل چهار پین برق مى باشد، اما در دیسک هاى سخت SATA از کابل هاى برق ۱۵ پین و هفت پین دیتا استفاده مى شود.

یکى از مزایاى هاردهاى Sata استفاده از کابل هفت پین دیتا است. با استفاده از این کابل، فضاى داخل کیس خلوت و جریان هوا در کیس راحت تر به گردش درمى آید، همین طور براى تنظیم دو هارد Sata نیازى به جابه جایى جامپرهاى روى هارد نیست، چون خود آن ها بنا به شماره پورت Sata تنظیم مى شوند.
هاردهاى IDE داده ها و اطلاعات را با سرعت ۱۳۳ مگابایت در ثانیه منتقل مى کنند، اما دیسک هاى Sata اطلاعات را با سرعت ۱۵۰ مگابایت در ثانیه جابه جا مى کنند. البته در انواع جدید این دیسک (A10) اطلاعات با سرعت سه گیگا بایت در ثانیه منتقل مى شوند که انقلابى در صنعت هاردیسک مى باشد.

تمام هارد دیسک ها مقدار فضایى را به عنوان بافز یا حافظه در اختیار دارند تا عملیات و محاسبات انتقالات، سریع تر و مطمئن تر انجام شود.
هارد دیسک هاى جدید از مقدار حافظه بیشترى استفاده مى کنند، مانند هارد هشت مگابایتى Sata که بسیار سریع تر از هاردهاى موجود در بازار است.
در زمان بستن و باز کردن هارد دیسک باید به این نکات توجه کرد:
۱- رعایت کردن جهت قراردادن کابل هاى برق و دیتا توسط نشانه هاى روى کابل

۲- در زمان روشن بودن چراغ هارد، به هیچ وجه هارد را تکان ندهید، زیرا امکان دارد که به سطح سخت دیسک صدمه وارد شود که اصطلاحاً به آن بدسکتور گویند

SATA

تکنولوژی هارد دیسک های ساتا (SATA) بر اساس پردازش اطلاعات متوالی (سریال) است. یعنی انتقال اطلاعات ازهارد دیسک به باس دیتا و در جهت عکس به طور منظم و در دورهای زمانی مشخص انجام می‏گیرد. هارد دیسکهای ساتا از کابلهای ریبون با پهنای کمتر استفاده می کنند . این کابلهای نازک دارای کانکتورهای بست داری هستند که کار کردن با آنها را ساده‏تر می کند. هارد دیسکهای ساتا اطلاعات را با سرعت متوسط ۱۵۰Mb بر ثانیه انتقال می‏دهند. برا

ی جبران افت سرعت در حالت سری، باید سرعت رفت و برگشت را در هر سیکل کاری بالاتر برد. در سرعت سیکل برابر، سرعت انتقال رابط موازی حدوداٌ هشت برابر بیش از حالت سری است. بنابر این برای جبران این اختلاف و پیشی گرفتن از آن، سیکل و به عبارتی فاصله زمانی هر رفت و برگشت در رابط سری را باید افزایش داد که این نکته نیز به راحتی و با استفاده از تراشه های قدرتمند امروزی قابل انجام است، به همین دلیل است که امروزه شاهد انواع دیسک های سخت حجیم ۳۰۰ و ۵۰۰ گیگابایتی SATA II با سرعتی حدود ۳۰۰Mb/S در بازار هستیم. در حال حاضر دو نسخه از این استاندارد معرفی شده که به ترتیب

عبارتند از SATA I (به اختصار SATA) و SATA II. سرعت انتقال اطلاعات در نوع اول برابر با ۱۵۰ MB/S و در نوع دوم یا همان SATA II برابر با ۳۰۰ MB/S (البته در حالت تئوری) می‏باشد. با اینکه سرعت اسمی انتقال اطلاعات در دیسک های SATA II دوبرابر SATA I است اما این تفاوت در واقعیت به ندرت از ۲۰% فراتر می‏رود. در اصل بخش عمده این افزایش سرعت به لطف وجود فناوری جدیدی با نام Native Command Queuing در دیسک های سخت SATA II بدست می آید. در واقع تاثیر NCQ به این صورت است که باعث می شود اطلاعاتی که برای خواندن توسط هد دستگاه در صفحات مدور ذخیره‏سازی ( پلاترها – صفحات

آلمینیومی به شکل دایره که در محفظه دیسک سخت قرار دارند و اطلاعات بر روی آنها به صورت صفر و یک و روش مغناطیسی ذخیره می شوند) قرار دارند، طوری چیده شوند که با حداقل چرخش صفحات، اطلاعات توسط هد دستگاه خوانده شوند. برای خوانده شدن اطلاعات توسط هد دستگاه، در حالتی که از فناوری NCQ استفاده شده صفحه مدور نیاز به ۱٫۵ دور چرخش دارد. در مقابل دیسک سختی که فاقد فناوری NCQ است، به بیش از ۲٫۵ دور برای خوانده شدن اطلاعات توسط هد دستگاه نیاز دارد.

تکنولوژی دیسک سخت ( HARD DRIVE ) بر پایه پروسس موازی اطلاعات عمل می کنند و بدین معناست که اطلاعات به صورت بسته هایی به روشهاهی

مختلف ( رندوم ) به باس اطلاعاتی فرستاده می شوند. اطلاعات از دیسک سخت در فاصله های زمانی کاملاً تصادفی می آیند و وارد باس اطلاعاتی شده و در نهایت به سمت مقصد نهایی می رود. IDE مخفف Integrated Drive Electronics می باشد همینطور که می دانید رابط IDE گاهی با عنوان ATA شناخته می شود که مخفف AT Attachment است.
این تکنولوژی از سال ۱۹۹۰ به عنوان استاندارد کامپیوترهای شخصی (PC ) برای هارد دیسک ها بوده است و این زمانی بود که تکنولوژی مذکور جای درایوهای ESDI و MFM را گرفت یعنی زمانی که هارد دیسک ها به طور متوسط حجمی معادل ۲۰۰ مگا بایت داشتند. در سال ۱۹۹۰ اولین هارد دیسک یک گیگا بایتی وارد بازار شد و قیمتی برابر ۲۰۰ دلار در بازار آمریکا داشت. از آن پس تا کنون IDE تکنولوژی مورد استفاده بوده زیرا هارد دیسکها را با قیمت پایین در اختیار مصرف کننده قرار می داد، جای کمتری می گرفت و سرعت مناسبی داشت.

همتای IDE در آن زمان SCSI ( که مخفف Small Computer System Interface است) بود. SCSIکمی از IDE سریعتر است اما بسیار گرانتر است. به علاوه احتیاج به خرید یک ادپتر SCSI که ارزان هم نیست احتیاج دارید. به عبارت دیگر IDE بازار هارد دیسکهای کامپیوتر های شخصی را در انحصار خود گرفت. آنطر که به نظر می رسد کارخانه های معتبر حداقل یک تا دو سال دیگر به تولید هارد دیسکهای با تکنولوژی IDE ادامه دهند.

هارد دیسکهای IDE از کابلهای ریبون پهنی استفاده می کنند که در داخل کامپیوتر بسیار به چشم می آیند و مرتب کردن این کابلها در داخل کامپیوتر خود هنری است.
تکنولوژی هارد دیسک های ساتا ( SATA ) بر اساس پردازش اطلاعات متوالی ( سریال ) است. یعنی انتقال اطلاعات از هارد دیسک به باس دیتا و در جهت عکس به طور منظم و در دورهای زمانی مشخص انجام می گیرد.

هارد دیسکهای ساتا از کابلهای ریبون با پهنای کمتر استفاده می کنند که برای کسانی که آنرا اسمبل می کنند باعث بسی خوشبختی است. این کابلهای نازک دارای کانکتورهای بست داری هستند که کار کردن با آنها را ساده تر می کند.

هارد دیسکهای ساتا اطلاعات را با سرعت متوسط ۱۵۰Mb بر ثانیه انتقال می دهند. اما مقاله های زیادی روی اینترنت در مورد هارد دیسکهای با سرعت ۳Gb در ثانیه خواهید یافت.

اما بیایید این دو را در عمل با یکدیگر مقایسه کنیم و ببینیم چرا صنعت در آینده تکنولوژی SATA را بر خواهد گزید.
تا کنون در مقایسه دو هارد دیسک به قیمت هم توجه داشتیم اما حالا بدون در نظر گرفتن قیمت و تکنولوژی مرسوم کارایی را بررسی می کنیم.آزمایش از این قرار بود. یک کامپیوتر قدیمی را به یک هارد SATA مجهز کردیم. و بعد از آن دو کامپیوتر امروزی ( پنتیوم ۴ ) با سرعت متعارف را با هارد دیسک هایIDE برای مقایسه انتخاب کردیم. آزمایش ها و نتایج به قرار زیر بودند.

 

آزمایش۱
آین آزمایش یک انتقال فایل معمولی بود. برای اینکه در هر سه کامپیوتر انتقال اطلاعات کاملاً مشابه باشد در ویندوز XP شاخه :
c:windowssystem۳۲
انتخاب شد در یک سیستم که در آن ویندوز XP اجرا می شود این شاخه در حدود ۳۳۰ مگابایت حجم دارد. و حدود ۲۰۰۰ فایل در آن وجود دارد. یک فولدر جدیر در درایو C پارتیشن C از هارد دیسک ایجاد شد سپس در DOS فرمان
copy>c:>windows> system۳۲>*.*
اجرا شد که همانطور که می دانید این دستور همه فایلهای داخل شاخه system۳۲ را در فولدر جدید کپی می کند و نتایج جالب بدست آمده آز این قرار بود:
▪ کامپیوتر و نوع هارد دیسک زمان انتقال اطلاعات
▪ سیستم جدید اول همراه با IDE ۱۲۷ ثانیه
▪ سیستم جدید دوم همراه با IDE ۱۵۱ ثانیه
▪ سیستم قدیمی همراه با SATA ۴۴ ثانیه

۲) آزمایش ۲
دومین آزمایش زمان بوت شدن است که زمانهایی که مربوط به سخت افزار است حذف شده است. یعنی از لحظه ای که تصویر آغازین ویندوز به نمایش در می آید تا لحظه ای که دسک تاپ کامپیوتر به حالت عادی در می آید زمان اندازه گرفته شد نتایج به قرار زیر است
▪ کامپیوتر و نوع هارد دیسک زمان بوت

▪ سیستم جدید اول همراه با IDE ۲۸ ثانیه
▪ سیستم جدید دوم همراه با IDE ۲۸ ثانیه
▪ سیستم قدیمی همراه با SATA ۱۷ ثانیه
ـ توجه: در این تستها به کارخانه سازنده دیسکها اشاره نشده است مطمئناً با در نظر گرفتن این فاکتور تغییر خواهد کرد ولی هر دو مدل IDE و SATA از هارد دیسک ساخت یک کارخانه استفاده شده است.
SATA یا Serial ATA (Advanced Technology Attachment) نسل بعدی از رابط درایو است. که دنباله روی نسل قبلش Parallel ATA (PATA) بوده است. یک چیزی که در داخل هر کامپیوتری خودنمایی میکند، ۴۰ کابل موازی که به دیسک سخت ، CDROM و دیگر اجزای کنترلی متصل شده است. PATA استاندارد و خوب کار میکند.

اما همچنین اشکالاتی نیز دارد. طول کابلها حداکثر ۱۸ اینچ( ۴۶ سانتیمتر) و از نظر اتصال دادن مشکل بوده و همچنین مانع عبور هوا در کیس میشود در مواقعی که فن دچار مشکل میشود. کابلها از نوع دایره ای شکل نیز موجود می باشد. بعضی از درایوهای حرفه ای PATA (Ultra ATA/۱۳۳) نرخ انتقال اطلاعات حداکثر تا ۱۳۳ Mbps را دارند. با بهبود پیدا کردن سرعت CPU ها ، RAM و گذرگاههای سیستم ، طراحان متوجه شدند که PATA به زودی با آمدن درایوهای پیشرفته با بازده بالا در معماری سیستم در تنگاه قرار خواهد گرفت.

● ورود SATA Serial ATA
چند ویژگی ممتاز نسبت یه پیشینیان خود دارد.کابلها بسیار باریک با اتصالات ۷ پایه ای. طولشان تا ۳ فوت(۱ متر) هم می تواند برسد، و به راحتی جمع می شوند. که اجازه میدهند که فضای زیادی در داخل کیس خود داشته باشید. همچنین SATA مصرف برق کم تا ۲۵۰ میلی ولت در مقایسه با PATA که نیاز به ۵ ولت دارد. و همچنین ولتاژ هسته ریزپردازنده(chip) کاهش یافته است. این صحبتها درباره خوبی های Seta می باشد. Serial ATA نیاز به تنظیمات Master/Slave و جامپرهای درایو ندارد. نصب بسیار ساده شده است.

و تکنولوژی این امکان را داده است که یکی را انتخاب کنید ، به این معنا که شما میتوانید درایو را اضافه و کم کنید در زمانی که کامپیوتر در هرحالتی که کار است. بیشترین آینده امید دهنده Serial ATA حذف کردن انتقال انتقال توسط PATA می میکند. اولین نسل حداکثر نرخ انتقال تا ۱۵۰ Mbps داشت. و SATA II تا ۳۰۰ Mbps. یک نسخه تا سال ۲۰۰۸ بیش از ۶۰۰ Mbps سرعت خواهد داشت. با مقدمه ای که در مورد نرخ انتقال داده گفته شد. سرعت Ultra ATA/۱۳۳ دیگر جایی ندارد. با عملکرد گسترده در دنیای واقعی نسل اول بی اهمیت بود. اگر چه از نظر قیمت با درایوهای PATA هم قیمت بود.

رفتن به یک تکنولوژی جدید یک انتخاب خوب در هنگام ارتقاء ، جمع کردن یا خرید یک سیستم جدید می باشد.مادربردها با مجتمع کردن رابط SATA و PATA امکان گسترده ای برای استفاده از هر دو را به وجود آوردند. و محدودیتی در استفاده در سیستمهای مشابه نداشتند. همچنین Serial ATA یک انتخاب خوب برای RAID و سرانجام تعیین شده برای جانشینی PATA می باشد. برای سیستمهای قدیمی تر. قسمت سومی به نام کنترلگر SATA می توانست در هر گذرگاهPCI قرار بگیرد ، تا شما بتوانید یک درایو SATA خریداری نمایید.( درگاه موازی درایو Ultra ATA همچنین می تواند مستقیما رابط PATA به SATA باشد .
این رابط میتواند اطلاعات را از موازی به سریال ترجمه نماید.) اگر در حین ارتقاء مادربردی بخرید که SATA داشته باشد. به شما اجازه میدهد در آینده به راحتی از درایوهای SATA استفاده نمایید. در حالی که شما اکنون از یک درایو ATA معمولی استفاده می کنید. توجه : هنگام استفاده از دستگاههای قسمت سوم یا رابط ها یکی را انتخاب کنید. همیشه آدم عاقل قبل از ریسک از اطلاعات با ارزش پشتیبان می گیرد.

 

فایل‌های زیادی از قبیل موسیقی، عکس و فیلم مطمئنا به سرعت هارد را پر می‌کنند. خوب فرض کنیم که هارد پر شد و باید به دنبال هارد جدیدی بگردیم ما ۱۱ عدد از جدیدترین هاردهای ۳/۵ اینچی با پورت SATA را برای شما آزمایش می‌کنیم. در آزمایش انجام شده توسط ما از سه فاکتور سرعت، بی‌صدایی، قیمت یاد شده است.
دقت ما روی آن دسته از هاردهایی است که دارای پورت SATA می‌باشند. هاردهایی با پورت SATA در مقابل پورت‌های IDE دارای سه ویژگی برتر می‌باشند:
ابتدا اینکه هاردهای دارای پورت SATA راحت‌تر از هاردهای دیگر قابل نصبند چرا که از کابل تبادل اطلاعاتی خاص خود استفاده می‌کنند. در مقایسه با هاردهای IDE باید گفت که اینگونه هاردها عموما از یک کابل به صورت مشترک استفاده می‌کنند و به همین خاطر هم گاهی اوقات باعث مشکلاتی در نصب Master-Slave در یک جامپر می‌شوند.

مسئله بعدی این است که عموما هاردهایی با پورت SATA از سرعت تبادل اطلاعاتی برابر با ۱۵۰MB/s در SATAI و ۳۰۰MB/s در SATAII می‌باشند در صورتی که این سرعت در هاردهای IDE حداکثر به ۱۳۳MB/S می‌رسد

البته گرچه در عمل آنقدر هم این تفاوت سرعت خودش را نشان نمی‌دهد اما در بعضی از کارهای روزانه تفاوت آن را می‌توان حس کرد.
برای مثال سریعترین هارد IDE با نام Samsung Spinpoint SP۲۵۱۴N دارای میانگین تبادل اطلاعاتی برابر با ۵۴MB/S در حالت عادی می‌باشد. اما سریعترین هارد SATA در همان حالت سرعت چرخشی برابر با ۷۲۰۰ گردش در دقیقه با نام Hitachi Deskstar ۷K۱۶۰ HDS۷۲۱۶۱۶PL A۳۸۰ را دارا می باشد که در مقایسه حدودا ۱۱ درصد سریعتر می‌باشد.
مسئله سوم این است که سازندگان

هاردها، فنون جدید را بیشتر به مدل‌های SATA اختصاص داده‌اند. برای مثال تکنیک NCQ یا Native Command Queuing.
NCQ به هارد این توانایی را می‌دهد که مدیریت فایل‌هایی را که سیستم خواستار دسترسی به آنهاست را شخصا به عهده بگیرد. بدینوسیله می‌تواند بهترین ترتیب برای دسترسی به اطلاعات را مشخص کند. این مسئله باعث حرکات چرخشی کمتری شده، مسیر را کوتاه‌تر می‌کند و باعث حرکات کمتر و در عین حال سریعتر هد هارد می‌شود.

سرعت تبادل اطلاعات با استفاده از تکنیک Perpendicular Recording نیز می‌تواند زیاد شود. در این حالت بیتهای اطلاعاتی نه به حالت افق‍ی بلکه به حالت عمودی در هارد تنظیم شده و جای می‌گیرند. به جز چند مدل استثنا می‌توان گفت که این تکنیک تاکنون در هاردهای ۳/۵ اینچی تنها برای مدل‌های SATA طراحی و ساخته شده است.

● برای کسانی که به دنبال ارزانی هستند:

۱) ۳ عدد از مناسب‌ترین هاردها: هر چه بیشتر، گرانتر:
مطمئنا در هاردهایی که فضای زیادی را دارند مثلا تا ۷۵۰ گیگابایت، قیمت نیز بالا می‌باشد. کسانی که در مورد قیمت زیاد فکر می‌کنند، به همین علت به دنبال هاردهایی با فضای خالی کمتری می‌گردند. یک سری از ارزانترین عرضه‌های بازار، اکنون هاردهایی با ۲۵۰ گیگابایت می‌باشند که می‌توان گفت به ازای هر گیگابایت ۳۰ سنت گرفته می‌شود. در مقایسه در هاردهای ۷۵۰ گیگابایتی از نوع Seagate Barracuda ۷۲۰۰.۱۰ ST۳۷۵۰۶۴۰AS قیمت هر گیگابایت ۴۵ سنت می‌باشد که می‌توان به جرات گفت ۵۰ درصد این قیمت اضافه است.

اگر احتیاج به حافظه بالایی دارید، بهتر است که چند هارد یک مدلی را خریداری کنید، البته به میزانی که از پورتهای PC بیشتر نشود. این کار، نه تنها از نظر قیمت به صرفه است. بلکه تمامی فواید مربوط به ارتباطات هاردها با یکدیگر را نیز در اختیار شما می‌گذارد:
Raid(Redundant Array of Inexpensiv Disk برای استفاده از فن Raid باید مادربرد شما دارای یک Raid- Controller باشد. البته بیشتر مدل‌های جدید این قابلیت را دارا می‌باشند.

۲) سرعت بالاتر انتقال اطلاعات:
در Raid ۰ که نام Striping را به خود گرفته است، کامپیوتر در آن واحد به دو یا چند هارد دسترسی پیدا می‌کند. در این میان Raid-Controller عملیات خواندن و یا نوشتن را به قسمتهایی تقسیم کرده و به موازات هم به هاردها می‌فرستد و از آنها می‌گیرد. در بهترین حالت، سرعت انتقال داده یک ارتباط Raid۰ با دو هارد، حدودا دو برابر گشته و با هر هارد اضافی ۵۰ درصد افزایش می یابد. در این میان، تمام فضای موجوددر هاردهای فعال در این کار قابل دسترسند.
ـ بخش منفی‌:

اگر تنها یکی از هاردها از کار بیفتد، تمامی داده‌های ارتباط Raido از میان می‌رود.
ـ امنیت کامل داده‌ها:
در Raid۱ که نام (Mirroring) را به خود گرفته است. کامپیوتر فایل‌ها را به طور شباهتی در دو هارد ذخیره می‌کند، به گونه‌ای که در صورت از کار افتادن یکی از هاردها تمامی فایل‌ها به صورت ۱:۱ در هارد دیگر وجود دارند و کپی شده‌اند. نکته منفی: شما تنها از نیمی از کل حافظه موجود در دو هارد می‌توانید استفاده کنید.

۳) با امنیت و به سرعت:
Raid ۵ ترکیبی از Raid۰ و Raid۱ می‌باشد و عموما ۳ هارد یکسان را به عنوان مبدا انتخاب می‌کند. در این میان هر هارد، اطلاعات پارتیشن‌های دیگر را در خود ذخیره می‌سازد. در این صورت اگر یکی از هاردها از کار بیفتد، توسط اطلاعات پارتیشنی موجود در هاردهای دیگر بخش اطلاعاتی خراب شده هارد مشکل دار دوباره ساخته می‌شود. سرعت خواندن حدودا نزدیک به ارتباطات Raid۰ می‌باشد. نکته منفی: در هنگام ثبت، سیستم Raid ۵ کندتر از یک هارد می‌باشد چرا که اطلاعات پارتیشسن‌ها باید به طور مرتب Refresh شوند.
برای همین هم تمامی توانایی ها و فضاهای هاردهای عضو در عملیات سهیم نخواهند بود.
● سه هارد عالی برای تیتر این بخش:
▪ Samsung Spinpoint P۱۲۰ SP۲۵۰۴C
▪ Samsung Spinpoint T۱۳۳HD۴۰۱LJ
▪ Hitachi Destar T۷K۲۵۰HDT۷۲۲۵۲۵DLA۳۸۰
● برای کسانی که عاشق سرعتند:
▪ چهار مسئله برای سرعت یک هارد مهمند:
سرعت خواندن و نوشتن- میانگین و حداکثر زمان دسترسی بنا به نرم‌افزار و مکان اجرا باید هر مسئله به گونه‌ای جدا و متغیر اندازه‌گیری شود:
در سرعت یک هارد ، سرعت متوالی خواندن و نوشتن که توسط آن حداقل، میانگین و حداکثر عملکرد فایلها مشخص می‌شوند، بسیار مهم است. برای مثال به حداکثر سرعت تبادل اطلاعات خواندن و نوشتن هنگامی احتیاج پیدا خواهید کرد که بخواهید فایل‌های ویدیویی و یا موسیقی را Stream کنید. توسط نرخ بالای داده نیز امنیت داده‌ها و بازسازی سیستم کاری آسان و سریع خواهد شد.
هنگامی که سرعت انتقال خواندن زیادتر باشد، سیستم عامل سریعتر شروع می‌شود و برنامه‌ها نیز سریعتر به اجرا در می‌آیند، البته در صورتی که هارد، رم یا سی‌پی‌یو جلوی آن را با کارهای دیگر نگیرند. سرعت نوشتن سریعتر، برای مثال عملیات کپی را سرعت می‌بخشد.
میانگین زمان دسترسی اعلام می‌کند، که در میانگین هدهای نوشتن و خواندن چند میلی ثانیه احتیاج دارند تا بخش مورد نظری از فایل‌ها در هارد را تحت کنترل خود در آورند. یکی از نقشهای مهم میانگین زمان دسترسی برای مثال در عملکردهای مربوط به Search می‌باشد. به همین علت هم بهتر است، برای بانکهای اطلاعاتی بسیار بزرگ، هاردهایی با زمان دسترسی کمتر وارد عمل شوند. حتی هنگامی که فایل‌هایی را کپی می‌کنید، این میانگین زمان دسترسی، مدت عمل کپی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
برای اندازه‌گیری مدت زمان لازم هدهای خواند و نوشتن برای رسیدن از فایل‌های بیرونی به فایل‌های درونی صحبت از حداکثر زمان دسترسی خواهد شد. در صورتی که حداکثر زمان دسترسی، کم باشد برای مثال کمک بزرگی در هاردهای Fragment شده و پر به شما می‌کند.
● سه عدد از بهترین هارد‌ها بنا به تیتر متن:
۱) Western Digital Raptor X WD۱۵۰۰AHFD
۲) Seagate Barracuda ۷۲۰۰.۱۰ ST۳۷۵۰۶۴۰AS
۳) Hitachi Deskstar ۷K۱۶۰ HDS۷۲۱۶۱۶PLA۳۸۰

● برای گوش‌های حساس: سه عدد از بی‌سروصداترین هاردها
صدای حاصله از یک هارد را با واحدی به نام دسیبل اندازه می‌گیرند. در این میان از دستگاه سنجش فشار وارده بر پوسته هارد که شرایط موجود در گوش انسان از لحاظ بیولوژی را نیز در نظر می گیرد، استفاده می شود. هاردی که در گوش انسان قرار است به عنوان آرام و بی صدا تلقی شود، باید در حالت عادی، عددی بیش از ۲۵ دسیبل را نشان ندهد و همچنین در حالت پر کار از ۳۰ دسیبل تجاوز نکند.

علاوه بر دستگاه سنجش فشار وارده بر پوشه هارد از واحدی به نام Sone نیز استفاده می‌شود. این واحد اندازه‌گیری صدایی حالت فاعلی یک صدا را تفسیر می‌کند. باید گفت که گوش انسان صدایی تا حدود یک Sone را به عنوان آزاردهنده نمی‌شناسد « البته این میزان در انسان‌های مختلف کمی متفاوت است
● ۳ عدد از بهترین هاردها بنا به تیتر:

۱) Hitachi Deskstar ۷K۱۶۰ HDS۷۲۱۶PLA۳۸۰
۲) Hitachi Deskstar ۷K۸۰ HDS۷۲۸۰۸۰PLA۳۸۰
۳) Westen Digital Caviar SE۱۶ WD۵۰۰۰KS

RAID

● RAID چیست؟
کوتاه شده عبارت Redundant Array of Inexpensive Disks میباشد و کار آن ایجاد یک واحد از مجموع چند هارد دیسک میباشد. در واقع با قرار دادن چند هارد دیسک در کنار هم و پیاده سازی RAID همه هارد دیسکهای ما به یک واحد تبدیل میشوند و سیستم همه آنها را فقط به عنوان یک منبع واحد میبیند که بسته به اینکه چه سطحی از RAID پیاده سازی شده باشد میتواند باعث افزایش کارایی و یا امنیت اطلاعات و یا تلفیقی از این دو شود.

پیاده سازی RAID همچون بسیاری دیگر از تکنولوژی ها هم بصورت سخت افزاری و هم نرم افزاری امکان پذیر است که مسلماً مدل سخت افزاری دارای سرعت و پایداری بیشتری است و مدل نرم افزاری فقط در شرایطی پیشنهاد میشود که با کمبود امکانات و بودجه مواجه هستیم و یا اینکه قرار است بر روی یک

سیستم پشتیبان و نه مادر پیاده سازی شود. همیشه با این مساله مخالف بوده ام که سیستمی را که در آن از تکنولوژی RAID استفاده نشده است را یک سرویس دهنده بنامم و به همین دلیل همیشه سعی کردم مشتری را به پیاده سازی حداقل، که همانا پیاده سازی RAID به روش نرم افزاری است قانع کنم. خوشبختانه همزمان با گسترش فرهنگ استفاده از سیستمها در بین مدیران و صاحبان مشاغل و اهمیت اطلاعات و حفظ آن برای این گروه، هزینه پیاده سازی

RAID به کمک پیشرفت تکنولوژی روز به روز ارزانتر میشود و هم اکنون با توسعه بیش از پیش این تکنولوژی و کشیده شدن آن به دایره دیسکهای با تکنولوژی ATA حتی شاهد درخواست پیاده سازی این تکنولوژی بر روی سیستمهای رومیزی هستیم! اما فارغ از اینکه RAID بصورت نرم افزاری و یا سخت افزاری پیاده سازی میشود و یا نیاز ما استفاده از هارد دیسکهای SCSI و یا ATA است، تکنولوژی RAID دارای سطوح گوناگون است که در ادامه به ذکر عمده ترین آنها میپردازم:

● RAID۰
ذخیره سازی روی چند دیسک بدون کنترل خطا مزایا و مشخصات : – داده ها به بلوکهایی تبدیل می شوند و هر بلوک در هارد دیسک مجزا ذخیره می شود. – باعث بالا رفتن کارایی سیستم I/O می گردد چرا که بار ترافیکی نقل و انتقالات بین چندین کانال مجزا تقسیم می شود. – بالارفتن کارایی بدلیل وجود

کنترلرهای مختلفی که عمل کنترل ترافیک را به عهده می گیرند (افزایش سرعت) – طراحی بسیار ساده ( زیرا مدار محاسبه Parity وجود ندارد ) – عدم پرداختن به محاسبات مربوطه به Parity وکنترل خطا (افزایش سرعت به دلیل عدم پرداختن به محاسبات مربوط به Parity ) معایب : – عدم استفاده از Parity .(هیچ گونه کد تشخیص و تصحیح خطا در این نوع RAID وجود ندارد ). – از کار افتادن یک درایو باعث از دست رفتن کلیه اطلاعات خواهد شد. – عدم کارایی در محیطهای

حساس به حفظ داده ها موارد استفاده : – میکس و پردازش تصاویر ویدیویی (میکس و مونتاژ ). – واژه پردازی (نرم افزارهای تایپ و… ) – کارهایی که نیاز به سرعت بالا دارد.
● RAID۱
Backup گیری همزمان داده ها به منظور Mirroring و Duplexing Mirroningکپی برداری هم زمان روی دو درایو Duplexing : زمانی است که یکی از درایوها دچار مشکل شود و درایو سالمی را جایگزین نماییم سپس داده ها را روی درایو سالم کپی کنیم . مزایا و مشخصات : -هنگام سیکل نوشتن , گویی اطلاعات روی یک دیسک نوشته می شود (در صورتیکه عملأ بر روی دو دیسک نوشته می شود . مانند RAID۰ ) ولی عمل خواندن , ازهر دودیسک انجام می شود ( کاهش ترافیک گذرگاه – نوشتن بر روی هر دو دیسک ولی خواندن مجزا ) – قابلیت برگرداندن %۱۰۰ داده ها هنگام بروز مشکل برای یک دیسک . – در نرخ انتقالات داده تغییر محسوسی نداریم. (یعنی وجود دو دیسک تفاوتی با یک دیسک ندارد ) . – در شرایط خاص RAID۱, توانایی تحمل خرابی بیش از یک دیسک را نیز دارد . – ساده ترین طراحی در تکنولوژی RAID (مدار مربوط به Parity وجود ندارد ) معایب : – بیشترین تعداد هارد دیسک در میان انواع RAID (بسته به انتخاب User ) – هزینه بالا

● RAID۲
دارای خاصیت ECC با استفاده از کد همینگمزایا و مشخصات : – تصحیح خطای بسیار سریع – مناسب برای انتقال اطلاعات معایب : – طراحی بسیار یچیده که با صدمه دیدن یک دیسک دچار مشکل می شود . – نامناسب در دید تجاری (تعداد زیاد درایوها ) کد همینگ : یکی از روشهای محاسبه و کنترل خطا در سیستمهای دیجیتال می باشد .انواع روشها برای کنترل ترافیک داده های دیجیتال وجود دارد به عنوان مثال Parity haming code ,… که مجموعه این روشها راECC می نامند .
RAID۳ Error Checking and Correcting : انتقال موازی با استفاده از خاصیت Parity مزایا و مشخصات : – سیکل خواندن و نوشتن بسیار سریع . معایب : – طراحی بسیار پیچیده که با صدمه دیدن یک دیسک مجموعه دچار مشکل می شود . کاربرد : – میکس و مونتاژ تصویر – ویرایش تصویر مانند RAID۰
● RAID۴
دیسک های داده مجزا دیسک مربوط به Parity مشترک مزایا و مشخصات : – سیکل خواندن بسیار سریع ( ترافیک کمتر در گذرگاه) معایب : – پیچیدگی بسیار بالا در طراحی مدار کنترلی مشکل در برگرداندن داده ها هنگام بروز اشکال در یک دیسک ( چرا که داده ها روی دیسکها توزیع شده است )
● RAID۵
دیسک های داده مجزا و Parity توزیع شده در دیسکهای Data مزایا و مشخصات : – در این نوع به حداقل ۳ درایو دیسک سخت نیاز داریم . – تک تک بلوک های داده روی دیسک ها نوشته می شوند و Parity مربوط به هر بلوک نیز داخل هارد مربوط ذخیره می گردد. – سیکل خواندن بسیار سریع (ترافیک کمتر در گذرگاه ) – سیکل نوشتن متوسط (محاسبات مربوط به Parity ) – قابلیت و اطمینان بالا (وجود ECC ) معایب : – خرابی در یک دیسک در خروجی تاثیر ندارد. – طراحی پیچیده مدار کنترلی – مشکل در برگرداندن داده ها هنگام بروز اشکال کاربرد : – در سیستمهای Server و بانکهای اطلاعاتی ISPها
● RAID۶
دیسکهای داده ها مجزا با دو Parity توزیع شده مجزا مزایا و مشخصات : – RAID۶ در واقع نسخه پیشرفته RAID۵ می باشد که تصحیح و کنترل خطا را بهبود می بخشد . این ویرایش RAID اطمینان و توانایی بالا در زمینه data storage فراهم می کند . – بهترین انتخاب برای کاربردهای بحرانی و حساس معایب : – طراحی مدار کنترلی بسیار پیشرفته و پیچیده . – سیکل نوشتن بسیار کند ( دوبار محاسبه مربوط به Parity ) – نیاز به N+۲ درایو دیسک سخت . بدلیل دارا بودن حالت Parity دو بعدی . ( N تعداد دیسکهای سخت در حالت معمولی ) – ادغام اطمینان بالا با قابلیت بالا
● RAID۷
نقل وانتقال بهینه شده غیر همزمان به منظوردستیابی به نرخ انتقال بسیار سریع مزایا و مشخصات : – نقل و انتقال غیر همزمان و دارای کنترلگرهای مستقل. – درایو مجزا برای ذخیره کردن اطلاعات مربوط بهParity – برخورداری از سیستم Open System و استفاده از گذرگاهSCSI – گذرگاه Cache داخلی با سرعت بالا (X-bus ) – دیسک های خواندن و نوشتن از امکان Choching استفاده میکنند. – تکنولوژی مدار تولید Parity تا حدودی با سایر انواع Raid تفاوت دارد . -امکان Hot Swaping Open system : به سیستمی اطلاق می شود که قابلیت سازگاری با سخت افزارها و نرم افزارهای مختلف را داشته باشد و امکان کارکردن در سیستمهای مختلف را به راحتی داشته باشد .
● RAID۱۰

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 12700 تومان در 72 صفحه
127,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد