بخشی از مقاله

تاریخچه پیدایش کانگ فو توا
کانگ فو قدمتی تقریبا برابر تاریخ نسل بشر دارد ولی رشد ونمو این هنر از هنر قدیمی چینی به مفهوم طریق مشت زنی یا کمپو سرچشمه میگیرد. در باره ریشه کمپو یک داستان قدیمی چنین بیان میکند:

یکی از پیروان مکتب بودا بنام((داروما تائیشی))از هندوستان برای آموزش اصول دین بودا به پادشاه لیانگ به چین سفر کرد.او برای رسیدن به چین راه طولانی و خطرناک را که نیاز به قدرت و مقاومت جسمی وروحی فوق العاده داشت به تنهایی طی کرد ودر معبدی بنام شائولین سو اقامت گزید وبه تعلیم مکتب خویش پرداخت تعلیمات شدید فکری او باعث خستگی ومنزوی شدن شاگردان او شد

در مرحله بعدی او به شاگردانش توضیح داد که هر چند هدف دین بودا سالم سازی روح انسان میباشد اما روح وجسم از همدیگر جدا نیستند وهنگامی که شخص در ضعف فیزیکی باشد نمی تواند به تزکیه نفس دست یابد داروما برای ایجاد نیروی فیزیکی برتر 9 سال وقت صرف کرد و ساکت و آرام در دنیای درون خود فرو رفت پس از این مدت حرکات سریع برای دست وپا ابداع کرد. که همین حرکات پایه واساس بیشتر ورزشهای رزمی امروزی است.

 

پس از چندی شاگردان او از جنگجوترین افراد چین محسوب شدند وهنری را که ایشان یاد گرفته بودند به کمپو یا شائولین سو معروف گردید و پایه و اساس ورزش ملی چین را بنا نهاد.

این هنر بعدا طی سفرهای تجاری بازرگانان که نیاز به امنیت داشتند آموخته شد وبه سایر ممالک از جمله ژاپن- کره- هنگ کنگ و غیره انتقال یافت و پایه واساس ورزشهای رزمی شرقی چون کاراته و..... را بنا نهاد . اما بیشتر این افراد فقط به نیروی تنی این هنر توجه کردند و از فلسفه عمیق وقدرتهای درونی این هنر غافل شدند و به تدریج فلسفه این هنر به فراموشی سپرده شد.

این هنر در ایران توسط ابراهیم میرزائی شالبند قرمز کانگ فو بصورت تز علمی مطرح شد که ایشان این هنر را با آداب وسنن و فرهنگ غنی ایرانی ومطابق فرمول تن ایرانیان بنیان نهاد به همین علت اسامی و معانی این هنر ایرانی است حرکات و تکنیکهای این هنر با توجه به نوع فیزیولوژی وآب وهواو تغذیه مردم ایران زمین طرح ریزی شده است وبرای همین پیشرفت این هنر در ایران خیلی سریع و چشمگیر بوده است.
تاریخچه سبک کلورز کونگ فو

در تاریخ بشر همواره می بینید که انسان به دنبال راهی است تا از خود در برابر حملات انسانهای دیگر محافظت کند.
در این راه انسانهایی بوده اند که راههای مختلفی برای دفاع از خویش را پیش روی دیگران قرار داده اند مانند انواع دفاع های شخصی- استفاده از مشت و لگد- استفاده از سلاح های سرد از قبیل

چوب شمشیر آرنس نانچیکو و ..

و همچنان این راه در حال پیمودن است و در گوشه و کنار جهان سبكهای رزمی و دفاعی بیشماری پا به عرصه ظهور می گذارند.

چه بسا افرادی که سالیان متمادی سخت در تلاش بوده اند تا تکنیک هایی را به اجرا بگذارند تا همگان از آن استفاده کنند.

آنها ثمره عقل و فکر و فرهنگ و فلسفه خاص خود و همه آن معادلات ذهنی و تجزیه و تحلیلها را در مجموعه ای مجسم ساختند که سبک ابداعیشان است و نامی بر آن گذاردند که شایسته آن است.

در تاریخچه هنرهای رزمی از سبکهای متعدد و ابداعگران بزرگی یاد شده است چون جیت کان دو بروس لی کاراته اویاماو ... و سبکی که مورد بحث ماست سبک جدید و پرقدرت کلورز کونگ فو که به حق نامی است شایسته برای این سبک.

سبکی پر از عقل و اندیشه سبکی که فلسفه خاصی دارد.سبکی که به تمام سبکها احترام می گذارد.حقیقا سبکی است که معرف عقل و هوش ابداعگر آن است و نماینده سالها سعی و تلاش ابداعگر است در دنیای پر رمز و راز هنرهای رزمی.

ابداعگر این سبک گراند ماستر دزفولی از سن سیزده سالگی وارد دنیای هنرهای رزمی شدند.21سال تمام در سبکهای مختلفی فعالیت کرده و به تجزیه و تحلیل آنها پرداخته است.پس از این سالها ایشان به این فکرمی رسند که چرا خود سبکی ابداع نکنند که مقلد سبک های دیگر نباشند و فرهنگ های عجین شده در آن سبک ها را تبلیغ و ترویج ندهند.

بلکه خود سبکی غنی از معنویت و فرهنگ اصیل اسلامی را ابداع کنند و این سبک راهی باشد برای رسیدن و شناختن خدای بزرگ و متعال که خالق تمام هستی است.

در سال 1994گراند ماستر دزفولی مشغول ابداع سبک جدیدی شدند و تمام فکر و وقت و همتشان را در این راه نهادند تا سبکی علمی با بهترین متد را برای علاقمندان به هنرهای رزمی مهیا کنند.

سبکی که نه تنها غنی از تکنیک ها پیشرفته و صد در صد مؤثر است بلکه غنی از علم و عقل است.سبکی که براستی تیزهوشان برازنده آن است.

كلورز كونگ فو يعني تيز هوشان ، كار- دانش – تكنيك.

سالها سختي و مرارت در سال 2000 به اتمام رسيد و به تمام معنا شكل گرفت.

کلورز کونگ فو سبکی است که همواره در حال پیشرفت است.بی انتها و پویا مانند ابداعگرش گراند ماستر دزفولی
((سیستم رزمی سبک کلورز کونگ فو))


سیاق اصلی سبک بر دو قسمت است :
1- قسمتی که از دو سیستم رزمی چینی و کره ای گرفته شده است.
2- قسمت عمده سبک که چکیده ای است از دنیای خلاق ذهن و عقل ابداعگر.


ابداعگر سبک گراند ماستر دزفولی طی بیست سال فعالیت در هنرهای رزمی و در مدت هفت سال تلاش، تحقیق و تفحص در اکثر سبکهای رزمی و سفر به نقاطی از جهان که هنرهای رزمی در آنجا پر رونق گشته است و تبحر در سبک های مختلفی از قبیل ووشوکوان کونگ فو ،تکواندو و بوکس تایلندی و ... سبکی متفاوت ،پر قدرت و همچنان بی انتهاء ابداع کردند

که پیوسته در اعتلاء و غنی سازی آن کوشا هستند.ابداعگر سعی داشتند که حرکات را در حد والای سرعت و با قدرتمند ترین شیوه به اجرا بگذارند.بیشتر ضربات در این سبک به صورت جهشی می باشد.به عقیده گراند ماستر دزفولی اجرای حرکات به صورت جهشی به شما این امکان را می دهد که ضرباتتان را با قدرت و نفوذ بیشتری به حریفتان وارد کنید


اصل و اصول سبک
پایه و اساس این سبک بر روی تفکر و نیروی درون آدمی نهاده شده است.بطوریکه هنرجویان این سبک می آموزند که چگونه از فکر و نیروی درون خویش استفاده کنند و آنها را در جهت پیشبرد اهداف خویش بکار گیرند و به موفقیت دست یابند و با بکارگیری همین اصل می توانند در مبارزات اراده حریفان را سلب کرده و ترس را در وجودشان بیفکنند و براحتی شکست دهند و خود پیروز میدان باشند

.
در این سبک از هر دو عضو قدرتمند بدن استفاده می شود، در تکنیکهای این سبک از دست و هم از پا استفاده می شود بنابراین فرد در هر حالتی که باشد با استفاده از هر یک از آن دو در مبارزه می تواند پیروز شود.در واقع فرد متکی به دست یا تنها پا نیست و این یک مزیت بشمار می آید.در کلورز كونگ فو هنرجویان می بایست در عرض حداکثر سه ماه بتوانند مانند یک رزمیکار زبده مبارزه نمایند

و یاد بگیرند که از تمرینات سخت و طاقت فرسا هراسی نداشته باشند و می آموزند که هیچ سبکی بر دیگری برتری ندارد و مهم آن است که استاد آن سبک چگونه با هنرجویانش کار کند و آنان را به حد کمال برساند.
و هر یک از کلورزکاران می آموزد که :
((فقط عاقل باش مهم نیست بزرگ هستی یا کوچک))
((گراند ماستر دزفولی)).
تفاوت سبک رزمی کلورز کونگ فو با سایر سبک های رزمی


اغلب ابداعگران سبکهای رزمی عقیده دارند ((زمانی که حریف ضربه ای به شما وارد می سازد شما اول دفاع کنید، سپس ضربه بزنید.))
عقیده بروس لی خالق جیت کان دو این بود که ((همزمان با دفاع باید ضربه زد.))
گراند ماستر دزفولی معتقدند که((همزمان با جا خالی دادن باید ضربه را به حریف وارد کرد.))


در این جا ما سه نظریه متفاوت داریم و هر کدام ا ز آنها را دراين باره مورد بررسی قرار می دهیم.اول نظریه سایرسبکها((اول دفاع کنید بعد ضربه بزنید))خوب اگر ما اول دفاع کنیم ،سپس ضربه را بزنیم امکان دارد از حریف آسیب ببینیم چون ممکن است حریف از لحاظ جسم و قدرت از ما قوی تر باشد. در واقع هیچ تضمینی وجود ندارد که همواره و در همه جا حریف ازلحاظ قد وزن و قدرت با ما یک سطح باشد.دوم اینکه دفاع بعد ضربه نیاز به وقت زیادی دارد و همیشه وقت کافی برای ضربه زدن ما وجود ندارد.


دوم نظریه بروس لی((همزمان با دفاع باید ضربه را به حریف وارد کرد.)) اما باز هم در این روش دفاع وجود دارد.درست است که در مقایسه با شیوه قبلی از زمان کمتری استفاده می شود، اما باز همان نکته كه ((اگر از حریف صدمه ببینیم)) پیش می آید که در این صورت نمی توانیم ضربه خود را با همان قدرت و شدتی که در نظر داشتیم را وارد کنیم.
سوم نظریه گراند ماستر دزفولی ((همزمان با جا خالی دادن ضربه به حریف وارد می شود.))


در این شیوه از زمان و انرژی کمتری استفاده می شود و این بدان معناست که اگر حریف بسیار تنومند باشد
می توان او را مغلوب کرد، چون با جا خالی دادن در برابر ضربه او نیمی از قدرتش هدر خواهد رفت زیرا ضربه وی به هدف نخورده است و نیم دوم قدرت او زمانی به هدر می رود که همزمان با جاخالی دادن ضربه کاری و مؤثر به او وارد کرد و مهمتر از همه آنکه آسیبی از حریف به شما نخواهد رسید.
((شرایط خاص))
ابداعگر سبک چند شرط برای کسانی که وارد سبک می شوند بیان داشته اند تا به همه بفهمانند هیچ فرقی بین هنرجو ومربی یا نماینده در سبک کلورز کونگ فو نیست.


و نیز برای ارتقاء سطح انضباطی سبک این شرایط بیان شده اند که نمایانگر احترام به ارزش های اخلاقی است.
1-افراد بی سواد در این سبک به مدارج عالی نخواهند رسید.
2-در صورت دوبار عدم قبولی هنرجو در آزمون کمربند مشکی به بالا فرد مورد نظر باید از امر مربیگری کناره گیری کند در صورت عدم اجرا فرد مذکور از سبک اخراج می گردد.


3-مشاهده هر گونه تخلف از مربیان ارشد و نماینده ها مدارک آن ها فاقد اعتبار اعلام می گردد و این خبر در یکی از روزنامه های آن شهر یا استان (که مربی یا نماینده مشغول فعالیت است)مندرج شده و منتشر خواهد شد لذا در سبک کلورز کونگ فو همه باید مواظب اعمال خود باشند چه هنرجو چه مربیان این سبک

.
قواعد طلایی برای مبارزه
قاعده اول هنگامی که وارد رینگ شدید تمام حواستان را جمع کنید و به هیچ چیزی جز مبارزه فکر نکنید.به هر نحوی که شده خونسردی خود را حفظ کنید.
قاعده دوم بعد از شروع مبارزه از همان ابتدا از زدن ضربه های بیهوده اکیدا خودداری کنید.


قاعده سوم راند اول را برای گرم کردن بدنان بکار بگیرید.در واقع در راند اول از قدرت خودتان برای شکست حریف استفاده نکنید.تنها هر وقت فرصت ضربه زدن را پیدا کردید ضربه حساب شده و مفیدی را بزنید.ضرباتی را اجرا کنید که صد در صد مطمئن هستید و به حریف اصابت می کند.


قاعده چهارم حریف خود را بسنجید.سنجیدن حریف یعنی ارزیابی او از لحاظ تکنیکی تاکتیکی به این صورت که ببینید از دست بیشتر استفاده می کند یا پا؟
از کدام تکنیک های دستش یا پا استفاده می کند؟کدام دست او قوی تر است؟وقتی حریف را سنجیدید و نحوه کار او دستتان آمد می توانید ضربات متقابل و مورد نظرتان را سریع تر و دقیق تر و با اطمینان تر خاطر بیشتر اجرا کنید.


قاعده پنجم فرض کنید حریفتان از دست راست بیشتر استفاده می کند یعنی دست راست او قوی تر است.شما در هنگام مبارزه بیشتر به طرف دست راست او باشید تا فرصتی برای اجرای ضربات دست راست پیدا نکند و اگر خواست با دست چپ ضربه ای بزند مانعی ندارد چون دست دیگرش قدرت چندانی نخواهد داشت.

در متن اصلی مقاله به هم ریختگی وجود ندارد. برای مطالعه بیشتر مقاله آن را خریداری کنید