بخشی از مقاله

تاريخچه شركت آسفالت كارخانه شهرداري قيدار
كارخانه آسفالت شهرداري قيدار واقع در 20 كيلومتري جاده قيدار – ابهر مي باشد.
تعداد پرسنل اين كارخانه 25 نفر و داراي 2 دستگاه لودر و 3 دستگاه كمپرسي مي باشد.
تاريخ تاسيس اين شركت سال 1382 با زميني به مساحت 5 هكتار است و محصولات توليدي اين كارخانه عبارتند از :
1- ماسه شسته
2- شن بادامي
3- شن نخودي
4- ماسه شكسته
5- توليد آسفالت از دو نوع بنيدروتوپك با ظرفيت80 -60 تن در ساعت
از لحاظ تعميرات و نگهداري كارخانه داراي دو نوع تعميرات و نگهداري مي باشد كه عبارتند از الف : تعميرات ، نگهداري تاسيسات شن و ماسه كه شامل
1- سيلوبار
2- نوار مادر
3- سرنه
4- حلزوني زير سرنه
5- نوار ماسه
6- نوار روي كوبيه
7- كوبيه
8- نوار زير كوبيه
9- نوار برگشت كوبيه
10 – سرنه شماره 2 شامل نوار نخودي ، نوار بادامي و نوار شكسته .توضيح در مورد سرنه : جداسازي ماسه و سنگ هاي نسبتا درشت است بعد از اينكه در سرنه مواد صاف و يك دست شدند روي نوار كوبيه رفته و در مراحل بعد كوبيه مي شود و به صورت شكل زير :


ماسه

2- كارخانه آسفالت شامل : 1- سيلو بار اوليه 2- نوار مواد انتقال به داخل دراير مصالح داغ كه تشكيل شده از آجرهاي نسوز و مارپيچ و 3 نوار داخل لواتور داخل سرنه ميكس داخل با قير مي باشد.
آسفالت
آسفالت ماده‌ای سیاه، چسبناک و بسیار چسبنده یا شبه جامد می‌باشد. آسفالت ماده‌ای ترکیبی است که از مخلوط کردن شن و ماسه و قیر ساخته می‌شود و در ساخت جاده، باند فرودگاه و پشت بام ساختمان‌ها به کار گرفته می‌شود.
تعریف آسفالت
آسفالت به‌صورت عام به مایع غلیظ، شبه جامد یا جامدی اطلاق می‌شود که عمدتاً از هیدروکربن‌ها و مشتقات آنها تشکیل شده است و در کربن دی‌سولفید به‌طور کامل حل می‌شود.
انواع آسفالت
آسفالت با توجه به نحوه کاربرد و اختلاط، به سه دسته آسفالت گرم، آسفالت حفاظتی و آسفالت سرد تقسیم‌بندی می‌شود.
آسفالت گرم
آسفالت گرم به آن دسته از آسفالت‌هایی اطلاق می‌گردد، که در آن‌ها قیر و مصالح سنگی گرماگرم مخلوط شوند و گرماگرم پخش و متراکم گردند.

آسفالت گرم دارای انواع زیر می‌باشد:
بتون آسفالتی
این نوع از آسفالت دارای چند مجموعه اجرائی می‌باشد:
گرم مخلوط شونده و گرم اجرا شونده
این نوع مخلوط آسفالتی بتنی که گرم تهیه و گرم نیز اجرا شود تشکیل شده‌است از: قیر خالص (AC)، مصالح سنگی بد دانه بندی شده، مصالح سنگی خوب دانه بندی شده. در موقع اجرا، استفاده از میله استحکام نیز رایج می‌باشد.
سرد مخلوط شونده و سرد اجرا شونده
رلد آسفالت
آسفالت ماستیک
آسفالت‌ حفاظتی
آسفالت‌های حفاظتی به آن دسته از مخلوط‌های قیر و مصالح سنگی اطلاق می‌شود که جهت پوشش و محافظت راه در مقابل عوامل جوی به‌کار گرفته می‌شوند. آسفالت حفاظتی باعث جلوگیری از فرسایش سطح راه‌های شنی و یا آسفالته می‌شود. این آسفالت به سهولت اجرا می‌شود و ضخامت آن معمولاً تا ۲*۵ سانتی‌متر است.
البته آسفالت حفاظتی می‌تواند کاملاً قیر نیز باشد، که در این نوع از آسفالت حفاظتی مصالح سنگی به کار نرفته است و به نوعی آن را از مخلوط های آسفالتی نیز می‌توان جدا نمود. که هدف از ایجاد لایه حفاظتی و اختصاصا از این نوع آسفالت ایجاد یک لایه قیر بر روی مصالح سنگدانه است تا مصالح سنگی را به مخلوط آسفالتی که بعدا مورد استفاده قرار می‌گیرد بچسباند. در این نوع آسفالت نباید از قیری استفاده شود که به لایه سنگدانه نفوذ کند، اما باید آسفالت بالا را بچسباند.
آسفالت‌ سرد
آسفالت سرد (Cold Mix) به مخلوطی از مصالح سنگی و قیر مخلوط و یا امولسیون قیر گفته می‌شود که مواد اولیه آن در دمای محیط مخلوط شوند. در برخی انواع آسفالت سرد، ممکن است قیر بر حسب ضرورت گرم شود، اما سایر مصالح بدون گرم شدن با قیر مخلوط می‌شوند. آسفالت سرد به دو دسته زیر تقسیم‌بندی می‌شود:
آسفالت سرد پیش ساخته (Plant Mixed cold mix)
ردمیکس (Road Mix)
خواص فیزیکی
چگالی آسفالت فشرده برابر ۲*۲ تن بر متر مکعب می‌باشد.
تاریخچه شرکت :


شركت فني و مهندسي راهدار صنعت با مسئوليت محدود به شماره ثبت 156633 كه در زمينه راهسازي و ابنيه فني در راستاي خدمات به كارفرمايان محترم با دستيابي به آخرين تكنولوژي روز دنيا و ارائه خدمات و نوآوري و تو ليدات و مشتقات قير و آسفالت در صنعت راهسازي از سال 1378 آغاز بكار نموده است . اجراي پروژه هاي متعدد در زمينه بهسازي راه و راهسازي و ابنيه فني در نقاط مختلف كشور از جمله


چابهار كنارك
بهسازي و روكش آسفالت خيابان خليج فارس
جكيگور
دانشگاه آزاد اسلامي


آسفالت خيابان ها و بزرگراههاي سطح شهر تهران
درزگيري و لكه گيري آسفالت پروژه شوره گز - زاهدان
فرودگاه اصفهان
جهاد نصر كرمان
قزوين -بوئين زهرا


نشان دهنده قابليت هاي بالاي اين شركت در زمينه سرويس دهي مناسب به كارفرمايان محترم مي باشد . يكي از بزگترين افتخارات ما اين است كه با وجود مشكلات و كمبود طرح هاي منطبق با استانداردهاي جهاني با ارائه طرح ها و نوآوري هايي در زمينه راه و ابنيه فني و اجراي آن در تمامي نقاط كشور مخصوصاً مناطق محروم كشور عزيزمان ، خدمتگذاري كرده و گامي در جهت رفاه و امنيت جامعه و معرفي مناطق محروم با احداث راه هاي ارتباطي نموده ايم .
انجام پروژه طرح و اجرا توسط شركت فني مهندسي راهدار صنعت باعث شد كه اين شركت براي ارتقاء كيفيت خدمات خود نسبت به تاسيس و احداث شركت هاي اقماري و آزمايشگاه و دفتر طراحي و تحقيقات فني به شرح ذيل اقدام نمايد .


1.دفترفني طراحي ، محا سبات و تحقيقات
با احداث اين دفتر ، تحقيقات وسيعي پيرامون مشتقات نفتي ، بتن و افزودنيهاي آن و طرح هاي اجرايي جهت بهينه كردن و استفاده از مواد و مصالح و اجراي صحيح انها انجام گرفت كه در اين مدت طرحهاي منحصر بفرد نيز ارائه گرديده كه چند نمونه از گزارش اين طرحها به پيوست مي باشد .2.كارخانه توليد قير پليمري و مشتقات نفتي


با احداث اين كارخانه تحت عنوان شركت عمران عايق شيمي در استان تهران براي اجراي طرح ها ، مواد مورد نيازخود را از جمله انواع قيرهاي پليمري و اموليسون (قير آبهها ) با استانداردهاي جهاني و كيفيت بالا توليد گرديد. بديهي است آزمايشگاه اختصاصي جهت پژوهش و كنترل كيفيت مواد توليدي، همزمان با راه اندازي كارخانه احداث و خدمات خود را ارائه مي دهد . 3-گروه خدمات فني راه ليبهر گروه خدمات فني تحت ليسانس راه ليبهر ،براي دستيابي و استفاده از ماشين الات مورد نياز درزگيري با قير پليمري،شيار زن ها ، ماشين آلات مورد نياز ژئو سنتيتك ها، ماشين آلات جهت انواع بازيافت هاي آسفالت و تثبيت روسازي و ماشين آلات پخش آسفالت هاي خاص كه با تكنولوژي روز دنيا همخواني دارند، تشكيل گرديد
3.شركت راه بلدوزر صنعت


با توجه به نياز طرح هاي عمراني به ماشين الات خاص با تكنولوژي پيشرفته اين شركت تاسيس و نمايند گي ماشين آلات مخصوص درزگيري ساخت شركت سيم لان امريكا و همچنين فنيشر مالدين ساخت امريكا را اخذنمود. همچنين جهت استفاده مستمر از ماشين الات راهسازي و پخش آسفالت،اين شركت با ارائه خدمات فني توسط تكنسين ها و متخصصيني كه دورهاي ويژه اين ماشين الات را گذرانده اند تعميرات و راه اندازي دستگاه معيوب را در كوتاهترين زمان انجام داده تا ادامه كار با سرعت مطلوب انجام پذيرد .
عوامل موثر در انتخاب نوع آسفالت چیست؟
نوع روکش و آسفالت را می توان به سادگی با توجه به حجم ترافیک شهری در خیابان و نوع خاک انتخاب نمود اما گاهی انتخاب روکش آسفالت آنقدر پیچیده می شود که باید با توجه به تحقیقات و پژوهش های سنگین صورت گرفته و فاکتور های مهم و وزین مانند چرخه هزینه زندگی انتخاب کرد. هر گاه که در انتخاب از متدولوژی استفاده شود باید سبک انتخاب شده عینی، منطقی، علنی، قابل توضیح و مهم تر از همه این که بهترین معیار برای پرداخت کننده مالیات را در بر داشته باشد.


بسیاری از آژانس های سازنده بزرگراه های ایالات متحده امریکا درصددند تا روند روکش کردن خیابان ها را مورد بررسی و بازبینی قرار دهند تا نسب به رعایت اصول و الگوهای آسفالت کاری مطمئن شوند. در برخی از ایالات تصمیم گیری در این خصوص فقط بر عهده سازمان مرکزی است و در برخی دیگر به سازمان ها و ادارات زیر مجموعه نیز تفیذ اختیار شده است.
روکش کردن خیابان ها کاری بسیار دشوارتر از آسفالت کردن مسیر درب منزل تا پارکینگ اتومبیلتان است. اما آسفالت کردن خیابان ها با این نوع آسفالت بسیار متفاوت است چرا که آسفالت مطلوب می بایست در برابر ترافیک و عبور و مرور سنگین اتومبیل ها و بدی شرایط آب و هوایی بسیار مقاوم بوده و از نظر همواری به گونه ای باشد که بتوان بر روی آن هاکی بازی کرد.


همچنین اگر عمل آسفالت کردن خیابان ها به خوبی صورت گرفته و از آن به خوبی محافظت شود جذابیت خاصی را به خیابان ها و خانه ها ومغازه ها می بخشد. به همین جهت است که طراحان و مهندسین با استفاده از خلاقیت خود تغییرات جالبی را در رنگ و الگوی آسفالت کاری پدید آورده اند. باید از آسفالت خیابان ها طوری محافظت شود که در زمستان ها در اثر برف و یخبندان آسیبی نبیند و در تابستان هم آلودگی و کثیفی بر آن تاثیر گذار نباشد. اگر آسفالت این گونه باشد بدیعی است که مقرون به صرفه، بادوام و دائمی خواهد بود و همچنین نگهداری از آن نیزراحت تر می باشد.


برای تحقق این امر سه فاکتور اساسی وجود دارد که عبارتند از:
۱-طراحی مناسب
۲-استفاده از مصالح و مواد مرغوب
۳-اجرای صحیح عملیات ساخت و زیرسازی ومهمتر از آن نظارت صحیح
تاثیرطراحی مناسب چیست؟


اگر طراحی دقیق و مناسب باشد می توان گفت که خیابان آسفالت شده تا ۲۰ سال به همان صورت اولیه و بدون مشکل باقی می ماند.
شالوده: جاده از زمین و خاک درست شده است پس می بایست کار زیرسازی آن را با استفاده از مواد جامد شروع کرد.
*زیرسازی خیابان می بایست هموار، قرص و محکم باشد و در بستر حمل و نقل شهری واقع شود. به هیچ عنوان استفاده از تن مایه های گیاهی و حیوانی و خاک های سطحی در زیرسازی تجویز نمی گردد.


*حدود ۶ تا ۸ میلیمتر از سطح بالایی زیرسازی باید با سنگ ریزه های زبر و در عین حال متراکم پر شود.
*برای عریض سازی و زیرسازی دوباره خیابان باید مجددا عملیات زیرسازی با سنگ ریزه ها صورت گیرد تا زه کشی محل اجرا با اطمینان بیشتری انجام شود.
روکش کردن: آنچه می بینیم و به نظر مناسب می آید ملزوما مطلوب نیست. به عنوان مثال اگر روکش خیابان در نظر صاف و هموار می آید دلیل بر مطلوب بودن و مناسب بودن آن نیست. در واقع آنچه فاکتور اصلی در مطلوب بودن آسفالت مد نظر است تراکم و ضخامت آسفالت اجرایی است.


*راههای ورودی و اختصاصی به کمترین تراکم ضخامت یعنی چیز در حدود ۵۰ میلیمتر آسفالت مخلوط گرم نیازمند است.
*ضخامت هر لایه آسفالت معمولا سه چهارم ضخامت آسفالت نرم و مخلوط و گرم است. پیمانکار می بایست در قراردادش میزان ضخامت و تراکم روکش را بطور دقیق ذکر کند تا ابهامات در این مورد از بین رفته و از هر گونه کارشکنی ممانعت به عمل آید.


*برای اینکه دوام آسفالت بیشتر شود بهتر است که ۵۰ میلیمتر به زیرسازی و ۴۰ میلیمتر به لایه های رویی و سطح خیابان اختصاص یابد.
زه کشی: هنگامیکه آب بر آسفالت ها جاری می شوند و از مسیر خانه ها روان شده و از زیر سازی آسفالت عبور می کنند، تهدید کننده است.
*روکش خیابان ها باید دارای شیب باشد_در شیب گذاری گذاشتن شیب یک چهارم اینچ در هر ۵/۳۰ معمول است.(۲ سانتی متر متر برای هر یک متر عرض)
*زه کشی زیر زمینی لزومی ندارد.


*برای هر ۳۰ متر از خیابان ارتفاع شیب می بایست ۴۶۰ میلیمتر باشد.
*زه کشی باید از ساختمان ها فاصله داشته باشد و نباید اجازه داد تا آب در لبه آسفالت خیابان جمع شود.
چرا استفاده از مواد و مصالح مرغوب


*در خیابان ها که نیروی زیادی بر آن وارد نمی شود همان آسفالت HMA سنتی مناسب است. در بیشتر موارد HL- ۸ مخلوط برای زیرسازی (به اندازه ۱۹ میل متر) این قبیل خیابان ها استعمال می شود. در زیرسازی جاده های خارج از شهر و پارکینگ ها می توان از HL- ۳ (به اندازه ۵/۱۲ میلیمتر) برای بخش های سطحی استفاده نمود. برخی عقیده دارند که استفاده از HL- ۳ و یا HL- ۳A (به اندازه ۵/۱۲ میلی متر) به روکش و آسفالت دوام بیشتری می بخشد.
*مطمئن شوید که پیمانکار پروژه آسفالت را از تولید کنندگان مجاز و معتبر تهیه کرده است تا از کیفیت پروژه کاسته نشود.
اجرای صیحیح عملیات اجرایی


*زیرسازی می بایست هموار و محکم باشد. پیمانکار باید مناطقی که خاک سست و نرم دارند را با مواد متراکم و چگال جایگزین سازد این مورد نقش تعیین کننده ای دارد.
*در مناطقی که خانه های جدیدی ساخته شده اول مطمئن شوید که دیگر زمین نشست نمی کند شاید لازم باشد برای اطمینان از این امر چندین ماه منتظر بمانید.
*سنگ ریزه هایی که در شالوده به کار می رود باید طوری ریخته شود که ضخامت در همه جا یکسان باشد.


*در بخش زیرین آسفالت از گیاه کش ها استفاده کنید تا اگر احیانا آسفالت در آینده ترک برداشت در آنجا گیاه روئیده نشود و آسفالت متلاشی نگردد.
*باید آسفالت در درجه حرارت مناسب قرار گیرد. اگر حرارت داده شده بیش از حد باشد (که در این حالت دود آبی رنگی از روی آسفالت متصاعد می شود)
سطح آسفالت پس از مدت کوتاهی ترک بر می دارد و آسفالت زودتر از مدت مقرر سخت و سفت می شود.( بنابر این یکی از مواردی که باید مد نظر قرار داد و نظارت صحیحی بر آن داشت کنترل درجه حرارت آسفالت میباشد)


*پیمانکار نباید در یک برجستگی بیش از ۵ سانتی متر آسفالت مخلوط گرم بریزد.
*پیمانکار نباید بصورت دستی خیابان را آسفالت کند.
*استفاده از غلتک و عملیات متراکم سازی آسفالت باید از همان ابتدای کار صورت گیرد تا آسفالت در جای خود قرار گرفته و متراکم شود و تا زمانی که تمامی نقاط ناهموار پوشانده شود ادامه می یابد.


آشنايي با شركت راهدار صنعت
شرکت فنی مهندسی راهدار صنعت با 10 سال سابقه در زمینه راهسازی و بهره مندی ازمهندسان توانمند در کنار آخرین دستگاه های پیشرفته ،توانسته به عنوان یکی از برگزیده های صنعت راه در کشور مطرح باشد . این شرکت با در اختیار داشتن بیش از150 نفر پرسنل کار آزموده ،کارخانه های تولید پلیمر و آسفالت و همچنین تعمیرگاه مجهز و اهدار صنعت با دارا بودن 8 دستگاه درزگیر آسفالت و تجهیزات فروشگاه عرضه لوازم یدکی پیشرفته راه سازی به همراه پتانسیل بالای نیروی انسانی متخصص و مجری بسیاری از این شرکت در زمینه درزگیری آسفالت بیش از یک میلیون و پانصد .کارامد ،راه را برای .هزار مترطول در سراسر کشور را در کارنامه خود ثبت کرده است مدیریت پروژه های بزرگتر هموار ساخته است پروژه راهسازی و.راهداری کشور است.اين شركت آمادگي دارد تا با آخرين تكنولوژي روز دنيا و بهره گيري از تجارب مفيد و كادر مديريتي و كارشناسان فني و نو آور درزمينه راهسازي و بهسازي راهها و راهداري و ابنيه فني و فني مهندسي به شرح ذيل در سراسر كشور عزيزمان در خدمت كارفرمايان محترم باشد

در متن اصلی مقاله به هم ریختگی وجود ندارد. برای مطالعه بیشتر مقاله آن را خریداری کنید