دانلود مقاله خاتمیت پیامبر اعظم (ص) در قرآن

word قابل ویرایش
13 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

خاتمیت پیامبر اعظم (ص) در قرآن

یکی از سؤالات مهم در بحث نبوت پیامبر اعظم(ص) خاتمیت آن حضرت است که چرا ارسال رسل و انزال کتب با خاتمیت پیامبر (ص) و کتاب قرآن پایان می یابد . آیا این بدان معنا است که انسان از آموزه های وحیانی بی نیازگردیده یا اینکه دلایل عقلی و نقلی دیگری دارد که نوشتار حاضر در مقام پاسخ به این سؤال اساسی است . امید است مورد استفاده خوانندگان محترم قرار گیرد .

از گذشته تا کنون معمول بوده که برای جلو گیری از دسترسی دیگران به یک مکان یا محتوای یک نامه ، در آن مکان با پاکت ، نامه را با ماده چسبنده ای می بستند و روی آن مهری می زدند که امروزه از آن تعبیر به « لاکومهر » می شود و برای گشودن آن ، حتماً باید مهر آن شیء چسبنده شکسته شود ، مهری را که براین گونه اشیاء می زنند « خاتم » می گویند و از آنجا که در گذشته گاهی از گلهای سفت و چسبنده برای اینکار استفاده می کردند در بعضی از کتب معروف لغت درمعنای خاتم می خوانیم « ما یوضع علی الطینه » چیزی که بر گل می زنند .

خاتم از ریشه « ختم » به معنی « پایان » گرفته شده و از آنجا که مهر زدن در خاتمه و پایان قرار می گیرد ، نام « خاتم » براین ابزار نهاده شده است و به این علت به انگشتر ، خاتم می گویند که نقش مفر را معمولاً روی انگشتر می کندند و به وسیله انگشتر نامه ها را مهر می زدند ، لذا از جمله مسائلی که در حالات پیامبر (ص) و ائمه هدی (ع) و شخصیت های دیگرمطرح می شود نقش خاتم آنهاست .

نقل شده است هنگامی که پیامبر گرامی اسلام تصمیم گرفت دعوت خود را گسترش دهد و به پادشاهان و سلاطین روی زمین نامه بنویسد ، دستور داد انگشتری برای آن حضرت ساختند که روی آن « محمد رسول الله » حک شده بود و نامه های خود را با آن مهر می کرد .با این بیان به خوبی روشن می شود که خاتم گر چه امروز به انگشترتزئینی نیز اطلاق می شود ، ولی ریشه اصلی آن از ختم به معنی پایان ، گرفته شده است و در آن روزط به انگشتر هایی می گفتند که با آن
نامه ها را مهر می کردند .

بعلاوه این واژه در قرآن مجید در موارد متعددی به کار رفته و در همه جا به معنی پایان دادن و مهر نهادن است مانند : « الیوم نختم علی افواههم وتکلمنا ایدیهم » (یس /۶۵) امروز- روز قیامت – مهر بر دهانشان می نهیم و دست های آنها با ما سخن می گویند » « ختم الله علی قلوبهم و علی سمعهم و علی ابصارهم غشاوه » ( بقره /۷) خداوند بر دل ها و گوشهای آنها (منافقان ) مهر نهاده ( به گونه ای که هیچ حقیقتی در آن نفوذ نمی کند ) و بر چشمهای انها پرده است . »
خاتمیت رسول اکرم(ص) از نگاه قرآن

خاتمیت از امتیازات و ویژگی های رسول اکرم (ص) است ، قرآن کریم در این مورد می فرماید : « ما کان محمد ابا احد من رجالکم ولکن رسول الله و خاتم النبیین و کان الله بکل شیء علیما »( احزاب ۴۷ ) محمد پدر هیچ یک از مردان شما نبوده و نیست ؛ ولی رسول خدا و ختم کننده و آخرین پیامبران است ، و خداوند به همه چیز آگاه است .»

از آن چه گفته شد معلوم می شود کلمه « خاتم النبیین » به وضوح دلالت بر معنای خاتمیت دارد ، و هر گونه تفسیری غیر از این تفسیر برای آیه گفته شود مفهوم سبک و ناصحیحی پیدا خواهد کرد . مانند این که بگوییم پیامبر اسلام (ص) انگشتر پیامبران بود یعنی زینت پیامبران محسوب می شد، روشن است که انگشتر یک ابزار ساده ای برای انسان است و هرگز در ردیف خود انسان نخواهد بود و اگر آیه را چنین تفسیر کنیم ، مقام پیامبر اسلام (ص) را فوق العاده تنزل داده ایم ، گذشته از این که با معنای لغوی نیز سازگارنیست . زیرا این واژه در ۸ مورد از آیات قرآن به کار رفته و همه جا به معنای « پایان دادن و مهر نهادن » آمده است .

علاوه براین آیه ، شواهد دیگری نیز دلالت قطعی بر خاتمیت رسول الله (ص) دارد که صحیفه نبوت پیامبران به وسیله آن حضرت ، به پایان رسید . همان گونه که اشاره گردید « خاتم » به مهری اطلاق می شود که در پایان نوشته ها قرار می گیرد ، وقتی نویسنده هر آنچه لازم بود بیان داشت و مقاصد خود را عنوان کرد ، پایان نوشتار خود را مهر کرده ، ختم آن را اعلام می دارد ؛ خدای متعال نیز از طریق پیامبران خود برای جوامع بشری پیام فرستاد و پس از پایان گفتار و کلماتش ، سلسله نبوتشان را با فرستادن پیامبرگرامی اسلام (ص) ختم ، و صحیفه رسالت آنان را به وجود مبارک خاتم المرسلین مهرکرده است . بنابراین پس از او هرگز نبوت و رسالتی نخواهد بود لذا میفرماید : رسول اکرم (ص) خاتم انبیاء آنان بوده وسلسله نبوت با آن حضرت مهر شده و پایان پذیرفته است .

مقصود از خاتمیت ، هم تأخر و خاتمیت زمانی هم خاتمیت رتبی در مراتب صعود است و همان طور که رسول اکرم (ص) در اصل خلقت ، سر سلسله انسان های کامل است چون « اول ما خلق الله » است ، در مراتب صعودنیز ، اوج و قله نهاییرسالت است ، زیرا خاتم انبیاست . از این جمله ، نه فقط استفاده می شود که پیغمبر واجد همه مزایای مشترک ، و مزایای فرد فرد انبیا و بعضی خصایص ویژه است که انبیای قبلی فاقد آن بوده اند بلکه نکته دیگری هم استفاده می شود و آن این که تا روز قیامت احدی بهتر از پیغمبر اسلام نخواهد آمد ، زیرا

رسول خدا (ص) انسان کاملی است و هرچند میلیونها سال بگذرد کاملتر از اونخواهد آمد و اگر کامل تراز وی یافت می شد ، حتماً او به مقام خاتمیت می رسید . بر این اساس ، قرآن خاتمیت پیغمبر اسلام (ص) را مسجّل کرده ، هم درباره گذشته تاریخ اظهار نظر و هم درباره آینده تاریخ ، داوری قاطع می کند ،همان گونه می تواند بگوید از بامداد آفرینش انسانیت تا زمان پیغیمبر خاتم ، هیچ کس همسطح و همسنگ پیغمبر پیغمبر نیامده و می تواند داوری کند که از عصر نبی اکرم (ص) تا شامگاه خلقت انسان ها ، احدی همتای پیغمبر اسلام (ص) نخواهد آمد، آنگاه فقط حضرت رسول همان گونه که امام همه پیامبران الهی بوده ، شاهد وگواه جهانیان ، شاهد شهدا و گواه شاهدان خواهد بود .

خدای سبحان می فرماید : « فکیف اذا جنتا من کل امه بشهید و جئنابک علی هولاء شهیدا » ( نسا ۴۱) ما در قیامت از هر امتی گواهی بر اعمال آنها آورده (که در دنیا حوادث را تحمل کرده ، در آخرت شهادت می دهد) و تو را به عنوان شاهد همگان می آوریم ، یعنی امت ها هر چه در دنیا انجام داده اند ، تو مشاهده کرده شهادت خواهی داد ، تو بر بینش همه انبیا سیطره داری و گواهی می دهی، تو نه تنها شهید و گواه امت خود ، بلکه شهید وانبیاء و امت های آنان هستی .
دلایل خاتمیت پیامبر اسلام (ص)
خاتمیت رسول گرامی اسلام (ص) دلایل فراوانی دارد که به برخی از آنها اشاره می شود :
۱ – آیه شریفه « ما کان محمد ابا احد من رجالکم ولکن رسول الله و خاتم النبیین » (احزاب ۴۰) همان طور که گذشت کلمه « خاتم النبیین » را به هر نحوی که معناکنیم اشاره به این دارد که پیامبر عالی قدر اسلام خاتم پیامبران است و اگر دلیلی جز این آیه شریفه برای اثبات خاتمیت وجود مبارک پیامبر اسلام نبود ، در صورتی که ده ها دلیل وجود دارد ، قطعاً مضمون این آیه برای افراد منصف کافی و غیر قابل انکار بود .

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 13 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد