دانلود مقاله دوپینگ

word قابل ویرایش
17 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

مقدمه

درطول تاریخ , بسیاری از داروهای گیاهی و صنعتی برای افزایش توانایی جسمی و ورزشی مورد استفاده قرارگرفته اند و هرکدام پس از مدتی به خا طرعوارض جانبی مختلف کنار گذاشته شده اند و هنوز اکسیرموثرو بی خطری پیدا نشده است ۰

برخی ورزشکاران از حدود ۴۰ سال پیش از هورمونهای
جنسی مردانه و مشتقات آنها برای نیرو زایی استفاده می کرده اند
که امروزه دچارعوارض آنها از جمله سرطان کبد شده اند ۰

اخیرا داروهای جدیدتری مورد استفاده ی برخی ورزشکاران قرار می گیرد که هنوز حتی اثر بخشی از آنها در افزایش نیروی جسمی مورد مطالعه ی علمی دقیق قرار نگرفته است و عوارض بسیاری ازآنها هنوزناشناخته اند ۰ به همین دلیل برای حفظ سلا مت جسمی ورزشکاران و پیشگیری از عوارضی که آنان نا آگاهانه دچار می شوند ( کمیته ی بین المللی المپیک ) استفاده ی بسیاری از آنها را ممنوع کرده است و آزمایشات متعددی برای اطمینان از این امر بر روی ورزشکاران رقابت های رسمی انجام می دهد ۰

امید است این تحقیق باعث اطلاع رسا نی بهتر به عزیزان

نوجوانی که در ضمینه ی ورزش فعالیت می کنند شود

و این مهم به گوش تمامی قوی مردان و شیر زنان فردا

برسد و به حول قوه ی الهی و تحت نظر سر کار خانم پاسبان

مورداستفاده ی عزیزان واقع شود

انشا ا…

{ دوپینگ}
داروهای نیروزا و عوارض آن

تاریخچه – تعریف

واژه ی دوپینگ از زبان آفریقای جنوبی مشتق شده است. اشاره به یک نوشیدنی الکلی باستانی دارد که به عنوان محرک در مراسم رقص استفاده می گرد ید . بتدریج این واژه استفاده ی گسترده تری پیدا کرد و در ورزش امروز به معضلی تبد یل شده است . این واژه در دنیای امروز به معنای استفاده ی ورزشکار از مواد یا روش هایی است که به قصد افزایش کارایی در ورزش انجام می شود.

دوپینگ به معنای استفاده از مواد متعلق به گروه داروهای ممنوع ، محدود شده و یا ا ستفاده از روش های گونا گون غیر مجازی می باشد . به قول خوان آنتونیو سامارانش رییس کمیته ی بین المللی المپیک ، دوپینگ نوعی تقلب است که از جنبه های مختلف منجر به انحطاط و مرگ میشود :

مرگ فیزیولوژیک چرا که دستکاری غیر قانونی در فرایند طبیعی باعث تغییرات شدید و گاهاً برگشت ناپذیری در بدن می شود مرگ جسمی نظیر : برخی موارد اسف بار مرگ ورزشکارانی که در سالهای اخیر مشاهده شده است . انحطاط روانی و شخصیتی ناشی از رضایت شخص به تقلب ، نادیده انگاشتن توانایی ها و ظرفیت های شخصی و بزرگ کردن ناتوانی ها و معایب . و بالاخره انحطاط اخلاقی به واسطه تعدی فرد از قوانینی که تمام جامعه بشری پایبند آن هستند.
از رخدادهای مهم در تاریخ دوپینگ می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

اولین مورد مرگ ورزشکاران در سال ۱۸۸۶ رخ داد که یک دوچرخه سوار به نام لینتون در اثر استفاده بیش از حد داروی تری متیل در گذشت .
در مسابقات المپیک یک دونده ماراتن به نام توماس هیکس در اثر مصرف برندی و استریکلین در شرف مرگ قرار گرفت.

دهه ۱۹۵۰ – روس ها از هورمون های مردانه برای افزایش قدرت و نیرو استفاده نمود و آمریکایی ها نیز استروییدها را به این منظور استفاده نمودند.
۱۹۶۰ – دوچرخه سوار دانمارکی در المپیک رم به علت مصرف بیش از حد آمفتامین ها فوت کرد .
۱۹۶۴ – ا فزایش قابل توجهی در ظاهر عضلان ورزشکاران در المپیک دیده شد که شک در مصرف داروها را برانگیخت .
۱۹۶۷ – کمیته ( بین المللی المپیک ) بعد از مرگ تامی سیمپسون به علت مصرف غیر از آمفتامین ها واکنش نشان داد .
۱۹۶۸ – این کمیته با تعریفی از دو پینگ لیست داروهای غیرمجاز را ارایه داد و بدین ترتیب انجام آزمایش در بازیهای المپیک شروع شد.

۱۹۸۸ – در المپیک سئول ، تست بن جانسون از نظر مصرف استروئید های آنابولیزان خلع و از ورزش محروم گردید . همچنین دو وزنه بردار بلغاری که به مقام نخست ا لمپیک دست یافته بودند به علت دوپینگ محروم شدند .
۱۹۹۴ – دیه گو مارادونا فوق ستاره فوتبال آرژانتین در مسابقات جام جهانی ۱۹۹۴ آمریکا به علت مصرف داروهای محرک از همراهی با تیمش محروم گردید و بدین ترتیب آرژانتین بدون مارادونا از آن دوره مسابقات حذف گردید .

۲۰۰۰ – برای مبارزه هر چه شد یدتر با این پدیده ی شوم ، کمیته مبارزه با دوپینگ تشکیل شده و آماده ی برخورد جدی با متخلفین در مسابقات المپیک ۲۰۰۰ سیدنی می باشد.

{ انواع داروهای دوپینگی}
چه طبقاتی از داروها جزو موارد دوپینگ محسوب میشوند؟
این داروها معمولاً در پنج گروه دارویی طبقه بندی می شوند:
الف)داروهای محرک سیستم عصبی مرکزی:از این رده میتوان آمفتامین،کوکائین،افدرین،پسودو افدرین،فلیل پروپانولامین و …را نام برد.

ب)داروهای مخدر:ازاین داروها میتوان از هروئین،مورفین،متادون و… نام برد.
ج)استروئیدهای آنابولیک:داروهایی نظیر ناندرولون،تستوسترون،اکسی متولون،استانوزولول و … در این گروه جای میگیرند.
د)داروهای ادرارآور:در این گروه میتوان از فوروسماید،تیازید،اسپیرونالاکتون و … نام برد.
ه)هورمونهای پپتیدی وگلیکوپروتئی

با این حال برخی از داروها نیز موجودند که مصرف آنها تا حد خاصی بلامانع است ولی استفاده بیش از حد مجاز آنها دوپینگ تلقی می شود.از این میان می توان از الکل،ماری جوآنا(حشیش)،داروهای بیحس کننده موضعی،کورتیکوستروئیدها و بتابلوکرها نام برد.

{قوانین و مجازاتهای دوپینگ}
در صورت استفاده از استروئیدهای آنابولیک،داروهای ادرارآور، هورمونهای پپتیدی وگلیکوپروتئینی و آنالوگهای آنها یا دستکاری فیزیکی،شیمیایی یا دارویی ادرار محرومیت های زیر اعمال میگردد:
در اولین ارتکاب جرم:۴-۲ سال تعلیق
در دومین ارتکاب جرم:تعلیق مادام العمر

درصورت استفاده ازموادوروشهای غیر مجاز بجز مواردی که در بالا ذکر شد:
در اولین ارتکاب جرم به مدت۳-۶ ماه
در دومین بار به مدت ۲سال
در سومین ارتکاب به صورت مادام العمر محروم میشود.
به هنگام استفاده ازموادمحدودشده حکم محرومیت برحسب موردصادرخواهد شد.در نهایت فدراسیون ملی هر کشور مسوول شرکت سالم و عاری از دوپینگ ورزشکاران در مسابقات است.به همین جهت در صورت احراز 

در دوران محرومیت ورزشکار:
صلاحیت انتخاب برای مسابقه در هیچکدام از مسابقات بین المللی به رسمیت شناخته شده و یا هر مسابقه ای که تحت نظارت فدراسیون ملی باشد را ندارد.
محروم از شرکت در سمینار یا همایش است.
صلاحیت انتخاب بازی یا هر موقعیت شغلی نظیر داوری،مربیگری،مسئولیت،ریاست،مشاوره و… را ندارد.
هرگونه ترفیع،مدال،عناوین و مقامهایی که در هنگام یا پس از تاریخ دوپینگ کسب کرده است از وی سلب خواهد شد.
هر ورزشکار،مربی،داور،رئیس،مشاور یا هر شخصی که در رابطه با مواد ممنوعه یا روشهای ممنوعه مجرم شناخته شود،در همان اولین ارتکاب جرم به طور مادام العمر محروم میگردد.

{عوارض}
از عواض جانبی استروئیدهای آنابولیک ( نظیر تستوسترون ، ناندرولون و …) که گاهی توسط ورزشکاران مورد سوء استفاده قرار میگیرد چه میدانید؟
این داروها دارای عوارض جانبی بسیاری هستند که برخی از آنها برگشت پذیر و بعضی دیگر غیرقابل برگشت می باشند از جمله میتوان موارد ذیل را نام برد:

الف)عوارض قلبی و عروقی : احتباس آب و نمک ، افزایش حجم خون ، ازدیاد فشار خون ، افزایش چربی های خون ، بی نظمی ریتم قلب ، تغییر ابعاد قلب ، انفارکتوس قلبی و سکته مغزی
ب)عوارض کبدی : اختلال کبدی ، اختلال در عملکرد کبدی ، افزایش آنزیم های کبدی ، یرقان و سرطان کبد و…
ج)عوارض جانبی خاص مردان : کاهش تعداد اسپرم ها ، تحلیل رفتن بیضه ها،عقیمی ، بزرگ شدن پستان ها ، احساس دفع فوری و مکرر ادرار ، کاهش توانایی جنسی.
د) عوارض جانبی خاص زنان : اختلال در قاعدگی ، هیرسوتیسم ( رشد زیاد مو در نواحی غیر طبیعی مثلاً در صورت خانم ها ) ، تاسی ، کلفت شدن صدا ، تحلیل پستانها ، سرکوب شیردهی ، پوست چرب و آکنه.

ه)عوارض جانبی در پسران نابالغ:بسته شدن زودرس غضروف های رشد و توقف رشد قدی،رشد غیرطبیعی مو،تیرگی پوست
و)عوارض روانی:افسردگی،هیجان بیش از حد،پرخاشگری،بی ثباتی عاطفی،حالت تهاجمی و خشونت،بی خوابی،اضطراب،اختلالات شخصیت و وابستگی روانی به دارو.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 17 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد