whatsapp call admin

دانلود مقاله روشهای صرفه جویی از در و پنجره دوجداره

word قابل ویرایش
12 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

اعمال اصلاحاتی در پوسته ساختمان، تجهیزات HVAC و سیستم‌‌های روشنایی و همچنین روش‌های راهبردی و نگهداری در این فهرست پیشنهاد شده بودند.در این فهرست، تکیه بسیاری بر روی ساختمان‌های صنعتی و همچنین ملاحظات عمومی HVAC شده بود.این فهرست در زمان خود به دلیل ملاحظات انرژی آن دوران، با استقبال بسیار مناسبی روبه‌رو شد.

تکیه بسیار بر روی ساختمان‌های صنعتی و همچنین ملاحظات عمومی موجود در آن زمان بود.امروزه نیز حفاظت از منابع انرژی و صرفه‌جویی در مصرف آن، یک اولویت اصلی برای مالکان ساختمان به شمار می‌آید، روندی که به نظر می‌رسد فراتر از موج به وجود آمده در مورد قیمت نفت، گاز و برق و همچنین عدم قطعیت تامین این مواد، همچنان ادامه داشته باشد.هرچند فهرست سال ۱۹۷۵ دارای موارد صرفه‌جویی در انرژی بوده که امروزه نیز همچنان دارای اعتبار است، اما اصلاحات بسیاری نیز در هنر صرفه‌جویی در انرژی صورت گرفت.

بدیهی است که اشاره به تمام موارد مرتبط با این زمینه امکان‌پذیر نیست و هدف از این فهرست، تنها ارائه ایده‌ای از پیشرفت‌های در حال انجام در زمینه سیستم‌های دارای بازدهی انرژی بالا است، نه مستند ساختن تمام راه‌های صرفه‌جویی در انرژی. برخی از روش‌های قدیمی مانند «تعمیر پنجره‌های شکسته» از این لیست حذف شده و در عوض یک بخش جدید با نام «شیوه‌های موثر» به این فهرست اضافه شده‌اند.همچنین، فهرست مذکور جهت سهولت استفاده به بخش‌های فرعی تقسیم شده است. مهندسان بایستی موارد ذکر شده در این فهرست را مورد ارزیابی قرار دهند تا اطمینان حاصل کنند که این روش‌ها، برای ساختمان‌های موردنظرشان مناسب و ایمن هستند.

شیوه‌های موثر
۱ – در برنامه‌های عملکردی فراتر از دستورالعمل‌های اجباری، به شکل داوطلبانه شرکت کنید.به عنوان نمونه‌ای از این برنامه‌ها، می‌توان برنامه «راهبری در طراحی انرژی و محیط‌زیست LEED» اشاره کرد.

۲ – اطمینان حاصل کنید که طراحی موجود با دستورالعمل‌های صرفه‌جویی در انرژی «در صورت قابل اعمال بودن» و یا استانداردهای ASHRAE تطابق داشته باشد.

۳ – مدارک بهره‌برداری و نگهداری سیستم را به روز نگاه داشته و مطمئن شوید که کارکنان این بخش دارای دانش فنی لازم بوده، آموزش‌های لازم را دریافت کرده، اطلاعات لازم را در اختیار داشته و در وظایف خود به صورت فعال عمل می‌کنند.

۴ – اهدافی که مورد مصرف و نیاز به انرژی تدوین کرده و آنها را با پرسنل عملیاتی در فواصل زمانی مناسب مورد ردیابی و بحث قرار دهید.
۵ – برای اینکه چرخه عمر ساختمان را در طول مراحل طراحی، ساخت و بهره‌برداری در ذهن داشته باشید، به صورت گروهی عمل کنید.
۶ – به ساکنان ساختمان مورد درک و گزارش دادن کیفیت هوای داخل و مشکلات انرژی آموزش داده و روش‌هایی برای تشویق آنان در این زمینه در نظر بگیرید.
۷ – در بازنگری‌های عمومی و هم‌ارز طراحی برای آشنایی با دستورالعمل‌ها و استانداردها شرکت کنید.

۸ – شرکت در سازمان حرفه‌ای را تشویق کرده، آموزش‌هایی در مورد شیوه‌های تداوم‌پذیر تدارک ببینید، در نشریه‌های کیفیتی مشترک شوید و پایگاه‌های اینترنتی مفید را نشانه‌گذاری کنید.
ساختمان
پوسته ساختمان:به‌کارگیری پوسته‌های دارای کیفیت بالا و فضاهای ارتقادهنده عایق‌کاری و همچنین مناطق تهویه‌ای دیگر، نفوذ هوا در ساختمان را به حداقل برسانید آزمایش‌هایی را برای اطمینان از برآورده شدن معیارهای طراحی مشخص کنید.

از بیشترین مقادیر عملی عایق‌کاری برای بام، دیوارها و شیشه‌های ساختمان بهره بگیرید.
تامین آسایش ساکنان و در عین حال حداکثر کاهش ممکن در اندازه سیستم‌های مکانیکی را لحاظ کنید.
در ورودی ساختمان از درهای خودکار یا گردان استفاده کنید. مطابق توصیه ASHRAE، استفاده از این درهای می‌تواند در مقایسه با درهای یک لنگه یا دو لنگه معمولی، تا ۷۵درصد از نفوذ هوا در ساختمان بکاهد.

از شیشه‌های دو سایه جداره پر شده با آرگون با پوشش مخصوص اعمال شده توسط کارخانه «ضریب سایه پایین» استفاده کنید. از نورگیرها و یا سایبان‌ها جهت کمک به کاهش باز سرمایشی در طول ساعات اوج بار استفاده کنید.
سعی کنید تا حد امکان از سایه درختان و گیاهان در اطراف ساختمان بهره بگیرید.

با استفاده از برنامه‌های نگهداری، ارتقای جدی برای ورودی و پوسته ساختمان، مقاومت بدنه ساختمان را در مقابل نفوذ هوا حفظ کرده و بهبود بخشید.
سیستم‌های مکانیکی/ الکتریکی
کلیات: تحقیق انرژی انجام دهید و یا از یک محل دیگر با کاربرد مشابه کاربرد مورد نظرتان دیدن کنید.
به طور دوره‌ای، بارهای موجود در ساختمان را دوباره ارزیابی کنید تا مطمئن شوید که سیستم HVAC و اجزای مختلف آن دارای ظرفیت مناسبی بوده و از نظر عملکردی دارای توازن هستند.

از برنامه‌های توزیع استفاده کنید به قسمتی که تامین آسایش و روشنایی برای ساکنین، تنها در هنگام حضور افراد انجام گیرد. همیشه کنترل مناسبی بر روی هوای خارجی داشته باشید تا از جریان اضافی هوای خارج در شرایط حاد دمایی جلوگیری کرده و در عین حال کیفیت هوای مناسب را در تمام اوقات حضور افراد حفظ کنید. برای اکونومایزرهای هوا از کنترل آفتابی استفاده کنید.

کنترل‌ها
کنترل‌هایی برای کاربرد و نگهداری راحت با امکانات عیب‌یابی خودکار و دیگر قابلیت‌های ردیابی خطا طراحی کنید.محل حس‌گرها و حلقه‌های کنترل را بررسی کرده و آنها را در صورت لزوم دوباره کالیبره کنید تا شرایط طراحی برای تامین رفاه ساکنین و همچنین صرفه‌جویی در مصرف انرژی حفظ شود.
رفع مشکلاتی که نیاز به مدخلات دستی و یا تعمیرات محدودکنندگی عملکردی دارند، سیستم کنترل را در وضعیت کارکرد در حالت طراحی حفظ کنیدهر زمان که امکان آن وجود داشت، سیستم‌های کنترل خود را به انواع جدیدتر کنترل اتاق یا فضای کاری ارتقا دهید. کارکرد صحیح نرم‌افزار کنترلی را بررسی نمایید تا از عدم وجود خطا در برنامه‌ها اطمینان حاصل کنید.

در صورت لزوم برای اضافه کردن خصوصیات جدید مانند برنامه‌ریزی‌های بهبود یافته و یا ظرفیت بیشتر تنظیمات اپراتور، سیستم را ارتقا دهید. در هنگام لزوم، کنترل‌ها و سیستم کنترلی را ارتقا دهید. جایگزین کردن سیستم‌های پنوماتیکی با کنترل مستقیم دیجیتال، می‌تواند بسیار موثر باشد. سعی کنید خصوصیات شبکه را برای بهبود اخطاردهی و پاسخگویی نگهداری سیستم و همچنین عکس‌العمل نشان دادن به علامت‌های انرژی بدون وقفه، به سیستم اضافه کنید. یک برنامه نگهداری مناسب را که شامل بررسی‌های دوره‌ای برای کنترل دمپرها، اتصالات، شیرهای کنترلی و دیگر ابزارهای مکانیکی کنترل است، به کار بگیرید.
از ایستگاه‌های کاری ارتقا یافته برای ارائه اطلاعات بیشتر به اپراتورها استفاده کنید.

از کنتورهای فرعی برق استفاده کنید. همچنین، ثبت‌کننده‌های موقت در سیستم نصب کرده و یا سیستم کنترل را برای ردیابی ناهنجاری‌های بار و برنامه‌ریزی‌های انجام شده توسعه دهید.

سیستم‌های هوا

سیستم‌های فن از نوع حجم ثابت را به سیستم‌های حجم هوای متغیر VAV تغییر دهید تا حجم هوای سیستم و مصرف انرژی در شرایط اوج باز کاهش یابد.
سیستم‌های مکانیکی کنترل حجم هوای سیستم‌های VAV را با کنترل حجم هوای فرکانس متغیر VFD جایگزین کنید.کنترل تنظیم استاتیک کانال ثابت فن‌ها را با تنظیم مجدد استاتیک کانال شبکه‌ای با کنترل ناحیه‌ای مستقیم حجم فن برای کاهش مصرف انرژی در بارهای جزیی جایگزین کنید.استانداردهای طراحی نصب و نگهداری را برای کاهش نفوذ دمپرها، کانال‌‌های هوا و سقف‌های کاذب بهبود دهید. همچنین، طراحی و نگهداری کانال‌ها و عایق‌بندی آنها را برای تامین جریان هوای موثر و یکنواخت بهبود دهید.

سیستمی طراحی و نگهداری کنید که بتواند هوای خارج را تا الزامات واقعی موجود در تمام اوقات کنترل کند. از بکارگیری کویل‌های پیش گرمایش مجدد و همچنین عملکرد بازدارنده‌ چنین کویل‌هایی در صورت امکان اجتناب کنید. سیستم‌هایی را برای ارتقای دمای هوای مخلوط و همچنین برای تنظیم مجدد دماهای سطوح سرد و گرم در شرایط بار جزیی طراحی و راه‌اندازی کنید.

اندازه‌ فیلترها را درست انتخاب کنید و از بکارگیری فیلترهای بیش از حد لزوم اجتناب کنید. همچنین، فیلتری با اثربخشی مناسب برای محل مورد نظر در نظر بگیرید. مطمئن شوید که فیلترها در اطراف لبه‌های دارای نشتی نباشند. اخطاردهنده‌هایی را مشخص و نصب نمایید تا اختلاف فشار را در هر مجموعه فیلتر اندازه‌گیری کرده و اخطارهایی در صورت لزوم به سیستم مدیریت مشعل ارسال کند.

از یک برنامه نگهداری فیلترها بهره بگیرید تا مطمئن شوید که تغییرات برای به حداکثر رساندن بازدهی و به حداقل رساندن هزینه‌های فیلتر انجام گرفته‌اند. در مورد VFD و فن‌های دارای شروع ملایم، از زنجیر برای حصول بازدهی بالاتر استفاده کنید. تمام تسمه‌های فن‌ها را به صورت دوره‌ای بازدید کرده و در صورت لزوم آنها را تعویض کنید. مسیرهای مکش هوای خارج را در صورت لزوم جابه‌جا کرده یا تغییر جهت دهید تا مکش‌های تخلیه به داخل ساختمان به حداقل برسد.
خروجی‌ها و مسیرهای برگشت هوا را طوری طراحی و نگهداری کنید که مانعی بر سر راه آنها وجود نداشته باشد.

سیستم‌های تخلیه

در زمان عدم حضور افراد، تمام فن‌های تخلیه را قطع کنید. سیستم‌های تخلیه را بررسی نمایید تا مطمئن شوید که تنها مقدار هوای لازم با تخلیه می‌کنند. در صورت امکان، مقادیر هوای تخلیه را از دستشویی‌ها، آزمایشگاه‌ها و غیره تا حداقل سطح قابل قبول، کاهش دهید. فن‌های تخلیه اتاق‌ها و فرآیندها را کنترل کنید تا تنها زمانی که افراد در اتاق حضور دارند و یا زمانی که دستگاه در حال کار است، این فن‌ها در حال کار باشند. یک ابزار بازیافت انرژی برای احیای انرژی از ساختمان و سیستم‌های تخلیه هوای فرآیند نصب کنید. راهکارهای عملیاتی ابداع کنید که زمانی که هودهای آزمایشگاهی و فن‌های تخلیه در حال استفاده نیستند، بسته بوده و خاموش شوند.

صرفه‌جویی انرژی در پنجره‌ها
پنجره‌ها از نظر صرفه‌جویی انرژی نقش حساسی دارند، چرا که حدود ۳۰% از کل تلفات حرارتی ساختمان از پنجره‌ها صورت می‌گیرد، به همین دلیل پنجره‌هایی که در جای خوبی نصب نشده‌اند یا خوب محافظت نمی‌شوند، می‌توانند هزینه سوخت را بسیار بالا ببرند.
اگر تصمیم دارید ساخت ساختمان جدیدی را شروع کنید، با یک مشاور آشنا به اصول صرفه‌جویی تماس بگیرید، اما اگر می‌خواهید ساختمان موجود خود را بهینه‌سازی کنید و از هزینه‌های خود بکاهید، این راهنما می‌تواند راهنمای خوبی برای شما باشد.

جلوگیری از تلفات حرارتی پنجره‌ها

یک پنجره با شیشه تک جداره تقریباً ۱۰ برابر یک دیوار عایقکاری شده هم اندازه خود تلفات حرارتی دارد. چنین پنجره‌ای سه مشکل عمده ایجاد میکند:
بالا بودن تلفات حرارت، فراهم نشدن آسایش ساکنین، بخار گرفتن پنجره‌ها.
برای کاستن از مشکلات ناشی از پنجره‌ها، می‌توان از راههای مختلف یک لایه هوای ساکن بین محیط داخل و خارج ایجاد کرد، با انجام این کار تلفات حرارتی پنجره به نصف کاهش می‌یابد. برای ایجاد این لایه هوا راه‌های مختلفی وجود دارد.

دو جداره کردن
دو جداره کردن شیشه هر پنجره‌ای باعث بالا رفتن کارآیی آن می‌شود، بویژه پنجره‌هایی که پرده‌ای روی آنها نصب نشده است.پنجره دو جداره، دارای دو شیشه می‌باشد که بین آنها یک فضای کاملاً درزبندی شده قرار گرفته است. این فاصله معمولاً بین ۶ تا ۲۰ میلیمتر است.اگر اینفاصله هوایی ۱۵ میلیمتر انتخاب شود، بهترین کارآیی بدست می‌آید. دو جداره کردن پنجره با وجود اینکه اتلاف حرارت را کاهش می‌دهد، جلوی ورود نور و گرمای خورشید را نمی‌گیرد. بنابراین در فصول گرم سال برای کاهش ورود گرما به داخل ساختمان باید جلوی تابش مستقیم خورشید به پنجره را گرفت.در کنار اینها، دو جداره کرده پنجره‌ها باعث کم شدن ورود سر و صدا به داخل ساختمان می‌شود و نیز بخارگیری پنجره‌ها در فصول سرد سال کاهش می‌یابد.برای دو جداره کردن پنجره یک جداره موجود می‌توان یک لایه دیگر از شیشه یا اکریلیک شفاف دیگر روی آن نصب کرد و فضای بین آنها را کاملاً درزبندی کرد. در این فضا باید مقداری ماده جاذب رطوبت قرار داد تا رطوبت این فضا را کاملاً بگیرد.

پرکردن با گاز
در برخی از پنجره‌های دو جداره، فضای میانی را با گازهایی مانند آرگون و کریپتون پر میکنند تا کارایی آنها حدود ۱۰% افزایش یابد.

عایق‌های ویژه پنجره
این عایقها را که به شکل برچسبهای شفاف ساخته می‌شوند به راحتی می‌توان بر روی شیشه پنجره‌ها چسباند و بخشی از خواص پنجره‌های دو جداره را در آنها به وجود آورد. این برچسبها باعث می‌شوند ورود گرما دار تابستان تا ۸۰% کاهش یابد. علاوه بر این انواع کم تابش این محصولات (Low-E) قادرند تلفات حرارتی و زمستانی را نیز تا ۳۰% کاهش دهند.
این عایقها از نظر قیمت با پنجره‌های دو جداره قابل رقابت هستند. بویژه در ساختمانهای موجود که تعویض پنجره‌ها با پنجره‌های دوجداره هزینه زیادی به همراه خواهد داشت.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 12 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد