دانلود مقاله کمردرد و راههای پیشگیری از آن

word قابل ویرایش
11 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

مقدمه
با وجود پیشرفتهای شگفت انگیز دانش پزشکی، شماری از بیماریها از جمله کمردرد هنوز به صورت یک معما باقی مانده اند. تقریباً ۸۰ درصد جمعیت جهان در طول زندگی خود به نحوی از کمردرد رنج می برند پس از سردرد، درد ناحیه کمر شایعترین ناراحتی در جوامع کنونی است. امروزه کمردرد وعلاوه بر ایجاد ناراحتی های فردی سبب کاهش ظرفیت کاری،‌ اتلاف وقت،

غیبت از کار، افزایش هزینه های بهداشتی- درمانی و زیانهای اقتصادی ناشی از پرداخت دستمزد به افراد مصدوم می شود. اکثر متخصصین پزشکی بر این باورند که ماهیت ۷۰ درصد کمردردها مکانیکی (ناشی از عدم تحرک) است و از شرایط نامناسب کار، وضعیت نادرست بدن و عوامل محیطی ناشی می شود از سوی دیگر، معلولیتهای ناشی از ضایعات کمری شایعترین و در عین

حال مهمترین عامل ایجاد محدودیتهای حرکتی در گروههای زیر ۴۵ سال است این معلولیتها از آنها به وجود می آید که بیمار مبتلا به فتق دیسک مهره های کمر می شود و به دلیل فشار دیسک که اعصاب نخاعی دچار فلج اندام تحتانی می گردد کمردرد یکی از عوامل ناتوانی افراد بین ۴۵ تا ۶۵ سال می باشد.

کمردرد و علل بروز آن
کمردرد یکی از پیدیده های ناخوشایند انسان در جوامع امروزی است شتاب زندگی ماشینی، انسان را گرفتار عوارض بی شماری ساخت که کاهش تحرک و بروز ضایعت عضلانی- اسکلتی، یکی از عواقب آن به شمار می آید در میان ضایعات مذکور کمردرد از همه شایعتر است به طوری که کسی را می توان یافت که در طول زندگی خود حداقل یک بار کمردرد را تجربه کرده باشد در بعضی بیماران، کمردرد پس از مدتی بر طرف می شود و در برخی دیگر ناتوانی ها و معلولیتهای طولانی، بر جای می گذارد.

به طور کلی هر عاملی که موجب آسیب هر یک از بخش های ستون فقرات کمری شود کمر درد را به دنبال خواهد داشت به بیان بهتر عوامل متعددی در ایجاد کمردرد نقش دارد که از آن جمله می توان از بلند کردن اجسام سنگین، حمل نادرست اجسام، ضربه ها، انجام فعالیت های طولانی

، چاقی، رانندگی های طولانی، تصادفات فشار ناشی از کار، حرکت ناگهانی و کنترل نشده، وضعیت های نادرست و غیر طبیعی بدن، گرفتگی و اسپاسم عضلانی بیماریهای روماتیسمی،‌ بیماریهای استخوانی، ضایعات مادرزادی مهره ها، آرتروز،‌ فتق دیسک بین مهره ای کاهش تحرکت مهره‌ها، فشارهای روانی، ترس، نگرانی، اضطراب، و ضعف عضلات پشت کمر، نام برد. امروزه متخصین پزشکی کمردرد را بر اساس علل آن، به سه گروه تقسیم کرده اند:
۱) کمردردهای التهابی ۲) کمردردهای مکانیکی ۳) کمردردهای ارگانیک

کمردردهای التهابی
علت این گونه کمردردها، بروز التهابهای موضعی یا عمومی در ساختمان های اطراف مهره می باشد به طور معمول بیماران مبتلا به کمردردهای التهابی از درد سوزش ناحیه کمر شکایت دارند. و قادر به تحرک یا تغییر وضعیت تند نیستند و در مرحله التهابی انجام حرکت های ورزشی نامناسب سبب تشدید درد کمر می شود لذا تجویز حرکات ورزشی مناسب در این دوره از اهمیت زیادی برخوردار است.

کمردردهای مکانیکی
کمردردهای مکانیکی از شایعترین نوع کمردردها می باشد این گونه دردها هنگامی ایجاد می شوند که مفاصل در وضعیت نامناسب قرار گیرند به این حال بافت نرم آنها نظیر (کپسول مفصلی، رباط، عضله ، تاندول و…) تحت کشیدگی زیاد قرار گرفته، دردناک می شوند. دردهای مکانیکی معمولاً عمل طبیعی ستون مهر ها، دیسک بین مهره ای و بافت نرم اطراف را دچار اختلال می سازد و در حال حاضر نظر اکثر متخصصین پزشکی و فیزیوتراپی بر این است که ورزش- درمان و اصلاح وضعیت های نادرست بدن است بهبود این گونه کمردردها می شود.
کمردردهای ارگانیک

کمردردهای ارگانیک، ضایعاتی هستند که در اثر اختلالات مادرزادی ستون فقرات نظیر عدم تشکیل کامل مهره ها در دوران جنینی به وجو می آیند. علاوه بر این در مواردی نیز در احشاء شکمی مانند کلیه ها، دستگاه تناسلی، دستگاه گوارشی و… به ستون مهره ها منتقل شده به صورت کمردرد بروز می کند به این گونه موارد، ورزش در درمان مبتلایان به کمردرد مفید واقع نمی شود لذا توصیه می شود که قبل از تشخیص دقیق علت کمردرد، از انجام حرکات ورزشی خود داری کنید.
پیشگیری از کمردرد

مهمترین مواردی که در پیشگیری از کمردرد و (عود آن) مؤثرند از این قرارند:
– از انجام حرکت ها ناگهانی، خشن و تند بر سبب وارد آمدن فشارهای زیاد به ستون مهره ها می شود خودداری نمایید.
– از حفظ یک وضعیت به مدت طولانی پرهیز کنید
– سعی کنید وضعیت صحیح بدن را در همه حال حفظ کنید
– از نگه داشتن ستون فقرات در وضعیت های نادرست بپرهیزید
– از بلند کردن اجسام سنگین و حمل آنها به تنهایی خودداری کنید

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 11 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد