دانلود مقاله مواد شیمیایی

word قابل ویرایش
27 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

مواد شیمیایی

مقدمه:
از چندین نسل قبل مواد شیمیایی بوجود آمده اند. این سلاح ها با پیشرفت و تکامل تکنولوژی کامل و پیشرفت کرده و تاکنون توانسته اند جای بسیاری از انسان ها را بگیرند این سلاح ها به چندین بخش متفاوت تقسیم می شوند.
هر کدام از این بخش ها موجب اختلال در بخش های متفاوت بدن انسان و حتی حیوانات می باشد.

گیاهان هم در بعضی موارد این گونه اند و من را در این تحقیق این مسائل را به صورت خلاصه شرح می دهم.

روند پیشرفت تکنولوژی شیمیایی :
صنایع شیمیایی با خلق تکنولوژی جدید به نحو کارآمدی در تامین نیازمندیها و دفع تنگناها و محدود شما موفق بوده‏ ، محدودیتهای مربوط به آلودگی محیط زیست و نیاز به فرآورده های با کیفیت بالاتر ،‌ به طور مستمر اصلاح و تکمیل می شوند.

از این رو می توان انتظار داشت که بر اساس روند رو به رشد تکنولوژی شیمیایی در سالهای اخیر ، این صنعت چشم اندازهای تازه ای را در مورد محصولات جدید که می توانند جایگزین مناسبی برای فرآورده های حال باشند ، خواهد شد.

به دنبال پیشرفتهای اخیر ، در شاخه های گوناگون صنایع شیمیایی درونمای آینده این صنعت را می توان در ایفای نقش محوری آن در زمینه نیازهای اساسی جامعه بشری و نیز توسعه اقتصادی و صنعتی جهان دانست.

اهمیت سرمایه گذاری سنگین در بخش تحقیق و توسعه که به کشف و گسترش محصولات جدید و بهبود در کیفیت آن خواهد انجامید ، به روشنی مشخص می شود. کمپانی ها و شرکتهای بزرگ شیمیایی در قالبی پایاپای و در تلاش برای به دست آوردن بازارهای بیشتر با ایجاد گروههای ویژه تحقیق و توسعه و اختصاص هزینه های فراوان به طور گسترده ای بر تنوع محصولات می افزایند.

کشورهایی که در زمینه صنایع شیمیایی فعالیت دارند :
با وجود آنکه صنایع شیمیایی نخست در اروپا پایه گذاری شده و تا سال ۱۸۸۰ انگستان بزرگترین کشور جهان از لحاظ کارخانه های شیمی به شمار می رفت ولی توسعه سریع این صنعت فقط در آمریکا صورت گرفت.

این کارخانه ها در آمریکا با صنعت پتروشییمی گسترش یافتند. آمریکا حجم عظیمی از تجارت مواد شیمیایی را در اختیار دارد. صنایع شیمیایی در آمریکا در نتیجه عملکردهای مبتنی بر سرمایه گذاری وسیع و تکنولوژی بالا یکی از عمده ترین دارایی های این کشور در تجارت جهانی محسوب می شود.

میزان کل صادرات و واردات مواد شیمیایی آمریکا
(ارقام برحسب میلیون دلار)

سال صادرات واردات مازاد
۱۹۸۶ ۸/۲۲۷۶۵ ۴/۱۵۸۰۴ ۶/۶۹۶۱
۱۹۸۷ ۹/۲۶۳۸۰ ۵/۱۷۰۳۶ ۴/۹۳۴۴
۱۹۸۸ ۹/۳۲۲۹۹ ۹/۲۰۸۱۶ ۰/۱۱۴۸۳

از جمله می توان به سه شرکت بزرگ شیمیایی آلمانی یعنی هوخست ، بایر و بی . آ. اس. اف اشاره کرد که به نفوذ چشم گیری رشد کرده و به طور قابل ملاحظه ای در تجارت بین المللی موفق بوده اند.

در سالهای خیر صنایع شیمیایی ژاپن نیز به طور چشمگیری رشد کرده است. صنعت شیمیایی ژاپن نه تنها در صادرات بلکه در سرمایه گذاری خارجی به عنوان وسیله ی جهت معرفی تکنولوژی جدید در تجارت جهانی فعال است .

جمهوری اسلامی ایران :
صنایع شیمیایی در ایران از سابقه نسبتا” طولانی برخوردار است. واحدهای شیمیایی متعددی در زمینه نفت ، گاز ، پتروشیمی ، سموم و دفع آفات ، رنگ ، چسب و … طی چند دهه گذشته احداث شده اند. با وجود اینکه صنایع شیمیایی ماهیتا” صنعتی واسطه ای می باشند و هدف اصلی آن تامین مواد پایه و اولیه سایر صنایع است.

کارخانجات متعدد شیمیایی در ایران تنها به تولید محصولات مصرف می پردازند که خود به شدت نیازمند مواد اولیه وارداتی می باشند.

مواد شیمیایی با کاربرد دو گانه :
مواد شیمیایی با کاربرد دو گانه به موادی اطلاق می شود که در مقیاس گسترده ای برای مصارف صنعتی مجاز تولد می شوند. همچنین می توانند به عنوان یک جنگ افزار شیمیایی ذخیره شده و یا به دلیل خواص فیزیکی یا شیمیایی و سمی مشابه با جنگ افزارهایی شیمیایی تهدیدآمیز باشند.

ولی از طرفی نیز به عنوان ماده اولیه تولید عوامل شیمیایی می تواند مورد استفاده قرار گیرند. فهرست مواد شیمیایی که دارای کاربرد دوگانه هستند همراه با کاربردهای صنعتی و نیز مشخصات سمی هر یک از آنها بر اساس آخرین توافق در کنفرانس خلع سلح شیمیایی ۱۹۸۹ ارائه شده است.

تاریخچه کاربرد جنگ افزارهای شیمیایی :
بهره برداری از جنگ افزارهای شیمیایی در تاکتیکهای نظامی به قدمت تاریخ بشر است. انسان برای اولین بار از نفت و قیر به عنوان یک عامل شیمیایی استفاده کرد.

تعریف عوامل شیمیایی :‌
آن دسته از مواد با ترکیبات شیمیایی را که در صورت انتشار مناسب و تاثیر شیمیایی منجر به مرگ ،‌‌ آسیب و ناتوانی در انسان و حیوان و یا از بین رفتن گیاهان می شوند. عوامل شیمیایی می نامنمد.

وسایل کاربرد این مواد را در عملیات جنگی جنگ افزار شیمیایی می گویند. عوامل شیمیایی را که به صورت گاز ، بخار ، افشانه (آئروسل) جامد و مایع پخش می شوند و از طریق دستگاه تفنسی ، گوارشی و پوست بر بدن وارد می گردند معمولا” با توجه به چگونگی مشخصات و اثرات فیزیولوژیک خود به چهار دسته تقسیم می کنند :
الف – ناتوان کننده ها :
۱ – ناتوان کننده های نه چندان قوی که شامل اشک آور ، سی . اس و سی . ان
۲ – ناتوان کننده های قوی که کاربرد نظامی دارند و شامل آدامسیت ، کلروپیکرین

ب – عوامل زیان بخش :
گاز نیتروژن موستارد و هیپریت.
پ – عوامل زیان بخش :
عوامل اعصاب شامل تابون ، سارین سوماژ و ۷ X
عوامل خفه کننده شامل کلر ، کلروپیکرین ، فسژن و کربنیل کلراید
عوامل خون شامل هیدروژن سیائید ، آرسین ها ، سیانوژن کلراید و برموسیان.

ث – عوامل ضد گیاه :
علف کشها .
نابارور کننده های خاکی

تاریخچه کاربرد جنگ افزارهای شیمیایی :
بهره گیری از مواد شیمیایی دودزا از زمانهای قدیم نیز مرسوم بوده است. پروکیپوس مورخ روم شرقی ، در مورد جنگ های ساسانیان و رومی ها می نویسد که سپاه ساسانی برای تسخیر دژهای روم های در زیر دیوار آنها نقاب می زدند.

در این نقابها که گاه با نقاب دشمن که برای مقابله حفر شده بود برخورد می کرد دو طرف می کوشیدند با سوزاندن گوگرد سربازان حریف را بیرون رانند و نقب را خراب کنند.
همچنین در یونان قدیم یا ترکیب قیر و گوگرد و مواد چسبناک موادی می ساختند که هنگامی که در آن ریخته می شد آتش می گرفت این ماده را آتش یونانی می خواندند.

اما جنگ افزار شیمیایی در عصر جدید دارای یک تاریخ هفتاد ساله است در واقع جنگ شیمیایی نخستین بار زمانی که آلمانی ها در اکتبر ۱۹۱۴ در نوشاپل گلوله های حاوی گاز اشک آور به سوی فرانسوی ها پرتاب کردند آغاز شد اما به سبب پراکندگی سربازان و محدود بودن شمار گلوله ها این تاکتیک چندان کارساز نبود. حتی فرانسوی ها متوجه کاربرد آن نشدند.

در سوم فوریه ۱۹۱۵ نیز آلمانی ها با گلوله های بزرگتری در منطقه یویسمف وارد کارزار شدند ولی این بار نیز به خاطر سردی زیاد هوا گازهای متصاعد شده از این گلوله ها موثر واقع نگردید .
آلمانی ها ، به رغم تجربه های بی نتیجه به ساختن گاز کلر ادامه دادند و سرانجام موقشدند گاز کلر را با فشار در سیلندرهای جای دهند تا هنگامی که باد مساعد می وزد آنها را در مقابل سنگرهای دشمن قرار دهند.

آلمانی ها گاز مزبور را برای اولین بار در ۱۲۲ آوریل ۱۹۱۵ در پیرس بلژیک علیه سربازان مستعمراتی فرانسه و پیاده نظام کانادایی که هیچ ماسکی بر حفاظت نداشتند به کار بردند.
در جنگ جهانی اول آلمانی ها در ۶ مرحله عملیات نظامی در جبهه غربی برابر جدول از تک های شیمیایی استفاده کنید.

تاریخ نوع وسیله پخش نوع عامل شیمیایی
آوریل و مه ۱۹۱۵ سیلندرهای گازی کلر
مه ۱۹۱۵ تا جولای ۱۹۱۶ گلوله های گازی زایلیل برومید
دسامبر ۱۹۱۵ تا اوت ۱۹۱۵ سیلندرهای گازی کلر و فشن

جولای ۱۹۱۶ تا جولای ۱۹۱۷ گلوله های گازی فشرن ، دی فشرن ، کلروپیکرین
جولای ۱۹۱۷ گلوله های گازی گاز موستارد ، فشرن ، دی فشرن
دسامبر ۱۹۱۷ تا مه ۱۹۱۸ مهمات شیمیایی فشرن

علاوه بر آلمانی ها ، کشورهایی که در جنگ جهانی اول به کاربرد جنگ افزارهای شیمیایی مبدرت ورزیدند عبارت بودند از مجارستان، بریتانیا، فرانسه، ایتالیا، روسیه و آمریکا .
نیروهای ترکیه در این جنگ به جنگ افزارهای شیمیایی مجهز بودند ولی ظاهر از آنها استفاده نکردند. در جنگ جهانی دوم از جنگ افزارهای شیمیایی به طور عمده استفاده نشد. نیروهای آلمانی فقط در چندین تک در مقابل پارتیزانهای شوروی در ادسا و کریمر از جنگ افزارهای شیمیایی استفاده کردند .

در جنگ جهانی دوم همه متخاصمن اصلی (انگلستان ، فرانسه ، آمریکا ، شوروی ، ژاپن و ایتالیا) گازهای سمی مختلفی داشتند که می توانستند در بمباران جبهه ها و شهرها به کار برند اما چون از انتقام طرف مقابل بیمناک بودند هیچ یک از آنها از این کازها استفاده نکردند. اما انگلیسی ها و آمریکایی ها از نفت ژله شده ماده سوزان و خطرناکی که به نام یالم معروف است ساختند و از آن برای آتش زدن شهرها طی بمباران هوایی و آتش کشیدن سربازان حریف استفاده کردند.

در جنگ تحمیلی عراق علیه ایران نیز نیروهای عراقی پس از شکستهایی که در خوزستان و مناطق مرزی سر پر ذهاب و قصر شیرین و کردستان خوردند به کاربرد گازهای سمی اقدام نمودند و با استفاده از گاز اعصاب از نوع تابون تلفات زیادی را بر نیروهای ایرانی در جزایر مجنون تحمیل نمودند.
بمباران سردشت در ۷ تیر ۱۳۶۶ یکی دیگر از جنایات جنگی عراق بود اما وحشیانه ترین مورد استفاده از جنگ افزارهای شیمیایی توسط عراق در حلبچه در اول مارس ۱۹۸۸ بوده است.

سلاحهای شیمیایی و میکروبی :
از نظر بسیاری از محققان مسائل نظامی ،‌عصر جنگهای شیمیایی با آزمایش اولین گاز خفه کننده از سوی آلمانیها در جنگ جهانی اول آغاز شد. درسالهای پس از آن جهان شاهد پیشرفت شگفت انگیز سلاحهای شیمیایی بود. آلمانی ها در دهه چهل کوششهای خود را در زمینه افزایش کارایی گاز خردل و تولید گاز اعصاب آغاز کردند.

در عین حال هیتلر به علل مختلف از به کارگیری سلاحهای شیمیایی در جنگ جهانی دوم پرهیز کرد. پس از جنگ جهانی دوم دیگر کشورهاهی صنعتی بویژه آمریکا و روسیه و فرانسه موفق شدند سلاحهای جدید شیمیایی و گازهای سمی کشنده تولید کنند.

مهمترین منطقه آزمایش سلاحهای کشنده غیراتمی در سالهای ۱۹۶۲ تا ۱۹۷۳ ویتنام بوده است.
آمریکاییها در جنگ ویتنام ، علاوه بر استفاده از بمب ناپالهم و بمبهای فسفری و سوزنده برای نابودی جنگلها و افراد ویتاکنگ موادی به نام کشنده حیات به کار می بردند که نه تنها آثار زندگی روی زمنی را از بین می برد بلکه بر نسلهای آینده نیز اثر می گذارد.

کشتار افراد ویت کنگ بر اساس طرحی به نام برگ ریزی با استفاده از مواد شیمیایی که به باران زرد معروف شد ، انجام گرفت. روسها از سلاح شیمیایی خطرناک باران زرد در مناطق جنوب شرقی آسیا بویژه افغانستان استفاده کردند.

به کلیه مواد شیمیایی که در جبهه های نبرد به صورت مایع یا گاز یا هدف نابودی یا از کار افتادگی طرف مقابل از آنها استفاده می شد سلاح شیمیایی می گویند. این مواد می توانند بر انسان ، گیاهان و حیوانات اثر داشته باشند.

سلاحهای شیمیایی اساسا” تاکتیکی هستند و می توان آنها را در مهمات گوناگونی از قبیل مینهای زمینی ، گلوله های توپ یا موشکهای تاکتیکی زمین به زمین ، موشکهای کروز و موشکهای هوا به زمین برد کوتاه جاسازی کرد.

سلاحهای شیمیایی را با هلی کوپتر ، هواپیما یا ماشین نیز می توان پخش کرد. این سلاحها اصولا” مهمات منطقه ای به شمار می آیند و هر کس را که در منطقه پخش آن باشد یا بعدا” وارد آن منطقه شود و ملبس به لباسهای مخصوص نباشند تحت تاثیر قرار می دهند.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 27 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد