دانلود مقاله موارد استفاده از اینترنت در دنیای مدرن

word قابل ویرایش
33 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

اگر چیز ثابت ولایتغیری در اینترنت باشد، این واقعیت است که اینترنت به رشد و گسترش خود ادامه خواهد داد. از ابتدای شروع اینترنت در اوایل دهه هفتاد (بله درسته. اینترنت در حدود ۲۵ سال است وجود داشته است)، تعداد کاربران از تعداد انگشت شماری به بیش ار ۲۰میلیون افزایش یافته است.
این افزایش به چه چیزی می تواند نسبت داده شود؛ این درس به این سوال پاسخ خواهد داد و به علاوه به سوالات زیر :
 اینترنت چگونه شروع شد؛
 اینترنت چگونه در ربع قرن گذشته توسعه یافته است؛
 محبوبترین مورد کاربرد اینترنت چه بوده است؛
 اینترنت به چه صوت دیگری می تواند مفید باشد؛
در درس گذشته من حقایق واقعی و حقیقی اینترنت را بیان کردم. خب حالا آماده باش چون شما قرار است ……. کسب کنید.

یک مرور پانزده دقیقه ای بر اینترنت
مطمئنا چیزی که تا به حد اینترنت به شهرت و اشتها دست یافته است بایستی هم برای کاربران و هم فراهم کنندگان اینترنت مفید باشد. در بقیه این درس و ادمه این کتاب، شا درخواهید یافت که چرا اینترنت اینقدر کتشهار یافته است. شما همچنین یاد خواهید گرفت که چگونه از اینترنت برای ارتباطات و جستجو استفاده کنید. اما من این موارد را در عناوین بعدی بحث خواهم کرد ابتدای درس تاریخ خود را شروع کنیم.

اینترنت به عنوان یک پروژه در ۱۹۷۳ بوسیله آژانس پروژه های تحقیقی عالی دفاعی آمریکا (DARRA) شروع شد. در آن زمان دارپا درصدد ایجاد یک برنامه تحقیقی بود تا تکنیکها و تکنولوژی ارتباط شبکه ها بسته از انواع گوناگون را مورد تحقیق قرار دهد. دارپا نهایتاً می خواست پروتکل های ارتباطی را توسعه و ایجاد کند که اجازه می‌داد کامپیوترهای موجود در شبکه بتوانند به طور آزادانه از خطوط و سکوهای متفاوت با هم در ارتباط باشند و نتیجا شبکه دارپا خلق شد.
اصطلاح جدید: پروتکل : پروتکل چیزی خبر یک سری از قوانین نیست. در اینترنت پروتکل یک سری از قوانین است که کامپیوترها ا‌ز آن جهت جهت ارتباط با شبکه استفاده می کنند. تا زمانی که همه از این قوانین تبعتی می کنند. ارتباط می تواند به راحتی و آزادانه ابغالم پذیرد.
آرپانت که به عنوان اینترنت شناخته شد یک سری از پروتکل ها را که به عنوان پروتکل‌های کنترل انتقال یا پروتکل اینترنت شناخته شدند را خلق و ابداع کرد که TCP یا IP نیز نامیده می شوند. شما بایستی بتوانید IP را از بحث مربوط به آدرس‌های IP در درس یک بشناسید که مربوط واقعا شبیه چیست؟ بود. یک آدرس IP در واقع یک آدرس پروتکل اینترنت است.

یک لحظه مکث: آیا تواتستید پاسخ مربوط به سوال آدرسIP را در بنش فعالیت‌های درس یک را بیابید. تحقیقات به ما می گوید که ۴۲۹۴۹۶۷۲۹۶ آدرس احتمالی IP در اینترنت در دسترسی هستند.
اینترنت در آغاز توانست چند صد دانشمند دولتی را به مدت یک دهه حمایت کند تا اینکه در ۱۹۸۶ موسسع علوم آیالات متحده (NSE) شبکه NSF را بوجود آورد که اکنون نیز چهارچوب سرویس ارتباطی را فراهم می نماید. و همچنانکه در تصویر ۲۰۱۰ مشاهده می کنید، شبکه NSF بیش از ۱۲ میلیون بسته اطلاعاتی را در هر ماه انتقال می دهد.

اصطلاح جدید. Backbene (چهارجوب)
چهارچوب اصلی چیزی جریک کابل نیست که ترافیک شبکه راحمل می کند. و گرچه هزارال شبکه خصوصی معلی و عمومی وجود دارد، بیشتر ترافیک اینترنت، بیشترین سفر خود را برروی یک چهارچوب اصلی افام می دهد.
گرچه ورود NSF به صحنه یک فاکتور عمده در پیدایش اینترنت بود. شاید عمده‌ترین نکته در ۱۹۹۱ بودجود آمد که NSF بودجه خود را در رابطه با اینترنت قطع تمامی ترافیک موجود در NSF از طرف موسسات آموزشی و دولتی بود.

باوجود این بعد از ۱۹۹۱، اینترنت هرگز همانند سابق نبود. رقابت های بکاری سریعتر توانستند پاسخگوی بازار و نیازهای اطلاعاتی باشند و چهارچوب‌های بکاری تقریبا یک شکه پدیدار شدند و البته همراه با آنها بازاریابی و اشتمار اینترنت پیش آمد و شبکه از سیستم یونیکس و آیر زبانهای کاربردی علمی به سوی سیستم‌های ویندوز جهت داده شدند که برای عموم مردم استفاده از آنها آسانتر بود.

بلافاصله از‌آن آمریکا آنلاین، کامپوسرو دیگر فراهم کنندگان خدمات اینترنت که از جوایند وسر تبعیت می کردند بجای تبعیت از دکتر آگهد، وارد عرصه شدند و همچنانکه اینترنت بیشتر قابل دسترسی شد، شرکت های تجاری شاهد پتانسیل ‌های زیاد اینترنت در امر تجارت در اینترنت شدند. علاوه بر آن، کاربرای نیز شاهد برخی از موارد غیر قابل انکار شدند که می توانستند در اینترنت مورد استفاده قرار دهند
در این کتاب من کمک خواهم کرد که برخی از این موارد استفاده را کشف کنید. در بقیه‌ این کتاب من شما را به سفر لاسیری در رابطه با شیوه هایی که شما می توانید از اینترنت بهره‌برداری کنید خواهم برد.

استفاده از اینرنت برای ارتباطات
با این همه تبلیغات و آگهی های تجارتی تلویزیون، شما ممکن است به این نتیجه برسید که معرفت‌ترین کاربرد اینترنت شبکه جهانی www (شبکه جهانی) باشد. خب. این مایه‌ تعجب است. معروفترین مورد استفاده اینترنت، حتی امروزه، ایحیل است. بله درست است شیوه مکالمه شخص با شخص. با این مورد کاربری که جزو موارد کاربرد اولیه اینترنت بود هنوز هم مهمترین مورد از موارد کاربرد آن است.
البته شما می تواندی به شیوه های دیگری نیز در اینترنت ارتباط برقرار کنید. در بخش‌های بعدی شما بطور گذرا به شیوه دیگر که مردم از اینترنت جهت ایجاد ارتباط استفاده می کنند نگاهی خواهید انداخت.

ارتباطات شخصی
ایمیل بیش از یک راه جهت نوشتن نامه برای عمه جانت (ژانت) جهت دادن اطلاعات در رابطه با اینکه اوضاع و حالت چطور است در اختیار شما قرار می دهد. و گرچه، البته بسیاری از مردم می توانند و از این مورد استفاده اینترنت برای این مورد استفاده می کنند، این شیوه استفاده از اینترنت در این مورد بسیار موثر و کاراست. اما شما می‌توانید دلایل کاربردی بیشتری را جهت ارتباطات شخصی خود بیابید.
آیا کنون سعی کرده اید که با کسی ارتباط با برقرار کنید و بعد از دو روز گرگم به هوای بازی کردذن با تلفن، بالاخره توانسته با آنها ارتباط برقرار کنید. اگر چنین بوده است، شاهد بوده اید که چنین شرایطی چقدر مایولی کننده بوده است. خوشبختانه ایمیل چنین مشکلی را از بین برده است.
با استفاده از ایمیل، شما براحتی، با اشخاص تماس گرفته اید که در غیر اینصورت ساعتها و روزهای زیادی از شما جهت ارتباط با آنها تلف می شد. نه تنها این، بلکه با استفاده از ایمیل، شما سر وقت با‌ آنها تماس می گیرید در حالیکه ساعتها در انتظار نمی مانید و نگران قطع ارتباط با آنها نمی شوید. کافیست ایمیل را بفرستید و بعد به دنبال کار خود بروید و منتظر جوابی در صندوق ایمیل خود باشید. این خود بیانگر بزرگترین مزیت ایمیل است که اینقدر سریع اقدام می کند.
جواب شما در صندوق ایمیل است

فاکس عالی است، اما در مسافت های طولانی، هزینه ها افزایش می‌یابد. اما چه‌شد اگر شما یک راه سریع و آسان جهت انتقال فوری یک فایل، سند و یا برنامه کامپیوتری را بصورت الکترونیکی در اختیار داشتید؟ خوب شما دارید. با بسیاری از برنامه های ایمیل، شا می توانید اسناد خود را که گذاری و به ایمیل خود الصاق کنید، همانند آنچه که در تصویر ۲٫۲٫ می بینید.
این اسناد می تواند برنامه های کامپیوتر، فایل های پردازش لغت و یا هر چیزی که با کامپیوتر می توانیند خلق کنید، باشد. تمامی آنچه که از دریافت کننده پیام انتظار می‌رود این است که یک برنامه ایمیل و یا کی وسیله کمک کننده داشته باشد که بتواند مطالب الصاقی شما را رمز گشایی کند.

اجتماع عموم
آیا عالی نیست که با یک آدرس ایمیل به صدها نفر مرتبط شویم. خدمات لیستی (lisserv) یکی از این امکانات است (جهت اطلاعات بیشتر به درس ۸ در رابطه با ارتباط با جهان با استفاده از لیست های پستی برای جزئیات در باره خدامات لیستی مراجعه کنید.) با ارتباط یا اشتراک شدن با یک لیست سرو شما براحتی می توانید با هرکسی که مشترک آن لیست سرو باشد ارتباط بر قرار کنید.

اصطلاح جدید: خدمات لیستی (Listserve)
یک listserve یک آدرس ایمیل است که طوری برنامه ریزی شده است که هر پیامی را که دریافت می کند برای تمامی کسانی که مشترک شده اند ارسال می‌کند. شما می‌توانید به یک listserve به عنوان نوعی روزنامه الکترونیکی تعاملی که اغلب به آنها لیست پستی اطلاق می‌شود.
لیست سرها به صورت هزاران عناوین اربی در دسترس هستند. هرکس با هر علایقی می توانند لیست پستی خود را بیابد. اگر بیش از یک شخص به موضوع خاصی علاقه‌ داشته باشد، شما می توانید لیست سرو خاصی برای آن بیابید.
احتیاط: لیست سرو بسیار گسترده هستند و شکی درآن نیست. اما برخی از آنها آنقدر بزرگ هستند که گاها صدها پیام پستی را در صندوق شما می ریزند که درخروج از آل باید محتاط باشید.

اجتماع عموم بیشتر
استفاده از لیست سروها تنها راه رسیدن و گفتگو با تعداد کثیری از مردم در اینترنت نیست. با استفاده از گروهای خبری شما می توانید همال کار را بصورت دیگری انجام دهید. اولین تفاوت ما بین یک listserve و newsg roup شیوه دریافت پیام‌ها است. در لیست سرو پیام ‌ها مستقیما به صندوق پستی شما ارسال می‌شود که باید آنها را را طبقه بندی (سورت) کنید و بعد تصمیم بگیرید که کدام را بخوانید.
تفاوت دیگر در شیوه دسترسی به آن ها است. هر کسی با یک آدرس ایمیل می‌تواند مشترک یک لیست سرو شود. اما برای خواندن گروهای خبری، فراهم کنندگان خدمات اینترنتی باید امکان دسترسی به آنها را در اختیار شما قرار دهد.

اگر سرویس دهنده شما دارای گروه های خبری باشد، نحوه اشتراک آسان است و دارای اطلاعات عالی هستند. هر آنچه را که از یک لیست سرو می تواند دریافت کنید، از یک گروه خبری نیز می توانید دریافت کنید. تصویر ۲۰۳۰ گویای این واقعیت است. برای درک عمیق پوشش گروه‌های خبری به درس ۹ در رابطه با روزنامه‌نگاری اساسی: مقدمه ای بر گروه های خبری و درس ۱۰ در رابطه با درک حدود: استفاده از گروه های خبری مراجعه کنید.

ارتباط آنی
در طی چند سال اخیر، ایجاد ارتباط آنی، با اینترنت امکان پذیر شده است. (برای این مورد به درس یازده مربوط به و گفتگوی زنده در اینترنت، و درس ۱۲ و ویدیو تلفنن اینترنت، برای جزئیات بیشتر مراجعه کنید) فرآیند دریافت اطلاعات، گفتگو به دیگران و همکاران دیگر نیاز به زمان انتظار ندارد.

شاید چند مثال این توانیهایی اینترنت را می تواند به تصویر بکشد . اخیر من موقعیتی یافتم که برروی پروژه ای در کامپیوترم کارکنم. مشکل از آبفا ناشی شد که بازیهای بستکتبال لیگ NBA بازی می شد و من رادیویی در دفترم نداشتم. و از‌آبفایی که از طرفداران پروپا قرص بستکتبال هستم، این مسئله ربفم می داد. و البته چنین نبود، زیرا سایت NBA بازیها را با ریل اوریو (Real Audio) پخش می کرد و من یک برنامه پخش ریل اودیو داشتم. نتیجتا قادر بودم کار کنم در ضمن اینکه بازیها را گوش می‌کردم.
به یک مورد مفید تر گوش کنید. آیا در مورد ویدئوکنفرانس چیزی شنیده‌اید. با کمک دوربین کوچک و نه چندان گرانقیمت، مانند آنچه که در عکس ۲۰۴۰ می‌بینید و با استفاده از نرم افزار مناسب نصب شده بر روی کامپیوتران می توانید جلسات شخصی و بکاری خود را به صورت مستقیم در اینترنت برگزار کنید. برای سازمانها و اشخاصی که ارتباطات آنها بر روی یک منطقه وسیع جغرافیایی گسترده شده است و نیاز به ارتباط رو در روی منظم دارند، کنفرانس های ویدویی بسیار مفیدند.

احتیاط – انتقال صدا و تصویر جای وسیعی را در اینترنت اشغال می کنند و گرچه انتقال صدا و تصویر با ۴/۱۴ یا ۸/۲۸ بایت در ثانیه بر روی اینترنت قابل اعتماد و قابل قبول است، اما به جهت استفاده بهینه از این امکانات اینترنت تا حد امکان، شما نیاز به یک ارتباط شبکه ای در اینترنت هستید.
هر چیزی را که می خواهید در اینترنت بیابید

اینترنت بی جهت بزرگراه اطلاعاتی نامیده نشد است. اینترنت منبع اطلاعهات است. بسیاری اوقات بدون فیلتر هستند و بسیاری از مواقع حتی اطلاعات آن بیهوده و بیفایده هستند و اطلاعات موجود در آن بیش از اندازه ای است که شخصی بتواند از عهده آن برآید.
خوشبختانه برخی از موتورهای جستجوی قوی می توانند به شما کمک کنند در هر زمینه‌ای که مایل باشید ( به درس ۲۰ رجوع کنید در رابطه یافتن مردم، امکان و هر چیزی در اینترنت ) در یک تحلیل نهایی می توان گفت فایده اینترنت تا حد زیادی بسته به انی است که ایا شما می توانید اطلاعاتی را که مورد نیاز شماست را پیدا کنید یا نه. با کمی تمرین و با کمک این کتاب، شما باید به موفقیت عظیمی دست یابید.

یافتن مردم
چون هر کسی در اینترنت یکی آدرس ایحیل دارد، شما باید بتوانید هر کسی را که خواستید پیدا کنید. خب به این نکته بیندیشید که چاپ یک کتاب تلفن با تمامی شماره تلفن های موجود جهان چه طور امکان پذیر می شد؟ شاید این مسئله چندن آسان نبود. حتی اگر جمع آوری تمامی شماره ها امکان پذیر می شد. در لحظه چاپ. حداقل ده درصد شماره ها غلط، غیر قابل ارتباط و یا تغییر می کردند.
همین تغییرات درگیر اینترنت نیز است. و اگر صادق باشیم، باید بگوییم که بهترین شیوه یافتن آدرس ایمیل یک شخص استفاده از تلفن می باشد، که به شخص مورد نظر زنگ بزنیم و آدرس او را جویا شویم. با برخی از ابزارها شما می توانید با کمی پشتکار، ایمیل افراد را شناسایی و بیابید، همچنانکه در عکس ۲۰۵۰ می‌توانید شاهد این مسئله باشید.

یافتن اماکن
یکی از مسائل معجزه‌ اسای اینترنت خدامات جستجو کننده و ردیاب اینترنت هستند. بسیاری از سایت های اینترنتی به شما کمک می کنند تا سفر خود را برنامه‌ریزی کنید، مکان های مورد نظر را بیابید و توری جهت کشت و گذار بر روی نقشه ها را داشته باشید و موارد بسیاری دیگر، جهت مشاهده‌ مثالهای از این موارد به عکس ۲۰۶۰ مراجعه کنید.
همه این گشت و گذارها با موتورهای جستجو شروع می شوند که شما را قادر می‌سازند تایک پایگاه داده ها را که می خواهدی جستجو کنید، در این موارد، پایگاه داده‌ ها شامل امکان، مسیرهای شاهراها و دیگر اطلاعات جغرافیایی هستند.
اطلاع جدیدک موتور جستجو
یک موتور جستجو دقیقا همان کاری را که اسم آن تداعی می کند را ایفا می دهد. آن واقعا یک برنامه کامپیوتری است که پایگاه داده ها را طبقه بندی کرده و کاربرال را قادر می سازد تا بدنبال اطلاعات مورد نیاز خود بگردند.
یافتن شیئی که مورد نیاز است
شما در اینترنت می توندی به دنبال میلیاردها چیز مختلف بگردید. جستجو یک بخش جدای ناپذیر موارد کاربرد اینترنت در جهان امروز مصوب می‌شود. پوشش دادن تمامی انواع جستجوها در اینترنت، البته، امری غیر ممکن محسوب می شود، اما در این کتاب لحظه، شما تعدادی از موارد را که در اینترنت می توانید بیابید را شاهد بوده‌اید و تا درس آخر شاهد موارد بیشتری از آنها خواهیم بود. بسته به این که شما در جستجوی یک ماشین کلاسیک و یا دستور پخت غذای خلاصی هستید، شما شانس یاقفتن آن را در اینترنت دارید. به مثال ۲۰۷۰ نگاه کنید.

استفاده از اینترنت برای سرگرمی و شادهی
با اینترنت برخورد کنید، اگر از ابفام عملی لذت نبردید، به احتمال قوی به دنبال آن نخواهید رفت. همین مورد در اینترنت نیز امکان پذیر است. شما نیازمند آن هستید که چیزی شما را تحریک کند و یا هر چندگاهی خنده بر لب هایتان بیاورد.
بی شک اینرنت سرشار از مطالب خارق العاده، چرت و صرفا سرگم کننده است (به درس ۲۴ در رابطه با اینترنت صرفا به منظور سرگرمی، برای یافتن شواهدی دال برای موضوع مراجته کنید). هر روز یک جوک در اینترنت بخوانید و یا گروه خبری را که مختص و آن سوی مرزها، را بیابید ویا چند لحظه‌ای را صرف داون لود کردن تصاویر فضایی ناسا کنید. دارای هر سلیقه ای که باشید، می توانید مطالب باب طبع خود را بیابید. عکس ۲۰۸۰ یک نمونه از سرگرمی اینترنت را نشان می دهد.
خلاصه

در این درس شما شبحه ای از تاریخچه ورای اینترنت را فراگیرفتید. شما شروع مصرانه اینترنت را به صورت یک شبکه کوچک برای دانشمندان دولتی را کشف کردید وبا انفجار این پدیده در ۱۹۹۱ آشنا شدید.
بعد یاد گرفتید که مردم چگونه از اینترنت جهت ارتباط با اشخاص و گروههای بوسیله ایمیل ارتباط برقرار می کنند، اسناد را ردوبدل می کنند و بطور مستقیم گفتگو می کنند. همچنین فهمیدید که چه مقدار اطلاعات از طریق اینترنت و دسترس است وچگونه می توان بدان دست یافت. و بالاخره دریافتید که اینترنت محل سرگرمی است و می توانید از طریق آن سرگرم شوید و لذت ببرید.
اینترنت: واقعاً شبیه چیست؟
شاهراه اطلاعات، فضای اطلاعات و دنیای مجازی است. شخص باید ناشنوا باشد تا چنین مواردی را در رابطه با اینترنت هر روزه نشنود. اما همگی این موارد به چه معنی هستند؟ اگر VRML، HTML، آبزارهای اتصالی و دیگر اصطلاحاتی که در رابطه با اینترنت به کار برد، می شوند باعث آن می شود که شما صلاح بر زمین گذاشته و متواری شوید، پس لحظه ای مکث کنید.
این جا به جایی است که همه چیز از آنجا شروع می شود. در این کتاب، اینترنت معنای واقعی خود را کسب می کند. حال شما می توانید بسیاری از این اصطلاحات را کنار هم بگذارید و از آنها کسب معنا کنید. در این درس شما می توانید پاسخ سوالات زیرین را بیابید:
اینترنت واقعاً چگونه کار می کند؟
اینترنت چگونه کنار هم نهاده شده است؟
اینترنت چه نوع از کارهایی را برای شما امکان پذیر ساخته است؟
یک مولکول اینترنتی (client) به چه معنایی است؟
عناصر مختلف در اینترنت چگونه شناسایی می شوند؟
اگر شما فکر می کنید که قبلاً پاسخ سوالات فوق را می دانید، می توانید از مطالب فوق صرف نظر کنید و به دروس بعدی مراجعه کنید. البته ممکن است شما بخواهید به هر حال ادامه دهید، چون ممکن است اینترنت به صورت دیگری، به حالتی که هرگز قبلاً شاهد آن نبوده اید، ارایه شود.

بیش از یک شاهراه
شما لازم نیست که حتماً به مدت طولانی با اینترنت باشید تا درک کنید که اصطلاح سوپر شاهراه اطلاعات واقعاً به رستی نمی تواند دنیای شگفت آور اینترنت را به اندازه کافی توصیف کند. استفاده از این اصطلاح به تعبیری می تواند شبیه استفاده از چرخ و قرقره برای توصیف فیزیک کوانتوم باشد.
آنچه که شما بدان نیاز دارید تصویری از اینترنت است که با الکترونهای چرخان و بافیبرهای نوری که اطلاعات را با سرعت نور منتقل می کنند و دیگر زنگ ها و صفیرهایی است که بخشی از سیستم حیرت آور اینترنت محسوب می شود، است.
صدایی شبیه صدای تلفن دارند؟ مگرنه؟ به هر حال بخش اعظم سفر اینترنت بر روی خطوط تلفن انجام می گیرد، پس شباهت زیاد آن با تلفن قابل درک است. آیا قانع شدید؟
با یک نگاه سریع به جدول ۱-۱ شباهت آن دو را بیشتر نمودار خواهد کرد. همچنین جزئیات بیشتری را که در بقیه درس خواهید دید را به شما نشان خواهد داد.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 33 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد