بخشی از مقاله

پالایشگاه پتروشیمی بوشهر

تاریخچه تأسیس شرکت پتروشیمی بوشهر
در اواخر سال ۱۳۴۲ سازمان برنامه و بودجه ایران ،‌ انستیتوی نفت فرانسه را برای مطالعه در راستای ایجاد صنایع پتروشیمی در ایران گماشت . انستیتوی فوق پس از بررسی های لازم احداث یک مجتمع پتروشیمی برای تولید P.V.C (‌ماده اولیه پلاستیک )‌ و D.D.B ( ماده اولیه پاک کننده ها ) و NAOH ( سود سوزآور ) را در شهر بوشهر به لحاظ وجود امکانات زیر پیشنهاد نمود :


۱٫ وجود پالایشگاه بوشهر
۲٫ دسترسی به برق سراسری
۳٫ دسترسی به معادن نمک خوزستان
۴٫ دسترسی به دریا از طریق اروندرود و خلیج فارس


به همین منظور در سال ۱۳۴۴ شرکت سهامی پتروشیمی بوشهر با مشارکت شرکت ملی صنایع پتروشیمی به میزان ۷۴% و شرکت آمریکائی « بی – اف – گودریچ » به مقدار۲۶% با هدف تولید محصولات زیر تأسیس گردید :


۱٫ تولید ماده اولیه پلاستیک (P.V.C)به ظرفیت ۲۰ هزار تن در سال
۲٫ تولید ماده اولیه پاک کننده ها (D.D.B) به ظرفیت ۱۰ هزار تن در سال
۳٫ تولید سود سوزآور (NaOH) به ظرفیت ۲۴ هزار تن در سال


در همین راستا زمینی به مساحت ۲۷ هکتار در جوار پالایشگاه بوشهر انتخاب گردید . در سال ۱۳۴۵ قرارداد اجرای پروژه پتروشیمی بوشهر با شرکت لاماس آمریکا منعقد و در سال ۱۳۴۸ مجتمع به بهره برداری رسید .


در سال ۱۳۵۲ تصمیم به اجرای طرح توسعه واحد P.V.C به ظرفیت سالانه ۴۰ هزار تن در سال گرفته شد و در سال ۱۳۵۴ بهره برداری از آن آغاز گردید ولی عملاً بیش از ۳۴ هزار تن در سال بازدهی نداشت . در سال ۱۳۵۸ سهام شریک خارجی خریداری و در همان تاریخ شرکت ملی صنایع پتروشیمی مالکیت کلیه سهام آن شرکت را از آن خود نمود .
پتروشیمی بوشهر در طول جنگ تحمیلی


در ۳۱ شهریور ماه ۱۳۵۹ با آغاز جنگ تحمیلی ، شهربوشهر نیز همانند دیگر نقاط مرزی کشور مورد تهاجم وحشیانه دشمن قرار گرفت. کارکنان متعهد پتروشیمی در آن زمان زیر شلیک مستمر گلوله های توپ و خمپاره ،‌ واحدها را بطور اضطراری بسته و سریعاً نسبت به تخلیه مواد شیمیائی و آتش زا از مخازن و دستگاه های حساس اقدام نمودند . با ادامه جنگ اکثر کارکنان پتروشیمی بوشهر در دیگر تأسیسات وزارت نفت در سطح کشور مشغول به کار شده و تعداد محدودی نیز وظیفه نگهداری از دستگاه ها و تأسیسات را در مقابل آتش دشمن

عهده دار شدند و در این راستا تعدادی از دستگاه های با ارزش و حساس به بندر ماهشهر منتقل و بخشی دیگر که امکان جابجائی آنها نبود با استفاده از سنگرهای شنی در محل مجتمع مورد حفاظت قرار گرفتند . در سال ۱۳۶۲ تصمیم به بازسازی مجتمع گرفته شد و اقدامات محدودی نیز در این زمینه صورت گرفت ولی شدت جنگ و گسترده شدن آن ادامه کار را غیر ممکن ساخت و عملیات بازسازی به بعد از جنگ موکول شد . خسارات وارده در اثر جنگ به قدری شدید بود که طی آن ، واحدهای مجتمع بین ۴۰ تا ۱۰۰ درصد تخریب گردید. که کمترین درصد تخریب مربوط به واحد۵۰۰ (۴۰%) و بیشترین آن مربوط به واحد ۳۰۰ (۱۰۰% ) بوده است .


بازسازی مجتمع و تولد دوباره
پس از اتمام جنگ تحمیلی برآورد خسارت وارده به مجتمع و نتایج بررسی های اولیه کاملاً مأیوس کننده بوده و کارخانه در نگاه اول شبیه به توده ای آهن و کاملاً فرسوده جلوه میکرد. این مطلب باعث شد که بازسازی مجتمع در ابتدا مورد تردید واقع شود ، اما سرانجام مسئولین مجتمع تصمیم به شروع بازسازی گرفتند و عملیات آن در ۴ فاز متوالی از سال ۱۳۶۷ تا ۱۳۷۲ ادامه یافت که در پی آن تمامی واحدهای خط تولید P.V.C و D.D.B در مدار تولید قرار گرفت .

خصوصی سازی
در راستای سیاست خصوصی سازی شرکت های دولتی ، مجتمع پتروشیمی بوشهر در تاریخ ۱/۱۰/۱۳۷۳ به شرکت سرمایه گذاری صنایع پتروشیمی اجاره داده شد تا مقدمات خصوصی سازی و شرایط ورود به سازمان بورس اوراق بهادار آماده شود . در اجرای مصوبه مجمع عمومی فوق العاده صاحبان سـهام مورخ ۹/۱۲/۱۳۷۴ شخصیت حقوقی شـرکت از سـهامی خاص به سهامی عام تغییر و نام شرکت تحت عنوان شرکت پتروشیمی بوشهر (‌سهامی عام ) در تاریخ ۳/۵/۱۳۷۵ در تابلوی بورس درج گردید ودر تاریخ ۱/۱۰/۱۳۷۵ به بخش خصوصی واگذار گردیده است.


نوسان قیمت نفت خام در هفته‌های اخیر، نگرانی‌هاو بحث‌هایی را در میان محافل کارشناسی و کارشناسان نسبت به محقق شدن یا نشدن درآمدهای نفتی دولت مطابق با قانون بودجه سال‌جاری موجب شده است.
به گزارش «همشهری»، برخی کارشناسان پیش از این و در جریان بررسی و تصویب لایحه بودجه ۸۹، قیمت ۶۵ دلار برای هر‌بشکه نفت خام را غیرقابل تحقق یا با حاشیه امنیت کم ارزیابی کرده بودند.


در مقابل، دیگر کارشناسان به‌ویژه کارشناسان شاغل دولتی براین باور بوده و هستند که قیمت مورد نظر محقق می‌شود.
در این زمینه محمد علی خطیبی، نماینده دائم ایران در اوپک به «همشهری» گفت: متوسط قیمت نفت اوپک در سال‌جاری به کمتر از ۶۵ دلار نخواهد رسید. وی تاکید کرد: اگر رویدادی غیرقابل پیش‌بینی را شاهد نباشیم انتظار تحقق متوسط قیمت نفت مورد نظر در بودجه قوی است.
خطیبی افزود: اکثر کارشناسان در پیش‌بینی‌های خود براین باورند که قیمت نفت خام در سال میلادی جاری بین ۷۰ تا ۸۰ دلار خواهد بود و به این ترتیب قیمت ۶۵ دلار برای نفت خام ایران قیمت متوسط دور از انتظاری نیست.
● حاشیه امنیت قیمت نفت کم است


با وجود این، نرسی قربان کارشناس این صنعت نیز در گفت‌وگو با خبرنگار ما با تاکید براینکه پیش‌بینی قیمت نفت با توجه به ارتباط آن با عوامل متعدد که برخی از آنها هیچ ارتباطی با نفت و صنعت نفت و بازار آن ندارند، بسیار دشوار و حتی غیرممکن است، گفت: حاشیه امنیت قیمت پیش‌بینی شده در بودجه با برآوردهایی که از قیمت نفت منتشر شده بسیار کم است.


وی افزود: این شرایط موجب می‌شود که نگرانی از احتمال محقق‌نشدن متوسط قیمت نفت خام ایران در طول سال همچنان ادامه داشته باشد. به گفته قربان، براساس برخی پیش‌بینی‌های مکرر احتمال تحقق متوسط قیمت ۷۰ تا ۸۰دلار وجود دارد اما این متوسط قیمت باید در طول سال ادامه داشته باشد و با توجه به اینکه متوسط قیمت نفت خام ایران حدود ۳ تا۴ دلار کمتر از قیمت پایه جهانی است بدون شک ۶۵ دلار در مرز ناامنی قیمت قرار دارد.


این کارشناس نفتی اضافه کرد: در حال حاضر به نیمه سال‌جاری میلادی نزدیک می‌شویم و قیمت متوسط سال میلادی تا‌کنون به کمتر از۷۰ دلار نرسیده است اما سال مالی در ایران از ۲۱ مارس یعنی اول فروردین آغاز شده و هنوز نیمه نخست سال مالی هستیم.
وی افزود: آنچه می‌توان گفت این است که قیمت ۶۵ دلار قابل تحقق است ولی نمی‌توان بدون نگرانی سال را به‌پایان برد. با وجود این، محمدعلی خطیبی بر این باور است که تا‌کنون متوسط قیمت نفت اوپک از ابتدای سال جدید میلادی ۷۰ دلار بوده است و این میزان قیمت احتمال تحقق پیش‌بینی قیمت نفت ۶۵ دلار در بودجه سال ۸۹ را قابل تحقق نشان می‌دهد.
● درآمدهای نفتی از طریق پالایشگاه بوشهر محقق می‌شود


در این زمینه، کاظم دلخوش، نماینده مجلس و عضو کمیسیون اقتصادی با تاکید براینکه مسئله بحران اقتصادی در اقتصاد جهان سپری شده، تاکید کرد: قیمت نفت که در بودجه پیش‌بینی شده است محقق می‌شود. امروز بازار در شرایط خوبی است و به‌نظر من هیچ نگرانی‌ای وجود ندارد.
وی تاکید کرد: قیمت نفت امسال بالاتر از ۷۰دلار خواهد بود و همه کارشناسان همین را می‌گویند. بنابراین در سال‌جاری قیمت ۶۵دلار برای نفت خام ایران محقق می‌شود.
● ۶۵ دلار یک ریسک بود


در مقابل، عماد حسینی، عضو کمیسیون انرژی مجلس بر این باور است که از قبل نیز وی و برخی نمایندگان در مورد این مسئله هشدار داده بودند. وی افزود: ما از قبل قیمت ۶۵دلار را برای بودجه سال۸۹ یک ریسک دانسته بودیم. بحران اقتصادی آمریکا در اروپا تکرار شده و برخی نگرانی‌ها از وقوع آن در اقتصاد آسیا که بزرگ‌ترین خریدار نفت ایران است وجود دارد.
این نگرانی‌ها برای عدم‌تحقق بودجه وجود دارد. کارشناسان باید بررسی کنند و پاسخ دهند که اگر بحث درآمد محقق نشود درخصوص عدم‌تحقق بودجه به‌خصوص در بخش عمرانی چه باید کرد.


حسینی اضافه کرد: امیدواریم تدبیری اندیشیده شود. در این زمینه، پیش‌بینی در داخل برای خطرات احتمالی و در اوپک برای نزول احتمالی قیمت باید برنامه‌ریزی شود.
هفته گذشته قیمت نفت خام به زیر ۷۰ دلار کاهش یافت اما با کاهش احتمال جنگ بین ۲‌کره و تشدید نشت نفت در خلیج مکزیک و توقف حفاری در این منطقه شاخص قیمت نفت تا ۷۴ دلار نیز افزایش یافت. قیمت نفت خام ایران همواره به‌طور متوسط ۳ تا۴ دلار کمتر از قیمت شاخص جهانی است.


نمودار درون تشکیلاتی پالایشگاه بوشهر

88/06/01 پتروسینا غیر موظف عضو هيات آقای منصور معظمی
88/09/02 صندوق بازنشستگی غیر موظف عضو هيات آقای مرتضی رجبی اسلامی
88/07/04 پوليكا نوين موظف نائب رئيس آقای اسکندر آزادیخواه جهرمی
88/06/01 صبا تامين موظف مدیر عامل آقای محمدرضا سیفی
88/06/01 سرمایه گذاری صنایع پتروشیمیایی وشیمیایی تامین غیر موظف رئیس هیات آقای فرامند هاشمی زاده

سرمايه سهامداران
160 ميليارد ريال 56.83% شركت سرمايه گذاري پتروشيميايي تامين
ارزش هر سهم 12.44% سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی
1000 ريال 5.07% شرکت بیمه ایران
حسابرس / بازرس قانونی 1.35% توليدي پليمرهاي صنعتي
موسسه حسابرسي دش و همکاران 24.31% ساير

مدیرعامل پالایشگاه بوشهر در لیست جدید تغییرات
چگاسه: عبدالرسول رزاقی مدیرعامل شرکت پالایش گاز بوشهربر اساس اعلام منابع خبری در لیست جدید تغییرات وزارت نفت قرار دارد و قرار است جای خود را به فرد دیگری دهد.
به گزارش خبرنگار «چگاسه»: اخیراً سایت‌های خبری به نقل از منابع موثق خود خبر از تغییر و تحولات مدیریتی وزارت نفت داده‌اند که از آن جمله مدیرعامل پالایشگاه گاز فجر جم است.
"جهان" سایت خبری نزدیک به زاکانی نماینده اصولگرای تهران در مجلس شورای اسلامی با اعلام تعدادی از اسامی این افراد تاکید کرده تعدادی از مدیران صنعت نفت که در دولت نهم در پستی منصوب شده اند با دیگر مدیران جابه جا می‌شود.


این سایت زمان تغییر این مدیران را طی دو دوره تا اسفند 88 و تا اردیبهشت 89 اعلام کرده و گفته است: " به طوری که آن دسته از مدیرانی که به طور مستقیم برای تامین گاز و فرآورده های نفتی صنایع، نیروگاهها و مردم در فصل زمستان مسئولیت دارند، قرار شده در فاز دوم تغییرات و تا اردیبهشت ماه سال آینده که برودت هوا افزایش می یابد، تغییر کنند. "
جهان در بخشی از خبر خود آورده است:


"بررسی آخرین وضعیت تغییر و تحولات مدیریتی وزارت نفت نشان می دهد که پس از برکناری و یا جابه جایی نزدیک به 50 مدیرعامل، مدیر کل و برخی از مدیران میان دستی در طی سه ماه گذشته، اخیرا مشاوران ارشد سید مسعود میرکاظمی وزیر نفت در خارج و داخل صنعت نفت لیست های جدیدی را برای آغاز دور جدید تغییرات مدیران صنعت نفت تهیه کرده اند.
مشاوران میرکاظمی با بررسی پرونده و پایش سابقه مدیریتی اکثر مدیران ارشد و میان دستی صنعت نفت، قصد دارند برخی مدیرانی را که از دولتهای قبلی در سطوح مختلف فعالیت می کنند، برکنار کنند.


همچنین در تصمیم دیگری قصد دارند تعدادی از مدیران صنعت نفت که در دولت نهم در پستی منصوب شده اند را با دیگر مدیران جابه جا کنند.این لیستها پس از تدوین و پایش نهایی به مدیران عامل شرکت های ملی نفت ایران، گاز، پالایش و پخش نفتی و پتروشیمی ارسال شده است که به استثنای "سیف الله جشن ساز" سایر معاونین وزیر نفت قصد انجام تغییرات بر اساس لیست های مورد اشاره را دارند. گفته می شود با توجه به اختلاف سید مسعود میرکاظمی و سیف الله جشن ساز، تاکنون مدیرعامل شرکت ملی نفت حاضر به تغییر مدیران شرکتهای مختلف نفتی بر اساس نظر وزیر نفت نشده است قرار است تغییرات جدید مدیریتی در سطح شرکت های ملی گاز، پالایش و پخش نفتی و پتروشیمی در دو دوره زمانی ( تا اسفند 88 – تا اردیبهشت 89) انجام شود.


به طوری که آن دسته از مدیرانی که به طور مستقیم برای تامین گاز و فرآورده های نفتی صنایع، نیروگاهها و مردم در فصل زمستان مسئولیت دارند، قرار شده در فاز دوم تغییرات و تا اردیبهشت ماه سال آینده که برودت هوا افزایش می یابد، تغییر کنند.


لیست برخی از مدیران ارشد و سطح بالای صنعت پالایشگاه بوشهر به استثنای شرکت ملی نفت ایران به شرح ذیل است:
حسن منتظر تربتی مدیر دیسپاچینگ شرکت ملی گاز ایران
مصطفی علوی مدیرعامل شرکت گاز خودرو ایران
باقر بان مدیر نظارت بر تولید و هماهنگی شرکت ملی گاز ایران
اصغر سهیلی پور مدیر برنامه ریزی شرکت ملی گاز ایران
ناصر رئیسی رئیس کارگروه اصل 44 شرکت ملی گاز ایران
رضا الماسی مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران


منوچهر طاهری مدیرعامل پالایشگاه گاز بید بلند
رسول رزاقی مدیرعامل پالایشگاه گاز بوشهر
علی پاک سرشت مدیر پژوهش و فن آوری شرکت ملی گاز ایران
علیرضا غریبی مدیرعامل شرکت ملی مهندسی گاز ایران


ناصر نوروز شاد مدیر عامل شرکت بازرگانی گاز ایران
مسعود حسنی مدیرعامل پالایشگاه گاز هاشمی نژاد
حسین ایزدی مدیر عامل شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران
فرید عامری مدیر عامل شرکت ملی پخش فراورده های نفتی


منوچهر آقانژاد مدیر عامل شرکت پالایش نفت ایران
علیرضا امینی مدیر سامانه هوشمند سوخت
غلامرضا ربانی مدیر بازرگانی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران
علیرضا ابهجی مدیر عامل پالایشگاه نفت بوشهر
علیرضا امین مدیر عامل پالایشگاه نفت بندرعباس


اصغر صالحی مدیرعامل شرکت مهندسی و ساختمان نفت ایران
اصغر ساجدی مدیر مهندسی و ساختمان شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران
علی یزدانی مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی انرژی پتروشیمی


علی محمد بساق زاده مدیر نظارت بر تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی
محمد حسن پیوندی مدیر برنامه ریزی شرکت ملی صنایع پتروشیمی
داوود شاد دل مدیرعامل شرکت بازرگانی پتروشیمی
محمد صفائیان مدیر تشریفات شرکت ملی صنایع پتروشیمی"
شرکت پالایش گاز بوشهرتا قبل از راه اندازی فاز های 4 و 5 پارس جنوبی، بزرگترین تولید کننده گاز در کشور بود و در حال حاضر رتبه دوم را از لحاظ تولید گاز در کشور دارا می باشد و 27 درصد گاز مصرف خانگی کشور را تولید می‌کند.


علاوه بر تولید 110 میلیون متر مکعب استاندارد گاز طبیعی در روز روزانه بالغ بر چهل هزار(40000) بشکه مایعات گازی نیز در این پالایشگاه تولید میشود و علاوه بر این روزانه توان تولید 50 تا 100 تن " ال پی جی " در این پالایشگاه وجود دارد و این آمار در کنار تامین حدود30 درصد گاز مصرف خانگی کشور نقش ما را در تامین سبد انرژی کشور مشخص می نماید.
مهندس عبدالرسول رزاقی دارای مدرک تحصیلی مهندسی مکانیک و دارای 35 سال سابقه فعالیت در وزارت نفت است و به نظر نمی‌رسد تا پایان بازنشستگی وی زمان چندانی باقی مانده باشد.


با حضور وزیر نفت،‌ مراسم تودیع مهندس عادل نژاد سلیم و معارفه عبدالحسین بیات بعد از ظهر امروز (چهارشنبه 6 آبان) در ساختمان شرکت ملی صنایع پتروشیمی برگزار شد.
به گزارش خبرنگار شانا،‌ دکتر سیدمسعود میرکاظمی،‌ امروز با صدور حکمی مهندس عبدالحسین بیات را به عنوان مدیرعامل جدید شرکت ملی صنایع پتروشیمی منصوب کرد.
وزیر نفت در باره انتصاب مدیرعامل جدید شرکت ملی صنایع پتروشیمی افزود: برخی‌ها جایگاه ها نیازمند نیروهای جدید و جوان است، بر این اساس برای شرکت ملی صنایع پتروشیمی نیز مدیرعامل جدید معرفی شد.


وی با تأکید بر اینکه همواره تغییر در سازمان در راستای بهبود، برطرف کردن مشکلات سازمان و موفقیت های اقتصادی انجام می‌شود از خبرنگاران درخواست کرد برای خبررسانی این تغییرها از واژگانی مانند برکناری استفاده نکنند.
میرکاظمی تصریح کرد: با تغییر آقای نژاد سلیم، ایشان در جایگاه مناسب تری متناسب با خصوصیاتشان، خدمت خواهند کرد.

در متن اصلی مقاله به هم ریختگی وجود ندارد. برای مطالعه بیشتر مقاله آن را خریداری کنید