دانلود مقاله پروژه کارآفرینی تاسیس آموزشگاه زبان های خارجی

word قابل ویرایش
37 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

پروژه کارآفرینی تاسیس آموزشگاه زبان های خارجی

۱- ۱ مقدمه :
شاید یادگیری زبان انگلیسی مهمترین گام در ارتقاء کیفیت زندگی شما باشد.آیا هیچ فکر کرده‌اید که دسترسی به اطلاعاتی که دیگران از آن بی‌بهره‌اند، چقدر می‌تواند جالب باشد؟ یا صحبت کردن با افراد جالبی که دیگران نمی‌توانند با آنها ارتباط برقرار کنند؟ یا تحت تأثیر قرار دادن اطرافیانتان هر موقع که دهانتان را باز می‌کنید؟ و یا پشت سر گذاشتن دیگران با جهش‌های بزرگی که در شغل‌تان برمی‌دارید؟

شما می‌توانید به همه‌ اینها برسید، اگر خوب انگلیسی صحبت کنید.

۱ – ۲ نام کامل طرح و محل اجرای آن :
تاسیس آموزشگاه زبان های خارجی

محل اجرا :
قابل اجرا در تمام نقاط کشور

۱ – ۳ – مشخصات متقاضیان :
نام نام خانوادگی مدرک تحصیلی تلفن

۱ – ۴ – دلایل انتخاب طرح :
این طرح یکی از طرح های مهم و دارای بازده بالا در شهر میباشد ، در حال حاضر آموزشگاه های زیادی در سطح شهر تاسیس شده است ولی با توجه به نیاز شهر و همچنین تقاضای بالای مردم و همچنین ارزش یادگیری زبان های خارجی به منظور ارتباط بیشتر با دنیای مدرن انتخاب این طرح به همراه نوآوری مناسب دیدم.

۱ – ۵ میزان مفید بودن طرح برای جامعه :
علاوه بر اشتغالزایی مناسبی که این طرح می تواند ایجاد نماید ، سودآوری اقتصادی آن نیز می تواند قابل توجه باشد و همچنین می تواند کمک شایانی به سطح علمی شهر نماید و با افزایش امکانات موجبات پیشرفت در تحصیل دانش آموزان را فراهم نماید.

دسترسی به اطلاعات
شما به چه چیزی علاقمند هستید؟ علوم؟ موسیقی؟ کامپیوتـر؟ سلامتی؟ تجـارت؟ ورزش؟ رسانه‌هـای امروز – از قبیـل اینترنت، تلویزیون و مطبوعـات – دسترسی تقریباً نامحدودی را به اطلاعات پیرامون موضوعات مورد علاقه‌تان فراهم کرده است. فراموش نکنید که ما در عصر اطلاعات زندگی می‌کنیم.
تنها یک مشکل وجود دارد: بیشتر این اطلاعات به زبان انگلیسی است.

در اینجا چند مثال از اطلاعاتی که اگر انگلیسی بلد باشید می‌توانید از آنها استفاده کنید، بیان می‌شود:
بیشتر صفحات وب. بیش از یک میلیارد (۱٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰) صفحه اطلاعات در اینترنت وجود دارد! این شگفت‌انگیز است که تنها با یاد گرفتن یک زبان، به خیل عظیمی از اطلاعات در پهنه اینترنت دسترسی پیدا می‌کنید.
کتابها – در هر موضوعی، از سرتاسر جهان. شما می‌توانید کتابهایی با نویسندگان آمریکایی یا بریتانیایی بخوانید، و نیز کتابهای ترجمه شده از زبانهای دیگر. به هر موضوعی که علاقمند باشید، می‌توانید چیزی به انگلیسی درباره آن پیدا کنید.

مطبوعات. فقط مجله‌ها و روزنامه‌های انگلیسی زبان هستند که به راحتی در هر کجای جهان یافت می‌شوند. شما برای پیدا کردن مجله‌هایی مانند تایم یا نیوزویک مجبور نیستید خیلی وقت صرف کنید.
علوم. زبان انگلیسی کلیـد دنیـای علم و فن‌آوری است. حـدود ۹۵% مقـالات علمی منتشر شده، به زبان انگلیسی است کـه تنها حدود ۵۰% از آنها مربوط بـه کشورهای انگلیسی‌زبان (مانند آمریکا و انگلستان) می‌باشد.

گزارشات خبری. شبکه‌های تلویزیونی بین‌المللی از جمله BBC و CNN را در نظر بگیرید. آنها خبرها را بسیار سریع‌تر و حرفه‌ای‌تر منتشر می‌کنند. در هر کجای دنیا شما می‌توانید به آنها دسترسی داشته باشید.

گفتگو با دیگران
انگلیسی را می‌توان «زبان گفتگو» نامید. چرا؟ چون به نظر می‌رسد همه مردم جهان پذیرفته‌اند که برای گفتگو و ارتباط با یکدیگر از زبان انگلیسی استفاده کنند.

حدود یک و نیم میلیارد (۱٫۵۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰) نفر در جهان می‌توانند به انگلیسی صحبت کنند. یک میلیارد نفر دیگر هم مشغول فراگیری آن هستند.
تقریباً همه کنفرانسها و مسابقات بین‌المللی به زبان انگلیسی برگزار می‌شود. به عنوان مثال رقابتهای المپیک یا جام جهانی فوتبال را در نظر بگیرید.
سیاستمداران کشورهای مختلف از زبان انگلیسی برای برقراری ارتباط با یکدیگر استفاده می‌کنند. انگلیسی، زبـان اصلی سازمانهایی از قبیـل سازمـان ملل متـحد (UN)، نـاتـو (NATO) و… می‌باشد.

اگر شما بتوانید به انگلیسی صحبت کنید، قادر خواهید بود:
با مردمان سراسر جهان ارتباط برقرار کنید. مثلاً می‌توانید عقاید و نظراتتان را در گروه‌های تبادل نظر اینترنتی بیان کنید. به افراد مورد علاقه‌تان ایمیل ارسال کنید و درباره زندگی و فرهنگشان اطلاعات کسب کنید.

راحت‌تر سفر کنید. به هر کجا که سفر می‌کنید می‌توانید با دیگران ارتباط برقرار کنید – انگلیسی در بیش از ۱۰۰ کشور جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. می‌توانید آدرس بپرسید، با افراد مکالمه کنید، یا… کمک بخواهید. کسی چه می‌داند، شاید روزی زبان انگلیسی جان شما را نجات دهد!

پیشرفتهای شغلی
اگر خواهان شغل خوبی در زمینه‌های تجاری یا علمی هستید، از پشت میز کارتان بلند شوید و همین حالا به فراگیری انگلیسی مشغول شوید!
دانستن انگلیسی به شما اجازه می‌دهد که:
عبارت «مسلط به زبان انگلیسی» را در رزومه (=خلاصه شرح حال و سوابق) خود درج کنید. بدین ترتیب شانس خود را برای بدست آوردن شغل بهتر و کسب درآمد بیشتر، افزایش می‌دهید.

دانش فنی خود را افزایش دهید. انگلیسی زبان فن‌آوری است، مخصوصاً فن‌‌آوریهای تراز بالایی مانند علوم کامپیوتر، ژنتیک و پزشکی. اگر می‌خواهید درباره این علوم مطالعه کنید، احتمالاً مجبور خواهید شد از منابع انگلیسی استفاده کنید.
یک تاجر بین‌المللی باشید. ایـن بسیار واضح اسـت. تجـارت بین‌المللی تنها بـا زبان انگلیسی میسر می‌شود. یادتان باشد که در دهکده جهانی به سر می‌برید. بنابراین اگر می‌خواهید نقشی ایفا کنید، باید انگلیسی بلد باشید – تا بتوانید با تجار دیگر ارتباط داشته باشید، در کنفرانس‌ها و همایش‌ها شرکت کنید، روزنامه‌ها و مجلات تجاری بخوانید و….

دانشجوی و محقق بهتری باشید. می‌توانید با دانشمندان کشورهای دیگر مکاتبه کنید. در همایشهای بین‌المللی شرکت کنید و با مطالعه مجلات و کتب، از یافته‌های جدید علمی با خبر شوید.

یاد گرفتن انگلیسی آسان است
انگلیسی نه فقط مفیدترین زبان دنیاست، بلکه یکی از آسان‌ترین زبانها برای یادگیری و استفاده محسوب می‌شود:
الفبای ساده – هیچ نماد یا نشانه خاصی از قبیل ä یا é وجود ندارد.

حالت جمع آسان – فقط کافی است یک s (یا es) به انتهای یک اسم اضافه شود. (one car, two cars)
کوتاهی کلمات – اغلب کلمات اصلی کوتاه هستند: run, work, big, go, man و…. کلمات طولانی‌تر هم غالباً کوتاه می‌شوند: fridge=refrigerator, os=operating system.

انگلیسی همه جا یافت می‌شود: دسترسی به تلویزیون، موسیقی، وب‌سایتها و مجلات انگلیسی زبان بسیار راحت است. شما مجبور نخواهید بود فقط از چند کتاب خسته‌کننده آموزشی استفاده کنید. می‌توانید همزمان هم انگلیسی بیاموزید و هم از آن استفاده کنید. بدیهی است که بدین ترتیب اشتیاق شما برای یادگیری افزایش می‌یابد.

۱ – ۶ – وضعیت و میزان اشتغالزایی :
تعداد اشتغالزایی این طرح ۸ نفر میباشد .

تاریخچه و سابقه مختصر طرح :
زبان انگلیسی یکی از زبان‌های هندواروپایی از شاخه ژرمنی است. از دیگر زبان‌های شاخه ژرمنی می‌توان از آلمانی، هلندی، دانمارکی، سوئدی و نروژی نام برد. از آنجا که زبان فارسی نیز زبانی هندواروپایی (از شاخه آریایی) است، زبان فارسی با زبان‌های ژرمنی از جمله با انگلیسی خویشاوند است. خود شاخه ژرمنی به دو بخش شرقی و غربی تقسیم می‌شود که انگلیسی به ژرمنی غربی تعلق دارد. امروزه حدود نیمی از مجموعه واژگان زبان انگلیسی و دستور آن زبان از همان ریشه ژرمنی است ولی نیم دیگر را وامواژه‌ها تشکیل می‌دهند. بیشتر این وامواژه‌ها از زبان‌های لاتین و فرانسوی و بخشی دیگر از یونانی و دیگر زبان‌ها به انگلیسی وارد شده‌اند.

زبان انگلیسی به عنوان زبان مادری در کشورهای انگلستان، آمریکا، کانادا، استرالیا، ایرلند، نیوزلند، افریقای جنوبی و بسیاری کشورهای دیگر تکلم می‌شود. انگلیسی امروزه ار نظر تعداد گویشوَر، پس از چینی، عربی، اسپانیایی و هندی، پنجمین زبان جهانست. تعداد کسانی که زبان مادری‌شان انگلیسی است امروزه ۳۸۰ میلیون نفر است. انگلیسی در بسیاری از کشورها زبان میانجی است و مهم‌ترین زبان دنیا در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی، نظامی، صنعتی، فرهنگی و علمی در روابط بین‌الملل بشمار می‎آید.

وضعیت مختصر اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی محل اجرای طرح :
با بررسی های بعمل آمده از منطقه مورد نظر برای اجرای این طرح (شهر قزوین) و در نظر گرفتن زمین مورد نظر برای اجرای طرح این منطقه را به لحاظ فرهنگی و اجتماعی مورد بررسی قرار داده و مشخص گردید که این منطقه به لحاظ فرهنگی و اجتماعی در موقعیت مناسبی قرار دارد و بدلیل این که این منطقه یک منطقه پر جمعیت شهری میباشد برای تاسیس این طرح کاملا مناسب است .

مراحل انجام کار :
مجوز های قانونی :
تعریف: جواز تاسیس مجوزی است که جهت احداث ساختمان ، تاسیسات و نصب تجهیزات بنام اشخاص حقیقی و حقوقی در زمینه تاسیس آموزشگاه صادر میگردد.

مراحل صدور جواز تاسیس :
۱- پذیرش درخواست متقاضی صدور جواز تأسیس آموزشگاه و تکمیل پرونده توسط مدیریت فنی و حرفه ای و یا مدیریت آموزش پرورش استان .
۲- بررسی پرونده از نظر مدارک و تطبیق با مصادیق والویتهای سرمایه گذاری در واحد صدور مجوز مدیریتآموزش و پرورش استان .
۳- تکمیل پرسشنامه جواز تاسیس ( فرم شماره یک ) توسط متقاضی
۴- ارسال پرونده منضم به فرم شماره یک به اداره مربوطه بمنظور بررسی ، اصلاح و تائید فرم پرسشنامه جواز تاسیس با استفاده از اطلاعات طرحهای موجود ، طرحهای تیپ و تجربیات کارشناسی و ارجاع پرونده به مدیریت .
۵- ارجاع پرونده توسط مدیریت به واحد صدور مجوز جهت مراحل صدور جواز تأسیس .

شرایط عمومی متقاضیان ( اعم از اشخاص حقیقی یا حقوقی ) دریافت جواز تاسیس
۱- اشخاص حقیقی
– تابعیت دولت جمهوری اسلامی ایران
– حداقل سن ۱۸ سال تمام
– دارا بودن کارت پایان خدمت یا معافیت دائم

۲- اشخاص حقوقی
– اساسنامه ( مرتبط با نوع فعالیت )
– ارائه آگهی تاسیس و آگهی آخرین تغییرات در روزنامه رسمی کشور

مدارک مورد نیاز:
۱- ارائه درخواست کتبی به مدیریت فنی حرفه ای یا مدیریت آموزش و پرورش استان.
۲- اصل شناسنامه وتصویر تمام صفحات آن
۳- تصویر پایان خدمت یا معافیت خدمت سربازی
۴- تصویر مدرک تحصیلی و سوابق کاری مرتبط با درخواست

۵- یک قطعه عکس از هریک از شرکاء
۶- تکمیل فرم درخواست موافقت با ارائه طرح آموزشگاهی
۷- پوشه فنردار
۸- درصورت داشتن شرکت ، ارائه اساسنامه ، آگهی تاسیس و روزنامه ، مرتبط با فعالیت مورد درخواست

اصلاحیه جواز تاسیس :
۱- ارسال درخواست متقاضی توسط اداره فنی حرفه ای شهرستان (متقاضی) به مدیریت و ارجاع به واحد صدور مجوز.
۲- دبیرخانه در مورد تغییرات مدیریت ضمن بررسی اصلاحیه صادر و به اطلاع اداره تخصصی میرساند.
۳- دبیرخانه در موردی که نیاز به کارشناسی تخصصی دارد درخواست را به اداره تخصصی جهت بررسی و اعلام نظر ارجاع می دهد.
۴- اداره تخصصی پس از بررسی وتائید به دبیرخانه صدور مجوز ارجاع میدهد.
۵- دبیرخانه صدور مجوز پس از تائید مدیر اقدام به صدور اصلاحیه جواز تاسیس نموده و رونوشت آنرا به بخشهای ذیربط ارسال می نماید.

تعریف:
پروانه بهره برداری مجوزی است که پس از اتمام عملیات ساختمان و تاسیسات و نصب تجهیزات بنام اشخاص حقیقی و حقوقی در زمینه فعالیت آموزشگاه ها صادر می گردد.

صدور پروانه بهره برداری :
۱- تکمیل فرم درخواست پروانه بهره برداری توسط متقاضی و تائید و ارسال آن توسط اداره فنی حرفه ای استان به مدیریت.
۲- ارجاع به دبیرخانه صدور مجوز جهت بازدید کارشناسان (کارشناس تخصصی و کارشناس نواحی صنعتی و کارشناس تولید) با هماهنگی روسای ادارات تخصصی.
۳- تائید رئیس اداره تخصصی و ارجاع به دبیرخانه صدور مجوز.
۴- اخذ استعلام از ادارات ذیربط.
۵- تهیه پیش نویس پروانه بهره برداری و تائید مدیریت.
۶- صدور پروانه بهره برداری و ارسال رونوشت به بخشهای ذیربط.

مراحل صدور توسعه طرح :
۱- تکمیل فرم درخواست توسعه طرح توسط شهرستان (متقاضی) و ارسال به مدیریت.
۲- ارجاع به دبیرخانه صدور مجوز جهت بررسی و اظهار نظر و بازدید کارشناسان (کارشناس تخصصی و کارشناس تولید) با هماهنگی روسای ادارات تخصصی.
۳- دبیرخانه صدور مجوز پس از تائید ادارات تخصصی در کمسیون بررسی طرحها مطرح می نماید و در صورت عدم تایید کمسیون به شهرستان و متقاضی اعلام مینماید و در صورت تایید از ادارات ذیربط استعلام می نماید.
۴- ارجاع به اداره تخصصی جهت بررسی طرح توسعه.
۵- ارجاع به دبیرخانه صدور مجوز جهت صدور موافقت با توسعه طرح پس از تایید مدیر.
۶- ارسال رونوشت به بخشهای و ادارات تخصصی و سازمانهای ذیربط.

تعریف:
کارت شناسایی مجوزی است که به واحد های آموزشگاهی که از قبل تاسیس گردیده و در حال بهره برداری می باشند اما هیچگونه مجوزی ندارند و دارای شرایط مناسب می باشد داده می شوند.

مراحل صدور کارت شناسایی :
۱- تکمیل فرم درخواست کارت شناسایی توسط اداره فنی حرفه ای شهرستان و ارسال به مدیریت.
۲- ارجاع به دبیر خانه صدور مجوز و بررسی مدارک و سوابق فعالیت کارگاه و انطباق با مصادیق و ارجاع به اداره تخصصی.
*بازدید کارشناس تخصصی از کارگاه موجود و بررسی قابلیت آن جهت صدور مجوز و تکمیل فرم بررسی کارشناسی و ارجاع به دبیرخانه.
۳- دبیرخانه صدور مجوز نسبت به اخذ استعلام از ادارات ذیربط با توجه به نوع فعالیت کارگاه اقدام مینماید.
۴- دبیرخانه صدور مجوز پس از تایید مدیریت کارت شناسایی صادر مینماید.

آموزش زبان :
سه دردسر بزرگی که زبان آموزان با آن مواجهند
۱- ایجاد شور و شوق درونی برای یادگیری زبان انگلیسی
همه زبان‌آموزان دوست دارند تا زبان انگلیسی را بخوبی صحبت کنند. آنها از اینکه احساس کنند می‌توانند روزی به راحتی به زبان انگلیسی ارتباط برقرار کنند، هیجان‌زده می‌شوند. با این حال، آنها معمولاً به خود فرآیند یادگیری توجهی نمی‌کنند. برای اکثر زبان‌آموزان، فراگیری زبان یک وظیفه است، چیزی که آنها مجبورند انجام بدهند، نه اینکه بخواهند. آنها در آموختن زبان انگلیسی هیچ لذتی نمی‌بینند.

به طور خلاصه، اکثر زبان‌آموزان دوست دارند تا بخوبی به زبان انگلیسی صحبت کنند، ولی دوست ندارند تا به کار یادگیری بپردازند! این اولین و بزرگترین دردسری است که زبان‌آموزان با آن مواجهند، زیرا اگر کسی از یادگیری زبان خوشش نیاید، یقیناً آن را بخوبی فرا نخواهد گرفت. اگر شما عاشق زبان انگلیسی نباشید، زبان انگلیسی هم عاشق شما نخواهد بود!
اگر شما می‌خواهید تا یک زبان‌آموز موفق شوید، باید به خود فرآیند یادگیری علاقمند باشید. زمانی که مشغول فراگیری زبان هستید، باید به گونه‌ای باشید که انگار دارید تفریح و استراحت می‌کنید. برای مثال شما باید از:

• خواندن جملات انگلیسی و تفکر راجع به ساختار آنها
• فراگیری لغات جدید از دیکشنری
• نوشتن یک جمله صحیح انگلیسی با استفاده از دیکشنری‌ها، راهنماهای گرامری، و اینترنت
• تمرین تلفظ اصوات و لغات انگلیسی
بطور ایده‌آل، فراگیری زبان باید سرگرمی شما باشد. شما باید به خود بعنوان یک زبان‌آموز نگاه کنید، کسی که یادگیری زبان انگلیسی را بعنوان یکی از فعالیت‌های مورد علاقه‌اش انتخاب کرده است.

۲- ایجاد اولین تغییر در زندگی
اتخاذ تصمیمی درجهت یادگیری زبان انگلیسی نیازمند تغییراتی در زندگی شماست. برای مثال، اینکه کسی تصمیم بگیرد هر روز به مدت ۳۰ دقیقه کتابی را مطالعه کند و به این تصمیم خود پایبند باشد. بسیار دشوار است تا تغییری کوچک، ولی دائمی در زندگی خود ایجاد کنید، خصوصاً اگر فراگیری زبان انگلیسی بنظر “مفرّح” نیاید. با این وجود، زبان‌آموزان باید به خاطر داشته باشند که مطالعه زبان انگلیسی، هر روز به مدت ۱۵ دقیقه، نسبت به مطالعه به میزان یک روز کامل در هر ماه، نتایج بسیار بهتری به همراه خواهد داشت.

۳- ایجاد تغییرات بیشتر در زندگی
اگرچه اولین تغییر از همه مشکلتر است، با این حال تغییرات بعدی نیز هر کدام دشوار می‌باشد. بسیاری از زبان‌آموزان قدم اول را بر می‌دارند (برای مثال، آنها مطالعه مستمر و هر روزه یک کتاب را آغاز می‌کنند) و همانجا متوقف می‌شوند. آنها خود را درگیر دیگر فعالیتهای آموزشی نمی‌کنند.
یک زبان‌آموز خوب، درگیر مجموعه‌ای از فعالیتها (خواندن، تماشای تلویزیون، تمرین تلفظ، گوش دادن به نوار، …) است و هر زمان بنا به روحیات خود، از میان این مجموعه گزینش می‌کند (که کدام را انجام دهد). وجود یک فعالیت خاص، به اندازه کافی مفید نیست، زیرا (۱) شما را به سرعت خسته می‌کند، و (۲) به شما توانایی‌های زبانی محدودی می‌دهد. برای مثال، مطالعه زبان، تلفظ شما را بهبود نمی‌بخشد، هرچند، گرامر، گنجینه لغات، درک مطلب، و مهارت‌های نوشتاری شما را تقویت می‌کند.

 

در فراگیری زبان انگلیسی به چه مواردی لازم است توجه کنیم؟
فراگیری زبان انگلیسی نیازمند عمل است. ممکن است شما تمام نکات یادگیری را بدانید، ولی اگر انجام کارها را شروع نکنید، به هیچ چیز نمی‌رسید. در واقع، اگر می‌خواهید بخوبی به زبان انگلیسی صحبت کنید، شما باید زندگی خود را تغییر دهید. در اینجا به برخی از کارهایی که شما باید انجام دهید، اشاره می‌شود:

• هر روز یک ساعت، کتابی را به زبان انگلیسی مطالعه کنید، گرامر موجود در جملات تحلیل نمایید و در یک دیکشنری زبان انگلیسی به دنبال لغات نامأنوس بگردید.
• به نواری گوش بدهید، دائماً آن را متوقف سازید، سعی کنید آنچه را که گفته می شود درک و تلفظ صحبت کننده را تقلید نمایید.
• بعدازظهر خود را با تمرین تلفظ صدای r ” ” انگلیسی بگذرانید.
• به دقت ایمیلی به زبان انگلیسی بنویسید، هر ۲۰ ثانیه، از یک دیکشنری یا جستجو در اینترنت استفاده کنید تا از صحت کلمه اطمینان حاصل نمایید. برای نوشتن هر جمله ۵ دقیقه وقت بگذارید.

• به جمله ای انگلیسی که تاکنون خوانده اید، فکر کنید. به این بیندیشید که آیا می‌شود بجای a از the استفاده کرد. سعی کنید برای یافتن پاسخ، به دنبال جملات مشابهی در اینترنت بگردید.
• تا انتهای یک خیابان قدم بزنید و در ذهن خود چند جمله ساده انگلیسی را بسازید (با خودتان در مورد آنچه که در اطراف خود می بینید، حرف بزنید).

به نظر شما چه کسی تمام این کارهای احمقانه را انجام می دهد؟! فقط یک نفر. آنکه از انجام دادن این کارها لذت می‌برد. اگر شما می‌خواهید بخوبی به زبان انگلیسی صحبت کنید، باید چنین شخصی باشید و نباید از انجام اینجور کارهایی تنفر داشته باشید. آیا تا حالا شنیده‌اید که کسی با انجام کاری که از آن متنفر بوده، به موفقیت رسیده باشد؟

مسئله موجود در ارتباط با فراگیری و آموزش زبان انگلیسی بعنوان یک زبان خارجی، این است که همه زبان آموزان می‌خواهند زبان انگلیسی را بخوبی صحبت کنند. با این وجود، اکثر آنان نمی‌خواهند روی فراگیری زبان انگلیسی وقت بگذارند ( که احتمالاً به همین دلیل است که در کلاس‌های زبان ثبت نام می‌کنند و امید دارند تا معلمشان زبان را به زور وارد کله‌اشان بکند! بعداً راجع به کلاسهای زبان مفصلاً صحبت خواهیم کرد.)

فقدان انگیزه به این معناست که اساساً زبان آموزان روی آموختن زبان انگلیسی وقت نمی گذارند، و اگر هم بگذارند، این کار را به طور مرتب و منظم نمی کنند. مثلاً یک زبان آموز نوعی ممکن است به مدت ۱۲ ساعت قبل از یک امتحان زبان انگلیسی، افعال چندتایی زبان را مطالعه کند. با اینحال، چنین کسی حاضر نیست هر روز به مدت ۳۰ دقیقه یک کتاب به زبان انگلیسی را بخواند. او یادگیری زبان را خوشایند احساس نمی کند، بنابراین تنها هنگامی به مطالعه می پردازد، که مجبور باشد. مسئله اینجاست که یک تلاش عظیم بی وقفه چیزی عاید شما نمی سازد، در حالیکه فعالیتهای کوتاه و در عین حال هر روزه، نتایج زیادی به همراه خواهد داشت.

اگر شما از آن دسته از زبان آموزانی هستید که از تمرین هر روزه تلفظ صدای r”” یا تفکر راجع به جملات زبان انگلیسی خوشتان نمی آید، روی سخن ما با شماست: شما باید خودتان را مجبور کنید که بخواهید این کارها را انجام بدهید. به عبارت دیگر، شما باید روی انگیزه خود کار کنید. خوشبختانه، تکنیکهای به اثبات رسیده‌ای وجود دارد که به شما در این راه یاری می رساند. قبلاً در مورد افزایش انگیزه بحث کرده ایم. می توانید به مطالب گذشته رجوع نمایید.

زبان آموز عادی در مقابل زبان آموز باانگیزه
سارا یک زبان آموز نوعی یا عادی زبان انگلیسی است که سطح انگیزه کلی پایینی دارد. او گاهی اوقات انگیزه بالایی دارد، نظیر روز قبل از امتحان زبان انگلیسی یا زمانی که نمی تواند با یک مشتری خارجی که او را فرامی خواند، ارتباط برقرار سازد. این قبیل موقعیتها او را وادار می سازد تا چنین بیندیشد که: “من باید روی زبانم کار کنم!” با این وجود، این موقعیتها بندرت اتفاق می افتد، کمتر از یک بار در ماه. بنابراین، اگر او شدیداً به مطالعه بپردازد (مثلاً دو روز کامل قبل از امتحان زبان)، نتایج کار، ضعیف خواهد بود، زیرا او ۹۰% از مطالبی را که آموخته، ظرف مدت یک ماه از یاد خواهد برد. تعجبی هم ندارد: حافظه آدمی این طور کار می کند، شما باید همواره چیزها را مرور نمایید، در غیر اینصورت آنها را فراموش می‌کنید.

حالا بیایید به یک زبان آموز متفاوت نگاهی بیاندازیم: مریم. مریم تقریباً هر روز به مدت ۳۰ دقیقه رمان خاص زبان آموزان را (که با جملات ساده ای نوشته شده است) می خواند. او یک دیکشنری انگلیسی به انگلیسی خریده است و هر گاه که معنی جمله ای را نفهمد، از آن استفاده می کند. در ابتدا مطالعه منظم، کار سختی بود: خواندن کتابها و استفاده از یک دیکشنری برای او جزء “فعالیتهای عادی” نبود، و هر جمله انگلیسی دردسر داشت.

ولی اکنون، تنها بعد از دو هفته، او می‌تواند بسیار سریعتر بخواند. هنگام خواندن، او اغلب به لغاتی برمی خورد که در دو هفته گذشته، آموخته است. هرگاه او به چنین لغتی می‌رسد، دیگر مجبور نیست تا در دیکشنری به دنبال آن بگردد و او می‌داند که پیشرفت خوبی داشته است. مریم چنین احساس می‌کند که اخیراً به میزان زیادی زبان انگلیسی را فراگرفته است، و مشتاق است که بیشتر بیاموزد. هر روز، او به مطالعه کتابش می پردازد. این کتاب، این فرصت را به او می دهد تا از آنچه که آموخته، استفاده کند ( از پیشرفتش لذت ببرد) و بیشتر بیاموزد. از آنجا که او بطور منظم مطالعه می‌کند، میزان فراموشی او اندک، و گنجینه لغات او رو به رشد است.

مریم در مسیر درستی قرار گرفته است. او به زودی قادر خواهد بود تا روزنامه های انگلیسی زبان و دیگر منابعی را که برای خوانندگان بومی نوشته شده است، بخواند.

لذت به حافظه بهتر منجر می شود
اگر شما از آموختن زبان انگلیسی لذت ببرید، روی آن بیشتر وقت می‌گذارید و آن را به طور منظم انجام می‌دهید. سطح بالای انگیزه به شما نفع دیگری نیز می رساند. بخاطر سپردن کلمات و ساختارهای گرامری برای شما آسانتر خواهد بود. زیرا مغز به آسانی اطلاعات مربوط به موضوع مورد علاقه شما را بازیابی می کند. (مثلاً برخی از مردم عاشق تاریخ هستند و در مورد جنگ جهانی دوم همه چیز می‌دانند. اگر شما از یک “فرد عادی” بخواهید تا همه آنها را بخاطر بسپارد، او هرگز چنین کاری نمی‌تواند بکند.) بنابراین، لذت بردن از آموختن، به شما سودی مضاعف می‌رساند.

انگیزه خود را برای یادگیری زبان انگلیسی تقویت کنید
، ما تکنیکهای خود را در مورد بهبود و افزایش انگیزه در یادگیری زبان انگلیسی به عنوان یک زبان خارجی با شما در میان می گذاریم. خودمان در زمان یادگیری زبان انگلیسی همواره آنها را به کار می بستیم و هنوز نیز از آنها در مواقعی که لازم باشد تا انگیزه خود را در زمینه هایی غیر از زبان انگلیسی گسترش دهیم، استفاده می کنیم.

خود را در آینده تصور کنید
تصور کنید که شما می توانید با یک مخاطب بومی همانگونه صحبت کنید که انگار با زبان اول خود حرف می زنید. افرادی را تصور کنید که دوست دارند به خوبی شما انگلیسی صحبت کنند. تصور کنید که می توانید به اشخاصی از هر جای دنیا ایمیل بزنید.
خواندن مقاله‌ای در مورد مزایای تسلط به زبان انگلیسی یاری‌رسان است. قبلاً دو مقاله از این دست در مورد “چرا زبان انگلیسی را بیاموزیم”‌ و “زبان انگلیسی به شما احساس خوبی می‌دهد” در این وبلاگ آمده است.

شما باید بدانید که تسلط یافتن به زبان انگلیسی واقعاً امکانپذیر است. فقط به کسانی نگاه کنید که این کار را انجام داده اند!

به یاد داشته باشید که شما تاکنون خوب پیش رفته اید
شما هم‌اکنون احتمالاً قدری زبان انگلیسی را می‌دانید. اگر چنین باشد، این یک موفقیت بزرگ است! اکنون زمان موفقیت بیشتر فرا رسیده است، زمان شروع به استفاده از روشهای کارا در یادگیری خوب، زمان کسب دانشی عالی از زبان انگلیسی.
به خاطر داشته باشید که چیز زیادی است که نمی دانید

شما تا حالا خوب بوده‌اید، اما احتمالاً زبان انگلیسی شما عالی نیست. ممکن است نتوانید برنامه‌های تلویزیونی انگلیسی زبان را بفهمید، کتابهایی به زبان انگلیسی بخوانید، به سادگی با مخاطبان بومی صحبت کنید، نامه هایی عاری از اشکال بنویسید، …
هرگز نباید فکر کنید که زبان انگلیسی شما عالی است. حتی اگر بهترین شاگرد کلاس خود هستید، همواره سعی کنید نقاط ضعف خود را بیابید و روی آنها کار کنید. هرگاه یاد گرفتید تا انگلیسی را به خوبی صحبت کنید، مشکلات شما نسبتاً اندک خواهد بود: علامت گذاری، قواعدی که به ندرت به کار می رود، لغات نادر، درک زبان محاوره ای. همین الآن، احتمالاً مشکلات شما بیشتر پایه ای هستند: اشتباهات در تلفظ، گنجینه لغات اندک، مشکلات گرامری.

هرزمان که می توانید از زبان انگلیسی خود استفاده کنید

این خیلی خیلی مهم است. هرچقدر بیشتر از زبان انگلیسی استفاده کنید، بیشتر تمایل به یادگیری آن پیدا می کنید.
انگلیسی آنقدر فراگیر است که شما می توانید همه جا آن را بکار بگیرید. می توانید از گوگل استفاده کنید و وب سایتهای به زبان انگلیسی با اطلاعات جالب را بیابید، می توانید کارتونهای آمریکایی را تماشا کنید، می‌توانید با کامپیوتر خود بازیهای ماجرایی را بازی کنید، می‌توانید کتابهایی جالب به زبان انگلیسی بخوانید، …

اگر این قبیل کارها را انجام دهید، شما فقط سرگرم نشده اید، بلکه انگلیسی هم یاد گرفته‌اید. اگر بدانید که دانستن یک لغت جدید انگلیسی به شما این امکان را می‌دهد تا برنامه تلویزیونی دلخواه خود را بفهمید یا با افراد مکالمه کنید یا در یک بازی کامپیوتری برنده شوید، تمایل پیدا می‌کنید تا لغات بیشتری را فرا بگیرید. بنابراین بیشتر زبان انگلیسی را یاد می‌گیرید؛ کاربرد بیشتر، یادگیری بیشتر، کاربرد بیشتر… به علاوه اگر از روشهای یادگیری کارا و مؤثر استفاده کنید، زبان انگلیسی شما سریعتر از آنچه که ممکن است تصور کنید رشد می‌کند.

درباره زبان انگلیسی با افراد صحبت کنید

این یک روش خیلی ساده، ولی بسیار مؤثر است. ببینیم چگونه به کار می آید:
شما معمولاً درباره مسائلی بحث می کنید که برایتان جالب هستند. اما متضاد آن هم صادق است. اگر شما به بحث درباره یک موضوع خسته کننده و کسالت آور بپردازید، کم کم به آن علاقمند می شوید.

تصور کنید که دارید مطلبی را مطالعه می کنید که از آن تنفر دارید. خسته و کسل شده اید ولی باید امتحان فردا را با موفقیت بگذرانید. اگر کسانی نزدیک شما هستند، دو راه دارید: می توانید به هرکس بگویید که چقدر دارید عذاب می کشید یا می توانید درباره آنچه که یادگرفته اید با آنها حرف بزنید. اگر راه اول را انتخاب کنید، شما تنها احساس بدتری خواهید کرد. اگر راه دوم را برگزینید و صحبتی را راجع به موضوع کسالت بار به راه بیاندازید، شما به آن موضوع از یک دید کاملاً متفاوتی نگاه خواهید کرد. ناگهان همین به موضوعی تبدیل می شود که ارزش صحبت کردن را داشته باشد و در نتیجه یک موضوع جالب و جذاب خواهد بود.

چطور می توانید چنین بحثی را راه بیاندازید؟ اگر شما در حال مطالعه زبان انگلیسی هستید، می توانید شخص دیگری را با صحبت کردن به زبان انگلیسی متعجب سازید. به انگلیسی بگویید:

! I’m studying English and I hate it (من دارم انگلیسی مطالعه می کنم و از آن متنفرم!) یا می توانید به زبان خود بگویید: “هِی، من امروز ۵۰ کلمه انگلیسی یاد گرفته ام. می دانی معادل انگلیسی … چیست؟” اگر کسی نزدیک شما نیست، می توانید به دوستتان تلفن یا ایمیل بزنید.
دوستان شما چه خواهند گفت؟ احتمالاً آنها زیاد مجذوب و علاقمند نخواهند شد، ولی اهمیتی ندارد! آنچه که مهم است این است: بعد از صحبت درباره زبان انگلیسی، شما آن را با اشتیاق بیشتری مطالعه خواهید کرد. امتحان کنید.

دوستی را بیابید که درحال آموختن زبان انگلیسی است

اگر بتوانید دوستی پیدا کنید که مشغول فراگیری زبان انگلیسی باشد و در سطحی معادل شما قرار داشته باشد، شما در یک موقعیت فوق العاده ای قرار خواهید داشت:
شما کسی را خواهید داشت تا با او راجع به زبان انگلیسی صحبت کنید. این صحبتها، همانگونه که در بحث قبلی گفته شد، علاقه شما را به زبان انگلیسی افزایش خواهد داد.

یادگیری زبان انگلیسی ساده‌تر خواهد بود، چراکه قادر خواهید بود تا در مورد مشکلات و مسائلتان با دوستتان بحث کنید.
زبان انگلیسی را بیشتر خواهید خواند، زیرا می‌خواهید از دوست خود بهتر باشید! 🙂
بهتر است مرتب دوست خود را ملاقات کنید. ایده‌آل آن است که او در نزدیکی شما زندگی کند، یا به همان مدرسه‌ای برود که شما می‌روید. اگر واقعاً نمی‌توانید کسی را بیابید که تمایل به یادگیری زبان انگلیسی با شما را داشته باشد، می‌توانید از طریق ایمیل کسی را پیدا کنید. این راه بدتری است: مکالمه شما احتمالاً کم خواهد بود، و مشکل است تا با کسی که خوب نمی‌شناسید، رقابت کنید.
قدری پول برای یادگیری زبان انگلیسی خرج کنید
اگر شما پولتان را صرف چیزی کنید، می‌خواهید از آن چیز استفاده کنید! مثلاً، اگر یک راکت تنیس گرانقیمت را بخرید، احتمالاً بیرون می‌روید و هر روز تنیس بازی خواهید کرد.

این قانون درباره یادگیری زبان انگلیسی نیز صادق است. اگر می‌خواهید تمایل خود را به آموختن زبان انگلیسی افزایش دهید، یک لغتنامه جدید، یک کتاب جالب به زبان انگلیسی، تلویزیون کابلی انگلیسی زبان،… بخرید. ایده ساده ای است: شما بابت آن پولی پرداخت کرده‌اید، بنابراین می‌خواهید از آن استفاده کنید، و انگلیسی خود را بهتر خواهید کرد.

در رابطه با این روش، مشکلی وجود دارد. فقط برای مدت کوتاهی به درد می‌خورد. شما معمولاً انگیزه یادگیری خود را بعد از چند روز از دست می‌دهید. برای اینکه به یادگیری ادامه بدهید، مجبورید هر هفته چیزی بخرید!

با اینحال، این روش سودمند است، زیرا به شما نیرویی برای شروع یادگیری می‌دهد. مثلاً، اگر یک دیکشنری افعال چندتایی انگلیسی را بخرید، احتمالاً از آن چند کلمه یاد خواهید گرفت. سپس باید سعی کنید تا از آنها استفاده کنید. برای مثال، با این کلمات یک ایمیل بنویسید. همین انگیزه شما را تقویت می‌کند (همانگونه که قبلاً گفته شد)، و بیشتر یاد خواهید گرفت.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 37 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد