دانلود مقاله کارخانه لبنیات پاک

word قابل ویرایش
59 صفحه
11700 تومان
117,000 ریال – خرید و دانلود

کارخانه لبنیات پاک

  

مقدمه و دلیل انتخاب موضوع :

شیر بطور کلی عبارت است از تراوش‌های غدد پستانی حیوانات پستاندار (معمولاً گاو) که عاری از کلستروم می‌باشد و در اثر دوشش کامل حیوان سالم بدست می‌آید شیر و فرآورده‌های آن به همان سهولتی که به مصرف می‌رسند تولید نمی‌گردند. مراحل تولید محصولات لبنی از تهیه شیر، جمع آوری، حمل و نقل، تحویل به کارخانه، تغییر و تبدیل در کارخانه و توزیع تا رسیدن به دست

مصرف کننده همواره با دشواریهای زیادی همراه است. از این رو بررسی‌های دقیق و برنامه‌ریزیهای قابل اجرای همگام با پیشرفت تکنولوژی را می‌طلبد. اگر چه تولید فرآورده‌های لبنی تاریخچه‌ای بس دیرینه دارد ولی حرفه‌ای است حساس و پرمخاطره و آسیب پذیر.

شیر به موجب آنکه غذایی است تقریباً کامل و کلیه عناصر لازم را به صورت متعادلی دارا می‌باشد، یعنی ارزش تغذیه‌ای بسیار بالایی دارد همه ساله تحقیقات وسیع و دامنه داری در مرکز پژوهشی جهان درباره این ماده غذایی صورت می‌گیرد که ماحصل آن برگزاری سمینارها، گردهمایی‌های علمی، انتشارات مقالات و کتب متعدد می‌باشد. در کشور ما با وجود تولید حدود ۵ میلیون تن شیر در سال، متأسفانه تحقیقات چندانی در این خصوص صورت نگرفته است. امید است دست کم با بهره گیری از تجارب صنعتی و پژوهشی صاحبنظران و محققین بتوان تا حد زیادی این کمبود را جبران نمود.

 

اهمیت تغذیه‌ای شیر:

شیر ماده‌ای است با ۱۳-۱۰ درصد ماده خشک و مناسب‌ترین غذایی است که می‌تواند احتیاجات نوزاد هر چه موجود شیرده را تا زمان معینی از سن آن تأمین کند و از نظر ارزش غذایی به سبب دارا بودن ویژگی‌ از مواد غذایی دیگر متمایز می‌گردد.

 • ترکیب و مجموعه پروتئین آن ۲- کلسیم موجود در آن.

ترکیب و مجموعه پروتئین آن شامل کلیه اسیدهای آمینه ضروری است و در مورد هر موجود زنده پستاندار بین مقدار این ترکیبات و سرعت رشد همان موجود رابطه مستقیمی وجود دارد.  علاوه بر این ضریب هضمی پروتئینهای شیر بسیار بالاست. در ۵/۰ لیتر شیر همان مقدار پروتئین وجود دارد که در ۱۰۰ گرم گوشت لخم بدون استخوان و چربی وجود دارد به علاوه به جز پروتئین در شیر

ترکیبات با ارزش دیگری نیز موجودند که در مواد غذایی مشابه وجود ندارند و اگر مقایسه قیمت را بطور صحیحی انجام دهیم متوجه خواهیم شد ۱ گرم پروتئین شیر از ۱ گرم پروتئین گوشت و دیگر پروتئینهای حیوانی مشابه ارزانتر خواهد بود. بهمین سبب یکی از راه حلهای مبارزه با فقر پروتئینی در کشور ما ایجاد زمینه‌های افزایش تولید شیر است.

در شیر آلبومینها و گلوبولینها از نظر ترکیب اسیدهای آمینه ضروری بسیار حائز اهمیت هستند نکته مهم دیگر در ارتباط با هضم شیر مسئله لاکتوز آن است و این ترکیب فاکتور محدود کننده در هضم شیر محسوب می‌شود که در برخی از مناطق جهان همانند کشورهای آفریقایی و ژاپن قابلیت هضم لاکتوز اندک است یا اصلاً وجود ندارد که علت اساسی آن عدم وجود آنزیم لاکتاز یا بتا – گالاکتوزیداز است که برای هضم لاکتوز ضرورت دارد و موجب پیدایش عارضه «عدم تحمل لاکتوز» می‌شود.

در کنار پروتئین و لاکتوز، در شیر چربیها نیز وجود دارند که به شکل گویچه‌ای بوده و به شکل امولسیون در شیر یافت می‌شوند و همین امر هضم آنها را تسهیل نموده است.

از جمله ترکیبات مهم دیگر در شیر می‌توان به مواد معدنی از جمله کلسیم و فسفر اشاره نمود که برای تمام سنین به ویژه نوزادان و جوانان (جهت تأمین رشد) و سالخوردگان (جهت اجتناب از عارضه پوکی استخوان) از اهمیت زیادی برخوردار هستند. البته هضم فسفر و کلسیم به سبب نسبت مناسب آنها آسان می‌باشد.

خواص فیزیکی، شیمیایی و فیزیکوشیمیائی شیر گاو :

اصولاً  شیر مایعی است سفید رنگ، کدر، با مزه اندکی شیرین، معمولاً بدون بو، با PH اسیدی نزدیک به خنثی.

 • رنگ شیر : رنگ مات شیر مربوط به مسیل‌های کلوئیدی است. در صورت افزایش چربی، رنگ شیربه سمت زرد تغییر می‌کند که علت آن وجود بتاکاروتن در فاز چربی شیر می‌باشد.

اگر چربی شیر کاهش یابد رنگ شیر به سمت آبی متمایل می‌شود در صورتی که دام مبتلا به اورام پستان می‌باشد به علت پارگی مویرگها، خون وارد شیر شده و رنگ شیر قرمز یا صورتی خواهد شد. برخی از انواع میکروبها هم قادر به ایجاد رنگهای مختلفی هستند.

 • بوی شیر : شیر بدون بو است اما به شدت می‌تواند بوی مکانی که در آن قرار گرفته را جذب کند.
 • PH شیر : بین ۴/۶ – ۶/۶ متغیر است. اگر شیر را بجوشانیم بعلت خروج گاز دی اکسید کربن میزان PH افزایش می‌یابد. شیر تا حدودی خاصیت بافری دارد که مربوط به املاح شیر می‌باشد.
 • وزن حجمی شیر کامل در ۱۵ درجه سانتیگراد : از ۰۲۸/۱ – ۰۳۲/۱ متغیر است.
 • اسید تیه شیر بر حسب درجه دورنیک : ۱۸-۱۶
 • نقطه انجماد شیر : ۵۵/۰ – درجه سانتیگراد
 • گرمای ویژه شیر : ۹۳/۰
 • پنتانسیل اکسیداسیون و احیاء : در شیر ۲/۰ + تا ۳/۰ + میلی ولت می‌باشد. اگر شیر را بجوشانیم پتانسیل اکسیداسیون و احیاء آن به صفر نزدیک می‌شود.
 • ویسکوزیته شیر : در ویسکوزیته شیر، گلبولهای چربی و میسلهای کازئیل نقش بسزایی دارند. ویسکوزیته شیر ۲cp می‌باشد.
 • نقطه جوش شیر : حدود ۱۰۳ درجه سانتیگراد است.

 

فصل اول :

آشنائی کلی با کارخانه لبنیات پاک

 

کلیات :

تاریخچه :

شرکت در تاریخ ۲۱/۱۲/۱۳۳۸ با نام شرکت سهامی لبنیات پاستوریزه پاک تشکیل و در تاریخ ۲۴ اسفند سال ۱۳۳۸ تحت شماره ۷۲۰۵ در اداره ثبت شرکتها و مالکیت  صنعتی تهران به ثبت رسیده است. نوع شرکت بدواً بر اساس مصوبه مجمع عمومی فوق العاده مورخ ۳/۹/۱۳۵۰ به سهامی خاص و متعاقباً طبق تصمیم مجمع عمومی فوق العاده ۲۷/۸/۱۳۵۴ به شرکت سهامی عام تبدیل شده است. مرکز اصلی شرکت و کارخانجات آن از بدو تأسیس واقع  در تهران، جاده قدیم کرج، میدان شیر بوده است. ضمناً از آنجائیکه حدود ۸۵% سرمایه شرکت سهامی خاص فرآورده‌های لبنی پاکسار ساری (مجتمع شیر و گوشت مازندران سابق) و ۱۰۰% سرمایه شرکتهای پاک پی و شیر و لبنیات پاستوریزه سنندج به شرکت لبنیات پاک تعلق دارد، این شرک

تها از جمله شرکتهای تابعه لبنیات پاک می‌باشند. موضوع فعالیتهای شرکت تولید و فروش محصولات لبنی می‌باشد. بر اساس پروانه بهره برداری اصلاحی صادره به شماره ۱۲۷۰۸/۶۰۵۶۷/۴۲ مورخ ۱۹/۱۰/۱۳۶۹ و پروانه‌های بهره برداری مکمل دریافتی در سالهای ۱۳۷۷ و ۱۳۸۰، ظرفیت تولیدی سالانه شرکت مشتمل بر تولید ۵۱۰۰۰ تن شیر پاستوریزه و ۳۳۸۳ تن خامه پاستوریزه در دو شیفت کاری و ۱۰۱۲۵ تن ماست پاستوریزه، ۱۶۲۰ تن دوغ پاستوریزه، ۱۴۸۷۰ تن کره، ۱۲۰۰ تن شکلات صبحانه، ۱۸۵۰۰ تن بستنی، ۹۵۶ تن پودرآب پنیر ، ۶۰۰ تن خامه عسلی، ۳۰۰ تن شیر عسلی، ۳۰۰ تن پنیر خامه‌ای و ۷۵۰ تن بسته بندی انواع پودر در یک شیفت کاری می‌باشید.

 

سرمایه شرکت در هنگام تأسیس بالغ بر ۲۸ میلیون ریال، منقسم به ۲۸۰۰ سهم ۱۰۰۰۰ ریالی به نام بوده که طی ۱۵ مرحله افزایش، نهایتاً به مبلغ ۴۴۳۸۶۳۴۴۰۰۰ ریال منقسم به سهام ۱۰۰۰ ریالی به نام تمام پرداخت شده، افزایش یافته است. آخرین مرحله افزایش سرمایه بر اساس مصوبه مجمع عمومی فوق العاده مورخ ۴/۹/۱۳۷۶ و اختیار تفویضی به هیأت مدیره برای افزایش سرمایه از مبلغ ۱۴۷۹۵۴۴۸۰۰۰ ریال به مبلغ ۴۴۳۸۶۳۴۴۰۰۰ ریال، از محل اندوخته طرح اندوخته طرح توسعه و مطالبات سهامداران و آورده نقدی آنان، ظرف دو سال ۱۳۷۷ و ۱۳۷۸ (هر سال ۱۴۷۹۵۴۴۸۰۰۰ ریال) انجام گرفته است.

 

 

مجموعه کارخانجات پاک و شرکت‌های وابسته

* لبنیات پاستوریزه پاک (شرکت سهامی عام)

** کارخانه لبنیات پاستوریزه پاک       تهران

** کارخانه بستنی پاک             تهران

* پاک پی شهر کرد (شرکت سهامی خاص)         ۱۰۰%

* شیر و لبنیات پاستوریزه سنندج (شرکت سهامی خاص)    ۱۰۰%

* مجتمع شیر و گوشت مازندران (شرکت سهامی خاص)  ۸/۸۴%

* پاک سامان (شرکت سهامی خاص) دوشنبه کشور تاجیکستان۲۵% 

* گاوداری سپهان (سهامی خاص)               ۵۳/۲۳%

* لبنیات پاستوریزه مهرآرا (شرکت تعاونی)       ۸/۲%

 

بخش‌های کارخانه لبنیات

 

 • بخش تولید :

متشکل از بخش پاستورازیسیون، هموژنیزاسیون، واحد تزریق مایه ماست، واحدهای مختلف بسته بندی و …

 • بخش آزمایشگاه :

متشکل از آزمایشگاه میکروبیولوژی و آزمایشگاه شمیایی.

 • انبارها :

متشکل از انبارهای ویژه نگهداری مواد خام، انبار قطعات یدکی، انبار ظروف، انبار مواد شیمیایی، انبار ملزومات و البسه، انبار صدور، انبار وسایل برقی.

 • سردخانه‌ها :

متشکل از یک سردخانه زیر صفر و سه سرد خانه بالای صفر

 • بخش اداری :

متشکل از واحد صدور محصولات، حسابداری، امور اداری، واحد خدمات، واحد تحقیقات R&D، اداره حقوقی، مشاورین.

 

۶- بخش فنی :

متشکل از واحد مدیریت و برنامه ریزی، تعمیرات و نگهداری، واحد تأسیسات، واحد برق و الکترونیک

 • خدمات :

شامل نگهبانی سه شیفت، مخابرات، فضای سبز، پارکینگ و خدمات سرویس دهی ایاب و ذهاب پرسنل.

 

ساختار نیروی انسانی کارخانه  :

سمت

تعداد

تحصیلات

سابقه

مدیر عامل

۱

فوق لیسانس شیمی

۲۸

مدیر کارخانه

۱

لیسانس صنایع غذایی

۱۷

مدیر تولید

۱

فوق دیپلم صنایع غذایی

۱۹

مدیر آزمایشگاه

۲

لیسانش شیمی

۲۳و۶

مدیر اداری

۱

لیسانس  اداری

۲۵

کارکنان بخش تولید

۵

لیسانس ذیربط

۳، ۷، ۵، ۴, ۹

کارکنان فنی و مهندسی

۲

لیسانس مهندسی الکترونیک

۱۶ و۱۰

مدیر امور فنی و مهندسی

۱

لیسانس مهندسی مکانیک

۱۵

کارشناس بازرگانی و فروش

۵

لیسانس و فوق دیپلم

۲۳ تا ۵

چارت سازمانی مسئولیتها :

 • مدیر کارخانه
 • مدیر تولید
 • معاونین تولید
 • سرپرستان ارشد
 • سرپرستان جزء
 • اپراتورها
 • کمک اپراتورها
 • کارگران ماهر
 • کارگران ساده

 

محصولات

* شیر پاستوریزه و هموژنیزه

* شیر کاکائو

* شیر و عسل

* شیر قهوه

* شیر عسلی

* پودر شیر خشک

* خامه صبحانه، خامه شکلات، خامه عسل

* خامه قنادی و خامه شیرین منجمد

* ماست، ماست چکیده، ماست موسیر و ماست سبزی

* بستنی

* پودر بستنی

* کره

 

محصولات تولیدی تحت امتیاز پاک توسط شرکت‌های دیگر

 

* شیر استرلیزه

* پنیر سفید فتا

* پنیر پیتزا

* شیر کاکائو استرلیزه

* خامه صبحانه استرلیزه

* پنیر خامه‌ای

 

ظرفیت‌های تولیدی (روزانه)

* شیر پاستوریزه، شیر کاکائو ۲۰۰  تن

* خامه صبحانه، شکلاتی، عسلی   ۱۵   تن

* ماست پاستوریزه         ۴۰   تن

* کره               ۲۰   تن

* خامه قنادی        ۲۰   تن

* بستنی             ۱۰۵  تن

* پودر شیر خشک      ۵/۷  تن

* پودر بستنی        ۵/۱  تن

* شیر عسلی          ۵/۲  تن


شرح فرآیند

تولید

شیر پاستوریزه
دریافت شیر در کارخانه :

کارخانه دارای یک بخش «دریافت شیر» می‌باشد که شیر ارسالی از دامدار را بعد ازاطمینان از سلامت آن دریافت می‌کند. میزان دریافت شیر روزانه کارخانه لبنیات پاک حدود ۴۰۰ تن می‌باشد. کامیونها بعد از ورود به کارخانه به سکوی دریافت شیر هدایت می‌شوند. این سکو دارای شرایط زیر می‌‌باشد:

 • تخلیه کامیونهای حامل شیر در آن بسادگی صورت می‌پذیرد و تحویل و توزین بسادگی انجام می‌شود.
 • شستشوی بیدون‌های خالی و حمل آنها به کامیونها بسادگی ممکن است.
 • وسیع و قابل حفاظت بوده و آلودگی از طریق انتقال گرد و غبار به آن منتقل نمی‌شود.
 • جنس مصالح آن به ضربه و فشار و اسید مقاوم است.

سکو از دو قسمت تشکیل شده است: ۱- سکوی دریافت شیر یا تخلیه ۲- سکوی خروج بیدون‌ها یا بارگیری

در سکوی نخست، بیرون‌های حامل شیر تحویل کارخانه شده و شیر آنها تخلیه می‌گردد. بیدون‌های خالی شستشو و ضد عفونی شده و  در سکوی دوم در کامیونهایی   که  کارخانه را ترک می‌کنند، بارگیری می‌شوند.

در این مرحله شیر ورودی به کارخانه توزین می‌شود و در صورتی که قیمت شیر بر حسب چربی پرداخت شود نمونه برداریهای لازمه در همین مرحله صورت می‌گیرد. شیر گاهی بر اساس حجم نیز اندازه‌گیری می‌شود که برای این منظور از یک جریان سنج ؟؟ استفاده می‌شود. البته به گفته یکی از کارگران باسکول معیار سنجش شیر است و از جریان سنج فقط گاهی در مقام مقایسه استفاده می‌شود. سپس از یک فیلتر توری استیل دیگری می‌‌گذرد و بعد توسط؟؟ (سرد کن صفحه‌ای) که در یک صفحه آن شیر و صفحه  دیگر آن آب سرد حرکت می‌کند تا دمای کمتر از ۴ درجه سانتیگراد خنک می‌شود.

در مرحله بعد، شیر وارد مخزن ذخیره شیر خام می‌شود. شیر خام در داخل مخازن ایستاده بزرگی با ظرفیت‌هایی از ۲۵ تا ۱۰۰ تن ذخیره می‌شود. این مخازن دو جداره هستند که با یک لایه پشم شیشه دروسط عایق شده‌اند. جدار داخل از جنس استیل ضد زنگ و لایه خارجی معمولاً از جنس فولاد ضد زنگ است که ساخت شرکت آلفالاول هستند. تانکهای ذخیره شیر خام دارای دستگاههای همزن می‌باشند که به آهستگی شیر را به هم می‌زنند.

 

صاف کردن شیر :

قبل از انجام هر عملی، شیر باید از وجود مواد خارجی از جمله مو، کاه، یونجه و … عاری شود صاف کردن شیر در دو قسمت انجام می‌شود. در قسمت اول مواد خارجی یا مواد درشت بوسیله یک صافی فیزیکی از شیر جدا می‌شوند و در قسمت دوم مواد کوچکتر با کمک نیروی گریز از مرکز جدا خواهند شد. در مرحله اول از صافیهایی استفاده می‌شود که بازده آنها زیاد است بهمن سبب بیشتر از صافیهای فلزی استفاده می‌شود: نکته مهم آنکه در حین  عمل امکان مسدود شدن منافذ صافی وجود دارد که بایستی بطور دوره‌ای و متناوب آنرا با صافی دیگری تعویض نمود.

گرما اثر زیادی بر سرعت صاف کردن شیر دارد زیرا در سرما و ویسکوزیته زیاد، سرعت جریان یافتن شیر کاهش خواهد یافت بنابراین قبل از عبور شیر از صافی آنرا به پاستوریزه اتور انتقال می‌دهند و پس از تبادل دما با شیر پاستوریزه شده (یعنی بدون صرف انرژی اضافی)، شیر خام صاف نشده به  اندازه کافی گرم می‌شود دمای آن  به ۴۰-۴۵ درجه سانتیگراد می‌رسد و سیال و روان شده براحتی می‌تواند از صافی  عبور کند.

در مرحله دوم استفاده از صافی‌های نیروی گریز از مرکز کلیه مواد خارجی شیر  را گرفته و علاوه بر آن مشکل گرفتگی منافذ را هم ندارند و می‌توانند بطور مداوم کار کنند. استفاده از آنها باعث بوگیری هم خواهد شد. سیستم و وسایل مورد استفاده در این مرحله را کلاریفایر می‌نامند که از نظر ساختمانی شبیه خامه گیر یا سپراتور می‌باشد و به این عملیات انجام شده در آن کلاریفیکاسیون ؟؟ می‌گویند. در این سیستم شیر وارد کاسه‌های صاف کننده می‌شود که با سرعت ۴-۳ هزار دور در دقیقه (۳۰۰۰-۴۰۰۰rpm) حول محور خود می‌چرخند، این سرعت،‌نیروی گریز از مرکز قابل توجهی بر مواد خارجی وارد می‌کند که موجب انتقال آنها به قسمت خارجی کاسه و چسبیدن یک توده لجن مانند خاکستری رنگ در بخش خارجی کاسه خواهد شد.

 

جداسازی چربی از شیر ؟؟ :

جداسازی مکانیکی شیر به خامه و شیر پس چرخ با کمک نیروی سانتریفوژی قدمتی حدود یک قرن دارد. قبل از آن عمل جدا سازی به کمک فرآیند طبیعی (جاذبه زمین) انجام می‌گرفت به این صورت که شیر تازه گاو را داخل خمره‌های فاقد هر گونه تکان و لرزش نگهداری می‌کردند که در نتیجه لایه‌ای از خامه بر روی سطح شیر شکل می‌گرفت.

چربی در شیر بصورت قطرات کوچک یا گلبولهایی به اندازه ۱ تا ۱۰ میکرون دیده می‌شود. وزن مخصوص گلبولهای چربی و شیر پس چرخ در ۲۰ درجه سانتیگراد به ترتیب ۹۳/۰ و ۰۳۴/۱ گرم بر سانتی‌متر مکعب می‌باشد. بنابراین بدیهی است که گلبولهای چربی در بالا و شیر پس چرخ در پایین قرار می‌گیرد. حرکت رو به بالای گلبولهای چربی در ابتدا سریع است ولی پس از مدت کوتاهی به دلیل مقاومت شیر پس چرخ بصورت ثابت درمی‌آید. طبق فرمول استوک، سرعت صعود گلبولهای چربی یا سرعت خامه بستن با اندازه گلبولهای چربی نسبت مستقیم و با ویسکوزیته شیر نسبت معکوس دارد.

در عمل ثابت شده است که خامه خیلی سریعتر از آنچه که فرمول استوک که نشان می‌دهد تشکیل می‌شود. علت این امر وجود آگلوتینین در شیر است که روند شکل‌گیری خامه را بهبود می‌بخشد. بنابراین خامه به طور طبیعی گرایش به جدا شدن از شیر را دارد. البته، این جدا سازی از نظر صنعتی بسیار کند بوده و بقدر کافی کارآمد نیست.

مقدار چربی شیر بسته به نژاد گاو، مرحله شیردهی و وضعیت علوفه از ۳ تا ۷ درصد متغیر است. برای جدا کردن چربی از  شیر از سپراتور یا خامه‌گیر استفاده می‌شود.اساس کار در جداسازی چربی شیر بر نیروی گریز از مرکز استوار است. که به هر یک از اجزای تشکیل دهنده شیر سرعت خاصی را می‌دهد. سپراتورها شامل ۲ سیستم بسته و نیم نیمه می‌باشند.

سپراتورهای سانتریفوژی نیمه بسته برای جداسازی چربی شیر مطلوب بوده و طرز کار آنها از این قرار است که کاسه از طریق یک ورودی مرکزی ؟؟ تغذیه می‌گردد. در لوله تغذیه ساکن ؟؟، انرژی جنبشی به انرژی فشار تبدیل می‌شود که نتیجه آن عمل پخش کردن شیر بطور مطلوب می‌باشد. منافذ توزیع کننده شیر به دیسکها ؟؟ در قسمت تحتانی قرار گرفته‌اند و بطور دایم آکنده از جریان پیوسته و بدون انقطاع شیر می‌باشند. بدیهی است در غیر این صورت خلایی در کانالها بوجود می‌آید که منجر به متلاشی شدن گلبولهای چربی می‌شود. شیر  از کانالهای صعودی ؟؟ به

دیسکها ؟؟ راه می‌یابد. موقعیت کانالهای صعودی، تابعی است از نسبت حجمی اجزای جدا شونده و همچنین حداقل مقداری از چربی که باید در شیر پس چرخ باقی بماند. گلبولهای چربی به لحاظ وزن مخصوص پائین خود به سوی بخش مرکزی رانده شده و از آنجا تحت فشار پمپ بصورت خامه ؟؟ و عاری از کف خارج می‌شوند. شیر پس چرخ از لابلای دیسک‌ها عبور کرده به دیواره سانتریفوژ می‌رسد و از آنجا به کمک فشار ناشی از پمپ و بدون کف تخلیه می‌گردد ؟؟.

مقدار گلبولهای چربی باقی مانده در شیر پس چرخ به عنوان معیاری برای سنجش کارآیی جداسازی محسوب می‌شود.مقادیر نسبی خامه و شیر پس چرخ را می‌توان با تنظیم دریچه‌های خروجی در مسیرهای مربوطه تنظیم نمود. تنطیم میزان چربی در خامه از طریق کنترل دریچه خروجی آن امکان پذیر است.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 11700 تومان در 59 صفحه
117,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد