دانلود پاورپوینت انواع بسته بندی گوشت و مواد مصرفی آن

PowerPoint قابل ویرایش
22 صفحه
11900 تومان
119,000 ریال – خرید و دانلود

لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود پاورپوینت انواع بسته بندی گوشت و مواد مصرفی آن توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود پاورپوینت انواع بسته بندی گوشت و مواد مصرفی آن قرار داده شده است

2-در صورت مشاهده بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد

اسلاید ۱ :

بسته بندی غذاهای گوشتی

 • مقدمه
  فرآورده های گوشتی یا گوشت ها ، طیور و ماهی ها ، طبقه بندی گسترده ای از محصولات غذایی اند که انواع متفاوت بسته بندی را می طلبند . این فرآورده ها از جمله گوشت های قرمز تازه به اکسیژن نیاز دارند تا قابلیت عرضه به مصرف کننده را داشته باشند ؛ در حالی که اکسیژن ، گوشت هایی مانند گوشت های عمل آوری شده را به سرعت فاسد می کند . به همین دلیل ، در هر فرآورده ی گوشتی نوع خاصی از بسته بندی لازم است . در انتخاب بسته بندی غذاهای گوشتی ، باید در مورد شکل و مواد اولیه تصمیم گرفت . بسته بندی مناسب به ثبات رنگ ، شرایط نگهداری ، وضعیت میکروبی ، میزان نگهدارنده ها و نوع فرآیند تولید بستگی دارد .
 • زمان توزیع ، طول عمر نگهداری ، اندازه ی محصول و قیمت آن ، بهای قبلی در بازار و برچسب جدید نیز باید در بسته بندی مد نظر قرار گیرد . عمر نگهداری غذاهای گوشتی تازه از غذاهای گوشتی عمل آوری شده کوتاه تر است . محصولات فرآوری شده به بسته بندی های پیچیده تر و گران تری نیاز دارند ؛ زیرا این محصولات در دماهای بالاتر و به مدت طولانی تری در یخچال نگهداری خواهند شد .

اسلاید ۲ :

اهداف کلی بسته بندی فرآورده های گوشتی

 • مهم ترین هدف از بسته بندی فرآورده های گوشتی ، حفظ کیفیت محصول و عرضه ی آن ها در اندازه ها و برش های مورد نیاز بازار است . به این معنا که امکان دارد بسته بندی برای مصرف یک نفری یا برای عرضه به خرده فروشی در ابعاد بزرگ و برای تهیه ی غذا باشد .

 

 • بسته بندی باید سالم و دارای استحکام زیاد باشد . گوشت فرآوری شده با حرارت و گوشت های عمل آوری شده با نیتریت ، در مقایسه با گوشت تازه ، غالباً به مراقبت های فیزیکی بیشتری نیاز دارند . محصولاتی که در همان مکان فروش بسته بندی می شوند ( مانند گوشت تازه ) به بسته بندی بسیار محکم و سالمی نیاز دارند .

اسلاید ۳ :

 • به طور کلی ، بسته بندی غذاهای گوشتی باید بین محصول و محیط اطراف حایلی ایجاد کند تا محصول حفظ و نگهداری شود . قابلیت نفوذ بسته بندی ، به نوع گوشت بستگی دارد . گوشت هایی که ماه ها در دمای اتاق نگهداری می شوند ، از قبیل گوشت های استریل تجاری ، باید از تأثیر اکسیژن مصون باشند . بسته بندی چنین محصولاتی نباید اکسیژن و آب را از خود عبور بدهد . در غذاهای گوشتی منجمد نیز بسته بندی باید مانع از خروج آب شود . علاوه بر این ها ، بسته بندی باید از ورود مواد بیولوژیک ، شیمیایی و فیزیکی به داخل محصول جلوگیری کند ؛ زیرا این مواد از کیفیت یا سلامت محصول می کاهند .
 • ترکیباتی که امکان دارد در حین نگهداری از بسته بندی به محصول انتقال یابند ، نباید سمی باشند . سازمان غذا و دارو ایالات متحده ی آمریکا ، نوع و حد مجاز ترکیب خارج شده از مواد پلاستیکی تماس یافته با غذا را اعلام کرده است . روی هم رفته بسته بندی باید محصول گوشتی را به خوبی حفظ کند تا به طور مناسب و اقتصادی توزیع شود . بسته بندی های گران در نهایت این اهداف را برآورده نخواهد کرد . بسته بندی در کشورهای توسعه یافته عامل مهمی در کاهش قیمت مواد غذایی است .

اسلاید ۴ :

انواع بسته بندی های گوشت

براساس نوع محصول و طریقه ی توزیع آن ، بسته بندی ها به چهار دسته تقسیم می شوند :

۱ ـ بسته بندی های مخصوص جزئی فروشی یا خرده فروشی

 • بسته بندی مخصوص جزئی فروشی باید از محصول محافظت و محصول را در اندازه های مناسب آماده ی توزیع کند . اندازه ی بسته بندی باید متناسب با نیاز مصرف کننده باشد و محصول را در معرض دید او قرار دهد . رنگ مطلوب در گوشت های قرمز ، همان رنگ قرمز روشنی است که از اکسیژنه شدن میوگلوبین در گوشت قرمز پدید می آید . قیمت گذاری قبلی و نصب برچسب جدید ، که بعضاً بسته بندی کننده گوشت آن را انجام می دهد ، در واقع بخشی از کار بسته بندی به منظور خرده فروشی به خصوص گوشت طیور در نظر گرفته می شود . اما در خرده فروشی گوشت های قرمز ، غالباً باید بسته بندی حاوی قیمت باشد . در واقع ، گوشت های قرمز تنها غذاهای سودمندی اند که در آن ها مراحل تولید برای خرده فروشان حذف شده است . گوشت طیور را غالباً تولید کنندگان بسته بندی می کنند .

اسلاید ۵ :

 • ۲ ـ بسته بندی های مخصوص هتل ها ، رستوران ها و سازمان ها ( HRI ) [1]
 • گوشت هایی که برای هتل ها و رستوران ها و سازمان ها به منظور تجاری بسته بندی می شوند ، ظاهر مجذوب کننده ای ندارند ؛ زیرا مصرف کننده بسته بندی را نمی بیند . برای سازمان ها غالباً باید مقادیر بزرگ تر گوشت ، با در نظر گرفتن تفاوت در وعده های تهیه ی غذا ، بسته بندی شود . نیروی کار ، هزینه ی اصلی در رستوران هاست با بسته بندی مناسب و مطلوب سعی بر این است که قیمت ها کاهش یابند .

۱ . HRI: Hotel , Restaurant , Institutional packaging

اسلاید ۶ :

۳ ـ بسته بندی محصول فرآوری شده

 • محصولات فرآوری شده از قبیل گوشت عمل آوری شده ، ران خوک نمک زده ، گوشت موجود در غذاهای ساده از جمله ساندویچ سوسیس باید عمر طولانی داشته باشند و در نتیجه ، باید واجد شرایط مطلوب حفظ و نگه داری محصول باشند . مواد اولیه ی بسته بندی آن ها باید در برابر نفوذ اکسیژن و بخار آب بسیار مقاوم باشد . مواد اولیه ی غیر قابل نفوذ به دلیل نوع پلاستیک به کار رفته و افزایش ضخامت ، بسیار پرهزینه است . بسته بندی این نوع محصولات باید به گونه ای باشد که شرایط بهینه ای را برای محصول فراهم آورد . وجود ویژگی هایی مانند قابلیت حرارت دادن در مایکروویو ، امتیاز بسته بندی تلقی می شود . در گوشت های منجمد به مواد اولیه ی دارای قابلیت نفوذ بسیار کم نیازی نیست .

اسلاید ۷ :

۴ ـ بسته بندی گوشت قرمز تازه

 • معمولاً گوشت های قرمز دو بار قبل از فروش بسته بندی می شوند . بار اول برای توزیع در عمده فروشی با برش های رسمی و بار دوم در برش ها و اندازه های مناسب برای مصرف کننده . مرحله ی آخر بسته بندی در مغازه های خرده فروشی صورت می گیرد ؛ زیرا مدت نگه داری گوشت ( زمان نگه داری در خرده فروشی ) ، فقط دو یا سه روز ، آن هم در بسته بندی های متداول برای مصرف کننده است .
 • در بسته بندی گوشت تازه برای عمده فروشی ، باید طول عمر محصول برای توزیع و نگه داری کافی باشد . اگر زمان طولانی تر نگهداری مد نظر باشد ، باید اکسیژن را کاهش داد و محصول را در خلأ بسته بندی کرد . به این ترتیب ، قابلیت نفوذ بسته بندی بسیار پایین می آید و اکسیژن و بخار آب را از خود عبور نمی دهد .

اسلاید ۸ :

 • کاهش میزان قابلیت نفوذ اکسیژن ، در گوشت سه تغییر مهم ایجاد می کند که بر عمر نگه داری آن موثر است . تغییر اول مربوط به رنگ گوشت است که از رنگ قرمز گیلاسی روشن ( میوگلوبین دارای اکسیژن ) به رنگ ارغوانی تیره ( میوگلوبین فاقد اکسیژن ) تبدیل می شود . تغییر دوم کاهش رشد و تکثیر میکروارگانیزم ها و تغییر سوم کاهش اکسیده شدن لیپیدهاست . گوشت های قابل عرضه در عمده فروشی ها ، در کیسه های پلی مری انعطاف پذیر و با قابلیت نفوذ بسیار کم در خلأ بسته بندی می شوند . کیسه ها از فیلم های کواکستروژن ساخته می شوند . این کیسه ها یا    بسته ها را برای تثبیت شکل قطعه های گوشت ، از طریق تونل حرارتی یا غوطه ور کردن در آب داغ ، به حالت چروک در می آورند . کیسه ها باید آنقدر محکم باشند که استخوان ها تیز آن ها را سوراخ نکنند و در خلأ داخل کیسه ها را کاهش ندهند .

اسلاید ۹ :

 • قطعه های بزرگ گوشت در بالای استخوان ها تیز ، پوشش های محافظی دارند که سوراخ شدن کیسه ها جلوگیری می کند . در بسته های غیر قابل نفوذ ، از کیسه های پلی الفین استفاده می شود که مقاومت زیادی دارند . مواد به کار رفته در این نوع بسته بندی ، به محافظ استخوان موسوم است .
 • کاهش اکسیژن احاطه کننده ی گوشت ، طول عمر آن را افزایش می دهد و این یکی از تغییراتی است که صورت می گیرد . اکسیژن سبب ادامه ی رشد و تکثیر میکروارگانیزم های سرمادوست و تولید مواد لزج ، بوی نامطبوع در گوشت و نیز تغییر رنگ آن می شود . با کاهش مقدار اکسیژن ، رشد این میکروارگانیزم ها نیز کاهش می یابد . میکروارگانیزم هایی از قبیل پسویدوموناس ها در دمای یخچال روی گوشت رشد می کنند .

اسلاید ۱۰ :

 • با وجود این ، این میکروارگانیزم ها برای رشد نیاز به اکسیژن دارند . بسته بندی در خلأ ، از طریق کاهش مقدار اکسیژن ، از رشد و تکثیر این میکروارگانیزم ها جلوگیری می کند و طول عمر گوشت را افزایش می دهد .
 • بسته بندی در خلأ مزایای دیگری نیز دارد . این نوع بسته بندی مانع از دست رفتن آب در حین نگه داری محصول و توزیع آن می شود . از آلوده شدن محصول و اکسیده شدن لیپیدها جلوگیری می کند ، قابل استفاده در انواع برش های گوشت است و مانع کاهش وزن نیز می شود . بسته بندی جعبه ای گوشت گاو ، انعطاف پذیری برش های این نوع گوشت را تا زمان حمل به خرده فروشی افزایش می دهد و بنابراین در کاهش قیمت محصول موثر است .
 • امکانات لازم برای بسته بندی گوشت به صورت خرده فروشی و عمده فروشی متفاوت است . اولین امکان بسته بندی برای خرده فروشی ، فشار اکسیژن است و میوگلوبین باید به رنگ قرمز روشن در بیاید . رنگ گوشت در فشار پایین اکسیژن ، ارغوانی است .
مطالب فوق فقط متون اسلاید های ابتدایی پاورپوینت بوده اند . جهت دریافت کل ان ، لطفا خریداری نمایید .
PowerPoint قابل ویرایش - قیمت 11900 تومان در 22 صفحه
119,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد