دانلود پاورپوینت روغن پالم

PowerPoint قابل ویرایش
18 صفحه
11900 تومان
119,000 ریال – خرید و دانلود

لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود پاورپوینت روغن پالم توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود پاورپوینت روغن پالم قرار داده شده است

2-در صورت مشاهده بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد

اسلاید ۱ :

روغن پالم

روغن پالم و روغن هسته پالم

گیاه پالم یا نخل روغنی از گیاهان بومی آفریق است این گیاه اولین بار در کشورهایی مثل انگولا و توگو به عمل آمد. تکثیر و داشت آن در کشورهایی مانند مالزی و اندونزی و فیلیپین از سال ۱۸۴۸ میلادی شروع شد امروزه روغن پالم دومین روغن نباتی جهان از نظر تولید به شمار می آید ضمن آنکه بالاترین میزان صادرات را در میان روغن های نباتی به خود اختصاص داده است کشور مالزی با کمی اختلاف نسبت به رقبا ، تولید کننده و صادر کننده تراز اول روغن پالم در جهان است . روغن پالم خوراکی است که از قسمت گوشتی میوه درخت نخل روغنی استخراج شده و اما روغن هسته پالم از مغز هسته های میوه پالم استخراج و از نظر ترکیب و خصوصیات فیزیکی با روغن پالم متفاوت و مصارف و بازار جداگانه دارد.

اسلاید ۲ :

—

۲گیاه شناسی :

نخل روغنی با نام علمی guineesiselaeis متعلق به خانواده نخلیات  palmaceae بوده از سواحل غربی آفریقا و کشورهای آسیایی نظیر اندونزی و مالزی منشاء گرفته است . نخل روغنی گیاهی یک پایه بوده و بر خلاف خرما تولید پاجوش نمی کند . ساقه گیاه واحد و رشد آن منحصر به وجود جوانه انتهایی می باشد برگ ها به صورت مارپیچ و با میانگره های کوتاه روی تنه ظاهرمی شود با اینکه نخل روغنی گلاذین خوشه ندارد ولی میوه ها به صورت cluster (مجتمع) تشکیل می شود .

—

اسلاید ۳ :

۳- وضعیت ساختاری میوه :

میوه نخل روغنی بسته بوده که در مباحث باغبانی به قسمت گوشتی آن pulp و به قسمت سفید رنگ درون هسته عبارت kernel اطلاق می شود هر دو قسمت نامبرده شده حاوی روغن می باشند اطراف kernel را پوسته ای چوبی احاطه کرده است.

اسلاید ۴ :

– ترکیبات شیمیایی :

پالم آفریقایی حاوی بیش از ۴% گوشت میوه بوده در صورتیکه پالم آسیایی حاوی ۶۵% گوشت میوه است . گوشت پالم آسیایی در حدود ۴% روغن دارد میوه پالم به علت خواص فیزیکی و شیمیایی اش در مدت کوتاه قابل نگهداری است ، به همین دلیل باید آن را در کارخانه های روغن کشی کوچک که در محل برداشت محصول احداث شده ، فرایند نمود. اما هسته میوه پالم را می توان به نقاط دور دست جهت روغن کشی ارسال نمود . روغن پالم سرشار از اسیدپالمتیک و اسید اولئیک است . آنها ۸% از ترکیبات اسیدهای چرب موجود در روغن پالم را تشکیل می دهند . روغن پالم نیز حاوی ۸% اسید پالمیتولئیک ، اسید لینولئیک و همچنان ۱/۱% اسید آراشیدونیک است . به علت وجود اسیدهای چرب خاص ، روغن پالم در دمای اتاق به ۲ بخش مایع و جامد تبدیل می شود روغن پالم خام دارای ترکیبات ضد اکسیداسیون طبیعی یعنی توکوفرولها و توکونری انل هاست . پس از تصفیه حدود ۵۰% این ترکیبات در روغن پالم می ماند

اسلاید ۵ :

۵- ارزش غذایی و ویتامین ها

منبع سرشار ویتامین های A,D,E به شمار می ایند .

روغن پالم از رشد و تکثیر سلول های سرطانی سینه جلوگیری می کند .

همچنین باعث افزایش سطح کلسترول مفید (HDL) و کاهش کلسترول بد در سرم خون می شود دنبالش بنویسم روغن جامد پالم نیز مانند سایر روغن های جامد می تواند اثر منفی بر روی کلسترول خون و عروق بگذارد .

اسلاید ۶ :

۶- موارد استفاده از روغن پالم در صنایع غذایی عبارتند از :

روغن پخت

روغن سرخ کردنی در صنعت غذا

تهیه مارگارین

در صنعت شیرینی پزی (قنادی)

تهیه بستنی

 

۷-مصارف روغن پالم

مصرف روغن پالم در صنایع صابون سازی و همچنین مشتقات روغن پالم در صنایع مختلف آرایشی، بهداشتی و شیمیایی از گذشته مطرح بوده است .

اسلاید ۷ :

۸- اثر حرارت پخت بر روغن پالم

بیشتر روغن ها زمانی که در معرض گرما ، نور و اکسایش قرار می گیرند ، ترکیبات مهمی در آنها تشکیل می شود روغن پالم به طور طبیعی به علت داشتن سطح بالای ویتامین E (آنتی اکسیدان )، مقاوم به اکسیداسیون و تند شدن می باشد این روغن می تواند برای پختن مورد استفاده قرار گیرد . در یک مطالعه نیز اثر حرارت بالای پخت بر روغن پالم نشان داد که هی اثر منفی روی چربی های خون ندارد غلظت اسید لینولینک در روغن پالم از لینولئیک اسید کمتر است و این ویژگی ، مقاومت آن را در برابر تند شدن و پراکسیداسیون بیشتر می کند ، به طور کلی در بین روغن ها که حاوی اسیدهای چرب ضروری هستند ، پالم به طور شگفت انگیزی در شرایط پخت مقاوم است .

اسلاید ۸ :

۹- پالم در ایران

طرح مظالعاتی جایگزینی روغن پالم به جای سایر روغن های وارداتی در کشور ما از سال ۱۳۶۲ آغاز گردید و بالاخره ورود روغن پالم در کشور از سال ۱۳۶۸ آغاز شد . در سال ۱۳۶۸ طبق پیشنهاد اداره نظارت بر مواد غذایی کشور به کارخانه های روغن نباتی کشور مجوز داده شد که روغن پالم پالایش شده را به روغن های جامد نباتی اضافه کنند مشروط به اینکه میزان اسیدهای چرب اشباع لوریک ، استئاریک و پالمیتک بیش از ۲۰% نشود .

۱۰- بررسی مصرف روغن پالم از جنبه دینی

روغ پالم که منشاه گیاهی دارد با شعایر و احکام کلیه ی ادیان الهی از جمله دین اسلام و دین یهود همخوانی و همسویی دارد ، ضمن آن که کلیه ی فرآورده های جانبی برگرفته از آن چنین ویژگی شرعی برخوردارند.

اسلاید ۹ :

مراحل تولید و فرآوری روغن پالم :

همان طور که گفته شد روغن پالم از نخل درختی و هسته آن بدست می آید . که مراحل تولید آن به صورت زیر می باشد

فرآیندهای قبل از رسیدن محصول به کارخانه          

فرآیند واقعی روغن پالم از محل کشت آغاز می شود ، حمل و نقل دقیق خوشه های میوه بسیار مهم بوده و گرنه میوه ها سریعاً فاسد می شوند . در زمان برداشت ، میزان اسید چرب آزاد در میوه رسیده سالم حدود ۸/۰ -۳/۰ درصد است . حمل و نقل نامناسب باعث افزایش اسیدیته به خصوص در قسمت بیرونی و صدمه دیده میوه می شود که این امر به علت فعالیت آنزیمی لیپاز و تجزیه روغن به اسید چرب و گلیسرول است . همچنین انبارداری میوه که شده باعث آسیب های میکروبی در طی چند روز شده که روغن حاصل از این میوه دارای اسید چرب آزاد بالاست و قابلیت رنگبری خوبی ندارد.

اسلاید ۱۰ :

استخراج روغن 

استخراج روغن به دو روش صورت می گیرد :

استخراج روغن به روش سنتی

استخراج روغن به روش صنعتی

  استخراج روغن به روش سنتی

میوه ی نخل را جدا نموده سپس وارد یک مخزن کرده تا در مدت ۳ روز تخمیر انجام شود و بعد از آن ، آن را حرارت داده تا هسته ها از گوشت به راحتی جدا و سپس آن را به پرس حلزونی انتقال و عمل روغن کشی انجام می گردد . راندمان استخراج روغن ۶۵-۴۰% بوده که از کیفیت خوبی برخوردار نمی باشد.

مطالب فوق فقط متون اسلاید های ابتدایی پاورپوینت بوده اند . جهت دریافت کل ان ، لطفا خریداری نمایید .
PowerPoint قابل ویرایش - قیمت 11900 تومان در 18 صفحه
119,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد