بخشی از پاورپوینت

اسلاید 1 :

žاطلاعات اولیه ی مورد نیاز، پیش از انجام عملیات، داده نامیده می شود.

žعملیات ریاضی و منطقی که روی داده ها بر اساس دستورالعملها انجام می شود تا خروجی ممطلوب تولید شود، پردازش داده نام دارد.

žداده ی پردازش شده اطلاعات نامیده می شود.

žبه سه مرحله ی «دریافت ورودی» ، «پردازش» و «اطلاعات»، مراحل پردازش داده می گویند.

اسلاید 2 :

رایانه ابزاری برای پردازش داده

žمسائلی که امروزه بشر با آنها روبروست حاوی اطلاعات فوق العاده زیاد و محاسبات پیچیده و حجیم است. لذا بشر به فکر ساخت ابزاری افتاد که بتواند حجم وسیعی از اطلاعات را در خود ذخیره کرده و با سرعت زیاد آنها را پردازش کند.  این ابزار، رایانه نام دارد.

žرایانه، وسیله ای سریع و دقیق برای پردازش داده است، که برای انجام مراحل فوق، قسمتهای ممختلفی دارد. نمودار بعد واحدهای اصلی رایانه را نشان می دهد. در واقع، رایانه اطلاعات اولیه و دستورالعمل هایی را که می بایست بر روی این اطلاعات انجام شود را از طریق واحد ورودی دریافت می کند. این اطلاعات در واحد حافظه ذخیره می شود. سپس پردازش مورد نظر در واحدهای پردازنده ی مرکزی، روی آنها انجام می شود و خروجی مطلوب از طریق حافظه به واحد خروجی ارسال می شود.

اسلاید 3 :

انواع رایانه ها

ž

žطبقه بندی رایانه ها معمولا بر اساس قدرت پردازش آنها صورت میگیرد. رایانه ها به طور کلی به 4 نوع مختلف تقسیم میشود:ریز کنترل کننده ها، ریزرایانه ها، رایانه های بزرگ و ابر رایانه ها.

žریزکنترل کننده ها:رایانه های بسیار کوچک و تک منظوره ای هستند که در ساخت وسایلی  مانند ماشین لباسشویی و تلفن های همراه به کار می روند.ریز کنترل کننده ها توسط دستور العمل های خاصی برنامه ریزی می شوند.

žریز رایانه ها: ریز رایانه ها یا رایانه های شخصی(pc) پر کاربرد ترین و متداول ترین نوع رایانه ها هستندو به طور گسترده در منازل و مدارس و هر نوع محیط کاری از آنها استفاده می شود.

žرایانه ها ی بزرگ:این دسته از قدیمی ترین انواع رایانه ها هستند و نسبت به کاربردشان در  اندازه ها ی مختلف ساخته می شوند. رایانه های بزرگ بسیار گران قیمت اند و لازم است در شرایط دمایی کنترل شده نگهداری  شوند.از رایانه های بزرگ در سازمانها بانکها وزارتخانه ها و خطوط هواپیمایی استفاده میشود.

žابر رایانه ها :این رایانه ها سریعترین و گران ترین نوع رایانه ها هستند و برای مصارف خاصی از قبیل: پیش بیینی وضع هوا، کاربرد های فضایی و نظامی به کار می روند.

اسلاید 4 :

انواع ریز رایانه ها

žریز رایانه ها معممولا“ به دو دسته، رایانه های رومیزی و رایانه های قابل حمل تقسیم می شوند .

ž1- رایانه های رو میزی : این رایانه ها به دلیل قیمت نسبتا“ ارزان تر ، قدرت و قابلیت انعطاف بالاتر ، بیش تر از رایانه های قابل حمل مورد توجه خریداران ریز رایانه ها هستند. از طرف دیگر این رایانه ها به سادگی قابل ارتقا هستندو می توان با اضافه نمودن مدارهای الکترونیکی آماده در محل هائی که در این رایانه ها تعبیه شده بر توانایی و قابلیت های آنها افزود .

اسلاید 5 :

ž2- رایانه های قابل حمل : از نظر اندازه و وزن به گونه ای هستند که می توان به راحتی آن ها را حمل کرد و معمولا“ در دو نوع متفاوت وجود دارند : 

žالف )رایانه های کیفی:این نوع،متداول ترین رایانه قابل حمل است که حدودا“بین 1 تا 4 کیلوگرم وزن دارد و به راحتی در یک کیف جامی گیرد.این  رایانه ها مخصوصا“ برای نقاطی که امکان استفاده از برق شهر نیست بسیار مناسب اند و امروزه از نظر قابلیت ها و قدرت ، تقریبا“با رایانه های رومیزی برابری می کنند ، ولی قیمت آن ها بیشتر است.این رایانه هابرای اشخاصی که می خواهند درحین سفر از رایانه استفاده کنند بسیار مناسب است .                                

اسلاید 6 :

žب ) رایانه های جیبی : این نوع رایانه که به آن PDA نیز گفته می شود ، گاهی فاقد صفحه کلید است و به کاربر اجازه می دهد که با استفاده از یک قلم ، داده را به طور مستقیم روی صفحه نمایش بنویسد . وزن این رایانه ها حدود پانصد گرم است و کاربردهایی از قبیل ارتباطات بیسیم ، فرهنگ لغات ، نگهداری آدرس ها ، قرار ملاقات ها و شماره های تلفن را دارند .

اسلاید 7 :

خلاصه ها

žپردازش داده، یکی از مراحل روند حل مسئله است.

žرایانه وسیله ای دقیق و سریع برای پردازش داده است.

ž رایانه، اطلاعات اولیه و دستورالعملهایی را که می بایست بر روی این اطلاعات انجام شود دریافت می کند؛سپس پردازش ممورد نظر را روی آنها انجام داده و خروجی مطلوب را تولید می کند.

ž طبقه بندی رایانه ها معمولا بر اساس قدرت پردازش آنها صورت می گیرد. امروزه چهار نوع متفاوت رایانه وجود دارد: ریز کنترل کننده ها، ریز رایانه ها، رایانه های بزرگ و ابررایانه ها.

žریز رایانه ها به دو دسته رایانه ههای رومیزی و رایانه های قابل حمل تقسیم می شود و بلیش از انواع دیگر رایانه ها گسترش یافته اند.

 

در متن اصلی پاورپوینت به هم ریختگی وجود ندارد. برای مطالعه بیشتر پاورپوینت آن را خریداری کنید